Sıcak su oturma banyosu nasıl yapılır ?

 

     Oturma banyosu ;

Gerek anal bölge hastalıklarının tedavisinde ve gerekse ameliyatlarından sonra, ayrıca jinekoloji ve bazı ürolojik ameliyatlar sonrasında da hastalara sıcak su oturma banyosu önerilmektedir. Bunun faydaları ve nasıl yapılacağı ile ilgili değişik görüşler bulunmaktadır. Anal bölgede oluşan açık yara ve ameliyat sonrası yaraların temiz tutulması, pansuman ile kapatılması tuvalet ihtiyacı nedeniyle mümkün değildir. Bu durumda tuvalet sonrasında sıcak su banyosu temizlik açısından önemli bir katkı sağlayabilir. Bunun dışında sıcak uygulaması anal kasları gevşeterek hem ağrıyı azaltır, hem de kan dolaşımını arttırarak yara iyileşmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

 Geleneksel sıcak su oturma banyosu;

Bu işlem için hazırlanmış bir küvet yada içine oturulabilecek büyüklükte bir leğen sıcak su ile doldurulur ve içine yaklaşık 10 dakika süre ile günde 2-4 defa oturulur, su elle anal bölgeye doğru çalkalanarak mekanik temizlik sağlanabilir. Suyun sıcaklığı 40 derece civarında olmalı ve özellikle yanık yapmaması için oturmadan önce mutlaka kontrol edilmelidir.

Hekim olmayan kişiler tarafından özellikle basur tedavisi için farklı tariflerle oturma banyoları tavsiye edilmektedir. Suyunun içine değişik antiseptikler (pavidon iyot, hidrojen peroksit, potasyum permanganat vb), bitkiler (papatya, kekik  vb) kaya tuzu ve sirke gibi maddeler konularak uygulanması önerilmektedir. Bunların faydası tartışmalıdır, bazı durumlarda yara iyileşmesini geciktirebilir yada tahriş ve alerjik reaksyonla durumu kötüleştirebilir. Bu gibi maddelerin kullanılabilmesi için hangi rahatsızlığa hangi madenin iyi geldiğinin tıbbi araştırmalarla kanıtlanmış olması gerekir. Makatta hangi rahatsızlığın bulunduğu ve buna en iyi gelecek tedavinin ne olduğunu en iyi konunun uzmanı hekimler bilir.  Bu nedenle kullanım amacına göre banyo suyuna  bir madde eklenecek ise bunun doktor tarafından seçilmesi gerekir. Ameliyat sonrası uygulama için leğen içindeki suya antiseptik olarak 10 ml pavidon iyot eklenebilir. Tromboze hemoroid tedavisine destek için uygulanan oturma banyosu içine  çay gibi demlenmiş bir demlik kurutulmuş papatya çayı eklenebilir. Bu uygulamaların faydaları abartılmamalı ve tedaviye destek olarak düşünülmeli, asla tek başına tedavi olarak değerlendirilmemelidir. Sıcak su uygulaması banyoda anal bölgeye sprey duş şeklinde de uygulanabilir. Yapılan araştırmalarda anal ameliyat sonrası sprey duş şekildeki uygulama ile geleneksel oturma banyosu arasında yara iyileşmesi yönünden bir fark olmadığı görülmüştür. Hastalar tarafından anal bölge sprey duş uygulamasının daha kolay uygulanabilir olduğu belirtilmiştir. Buna göre isteyen hastalar anal bölge ameliyatları sonrasında oturma banyosu yerine normal duş alırken anal bölgeye sprey duş banyosu uygulamayı tercih edebilirler. Banyo sıcaklığındaki su ile sprey haline getirilmiş duş başlığı kalçalar açılarak anal bölgeye aşırı tazyik olmadan 3-5 dakika tutularak yeterli mekanik temizlik sağlanabilir.

65 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. eren

  Merhaba hocam hemoroid şikayetim var . Sıcak su banyosu yapsam faydası olur mu ?

  1. Nizam Kurtdere

   Tek başına sıcak su oturma banyosunun ciddi bir faydası olmaz, tedaviye destek olup şikayetlerin hafiflemesine katkısı olur. Bu nedenle anoskopla muayene olup hemoroid tanısını kesinleştirmek ve evresine göre tedavi planlamak daha doğru olur.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 2. Sedat

  Merhabalar hocam iç hemeroid ikinci evredeyim koronadan dolayı hastanelere gidemiyorum lütfen bı çözüm yolu söyler misiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Erken evre hemoroid tedavisinde bant ligasyonu ve infrared fotokoagulasyon tedavisi uyguluyoruz. 5-10 dakikada ayakta ve herhangi bir anestezi gerekmeden yapılabiliyor. Gelme imkanınız varsa uygun tedaviyi yapabiliriz.

 3. Fatma

  Merhaba hocam 4.evre hemoroid geçiriyorum koronadan dolayı hastaneye gidemiyorum evde de iyilesemiyorum devlet hastanesinde 4.evre için herhangi bir ayakta iyileşme metodu yapılıyor mu

  1. Nizam Kurtdere

   4.cü evre hemoroid ilaçlarla tedavi edilemez, ancak şikayetleri azaltılabilir. Kabız kalmamak, tuvalette uzun süre oturmamak, çok ıkınmamak ve sıcak su oturma banyosu şikayetler için iyi gelebilir.

 4. Çiçek

  Hemoroidim var kaçıncı evre bilmiyorum ve kan geliyor aşırı derecede çörekotu yağı sürüyorum bugün de oturma banyosuna basladim evden ne tür tedavi yapabilirim

  1. Nizam Kurtdere

   Kurutulmuş papatya demleyip sıcak su oturma banyosunun içine koyun, kabız kalmayın ve tuvalette çok ıkınmayın. şikayetler geçmezse mutlaka muayene olup kanamanın kesin sebebini bulmak lazım. (Kanama miktarı çok fazla ise hiç beklemeden muayene olmalısınız).

 5. Çiçek

  Kanama miktarı 40 50 damla idi ancak bu azaldı son günlerde birde daha önceki yıllarda da kanama olmuştu yemek düzenim değişince tekrar başladı

 6. gamze

  hocam regl iken sıcak su banyosu yapmak zararlı mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Yok zararı olmaz.

 7. Nejdet

  Hocam merhaba anal fissür den 10 yıl önce ameliyat oldum fakat 20 gündür yine aynı çatlak beni zorlamaya başladı tuvalet ihtiyacımdan sonra yanma yada ihtiyacı tekrarı varmış gibicesine oluyor ne yapmalıyım sıcak su banyosu na ne katmalıyım en etkili sonuç ne olur

  1. Nizam Kurtdere

   Hastalığınız tekrarlamış mı yoksa başka bir rahatsızlığınız mı var onu kesin anlamak için muayene gerekir. Tuvaletten sonra yine tuvaletin varmış hissi anal fissüre özgü bir şikayet değil. Sıcak su oturma banyosuna ek anuflex krem kullanabilirsin.

 8. Sevgi

  Hocam benim hemoridim var gecen sene doktra gittim krem ve hap verdi kullndım gecti 1.5 ay önce sezeryanla doğum yaptım hemoridim tekkr oldu ve şuan kacincı evre bilmyorum ama dışarda duryo ve şiş icerisindede sertlik var sanki kemik gibi ve elliynce agryo korondan dolyı doktra gidemeyorm ne yapabilirim

  1. Nizam Kurtdere

   Kabız kalmayın ve tuvalette çok ıkınmayın, günde 2 defa sıcak su oturma banyosu yapın. Proctoglyvenol krem günde 2 defa sürebilirsiniz. Temiz ve kuru olmasına dikkat edin. Müsait olduğunuzda muayene etmek lazım.

 9. Gökhan Aydın

  Hocam hayırlı günler 4 aydır anal fissür (çatlak)sorunum var.Meme oluşmadı.2 ay önce Botoks yaptırdım.İşe yaramadı.Simdi hemoroid de oluştu.Dışkılama sonrası çıkıyor ve kendiliğinden sonra içeri giriyor.Ameliyat olacam diyorum.Korkuyorum.Daflon Anotrex procto gylvenol krem ve fitil locafen kullanıyorum.Sıcak su banyosu yapmadım bu arada.Ne önerirsiniz. Yardımcı olurmusunuz?

  1. Nizam Kurtdere

   Sıcak su oturma banyosu destek olabilir ama bu durumda muayene etmeden ek bir tedavi önerisi yapmam mümkün değil.

 10. NİHAN BELİZ

  Hocam merhaba. 1 hafta önce kronik anal fissür ameliyatı oldum. Ameliyat sırasında anoplasti de yapılmış. Agrım çok oluyor ve tuvalete çıkmaktan çok korkuyorum. 1 kere çıktım kanamam oldu. Kanama geçti ama agrılar ve sancılar, kramplar devam ediyor. Agrı kesici içinde diniyor ama etki geçince tekrar başlıyor. Bunun için hala sıvı beslenmeye devam ediyorum. Oturma banyosuna başladım. Bitkisel yağlara alerjim yok. İyileşme sürecine katkı sağlayacak tavsiye ettiğiniz bitkisel yağ önerebilir misiniz? Suya deniz tuzu,çay ağacı vs. eklemekgibi.

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fissür için nadiren ameliyat tercih ediyorum sıklıkla botoks enjeksyonu ile kolaylıkla iyileşiyor. Sizin işleminiz için sıcak su oturma banyosuna antiseptik dışında bir şey koymaya gerek yok, sonrasında furasin krem sürebilirsiniz.

 11. Zeki

  Hocam tramboze hemeroid den gittim hastanede temizlediler kremleri kullaniyorum sicak su yapiyorum ve anal fissur wardi doktorun solediklerini yaptim ama bugun buyuk abdest ten sonra iki sis cikti disari temizledik suyla anestol surdum iceri ittim girdiler tekrar disari cikarmi resim cektim nolacak hocam ya

  1. Nizam Kurtdere

   Dışarı çıkan şişliği görmek lazım, iç hemoroid memesi mi yoksa polip dediğimiz bir oluşum mu bilemiyorum, en iyisi müdahale eden doktoruna kontrole gitmen.

 12. mert

  Hocam 5 yaşımdan beri makatımda meme var, her dışkılama sonrası ortaya çıkıp 1 saat içerisinde sönüyor. 20 yaşındayım ilk defa bir hafta öncesinde sönmedi ve hala da şişik. Genel cerrahiye götürdüm, hemoroid dedi daflon ve anestol verdi ve her ihtimale karşı rektoskopi istedi. Korku başladı kanser olabilir diye. Ameliyat önermedi ilerde tekrar oluşur diye. Diyet yapcaksın hayatın boyunca dedi. Hafiften de kanamam oluyor birkaç gündür. Sizce tahmininiz nedir? Hemoroid midir?

  1. Nizam Kurtdere

   Cerrahi uzmanına muayene olmuşsun zaten benim buradan tahmin yürütmeme gerek yok, doktorunun tavsiyelerine uyman ve istediği tetkikleri yaptırman iyi olur.

 13. Ali

  Hocam, 5-6 yıl önce makatta ağrıyla hastaneye gittiğimde anal fistül denildi ve çeşitli kremler kullanarak ağrı geçti. Ancak Mart 2020 de yeniden şikayetlerim arttı. Özel bir hastane de muayene olduğumda doktor krem yazıp geçmezse gel 10 dakikalık bir operasyonla hallolur dedi. Tabi operasyondan çekindiğim için o dönem bir şey sormadım. 2-3 gündür yine ağrılar arttı kremleri kullanıyorum ve oturma banyosu yapıyorum ancak bunlar kalıcı çözüm üretmeyecek gibi duruyor. Sorum şu ki 10 dakika da yapılacak operasyon ne olabilir ve kesin sonuç getirir mi. İlginize teşekkür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Kronik anal fissürde ameliyatın başarısı yüksek, ancak biz ameliyat etmeden önce botoks iğnesi ile tedaviyi tercih ediyoruz, geçmezse son çare olarak ameliyat düşünülebilir.

 14. Murat

  Hocam hemoroid ameliyatı geçirince bu kalıcı bir çözümüdür…
  Yoksa bir daha nüks etme olasılığı varmı?

  1. Nizam Kurtdere

   Çoğunlukla kalıcı bir çözüm olur, ancak nüks etme olasılığı var

 15. Büşra

  Merhaba hocam makat bölgede kesik çatlak var ne yapmam lazım tuvalete çıkmakta zorlanıyorum yaşamıyorum diyebilirim bana yardımcı olurmusunuz

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fissür hastalığı bazen hayatı çekilmez hale getirecek kadar sıkıntılı olabilir, kronikleştiği için kremlerle yapılan tedaviye cevap vermez, ben öncelikle botoks tedavisi öneriyorum oldukça iyi sonuçlar alıyorum. Diğer bir seçenek ise ameliyat olmak.

 16. Gamze

  Merhabalar hemoroid 3. Evre hastasıyım şişlik, acı ve bacağa vuran ağrılarım var. Sıcak su banyosu ve procto gvenol Krem kullanıyorum. Başka önereceğiniz çabuk geçirecek birşey var mı? Teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid komplikasyon yapmamışsa fazla ağrı yapmaz ve ağrısı bacağa vurmaz bence tanıyı doğrulamak için muayene olmanızda fayda var.

 17. Mustafa Alp

  Hocam 2 aylık oğlum var makat darlığı teshisi kondu. Oturma banyosuna başladık. Tedavi amacıyla hegar bujisi yardımıyla genişletme yapılması gerektiğini soylediler. Bu işlem bize çok acımasız geliyor başka bir çözüm var mı acaba?

  1. Nizam Kurtdere

   Bu konu çocuk cerrahisinin alanına giriyor, darlık bulgularının ayrıntılı tetkiki lazım, bu yüzden herhangi bir yorum yapamıyorum.

 18. Yuksel

  Hocam hemoroit teşhisiy’len doktora gittim lazer tedavisi uygullan’dı daha sonra çok ağrım oldu başka doktora gittim kolonoskopi yaptı yaparken bir iki küçük pakelerin olduğunu ve bant yöntemi uyguladığını söyledi daha sonra hem defakasyon sırasında acı çektim hemde iki üç kez gaite çıkarmak için baskı yapınca müthiş ıkınma ihtiyacı duydum tekrar başka doktora gittim daralma olduğunu söylediler ve bujiler’len dilatas’yon yapılmasını söylediler iki seans yapıldı üçüncüde corona virüs başlayınca gidemedim sonra başka bir doktora gittim iki taraftan enjek’te etti sonra bir işlemler yaptı ama açıklamadı şimdi çok ağrım var ve bir defada büyük abdestimi yapıp rahatlıyamıyorum ,iki defa bazen üç defa buda müthiş ağrı veriyor ne yapmam gerekir,şimdiden teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Üniversite hastanesinde kolorectal cerrahi ile ilgilenen hocalara görünmende fayda var.

 19. Anonim

  Hocam daflon hapını 3 ay kullan dedi doktor 2 ay oldu hiçbir hiçbir degişiklik yok

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid hastalığı ilaçla iyileşmez, ilaçlar semptomları azaltır, daflon da şikayetleri azaltmak için kullanılır. İlerlemiş hemoroidler için girişimsel tedavi yada ameliyat gerekir.

 20. ismail

  Hocam ben hemoroid ameliyati oldum.bir ay oldu.fakat buyuk idrarimdan sonra 3 veya 4 saat agri oluyor ve hafif akinti var.doktorum iltihap yapmis dedi.antibiyotik verdi kullaniyorum.elimden geldikce de orayi temiz tutmaya calisiyorum.iltihap in gecmesi icin ilac disinda bitkisel birsey onerirmisiniz.kabiz olmamaya calisiyorum.tsk.

  1. Nizam Kurtdere

   İlaç kullanmanın dışında en önemli faktör temizlik, tuvaletten sonra bol su ile iyice temizlemek lazım.

 21. Özlem

  Merhaba Hocam, yaklaşık 10 yıldır hemoroid sorunum var çatlak varmış doktor ameliyat şart dedi ancak başka bir ameliyat durumum olunca ertelemek zorunda kaldım şimdi de virüsten dolayı ertelemiyorum. Son aylarda hemoroidimde şişlikler sertleşince kremlerle içeri ittirmeme rağmen biraz yürüyünce dışarı çıkıyor ve aşırı ağrılı oluyor 2 gün önce de bu şişlik ben dışardayken oldu eve gelene kadar kan içinde kalmıştım. Bugün de sert dışkımdan dolayı kanamam oldu yine çok içeri ittirmeme rağmen saatlerdir ağrıyor artık tuvalete çıkmaya korkuyorum. Çatlağı en kısa sürede nasıl giderebildik hocam sadece sıvıyla mı besleneyim?

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetlerinizden hemoroidinizin oldukça ilerlemiş olduğunu tahmin ediyorum, nasıl bir tedavi uygulanacağına muayeneden sonra karar verilebilir, anal fissür varsa botoks enjeksyonu oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Biz pandemi hastanesi değiliz ve bu gibi hastalara bakıyoruz, pandemi olmayan hastanelere başvurabilirsiniz.

 22. mrh hocam ben 1 bucuk aydir anal fissur tedavisi goruyorm rectoderm kullaniyorum oturma banyosu yapiyorum iyilesmeye dogru gidiyorum ama wc sonrasi bazen zonklama sekline agri devam ediyor bir sure daha tedavimi surdureyimmi adiyamanda gidilecek bir doktor yok cevre illerde onereceginiz bir doktor varmi lutfen yardimci olun uzak illere coronadan dolayi gelemiyoruz maddi imkanimizda yok

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fissür kremlerle iyileşmezse botox enjeksyonu yada ameliyat gerekiyor, tedavinize bir süre daha devam edin ve kabız kalmayın. Geçmiyorsa Adıyamanda da bunu tedavi edecek cerrahi uzmanları olması lazım.

 23. Semra

  Semra K
  Merhaba Dr.bey benim 4.5 yaşında oğlum var tuvalete gitmek istemiyor her defasında ağlıyor makatı’nın içi acıdığını söylüyor ve yanma olduğunu dile getiriyor oturma banyosu öneriyormusunuz? evde çözüm Olurmu Dr.da gidemiyoruz Korona yüzünden ne önerirsiniz teşekkür ederim saygılar

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fissür yada kabızlığa bağlı zorlanma olabilir, çocuk cerrahi uzmanına görünmesi iyi olur.

 24. Esra

  Hocam merhabalar 4 ay önce kronik ishal şikayeti ile kolonoskopi yapıldı sonucunda 2 adet iç hemoroid var dendi fakat sonrasında kanamalarım olmaya basladı analfissür tanısı konuldu 2 defa bir ay aralıklarla kanamam oldu kremler verildi.Başka bir hastalık olabilir mi diye endişeleniyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Başka bir hastalık olsa kolonoskopide görülürdü, endişeye gerek yok, kanamanın yeri hemoroid yada anal fissür ise ona göre bir tedavi uygulanır.

 25. Muzdarip

  Hocam anal fistül tedavisi için ameliyat harici ne önerirsiniz?

  1. Nizam Kurtdere

   Hastalığın durumuna göre ameliyat seton yada lazerle tedavi uygulanıyor.

 26. Ozan

  Merhaba hocam, makatımda bir yıl önce iki adet büyük bir şişlik oldu hafif kanama vardi doktora gittim ilaclarimi aldim , suan birisi hafif şiş ötekisi daha fazla şişiyor. Deri katlanması gibi birşey var,çömeldiğimde o deri su toplar gibi şişiyor ve yumuşak,kalktiğimda ise kayboluyor. Hocam 23 yaşindayim ve erkek olarak utaniyorum.

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetin hemoroid gibi görünüyor, kesin tanı ve erresinin belirlenip gerekli tedavinin uygulanması için anoskopla muayene olman lazım.

 27. Muhammet

  Hocam merhaba çarşambayı perşembeye bağlayan gece tuvaletim geldi ve tuvalete gittim bir anda Böyle cam çıkarıyor gibi oldum. Ardından tekrar ve tekrar tuvalete gittim yanma ve kanama başladı. Kanama şu 2 gündür yok. Pazartesiye randevu aldım genel cerrahi bölümünden. Araştırmalarıma gore %90 makat çatlağı oluşmuş. İlk defa böyle bir şey yaşadığım için tedavim hızlı olur mu ve ne ishal tuvalet makat çatlağina zararlı mı

  1. Nizam Kurtdere

   Erken dönemde tedavisi pek zor olmaz, kronikleşince botoks yada ameliyat gerekebilir.

 28. Anonim

  Hocam merhaba. Uzun süredir midemde ısınma meydana geliyor. Ve ya ishal oluyorum ya da kabız. Özellikle kabız olurken inanılmaz derecede ağrı yapıyor. Soruna bakınca makat çatlağı gibi görünüyor ama bu mide ısınması ne oluyor anlamadım. Yanma değil tamamen sıcaklık yani ısınma oluyor. Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğine bire bir uyan bir mide hastalığı yok muayene olup gerekirse gastroskopi yapılır ve midende bir rahatsızlık olup olmadığı anlaşılır.

 29. Mehmet

  Hocam merhaba. Yaklaşık 4 5 ay önce anal bölgemde apse çıktı. 1 hafta içinde kendiliğinden patladı. Doktor fistül oluşmuş dedi. Bir kaç ilaç verdi ameliyatla geçeceğini söyledi. 2 aydır rahatttım akıntı şişlik ağrı vs hiç olmadı ama yaranın olduğu yer belliydi. Dünden beri de o yara olan kısımdan ayrı başka yerde şişlik var yürüyünce ağırıyor. Sizce yeni bir fistül mü yoksa eski fistül tekrar iltihap mı topladı. Polislik mülakatlarımda var ameliyat olursam mülakatlara giremem. Beni 2 3 ay idare edecek ne var.

  1. Nizam Kurtdere

   Fistül bazen içerde başka kanallar açarak ilerler ve yeni bir yerde apse yapabilir. Muayene ve gerekirse MR çekilip kesin tanı konması lazım. Apse tespit edilirse cerrahi olarak açılıp temizlenmesi gerekir.

 30. Ahmet mert

  Hocam yeriniz nerde öncelikle birde bende perianal fissür abse var genel cerrahi müdahaleden sonra kaç günde iyileşir

  1. Nizam Kurtdere

   Perianal apse cerrahi olarak temizlenirse şikayetler birkaç günde düzelir, tamamen iyileşmesi 1 hafta 10 gün sürebilir. Benim iletişim bilgilerim sitede var.

 31. 1.evre hemoroidim var. Cerrahi müdahale gerekir mi? Ve ne tür uygulamalar ile ağrımı hafifletebilirim hocam? Şimdiden teşekkürler…

  1. Nizam Kurtdere

   1.ci evre hemoroid için cerrahi müdahale gerekmez, ilaç ve tuvalet konusundaki tavsiyeler yeterli olur. Ancak 1.ci evre hemoroid tarif ettiğiniz gibi ağrı yapmaz başka anal fissür gibi başka bir ek hastalık yada komplikasyon olması lazım, bu açıdan muayene edilip değerlendirilmesi lazım.

 32. Anonim

  Merhabalar yaklaşık 1 ay önce baya ishal olmuştum ve 3-4 saat klozette oturup ikinmistim.o gün hemoroid çıktı ama bir daha göremedim.o gündür tuvaletten sonra oturunca sanki bişey batiyormus gibi oluyor ama 1 saat sonra hiç bişey kalmıyor.Acaba nedir bunun sebebi?

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fissür olma ihtimali var muayene edip kesin tanı koymak lazım.

 33. ibrahim

  Kabızlığım yok tuvaletimi yaparken ince bir sızı çok az bir kanama oluyor ağrım yok aşırı derece bir ikinmam yok kanama olayı canımı sıkıyor ne yapmam lazım kilo verdikten sonra başladı bu şikayetim

  1. Nizam Kurtdere

   Önce anoskopla muayene ve sonrasında gerekirse başka bazı tetkiklerle kanamanın kesin olarak nereden olduğının tespit edilmesi ve ona göre tedavinin düzenlenmesi gerekir. Çünkü kanama bezen ciddi bir duruma işaret edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017