randevu al tedavi ücretleri

 Sıcak su oturma banyosu nasıl yapılır ?

 

     Oturma banyosu ;

Gerek anal bölge hastalıklarının tedavisinde ve gerekse ameliyatlarından sonra, ayrıca jinekoloji ve bazı ürolojik ameliyatlar sonrasında da hastalara sıcak su oturma banyosu önerilmektedir. Bunun faydaları ve nasıl yapılacağı ile ilgili değişik görüşler bulunmaktadır. Anal bölgede oluşan açık yara ve ameliyat sonrası yaraların temiz tutulması, pansuman ile kapatılması tuvalet ihtiyacı nedeniyle mümkün değildir. Bu durumda tuvalet sonrasında sıcak su banyosu temizlik açısından önemli bir katkı sağlayabilir. Bunun dışında sıcak uygulaması anal kasları gevşeterek hem ağrıyı azaltır, hem de kan dolaşımını arttırarak yara iyileşmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

 Geleneksel sıcak su oturma banyosu;

Bu işlem için hazırlanmış bir küvet yada içine oturulabilecek büyüklükte bir leğen sıcak su ile doldurulur ve içine yaklaşık 10 dakika süre ile günde 2-4 defa oturulur, su elle anal bölgeye doğru çalkalanarak mekanik temizlik sağlanabilir. Suyun sıcaklığı 40 derece civarında olmalı ve özellikle yanık yapmaması için oturmadan önce mutlaka kontrol edilmelidir.

Hekim olmayan kişiler tarafından özellikle basur tedavisi için farklı tariflerle oturma banyoları tavsiye edilmektedir. Suyunun içine değişik antiseptikler (pavidon iyot, hidrojen peroksit, potasyum permanganat vb), bitkiler (papatya, kekik  vb) kaya tuzu ve sirke gibi maddeler konularak uygulanması önerilmektedir. Bunların faydası tartışmalıdır, bazı durumlarda yara iyileşmesini geciktirebilir yada tahriş ve alerjik reaksyonla durumu kötüleştirebilir. Bu gibi maddelerin kullanılabilmesi için hangi rahatsızlığa hangi madenin iyi geldiğinin tıbbi araştırmalarla kanıtlanmış olması gerekir. Makatta hangi rahatsızlığın bulunduğu ve buna en iyi gelecek tedavinin ne olduğunu en iyi konunun uzmanı hekimler bilir.  Bu nedenle kullanım amacına göre banyo suyuna  bir madde eklenecek ise bunun doktor tarafından seçilmesi gerekir. Ameliyat sonrası uygulama için leğen içindeki suya antiseptik olarak 10 ml pavidon iyot eklenebilir. Tromboze hemoroid tedavisine destek için uygulanan oturma banyosu içine  çay gibi demlenmiş bir demlik kurutulmuş papatya çayı eklenebilir. Bu uygulamaların faydaları abartılmamalı ve tedaviye destek olarak düşünülmeli, asla tek başına tedavi olarak değerlendirilmemelidir. Sıcak su uygulaması banyoda anal bölgeye sprey duş şeklinde de uygulanabilir. Yapılan araştırmalarda anal ameliyat sonrası sprey duş şekildeki uygulama ile geleneksel oturma banyosu arasında yara iyileşmesi yönünden bir fark olmadığı görülmüştür. Hastalar tarafından anal bölge sprey duş uygulamasının daha kolay uygulanabilir olduğu belirtilmiştir. Buna göre isteyen hastalar anal bölge ameliyatları sonrasında oturma banyosu yerine normal duş alırken anal bölgeye sprey duş banyosu uygulamayı tercih edebilirler. Banyo sıcaklığındaki su ile sprey haline getirilmiş duş başlığı kalçalar açılarak anal bölgeye aşırı tazyik olmadan 3-5 dakika tutularak yeterli mekanik temizlik sağlanabilir.

9 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. eren

  Merhaba hocam hemoroid şikayetim var . Sıcak su banyosu yapsam faydası olur mu ?

  1. Nizam Kurtdere

   Tek başına sıcak su oturma banyosunun ciddi bir faydası olmaz, tedaviye destek olup şikayetlerin hafiflemesine katkısı olur. Bu nedenle anoskopla muayene olup hemoroid tanısını kesinleştirmek ve evresine göre tedavi planlamak daha doğru olur.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 2. Sedat

  Merhabalar hocam iç hemeroid ikinci evredeyim koronadan dolayı hastanelere gidemiyorum lütfen bı çözüm yolu söyler misiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Erken evre hemoroid tedavisinde bant ligasyonu ve infrared fotokoagulasyon tedavisi uyguluyoruz. 5-10 dakikada ayakta ve herhangi bir anestezi gerekmeden yapılabiliyor. Gelme imkanınız varsa uygun tedaviyi yapabiliriz.

 3. Fatma

  Merhaba hocam 4.evre hemoroid geçiriyorum koronadan dolayı hastaneye gidemiyorum evde de iyilesemiyorum devlet hastanesinde 4.evre için herhangi bir ayakta iyileşme metodu yapılıyor mu

  1. Nizam Kurtdere

   4.cü evre hemoroid ilaçlarla tedavi edilemez, ancak şikayetleri azaltılabilir. Kabız kalmamak, tuvalette uzun süre oturmamak, çok ıkınmamak ve sıcak su oturma banyosu şikayetler için iyi gelebilir.

 4. Çiçek

  Hemoroidim var kaçıncı evre bilmiyorum ve kan geliyor aşırı derecede çörekotu yağı sürüyorum bugün de oturma banyosuna basladim evden ne tür tedavi yapabilirim

  1. Nizam Kurtdere

   Kurutulmuş papatya demleyip sıcak su oturma banyosunun içine koyun, kabız kalmayın ve tuvalette çok ıkınmayın. şikayetler geçmezse mutlaka muayene olup kanamanın kesin sebebini bulmak lazım. (Kanama miktarı çok fazla ise hiç beklemeden muayene olmalısınız).

 5. Çiçek

  Kanama miktarı 40 50 damla idi ancak bu azaldı son günlerde birde daha önceki yıllarda da kanama olmuştu yemek düzenim değişince tekrar başladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017