Sıcak su oturma banyosu nasıl yapılır ?

 

     Oturma banyosu ;

Gerek anal bölge hastalıklarının tedavisinde ve gerekse ameliyatlarından sonra, ayrıca jinekoloji ve bazı ürolojik ameliyatlar sonrasında da hastalara sıcak su oturma banyosu önerilmektedir. Bunun faydaları ve nasıl yapılacağı ile ilgili değişik görüşler bulunmaktadır. Anal bölgede oluşan açık yara ve ameliyat sonrası yaraların temiz tutulması, pansuman ile kapatılması tuvalet ihtiyacı nedeniyle mümkün değildir. Bu durumda tuvalet sonrasında sıcak su banyosu temizlik açısından önemli bir katkı sağlayabilir. Bunun dışında sıcak uygulaması anal kasları gevşeterek hem ağrıyı azaltır, hem de kan dolaşımını arttırarak yara iyileşmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

 Geleneksel sıcak su oturma banyosu;

Bu işlem için hazırlanmış bir küvet yada içine oturulabilecek büyüklükte bir leğen sıcak su ile doldurulur ve içine yaklaşık 10 dakika süre ile günde 2-4 defa oturulur, su elle anal bölgeye doğru çalkalanarak mekanik temizlik sağlanabilir. Suyun sıcaklığı 40 derece civarında olmalı ve özellikle yanık yapmaması için oturmadan önce mutlaka kontrol edilmelidir.

Hekim olmayan kişiler tarafından özellikle basur tedavisi için farklı tariflerle oturma banyoları tavsiye edilmektedir. Suyunun içine değişik antiseptikler (pavidon iyot, hidrojen peroksit, potasyum permanganat vb), bitkiler (papatya, kekik  vb) kaya tuzu ve sirke gibi maddeler konularak uygulanması önerilmektedir. Bunların faydası tartışmalıdır, bazı durumlarda yara iyileşmesini geciktirebilir yada tahriş ve alerjik reaksyonla durumu kötüleştirebilir. Bu gibi maddelerin kullanılabilmesi için hangi rahatsızlığa hangi madenin iyi geldiğinin tıbbi araştırmalarla kanıtlanmış olması gerekir. Makatta hangi rahatsızlığın bulunduğu ve buna en iyi gelecek tedavinin ne olduğunu en iyi konunun uzmanı hekimler bilir.  Bu nedenle kullanım amacına göre banyo suyuna  bir madde eklenecek ise bunun doktor tarafından seçilmesi gerekir. Ameliyat sonrası uygulama için leğen içindeki suya antiseptik olarak 10 ml pavidon iyot eklenebilir. Tromboze hemoroid tedavisine destek için uygulanan oturma banyosu içine  çay gibi demlenmiş bir demlik kurutulmuş papatya çayı eklenebilir. Bu uygulamaların faydaları abartılmamalı ve tedaviye destek olarak düşünülmeli, asla tek başına tedavi olarak değerlendirilmemelidir. Sıcak su uygulaması banyoda anal bölgeye sprey duş şeklinde de uygulanabilir. Yapılan araştırmalarda anal ameliyat sonrası sprey duş şekildeki uygulama ile geleneksel oturma banyosu arasında yara iyileşmesi yönünden bir fark olmadığı görülmüştür. Hastalar tarafından anal bölge sprey duş uygulamasının daha kolay uygulanabilir olduğu belirtilmiştir. Buna göre isteyen hastalar anal bölge ameliyatları sonrasında oturma banyosu yerine normal duş alırken anal bölgeye sprey duş banyosu uygulamayı tercih edebilirler. Banyo sıcaklığındaki su ile sprey haline getirilmiş duş başlığı kalçalar açılarak anal bölgeye aşırı tazyik olmadan 3-5 dakika tutularak yeterli mekanik temizlik sağlanabilir.

143 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Ahmet

  HOCAM MERHABALAR GEÇEN KASIM AYINDA OTURURKEN MAKAT AĞRISI, ELE GELEN UFAK ŞİŞLİK ŞİKAYETİ İLE AİŞE HEKİMİNE GİTTİM DURUMU ANLATTIM. PROCTO GLYVENOL KREM VERDİ 1 AY KADAR KULLANDIM. ŞİKAYETLERİM BAZEN AZALDI BAZEN ARTTI BENDE TEKRAR TIP FAKÜLTESİNE GENEL CERRAHA GİTTİM MUAYENE ETTİ. VE SAAT 9 HİZASINDA UFAK BİR HEMOROİD VAR İLACI KULLANMAYA DEVAM EDİN SICAK SU OTURMA YAPIN GİBİ ÖNERİLERDE BULUNDU AYRICA ANESTOL DE YAZDI 1 AY KADAR DENİLENLERİ YAPTIM ANCAK ARTMA AZALMA ŞEKLİNDE HİÇ GEÇMEDEN DEVAM ETTİ ŞİKAYETLERİM. BEN DE ÖZEL MUAYENE İLE HOCAYA GÖRÜNDÜM TIP FAKÜLTESİNDE MUAYENE EDİP BENZER ŞEYLERİ SÖYLEDİ. UFAKTA BİR ÇATLAK VAR AMA İYİLEŞİYOR DİKKAT ETMEYE DEVAM ET DEDİ. BİRKAÇ KEZ BUGÜNE DEK KONTROLE DE GİTTİM HEP BENZER ŞEYLER. ÖZETLE KASIM AYINDAN BERİ YEDİĞİME İÇTİĞİME SON DERECE DİKKAT EDİYORUM, GÜNDE İKİ KEZ SICAK SU OTURMA BANYOSU YAPIYORUM, AĞRILAR ARTTIKÇA VERİLEN İLAÇLARI KULLANIYORUM AMA HİÇ BİR İLERLEME YOK AKSİNE SON 1 HAFTADIR ÇOK ARTTI TÜM MAKAT BÖLGESİNDE AĞRILARIM OLUYOR ÖZELLİKLE OTURUNCA VE SOL ALT TARAFTA DA NOHUT BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR ŞİŞLİK VAR AĞRISI ACISI KANAMASI YOK BÜYÜYOR KÜÇÜLÜYOR AMA DURUYOR HEP. HOCAM TÜM ANLATTIKLARIM BOYUNCA KANAMAM HİÇ OLMADI, AKINTI VS HİÇ YOK EN AZINDAN BEN GÖZLEMLEMEDİM. TUVALETE ÇIKMAMDA ÇOK NADİR UFAK TEFEK ACILAR HARİÇ HİÇ NEREDEYSE AĞRI YOK AMA OTURUNCA ÖZELLİKLE ÇOK AĞRIM OLUYOR 10 DK SONRA OTURAMAYIP KALKACAK KADAR. BANA NE ÖNERİDE BULUNURSUNUZ NASIL BİR YOL İZLEMELİ NE YAPMALIYIM ? KUSURA BAKMAYIN BİRAZ UZUN OLDU AMA AYRINTILI BİLİN İSTEDİM.

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid hastalığı anatpmik bir şişlik ve ilaçlarla şikayetler azaltılabilir ancak memeler ortadan kalkmaz, şikayetler çoksa girişimsel tedavi yada ameliyat gerekir. Makatta çatlak varsa o da çoğu zaman ilaşla geçmez o zaman botox enjeksyonu yada ameliyat öneriyoruz.

 2. Samet

  Hocam 16 yaşımdayım uzun süre kabız olduktan sonra makat yerinde beyaz bir şişlik var, ağrı ve kanama yok ne yapmalıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Kendiliğinden geçmiyorsa cerrahi uzmanına görünmelisiniz.

 3. Isimsiz

  Hocam Ben sürekli oturdugum icin makat bölgemde agri ve kasinma oluyor ama öyle kan falan yok şükür bazen de cam batma hissi oluyor. Muayene oldum bana bir krem verdi sadece rahatlatiyor tabi ama gecmiyor tamamen ne yapmaliyim şuan da

  1. Nizam Kurtdere

   Buradan ne teşhis konduğunu bilemiyorum ama şikayetlerin geçmediyse doktoryna kontrole gitmeniz yada başka bir uzmana görünmeniz lazım.

 4. Anonim

  Merheba hocam makat çatlağı denen şey var tuvaletime gittiğimde zorlanıyorum kanamalar oluyo sonra ağrılar başlıyo bu bende bayadır var çekindiğim için hastaneye gidemiyom ne yapmalıyım öneriniz nedir teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Makat çatlağı uzun zamandır varsa genellikle krem gibi ilaç tedavilerine cevap vermez, teşhis kesinse botox enjeksyonu yada ameliyat gerekebilir. Onun için cerrahi uzmanına görünmelisin.

 5. ayşe saygıner

  Hocam merhaba
  3,5 yaşındaki çocuğumda popo çatlağı var, kabızlığa bağlı olarak yeni oldu.
  Oturma banyosu yaptırıyoruz, ağrı kesici krem sürüyoruz, gliserinli fitil koyduk çıksın diye çok ağladı. neler yapabiliriz? teşekkür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   O yaşta makat çatlağına sebep olabşlecek başka bir hastalık olup olmadığını araştırmak için çocuk cerrahisi uzmanına gösterin, duruma göre kullanılabilecek kas gevşetici krem yada botox uygulamasu düşünülebilir.

 6. canan

  hocam merhaba 4 sene önce kronik anal fissür tedavisi gördüm pvocto gyvenol krem ve fitil kullandım ve şikayetlerim geçti 4 sene sonra yeniden kabızlıktan dolayı aynı durumdan müzdaribim acaba direkt bu kremin fitilini kullansam uygun olur mu? bir de oturma banyosunu oturma pozisyonunda mı yapmamız gerekiyor yoksa leğeni yere koyup da oturabilir miyiz çok teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Proctoglyvenol krem ve fitil hemoroid ilacı, anal fissür için rahatlatıcı etkisi olabilir, ağrı kesici olarak anestol krem kullanabilirsiniz, daha iyi bir tedavi için muayene olup kesin tanı konmasında fayda var. Kronik fissürler kremlerle geçmeyebilir o zaman botoks enjeksyonu uyguluyoruz. Oturma banyosu tarif ettiğiniz her iki şekilde de yapılabilir, sitemdeki ”Oturma banyosu nasıl yapılır” yazısında ayrıntılı bilgiler var.

 7. Fatos

  Merhaba hocam, anal fissür ameliyatından sonra makatın sağ tarafında bacağıma doğru olan kısımda sertlik var içeride kaygan kitle gibi bir hissediyorum.

  Birkaç kez makattan beyaz akıntı geldi. Şişlik ya da yoğun bir akıntı yok.
  Doktorum enfeksiyon dedi antibiyotik verdi ama antibiyotikten sonra biraz daha iyi ama halen devam ediyor. Bugün başka doktora gittim sorun yok dedi ama orada bahsettiğim gibi kaygan beze gibi bir şey var. Ne olur bir şey diyin bana

  1. Nizam Kurtdere

   Ameliyat yada iltihaplı yerlerin iyileşmesi sonrası sert bir doku olan skar dokusu kalabilir, ama görmeden kesin bir yorum yapmak doğru değil. 2 doktora görünmüşsünüz onlara güvenmeniz gerekir.

 8. Serkan

  Hocam büyük abdestimi yapıyorum temizlenip çıkıyorum ama baya bir süre sonra yanma ve kaşıntı oluyor bazen kan bazende akıntı dışkı oluyor ne yapmam gerekeir

  1. Nizam Kurtdere

   İhmal etmeden anoskopla muayene olmanızda fayda var, rahatsızlığınızın teşhis edilmesi lazım.

 9. Mahmut

  hocam selamlar. bende arada sırada kanlı boşaltım oluyor. Ağrılar lavabodan sonra artıyor ve bir süre devam ediyor. Bana ne önerebilirsiniz ? Ne yapmam gerekir ?

  1. Nizam Kurtdere

   Mutlaka muayene ve gerekli tetkikler yapılarak kanamanın sebebinin kesin olarak belirlenmesi gerekir.

 10. Sefa

  Merhabalar hocam 7-8senedir aynı şikayetim var yürüme zorluğu bel ve ayak ağrısı.kalın bağırsağım büyük olduğu yapılan incelemede söylendi kalbin yanına kadar uzuyor lavoba ihtiyacımda tam boşalma olmuyor ve rahat bişekilde çkamyrm lavobadan makat kaslarım eskiye nazaran çok sert ve lavman yapamycak kadar kasılı sorun sizce ne olabilir iyi çalışmalar

  1. Nizam Kurtdere

   Yürüme zorluğu, bel ve ayak ağrısı için bel fıtığı yönünden nöroloji yada beyin cerrahisine, diğer şikayetleriniz için gastroenteroloji bölümüne başvurmanız lazım, Üniversite hastanelerinde daha iyi araştırılabilir.

 11. Ozcicek

  Hocam 40 haftalık gebeyim suya oturma banyosu iyi gelir mi normal dogum istiyorum kac dakika durmaliyim fazla dursam zararı olur mu

  1. Nizam Kurtdere

   Rahatlama sağlayabilir ama tek başına tedavi etmesi beklenemez, yazıda nasıl yapılacağı açıklanmış 10 dakika yeterli olur. Şikayetleriniz çoksa muayene olmanızda fayda var. Normal doğum şikayetlerinizi arttırabilir ama sonrasında gerekli tedaviyi olabilirsiniz.

 12. .

  Hocam iyi günler ben doğum yapalı 2 ay oluyor ve hala diskilamada sorun yasiyorum sonrasında ağrı yanma aci oluyor oturamıyorum uykumu bile engelliyor hala da geçmiyor makatın içinde bir kısmında hissediyorum aşırı aci var kadın doğum doktorum birkaç ay bekle bakalım geçmezse git dedi sağlık ocağı belli ilaclar verdi iki defa geçmezse eger genel cerrah bakar dedi normal doğum yaptım hocam ilk dogumum

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetin anal fissür hastalığına uyuyor, muayene edip kesin tanı koymamız lazım, kronikleşince krem tedavisine cevap vermez botoks yada ameliyat gerekebilir.

 13. Zafer

  Merhaba hocam ben zafer size mersin den yazıyorum ben 25 yaşında gencim ve makat şişti dışkı bazen kanlı bazen normal geliyor birde kıl kurdu var makat şişti gece yatamıyorum agrıdan üstüne otursam ağrıyor dışkımı çıkarır Ken kurt geliyor iltihap gibi sıvı geliyor aile hekimine gittim bana şey yazdı hap ftil ve makat için krem acıyı önlemek için ne önerirsiniz birde bazen arada sırada kaşıntı oluyor hocam sıcak su banyosu önenir misiniz sizin düşünceleriniz ney hocam mersin den slm lar sevgiler hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Bir cerrahi uzmanına muayene olup makkattaki hastalığın kesin tanısı konabilir, barsak paraziti için aile hekimi ilaç verebilir.

 14. Halil

  Hocam makkatta çatlak var bu çatlak sadece sıcak suya oturarak geçermi dışkılanırken ağrı oluyo ama böy çok şidettli değil kanama oluyo bir iki damla dışkılanmadan sonra sadece kaşınma oluyo ağrı falan olmuyo kadar az sıcak suya oturmayla geçermi.

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fisssür erken evrede geçebilir 3-4 haftadan fazla devam ederse kronik hale gelmiş demektir ve genellikle kremlerle iyileşmez botoks yada ameliyat gerekebilir.

 15. Baybars

  Iyi gunler hocam bir gece makatta aniden kasinti oldu 4 5 gundur devam ediyor pruzon krem kullanıyorum su anda azaldi ama 4 5gun boyunca agri ve kaşıntı oldu ne olmus olabilir daha once böyle bir sorunum yoktu tekrar nukseder mi geceleri uyuyamıyorum ozellikle gece oluyor

  1. Nizam Kurtdere

   Temiz ve kuru tutun geçmiyorsa muayene etmek lazım.

 16. Onur

  Hocam merhaba,bende 4 sene önce makatımda oluşan şişlik üzerine bir yıl kadar önce özel hastaneye gittim ve penianal fistül teşhisi kondu. Yorumlara baktığım zaman diğer şikayetlere nazaran ağrım yok denecek kadar az ama kanama ve şişlik kısa dönemler halinde devam etmektedir. Tabi bi yere oturduğum zaman rahatsızlık veriyor. 3 kutu memethol bariyer sprey kullandım eskiye nazaran kanama ve yanma şikayetlerim azaldı ama hala devam eden tamamen geçmeyen bir durum söz konusu. 4 senedir penianal fissür bende var ve botoks için geç kalmış olabilir miyim? şikayetlerim az olduğu için acaba memethol bariyer spreyi kullanmaya devam edeyim mi yoksa bi krem öneriniz var mıdır? sizce ne yapmalıyım?

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fistül ve anal fissür iki ayrı hastalık, sen fistülün olduğunu ifade etmişsin, fistül ilaçla iyileşmez ameliyat gerekir. Fissür için botoks tedavisi düşünülebilir.

 17. Akif

  Merhaba hocam,bende memeroid var bazan kanama oluyordu şimdi anal bölgede sıskinlik ve agrı olmaya başladi nasilbir tedevi uygulamaliyim .tesekurler şimdiden.

  1. Nizam Kurtdere

   Anoskopla muayene edilip kesin tanı konması lazım, ona göre tedavi belirlenebilir.

 18. Gamze2

  Merhabalar öncelikle sağlıklı günler. Benim geçen sene oluşan makat çatlağım var ara ara tekrar ediyor ama ben sınava çalıştığım icin hareket edemiyorum kuru kayısı tüketiyorum ve en az 3 litre su içiyorum. Yine de tekrar ediyor sizce kremle düzelir mi artık, geç kalmış mıyımdır. Ve düzelirse anal ilişki sırasında tekrar eder mi? Minik bir meme de oluşmuş yok olur mu kendi kendine, anal ilişkide patlar mı? Teşekkür ederim…

  1. Nizam Kurtdere

   Kronik anal fissürün krem ile tedavisinde başarı oranı çok düşük, genellikle cevap alınamıyor. Ben botox enjeksyonu tercih ediyorum oldukça iyi sonuçlar alıyorum. Başka bir tedavi seçeneği de ameliyat olmak. Tam iyileşme olursa usulune uygun ilişki ile sıkıntı çekmezsiniz. Kabızlık konusunda sitedeki kabızlığa ne iyi gelir yazısını okuyabilirsiniz.

 19. Özkan

  Sıcak su oturma banyosu kaç Dk ve günde kaç keZ olmalidir ayrıca dıcak su icine başka birsey koymak gerekir mi Mesela sirke tuz batikon gibi teşekkür edrrim

  1. Nizam Kurtdere

   Yazıda bu soruların cevapları var.

 20. ESRA

  Hocam iyi günler, makatımda çok kaşıntı ve hafif yanma var. yaklaşık 20 sene önce lazer ile basur ameliyatı olmuştum. şimdi kaşıntı sebebi basurdan mı bilmiyorum (ağrı yada meme yok) oturma banyosu faydası olur mu? yada ne tavsiye edersiniz?

  1. Nizam Kurtdere

   Oturma banyosu ve pruzon krem kullanabilirsiniz, ancak öncesinde anoskopla muayene edip başka bir hastalık olmadığından emin olmak lazım.

 21. Kasinti

  Hocam makatta kaşıntı olduğunda evde uygulayacagımız basit yontem var mı ? Bir de hemoroid kasinti yapar mi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Sıcak su oturma banyosu ve bitkisel kaynaklı pruzon krem kullanabilirsiniz, ancak öncesinde anoskopla muayene edip arkasında bir hastalık olup olmadığını belirlemek lazım.

 22. Aksu

  Meraba hocam
  Bi sorum olacakdi benim de hemoridim var karnimda sislik hissi duyuyorum bu normalmi yoksa baska hastalik belirtisimi
  Piskolojik sikintilarim olusdu bu yuzden doktora gidemiyorum
  Korkudan hocam baska bi hastalik cikar diye 3 sene once gittim kontrol etti bakti ve dediki tipik bi hemorid dedi 3 sene icinde baska bi hastaliga cevirebilirmi hemorid hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroidiniz varsa zamanla ilerleyip komplikasyon yaratacağından muayene edip seviyesini belirleyip gerekli tedavisini yapmak lazım. Muayene olmaktan çekinmeyin geç kalmak daha fazla sorun yaratır. Karında şişlik şikayetinin hemoroidle ilgisi yok, hemoroid başka bir hastalığa dönüşmez.

 23. Esra

  Hocam merhaba . Yaklaşık 1 sene önce acile gittiğimde makatında çatlak var dediler genel cerrahiye gönderdi muayene oldum memethol diye bir sprey verdi anal fissür varmış işe yaramıştı çok yakıyordu ama geçmişti şikayetlerim . Şimdi aynı sorunu yaşıyorum peçeteme kan gelmeye başladı ve cam kesiği gibi ağrılar . Kendiliğinden çok su içerek meyve sebze bol tüketerek geçer mi şikayetim

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fissür ilk 2-3 haftada yani acut evrede iken krem ve bazı tedbirlerle geçebilir. 3-4 haftayı geçip kronikleşen fissürler bu tedaviye genellikle cevap vermez ve botoks enjeksyonu yada ameliyat gerekir. Ben botoks tercih ediyorum, çünkü 1-2 dakikada aşı gibi uygulanıyor ve normal hayata devam ediyorsunuz.

 24. Esra

  Iyi gunler hocam 21 haftalik hamileyim 1 hafta kadardir hemoroid sikayetim var tuvalete gidince kanama oluyor ne kullanabilirim oneriniz nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Sitede gebelikte hemoroid ile ilgili bir yazı var oradaki tavsiyelere bakın şikayetiniz devam ederse muayene etmek lazım.

 25. Özge

  Hocam merhaba 2 aydır tuvaletimi yaparken zorlanıyorum son zamanlarda camla batma hissi de yaşar oldum çok az da kan geliyor, tuvaletten çıktıktan sonra 3-4 saat kadar yanma hissi oluyor. meme oluşması da gözlemledim teşhisiniz nedir, ilaçla geçer mi dersiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz anal fissür hastalığı gibi görünüyor, 2 ayı geçince ilaçla iyileşme ihtimali az. Ben (botox) enjeksyonu ile tedavi tercih ediyorum uygulaması 1-2 dakika ve hemen normal hayata devam ediliyor, diğer bir tedavi seçeneği de ameliyat etmek. Tabi ki önce muayene edip teşhisi kesinleştirmek lazım.

 26. Zafer

  Hocam Anal Fisür teşhisi kondu. İlaçlar kullandım. Sıcaksu oturması yaptım. Ama son zamanlarda acılarımın şiddeti iyice arttı. Bende coronadan dolayı hastane ortamına girmekten çekiniyorum. Ortam sakinleşene kadar ne yapabilirim

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fissür kronikleşince ilaçla geçmiyor, ya botoks enjeksyonu yada ameliyat gerekiyor.

 27. Ayşe

  Hocam 1 buçuk ay önce normal Doğum yaptım Doğumdan sonra başlayan hala devam eden makat ağrım var kabızlık sorunu yaşıyorum o yüzden tuvalete gitmek çok ağrılı oluyor Doğum öncesi böyle bi şikayetim yoktu sıcak su banyosuna oturmak fayda eder mi

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetleriniz anal fissür hastalığına uyuyor, kronikleştiyse ilaçla geçmez ve botoks enjeksyonu yada ameliyat gerekebilir. Sıcak su oturma banyosu rahatlama sağlayabilir ancak kalıcı tedavi için muayene olup kesin teşhis konması ve ona göre tedavi düzenlenmesi daha doğru olur.

 28. enes

  Hocam kolay gelsin sadece lavaboya oturunca yani hafif ıkınınca bir şişlik ortaya çıkıyor. sonra geri kayboluyor. Doktorum ilaç verdi geçme ihtimali nedir?

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid ise ilaçla kaybolmaz zamanla ilerler ve girişimsel tedavi yada ameliyat ile giderilebilir.

 29. Ufuk

  Selamün aleyküm hocam perianal apse varmış bı basur mi yoksa ilaçla geçecek birseymi teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Perianal abse varsa cerrahi olarak açılıp temizlenmesi gerekir.

 30. öğretmen

  Hocam iyi günler. Makatta fındık büyüklüğünde şişlik oldu doktorum hemeroid dedi ve sıcak su masajı önerdi. Şuan çok fazla ağrım da yok. Doxium verdi geçme ihtimali nedir? Geçmezse çözüm ameliyat mıdır?

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid içinde toplar damar ağı bulunan bir şişlik, ilaçla kaybolmaz ve zamanla büyüme eğiliminde olur genellikle ben lazer yada damar ligasyonu ile tedavi tercih ediyorum.

 31. Anonim

  Merhaba hocam basura sirke tuz banyosu iyi gelirmi köksal

  1. Nizam Kurtdere

   İyi geleceğine dair bir bilgi yok.

 32. mehmet

  Hocam merhabalar, makatımın dış ağzında çatlak gibi küçük yırtık var. yaklaşık 1 aydır dışkılamada acı veriyo. proctolog krem kullanıyorum.
  bu fissürün normalmi yada kronik fissürmü olduğunu nasıl anlayabilirim ? Bir de hangi krem daha etkili olur tedavi için ?
  Doktora başvurmadan önce kendim tedavi yöntemlerini denemek istiyorum, yardımcı olursanız sevinirim

  1. Nizam Kurtdere

   Fissür 3-4 haftayı geçince kronik kabul edilir. Buradan ilaç tavsiye etmek doğru olmaz çünkü teşhis kesin değil. Sıcak su oturma banyosu yapın ve kabız kalmayın.

 33. Ercan

  Hocam mrb. Lazer ile Anal fistül ameliyati oldum ancak doktorum çok ilgisiz kaldı bu konuda 2. Haftaya girmeme rağmen kanama ve akıntılar devam ediyor makkatta da şiddetli kaşıntılar oluyor Dr. herhangi bir ilaç ta yazmadı ne yapmam gerekiyor

  1. Nizam Kurtdere

   Bölgeyi temiz ve kuru tutmak dışında sizin yapacağınız bir şey yok, gerisini doktorunuz yapacak.

 34. Hocam roaccutan kullanıyorum 2 aydır 3 haftadır tuvalet sıkıntısı yaşıyorum sanki cam çiziği şeklinde his oluyo ve peçetemde kan görüyorum küçük bir meme var hep dışarda sıcak su banyosu kremler fitillir kullanıyorum ve dışkım hep sert oluyo yumuşaması için su sebze posa herşeyi denedim ama iyileşmiyor

  1. Nizam Kurtdere

   Roacccutan kullanan hastalarda makat etrafı ve içinin mukozası kurur ve tuvalet esnasında esneyemez kolayca çatlar yani anal fissür gelişir. Krem tedavisine cevap vermiyorsa görmek gerekir, botox enjeksyonu ile tedavi düşünülebilir. Aksi takdirde iyice kronikleşir ve nadiren de olsa ameliyat gerekir.

 35. Ali Haydar

  Hocam benim hemorit şişdi ve sert Ağrı’da yapıyor fazla suya oturmanın zararı varmıdır krem sürmenin

  1. Nizam Kurtdere

   Sıcak su oturma banyosunun zararı yok ama rahatsızlığın hemoroid olmayabilir ve herhangi bir fayda görmeyebilirsin.

 36. Gül

  Merhaba, Roaccutane kullanıyorum ve yaklaşık bir aydır büyük tuvaletimi yaparken zorlanıyorum arada kanama geliyordu ama ilacın yorumlarından dolayı çok dikkate almamıştım birkaç gün önce makatta bir tane minik bir meme oluştuğunu yanındada çoı küçük bir tane daha olduğunu fark ettim fakat ağrı, sızı, oturamama hiçbir şikayet yok. Birkaç gündür de kayısı falan yediğimden daha rahat tuvalete gidiyorum. Sizce kesinkes bir hastalık mı, yoksa evde tedavi ile geçebilecek bir durum mu?

  1. Nizam Kurtdere

   Roaccutan bütün mukozalarda olduğu gibi anal mukozada da kuruluk çatlaklar ve buna bağlı inflamasyon sonucu mukozada hipertrofi yani anal pili dediğimiz uzantılara sebep olabilir. Sizin şikayetiniz bu yada başka bir makat hastalığı olma ihtimali var, bundan emin olamayız, muayene edip kesin tanı ve tedavi uygulamak iyi olur.

 37. Merhabalar hocam doğumdan sonra makatta çatlaklarım oldu özele gittim lazerle catlaklarimi yakti mayısta olmuştum ameliyati şimdi üç gündür tekrar çatlak yerleri açılıyor gibi hissediyorum kasintilar oluyor tekrarlar mi acaba batcionlu suya otursam geçer mi

  1. Nizam Kurtdere

   Fissürün tekrarlama ihtimali var ancak sizin belirgin şikayetiniz yok, sıcak su oturma banyosu yapacaksanız kurutulmuş papatya ile yapabilirsiniz. Şikayetiniz devam ederse muayene etmek lazım.

 38. melek

  hocam merhaba, 22 yaşındayım kabızlıkşikayetim yok fakat sık ishal olduğumdan kaynaklı anal fissürüm var. 1 yıldır tekrarlamıyordu fakat son 3 aydır neredeyse iyileşiyor 1 hafta sonra yeniden oluşuyor. ameliyattan korkuyorum gaz ve dışkı kaçırma korkusu yüzünden. ufak bir meme gözüküüyor fakat bu hemoroid değil anal fissür memesi ne yapmalıyım tavsiyenizi bekliyorum teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Kronik anal fissür kremlerle geçmiyor, botox enjeksyonu ile oldukça başarılı sonuçlar alıyorum, ameliyat son çare olarak düşünülmeli gelebilirseniz bakıp ayrıntılı bilgi verebilirim.

 39. Merhaba hocam ben 5 yıl önce hemoroid den ameliyat oldum son iki yıldır anal fistül var sürekli her tuvaletten sonra makatımda sivilce gibi olup sarı akıntı oluyor ne öneririsiniz sıcak oturma banyosu faydası olurmu şimdiden teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Rahatsızlığınız kronik anal fissür ise botox enjeksyonu yada ameliyat gerekir, ama teşhisten emin olmak lazım. Sıcak su oturma banyosunun bir zararı yok ama ciddi bir fayda sağlar mı bilemiyorum.

 40. ibrahim

  Kabızlığım yok tuvaletimi yaparken ince bir sızı çok az bir kanama oluyor ağrım yok aşırı derece bir ikinmam yok kanama olayı canımı sıkıyor ne yapmam lazım kilo verdikten sonra başladı bu şikayetim

  1. Nizam Kurtdere

   Önce anoskopla muayene ve sonrasında gerekirse başka bazı tetkiklerle kanamanın kesin olarak nereden olduğının tespit edilmesi ve ona göre tedavinin düzenlenmesi gerekir. Çünkü kanama bezen ciddi bir duruma işaret edebilir.

 41. Anonim

  Merhabalar yaklaşık 1 ay önce baya ishal olmuştum ve 3-4 saat klozette oturup ikinmistim.o gün hemoroid çıktı ama bir daha göremedim.o gündür tuvaletten sonra oturunca sanki bişey batiyormus gibi oluyor ama 1 saat sonra hiç bişey kalmıyor.Acaba nedir bunun sebebi?

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fissür olma ihtimali var muayene edip kesin tanı koymak lazım.

 42. 1.evre hemoroidim var. Cerrahi müdahale gerekir mi? Ve ne tür uygulamalar ile ağrımı hafifletebilirim hocam? Şimdiden teşekkürler…

  1. Nizam Kurtdere

   1.ci evre hemoroid için cerrahi müdahale gerekmez, ilaç ve tuvalet konusundaki tavsiyeler yeterli olur. Ancak 1.ci evre hemoroid tarif ettiğiniz gibi ağrı yapmaz başka anal fissür gibi başka bir ek hastalık yada komplikasyon olması lazım, bu açıdan muayene edilip değerlendirilmesi lazım.

 43. Ahmet mert

  Hocam yeriniz nerde öncelikle birde bende perianal fissür abse var genel cerrahi müdahaleden sonra kaç günde iyileşir

  1. Nizam Kurtdere

   Perianal apse cerrahi olarak temizlenirse şikayetler birkaç günde düzelir, tamamen iyileşmesi 1 hafta 10 gün sürebilir. Benim iletişim bilgilerim sitede var.

 44. Mehmet

  Hocam merhaba. Yaklaşık 4 5 ay önce anal bölgemde apse çıktı. 1 hafta içinde kendiliğinden patladı. Doktor fistül oluşmuş dedi. Bir kaç ilaç verdi ameliyatla geçeceğini söyledi. 2 aydır rahatttım akıntı şişlik ağrı vs hiç olmadı ama yaranın olduğu yer belliydi. Dünden beri de o yara olan kısımdan ayrı başka yerde şişlik var yürüyünce ağırıyor. Sizce yeni bir fistül mü yoksa eski fistül tekrar iltihap mı topladı. Polislik mülakatlarımda var ameliyat olursam mülakatlara giremem. Beni 2 3 ay idare edecek ne var.

  1. Nizam Kurtdere

   Fistül bazen içerde başka kanallar açarak ilerler ve yeni bir yerde apse yapabilir. Muayene ve gerekirse MR çekilip kesin tanı konması lazım. Apse tespit edilirse cerrahi olarak açılıp temizlenmesi gerekir.

 45. Anonim

  Hocam merhaba. Uzun süredir midemde ısınma meydana geliyor. Ve ya ishal oluyorum ya da kabız. Özellikle kabız olurken inanılmaz derecede ağrı yapıyor. Soruna bakınca makat çatlağı gibi görünüyor ama bu mide ısınması ne oluyor anlamadım. Yanma değil tamamen sıcaklık yani ısınma oluyor. Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğine bire bir uyan bir mide hastalığı yok muayene olup gerekirse gastroskopi yapılır ve midende bir rahatsızlık olup olmadığı anlaşılır.

 46. Muhammet

  Hocam merhaba çarşambayı perşembeye bağlayan gece tuvaletim geldi ve tuvalete gittim bir anda Böyle cam çıkarıyor gibi oldum. Ardından tekrar ve tekrar tuvalete gittim yanma ve kanama başladı. Kanama şu 2 gündür yok. Pazartesiye randevu aldım genel cerrahi bölümünden. Araştırmalarıma gore %90 makat çatlağı oluşmuş. İlk defa böyle bir şey yaşadığım için tedavim hızlı olur mu ve ne ishal tuvalet makat çatlağina zararlı mı

  1. Nizam Kurtdere

   Erken dönemde tedavisi pek zor olmaz, kronikleşince botoks yada ameliyat gerekebilir.

 47. Ozan

  Merhaba hocam, makatımda bir yıl önce iki adet büyük bir şişlik oldu hafif kanama vardi doktora gittim ilaclarimi aldim , suan birisi hafif şiş ötekisi daha fazla şişiyor. Deri katlanması gibi birşey var,çömeldiğimde o deri su toplar gibi şişiyor ve yumuşak,kalktiğimda ise kayboluyor. Hocam 23 yaşindayim ve erkek olarak utaniyorum.

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetin hemoroid gibi görünüyor, kesin tanı ve erresinin belirlenip gerekli tedavinin uygulanması için anoskopla muayene olman lazım.

 48. Muzdarip

  Hocam anal fistül tedavisi için ameliyat harici ne önerirsiniz?

  1. Nizam Kurtdere

   Hastalığın durumuna göre ameliyat seton yada lazerle tedavi uygulanıyor.

 49. Esra

  Hocam merhabalar 4 ay önce kronik ishal şikayeti ile kolonoskopi yapıldı sonucunda 2 adet iç hemoroid var dendi fakat sonrasında kanamalarım olmaya basladı analfissür tanısı konuldu 2 defa bir ay aralıklarla kanamam oldu kremler verildi.Başka bir hastalık olabilir mi diye endişeleniyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Başka bir hastalık olsa kolonoskopide görülürdü, endişeye gerek yok, kanamanın yeri hemoroid yada anal fissür ise ona göre bir tedavi uygulanır.

 50. Semra

  Semra K
  Merhaba Dr.bey benim 4.5 yaşında oğlum var tuvalete gitmek istemiyor her defasında ağlıyor makatı’nın içi acıdığını söylüyor ve yanma olduğunu dile getiriyor oturma banyosu öneriyormusunuz? evde çözüm Olurmu Dr.da gidemiyoruz Korona yüzünden ne önerirsiniz teşekkür ederim saygılar

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fissür yada kabızlığa bağlı zorlanma olabilir, çocuk cerrahi uzmanına görünmesi iyi olur.

 51. mrh hocam ben 1 bucuk aydir anal fissur tedavisi goruyorm rectoderm kullaniyorum oturma banyosu yapiyorum iyilesmeye dogru gidiyorum ama wc sonrasi bazen zonklama sekline agri devam ediyor bir sure daha tedavimi surdureyimmi adiyamanda gidilecek bir doktor yok cevre illerde onereceginiz bir doktor varmi lutfen yardimci olun uzak illere coronadan dolayi gelemiyoruz maddi imkanimizda yok

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fissür kremlerle iyileşmezse botox enjeksyonu yada ameliyat gerekiyor, tedavinize bir süre daha devam edin ve kabız kalmayın. Geçmiyorsa Adıyamanda da bunu tedavi edecek cerrahi uzmanları olması lazım.

 52. Özlem

  Merhaba Hocam, yaklaşık 10 yıldır hemoroid sorunum var çatlak varmış doktor ameliyat şart dedi ancak başka bir ameliyat durumum olunca ertelemek zorunda kaldım şimdi de virüsten dolayı ertelemiyorum. Son aylarda hemoroidimde şişlikler sertleşince kremlerle içeri ittirmeme rağmen biraz yürüyünce dışarı çıkıyor ve aşırı ağrılı oluyor 2 gün önce de bu şişlik ben dışardayken oldu eve gelene kadar kan içinde kalmıştım. Bugün de sert dışkımdan dolayı kanamam oldu yine çok içeri ittirmeme rağmen saatlerdir ağrıyor artık tuvalete çıkmaya korkuyorum. Çatlağı en kısa sürede nasıl giderebildik hocam sadece sıvıyla mı besleneyim?

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetlerinizden hemoroidinizin oldukça ilerlemiş olduğunu tahmin ediyorum, nasıl bir tedavi uygulanacağına muayeneden sonra karar verilebilir, anal fissür varsa botoks enjeksyonu oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Biz pandemi hastanesi değiliz ve bu gibi hastalara bakıyoruz, pandemi olmayan hastanelere başvurabilirsiniz.

 53. ismail

  Hocam ben hemoroid ameliyati oldum.bir ay oldu.fakat buyuk idrarimdan sonra 3 veya 4 saat agri oluyor ve hafif akinti var.doktorum iltihap yapmis dedi.antibiyotik verdi kullaniyorum.elimden geldikce de orayi temiz tutmaya calisiyorum.iltihap in gecmesi icin ilac disinda bitkisel birsey onerirmisiniz.kabiz olmamaya calisiyorum.tsk.

  1. Nizam Kurtdere

   İlaç kullanmanın dışında en önemli faktör temizlik, tuvaletten sonra bol su ile iyice temizlemek lazım.

 54. Anonim

  Hocam daflon hapını 3 ay kullan dedi doktor 2 ay oldu hiçbir hiçbir degişiklik yok

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid hastalığı ilaçla iyileşmez, ilaçlar semptomları azaltır, daflon da şikayetleri azaltmak için kullanılır. İlerlemiş hemoroidler için girişimsel tedavi yada ameliyat gerekir.

 55. Yuksel

  Hocam hemoroit teşhisiy’len doktora gittim lazer tedavisi uygullan’dı daha sonra çok ağrım oldu başka doktora gittim kolonoskopi yaptı yaparken bir iki küçük pakelerin olduğunu ve bant yöntemi uyguladığını söyledi daha sonra hem defakasyon sırasında acı çektim hemde iki üç kez gaite çıkarmak için baskı yapınca müthiş ıkınma ihtiyacı duydum tekrar başka doktora gittim daralma olduğunu söylediler ve bujiler’len dilatas’yon yapılmasını söylediler iki seans yapıldı üçüncüde corona virüs başlayınca gidemedim sonra başka bir doktora gittim iki taraftan enjek’te etti sonra bir işlemler yaptı ama açıklamadı şimdi çok ağrım var ve bir defada büyük abdestimi yapıp rahatlıyamıyorum ,iki defa bazen üç defa buda müthiş ağrı veriyor ne yapmam gerekir,şimdiden teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Üniversite hastanesinde kolorectal cerrahi ile ilgilenen hocalara görünmende fayda var.

 56. Mustafa Alp

  Hocam 2 aylık oğlum var makat darlığı teshisi kondu. Oturma banyosuna başladık. Tedavi amacıyla hegar bujisi yardımıyla genişletme yapılması gerektiğini soylediler. Bu işlem bize çok acımasız geliyor başka bir çözüm var mı acaba?

  1. Nizam Kurtdere

   Bu konu çocuk cerrahisinin alanına giriyor, darlık bulgularının ayrıntılı tetkiki lazım, bu yüzden herhangi bir yorum yapamıyorum.

 57. Gamze

  Merhabalar hemoroid 3. Evre hastasıyım şişlik, acı ve bacağa vuran ağrılarım var. Sıcak su banyosu ve procto gvenol Krem kullanıyorum. Başka önereceğiniz çabuk geçirecek birşey var mı? Teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid komplikasyon yapmamışsa fazla ağrı yapmaz ve ağrısı bacağa vurmaz bence tanıyı doğrulamak için muayene olmanızda fayda var.

 58. Büşra

  Merhaba hocam makat bölgede kesik çatlak var ne yapmam lazım tuvalete çıkmakta zorlanıyorum yaşamıyorum diyebilirim bana yardımcı olurmusunuz

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fissür hastalığı bazen hayatı çekilmez hale getirecek kadar sıkıntılı olabilir, kronikleştiği için kremlerle yapılan tedaviye cevap vermez, ben öncelikle botoks tedavisi öneriyorum oldukça iyi sonuçlar alıyorum. Diğer bir seçenek ise ameliyat olmak.

 59. Murat

  Hocam hemoroid ameliyatı geçirince bu kalıcı bir çözümüdür…
  Yoksa bir daha nüks etme olasılığı varmı?

  1. Nizam Kurtdere

   Çoğunlukla kalıcı bir çözüm olur, ancak nüks etme olasılığı var

 60. Ali

  Hocam, 5-6 yıl önce makatta ağrıyla hastaneye gittiğimde anal fistül denildi ve çeşitli kremler kullanarak ağrı geçti. Ancak Mart 2020 de yeniden şikayetlerim arttı. Özel bir hastane de muayene olduğumda doktor krem yazıp geçmezse gel 10 dakikalık bir operasyonla hallolur dedi. Tabi operasyondan çekindiğim için o dönem bir şey sormadım. 2-3 gündür yine ağrılar arttı kremleri kullanıyorum ve oturma banyosu yapıyorum ancak bunlar kalıcı çözüm üretmeyecek gibi duruyor. Sorum şu ki 10 dakika da yapılacak operasyon ne olabilir ve kesin sonuç getirir mi. İlginize teşekkür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Kronik anal fissürde ameliyatın başarısı yüksek, ancak biz ameliyat etmeden önce botoks iğnesi ile tedaviyi tercih ediyoruz, geçmezse son çare olarak ameliyat düşünülebilir.

 61. mert

  Hocam 5 yaşımdan beri makatımda meme var, her dışkılama sonrası ortaya çıkıp 1 saat içerisinde sönüyor. 20 yaşındayım ilk defa bir hafta öncesinde sönmedi ve hala da şişik. Genel cerrahiye götürdüm, hemoroid dedi daflon ve anestol verdi ve her ihtimale karşı rektoskopi istedi. Korku başladı kanser olabilir diye. Ameliyat önermedi ilerde tekrar oluşur diye. Diyet yapcaksın hayatın boyunca dedi. Hafiften de kanamam oluyor birkaç gündür. Sizce tahmininiz nedir? Hemoroid midir?

  1. Nizam Kurtdere

   Cerrahi uzmanına muayene olmuşsun zaten benim buradan tahmin yürütmeme gerek yok, doktorunun tavsiyelerine uyman ve istediği tetkikleri yaptırman iyi olur.

 62. Zeki

  Hocam tramboze hemeroid den gittim hastanede temizlediler kremleri kullaniyorum sicak su yapiyorum ve anal fissur wardi doktorun solediklerini yaptim ama bugun buyuk abdest ten sonra iki sis cikti disari temizledik suyla anestol surdum iceri ittim girdiler tekrar disari cikarmi resim cektim nolacak hocam ya

  1. Nizam Kurtdere

   Dışarı çıkan şişliği görmek lazım, iç hemoroid memesi mi yoksa polip dediğimiz bir oluşum mu bilemiyorum, en iyisi müdahale eden doktoruna kontrole gitmen.

 63. NİHAN BELİZ

  Hocam merhaba. 1 hafta önce kronik anal fissür ameliyatı oldum. Ameliyat sırasında anoplasti de yapılmış. Agrım çok oluyor ve tuvalete çıkmaktan çok korkuyorum. 1 kere çıktım kanamam oldu. Kanama geçti ama agrılar ve sancılar, kramplar devam ediyor. Agrı kesici içinde diniyor ama etki geçince tekrar başlıyor. Bunun için hala sıvı beslenmeye devam ediyorum. Oturma banyosuna başladım. Bitkisel yağlara alerjim yok. İyileşme sürecine katkı sağlayacak tavsiye ettiğiniz bitkisel yağ önerebilir misiniz? Suya deniz tuzu,çay ağacı vs. eklemekgibi.

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fissür için nadiren ameliyat tercih ediyorum sıklıkla botoks enjeksyonu ile kolaylıkla iyileşiyor. Sizin işleminiz için sıcak su oturma banyosuna antiseptik dışında bir şey koymaya gerek yok, sonrasında furasin krem sürebilirsiniz.

 64. Gökhan Aydın

  Hocam hayırlı günler 4 aydır anal fissür (çatlak)sorunum var.Meme oluşmadı.2 ay önce Botoks yaptırdım.İşe yaramadı.Simdi hemoroid de oluştu.Dışkılama sonrası çıkıyor ve kendiliğinden sonra içeri giriyor.Ameliyat olacam diyorum.Korkuyorum.Daflon Anotrex procto gylvenol krem ve fitil locafen kullanıyorum.Sıcak su banyosu yapmadım bu arada.Ne önerirsiniz. Yardımcı olurmusunuz?

  1. Nizam Kurtdere

   Sıcak su oturma banyosu destek olabilir ama bu durumda muayene etmeden ek bir tedavi önerisi yapmam mümkün değil.

 65. Sevgi

  Hocam benim hemoridim var gecen sene doktra gittim krem ve hap verdi kullndım gecti 1.5 ay önce sezeryanla doğum yaptım hemoridim tekkr oldu ve şuan kacincı evre bilmyorum ama dışarda duryo ve şiş icerisindede sertlik var sanki kemik gibi ve elliynce agryo korondan dolyı doktra gidemeyorm ne yapabilirim

  1. Nizam Kurtdere

   Kabız kalmayın ve tuvalette çok ıkınmayın, günde 2 defa sıcak su oturma banyosu yapın. Proctoglyvenol krem günde 2 defa sürebilirsiniz. Temiz ve kuru olmasına dikkat edin. Müsait olduğunuzda muayene etmek lazım.

 66. Nejdet

  Hocam merhaba anal fissür den 10 yıl önce ameliyat oldum fakat 20 gündür yine aynı çatlak beni zorlamaya başladı tuvalet ihtiyacımdan sonra yanma yada ihtiyacı tekrarı varmış gibicesine oluyor ne yapmalıyım sıcak su banyosu na ne katmalıyım en etkili sonuç ne olur

  1. Nizam Kurtdere

   Hastalığınız tekrarlamış mı yoksa başka bir rahatsızlığınız mı var onu kesin anlamak için muayene gerekir. Tuvaletten sonra yine tuvaletin varmış hissi anal fissüre özgü bir şikayet değil. Sıcak su oturma banyosuna ek anuflex krem kullanabilirsin.

 67. gamze

  hocam regl iken sıcak su banyosu yapmak zararlı mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Yok zararı olmaz.

 68. Çiçek

  Kanama miktarı 40 50 damla idi ancak bu azaldı son günlerde birde daha önceki yıllarda da kanama olmuştu yemek düzenim değişince tekrar başladı

 69. Çiçek

  Hemoroidim var kaçıncı evre bilmiyorum ve kan geliyor aşırı derecede çörekotu yağı sürüyorum bugün de oturma banyosuna basladim evden ne tür tedavi yapabilirim

  1. Nizam Kurtdere

   Kurutulmuş papatya demleyip sıcak su oturma banyosunun içine koyun, kabız kalmayın ve tuvalette çok ıkınmayın. şikayetler geçmezse mutlaka muayene olup kanamanın kesin sebebini bulmak lazım. (Kanama miktarı çok fazla ise hiç beklemeden muayene olmalısınız).

 70. Fatma

  Merhaba hocam 4.evre hemoroid geçiriyorum koronadan dolayı hastaneye gidemiyorum evde de iyilesemiyorum devlet hastanesinde 4.evre için herhangi bir ayakta iyileşme metodu yapılıyor mu

  1. Nizam Kurtdere

   4.cü evre hemoroid ilaçlarla tedavi edilemez, ancak şikayetleri azaltılabilir. Kabız kalmamak, tuvalette uzun süre oturmamak, çok ıkınmamak ve sıcak su oturma banyosu şikayetler için iyi gelebilir.

 71. Sedat

  Merhabalar hocam iç hemeroid ikinci evredeyim koronadan dolayı hastanelere gidemiyorum lütfen bı çözüm yolu söyler misiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Erken evre hemoroid tedavisinde bant ligasyonu ve infrared fotokoagulasyon tedavisi uyguluyoruz. 5-10 dakikada ayakta ve herhangi bir anestezi gerekmeden yapılabiliyor. Gelme imkanınız varsa uygun tedaviyi yapabiliriz.

 72. eren

  Merhaba hocam hemoroid şikayetim var . Sıcak su banyosu yapsam faydası olur mu ?

  1. Nizam Kurtdere

   Tek başına sıcak su oturma banyosunun ciddi bir faydası olmaz, tedaviye destek olup şikayetlerin hafiflemesine katkısı olur. Bu nedenle anoskopla muayene olup hemoroid tanısını kesinleştirmek ve evresine göre tedavi planlamak daha doğru olur.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017