Hemoroid Nedir, Neden olur, Nasıl tedavi edilir?

Hemoroid (basur) nedir ?
Hemoroid hastalığı halk arasında basur olarak bilinir. Anal kanal içinde ve etrafında bulunur. İçinde genişlemiş toplar damar ağının oluşturduğu baloncuk şeklinde şişliklerden ibarettir. Erken dönemde pek belirti vermez. Birçok hasta hemoroidi olduğunun farkına bile varmayabilir. Hastalık ilerleyince belirtiler ortaya çıkar. Bu yazımda basur belirtileri, dereceleri, sebepleri ve tedavisi gibi bir çok konuyu sırasıyla ele alacağım.

Hemoroid hastalığının belirtileri;

-Makattan kanama; Genellikle tuvalette parlak kırmızı renkte birkaç damla kanama görülür.
-Makatta kaşıntı; Kaşıntı hafiftir, çok rahatsız etmez.
Makatta şişlik; Tuvaletten sonra makattan dışarı sarkar ve elle itilerek içeri sokulabilir.
Tuvaletle mukus akıntısı.
Anüs etrafında hassasiyet, kızarıklık ve şişlik.

Basur kan akımı yavaşlayıp kesilince ve içinde kan pıhtılaşınca (tromboze hemoroid) ciddi ağrı yapar, diğer zamanlarda belirgin ağrı yoktur.

Belirtiler görüldüğünde proktoloji uzmanına muayene olup teşhisin kesinleştirilmesi gerekir, aksi takdirde basur belirtileri başka hastalıkların belirtilerine benzediğinden makat kanseri dahil birçok ciddi hastalığın teşhisinde geç kalınır. Bu gibi ciddi hastalıkların tedavisinde değerli zaman kaybedilmiş olur. Basuru olan bazı hastalar makat muayenesi olmaktan çekinir, oysa utanacak bir durum yoktur. Proktoloji uzmanı sürekli bu muayeneleri yaptığından onun için bu durum olağandır.

Hemoroid nasıl teşhis edilir?

Hemoroid teşhisi muayene ile konur. Bu muayene 3 aşamada yapılır. Önce anal kanal çevresi görerek kontrol edilir, sonra parmakla tuşe denilen muayene yapılır. Üçüncü aşama olarak anoskopla anal kanalın içi görülerek hemoroid tanısı konup derecesi belirlenir.

Hemoroid muayenesi nasıl yapılır?
Önce bakarak anal kanal dışında bir meme varsa tesbit edilir, sonra parmak anal kanal içine sokularak anal kanaldaki değişiklikler rectal tuşe denen muayene ile belirlenir. Daha sonra anoskop denen cihaz anal kanala sokularak anal kanal içinde olan iç hemoroidler  görerek değerlendirilir. Bu muayenelerden sonra ne tip bir hemoroidiniz olduğu ve derecesi kesin olarak anlaşılır. Anal kanalın 2/3 üst kısmındaki hemoroidler iç hemoroid, 1/3 alt kısmındaki hemoroidler ise dış hemoroid olarak adlandırılır.

Hemoroid hastalığı 4 derece üzerinden değerlendirilir;
-Birinci derece; Basur memeleri anal kanal içinde olup görünmeyen küçük şişliklerdir.
-İkinci derece; Basur memeleri ancak tuvalette ıkınınca farkedilen ve sonra kaybolan şişlikler şeklindedir.
-Üçüncü derece; Basur memeleri makat etrafında sürekli görünen ancak parmakla içeri itilebilen şişliklerdir.
-Dördüncü derece; Basur memeleri makat etrafında iyice belirgin olup parmakla da içeri itilmesi mümkün olmayan şişlikler haline gelmiştir.

Hemoroid hastalığının tedavisi basurun derecesine göre değişmektedir, doğru tedavi yönteminin seçilebilmesi için bu derecelendirmenin mutlaka bilinmesi gereklidir.

Hemoroid Nasıl Oluşur?

Basur hastalığının kesin sebebi şudur demek mümkün olmamakla birlikte hemoroidle ilişkili birçok faktör söylenebilir.

-Makat etrafı ve içindeki kan damar basıncının yüksek olması makattaki toplar damar ağlarının genişleyip şişmesine ve inflamasyona sebep olur.
-Kabızlık nedeniyle aşırı ıkınma makattaki toplar damar ağlarının basıncını yükseltir ve genişleyip şişmesine sebep olur.
-Kronik ishal da hemoroid oluşumunu kolaylaştırır.
-Şişmanlık basur olma eğilimini arttırır.
-Yaş ilerledikçe destek dokusu zayıflar ve basur riski artar.
-Gebelik, pelvik damarlara baskı yaparak anal bölgedeki kan basıncını arttırır, ayrıca gebelik hormonları da damar çeperlerindeki düz kasların iyice gevşemesine ve genişlemesine sebep olur.
-Ailede hemoroid hikayesi
-Sürekli ağır kaldırma
-Çok ısrarlı öksürük ve kusmalar.
-Çok uzun süre oturma;
gibi faktörler hemoroid riskini arttırır.

Basurdan Nasıl Korunabiliriz?

Yaşam şeklimizi değiştirerek makat etrafındaki damarlar üzerindeki basıncın mümkün olduğunca düşürülmesi gerekir, bunun için;
-Posalı yiyecekleri arttırıp bağırsakların düzenli çalışması sağlanmalı ve kabızlıktan kaçınmalıyız.
-Bol sıvı tüketmeliyiz.
-Alkol ve kafeinden kaçınmalıyız.
-Tuvalete girmeyi ertelememeli ve tuvalette uzun oturup çok ıkınmamalıyız.
-Kabızlık yapan ilaçlardan kaçınmalıyız.
Şişmansak zayıflamalıyız.
-Düzenli egzersiz yapmalıyız, bu da kabızlığı önler, kan basıncını düşürür ve kilo vermeyi sağlar.
Erken dönem hemoroid şikayetleri çoğu zaman kendiliğinden veya basit bazı ilaçlarla geçebilir ancak memeler kalır ve ilerleme riski devam eder.
Gebelikteki hemoroidler doğumdan sonra çoğu zaman kendiliğinden düzelir.

Hemoroid nasıl tedavi edilir?

Basur tedavisi basurun tipine (iç-dış) ve derecesine göre yapılır.Birinci derece hemoroid tedavisi için konservatif tedavi yapılabilir. Yukarıda bahsettiğimiz korunma yöntemlerini titizlikle uygulayıp bazı kremler ve haplarla şikayetler geçiştirilir ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi memeler kalır ve ilerleme eğilimi devam eder.

İki ve üçüncü derece basur için ameliyat dışı girişimsel tedaviler tercih edilmelidir.

 Hemoroid hastalığının ameliyatsız tedavi yöntemleri nelerdir?

Laser tedavisi; Genel anestezi altında lazer probu 1-2 milimetrelik bir delikten hemoroid pakesi içine sokularak ablasyon yapılır ve memelerin içerden kurutulması sağlanır. Hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilebilir. Yatak istirahatine ihtiyaç duyulmaz, ağrısı ve komplikasyon gelişme ihtimali geleneksel cerrahiye göre çok daha azdır. Hemoroidin hemen hemen tüm evrelerinde uygulanabilir.

Rubber bant (bantla boğma) yöntemi; Uyuşturma ihtiyacı olmadan anal kanala anoskopla girilir, basur memesi vakumla çekilip dibini sıkıştıracak lastik bant yerleştirilir. Memeye gelen kan akımı kesilir. Basur memesi yaklaşık 1 hafta içinde çürüyüp düşer. Kolay ve ayakta uygulanması ve istirahat gerektirmemesi gibi avantajları vardır. Erken evre hemoroidlerde başarıyla uygulanabilir.

İnfrared fotokoagulasyon; Basur memesi köküne uygulanan infrared ışıkla memeye gelen damarlar çürütülür ve 1 hafta içinde dökülmesi sağlanır. Halk arasında laser diye bilinir ancak bu farklı bir tedavidir. Rubber bant gibi ayakta ve anestezi ihtiyacı olmadan uygulanabilir. Uygulama sonrası istirahate ihtiyaç olmaz. Erken evre hemoroidlerde uygulanabilir.

Skleroterapi; Basur memesi altına kimyasal madde enjekte edilerek nekroz yapılır ve iyileşince meme sabitlenmiş olur. Ancak ciddi komplikasyonların görülmesi nedeniyle çok tercih edilmemektedir.

Elektroterapi; Basur memelerinin elektrik akımı ile yakılmasıdır. Uygulama güçlüğü ve komplikasyonları nedeniyle çok kullanılmamaktadır.

Kriyoterapi; Basur memesinin dondurularak tedavisi denenmiş ancak uygulama güçlüğü ve komplikasyonları fazladır.

  Hemoroid hastalığının cerrahi tedavi yöntemleri nelerdir?

Hemoroid atar damarlarının bağlanması (THD): Aslında bu tedavi yöntemi ameliyat olarak değerlendirilmeyebilir, çünkü THD girişiminde cerrahi kesi yapılmaz. Genel anestezi altında anal kanal içine küçük bir dopler cihazı sokulur. Dopler cihazı ile basur memelerine gelen tüm atar damarlar anal kanal girişinden 5-6 cm iç tarafta tespit edilip ayrı ayrı sütürle bağlanır. Hemoroide gelen basınçlı kan kesildiğinden zamanla hemoroid memeleri küçülür ve doğal haline geri döner. Anatomik yapıya en uygun tedavi şeklidir. Genellikle ameliyat sonrası uzun süreli istirahat gerekmez ve hastalar birkaç günde işine dönebilir. Komplikasyonları çok azdır.

Stapler hemoroidopeksi (longo ameliyatı); Anal kanalın rectumla birleştiği yerden stapler cihazı ile kalın barsak mukozasının çepeçevre kesilip karşılıklı dikilmesinden ibarettir. Sonuçları iyi olmakla birlikte çok ciddi bir operasyon olması ve komplikasyonlarının ağır sonuçlar doğurması, ayrıca ameliyat maliyetinin yüksekliği nedeniyle eskisi kadar uygulanmamaktadır.

-Geleneksel cerrahi; Genel anestezi altında basur memelerinin cerrahi olarak kesilip alınmasıdır. Başarı oranı iyi olmasına rağmen apse, hematom, ameliyat sonrası şiddetli ağrı ve enfeksyon nedeniyle geç iyileşme, makat darlığı ve yetmezliği gibi çok ciddi komplikasyonları vardır. Endikasyonu gerekli olmadıkça tercih edilmemelidir.

Hemoroid cerrahisinden sonra görülen komplikasyonlar:
-Kanama: En sık klasik cerrahiden sonra görülür.
-İltihap: Operasyon yeri tuvaletle temas ettiğinden sık görülür. THD ve laser tedavisinde iltihaplanma çok görülmez.
-Ağrı nedeniyle geçici bir süre idrar yapmakta zorlanma
-Apse; En sık ameliyattan sonra görülür.
-Büyük abdest tutamama: En sık klasik cerrahi ameliyatlarda görülür.
-Anal fistül
-Anal darlık

Bu ciddi komplikasyonlar değerlendirildiğinde hemoroid tedavisinde zorunlu olmadıkça agresif cerrahi girişimlerden mümkün olduğunca kaçınmak gerektiği görülmektedir. Komplikasyon görülme sıklığı açısından bakıldığında hemoroid hastalığının en uygun tedavi  yönteminin erken evrelerde girişimsel tedaviler, ilerlemiş evrelerde  Lazer veyaTHD yöntemi olduğu söylenebilir.

75 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Anonim

  Benim üçüncü dereceden hemoroidim var ola bildiğine sıvı tüketiyorum gerekli işlem ve kremleri yapıyorum fakat bir türlü iyileşemeiyorum ne yapabilirim?

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid ilaçları şikayetlerin azalmasını sağlar, basur memelerini ortadan kaldırmaz. Bunun için genelde girişimsel tedaviler lazer, THD yada bant ligasyonu gibi) uyguluyoruz hastalık çok ilerlemişse nadiren ameliyat yapıyoruz.

 2. Emrah Demir

  Selamün Aleyküm Hocam bende yaklaşık 1 seneden fazladır basurum sadece aşırı kaşıntı var hocam şişme meme gibi hiç görmedim yoktur heralde kaçıncı aşamadayım sizce ne yapmam gerekiyor bide fiyatını rica etsem çok teşekkür ederim ALLAH a emanet olun hayırlı geceler Hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayet sadece kaşıntı ise rahatsızlığınız basur olmayabilir. Belirgin kaşıntı daha çok anal dermatit ( mayasıl) hastalığında olur, muayene olup kesin tanı konmasında fayda var.

 3. Safinaz

  Merhaba hocam benimde 4 evre basurum var bir iki derken ceviz büyüklüğünde çıktılar kan acı devlet hastanesi direk ameliyat dedi oldumda çaresiz ama hala ağrım çok ve iltihaplanma olmuş çok acı çekiyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Ameliyat olduğunuz cerrahi uzmanına kontrol olun, durumu en iyi o biliyor.

 4. adnan

  Merhaba hocam 10 sene önce hemoroid ameliyatı oldum şikayetlerim geçmedi .Dışkılama sonrasında aşırı kanama yaşıyorum .Bağlama yöntemiyle kurtulabilir miyim ?

  1. Nizam Kurtdere

   Anoskopla muayene edip kanamanın neden olduğunu kesin olarak saptamak lazım, ona göre bir tedavi planlanabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 5. hande

  Merhaba hocam basur şikayeti yaşamaktayım . Nedeni bağırsak sorunumu ultrason çektirmek gerekir mi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Basurun barsak sorunu ile ilişkisi yok, kabızlık varsa aşırı ıkınma basuru büyütür. Basur için ultrason gerekmez, anoskopla anal muayene gerekir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 6. Funda

  Merhabalar hocam eşimin makat bölgesinde sızmalama ve şişlik var oturmakta bile çok zorlanıyor acaba nasıl bir tedavi yöntemi uygulanabilir .
  Teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Önce muayene edip kesin teşhis koymak lazım, tedavi ona göre belirlenir. Şikayeti anal abse, fistül veya tromboze hemoroid olabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 7. Anar

  Merhaba 1haftadır tuvalete giderken elime bir sertlik geliyor ama daha sonra kendiliğinden geçiyor. Şuana kadar herhangi bir kanama olmadı ama iki gündür makatta bir spazma ve yukarı karın taraflarımda hafif kasılmalar oluyor. İç hemeroid olduğunu düşünüyorum. Bana hemeroid tedavi ve müayenesi için fiyatları söyleye bilirmisiniz?

  1. Nizam Kurtdere

   Hastalığınızın teşhisi hemooroid olmayabilir. Muayene anoskopla yapılıyor 100 tl ücreti var, hemoroid derecesine ve genel anestezi ile yapılacak işleme göre 1500 ile 3000 tl arasında değişiyor.

 8. Merhaba hocam,
  Hocam ben 5 gün önce bağırsak enfeksiyonu oldum ve bununla birlikte ishal oldum.İlk gün biraz fazla ıkındım ve makatta mercimek tanesi büyüklüğünde meme oluştu.Herhangi bir kanama olmadı şu ana kadar sadece büyük abdestimi yaparken
  küçük bir acı hissediyordum zamanla o acı da azaldı ama yine küçük sızı oluyor.5 gün uzun bir süre mi geçerse ne zamana geçer.Psikolojik olarak da bu hastalıktan korkuyorum.Ne yapmam lazım.
  Teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetiniz anal hematom gibi görünüyor. Sıcak su oturma banyosu yapın ve çok ıkınmayın, 1 hafta-10 gün içinde geçmezse muayene olmanızda fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 9. Arda

  Hocam merhaba,
  Benim makatta şişlik var ama herhangi bir kanama olmadı sadece tuvaletten sonra 1-2 dk hafif ağrı oluyor.Bağırsak enfeksiyonu oldum 5 gün önce ve hasta olduğumda şişlik çıktı.Acaba kendiliğinden geçer mi bu şişlik.

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetiniz anal hematom olabilir, sıcak su oturma banyosu yapın ve çok ıkınmayın, 1 hafta-10 gün içinde geçmezse muayene olmanızda fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 10. Elnaz

  16 yaşında kızımın makatında kanama var tuvalette. Ne yapmalıyız. Size gelebilirmyz

  1. Nizam Kurtdere

   Tabii gelebilirsiniz, muayene edip nereden kaynaklandığını bulmamız lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 11. Burak

  Hocam merhaba hemoroid tedavisi olmak istiyorum ama lazerlemi tedavi olayim yoksa cerrahi olarak kesilsin mi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Cerrahi tedavinin hem ameliyat sonrası çok ağrılı ve uzun bir süreç hemde komplikasyonları fazla bu yüzden cerrahi tedaviyi en son tercih olarak değerlendiriyoruz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 12. mustafa

  merhaba hocam kanamalı hemoroid sorunu yaşıyorum .Ne yapmalıyım ?

  1. Nizam Kurtdere

   Önce muayene edip kesin tanı koymak ve sonrasında uygun tedaviyi düzenlemek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 13. serkan

  hocam hemoreğitin kesin çözümü varmı . saygılar varsada ne kadar zamanda geçme süresi saygılar

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid hastalığının bulunduğu evreye göre değişik tedavi yöntemleri var, tedavi sonrası birçok hastalıkta olduğu gibi az oranda nüks olabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 14. Turgay

  Hocam merhaba makat kısmında sislik ve agrı var. Buyuk abdestte kan bulaştığınıda gördüm. Hemoroidmidir acaba ?

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid olma ihtimali yüksek ama yinede kesin tanı için anoskopla muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 15. aslı

  merhaba hocam makat çatlağı ve hemoroid şikayetim var . Aynı gün içinde tedavi edilebilinir mi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroidin derecesi uygunsa ikisi birlikte tedavi edilebilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 16. Cem dişli

  Hocam bendede makatın dışında bir şişiklik var balon gibi suan için bir kaşıntı yapıyor ne yapmam gerekir

  1. Nizam Kurtdere

   Tromboze hemoroid pakesi veya anal hematom olabilir, muayene edip kesin tanı koymak lazım. Ilık su oturma banyosu iyi gelebilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 17. Hüsam

  Yıllardır hemoroidim var hocam. Doktora gittim, longo ile yaparız dedi. İyi yöntemmi, yaptırayımmı

  1. Nizam Kurtdere

   Longo ağır bir girişim olduğu için ben pek tercih etmiyorum, mümkünse daha az agresif girişimler ( rubber bant, İRC, Hemoroidal arter ligasyonu gibi) tercih ediyorum.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 18. Ahmet Kural

  Hocam hemoroid 2 evresindeyim ama Kanama ağrı falan yok genede doktora gitmekte fayda Varmı ameliyat olurmuyum
  Dr.Nizam KURTDERE
  2.ci evre hmoroid için ameliyat gerekmez, ancak hemoroid ilaçla geçmez ve ilerler ileri evreye gelip ameliyat olmaktansa erken evrelerde ayakta uygulanan girişimsel tedavilerden birisinin ( rubber bant, infrared fotokozgülasyon vs.) uygulanması daha uygun olabilir.

 19. Enes

  Merhabalar hocam, şiddetli kaşıntı tanımlıycak olursam iğne batarcasına bi kaşıntı hissi, büyük abdesten sonra kurulanırken çok az bi kan olduğunu fark ediyorum, kanı biraz uzun süredir fakat kaşıntı bi gün var on gün yok, bi gün var bir ay yok. Fakat kaşıntı başladımı mümkün değil uyutmuyor ve dayanılmaz kaşıntı oluyor durumum nedir ne yapmalıyım
  Dr.Nizam KURTDERE
  Şiddetli kaşıntı reaksyonel veya anal dermatite bağlı olabilir. Muayene olmanız lazım.

 20. Fatih

  Merhabalar Hocam,
  Ben 6-7 senedir iç bağsur sıkıntısı çekiyorum,ilk kanama oldu doktora gittim iç bağsur başlangıcı dedi içerden krem sürdü,tamam bidaha olmaz bişey dedi o gündür hep kaşıntı var makkatta ciddi derece kaşıntı,gece uykuda kaşıyorum farkında olmadan çok tahriş oluyor yürüyemiyecek dereceye geliyorum.kanama falan çok nadir oluyor olmuyor desem yeridir,büyük tuvakete çıkınca ortaya çıkıyor bazen kendiliğinden içeri giriyor bazen ben sokuyorum.Ne yapmam gerekiyor yardımlarınızı bekliyorum
  Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid 3.cü dereceyi geçmemişse ayakta 6-7 dakikada uygulanan rubber bant uygulaması ve infrared fotokoagülasyon ile tedavi edilebilir. Bu işlemde anestezi ve sonrasında yatak istirahati gerekmez. Kaşıntınızın çok olması anal dermatit ihtimalini de düşündürüyor.

 21. Volkan

  Hocam yaklaşık 4 gündür bu sorunla karşılaşıyorum tuvalete çıktığım da kanama oluyor ıkınırken sanki cam batıyormuş gibi hissediyorum kendimi sıkarak yavaş yavaş yapmaya çalışıyorum sanırım sorun dış memelerde çünkü kan ordan geliyor… siz ne diyorsunuz bu duruma ?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz anal fissür veya hemoroid olabilir, bazen bu iki rahatsızlık birlikte olabilir, anoskopla muayene edip kesin tanı koyabiliriz.

 22. Mustafa

  Hocam makat çevresinde şişlikler var ağrı ve sizlamalar oluyor tedavisi ve iyileşme süreci nedir
  Dr.Nizam KURTDERE
  Önce muayene edip kesin teşhis koymak lazım, radyofrekans ile alınması gereken bir rahatsızlık ise 2-3 haftada iyileşir.

 23. Anonim

  Hocam 3 gündür makatta biraz şişlik oldu çok sert biraz agri yapıyor mercimek tanesi kadar geçermi acaba
  Ne yapmam lazim teşekkürler
  Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz anal hematom olabilir,sıcak su oturma banyosu uygulayın ve tuvalette çok ıkınmayın, geçmezse muayene etmek lazım.

 24. ferda

  Kabız değilim fakat 2 gündür ağrı vardı. Bu gün elime küçük bir meme geldi. Ne yapmam gerekiyor. (Spor yaptıktan sonra oldu) saygılar
  Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz anal hematom olabilir, sıcak su oturma banyosu yapın ve tuvalette çok ıkınmayın, geçmezse muayene etmekte fayda var.

 25. Gün Saygı

  Hocam merhaba, 37 yaşında ve 7 aylık hamileyim. İlk trimesterde ortaya çıkan hemoroid memeleri bu ayda iyice büyüdü çok ağrı çekiyorum. Doktorum iki krem verdi biri lokal anestezik diğeri hemoroid kremi fakat fayda görmüyorum. Doğumdan sonra gecmezse laktasyon döneminde tedavi yada cerrahi uygulanabilir mi? Dördüncü derece olduğunu düşünüyorum. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla.
  Dr.Nizam KURTDERE
  Doğumdan sonra ayakta uygulanabilen yöntemler var, Bant ligasyonu, İnfrared fotokoagulasyon gibi yöntemler uygulanabilir. Yada genel anestezi altında THD (hemoroide gelen damarların bağlanması) yöntemi uygulanabilir, aynı gün taburcu ediliyor.

 26. Mehmet

  Ya hocam benim 4. Seviye hemoroidim var. İlk belirtisi bundan yaklaşık 10 sene önce oldu. Şunu belirtmek lazım ben o zamanlar tuvalette yarım saat kalırdım. Bu ikinmalar sonucu oluştu hemoroidim bundan da eminim. Tabi düzensiz beslenme de vardı. 1. Ve 2. Seviyeyi hızlı geçtim. 3 seviye de uzun sürmedi ama çok uzun zamandır 4. Seviye ile yaşıyorum. Abim klasik cerrahi ile ameliyat oldu nasıl ağrı çektiğini görünce ölsem de ameliyat olmam dedim. Ama bu kadar zamandır 4 . Seviyede olmasına rağmen sadece 2 kez şiddetli ağrı çektim. Bildiğiniz üzere kan sıkışması sonucu balon gibi şişti. Banyoda suya oturuyorum rahatliyorum ancak çıkınca bir müddet sonra yine ağrı başlıyor. Makatin etrafı komple meme oluşmuş. İçerde sıkıntı yok. Ve artık kanama da olmuyor. Bundan kurtulursam bir tek lazer ile acisiz kurtulurum ona da param yetmiyor. Aslında ağrısı çekilmez değil ama agri geçmiyor asıl mesele bu. Belirtiler bu kadar. İsterseniz muayneye de geleyim ama gelmeden şunu öğrenmek istiyorum bu derecedekiler lazer ile olur mu. Olursa lazerin şu an fiyatı nedir. 26 yaşındayım üniversite ogrencisiyim.
  Dr.Nizam KURTDERE
  Ben laser pek kullanmıyorum pahalı ve diğer yöntemlere bir üstünlüğü yok, muayene sonrası uygunsa THD (hemoroidal arter ligasyonu) düşünülebilir. Sadece hemoroide giden atar damarlar bağlanıyor, kesi yarası olmadığı için ağrısı çok az ve çabuk iyileşiyor.

 27. Ferhan

  Merhaba,lazer ile tedaviden sonra makatta yanık izleri kalıyor mu?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Evet daha az olmak üzere kalabilir.

 28. Murat Altıntepe

  Hocam Meme Var Mor Renkte Nasıl Geçer Acaba? Ağrı YOK,Acı Çok Az Miktarda Var. BİDE KANAMA Oluyor Dışkıya Bulaşık Şekilde. Yardım Ederseniz Sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen hemoroidiniz var. Öncelikle anoskopla muayene edip kesin tanı konması gerekir. Hemoroid ise evresini belirlemek lazım.

 29. Cihan

  Hocam anal fissürde ağrı falan oluyormuş bende hiç ağrı yanma yok
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ağrı yoksa anal fissür olma ihtimali düşük muayene edip kesin tanı koymak lazım.

 30. Cihan

  16 Yaşındayım Makatta Yara Var Nasıl Geçer Acaba. Genelde Hep Kabız Oluyorum. Kabız Olduğunda Kanama Meydana Geliyor.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetlerin anal fissür hastalığına benziyor, muayene edip kesin teşhis konduktan sonra gerekli tedavi uygulanabilir.

 31. Selim

  Merhaba hocam benim durum biraz farklı sanırım yazınızda pek uygun bi tanım bulamadım çünkü, tamam makat dışı bir meme var fakat hissettiğim kadarı ile şu sıralar çevresinde de bazı oluşumlar var daha ilginci kuyruk sokumuna doğru da ara sıra acı veren yada duş sırasında yanma tarzı acı veren bi durum var, fakat bunların dışında, ne tuvalet ihtiyacı sırasında nede günlük hayatımda bir kaşınma dışında bir şikayet im yok, tabi kaşıma sırasında bazen acı olabiliyo ve zannedersem zaman geçtikçe yaralar çoğalıyor..bu arada başlangıcı belki bir yıl olmuştur..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetlerin hemoroide benzemiyor, anal dermatit yada kondilom olabilir, muayene edip doğru tanı koyduktan sonra tedavi hakkında önerilerde bulunabiliriz.

 32. Ayfer

  Merhaba ben yazarkende cekiniyorum ama benim canim fazla tatlıdır çok korkuyorum o acilari çekip te yeniden çıkarsa diye 4 yasinda kızım var doğumunda zordu bekarkende vardi ailemde genetik teyzeler amcalar kardeşler hatta kızım dada çatlak var size sorum ben kurtulmak istiyorum ama hem canim yanmasın hemde kizim madur olmasin ben dede dışarda bi iki tane var ben dikkat ederek bu zaman a getirdim ama bi bebek daha yaparsam kötü olur diye cesaretim yok ama kanama yok sadece kasinti tuvalete çıkmaya korku kabizlik yok temizlik konusundada dikktliyim ameliyat dışında kesin kurtulmamız icin lazer etkili olurmu bide kalp hastasiyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hastalığınız hemoroid mi yoksa anal fissür mü? kesin teşhis etmek lazım. Bunun için muayene edip kesin tanı konduktan sonra tedavi yöntemlerini konuşabiliriz.

 33. Betül

  Hocam bende 4 yıl kadardır dısta kucuk bır meme var sıddetlı kabızlıkta sısıyor ve kanıyor.ıcımde de de oldugunı dusunuyorum. Hıcbırzman tam bosaltım sağlayamıyorum.şuan hamıleyım ve sıkayetlerım arttı cıddı sekılde.. Sureklı kanama var. Bu donemde tedavı mumkun mu..fiyatlar da ıygunsa gelmek ısterım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hamilelikte yapılacak girişimsel tedavileri genellikle doğum sonrasına bırakıyoruz. Muayene edip kesin tanı konunca daha iyi bilgilendirme yapabiliriz.

 34. Duygu

  Hocam İyi günler
  Hamilelik sırasında hemoroitim oluştu. Agrı çektiğim zamanlar oldu ama son iki haftadır ciddi rahatsızlık geçiriyorum. İlaç ve krem kullanmama rağmen geçmiyor. Tuvalete çıkmaya korkuyorum. Tuvalete çıktığım esnada çok büyük acı çekiyorum. ve yaklaşık 4 5 saat ağrı yanma ve kaşıntı hissediyorum. Ve o bölgede şişlik oluşuyor. Daha sonra şişlik geçip küçük bir meme haline geliyor. Ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz . Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene etmek lazım anal fissür gelişmiş yada hemoroid tromboze olmuş olabilir,ona göre değerlendirip tedavi etmek lazım

 35. Şerif

  Hocam Bende 1 ay boyunca Kan geldi 1 ayın sonunda daha gelmedi 2 ay oldu kan gelmeyeli
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen ciddi bir sebebi yoktur, ancak makattan kanama olunca kesin sebebinin bulunması için anoskopla muayene ve gerekirse bazı tetkiklerin yapılasını tercih ediyoruz.

 36. alihan

  hocam merhaba tuvaletimi yaparken dışarı meme çıkıyor aldırmak istiyorum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Musait olduğunuzda uğrayın muayene edip kesin tanıyı koyarız, ona göre en uygun tedavi yöntemini tercih edebiliriz.

 37. Ceyhun gülmez

  Bendede iki defa kanama oldu hocam arası 5 sene ilk kanamayla simdiki kanama arası bir kerede kabız oldum buyuk abdest yapamadım doktura gitmistim hastalık ileri safadami yoksa baska hastalık mı var inan cok korkuyorum hocam iki defa kan geldi arasi 5 yıl ama bu kan gelme olayının cvp yazarsaniz sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makattan kan gelmesi en sık karşılaşılan belirtilerden bir tanesi ve çoğu zaman hemoroide bağlı olsa da bazen çok ciddi hastalıkların belirtisi olabilir, onun için anoskopla muayene ve gerekirse kolonoskopi ile kesin olarak sebebinin bulunması lazım.

 38. Sergen

  Selamlar…bugun 2. Gun hocam..2 gece once tuvalette biraz fazla kaldim fazla ikindim ve gece yatmaya basladigimda hafif bir aci hissettim..ertesi gun kalkinca aynada baktim elimlede kontrol ettim nohuta yakin buyuklukte bir meme olusmus..etrafida biraz hassaslasmis anusun..birazda siskinlik var..kanama hic olmadi..halen orda duruyor ve bu gece hic uyuyamadim stresten…konu hakkinda neredeyse okunmadik yazi kalmadi…is yok,sigorta yok,para yok birde gotumuzde bu yara acildi ne yapacagimizi sasirdik hocam…yiyecek icecege dikkat edip ikinmadan o isi yapacaz…kabiz olmayacaz…kilo verecez..arkadaslar krem ve haptan bahsediyor sana zahmet onlarin isimlerini yaziver de bir deneyelim…anca onlari alabilirim…tesekkurler allah islerinizde kolayliklar gostersin..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğin şikayetler anal hematoma uyuyor,sıcak su oturma banyosu günde iki defa yap kendiliğinden geçer. Geçmezse muayene olmanda fayda var.

 39. Emin

  Merhaba hoCam ben tuvalete otururken makatta dışarıya doğru bi şişkinlik çıkıyor be tuvaletimi yaptıktan sonra ancak elle iterek içeri girebiliyor ve sandalyede yaslanarak oturduğumda makat içinde müthiş bi yanma oluyor bu hemoroid mi cvp verirseniz sevinirim teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetin hemoroid yada makat sarkması denilen kalın bağırsağın son kısmından bir parçanın dışarı sarkması olabilir,muayene ve gerekirse tetkik yapılması lazım.

 40. Emre

  Hocam bende iki senedir var ağrısını cekiyom kışın ikisine çokmusizce 2yıl çok kötümü yani
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bir şikayet varsa muayene olup kesin tanının konması lazım.

 41. Ali Çoban

  Tahmininiz Nedir Makatta Çatlaklık Olabilirmi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Çatlak olsa tuvalet esnasında ciddi ağrınız olurdu, pek çatlağa benzemiyor.

 42. Ali Çoban

  15 Yaşındayım 3 4 damla kan akıyor Bazen. bazende çok az geliyor Sebebi nedir agrı yanma yok
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kanama sebebinin mutlaka bulunması lazım. Bunun için önce anoskopla muayene ve sonra gerekirse bazı tetkikler yapılmalıdır.

 43. Gökhan Ertekin

  Hocam iyi günler. Bu zamana kadar bu konuda hiçbir sıkıntım yoktu ta ki bir hafta öncesine kadar.Normal büyük tuvaletimi yaparken ordaki küçük bir yapının tekrar içeri girmediğini fark ettim. Sonra oturuken ağrım oldu ve doktora gittim. Ancaj ne kanama ne de tuvalet yapma zorluğum olmadı. Doktor ekternal tromboze hemoroidler teşhisi koydu. Fitil krem ve hap tedavisine başladı. O şiş yapıda bir hafta içinde yarı yarıya azalma ve ağrılarımda hafifleme oldu. Şimdi bu kendiliğinden geçecek mi yoksa elimle bu yapıyı içeri ittirmem mi gerek? Ya da ameliyat mı olmalıyım? Kendiliğinden geçer ise sonra yine sık sık tekrarlayacak mı? Sorularıma cevap verebilirseniz çok sevinirim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz tromboze hemoroid yada anal hematom olabilir ve zamanla geçer. Ancak hemoroid memeleri daha sonra başka şikayetler yapabilir, ayrıntılı değerlendirme için anoskopla muayene etmek lazım.

  1. Gökhan Ertekin

   Hocam o şişlik oluştuğunda fındık büyüklüğündeydi. 4. günün sonunda kendiliğinden birdenbire( sabahtan akşama kadar) mercimek tanesi büyüklüğüne düştü. Ancak ben bu sırada doktorun verdiği tromboze hemoroid ilaçlarını( fitil,krem,hap) kullanmaktaydım. O küçüldüğü güne kadar istirahat halindeydim. Küçüldüğü gün işe gitme zorunluluğum nedeniyle tüm günü ayakta geçirdim. İşten döndüğümde bu birden küçülmenin olduğunu farkettim.Bu anlattığım süreç anal hematom mu yoksa tromboze hemoroid mi olduğunun ayrımını verir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE
   Şikayetlere bakarak ayırmak zor, ama tedavi yönünden pek önemi yok.

 44. Pervin atalar

  Hocam benim 4 evre iç ve dis hemorait ameliyat dendi ama iyileşme sürecinden korkuyorum ne yapmamı önerirsiniz ben 11 saat oturarak çalışıyorum ameliyat olursam ne kadar süre çalışamam aydınlatırsanız sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Klasik ameliyat yapılırsa iyileşme süresi 3-4 hafta sürebilir, ameliyat sonrası da ızdıraplıdır. THD yöntemi ile tedavi edilebilirse kesi ve dikiş işlemi olmuyor. Sadece kalın barsak alt kısmından 5-6 cm içerde hemoroide gelen atar damarlar bağlanıyor. Açık yara olmadığından aynı gün taburcu edilip birkaç günde işinize dönebilirsiniz.

 45. Cemal

  Hocam merhaba, Şimdi benim yaklaşık 3 senedir basur sandığım bir problemim var. İlk etaplarda sadece tuvalet sonrası yanma olurken, gitgide şiddeti arttı. Tuvaletten sonra ceviz büyüklüğünde bir çıkıntı şişkinlik oluyordu, 1 saat filan oturunca geçiyordu, şimdi bu ceviz büyüklüğündeki çıkıntıyı elimle sokuyorum ve kanıyor. Ayrıca yürürkende dışarıya çıkıyor kendi kendine, sokmasam da ağrı devam ediyor. Son bir haftadır fena şekilde yanma, kaşıntı, ağrı var. Makat sarkmasına da, basura da benziyor. Sıcak su ve kremler kısmen rahatlatıyor ama özellikle tuvalet öncesi ve sonrası çok ağrıyor. Tam olarak anlayamadım ne olduğunu. Bana bu konuda bilgi verirseniz en azından gelene kadar kafamdaki soru işaretleri gider. teşekkür ederim şimdiden.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğin şikayetler hemoroide uyuyor,kesin tanı ve derecesini belirlemek için anoskopla muayene etmek lazım.

 46. Fatih

  Hocam merhaba.4 gündur diskilanma sonrasinda tuvalet kaidinda bir iki damla açık renkte kan goruyorum.dışkıyıda kontrol ediyorum düzenli olarak.çok şükür onda bir kan sozkonusu değil. Herhangi bir ağrım yok kaşıntı yok yanma çok nadir normal sayılacak düzeyde.yani beslenmeye göre drgisken.elle kontrolde anal bolgede ele gelen birseyde yok.4gunde yalnizca bir kez kan gormedim ondada biraz daha yumuşak ve ince diskilanma olduğunda.sadece tahris sebepli olabilirmi? Yalnızca şu septomlarda Ceraahi bir mudahle su an için gerekirmi? Yoksa ilaç veya beslenme ile işi kurtarabilirmiyim?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu şikayetlerin hemoroide benziyor ama anoskopla muayene edip kesin tanı konması lazım. tedavi ona göre düzenlenir.

 47. hüseyin

  huseyin ocan iy gunler doktora gıtım bana doxium 1000 verdı kulanıyorum ıdrarda yanma yapıyor daha once yoktu pırostat buyumesı fazla yok dedıler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Doxium kandaki akyuvarların sayısını düşürerek iltihaplanmayı kolaylaştırır, bunun olup olmadığını anlamak için doktorunuza başvurup kan tahlili yaptırabilirsiniz.

 48. Tuncay

  Sayın hocam bende altı adet meme var zannedersem 4 evre oluyor bana hangi ameliyat yöntemini onereceksiniz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anoskopla muayene etmeden ameliyat önermek doğru olmaz, muhtemelen THD, laser veya klasik ameliyat gerekebilir.

 49. naci

  Merhaba hocam
  Büyük abdestimi yaptıktan sonra kanama ve acı oluyor. Uzun süre oturamıyorum. Rahatlamak için ne yapmam lazım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Sıcak su oturma banyosu iyi gelebilir,şikayetler geçmezse muayene etmek lazım

 50. Vançin

  Merhaba Hocam
  Benim hemoroidim 4.evrede %100 eminim.
  Endoskopiyede girdim ve devlet hastanelerinin ilgisiz ve fayda etmicek ilaçlarından da bezdim.
  Düşek bütçeli biri olduğumdan hazırlıklı gelmek için soruyorum, maddi olarak ameliyat fiyatı nedir hocam ?
  Teşekkür ederim…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid evresine göre yapılacak mudahale yöntemleri ve buna bağlı ücretler de değişiyor,yaklaşık 980 ile 4000 tl arasında değişebilir.

 51. Ahmet Kaya

  Hocam ben tuvalete mi yaptıkdansonra 5 veya 6 saat agrı cekiyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen anal fissür hastalığı olabilir,muayene ile kesin tanı koyabiliyoruz.

 52. Özkan Zengin

  Sayın Hocam yazınıza göre benim durumumun 2.derece olduğunu anlıyorum. Sadece tuvalette büyük abdest yaparken beliriyor, makatı içerden kapatıyor ve zorlanıyorum.
  1-Benim tedavi sürecim nasıldır?
  2-Eğer bir operasyon şartsa İş hayatımı kaç gün etkiler.
  Teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hastalığınız 2.ci derece hemoroid gibi görünüyor, bu seviyedeki hemoroid için cerrahi müdahaleye gerek yoktur. Ayakta uygulanabilen rubber bant (bantla boğma) ve infrared (kızılötesi ışıkla kurutma) gibi girişimsel tedavi yöntemleri yapılabilir. Anestezi yapmadan 5-6 dakikada uygulanıyor.İstirahate gerek olmadan bir gün sonra işinize devam edebiliyorsunuz.

 53. Mmk

  Peki bu ayakta tedavi kaç TL sigorta bunu karşılar mı hocam
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu konuda iletişim sayfasına girip telefonla bilgi alabilirsiniz.

 54. Merhaba bnm hemoradim sanırım 4.evrede ameliyat olmak istemiyorum lazerle tedavi olsam ameliyattaki qibi sorunlar veya sonrasi acı yasarmiykm
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid tedavisinde klasik ameliyat dışında laser,THD gibi başka tedavi yöntemleri var ve klasik ameliyat sontası ağrı ve komplikasyonlar çok daha az.Ancak öncelikle anoskop ile muayene edip hastalığın kesin tanısını koymak lazım.

  1. seda sert

   merhaba
   makatta oluşan şişliklerin herzaman hemoroid olmayaagını bazen bu şişliklerin kendiliğinden gecebilecegini okudum iki şişlik arasındaki farkı nasıl anlarız. kendiliğinden gececek olan şişlikler ne kadar sürede gecmezse endişelenmeliyiz
   teşekkür ederim
   Op.Dr.Nizam KURTDERE
   Bu konuda daha fazla bilgi için ”Makatta Şişlik Neden Olur?”başlıklı yazımı okumanızı öneririm. Şişlik abse değilse 1-2 hafta beklenebilir.

 55. Serpil

  Merhaba bantla bogma yönteminin fiyatını öğrenebilirmiyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İletişimdeki telefonlarımızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 56. emmm

  slm hemeroid lazer tedavisi ücretini öğrenebilimiyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ayakta uygulanan kızılötesi ışık tedavisi 980 tl.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017