randevu al tedavi ücretleri

Siğil nasıl geçer?

Günümüzde siğil tedavisinde hocaya okutmaktan asitli solüsyonlarla yakmaya, dondurarak tedaviden, elektro-koter ile tedaviye, cerrahi veya radyofrekans ile çıkarılmaya kadar değişik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bunlar arasından en uygun tedavinin seçilmesi için siğil oluşumu hakkında ayrıntılı bilgilere ihtiyaç vardır.

  Siğil bulaşıcımıdır?

Siğil Human Papilloma Virüs ile oluşan bir virüs hastalığıdır. Temas ile kişiden kişiye bulaşır. Temas dışında havlu, ayakkabı, çorap veya bulaşmış ıslak yüzeylerden de geçebilir. Nem veya ciltteki hafif hasar bulaşmayı kolaylaştırır.

Siğile sebep olan  virüsün yaklaşık 100 çeşidi vardır, bunların yaptığı lezyonların şekli, büyüklüğü, yayılma potansiyeli ile tedaviye direnci birbirinden farklıdır. Bu 100 çeşit virüsün yaklaşık 30 dan fazlası genital bölgeye yerleşir. Bunların oluşturduğu lezyonlar anogenital siğil (condiloma aquminata) adını alır. Bu 30 çeşit virüsün dışında kalan 70 e yakın virüs tipi vücudun geri kalan kısımlarındaki deriye yerleşir ve klasik siğil lezyonlarına sebep olur.

Anogenital siğil cinsel yolla bulaşan hastalıklar gurubunda incelenir. Bunların rahim ağzı, vagina, vulva, dil ve boğazda yerleşen bazı kanser türlerine sebep olduğu bilinmektedir. Kanserle ilişkili 3-5 tip dışında kalan virüslerin sebep olduğu infeksiyonlar birbirinden farklı potansiyele sahip olmakla birlikte bu kadar ciddi değildir ve daha kolay tedavi edilebilir. Lezyonlar 1-2 milimetreden 3-5 santimetreye kadar büyüyen çok sayıda karnabahar görünümünde ciltten kabarık doku büyümesi şeklindedir. Anogenital siğil tedavi yöntemi mutlaka konunun uzmanı tarafından seçilip uygulanmalıdır.

 

Anogenital bölge dışında yerleşen siğiller 1-2 santimetre civarında kabarık üstü karnabahar görünümünde lezyonlardır. Ayak tabanındaki siğiller kabarık olmaz, genellikle 1-2 santimetre genişliğinde yuvarlak etrafı sert ortası beyaz bazen siyah noktalı ağırlık gelen bölgede ise ağrılı lezyonlardır. Nasır ile karıştırılabilir. Bu siğillerin bir kısmı kendiliğinden geçebilir, bu konuda telkin ve geçeceği inancının etkili olabileceği bilinmektedir.
Salisilik asit içeren solüsyon ve bantlar çoğunlukla tedavide yetersiz kalır. Dondurarak uygulanan tedavilerde nüks ve yayılma sık görülür. Cerrahi olarak çıkarılan büyük lezyonlarda dikiş atılması ciddi gerginlik nedeniyle çok ağrılı olabilir. Koterle tedavi uygulanabilir gibi görünmektedir. Son zamanlarda Radyofrekans ile yaptığımız tedavilerde gerek uygulama kolaylığı ve gerekse iyileşme oranları yönünden çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

Solüsyon ve bantlarla tedaviye dirençli siğiller için radyofrekans ile tedavi iyi bir seçenektir.

Özellikle çocuklarda görülen siğiller bir süre sonra kendiliğinden geçme eğilimindedir, bu nedenle gerekli olmadıkça çocuklarda mümkün olduğunca iz bırakan agresif müdahalelerden kaçınılmalıdır.

 

 

 

 

7 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. hüseyin

  merhaba hocam bana birinden galiba siğil bulaştı bölge kaşınmaya ve yara gibi olmaya başladı ne yapmalıyım ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Önce muayene edip kesin tanı koymak lazım,en uygun tedavi RF veya elektro koterizasyon.

 2. tunahan

  merhaba hocam parmağımda siyah noktalı siğil var 3 yıldır geçmiyor solüsyon , dondurma okutma yöntemleri incir sütü damlatarak sarımsak koyarak denedim ama hic bir şekilde bir sonuç alamadım geçmiyor ve acı veriyor ağrı oluşuyor başka nasıl bir tedavi yöntemi uygulanmalı
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Biz radyofrekan ile tedavi ediyoruz, tekrarlama oranı diğer tedavilere göre daha az.

 3. deniz

  hocam merhaba ben elimin üzerindeki siğilleri aldırmak istiyorum çok küçük ve büyük bir kaç tane var ama kullandığınız yöntem ne kadar sürede geçmesini sağlıyor?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Radyofrekans yöntemi ile alıyoruz,lokal anestezi altında alınıyor ve dikiş atmıyoruz, pansuman ile 2-3 haftada yaralar iyileşir.

 4. mustafa

  hocam kolumda sığıl var istersiniz resim atabilirim onu nasıl alabilirsiniz yardımcı olursanız sevinirim ?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Siğil tedavisini lokal anestezi altında Radyofrekans ile yapıyoruz diğer yöntemlere göre daha başarılı sonuçlar alıyoruz.

 5. faruk

  hocam dudağımda siğil çıktı .nasıl tedavi olabilirim ?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Radyofrekans ile 1-2 dakikada tedavi diyoruz. Nadiren nüks olabilir ve gerekirse işlem tekrarlanır.

 6. tekin

  hocam kızımın el üstünde siğil var.12 yaşında tedavi olabilirmi ?
  Dr.Nizam KURTDERE
  İlaçlarla geçmiyorsa radyofrekans ile tedavi edebiliriz.

 7. ali

  merhaba hocam siğil bulaşıcı bir hastalık mı ?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Evet siğil hastalığına HPV virüsü sebep olur ve bu virüs temasla bulaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017

Biz Sizi Arayalım?

× WhatsApp Destek