Siğil nasıl geçer?

Günümüzde siğil tedavisinde hocaya okutmaktan asitli solüsyonlarla yakmaya, dondurarak tedaviden, elektro-koter ile tedaviye, cerrahi veya radyofrekans ile çıkarılmaya kadar çok sayıda farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bunlar arasından en uygun tedavinin seçilmesi için siğil oluşumu hakkında ayrıntılı bilgilere ihtiyaç vardır.

  Siğil Nasıl bulaşır?

Siğil Human Papilloma Virüsün sebep olduğu bir deri hastalığıdır. Temas ile kişiden kişiye bulaşır. Temas dışında havlu, ayakkabı, çorap veya bulaşmış ıslak yüzeylerden de geçebilir. Nem veya ciltteki hafif hasar bulaşmayı kolaylaştırır.

Siğile sebep olan  virüsün yaklaşık 100 çeşidi vardır, bunların yaptığı lezyonların şekli, büyüklüğü, yayılma potansiyeli ile tedaviye direnci birbirinden farklıdır. Bu 100 çeşit virüsün yaklaşık 30 dan fazlası genital bölgeye yerleşir. Bunların oluşturduğu lezyonlar anogenital siğil (condiloma aquminata) adını alır. Bu 30 çeşit virüsün dışında kalan 70 e yakın virüs tipi vücudun geri kalan kısımlarındaki deriye yerleşir ve bildiğimiz geleneksel siğil lezyonları da dahil farklı görünümde ciltten kabarık lezyonlara sebep olurlar.

Anogenital siğil cinsel yolla bulaşan hastalıklar gurubunda incelenir. Bunların rahim ağzı, vagina, vulva, dil ve boğazda yerleşen bazı kanser türlerine sebep olduğu bilinmektedir. Kanserle ilişkili 3-5 tip dışında kalan virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlar birbirinden farklıdır. Bazıları belirgin lezyon yapmayabilir. Virüslerin bazı tipleri condiloma aquminata denen cilt lezyonlarına sebep olur. Lezyonlar 1-2 milimetreden 3-5 santimetreye kadar büyüyen çok sayıda karnabahar görünümünde ciltten kabarık doku büyümesi şeklindedir. Sıklıkla makat çevresi, anal kanal içi, kasık ve pubis bölgesi ile vulvada yerleşebilir. Bazen uygulanan tedavilere çok iyi cevap alınır. Agresif virüs tipleri ile oluşan yada hastanın vücut direncinin düşük olduğu hastalarda tedaviye direnç gösterir ve sık sık nüks eder. Bu gibi hastaların disiplinli şekilde yakın takibi ve oluşan lezyonların erkenden tedavisi gereklidir. Anogenital siğil tedavi yöntemi mutlaka konunun uzmanı tarafından seçilip uygulanmalıdır.

 

Genital bölge dışında yerleşen siğiller 1-2 santimetre civarında kabarık üstü karnabahar görünümünde lezyonlardır. Ayak tabanındaki siğiller plantar siğil adını alır, kabarık olmaz, genellikle 1-2 santimetre genişliğinde yuvarlak etrafı sert ortası beyaz bazen siyah noktalı bir görünümü olur. Ayağın ağırlık gelen bölgesinde ise ağrılı olabilir. Nasır ile karıştırılabilir. Vücudun diğer bölgelerindeki siğiller çoğunlukla 1 cm den küçük kabarık üzeri pürtüklü beyaz lezyonlardır. Bu siğillerin bir kısmı kendiliğinden geçebilir, bu konuda telkin ve geçeceği inancının etkili olabileceği bilinmektedir.
Salisilik asit içeren solüsyon ve bantlar çoğunlukla tedavide yetersiz kalır. Dondurarak uygulanan tedavilerde nüks ve yayılma sık görülür. Cerrahi olarak çıkarılan büyük lezyonlarda dikiş atılması ciddi gerginlik nedeniyle çok ağrılı olabilir. Koterle tedavi uygulanabilir gibi görünmektedir. Son zamanlarda Radyofrekans ile yaptığımız tedavilerde gerek uygulama kolaylığı ve gerekse iyileşme oranları yönünden çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

Solüsyon ve bantlarla tedaviye dirençli siğiller için radyofrekans ile tedavi iyi bir seçenektir.

Özellikle çocuklarda görülen siğiller bir süre sonra kendiliğinden geçme eğilimindedir, bu nedenle gerekli olmadıkça çocuklarda mümkün olduğunca iz bırakan agresif müdahalelerden kaçınılmalıdır.

 

 

 

 

20 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. A. OSMAN KILIÇ

  MRB HOCAM BENİM AYAK TABANIMDA 3CM BÜYÜKLÜĞÜNDE SİĞİL VARDI GEÇEN SENE AMELİYAT OLDUM FAKAT YİNE NÜKSETTİ .RF. YÖNTEMİYLE GEÇERMI İLLERDE VARMI BEN RİZEYE YAKINIM VEYA TRABZONDA?ŞİMDİDEN TŞK EDRM HOCAM

  1. Nizam Kurtdere

   Siğiller viral kaynaklı olduğu için nüks edebilir, tekrar tedavi edilmesi lazım, RF ve uygun seviyede elektrokoterle de tedavi edilebilir.

 2. Ercan

  Hocam sol el bas parmagimin sag dis tarafi tirnak ici ve derimde sigil mevcut daha once bir operasyon ile alindi ama iyilestiginde tekrar cikti ne yapabiliriz cok sanci da yapiyor ara ara

  1. Nizam Kurtdere

   Lokal anestezi altında radyofrekans veya elektrokoter ile tedavi edilebilir bazen tekrarlar ve tekrar tedavi etmek gerekebilir.

 3. Emre

  Hocam merhabalar radyo frekans ile lazer yöntemi arasında ki fark nedir hangisi daha etkilidir siğilde

  1. Nizam Kurtdere

   Lazer bir ışık enerjisi, radyofrekans ise ses dalgası enerjisini kullanır. Farklı durumlara göre farklı avantajları var, siğil için ben radyofrekansı daha avantajlı bulduğum için onu kullanıyorum.

 4. Serkan

  Hocam ben ankaradayım oraya gelmem mi lazım yoksa burda yardımcı olacağınız şubeniz var mı

 5. Anonim

  Hocam ankaradayım oraya gelmem mi lazım yoksa burda yardımcı olacağınız şubeniz var mı

  1. Nizam Kurtdere

   Sitede telefonumuz var arayıp Ankarada tedaviniz için yardımcı olurlar.

 6. Serkan

  Hocam ayağımda Sigil çıktı çok büyük yaklaşık 5 cm çapında rf ile tedavi edilebilir mi

  1. Nizam Kurtdere

   Evet radyofrekans ile oldukça başarılı sonuçlar alıyoruz.

 7. Anonim

  Merhaba hocam genital bölgemde sığıl çıkmış
  Ne yapabilirim?

  1. Nizam Kurtdere

   Çok yayılmadan ve büyümeden tedavi etmek lazım, gelebilirseniz yardımcı oluruz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 8. ali

  merhaba hocam siğil bulaşıcı bir hastalık mı ?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Evet siğil hastalığına HPV virüsü sebep olur ve bu virüs temasla bulaşır.

 9. tekin

  hocam kızımın el üstünde siğil var.12 yaşında tedavi olabilirmi ?
  Dr.Nizam KURTDERE
  İlaçlarla geçmiyorsa radyofrekans ile tedavi edebiliriz.

 10. faruk

  hocam dudağımda siğil çıktı .nasıl tedavi olabilirim ?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Radyofrekans ile 1-2 dakikada tedavi diyoruz. Nadiren nüks olabilir ve gerekirse işlem tekrarlanır.

 11. mustafa

  hocam kolumda sığıl var istersiniz resim atabilirim onu nasıl alabilirsiniz yardımcı olursanız sevinirim ?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Siğil tedavisini lokal anestezi altında Radyofrekans ile yapıyoruz diğer yöntemlere göre daha başarılı sonuçlar alıyoruz.

 12. deniz

  hocam merhaba ben elimin üzerindeki siğilleri aldırmak istiyorum çok küçük ve büyük bir kaç tane var ama kullandığınız yöntem ne kadar sürede geçmesini sağlıyor?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Radyofrekans yöntemi ile alıyoruz,lokal anestezi altında alınıyor ve dikiş atmıyoruz, pansuman ile 2-3 haftada yaralar iyileşir.

 13. tunahan

  merhaba hocam parmağımda siyah noktalı siğil var 3 yıldır geçmiyor solüsyon , dondurma okutma yöntemleri incir sütü damlatarak sarımsak koyarak denedim ama hic bir şekilde bir sonuç alamadım geçmiyor ve acı veriyor ağrı oluşuyor başka nasıl bir tedavi yöntemi uygulanmalı
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Biz radyofrekan ile tedavi ediyoruz, tekrarlama oranı diğer tedavilere göre daha az.

 14. hüseyin

  merhaba hocam bana birinden galiba siğil bulaştı bölge kaşınmaya ve yara gibi olmaya başladı ne yapmalıyım ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Önce muayene edip kesin tanı koymak lazım,en uygun tedavi RF veya elektro koterizasyon.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017