randevu al tedavi ücretleri

THD ameliyatı

THD girişimi   Basur tedavisinde THD ameliyatı:

Konunun anlaşılması açısından THD ye başlamadan önce hemoroid hastalığı ve klasik tedavi yöntemlerini kısaca hatırlayalım.

Bilindiği gibi anal kanalda hemoroidal yastıkçıklar bulunur. Bu yapılar anal kanal kapandıktan sonra sıvı sızdırma, gaz kaçırma gibi sıkıntılı hadiselerin engellenmesine yardımcı olurlar. Bu yapının içerisinde toplar damar ağı bulunur. Damar ağının genişlemesi ile hemoroidal yapılar  büyür, ıkınma ve zorlanma ile anal kanaldan dışarı sarkan baloncuklar basur memelerini oluşturur.

Klasik ameliyat tedavisinde bu memeler kesilip alınır, dikişlerle yaralar kapatılır yada açık bırakılır. Yaraların iyileşmesi ile bir miktar sert esnemeyen  skatris (nedbe) dokusu meydana gelir. Cerrahi müdahale sonrası makat bölgesi büyük abdest yapma ihtiyacı nedeniyle yara temiz tutulamaz, yaralara pansuman yapma imkanı olmaz. İltihap, abse, kanama ve hematom riski yüksektir. Ayrıca ameliyat sonrası 2-3 hafta çok ızdıraplı geçer.

Ayakta uygulanabilen girişimsel tedavi yöntemlerinde değişik etkenler kullanılarak basur memeleri tahrip edilir ve yerine yine skatris dokusu oluşur. Burada oluşan skatris dokusu klasik cerrahi tedaviye göre çok azdır.

Makatın görevini yerine getirebilmesi için tamamen kapanması ve 4-5 cm çapına kadar genişleyebilmesi gereklidir. Oluşturulan skatris dokusu esneyemediğinden bu girişimler sonrası makatın esnekliği kısmen azalır. Özellikle birkaç defa tekrarlanan agresif cerrahi müdahaleler makatın daralmasına veya sızdırmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle cerrahiye alternatif olabilecek, makatta daralma, sızdırma gibi komplikasyonlara sebep olmayacak tedavi yöntemleri araştırılmış ve THD yöntemi ile tedavi geliştirilmiştir.

    THD ameliyatı nasıl yapılır?

THD girişimi ile basur tedavisinde herhangi bir kesme işlemi yapılmaz. Basur memelerine giden atar damarlar anal kanal içine sokulan doppler cihazı yardımı ile tek tek tespit edilir ve makatın 4-6 cm iç kısmında bağlanır. Dışarıdan herhangi bir yara dikiş vs. görülmez açık yara yoktur, pansumana gerek olmaz. Basura gelen kan akımının %80 i kesilince içindeki damar ağı söner, basur memeleri büyük oranda küçülür. Zamanla atrofi gelişerek memelerdeki küçülme daha belirgin ve kalıcı hale gelir. Basurda dışa sarkma fazla ise ek bir girişim yapılarak basur memeleri sirküler dikişlerle yukarı asılıp olması gereken yere tespit edilir. Bu işlemler  genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Hasta aynı gün taburcu edilir, girişimden  birkaç gün sonra işine dönebilir. Aşağıdaki resimlerde aynı hastanın tedavi öncesi ve sonrası resimleri görülmektedir.

Ameliyat öncesi

THD ameliyatından hemen sonra

THD ile tedavinin avantajları;

THD den 2 ay sonra

 1-Makat hastalıktan önceki yapısına en yakın hale getirilir. (Oysa diğer girişimlerde bir doku kaybına bağlı  anotomik yapıda değişiklik söz konusudur)

 2-Keserek yapılan ameliyatlarda olduğu gibi bir açık yara olmadığından büyük abdestle temasına bağlı olarak gelişen iltihap, abse gibi komplikasyon olma ihtimali çok düşüktür.

 3-İşlem duyu sinirlerinin olmadığı bölgede yapıldığından ağrı yok denecek kadar azdır.

 4-Kesi yapılmadığından girişim sonrası kanama veya hematom olmaz.

 5-Kesi olmadığından buna bağlı skatris dokusu gelişmez, makatın esnekliği bozulmaz.

 6-Hasta aynı gün taburcu edilip ertesi gün işine dönebilir.

Bu arada karışıklığa sebep olmamak için THD ve HAL girişimlerinin aynı tedavi yöntemi olduğunu belirtmek gerekir. Her ikisi de aynı girişime verilen İngilizce isimlerin kısaltılmış halidir.

THD:Transanal hemorroidal dearterialisation.

HAL:Hemorroidal arter ligasyonu.

8 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. önder

  Hocam,sarkma toplandığında makat darlığı olma riski varmi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Usulüne uygun şekilde yapılırsa olmaz.

 2. Garip

  Hocam ssk bu thd amelyatini kapsiyor mu ? Ve bi zamman sonra ordaki ipler dustukten sonra bu memelerin tekrar cikma olasiligi var mi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  SGK dan faydalanılıyorsunuz,ek ücret alınıyor.İpler düştükten sonra damarlar kapanmış oluyor.

 3. Mehmet halil inan

  Aralık 2014 te çatlak yüzünden bana botulinum enjeksiyonu yapmistiniz bugüne kadar herşey iyiydi kabiz olmamaya özen gosteriyordum fakat iki gündür şimdiye dek hiç yasamadigim şiddetli bir ağrı ne yuruyebiliyorum ne oturabiliyorum ne uyuyabiliyorum makatta ağrı ve zonglama var dayanamadım genel cerraha gittim çatlak ve 3.evre hemoroid dedi ameliyat edecem dedi ama ben yine size gelicem fakat bu ağrı beni mahvetti size gelene kadar ne kullanayim ağrı yi kesmek için
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür için rectoderm ve anestol krem sabah akşam sürüp,sıcak su oturma banyosu iyi gelir.

 4. Anonim

  Tromboze hemoroid de bu yontem ile halloluyor mu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Önce tromboz tedavisi uygulanıp sonra THD yapılır veya direkt THD uygulanabilir.

 5. Anonim

  1 hafta önce thd operasyonu geçirdim. Bir haftadır tuvalette zorlanıyorum. Dışkıda incelme var ve çok az yapabiliyorum. Katı bir şey yiyemiyorum korkudan. Bu normal mi? Yumuşatıcı ilaçlar kullanımı sakıncalı mıdır, ne kadar süre kullanmalıyım?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  THD girişiminden sonra bazen geçici daralma olabilir,doktorunla görüşüp takibinin yapılması doğru olur.

 6. Anonim

  Merhaba. Bende sarkma yok sadece katı dışkıda bazen kanama oluyor fakat her tuvalete gidişte bir yanma söz konusu. Bu operasyonlar her evrede yapılıyor mu yoksa ilaçlı tedavi mümkün müdür?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Teşhisi kesinleştirmek için önce muayene olmanız lazım,Rubber bant ve infrared tedavisi 2-3 cü derece hemoroidler için THD tüm evrelerde uygulanabilir.

 7. Yaşar Murat çalik

  Nizam hocam merhaba. 4 sene önce size THD ameliyatı olmuştum. Şişlik çok inmese de acı ağrı hicbirsey olmuyordu. 3 gündür sızlama çok arttı amleiyat öncesinde ki duruma geri döndüm gibi duruyor ne onerirsiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid hastalığında şikayetlerin büyük çoğunluğunu iç hemoroidler yapar. THD daha çok iç hemoroidlere etkili, dış hemoroidleri daha az etkiliyor, ancak dış hemoroidler ele gelmesine rağmen daha az şikayete neden olur. Bazen dış hemoroidlerde tromboz veya anal hematom oluşur ve şikayetler artar, gelebilirseniz muayene edip gerekli tedaviyi yaparız.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017

Biz Sizi Arayalım?

× WhatsApp Destek