THD ameliyatı nedir?

  

Konunun anlaşılması açısından öncelikle hemoroid hastalığı ve sıklıkla kullanılan tedavi yöntemlerini kısaca hatırlayalım. Bilindiği gibi anal kanalda içi toplar damar ağı ile dolu olan yumuşak baloncuklar bulunur. Hemoroidal yastık adı verilen bu yapılar anal kanal kapandıktan sonra üstüne yatarak sıvı sızdırma, gaz kaçırma gibi sıkıntılı hadiselerin engellenmesine yardımcı olurlar. Ikınma ve zorlanmaya bağlı olarak yastık içindeki damar ağının genişlemesi ile hemoroidal yapılar  büyür, ıkınma ve zorlanma devam ederse şişlikler anal kanaldan dışarı sarkar. Bunlar basur memelerini oluşturur.

İlaçlarla yapılan tedavilerde şikayetler azalır ancak basur memeleri kaybolmaz ve zamanla büyümeye devam eder. Ameliyat ile yapılan tedavilerde bu memeler kesilip alınır, dikişlerle yaralar kapatılır yada açık bırakılır. Yaraların iyileşmesi ile bir miktar sert esnemeyen  skatris (nedbe) dokusu meydana gelir. Bu durum nadiren de olsa makat darlığına sebep olur. Cerrahi müdahale sonrası makat bölgesindeki yaralar büyük abdest yapma ihtiyacı nedeniyle temiz tutulamaz, yaralara pansuman yapma imkanı yoktur. İltihap, abse, kanama ve hematom gibi kommplikasyon riski yüksektir. Ayrıca ameliyat sonrası 2-3 hafta çok ızdıraplı geçer.

Ayakta uygulanabilen girişimsel tedavi yöntemlerinde değişik etkenler kullanılarak basur memeleri tahrip edilir ve yerine yine skatris dokusu oluşur. Burada oluşan skatris dokusu klasik cerrahi tedaviye göre çok azdır.

Makatın görevini yerine getirebilmesi için tamamen kapanması ve 4-5 cm çapına kadar genişleyebilmesi gereklidir. Oluşturulan skatris dokusu esneyemediğinden bu girişimler sonrası makatın esnekliği kısmen azalır. Özellikle birkaç defa tekrarlanan agresif cerrahi müdahaleler makatın daralmasına veya sızdırmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle cerrahiye alternatif olabilecek, makatta daralma, sızdırma gibi komplikasyonlara sebep olmayacak tedavi yöntemleri araştırılmış ve THD yöntemi ile tedavi geliştirilmiştir.

                            THD ameliyatı nasıl yapılır?

THD girişimi

THD aslında ameliyattan çok bir girişimsel tedavi yöntemidir. Bu girişim ile yapılan basur tedavisinde keserek yapılan herhangi bir cerrahi işlem yoktur.  Anal kanal içine sokulan bir doppler cihazı yardımı ile basur memelerine giden atar damarlar tek tek tespit edilir. Anal kanaldan girilerek tespit edilen damarlar 4-6 cm yukarıdan iç kısımda ayrı ayrı bağlanır. Dışarıdan görülebilen herhangi bir yara, dikiş vs. yoktur, açık yara olmadığından pansumana ihtiyaç duyulmaz. Bu girişim ile basura gelen kan akımının %80 i kesilince damar ağı içindeki basınç iyice düşer, basur memeleri büyük oranda küçülür. Belli bir süre sonra atrofi gelişerek memelerdeki küçülme daha belirgin ve kalıcı hale gelir. Basurda dışa sarkma fazla ise ek bir girişim yapılarak basur memeleri sirküler dikişlerle yukarı asılıp olması gereken yere tespit edilir. Bu işlemler sıklıkla genel anestezi altında yapılır. İhtiyaç duyulması halinde lokal anestezi ile uygulanması mümkündür. Damarların bağlandığı bölgede ağrı sinirlerinin olmaması nedeniyle işlemden sonra 3-4 saatlik bir aşırı tuvalet gelmiş hissi ve rahatsızlık duygusu olur. Ağrı ve rahatsızlık hissi uygulanan geleneksel cerrahi tedavi ile karşılaştırılamayacak kadar az ve kısa sürelidir. THD uygulanan hasta aynı gün taburcu edilebilir. Girişimden  birkaç gün sonra işine dönebilir. Aşağıdaki resimlerde aynı hastanın tedavi öncesi ve sonrası resimleri görülmektedir.

Ameliyat öncesi

THD ameliyatından hemen sonra

THD yöntemi ile hemoroid tedavisinin avantajları;

THD den 2 ay sonra

 1-Makat hastalıktan önceki yapısına en yakın hale getirilir. (Oysa diğer girişimlerde bir doku kaybına bağlı  anotomik yapıda değişiklik söz konusudur)

 2-Keserek yapılan ameliyatlarda olduğu gibi bir açık yara olmadığından büyük abdestle temasına bağlı olarak gelişen iltihap, abse gibi komplikasyon olma ihtimali çok düşüktür.

 3-İşlem duyu sinirlerinin olmadığı bölgede yapıldığından ağrı yok denecek kadar azdır.

 4-Kesi yapılmadığından girişim sonrası kanama veya hematom olmaz.

 5-Kesi olmadığından buna bağlı skatris dokusu gelişmez, makatın esnekliği bozulmaz.

 6-Hasta aynı gün taburcu edilip 1-2 gün  içinde işine dönebilir.

Bu arada zaman zaman HAL tedavisinden bahsedilmektedir. Karışıklığa sebep olmamak için THD ve HAL girişimlerinin aynı tedavi yöntemi olduğunu belirtmek gerekir. Her ikisi de aynı girişime verilen İngilizce isimlerin kısaltılmış halidir.

THD:Transanal hemorroidal dearterialisation.

HAL:Hemorroidal arter ligasyonu.

20 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Gonul

  Thd ameliyati oldum hocam 19 gun oldu ama memelerim hala duruyor ben yok olmalarini istiyordum 6 haftayi bulur dediler gercekten memeler yok olacakmi

  1. Nizam Kurtdere

   Basur memeleri THD operasyonundan sonra tamamen yok olmasa bile 5-6 hafta içinde iyice küçülmesi beklenir.

 2. Taner

  Hocam 2 sene önce hemoroid ameliyatı oldum.1 senedir ağrılarım ve kanamalar devam ediyor.Proktolog Dr a muayene oldum ve tdh yöntemi ile damarların bağlanmasını önerdi.Ameliyatin başarı oranı tekrar etme ihtimali nedir.

  1. Nizam Kurtdere

   THD nin başarı oranı uygun vakalarda yapıldığında % 90 üzerinde tekrarlama oranı konusunda kesin bir oran için yeterli veri yok.

 3. Bahadır Metin

  Hocam 1 ay önce mukozal makat sarkması ve 4.evre hemoroide ise thd operasyonu geçirdim şu anda ağrılarım yok denecek azaldı fakat dışkılama hissi geldiği an ve dışkılama esnasında biraz ağrım halen oluyor.memede ise belirgin bir küçülme var.sormak istediğim bu küçülen meme küçülmeye devam edip tamamen yokmu olucak yoksa bir süre sonra düşecekmi? yoksa bu şekilde kalıcakmı yani bu memeden tamamen kurtulabilecekmiyim yada nasıl kurtulabilirim?Cevaplarsanız çok sevinirim.?

  1. Nizam Kurtdere

   Hastalığın hangi evrede olduğuna bağlı olarak memeler küçülecek ancak tamamen yok olmayabilir.

 4. Gulseren

  Merhaba.3 nisan tarihinde thd yontemi ile hemeroid ameliyati, lazer ile hemeroid yakilmasi, anal fissürun lazer yakilmasi ve botoks uygulanmasi operasyonlarini geçirdim. Surekli emla krem, proctolog fitil kullaniyorum. Buyuk tuvaletim her seferinde agrili olmakla birlikte, sonrasinda tuvaletim var hissi , baski, agri geçmiyor.cok ikininca kanama oluyor ve agri daha da siddetleniyor. Agridan aglayacak seviyelere geliyorum. Bu yöntemlerin tamami icin hemen ise donulebilir deniyordu ama 20 gun olmasina ragmen calisamaz durumdayim. Doktoruma sordugumda hepsi normal deniyor, 1 ayi bulur iyilesme deniyor ama internet yorumlarinda hep 1 hafta 2 hafta arasinda iyilesildigini okuyorum. Endiselenmeli miyim bilemiyorum. Agridan ve acidan sinir krizleri ve aglama krizleri yasiyorum. Goruslerinizi rica ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Genelde anal kanal ameliyatlarının iyileşmesi 3-4 hafta sürebilir, size uygulanan yöntemler iyileşme süresini kısaltmak amacıyla uygulanıyor, aynı gün taburcu ediyoruz. Ama size hepsi bir arada uygulanmış, ben durumunuzu bilmediğim için buna bir yorum yapamıyorum. En doğrusu doktorunuzla görüşmeniz ve ondan ayrıntılı bilgi almanız.

 5. Aysel

  Hocam hemoroidi küçük memevikler şeklinde baya kese gibi sarkmış. Ama hiç ağrı olmuyor bazen kaşıntı çoz az bazen sert dişkıda kana olur nadiren qmeliyyat şartmı ilerisi için ne gibi riskleri var

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid genelde ağrı yapmaz, rahatsızlık hissi, nemlilik, kaşıntı ve kanama gibi şikayetler olur, ancak komplikasyon olunca (tromboze hemoroid) ileri derecede şişlik, şiddetli ağrı gibi normal hayatı sürdüremeyecek şikayetlere sebep olur. Ben ameliyat yerine lazer ile tedavi tercih ediyorum.

 6. Levent Beşinci

  Hocam 2 sene önce THD ameliyatı oldum, son 4-5 aya kadar bir sıkıntı yoktu, son dönemde belirli periyotlarda diski esnasında kanama oluyor, bunun sebebi ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Öncelikle kanamanın yerinin ve sebebinin tespit edilmesi lazım, anoskopla muayene edilip gerekirse kolonoskopi yapılmalı.

 7. Yaşar Murat çalik

  Nizam hocam merhaba. 4 sene önce size THD ameliyatı olmuştum. Şişlik çok inmese de acı ağrı hicbirsey olmuyordu. 3 gündür sızlama çok arttı amleiyat öncesinde ki duruma geri döndüm gibi duruyor ne onerirsiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid hastalığında şikayetlerin büyük çoğunluğunu iç hemoroidler yapar. THD daha çok iç hemoroidlere etkili, dış hemoroidleri daha az etkiliyor, ancak dış hemoroidler ele gelmesine rağmen daha az şikayete neden olur. Bazen dış hemoroidlerde tromboz veya anal hematom oluşur ve şikayetler artar, gelebilirseniz muayene edip gerekli tedaviyi yaparız.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 8. Anonim

  Merhaba. Bende sarkma yok sadece katı dışkıda bazen kanama oluyor fakat her tuvalete gidişte bir yanma söz konusu. Bu operasyonlar her evrede yapılıyor mu yoksa ilaçlı tedavi mümkün müdür?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Teşhisi kesinleştirmek için önce muayene olmanız lazım,Rubber bant ve infrared tedavisi 2-3 cü derece hemoroidler için THD tüm evrelerde uygulanabilir.

 9. Anonim

  1 hafta önce thd operasyonu geçirdim. Bir haftadır tuvalette zorlanıyorum. Dışkıda incelme var ve çok az yapabiliyorum. Katı bir şey yiyemiyorum korkudan. Bu normal mi? Yumuşatıcı ilaçlar kullanımı sakıncalı mıdır, ne kadar süre kullanmalıyım?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  THD girişiminden sonra bazen geçici daralma olabilir,doktorunla görüşüp takibinin yapılması doğru olur.

 10. Anonim

  Tromboze hemoroid de bu yontem ile halloluyor mu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Önce tromboz tedavisi uygulanıp sonra THD yapılır veya direkt THD uygulanabilir.

 11. Mehmet halil inan

  Aralık 2014 te çatlak yüzünden bana botulinum enjeksiyonu yapmistiniz bugüne kadar herşey iyiydi kabiz olmamaya özen gosteriyordum fakat iki gündür şimdiye dek hiç yasamadigim şiddetli bir ağrı ne yuruyebiliyorum ne oturabiliyorum ne uyuyabiliyorum makatta ağrı ve zonglama var dayanamadım genel cerraha gittim çatlak ve 3.evre hemoroid dedi ameliyat edecem dedi ama ben yine size gelicem fakat bu ağrı beni mahvetti size gelene kadar ne kullanayim ağrı yi kesmek için
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür için rectoderm ve anestol krem sabah akşam sürüp,sıcak su oturma banyosu iyi gelir.

 12. Garip

  Hocam ssk bu thd amelyatini kapsiyor mu ? Ve bi zamman sonra ordaki ipler dustukten sonra bu memelerin tekrar cikma olasiligi var mi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  SGK dan faydalanılıyorsunuz,ek ücret alınıyor.İpler düştükten sonra damarlar kapanmış oluyor.

 13. önder

  Hocam,sarkma toplandığında makat darlığı olma riski varmi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Usulüne uygun şekilde yapılırsa olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017