Siğil kansere dönüşür mü?

  SİĞİL KANSER YAPAR MI?

Evet siğil virüsü kansere sebep olur. Aslında bu soruyu hangi siğil  kansere sebep olur?  şeklinde sormak daha doğru olur, çünkü siğil virüsünün bir çok tipi var ve bazıları kanserle direkt olarak ilişkili bulunmuştur.
Siğil Human Papilloma Virüs  denen bir virüs gurubunun sebep olduğu bir cilt hastalığıdır. Bu virüs grubunun 100 den fazla ayrı tipi tespit edilmiştir. Virüs insan vücudunu örten deri, vagina, anal bölge, ağız ve boğaz mukozasına yerleşir.

Siğil virüsü nasıl bulaşır?

Siğil virüsü deri ve mukoza yüzeyindeki hücrelerin içine yerleşir ve anormal doku büyümesi yapar. Hasta kişilerden diğerlerine cildin cilde direkt teması ile bulaşır. Ciltte olan doku zedelenmesi bulaşma ihtimalini arttırır. Genital siğil cinsel temas ve ortak kullanılan cinsel aparatlarla hastalardan diğerlerine bulaşabilir. Virüsün sarılma, havlu, kıyafet, çatal-bıçak  ve klozet ile bulaşmadığı kabul edilir. Virüs alan bazı kişilerde hastalık oluşmayabilir, yada alındıktan aylar hatta nadiren yıllar sonra siğil lezyonu ortaya çıkabilir. Hasta kişiler siğil lezyonu oluşmadan veya lezyon kaybolduktan sonra da virüsü başka kişilere bulaştırmaları mümkündür.

Virüs hangi hastalıklara neden olur?
1-Verruca vulgaris;

Virüsün genital bölge dışındaki deri bölgelerine yerleşen yaklaşık 60-70 tipinin oluşturduğu cilt büyümesi şeklindeki lezyonlardır. Bunlar bildiğimiz klasik siğillerdir ve bunlara tıpta verruca vulgaris ismi verilir.

2-Genitai siğil;

Virüsü yaklaşık 30-40 çeşidi genital bölgede yerleşir ve genital siğil dediğimiz cilt büyümelerine sebep olur. Genital bölgeye yerleşen virüsler cinsel ilişki ve temas yoluyla başka kişilere bulaşır ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar gurubuna girer. 1 milimetreden 3-5 santimetreye kadar ciltten kabarık karnabahar görünümünde çok sayıda lezyona sebep olur. Buna tıpta Condiloma Aquminata adı verilir. Bu lezyonların % 90 ının sebebi Tip 6 ve Tip 11 dir.

Condilom

 3- Genital kanserler;

Bazı virüs tipleri hiçbir lezyona sebep olmaz ve hasta virüs kaptığının farkına varmayabilir. Bunların en az 5 tipi kansere sebep olur. Rahim ağzı kanserinin % 70 ine  Tip 16 ve Tip 18 virüsleri sebep olur.

 

  Human Papilloma virüsü hangi kanserlere neden olur?

 

Virüsün en sık sebep olduğu kanser  tipi  rahim ağzı kanseridir. Bunun dışında vagina, vulva, penis, makat, ağız ve boğaz bölgesi kanserlerine de sebep olduğu bilinmektedir.

 

  Virüsün bulaştığı nasıl anlaşılır?

Human Papilloma virüsü bulaştıktan sonra cilt veya mukozada condilom denen ve 1 milimetreden  3-5 santimetreye kadar büyüyen karnabahar  görünümünde lezyonlara sebep olur. Genital bölge dışındaki ciltte bildiğimiz klasik siğil lezyonlarına sebep olur. Bazen hiçbir lezyon yapmaz ve hasta virüs aldığının farkına bile varamayabilir. Buna rağmen teşhisi için geliştirilmiş bir kan testi yoktur. Bu nedenle;
  Kadınlarda teşhis ve takip için vaginal smeer denen tetkik her yıl bir defa yapılır ve hem hastalığın tanısı hemde kanserleşme yönünde bir gidiş olup olmadığının tespit edilmesi sağlanır.
  Erkeklerde condiloma lezyonu varsa klinik bulgu ve lezyonun alınıp incelenmesi ile kesin teşhis edilir, ancak lezyon yoksa tanı konması pek mümkün olmaz.

  Hastalıktan nasıl korunabiliriz?

Hastalık temas yoluyla bulaşır, bu nedenle virüs taşıyan kişilerle temasın önlenmesi gerekir, ancak bu her zaman mümkün olmaz. Korunmalı cinsel ilişkide (condom vs.) cinsel organ dışında da lezyon olabileceğinden condom tam korunma sağlamaz. Çok eşli ilişkilerden kaçınarak hasta olan bireylerle temas etme olasılığı ve böylece hastalığa yakalanma ihtimali azalır.

  Genital siğilin aşısı var mıdır?

Günümüzde genital siğil için aşı çalışmaları devam etmektedir. Halen İngiltere’de bir aşı geliştirilmiş ve kullanılmaktadır. Aşı en çok kanser yapan Tip 16 ve 18 ile en çok genital siğil yapan Tip 6 ve 11 virüsüne karşı koruma sağlamaktadırİngilterede 12-13 yaşındaki kız çocuklarına rutin olarak uygulanmaktadır. Aşı söz konusu 4 virüs dışındaki tiplere karşı yeterli koruma sağlamadığından henüz ideal bir korunma yöntemi değildir. Ancak hem kanser hemde genital siğil için büyük oranda koruma sağladığından aşılanma önerilmektedir.  Aşı olduktan sonra aşının koruma süresi yaklaşık 10 yıldır.

25 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Canan

  Hocam benim ayak serçe parmağım su toplamış sanmıştım geçer sandım geçmedi tam tersi sertleşti ve büyüdü doktora ilk gittik içinde siğil bulunduğunu ve o alana yayıldığını söyledi bir krem sürdüm üstteki deri attı parmağım düzelmışti ama tekrardan eskisi kadar büyük bi sekilde cıktı doktor bu sefer nasır ve siğil karışmış dedi yine bir siğil ilacı verdi acaba bu kansere felan yol açarmı

  1. Nizam Kurtdere

   HPV virüsünün 100 den fazla tipi var ve bunlardan 5-6 tipi kansere sebep olabilir, ancak ayakta siğil yapan tipler kansere sebep olmaz bu nedenle endişe etmeyin.

 2. Ali

  Hocam merhaba, penisin baş ucunun hemen altındaki deri ufak ufak böyle beyaz beyaz noktalar oluştu ufacık nokta kadar büyüklüğünde. Buna siğil diyebilir miyiz? yağ bezesi olabilme ihtimali var mı?

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifle tanı oymak doğru olmaz, üroloji uzmanına muayene olmanda fayda var.

 3. Kezban

  Hocam genital bölgemde siğil var.tedavi olmak istiyorum. patoloji incelemesi yapabiliyor musunuz. bir de smear testi yaptırmalı mıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Patolojik tetkik tüm hastalara yapılıyor, ayrıca HPV tip tayini için ayrı bir tetkik var onu rutin yapmıyoruz, çünkü tedavi sonucunu etkilemiyor. Vajinal smeer yapılmasını öneriyoruz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 4. Damla

  Merhaba hocam genital sigillerin hepsi kanser yaparmi yoksa cesitlerimi var teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Genital siğile sebep olan HPV virüsünün 30 a yakın tipi var, bunların 5-6 ı kanserleşme yapabilir. Diğerlerinde kanserleşme görülmez.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 5. Gülay

  Hocam vajina girişinde minik minik et benleri oluştu. İlişkim olmadı bu nerden bulaşmış olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Öncelikle muayene ile kesin tanı konması lazım. Tanı anogenital siğil ise virüs temasla bulaşır. Cinsel ilişki dışında bir şekilde bulaşmış bir materyalin sizin genital bölgeye temas etmesi hastalığın bulaşmasına sebep olabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 6. emine

  hocam el üstümde siğiller var. acaba bulaşıcı mı değilmi olduğunu nasıl anlarım ?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Siğile HPV virüsü sebep olur ve tüm siğiller bulaşıcıdır. Ancak vücut direnci yüksek olan kişilere virüs bulaşsa da hastalık belirtisi olan lezyon (siğil) oluşmayabilir.

 7. AYLİN

  HOCAM GENİTAL BÖLGEMDE SİĞİL VAR TEDAVİSİ KAÇ SEANS SÜRÜYOR 1 SEANSTA BİTEBİLİYORMU YURT DIŞINA SIK GİTTİĞİM İÇİN SEANSLARDA ATLAMA OLSA SORUN OLURMU ?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Genital siğil tedavisinde nüks etmesi mümkün, en başarılı sonuçları radyofrekans tedavisi ile alıyoruz. Tek tedavi ile hastaların çoğu iyileşiyor. Birer ay ara ile kontrol ediyoruz ve bu 6 ay devam ediyor ve tekrarlayan noktalar olursa hemen tedavi ediyoruz. Yurt dışına gitmeniz genelde sorun oluşturmaz. Kontroller biraz erken veya geç yapılabilir.

 8. NİHAT

  HOCAM ELİMDE 5,6 TANE SİĞİL VARDI. BENDE ECZANEDE GÖRDÜĞÜM SİĞİL KREMİNİ ALDIM. ELİMDE YANIK OLUŞTU . SİĞİLLERİM ÇIKMAYA DEVAM ETTİ.SIZ NASIL BİR TEDAVİ SUNARSINIZ ?
  Dr.Nizam KURTDERE
  İlaçla tedavi edilemeyen siğilleri Lokal anestezi altında radyofrekans ile alıyoruz, en iyi sonucu aldığımız yöntem bu ve tekrarlarsa yine alınabilir.

 9. uğur

  hocam ayağmda siğil var ve 4 adet var alısam ne kadar zaman ayakta kalmamam lazım çünkü ben çalişyorum ve hep ayaktayım yani?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Ertesi gün ayakta olabilirsiniz, pansumanlı olacak ve ayaktaki yerine göre biraz ağrılı olabilir. İyileşmesi 3 hafta civarında olur.

 10. EGE

  HOCAM KİLODEN Mİ YOKSA GERÇEKTEN Mİ BİLMİYORUM SİĞİL GİBİ BİŞEYLER VAR GENİTALİMDA NE YAPMAM LAZIM?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene olmanız eğer siğil ise gecikmeden tedavi olmanız lazım.

 11. hamza

  hocam makatımda siğil var beni rahatsız ettmeye başladı ne yapmalıyım?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Çok yayılmadan bir an önce tedavi edilmesi lazım, en uygun tedavisi radyofrekans veya elektrokoter ile uygulanır.

 12. ceylan

  hocam siğil var küçük ayak parağimde ne yapmalıyım?
  Dr.Nizam KURTDERE
  İlaçlarla geçmiyorsa radyofrekans ile tedavi edebiliriz.

 13. necati

  hocam hpv var sanırım ama tanı koymadı kesin tedavisi var mı ? varsa ne yapmalıyım?
  Dr.Nizam KURTDERE
  HPV varsa muayene ile tanı konur ve biopsi ile kanıtlanır. Tedavi elektro koterizasyon veya Radyofrekans ile yapıyoruz.

 14. alihan

  Hocam Merhaba benim burnumda bir iki tane siğil vardı tedavi yaptırdım geçti bir iki ay sonra burnumun alt tarafında tekrar cıktı yine tedavi ettirdim geçti ama bir iki ay sonra tekrarladı hocam bu bende iki yıldır var ama yayılmadı sadece burnumda bir iki tane çıkıyor şuan yine tedavi oluyorum kanser olabilirmi korkuyorum hocom
  Dr.Nizam KURTDERE
  Siğil HPV virüsünün sebep olduğu bir cilt hastalığı ve bu virüsün 100 e yakın çeşidi var, bunlardan tahminen 5 çeşidi kanser yapıyor. Siğil lezyonu oluşturan tipler kansere neden olmuyor. Bu nedenle korkmanıza gerek yok.

 15. Takıntılı

  Merhaba benim 3 yol önce anüs bölgemde siğiller iyi vardı . Yakma işlemi ve aldara krem kullandım geçtiler. Şuan ise ağız içinde küçük yaralar var siğile benzetiyorum e korkuyorum 6 Aydır hiç ilişkiye girmedim sizce tekrarlamış olabilir mi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Siğil olma ihtimali var, muayene edip kesin tanı koymak lazım.

 16. Dağıstan

  Hocam Merhaba genital bölgemde sigiler çıkmaya başladı tedavi için ne önerirsiniz lütfen bilgi verirsiniz sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Genital siğil için bizce en uygun tedavi radyofrekans veya koter ile uygulanan tedavidir. Tedavi sonrası takip çok önemlidir. Böylece yeniden çıkabilecek lezyonların yayılmadan en kısa zamanda tedavi edilmesi mümkün olur.

 17. Baran

  Hocam yaptiginiz yorum icin cok teşekkür ederim krem adi : fucidin krem
  Aşi adi : gardasil
  Hocam kan testi sonuclarinda bu virusun kanser yapici Tip 16 , Tip 18 vb. Gibi olup olmadigi ortaya cikiyor mu ? eger cikiyorsa benim kan testi sonuclarimi gormeden bu asiyi vermesi biraz sacma degil mi sizin gorusunuzu cok merak ediyorum hocam paylasirsaniz sevirim ama sizin yorumunuz kanser yapici ozellikde olmadigi yonunde mi bende bulunan virusun ? Tekrardan tesekkurler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Fucidin kremi hemen kullanabilirsin, gerdasil aşıya gelince, 4 çeşit HPV virüsüne etkili, yapılabilir, ancak biz hastalık olduktan sonra pek kullanmıyoruz. İngiltere’de ergenlik çağındaki kızlara koruma amaçlı rutin olarak uygulanıyor.

 18. Baran

  Hocam merhaba ben baran 21 yasindayim 5 ay once penis bolgemde et beni cikti , gun gectikce cok kucuk parcalar halinde 4-5 tane oldu doktor sogutma yontemi uyguladi kan verdim bir krem birde asi onerdi lakin bu kansere yol acicak teşhis olup olmadigini soylemedi
  1- kremi parcalar dustukden sonra mi uygulamaliyim?
  2-verdigi asiyi her ayda bir defa 3 kez olmak kosuluyla yaptirmak zorundamiyim sizce (pahali)
  3-kan testinin sonuclarini ertesi gun gostermelimiyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarifiniz HPV infeksyonuna uyuyor, Biz daha çok koterizasyon tedavisi uyguluyoruz. Ancak kriyoterapi de uygulanabilir, size verilen krem ve yapılacak aşının isimlerini bilmeden kullanımı hakkında yorum yapmak doğru olmaz. Condilom yapan HPV türleri genellikle kanser yapan türler olmadığından endişe etmenize gerek yok.

 19. Ceyda Nur bozkaya

  Hocam benim ellerimin kollarimin her yerlerini kapladı sinir ve kahverengi bunun için ne yapmam gerek doktora gözükmek gerkmi bide kansere cevirimi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tabii ki doktora görünmelisiniz, kanserle ilişkisini değerlendirmek için kesin tanı koymak lazım.

 20. Gulizar

  Vajinal sigillerim var kadin dogumcum koterizasyonla yakti fakat yine ciktilar cikmamasi icin napmam grek
  Dr.Nizam Kurtdere
  En kısa zamanda tekrar koterize edilmeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017