Kanamalı hemoroide ne iyi gelir?

     Makattan kan gelmesi ;

Rektal kanama çok sık rastlanan bir şikayettir. İngiltere’de yapılan bir araştırmada bir yıllık süre içinde erişkin insanların % 10 unda makattan kanama şikayeti görülmüştür. Bu kadar sık görülen bir belirti sıklıkla önemsenmeyebilir. Oysa gerçekte durum hiç te öyle değildir. Makattan kan gelmesi durumunda kanamanın sebebinin kesin olarak belirlenmesi çok önemlidir. Çünkü kalın barsak kanserinin ilk belirtisi makattan kan gelmesi olabilir. İç hemoroid’i olan hastalarda makattan kanama en sık görülen şikayettir. Ayrıca kanamaya sebep olan onlarca kalın barsak hastalığı vardır. Böyle bir şikayetimiz olduğunda abartılı endişelenmek, önemsememek veya muayeneden utanıp ihmal etmek yanlış bir davranıştır. Doğrusu muayene olup kanamanın kesin sebebinin bulunmasıdır. Böylece önemli bir hastalık varsa erken teşhis edilip telafi edilemeyecek gecikmeler önlenmiş olur.
Hemoroid sebebiyle olan kanamalar çok nadiren ciddi olur. Kanama genellikle tuvalet esnasında çok ıkınma sonucu hemoroid memesi içindeki toplar damarlarda oluşan  basınç artışına veya sert hacimli dışkının hemoroid memesinin mukozasında erozyona sebep olmasına bağlıdır. Basınç ortadan kalkınca yani tuvaletten sonra kendiliğinden durur. Çok ilerlemiş hemoroidlerde memeler dışarda kalır ve içeri sokulmazsa kanama devam edebilir. Memelerin içeri sokulması ve kanamanın durması sağlanamıyorsa vakit kaybetmeden doktora görünmek gerekir. Aralıklı olarak uzun süren kanamalar ciddi anemilere (kansızlık) sebep olabilir.

Basur Kanama
   Hemoroid ( basur) kanaması neden olur?

Bilindiği gibi hemoroid anal kanalda bulunan toplar damar ağının genişleyip büyümesinden oluşur. Meme büyüyüp dışarı sarkınca damar ağını örten mukoza tabakası incelir ve özellikle kabızlık durumunda sert dışkının sürtünmesi ve ıkınmanın getirdiği basınç artışı ile kılcal damarlar çatlayıp açılır ve kanama olur. Bu kanama sıklıkla parlak kırmızı renkte ve birkaç damla şeklinde olur. Nadiren daha geniş bir alan açılır ve daha fazla miktarda kanama olabilir. Başka hastalıklar sebebiyle kan pıhtılaşmasında problem varsa örneğin hasta kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa kanamanın durması zorlaşır. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaçlar kullanan veya kanama pıhtılaşma bozukluğu olan hastaların (örneğin hemofili hastaları)  hemoroidi varsa çok daha fazla dikkatli olmalıdırlar. Bu hastalarda kanamanın durması çok daha zor olabilir, sonuçları daha ciddidir.

   Hemoroid ( basur) kanaması nasıl önlenir?

Hemoroid kanamasını önlemek için hem hemoroid hemde kanamaya sebep olan faktörlerden kaçınmak gerekir. (Aşağıdaki tavsiyeleri uygulamadan önce kanamanın hemoroid hastalığından kaynaklandığını kesin olarak saptamak gerekir. Bunun için Anoskopla muayene ve gerekirse kolonoskopi yapılmalıdır).

Kesinlikle kabız kalmamalıyız. (Kabızlığa ne iyi gelir? başlıklı yazımızda kabızlığın önlenmesi ayrıntılı olarak anlatılmıştır).
-Tuvalette otururken çok ıkınmamalıyız.
-Tuvalette 2-3 dakikadan fazla oturmamalıyız.
-Bol sıvı tüketmeliyiz.
-Doğru beslenme ve düzenli tuvalet alışkanlığı edinmeliyiz.
-Aşırı ağır kaldırmaktan kaçınmalıyız.                                                                              -Kan sulandırıcı ilaç kullanırken kanama pıhtılaşma tetkiklerini ihmal etmemeliyiz. Kanama pıhtılaşma bozukluğu olan veya kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların hemoroidi varsa erken dönemde tedavi olmaları sağlanmalıdır.

Proctolog, proctoglyvenol krem ve fitil gibi yumuşatıcılar ve temizlenirken yumuşak tahriş etmeyen peçete kullanmak faydalı olabilir. Basur kanamalarının çoğu bu uygulamalar ile kesilir. Ancak bütün bu uygulamalar basur memesinin küçülmesi yada ortadan kalkmasını sağlamaz. Yani ilaç tedavisinin hemoroid hastalığının kalıcı tedavisine katkısı yoktur. Bu nedenle  konunun uzmanına görünmeli ve gerekli girişimsel veya cerrahi  tedavinin yapılması sağlanmalıdır. 

                Kanamalı Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir ?

Öncelikle tuşe ve anoskopla muayene edilip görerek kanayan hemoroid memesinin tespit edilmesi gerekir. Eğer o anda aktif kanama tespit edilemiyorsa hasta ıkındırılarak kanama provake edilip görülmeye çalışılır, çünkü hemoroid kanamaları sıklıkla tuvalette ıkınma esnasında olur. Kanama tespit edilemezse mutlaka kolonoskopi yapılıp kalın bağırsakta kanamaya sebep olacak başka bir hastalığın olup olmadığına bakmak gerekir.

Kanayan meme tespit edildiğinde tercih edilebicek pratik bir tedavi yöntemi ayakta uygulanan ve anestezi gerektirmeyen lastik bant ile boğma ( rubber bant ) tedavisidir. Bunun dışında infrared fotokoagülasyon yada lokal anestezi altında sütür denenebilir.

Ancak şartlar uygunsa hem kanayan hemoroid pakesi hem de diğer hemoroidlerin de tedavi edilmesini sağlayan yöntemlerin uygulanması hemoroid hastalığına kalıcı bir çözüm getirir. Lazer bunun için iyi bir tedavi seçeneğidir. Lazer tedavisi hakkında ayrıntılı bilgiye sitedeki ‘’Lazerle hemoroid tedavisi’’ başlıklı yazıma bakabilirsiniz. Ayrıca THD ve diğer geleneksel hemoroid tedavileri de uygulamak mümkündür.

133 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. orhan

  Tesekkur ederim hocam

 2. orhan

  hocam merhabalar
  10 yil once ameliyat oldum hic bir priblemim kalmamisti 2 aydir TIR suruyorum surekli oturmaktan ve koltigun esnek olmadindan dolayi 3-4 gundur bir kac damla kanama oldu isi biraktim beklesem gecermi insallah ne yapmaliyim.54 yasindayim tekrar ameliyat olmak istemiyorum ameliyat sonrasi kabus gibi geliyor bana tesekkur ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Nüks etmiş olabilir görüp ne olduğunu tam anladıktan sonra ne yapılacağına karar verebiliriz.

 3. eren

  Hocam merhaba 20 yaşındayım bebekliğimden itibaren hemoroidim var 3-4 yıldır yokdu 1 haftadır tekrar başladı ve 2 gündür hafif bi kanama var ne yapmalıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Anoskopla muayene edilip kanamanın tam olarak nereden kaynaklandığını saptadıktan sonra gerekli tedavi planlanabilir.

 4. Ece

  Hocam lavabom geliyor ve yapamıyorum iç ve dış hemoroidlerim oluşmuş ve ilk defa kan gördüm çünkü kendimi çok sıkıyordum lavaboya çıkmak için ve şuan içimdekileri bosaltamiyorum ne yapacağım şimdilik öneri de bulunur musunuz

  1. Nizam Kurtdere

   Kanama varsa muayene edilip sebebini tam olarak tespit edilmesi lazım, kabızlık varsa sitedeki ”kabızlığa ne iyi gelir” yazısını okuyun.

 5. Meryem

  Hocam ben 35 yaşındayım iç basurun var şiş uzun zamandır 2 ayda bir kanamam olur doktora gittiğimde sürekli fitil ve krem veriyorlar ameliyatlık bir durumun yok diyorlar ama kanamam çoğaldı moralim çok bozuluyor kan gördükçe bende birde panik atak var şuan acil bir şekilde bu kanamami nasıl önleyebilirim neolur söyleyin neolur

  1. Nizam Kurtdere

   Kanama devamlı oluyorsa mudahale edilmesi gerekiyor, basurun evresine göre rubber bant uygulaması, lazerle tedavi yada cerrahi müdahale gerekebilir.

 6. ismail

  hocam meraba ben 38 ysainda biriyim senede iki yada uc defa basur oluyorum.doktora gidiom ilac verio gecio yine cikio ama simdi yine var bi sefer kanamali ocerde siyahimsi iki tane leb lebi gibi kucuk pirtilanmis kan var.ben ilac surerken kanama oldu napmam lazim olaclarim.procto krem.fitil ve hap.kullaniom.cevabinizi bekliorum

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid şikayetleri ilaçlarla azaltılabilir, ancak basur memeleri kaybolmaz ve tekrarlar, evresine göre girişimsel tedavi yada amelitat gerekebikir.

 7. Zekeriya

  Geçen günlerde kabızlık geçirdim ve basurum çok fazla kanamaya başladı ne yapmalıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Kesin tanı için cerrahi uzmanına görünmelisin.

 8. Emir

  Slm hocam bnde dış basur meme oluştu. Kac gün önce ishal oldum sonra kanama oldu genelceraha gitim ishalden dolayı meme tahriş oldu dedi krem verdi sürüyorum ne zmn kanama durur.

  1. Nizam Kurtdere

   Kanamanın yerini görmeden bir tahminde bulunamam, devam ederse kontrol edilip kesin kanama yerinin saptanması lazım saptanamıyorsa, bunun için gerekirse kolonoskopi de yapılmalı.

 9. Büşra

  Merhabalar
  Doktor bey 7 haftadır zoretanin kapsül kullanmaktayım. 3 sene önce küçük bir hemoroidim çıkmıştı ama sıkıntı çıkarmıyordu. Büyük abdestten sonra çok zorlamadığım halde sert olduğu için heralde taharetlenirken kan geldi. Zoretenin ilacını bırakmam gerekir mi

  1. Nizam Kurtdere

   Zoretanin tüm deri ve mukozalarda kuruluk yaptığı için çatlaklara sebep olur, bu nedenle makat çatlağınada sebep olabilir. Kronikleşirse tedavisi daha zordur. Bunun için ilaç kullandığınız sürece yağlı kremlerle anal bölgeyi nemlendirmek gerekir, şikayetler devam ederse görüp ona göre karar verebiliriz.

 10. Meri

  Merhabalar ben 15 yıl önce kolonoskopi çektirdim mide çıkışında ve bağırsak içinde hemoroidler vardı ama doktor sadece makatta olan hemoroidleri ameliyat etti diğerleri hala duruyo ve uzun zamandır makkatta tekrarlanan hemoroidler kanama yapıyordu bugün o kanama daha yoğunlaştı aşırı ağrı yanma ve baş dönmesi yaşıyorum bunun için ne yapmalıyım(şuan oturamıyorum)

  1. Nizam Kurtdere

   En kısa zamanda anoskopla muayene edilip durumun net olarak açıklığa kavuşturulması gerekir, konacak kesin tanıya göre lazerle tedavi, THD yada başka hangi yöntem uygunsa gerekli yöntem uygulanabilir.

 11. MEHMET

  Merhaba Hocam bende sadece lavaboya gectigimde ara sira kanama oluyor .Ama bu aralar daha cok kasinti sorunum var birde isim sürekli oturararak . Bu konu hakkinda bana ne önerebilir siniz?

  1. Nizam Kurtdere

   Teşhis için anoskopla muayene olmanızda fayda var, böylece gerekli tedavi yapılabilir.

 12. Deniz

  Hocam merhaba ben de makat dışında sivilce gibi bir şey var bir de hafif yanma sabah fark ettm bunu sizce neden

  1. Nizam Kurtdere

   Bu şikayeti yapacak birçok sebep olabilir, çoğu zaman önemsiz sebepler, devam ederse muayene edip kesin tanı koyabiliriz.

 13. Yaşar

  Hocam merhaba 60 yaşındayım uzun yıllardır hemoroidim var ancak bu aralar kanamam çok fazla oluyor her tuvalette bir su bardağı kadar kanamam oluyor ve geçmiyor 5-6 ay önce kolonoskopi ve endoskopi yaptırdım ülseratif kolit teşhisi konuldu bununla ilgili olabilir mi? Ne yapmam gerekiyor? Aylardır herhangi bir tedaviye cevap vermiyor.

  1. Nizam Kurtdere

   Ülseratif kolit kanama yapabilir, anoskopla muayene olup kanamanın hemoroid mi yoksa ülseratif kolitten mi olduğunun anlaşılması lazım, her ikisi de tedavi edilebilir, ilaç tedavisi yetersiz ise her ikisinin ameliyat ile tedavisi var.

 14. elif

  Hocam merhaba, 21 yaşındayım yaklasık 6 7 yıldır hemoroidim var, 3 yıl önce anal krem kullanmıştım ve geçmişti, simdi tekrar başladı ve çok kanıyor, annem bebekken de analdan kan geldigini söylemişti, sizce konjenital olabilir mi ? Tekrar muayene olmak istemiyorum ayni ilaclari eczaneden alsam olur mu ?

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid konjenital olmaz, bence muayene olmaktan çekinmeyin tam tersine kanamanın basurdan olup olmadığını kesin olarak tespit edilmesi için titiz bir anoskopla muayene ve gerekirse endoskopi yapılması iyi olur.

 15. Murat

  Bir de hocam endoskobi kolonoskobim yapıldı bağırsaklarım Allah’a şükür temiz çıktı ama midem de pangastrid çıktı midemdeki ödemler ile hemoroid kanamasinin bir bağlantısı olması mümkün müdür

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroidin mide ile bir ilişkisi yok.

 16. Murat

  Hocam 27 yaşındayim 10 yıldır hemoroid rahatsızlığım var 2019 Yılın da longo yöntemi ile bir ameliyat geçirdim ve nüks yaşadım sürekli kan kaybı nedeniyle Hastane ye yatıp kan alıyorum muayene olduğum doktorlar risk teşkil ettiği için ameliyat olma şansımı yitirmiş olduğumu söylüyorlar bir defa bant ligasyonu işlemi yapıldı beş ay kanama olmadı bes ay sonra yeniden başladı ve hmg 6.1 ile tekrar hastaneye yattım 6 ünite kan verildi hayattan soğudum bu genç yaşımda benim için onerebilecegiz bir tedavi yöntemi var mi

  1. Nizam Kurtdere

   Bu kadar çok şikayetiniz varsa mutlaka bir müdahale yapılması lazım, görmeden yöntem belirlemek olmaz ama lazer düşünülebilir.

 17. Enes Karagöz

  Hocam Benim İki Günden Beri Basurum Ve Kanamam Var Sürekli Kanıyor Ne Yapmam Lazım Tolete Ciksamda Cikmasamda Kanıyor

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene edilip ona göre bir tedavi uygulamak gerekir, imkanınız varsa bize de gelebilirsiniz.

 18. Nazlı

  Hocam merhaba. Ben 13 sene önce NHL tanılı kanser olmuştum. O sene içerisinde kemoterapi aldığımda hemoroid belirdi ılık sarı ilaçlı sularla geçirildi. Fakat seneler sonra geçen hafta kanamalı aşırı ağrılı hemoroid başladı. İç çamaşırıma kadar aşırı kan var ve krem kullanıyorum. Kan sulandırıcı hap kullanıyorum kan pıhtılaşma problemim de var. Sizce ne yapmalıyım? Ameliyatla mı geçer yoksa tedavi ile geçer mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Bu durum kanın aşırı sulanmasından olabilir, hemen İNR baktırın, değilse anoskopla muayene edilip kanamanın sebebi tespit edildikten sonra tedavi yöntemi belirlenir.

 19. Sefa

  Hocam benim dış alanda 2 bagsur vardi ikiside patladi ihtiyaca günde bi kere çıkıyorum oda zorla ondada kanama hemen başlıyo diğer durumlarda kanama olmuyor ne yapmalıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene edip hemoroidin evresine göre girişimsel tedavi yada lazer ile tedavi uygulamakta fayda var.

 20. Emine

  Hocam hemoroidim var doktor ilaç yazdı kabızlık giderici vs bunlar baya kanama yaptı normal mi 38 yaşında bayanım.birde haşimatom 200 safra taşım var bunlar hemoroide sebep olabilir mi nasıl bir tedavi uygulanabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Haşimato yada safra taşının hemoroidle ilgisi yok. Hemoroid ilaçları genellikle şikayetleri azaltmaya yönelik, hastalık ilerlemişse girişimsel tedavi, lazer yada ameliyat gerekebilir.

 21. CANAN

  hocam annemin kan değerleri düşük diye dr kolonoskopi ve endoskopi istedi.kolonoskopide 7 tan e içten kanayan basur çıktı. bunlar senin kan değerlerini düşürüyor lazerle yakmalıyız onları dedi. AMELİYAT OLMADAN BİTKİSEL YOLLA KANAYAN BASURLARI DURDURAMAZMIYIZ, BİTKİSEL YOL OLMAZ DERSENİZDE LAZER AMELİYATINDAN SONRA BASURUN TEKRARLAMA ŞANSI VARMI?

  1. Nizam Kurtdere

   Basur memeleri ilaçla düzelmez ilerlemiş basur hastalığında basuru örten tabaka iyice incelir ve çok kolay kanar, o zaman laser ile tedavi mantıklı görünüyor. Tekrarlama ihtimali olabilir.

 22. erkan

  hocam bende spastik bağırsak sendromu vardı ve 4 yıldır herhangi bir sorunum yoktu ama 3 hafta önce 5 gün süren bir kabızlık yaşadım ve ilk defa lavman yaptım.. sonrasında her tuvalete gittiğimde aşırı kanamam oluyor kendimi aşırı sıktığım için. ve bacaklarımda güçsüzlük ile ağrı oluyor tuvalete her gittiğimde aşırı acı çekiyorum ve korkuyorum ne yapmamı önerirsiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetiniz anal fissür hastalığına uyuyor. Makattan kanama varsa mutlaka sebebini kesin olarak görmek lazım. Bunun için önce anoskopla muayene ve gerekirse başka tetkikler yapılıp kesin tanı konur ve ona göre bir tedavi yapılabilir.

 23. Tuğba

  İyi günler hocam,24 yaşındayım sürekli bi ishal bi kapız oluyordum,bagırsak intihapi tanısı kondu ilaçlarla giderildi 1 sene sonra kabizlikla dışkıda kan gormeye başladım ve makatta acı hissi oturamama gibi olumsuz alışkanlıklar basladı. Makatta sivilce gibi birseyler var ara ara çok az kan geliyor ama yara varmış hissi oturamamalar oluştu ne yapmaliyım?

  1. Nizam Kurtdere

   Makattaki şikayet anal fissür hastalığına benziyor, muayene edilip kesin teşhis konur, gerekirse botoks enjeksyonu ile tedavi edilebilir. Barsak şikayeti için kolonoskopi yapılsa iyi olur.

 24. Metin

  Hocam merhaba ben 3 sene önce hemoroid ameliyatı oldum 4.evredeydi 25 gün ağrılı geçti ama iyileşmişti şuanda ise tuvalete gittiğimde tekrar uzun bir aradan sonra kanama oluyor ama çok olmuyor ve hemen kesiliyor bu sorunda günde 2-3 kez tuvalete girdikten sonra oluyor ıkınma dışında olmuyor hemoroid tekrar nüksetmiş olabilirmi bende çiçek şeklinde vardı tek tarafı temizlendi tamamını temizlemek riskli dedi doktor ne yapmam lazım

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid tekrarlayabilen bir rahatsızlık anoskop ile muayene edip kanamanın hemoroide bağlı olup olmadığını kesin olarak tespit etmek gerekir.

 25. Hatice

  Hayirli gunler dilerim 2 aydir cok fazla agrim var artk tuvalete gitmeye korkuyorum kanamam oluyor 1 defa doktora gittim ilac ve makattan surmem icin krem verdiler fakat gaz cikartmam bile zorlasti bitkisel olarak da her seyi denedim cozum bulamadim yardimci olursaniz cok sevinirim dayanacak gücüm kalmadi artk kansizligim da var 27 yasindym fakat 39 kiloyum

  1. Nizam Kurtdere

   Tuvalet yaparken çok şiddetli ağrı daha çok anal fissüre bağlı olabilir, hemoroid istisnai durumlar hariç bu kadar ağrı yapmaz. Anal fissürü sıklıkla botoz enjeksyonu ile ameliyata gerek kalmadan tedavi ediyoruz. Muayene edip kesin tanı konduktan sonra gerekli tedavi yöntemini seçebiliriz.

 26. Onur

  Hocam ben 4 tüp basur ilaci kullandım fakat hala ne memeler küçüldü nede kanama durdu ne önerirsiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Anoskopla muayene edilip kanamanın tam olarak basurdan kaynaklandığını tespit edip girişimsel tedavi veya cerrahi tedavi uygulanabilir.

 27. isimsiz

  Doktor bey merhaba 22 yaşında bir kızım.
  1 yıl önce tuvalet sonrası bende kanama Başladı simdi gecer diye diye 2 gun o kan hic durmaksizin kova doldururcasina kan kaybettim 2 günün sonunda beni hastaneye kaldırdılar kan kaybından vefad etmek uzereydim doktorum 1 saat daha geciksen aramizda olamayabilirdin dedi. Anal fissür dediler tedavi oldum bantlama icin randevu olusuruldu ama gidince gecmedim 4. evreydi. 2 yıldır sarkan memeler hic geçmiyor hep varlar icinede girmiyor .Bugun aksam wcye gittim kabız oldugum icin baya zorlandım aradan 4 5 saat gecti aksam tekrar wc istegim varmiscasina wcye girdim ve tuvaletimi yapmadan 9 10 damla pembe kan geldi daflon ve kortos fitil kullandım az önce kan var mı diye kontrol icin wcye gittim ve oturur oturmaz 5 6 daamla pembe kan geldi yine artip beni ölüm tehlikesiyle birakirmi yoksa bu daflon ve kortos fitil iyi gelir mi

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fissür hastalığında kovadan boşalırcasına kanama olmaz, onun 4. cü evre diye bir evresi yok ve bantlama tedavisi anal fissür hastalığında yok. Dolayısıyla sizin tarifiniz hemoroid hastalığı gibi görünüyor. 5-10 damla kanama ile hayati tehlike olmaz, ama yine de anoskopla muayene edip kesin tanı konmalı ve ona göre bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Yazdığınız ilaçlar hemoroid ilacı ama hemoroid ilaçlarla geçmez sadece şikayetler azalabilir.

 28. Rabia

  Hocam bende meme şeklinde hemoroid vardı 2 senedir eczacıyım gereken bütün ilaçları kullandim bı iki haftadır tuvaletten sonra kanama oluyor hafif ilaçlarda işe yaramıyor yeterince beslememe dikkat ediyorum günde en az iki litre su içiyorum ne yapabilirim başka

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid hastalığında tavsiyeler ve kullanılan ilaçların şikayetleri azaltmaya yönelik faydası olur ancak hemoroid memelerini ortadan kaldırmaz, hemoroid zamanla ilerler ve girişimsel tedavi yada ameliyat ile tedavi gerekebilir. Kanamaya gelince mutlaka anoskopla muayene ve kanamanın neden olduğunun tespiti gerekir, çünkü bazen kanamanın sebebi başka ciddi hastalıklar olabilir.

 29. FIRAT

  Hocam merhaba bende askerdeyken dış hemeroid olmuştu fitil ve bir takım ilaçlar ile şişlik geçmişti 12 sene sonra ilkkez kabızlık sonrası kanamam oldu ve şuanda çok endişeliyim doktora gidicem ama onun dışında evde yapabileceğim bişey varmı

  1. Nizam Kurtdere

   Kabız kalmayın ve tuvalette çok ıkınmayın, kanamanın sebebini anlamak için anoskopla muayene ve gerekirse ileri tetkikler yapılmalı çünkü kanamanın tek sebebi hemoroid değil. Bazı çok ciddi hastalıklar da kanama ile kendini gösterir, kesin tanı konması lazım.

 30. Ahmet

  Doktor bey merhaba. 28 yaşımdayım. Basır kanamalarım olduğu için kan değerlerim oldukça düşmüştü 7 ye kadar düşmüştü. Çok fazla kanamam oluyordu. Canıma tak etti O gün doktora gidip bütün tetkikleri yaptırdım . Kolonoskobi de yapıldı. O günden sonra kanamam olmadı. Doktor ameliyat gerektirecek kadar ileri seviyede değil ilaçla önüne geçebiliriz dedi. Venotrex verdi. Düzenli kullanmadım ama kolonoskobi muayenesinden sonra yaklaşık 3 ay boyunca hiç kanamam olmamıştı. Son 3 gündür tekrar başladı. Tuvaletimi yaptığım süre boyunca sanki enjektör ile sıkıyorlarmış gibi kan geliyor. Buna bi çözüm söyler misiniz kurtulmak istiyorum artık. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Kanamanın sebebi hemoroid ise anoskopla muayene edip hangi evrede olduğunu tespit ediyoruz, evresine göre girişimsel tedavi (rubber bant) yada laser uyguluyoruz.

 31. tenziş

  öncelikle merhabalar iki sene önce hemoroid amelyatı oldum dış hemoroid bir ayı gecti kanamam var doktoro gittim kolonoskobi yapıldı iç hrmoroid tespit edildi ilaclar ve kremler verildi hiç bir faydasını göremedim dahabaşka ne yapabilirim tekrar amelyat olmaya korkuyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Ne yapılacağına karar vermek için görmek lazım, iç hemoroid ise laser uygulanabilir.

 32. Hasan

  Hocam 27yasındayım makatımdan dün sabah kan geldi koyu renkte akşam da devam etti bügün sabah ta ıkınırken açık renkte kan geldi bide ishal var bunun sebebi nedir yanma yada kaşınma yok sadece kan geldi ve halen devam ediyor

  1. Nizam Kurtdere

   En kısa zamanda cerrahiye görünmeniz lazım, kanamanın sebebi anoskopla muayenede anlaşılmazsa mutlaka kolonoskopi yapılması gerekir.

 33. Yaren

  Hocam merhaba yaşım 19 benim 2 yıldır ara ara kanamalarım oluyor böyle 2 3 ayda bir ama bu sefer daha ciddi hiç durmadan defekasyon sırasında kan gidiyor bu hafta tavuk yüreğine benzer pıhtı gibi bişey attı konstipasyon sorunum yok daha önce hiç doktora gitmedim ne yapmalıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Makat kanamalarında mutlaka kanamanın sebebini kesin olarak tespit etmek şarttır, bunun için anoskopla muayene ve gerekirse kolonoskopi yapılması lazım.

 34. Y.M

  Merhabalar ben 4 yıl içinde 2 yıl 2ıl olmak üzere hemoroid ten ameliyat oldum fakat şuan yine kanamam var tazikli ara ara duruyor ne yapmam gerekir her 2 yılda ameliyat mı olacam kesin çözümü yokmudur arı sızı kaşıntı yok az şişme oluyor teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid hastalığında bu gibi sorunlar yaşanabiliyor, ayrıntılı değerlendirme ve önerilecek tedavi yöntemini belirlemek için muayene ve kanamanın nereden kaynaklandığını kesin olarak tespit edilmesi lazım.

 35. Mereba bundan bir sene önce benim midem ağrıyordu kabızlık vardı ve kanama oluyordu genel cerrahiye gittim iki defa endeskobi ye aldılar ilaçlarla kanama durdu ve baya kilo verdim bu sene tekrar etti durduk yere kusmalar oluyor ve kanama çok oldu ve canım çok yanıyor bunun kesin bir çözümü varmıdır ?

  1. Nizam Kurtdere

   Mutlaka bir çözüm bulunur, bunun için iyi araştırıp kesin tanı konması lazım.

 36. Berat Yalçın

  Hocam 48 yaşındayım.
  Çocukluğum yoğun kabızlıkta geçmiş.
  İlk 12-13 yaşlarımda diskilarken kan geldi,doktora götürdüler.doktor onu yeme bunu yeme futbol oynama deyip geçiştirdi.ve bu güne kadar ara ara bazen yoğun şekilde hep kanadı.son 12 yıldır dirarida memeler var.tamamen makatın etrafı sarılı diskilarken epeyce şişiyor toplamı bir sarımsak gibi ele geliyor 1-2 saat sonra ufaliyor ama kayboluyor.kamama olunca daha rahat oturuyorum.hocam son bir haftadır çok şiddetli kanıyor.kabiz olmamak için kullandığım bitkisel hemoroid şurubu (eczacı Mustafa Aydıner) var.kabiz olmamama rağmen ve günde 2-3 defa dışkılamama rağmen dışkılama sonrası tam kapanmayan damlatan musluk gibi kanıyor.belki sonrada hemoroid harici bir anal fikstul çatlağı geliştiğini tahmin ediyorum eğer öyleyse bu çatlak bukadar yoğun kanama yapararmı?

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifinize göre ilerlemiş bir hemoroid hastalığı ve rectal kanamanız var, tahminlerle geçiştirilecek bir durum değil, önce anoskopla ayrıntılı anal kanal muayenesi ve gerekirse kolonoskopi ile kesin tanı ve ona uygun tedavinin planlanması gerekir.

 37. Turabi

  THD ücretli fiiat ne kadar

  1. Nizam Kurtdere

   3500-4000 tl gibi

 38. yıldırım yücel

  İki gündür kanama olmadı hocam büyük abdest esnasında yanmada geçti teşekkür ederim

 39. Yıldırım afşin yücel

  Hocam merhaba kolay gelsin.4 gün önce gıda zehirlenmesi geçirdim aşırı ishal ve karın ağrısıyla ortaya çıktı sürekli tuvalete çıkma ihtiyacı duydum ilk gün,doktorun verdiği ilaçlarla ağrı kesildi,ishal bitmek üzere fakat sürekli ıkınmadan dolayı bugün iki defa tuvalette biraz fazla kanama oldu.bulunduğum ilçede uzman yok.covid dolayısıyla ilçe dışına çıkamıyorum bana tavsiyede bulunursanız çok sevinirim teşekkürler hayırlı günler dilerim

  1. Nizam Kurtdere

   Kanamanın sebebini tahmin etmek imkansız, ishalden sonra hemoroidi olan hastalarda kanama olabilir, ayrıca kanlı ishal veya kanama yapacak başka sindirim sistemi hastalıkları da var. Bu nedenle kanama devam ederse muayene ve gerekli tetkiklerle kanamanın sebebini kesin olarak tespit etmek lazım.

 40. Mine yalin

  Ağrı kanama olmayan dış hemoroidler zamanla geçer mi?makat boyunca uzanan küçük kırmızı memeler var hemoroit olduğunu düşünüyorum uzun zamandır vardı ama yeni meme oluşmuş.Sıcak oturma banyo harici neler yapmalıyım?çoğu ameliyatsız tedaviler iç hemoroit için midir?teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid için ayakta uygulanabilen girişimsel tedaviler iç hemoroidlere uygulanabiliyor. Hemoroid şikayetlerinin çoğu iç hemoroidlere bağlı olduğu için bu gibi tedavilerde tatmin edici sonuçlar veriyor. Çok ilerlemiş hemoroidlerde dış hemoroidlere de müdahale gerekecekse anestezi altında cerrahi müdahale ile dış hemoroisler tedavi edilebilir. Bazen hastalar anal pili ve benzeri cilt büyümelerini hemoroid memesi zannedebilir. Bu nedenle anoskopla muayene edilip hemoroid ve bulunduğu evre için kesin tanı ve buna en uygun tedavi yönteminin seçilmesi gerekir.

 41. Anonim

  hocam benim kardesim besinci ayda basur oldu sanciliydi sicak suya oturarak rahatliyordu sonra kanama basladi simdi memeler gecti ama kanama halen suruyor kansiz kaliyor dokuzuncu aydan bu yana on dokuz unute kan verildi tuvalete oturunca cok fazla kan kaybediyor birde bobrek hastasi hastaneye yatiyor amaliyat yapamayiz diye hic tedavi yapmiyolar cok yorgun durumda su an diyalizde fazla sivida alamiyorlar kansiz diye bize bi aciklamada yapan yok

  1. Nizam Kurtdere

   Hastanın durumunu tam olarak bilmediğim için ayrıntılı bir yorum yapamam, ancak kanama varsa yerinin tespiti için tetkik ve durdurulması için birtakım girişimsel tedaviler yapılabilir, bu durumu doktorlarınızla görüşüp ayrıntılı bilgi isteyebilirsiniz.

 42. Ahmet

  Hocam bende basur olarak belirtildi nidal iflazoglu hatta kontrol etti beni daflon 500 mg verdi bana ama kanama 1 2 aydir artti damla seklinde ve karnimda gurultular basladi tuvalete gidince damla damla akiyor tuvalet ihtiyaci bitincede kesiliyor her tuvalette kan akintisi geliyor ve 1 su bardagi kadar geliyor ve meme bazen cekiliyor bazende disarda kaliyor bana yardimci olmanizi rica ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen bir girişimsel tedavi gerekiyor, erken evre ise bant ligasyonu veya İRC daha ileri evrede ise THD veya ameliyat gerekebilir. Muayene edip ona göre bir tedavi planlanabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 43. hocam dışkılama anında anal bölge de kesilir gbi acı hissediyorum sonrasında dışkıda ve peçete de kan oluyo neyapmalıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Hastalığınız anal fissür olabilir, kesin tanı için muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 44. S.a hocam ben daha önce ameliyat oldum ama hala kanama devam ediyor ara ara ve 3 gündür her lavaboya çıktığımda baya kan geliyor. Daha önce doktora gittim baş ağrısı için kan seviyesi kritik seviyede olduğunu söyledi doktor ve kan hapı kullanmamı pekmez falan tuketmemi istedi. Sizce ne yapmalıyım tekrar ameliyat olmam şart mı?

  1. Nizam Kurtdere

   Öncelikle anoskopla muayene edip kanamanın yerini tespit etmek lazım, eğer anoskopla muayenede kanama yeri uygun görülürse girişimsel tedavi dediğimiz rubber bant veya İnfrared fotokoagulasyon ile kanama durdurulur. Bu işlemler narkozsuz 8-10 dakikada uygulanabilir, sonrasında ise istirahat gerekmez. Anoskopla muayenede kanama yeri tespit edilemezse kolonoskopi ve başka tetkikler gerekir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 45. Gaye

  Hocam hemoroid baslangıcı vardı bende hic kanama olmamıstı ilk kez basır memesi kanaması oldu , bu kanama ne zaman durur,nasıl geçirmem lazım?

  1. Nizam Kurtdere

   Tuvalette çok ıkınmayın genellikle durur, devam ediyorsa muayene olup nereden kanadığının kesin olarak belirlenmesi ve ona göre tedavi düzenlenmesi gerekir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 46. Alperen Eren

  Hocam hemoroid için uzman doktora gittim rektal muayene yaptı doxium hap voltaren sr 75 hap ve procto glyvenol krem verdi 2 gune kanama olur endise etme dedi 1 hafta kadar sürebilir dedi. 2 gün sonra kanama başladı sabah kalktıgımda pıhtı oluyorken gün içinde açık kırmızı kan oluyor sabah akşam sıcak suda oturuyorum. 4. Günümdeyim hastalığın seyiri gerçekten normal mi

  1. Nizam Kurtdere

   Erken evre hemoroidlerde ilaçlarla şikayetler azalır, ancak hemoroid memeleri geçmez ve zamanla ilerlemeye devam eder. Tedaviye cevap alınamıyorsa girişimsel tedavi uygulanabilir yada ameliyat düşünülebilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 47. Ali

  Küçük bir meme var ve şu anda yara oldu kanaması 1 gündür durmuyor ne yapabilirim

  1. Nizam Kurtdere

   Normalde gazlı bezle kapatınca kolaylıkla kanama durur ancak nadiren durmayabilir ve bu durumda küçük bir müdahale ile durdurabiliriz. Muayene edip kesin tanı da konmuş olur.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 48. Emre11

  Hocam mrb benim makatında genişleme var ayrıca makatımdan sankı bıcak kesiği gibi şarıl şarıl kan geliyo kolonoskopi oldum tahlıl yaptık gaitata kan arandı yine bişey çıkmadı ama sürekli kanamam var
  Acaba kanımda mı bi sorun var
  Ne yapacagımı şaşırdım pislokojim bozulma derecesine geldi
  Bi çözüm bulamıyorum
  Ne yapmalıyım
  Dr.Nizam KURTDERE
  Makattan kanama varsa mutlaka sebebinin bulunması lazım. Kolonoskopi yapılıp herhangi bir kanama bulunamadıysa, aşağıda hemoroidlerden sadece ıkınırken kanama oluyorsa kolonoskopide görülmeyebilir, bu durumda anoskopla muayene bazen tanı koymayı kolaylaştırabilir. Gerekirse kolonoskopi tekrarlanır.

 49. PNRpnr

  merhaba,34 yasindayim. Endoskopi ve kolonoskopi sonucu 1. Derece ic hemoroid teşhisi konuldu.Yogun kananam oldu kan takviyesi aldim.ilac ve krem takviyesiyle duzeldim.8 ay sonra yine. Tekrarladı.mideme krampla ishal basladi.dahiliye yediğinden enfeksiyon kaptigmi soyledi. 2gun sonra kanamamda basladi. Mide ile bagi nedir acaba? migdeme yememle birlikte kramp giriyor.karinda şişkinliğim var.sezeryan dogumlu hamile kalmayi dusunuyorum bu kanamaya nasil cozum bulabilirim?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Kanamanın yerinin kesin olarak tespit edilmesi lazım, tedavi de bulunan sebebe yönelik olarak uygulanır. Bu bazen kolay bazen oldukça zor ve ileri tetkikler gerektirebilir.

 50. Anonim

  Hojam Salam men Turkmenistandan 30,yasymda hemarroy kanaman war her gun kan akiyor ne yapmalyyym? Ilaclaryn in iysini hangisidir? Lutfan yardam edin …!!
  Dr.Nizam KURTDERE
  Öncelikle anoskopla muayene ve gerekirse kolonoskopi yapılarak kanamanın kesin sebebi bulunmalı, ona göre bir tedavi yöntemi tercih edilebilir.

 51. Sezer

  2 yıldır hemoroid rahatsızlığım var son bir aydır kanama var ve cok kan geliyo ilaç kullanıyorum ama henüz fayda etmedi
  Dr.Nizam KURTDERE
  Öncelikle kanamanın hemoroid hastalığından olup olmadığını kesinleştirmek için anoskopla muayene etmek gerekir. Kanamanın sebebi hemoroid ise derecesine göre ameliyatsız girişimsel tedavi ile tedavi uygun olabilir. İlaçlar hemoroid şikayetlerini azaltsa bile memeler kalır ve hastalık ilerler, zamanla birtakım komplikasyonlara sebep olur.

 52. Sibel altınkaya

  Merhaba, oğlum 11 yaşında. 2 yıl önce dışkı sonrasında kan gelmesiyle doktora götürdüm. Popoda fissür denildi…İlaç tedavisi, krem vs… şimdide kanamaları var. Korkuyorum. Çocuklarda bu ameliyat yapılıyor mu. Çocuk cerrahi mi görmeli. Teşekkürler
  Dr.Nizam KURTDERE
  11 yaşındaki hastalara çocuk cerrahisi bakıyor. Anal fissür için hemen ameliyat önermiyoruz, kremlerle geçmiyorsa sebebi araştırılmalı ve gerekirse botulinum enjeksiyonu öneriyoruz.

 53. Merve

  Merhaba 19 yasindayim. Yaklasik iki yıldır büyük tuvaletimde her seferinde hem çok zorlandım hem de surekli kanadi. Bekunis denen ilaci kullandim ama o da bi sure sonra fayda etmeyi birakti. Tuvalette her seferinde neredeyse 1 saat kalıyorum. Nasıl tedavi olmalıyım.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu şekilde tuvalet alışkanlığı devam ederse ilerde hemoroid, anal fissür gibi hastalıklar ve komplikasyonları ile karşılaşırsınız. Bunun için muayene ve gerekirse kolonoskopi yapılıp sorunun kesin sebebini bulmak ve ona göre bir tedavi düzenlemek gerekir.

 54. EROL

  Merhaba Hocam
  48 yaşındayım makattan aşrı kanamam oluyor. Hafif yanma ve ağrı var. Yapılan muayene ve kolonoskobide iç hemoroid(1-2 seviye) teşhisi kondu. Verilen medikal tedaviyle şikayetlerim geçmedi.Cerrahi dışında bir tedavisi varmı Teşekkür eder kolaylıklar dilerim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  2.ci evre hemoroid için ameliyat önermiyoruz. Anestezi gerekmeden ayakta uygulanan bantla boğma (rubber bant) ve kızıl ötesi ışıkla kurutma (infrared fotokoagulasyon) yöntemi uyguluyoruz. 5-6 dakikada uygulanıyor ve oldukça iyi sonuçlar alıyoruz.

 55. İbrahim

  Merhaba Hocam
  36 yaşındayım iki ay önce genel cerraha gittim hemoroid teşhisi koydu. Bir at düzenli olarak docium ve procto krem kullandım. Daha sonra bıraktım. İlk günden beri dışkıdan önce sümüksü bir sıvı geliyor. Ve üç gündür kanmalar arttı. Farklı bir problem olabilir mi. Ne yapmalıyım.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bahsettiğin şikayetler hemoroid hastalığında görülebilir,muayene ile kesin tanı ve tedavi uygulanır. Hemoroid şikayetleri ilaçla azalır ancak hastalık geçmez genelde girişimsel tedavi veya ameliyat gerekir.

 56. Baki

  Merhaba hocam bundan 20 gün önce yüz felci gecirdim kortizon biye bi hap kullandim hapı biraktiktan sonra yüzümde sivilveler ve büyük abdest yaparken açık renkte kan geliyor acaba hapın yan etkisimi 3 4 damla akıyor ve kesiliyor acaba bu neyin nesidir hocam 10 gündür devam ediyor simdiden teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makattan kan gelmesi durumunda kanamanın sebebini kesin olarak belirlemek lazım, bunun için de önce anoskopla muayene ve gerekirse kolonoskopi yapılması gerekir. Büyük ihtimal hemoroid ama kesin tanı şart.

 57. Rıdvan

  Merhaba hocam 26 yaşındayım yılda 2 3 defa hemoroid şişiyor ve bazen kanama oluyor hiç bir ilaç kullanmıyorum geçiyor ara ara oluyor böyle sizce bu durum ilerler mi ameliyat falan için gitmem gerekir mu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid zamanla ilerleyen bir hastalık ve ilaçla geçmez, ameliyat olacak seviyeye gelmeden narkozsuz uygulanan lastik bantla boğma yöntemi ve laser le girişimsel tedavi yapıyoruz.

 58. Haluk

  Hemoroid ile HPV arasında ne gibi farklılıklar var farklı doktorlar farklı teşhis koyuyor
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid ve HPV arasında hiç bir benzerlik yok tamamen farklı hastalıklar ve teşhisleri de muayene ile birbirinden ayrılır.

 59. Serkan

  Hocam merhaba. Rektoskopi ile muayene oldum. Dr gözle yaptığı ilk muayenede dış memeleri görünce ameliyatlık ama bu haliyle ameliyat edilemez dedi. Ben tuvalete gittiğimde çok acı çektiğimi ve kanama olduğunu söyleyince rektoskopi uyguladı ve içerde çatlak ile kanamalı hemeroid bulunduğunu söyledi. İlaç tedavisi verdi krem, fitil ve hap. Bunları 1 ay uygulayıp sonra tekrar görünmemi söyledi doktor. Kanamalar hafifte olsa devam etmekte ve tuvalette acı çekmeye devm ediyorum. Bu sorun ilaç tedavisiyle giderilebilecek bir sorunmu hocam. Dış memeler çok fazla olsada beni aşırı rahatsız etmiyor ama içerideki çatlak ve kanamalı hemeroid çok canımı yakıyor. Bu konuda tavsiyeniz nedir hocam?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makat çatlağı için botulinum enjeksiyonu uyguluyoruz, oldukça başarılı ve 1 dakikada aşı gibi uygulanıyor. Hemoroid için de hemoroid memelerine gelen atar damarları bağlayarak kesip dikme olmadan yaptığımız bir tedavi var (THD), ayrıca uygun ise bantla boğma veya laser de uygulanabilir.

 60. Mustafa

  Merhaba hocam 15 yil once ic ve dis basur ameliyati oldum gayet iyiydim son 2 aydir her wc ye gidisimde kan geliyor acik kirmizi renk te wc den her cikisimda pecete ile tampon yapiyorum meme sandalyeye oturunca iceri gidiyo sizce tekrar ameliyatmi olmam gerekir baska bir cozum varmidir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid nüks edebilen bir hastalık, anoskopla muayene edip kanamanın nereden geldiğini kesin olarak tespit etmek lazım, ayrıca hemoroidin durumu da değerlendirilir ve ona göre bir tedavi uygulanır.

 61. Yusuf

  Hocam 5ay once lazerle basur ameliyatı oldum.ama su an daha kotuyum.ameliyattan önce cok azdı kanama ama su an her tuvalete gıdısımde bardaktan bosalırcasına kanama oluyor.boyle basır kanamadı olurmu normal mi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Böyle bir durumda kanamanın neden olduğunu kesin olarak tespit etmek lazım, onun için anoskopla muayene ve kesin tanı konmazsa kolonoskopi yapılması lazım.

 62. Cansu

  Merhaba hocam ben 17 yasindayim 1 bucuk yildir kanamalarim var damla seklinde kıpkırmızı geliyor her ay en az 3-4 defa oluyor surekli halsizlikte var benim ailemde genetik bir sorun babam basur ameliyati oldu fakat ben anemi olacagimdan korkuyorum? Sizce doktora gitmem gerek mi ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Evet muayene edip kanamanın sebebinin kesin olarak belirlenmesi lazım.

 63. Ertunç

  Hocam merhaba. Ülseratif kolit hastasıyım ancak ancak bir yildan fazla oldu herhangi bir sorun yasamiyorum. 2 hafta önce meme oluştu ilk hafta epey ağrılı geçti daha sonra ise kanama başladı. Bu arada da meme küçükldü. Kanama hala devam ediyor kanamayı durdurmak için ne yapabilirim. Teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Öncelikle kanamanın sebebini kesin olarak tespit etmek lazım, ülseratif kolitle ilgili veya hemoroid yada başka bir sebebi de olabilir.

 64. Akgun

  Hocam beslenmem ve yasam tarzim hemoroit olusmasina neden olmayacak bir sekilde ancak 6 aydir zaman zaman artarak -azalarak makatta kanama oluyor. 2.derece hemoroit teshisi konuldu rektoskopi sonucunda simdide kanamam var sanki kucuk bir damardan fiskirma seklinde fitil krem vs kullaniyorum ama cokta bir degisiklik yok ne yapacagimi biemiyorum yardimci olursaniz sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anoskopla bakarız eğer kanama hemoroid kanaması ise 2.ci derece hemoroidler için rubber bant ve laser uygulaması ile sorun çözülebilir. Bu uygulamalar narkoz gerekmeden 5-6 dakikada uygulanır ve istirahat gerekmez.

 65. ali

  Merhaba hocam tuvalet esnasında Makattan ara ara kan geliyor koyu renkli bazen damla damla bazende tuvalete çıkınca balgam gibi donmuş şekilde kan dışkılıyorum bağırsaklarımda ağrı oluyor makatta meme oluşmuş bazen sertleşip diken gibi batıyor ağrıyor bazende biraz sönüp kulak memesi gibi yumuşuyor çok kaşıntı yapıyor ara ara çamaşırımda iltihap gibi koku yapıyor doktora gittim daflon kullandım progto-gleyvenol , kortos krem kullandım şikayetim geçmedi kandeğerlerim düştüğünden dolayı demir takviyesi ilaç alıyorum öneriniz nedir hocam
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kesin teşhisin konması için anoskopla muayene ve gerekirse kolonoskopi yapmak lazım.

 66. Sultan

  Peki bir soru daha ne yapabilirim ?

 67. Sultan

  Ne kadar süredir oluyo TM bilmiyorum ama iki haftayı geçti en fazla bir aydır diyelim,ben normal olarak çok sık büyük tuvalete çıkamıyorum ve ilk çıkışta zorlamadan dolayi bı kanama oluyor ve hafif yanma var öle alıntı filan yok bu arada iki aydır aknetrend sivilce ilacı kullniyrm cildim inceltici hassaslasti bu yüzden olabilir mi acaba onemsemeli miyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Acnetrend ilacı mukozalarda kuruma ve küçük çatlaklara sebep olabilir, yinede kesin tanı için muayene etmekte fayda var.

  1. Sultan

   Çok teşekkür ederim hocam

 68. Arda

  Merhaba hocam 35 yaşındayım Makattan ara ara kan geliyordu sonra geçiyordu fakat kan bardaktan bosalircasina bir şekilde geliyor geldiği zaman hiç Dr gitmedim ve 3 gündür ne yuruyebiliyorum nede oturabiliyorum makatin kenarında bilye şeklinde bir şişlik oluştu ne yapmam gerekiyor
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anoskopla muayene edip kanamanın sebebini bulmak ve ona göre tedavi etmek lazım.

 69. İdris

  Merb hocam 30 yaşındayım makattan kanama olmuştu doktora gittim kan değerlerim 6 ya düşmüstü kolonoskopi yapıldı basur olduğu söylendu fitil ve krem kullan geçer dedediler kanama durdu 1 ay sonra tekrar başladı şişlik yok sadece kanama var lavaboya çıktığımda oluyor. Kanamanın durması için bir ilaç önerirmisiniz.teşekürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kanama büyük ihtimalle ilaçla düzelmez, hemoroid memeleri için ayakta uygulanan girişimsel tedavi gerekebilir,anoskopla muayene edip karar vermek lazım.

 70. Anonim

  hocam 25 gün ünce amilayat oldum sıvı tuketiyorum isal oldum ara ara kanama yabıyor normami
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hafif kanamalar olabilir,çok olursa kontrol olman lazım.

 71. gülemen

  merhaba hocam ben 50 yaşındayım yaklaşık 25 yıldır hemorait hastasıyım bi kaç kez ilaç kulandım tuvalet alışkanlığım düzenli olarak her gün sabah saat 7.ile 7.30. arası yapıyorum beslenmemde yeşillik ağırlıklı soğuk sıkma zeytin yağı kullanıyorum kabızda değilim ama afedersiniz dışkının sonuna 2.3.cm ince çizgi halin de kan oluyor ben ne yapacağımı bilemedim amaliyattan çok korkuyorum teşekürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid tedavisi için ameliyattan önce ayakta uygulanan birçok girişimsel tedavi yöntemi var,(bantla boğma, kızıl ötesi ışık tedavisi, THD, skleroterapi) muayene edip hemoroid son evreye gelmemişse bunlardan biri uygulanabilir.

 72. Hasan

  merhaba hocam yasım 42 . yasklasık 20 yıldır hemoroid hastasıyım.. onceleri ara ara şişlik oluyordu 1-2 gun sonra geciyordu. zamanla bu şişlikler kalıcı oldu ve kanamalar basladı. son 2 yıldır neredeyse her tuvalete girişimde kanama oluyor. 2 defa kan takvıyesi 2 defada demır yuklemesi yaptı doktorlar.. hemoroid için fitil pomad verip yolluyorlar. buna baglımıdır bilmiyorum ama son zamanlarda kalbimde ani batmalar olmaya basladı ve ciddi sekilde korkar oldum. sosyal guvencem yok yesil kart ile tedavi olma şansım varmı ? bilgilendirirseniz sevinirim.. iyi calışmalar..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Öncelikle kanamanın yeri ve neden olduğunun kesin olarak anlaşılması lazım, bunun için muayene ve kolonoskopi gerekir, ona göre de gerekli tedavi planlanabilir. Devlet hastanelerinde bu imkanlar var orada yaptırabilirsiniz.

 73. ali

  hocam yaklaşık dört senedir hemoroid hastalığım sürekli doktora gitmeme rağmen bana hep ilaç verdi en son geçen sene gittim 2. derece hemoroid var dedi gene ilaç verdi ve ara ara kanıyor şu sıralar fazlaca kanamaya başladı bu durumda ne yapmam gerekir ameliyattan çekiniyorum anestezi olmadan uygulanacak bir tedavi yöntemi varmıdır? ve tedavi ücreti ne kadar tutar saygılar.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  2-3 .cü derece hemoroidlerde ayakta narkoz gerekmeden uyguladığımız girişimsel tedavi yöntemleri var,5-10 dakikada uygulanıyor,iletişimdeki telefondan ayrıntılı bilgi alabililirsiniz.

 74. X şahıs

  Merhaba hocam uzun suredir hemororid olmama ragmen cok fazla agrı ve kanama olmuyordu dışarı çıkan hemoroidi tuvalet sonunda elimle tekrar içeri sokuyordum ama son 3 gündür tuvalete çıktığımda hem kanama (koyu kırmızı kan) oluyor hem de aşırı ağrı yaşamaya başladım makat kasları aşırı kasıldığı için hemoroidi tekrar içeri sokamıyorum ve bu durum bana yürüken bile acı verir hale geldi amliyat mı olmalıyım yoksa farklı tedavi yontemleri mi uygulanmalı?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anlattığınız şikayetlerden hemoroidinizin ileri evrede olduğunu düşündürüyor, bir an önce muayene ile evresini tespit edip ona göre tedavi yöntemi seçilebilir.

 75. Anonim

  Hocam 38 yaşındayım, çok uzun süredir hemorid sıkıntım var, zaman zaman kanama yaşıyorum. 2 sene once bir doktora gittim. Içerde çok meme var ameliyat olman gerekiyor dedi.ben cesaret edemedim. Önceden kanamam sadece tuvalet esnasında geliyordu. 2 gündür tuvalet sonrasi da devam ediyor, lazerli ameliyat ic memeler icinde uygulanabilir mi .
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid için çok değişik girişimsel tedavi yöntemleri var ameliyatı son çare olarak öneriyoruz. Anoskopla muayene edip seviyesine göre tedavi seçeneği önerebiliriz.

 76. Anonim

  Hocam memeler dışarı taşmış durumda. Tuvalet sırasında kan geliyor. Tuvalet bitti diyelim, 5 saat sonra bile kontrol ettiğimde memeler yine de dışarıda. Utandığım için doktora gidemiyorum. Bu yüzden hayli ilerlediğini hissediyorum. Size resimlerini gönderebilir miyim? Evet ise hangi yolla gönderebilirim?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Resim gönderebilirsiniz ama kesin tanı için yeterli olmaz. En kısa zamanda anoskopla muayene edip gerekli tedavinin uygulanması lazım.

 77. Selim

  Hocam 10 gün önce laparoskopik yöntemle safra kesesi ameliyatı oldum. Clexane 4000 kan sulandırıcı iğne kullanmaktayım. Dışkılama hissi geldiğinde açık kırmızı renkte kan damlaları düşmekte, basur memeleri de hiç olmadığım kadar büyüdü ve iyice dışarıya taştı. Bu durum ilaç veya ameliyatla öı ilgili, çok su içersem ve bol yürüyüş yaparsam fayda eder mi, kan sulandırıcı ilacı bırakırsam kanamam durur mu, basurum düzelir mi, bilgi verebilir misiniz? Saygılarımla..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kan sulandırıcı ilaç kullandığınız için mutlaka İNR değerlerine baktırmanız lazım, gereğinden fazla yükselmişse bu tür kanamalara sebep olabilir. Hemoroid için de anlattığımız tavsiyeler iyi gelebilir, ancak ilerlemişse muayene edip gerekli girişimsel veya cerrahi tedavi yapılabilir.

 78. Sunay

  Merhaba bende hemoroid ile ilgili sorun çok büyük uzun zamandır benimle beraber iç duvarlarda şişlikler var herzaman değil ara sıra kanama oluyor cok sancılı ağrılar ve kaşıntı ama çok kaşıntı proctogvn mehlemi kullanıyorum yardımlarınızı beklıyorum lurfen
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetleriniz hemoroidinizin ilerlemiş veya muhtemel başka hastalıkla birlikte olabileceğini düşündürüyor, muayene edip kesin tanı koymak lazım.Ona göre bir tedavi planlanabilir.

 79. İlkay

  Hocam merhaba. 27 yaşındayım. 1,5 yıl önce roaccutane sivilce ilacı kullandım(6 ay boyunca) . O dönemde tenim çok hassastı ve cildimde incelmeler görülüyordu. İlacı kullanmaya başladıktan sonraki 3. ayda büyük tuvaletim kabusa dönüşmüştü. Kanama olmamakla beraber çok zorlanma yaşadım. O bölgenin tahriş olduğunu düşündüm. Şimdi 1,5 yıl sonra ilk defa aynı şikayeti yaşıyorum ancak bu sefer kanama oldu ve yanma hissettim. Bu sadece bir defa oldu. Yeme alışkanlığımdan kaynaklanıyor olabilir mi? Son zamanlarda katı yiyeceklerle beslenerek yeme alışkanlığımı şaşırttığımı düşünüyorum. Tedavi olmaktan çekiniyorum. Ne yapmalıyım ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kabızlık sonrası zorlanma olduğunda makatta yüzeyel çatlaklar olur ve 3-5 günde kendiliğinden düzelebilir,devam ediyorsa fissür yönünden muayene etmek lazım.Tedavi olmaktan çekinmeyin geciktirirseniz tedavisi daha zor olur.

 80. vildan

  Hocam 20 yaşındayım ara ara makatta kan geliyor ve aşırı kaşıntı olur. Bazen oturmakta bile zorlanıyorum. Onerebileceginiz bir şey varmi? Şimdiden tesekkurler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu şikayetlere sebep olabilecek birden fazla hastalık olduğu için tedavi önermeden önce muayene edip kesin tanı koymak lazım.

 81. Mis

  Hocam merhabalar benim şikayetlerim kızımın doğumundan sonra başladı agrı yanma ve kanamam var tuvalete çıktığımda yurtla hissedyordm muayene oldum anal fissür ve hemoroid tanısı kondu doktor küçük bir müdahelede bulunması gerektiğini söyledi fakat ben ilaçla veya başka bir yöntemle tedavi olabilirimyim merak ediyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissürü botulinum enjeksiyonu ile tedavi ediyoruz,1 dakikada aşı iğnesi şeklinde uygulanıyor.Hemoroid için seviyesine göre ameliyatsız girişimsel tedaviler var muayene edip ona göre karar verilebilir.

 82. Gökhan

  Hocam yaşım 30 her tuvalete çıkışımda taze kan tazyikli olarak geliyor. Kabızlıkta var bende. Bazen tam boşaltamıyormuşun hissi oluyor ve bazen kaşıntı oluyor. Ama kanama oluncada çok şiddetli oluyor.makat dışarda kalıyor biraz zorlamadan dolayı. Doktora gittim hemoroid dedi. Kansızlık oldu bende kan verildi. 2 aydır iyiyim ama bugün yine tekrarladı fitil ve pomad kullandım tekrar.psikolojim bozuldu yine.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anoskopla muayene edip kanamanın kesin olarak nereden geldiğini tespit etmek lazım,şikayetinize bakılırsa ilerlemiş hemoroid gibi görünüyor.Bir an önce kalıcı tedavi yaptırmak lazım.İlaç tedavisi hemoroid memelerini gidermez,hemoroid arterlerinin bağlandığı THD iyi bir tedavi olabilir.

 83. Salih

  Hocam bende hemoroid var kabızlık olduğu zaman kanama oluyordu lavaboya girdim zaman kanama oluyordu şimdi ayakta durdum zaman oturdum zaman bile az az kanama oluyor bunun için napmam gerekiyor
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Öncelikle anoskopla muayene edip hemoroid için kesin tanı ve seviyesini belirlemek lazım,ona göre tedavi yöntemi önerilebilir.

 84. Hatice

  15 haftalık hamileyim bir haftadır ağrım yanma oluyordu geceleride uyutmuyor 2 gündür iç camaşırıma kanama geliyor bundan 6 yıl öncede kızımın dogumunu normal doğum olarak yapmıştım doğumdan sonra memeler içeriye girmediği için ameliyat oldum sonra bir kez daha ameliyat olmuştum şimdi ben ne yapmam gerekiyor ağrıya dayamadığım zaman anestol kremden biraz kullanıyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz anal fisssür gibi görünüyor,muayene ile kesin tanı konması lazım.Hamilelikte ameliyatı genellikle doğum sonrasına erteliyoruz.

 85. gülbahar

  Kolon kanseriyim kemoterapi görüyorum ve basur kanamam oldukça fazla bu süreçte kan değerlerimin duşmesine ve halsizleşmeme neden oluyor onerdiğiniz herhangi Bi tedavi yöntemi veya bitkisel olarak bi çozumunuz var mı hocam şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bitkisel bir çözüm yok,kanayan hemoroidler derecesine göre radyofrekans ile kalıcı tedavi veya en azından kanama durdurulabilir.

 86. ibrahim

  hocam benım kanamam 2 gundur devam edior kanama sebebi ise otobusle 17 saat yolculuktan sonra başladı kanama olmadan once anestol jelini bir defa sürmüştüm sonra yolculuğa cıktım ve yolculuk sonuna dogru kanama oldugunu gordum ve eczaneden proctolo fitil kulandım 2 kez fkt kanama durmadı sızce bu kanama dururmu ılaclara devam etsem veya bir hekimemi görüneyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makattan kanama varsa sebebini bulmak lazım,anoskopla muayene ve gerekirse endoskopik tetkikler yapılması gerekir.

 87. Halil

  Yırmı yıldır kanamam var kaç defa doktora gittim sonuç alamadım kolonoskopi oldum iki defa kanamam devam ediyor bitkisel ürünlerde kullandım olmuyorsa yani bisey yapamıyolar ka . Degerim yediye kadar düştü kan aldim uç ünüte bu konuda yardımlarınizi bekliyorum tuvalete girmek korkulu Rüyam oluyor kanamam devam etmektedir 05374749659 halil beni bilgilendirir lütfen
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kolonoskopi ile veya gerekirse başka tanı yöntemleri ile kesin tanı konmalı ve ona göre tedavi yapılması gerekir,bu konuda gastroenteroloji uzmanına görünmelisin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017