Siğil nedir, Neden olur, Nasıl tedavi edilir?

  Siğil Nedir?

Siğil bir cilt hastalığıdır. Vücudu örten derinin herhangi bir yerinde görülebileceği gibi genital bölge, ağız ve burun mukozasında da görülebilir. Hastalığa Human Papilloma Virüs denen ve yüzlerce çeşidi olan bir virüs grubu sebep olur. Virüsün tipine göre ciltte değişik şekil ve büyüklükte doku büyümesine sebep olur.

  Siğil Nasıl Anlaşılır?

Ciltte görülen klasik siğil lezyonları, deriden kabarık 5-15 milimetre büyüklüğünde üzeri pürtüklü cilt büyümesi şeklinde olur ve çoğunlukla halk tarafından tanınabilir. Ancak yerleştiği yere ve sebep olan virüsün tipine göre çok değişik şekil ve büyüklükte siğiller olduğundan bazen teşhisi çok zor olabilir. Bu nedenle doğru tanı için konunun uzmanına görünmek gerekir.

Siğil Nasıl Teşhis Edilir?

Siğil konunun uzmanı tarafından görerek yüzde yüze yakın oranda teşhis edilebilir. Tanıya yardımcı olacak bir kan testi  yoktur. Şüphe olan durumlarda ve tanının kanıtlanması gerektiğinde hastalıklı dokudan parça alınıp mikroskop altında tetkik edilerek kesin tanı konur.

   Siğil bulaşır mı?

Hastalığa sebep olan Human Papilloma virüsü direkt temasla kişiden kişiye bulaşır, ayrıca ortak kullanılan cinsel aparatlar, bulaşmış kıyafetler, havlu ve bulaşmış nemli yüzeylerden de hastalık geçebilir. Nem ve ciltteki hafif zedelenmeler bulaşmayı kolaylaştırır.

    Siğil Neden Olur?

Yukarıda belirtildiği gibi hastalığa sebep olan Human Papilloma virüsü değişik şekillerde temas ile cilde yerleşir. Ancak virüs temas etse bile hastalık oluşmayabilir. Bu durum virüsün tipine, kişinin savunma sisteminin gücüne ve temas şartlarına bağlıdır. Virüsün bazı tipleri daha agresiftir ve kolay bulaşır, vücudun savunma sistemi (immün sistem) güçlü ise bulaşma  zorlaşır veya olmayabilir. Nem ve ciltteki küçük hasar bulaşmayı kolaylaştırır.

    Human Papilloma Virüs Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

Human Papilloma Virüsün yaklaşık 100 e yakın tipi vardır. Bunların 70 e yakın tipi deriye yerleşir. Deriden kabarık klasik siğil lezyonu (verruca vulgaris ), ayak tabanı ve el ayasında kabarık olmayan (warts ) lezyonlarına sebep olur. Geri kalan 30 a yakın tipi ise genital bölgede yerleşir ve genital siğil (condiloma aquminata ) hastalığına sebep olur. Genital bölgeye yerleşen tipler rahim ağzı, vulva, vagina, anal böge, agız ve boğaz kanserlerine sebep olduğu bilinmektedir.

  Siğil (Verruca vulgaris-Warts):

Verruca vulgaris

Warts

Verruca Human Papilloma virüsünün yaklaşık 70 çeşidinin sebep olduğu deri büyümesidir. Sıklıkla 1 cm den küçük deriden kabarık üst yüzeği pürtüklü görünür. El ayası ve ayak tabanında olduğunda deri ile aynı seviyede olur (warts). Yüzeyi pürtüklü bazen koyu renkli noktalar içerir. Siğiller bir yada çok sayıda olabilir, ayak tabanı dışındakiler ağrısızdır. Özellikle çocuklarda çok sayıda olabilir ve bazen kendiliğinden iyileşir. Bu nedenle çocuklarda agresif cerrahi girişimlerden kaçınmalıdır.

Cilde yerleşen klasik siğil (verruca vulgaris-warts) yapan virüs tipleri kanserleşmeye sebep olmaz.

   Genital siğil (Condiloma Aquminata):

Virüsün yaklaşık 30 çeşidinin genital bölgeye yerleştiği bilinmektedir. Bu gruptaki virüsler genital bölge, vagina, anal bölge, anal kanal, ağız, burun ve boğaz mukozasına yerleşebilir.
Genital siğil (condiloma aquminata) hastalığına sıklıkla Tip 6 ve 11 sebep olur. Condilom lezyonları toplu iğne başı büyüklüğünden 5-10 cm büyüklüğüne kadar değişen ciltten kabarık yüzeyi karnabahar görünümünde doku büyümesi şeklinde olur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar gurubuna girer ve sıklıkla cinsel ilişki ve ortak kullanılan cinsel aparatlarla bulaşır. Ayrıca virüsün kansere sebep olan tipleri vardır. Özellikle Tip 16 ve 18 yerleştiği bölgelerde kanserleşmeye neden olur. Başta rahim ağzı kanseri olmak üzere vagina, vulva, anal kanal, ağız ve boğaz kanserleri ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir.

  Siğil virüsünden Nasıl Korunabiliriz ?

Virüsü taşıyan kişilerle temasın önlenmesi korunmada faydalı olur. Ancak genital siğil de lezyonların fark edilmesi mümkün olmayabilir. Bu nedenle çok eşli ilişkilerden ve cinsel aparatların ortak kullanımından kaçınmak önemlidir. Virüsün en çok kansere sebep olan tipleri (yaklaşık % 70)  Tip 16-18 ve en çok kondiloma ya neden olan tipleri (yaklaşık % 90)  Tip 6-11 için geliştirilmiş aşı bulunmaktadır  Aşı bu dört tip için koruyucu olmakla birlikte diğer tipler için koruma sağlamaz. Yine de kanser oluşumuna sebep olan % 70 ve condilom oluşumuna sebep olan % 90 ını oluşturan virüslere karşı koruma sağlaması önemli bir orandır. İngilterede genital siğil aşısı ergenlik çağına giren kızlara rutin olarak uygulanmaktadır.

   Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

Human Papilloma virüsü hücre içine yerleşir ve doku büyümesi yapar. Virüse direkt etki yapıp tedavi sağlayan bir ilaç henüz geliştirilememiştir. Bu nedenle tedavi virüs ile yerleştiği hücreleri tahrip ederek yapılmaktadır. Büyümüş dokuyu tahrip eden 3 tedavi yöntemi uygulamaktadır.
-İlaçla tedavi ; Asit içeren çeşitli kimyasallarla yakarak tedavi
-Criyoterapi; Büyümüş dokunun dondurularak tahrip edilmesi.
-Koterizasyon; Elektrik ve radyofrekans ile dokunun tahrip edilmesi.
Asit içeren ilaçlarla yakma ve dondurarak yapılan tedavide oluşturulan yaranın derinliğinin kontrolu zordur, ayrıca anal bölge vagen ve ağız gibi mucoza ile kaplı yerlerde kullanılması sakıncalıdır. Dondurarak yapılan tedavide dondurulan lezyondan günlerce serum sızıntısı olur. Yaradan sızan serumda aktif virüsler bulunur ve çok dikkat edilmezse serumun temas ettiği yerlerde çok sayıda yeni siğillere sebep olabilir.
Koterizasyonla yapılan tedavide daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Özellikle radyofrekans ile tedavide oluşan yara derinliği daha iyi kontrol edilebilir ve yara yüzeyi kurutularak serum sızıntısı önlenir. Böylece yeniden bulaşma olmaz ve tekrarlama daha az olur.
Bunların dışında vücut savunma sistemini uyaran  krem ile kısmen virüse etki eden ilaçları içeren kremler tedaviden çok koterizasyon sonrası tekrarlamayı önlemek amacıyla kullanılmaktadır.
Anal kanal etrafında görülen condiloma hastalarında mutlaka anoskop ile anal kanal içine girilerek muayene yapılmalı ve anal kanal içinde lezyon varsa erken dönemde tedavi edilmelidir. Aksi takdirde dış condilomlar tedavi edilir ve iç tarafta anal kanaldaki lezyonlar temizlenmezse, lezyonlar anal kanalı çepeçevre doldurur ve bu durum tedavi sonrası anal darlık (makatta daralma ve tuvalete çıkamama) gelişmesine sebep olabilir. Anal darlığın ameliyat ile tedavisi çok zordur.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017