Anal fissür nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir?

       Anal fissür nedir ?

Anal kanal girişinden başlayıp içeri doğru uzanan 1-1,5 cm lik sıyrıktan ülsere kadar değişen derinlikte ağrılı bir yaradır. Şiddetli ağrı yapar. Bazen hasta bu ağrılar nedeniyle tuvaletini yapmaktan kaçınır hale gelir. Hayatı çekilmez hale getirecek kadar ızdırap verir.

       Anal fissür neden olur ?

Makatta zaman zaman bazı travmalarla (Kabızlıklıkta hacimli gaita vs.) küçük sıyrıklar oluşur. Bu sıyrıklar çoğunlukla kendiliğinden iyileşir. Makatın kuyruk sokumu tarafında destek dokusu ve kan dolaşımı daha zayıf olduğundan burada oluşan sıyrıkların iyileşmesi daha zordur. Ağrının neden olduğu spazm sebebi ile anal kanal basıncı çok yükselir, basınca bağlı olarak kan dolaşımı iyice bozulur. Bu durum yara iyileşmesini engeller. Ağrı spazma, spazm anal kanal basıncını arttırarak kan dolaşımının  bozulmasına bu da iyileşmeyi engelleyip yaranın derinleşmesine sebep olur. Bu kısır döngü ile yara gittikçe kronikleşir, daha derin bir yaraya dönüşür. Ağrı tuvalet esnasında iyice artar, tuvalet sonrası geçme süresi gittikçe daha uzun zaman alır.

      Anal fissür nasıl anlaşılır?

-Makat girişinde ağrı; Başlangıçta tuvalet esnasında cam kesiyormuş gibi ağrı hissedilir. Hastalık kronikleşince bu ağrı artar ve tuvalet bittikten sonra saatlerce devam eder.

-Kanama; Tuvalet sonrası bir kaç damla açık kırmızı renkte kan görülebilir.

-Cilt büyümesi; Kronik fissürlerde zamanla makat etrafında fissürün olduğu hizada 0,5-1 cm lik meme şeklinde bir cilt uzantısı gelişir.

     Anal fissür nasıl teşhis edilir ?

Makat çatlağı teşhisi muayene ile konur. Diz dirsek pozisyonunda her iki kalça elle açılarak anal kanal derisi biraz gerdirilir ve içeri doğru uzanan yara görülür. Görerek konulan tanı kesindir başka tetkiklere ihtiyaç olmaz.

     Anal fissür nasıl tedavi edilir?

Makattaki yaranın iyileşmesi için  anal kanal basıncının düşürülerek kan akımının normale dönmesini sağlamak gerekir. Kronikleşmiş yara ciddi ağrıya ve ağrı makat kaslarının spazmına yol açar. Spazm anal kanal basıncını kanın akışını engelleyecek kadar yükseltir. Kan dolaşımının olmadığı yerde yara iyileşmez. Ağrı spazmı, spazm da ağrıyı arttırır. Bu kısır döngünün kırılması için makat kaslarından spazm yapmış olan internal sfinkter kasını gevşetmek gerekir.

 Anal fissür tedavisi  birbirini sırasıyla takip eden üç yöntemle yapılır;

-Kas gevşetici kremlerle tedavi

-Botulinum enjeksiyonu ile tedavi

-Cerrahi tedavi

     Anal fissürün kremlerle tedavisi;

Yüzeyel  fissür kabızlık ve hacimli gaita çıkarılırken sıklıkla gelişebilir. sıklıkla 5-6 gün içerisinde kendiliğinden geçebilir. Devam eden fissürlerde kas gevşetici (nitrogliserinli) ve ağrı kesici kremler kullanılır. Kremlerle düzenli gevşeme sağlanamadığından 2-3 haftaya kadar yaklaşık hastaların %40 ında iyileşme sağlanır. Bu süre içerisinde geçmeyen hastalarda makat çatlağı kronikleşir ve kremlerle tedaviye cevap vermez. Kronik fissürlerde botulinum enjeksyonu veya cerrahi tedavi uygulanır.

 Anal fissürün botulinum enjeksiyonu ile tedavisi nasıl yapılır?

Kronik fissürde botulinum enjeksiyonu çok ince bir iğne ile spazm yapmış kasa enjekte edilir ve o kasın geçici olarak felç edilmesi sağlanır. Böylece gevşeme ile anal kanal basıncı düşer, kan dolaşımı düzelince yara iyileşir. Bu girişimde felç edilen kas yaklaşık 4 ay sonra tekrar çalışmaya başlar makat yapısında anatomik bozukluk oluşmaz. Bu açıdan bakıldığında kronik anal fissürde botulinum enjeksiyonu tedavisi makat’ın anatomi ve fonksyonel yapısına daha uygun görünmektedir. Botulinum enjeksiyon tedavisinin başarısı %80-90 lar seviyesine kadar çıkmaktadır. Bu konuda daha düşük başarı oranları bildirilmektedir. Ancak biz bu durumun botulinum enjeksyonu uygulamasında  tecrübe eksikliği, verilen enjeksiyon dozunun yetersiz oluşu veya soğuk zincirle taşınması gereken son derece dayanıksız bir molekül olan botulinum enjeksiyonu etkinliğinin azalmasına bağlı olabileceğini düşünmekteyiz.

Ayrıca hastalık iyileştikten sonra tekrarlarsa botulinum enjeksiyonu uygulamasını tekrarlamakta bir sakınca bulunmamaktadır.

       Anal fissürün cerrahi tedavisi; L.İ.S. Ameliyatı:

Uzun yıllar LİS ameliyatı kronik anal fissür hastalığının tek tedavi seçeneği idi. Ameliyatta spazm yapmış internal sfinkter kası kesilerek gevşeme sağlanır, anal kanal basıncı düşer ve kan dolaşımı normale dönünce fissür iyileşir.

Bu ameliyatta kesilen internal sfinkter kası büyük abdest ve gaz kaçırmayı engelleyen kaslardan bir tanesidir, kesildikten sonra tekrar tamiri mümkün değildir. Nitekim bu ameliyatlardan sonra nadiren de olsa bazı hastalarda özellikle yaş ilerledikçe ishalde sızdırma ve gaz kaçırma şikayetleri görülmektedir. Bu nedenle cerrahi tedaviden önce bir dakikada uygulanabilen ve ameliyattaki komplikasyonların oluşmadığı botulinum enjeksiyon ile tedavi seçeneğinin değerlendirilmesi daha doğru görünmektedir. Avrupa ülkelerinde ameliyat kararı verilmeden önce mutlaka botulinum enjeksiyonu ile tedavi seçeneği önerilmektedir. Botulinum enjeksiyonu insanlarda zehirli ishal yapan bir bakterinin (clostridium botillinum)enjeksiyonu. Bu toxin kasları geçici olarak felç etmektedir, yaklaşık 4 ay sonra kaslar tekrar çalışır. Botulinum enjeksiyonu nörolojik hastalıklarda ve medical estetikte çok sık kullanılmasına rağmen ciddi bir yan etkisi bildirilmemiştir.

       Anal fissür tedavisinde toxin enjeksyonu ve cerrahi tedavinin karşılaştırılması;

 

Ameliyat ile tedavi
Toxin enjeksiyonu ile tedavi
 Ameliyat riski————-  Var————————————–  Yok
 Anestezi———————  Genel,spinal veya lokal————  Yok
 Müdahale süresi———-  15-20 dakika————————–  1 dakika
 Müdahale sonrası takip  1 gün————————————  Takip gerekmez
 Makat anatomisinde bozulma  Var,makat kası kesiliyor———-  Kesme işlemi yok
 Müdahale sonrası kanama  Olabilir,bazen tekrar müdahale gerekir  Yok
 Müdahale sonrası hematom  Olabilir,bazen tekrar müdahale gerekir  Çok nadir küçük hematom olabilir,müdahale gerekmez
 Gaz kaçırma,gaita sızdırma  Olabilir,tedavisi yok—————  Olmaz
 Hastalık nüks ederse—-  Tekrar uygulanamaz—————  Tekrar uygulanabilir
 Tedavi başarısı————  %95————————————-  %80-90

 

25 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. E. İ

  Merhaba benim makat içinde ağrı var. Hapşırırken öksürürken ağrı hissediyorum. Genel cerraha muayene oldum. Rektal tuşe ve ardından rektoskopi ile baktı. Küçük iç hemoroid ve anal fissür dedi. Bir kaç fotoğraf çekmiş ama fotoğraflarda bunlar yok ve rektoskopi kağıdında notmal bulgular yazıyor. Ben anlamadım. Fissür var krem kullanıyorum ama rektoskopi raporunda neden hiç bir yazmıyor. Önemsenecek bir şey görmedi ondan mı acaba. Teşekkür ederim cevabınız için.

  1. Nizam Kurtdere

   Söylediklerini neden rapora yazmadığı konusunda bir yorum yapamam belki raporun içindeki cümlelerde geçiyor. Anal fissür kremlerle geçmeyebilir, o zaman botox enjeksyonu ile tedavi düşünebilirsiniz.

 2. gultac sagır

  Hocam merhaba;

  2020 altıncı ayında anal fissür ameliyatı oldum yuzden seksen beş agrılarım gectı ama halen devam eden kanamalarım oluyor wc de ne yapmalıyım nasıl bir yol ızlemeliyim yuzde yuz ıyıleşme hiç bir şekilde olmazmı

  1. Nizam Kurtdere

   Normal şartlarda anal fissür ameliyatlarında tam iyileşme beklenir, 100 hastadan 2-3ünde tam iyileşme olmayabilir. Sizin şikayetlerinizin başka bir sebebi de olabilir, anoskopla muayene edip ne olduğunu tam tespit etmek lazım.

 3. oguzkaan

  selamlar hocam , anal fissurde botulinum enjeksiyonu kalici bir tedavimidir yoksa hersene tekrarimi gerekir.ayrica kolonoskopide anal fissurum oldugu soylendi ( ki anaskop muaynede boyle bisey yoktu) hic kanamam olmadi sadece agri ve kasinti vardi.
  klonoskopik muaynem sonucu; anal fissur ve gred 2 tromboze hemeroid..( kronik kabizligim var).
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür tedvisinde botulinum enjeksiyonu ameliyata alternatif olarak kalıcı tedavi amacıyla uygulanır. Tekrarlama olma olasılığı var bu durumda ya botulinum enjeksiyonu tekrar yapılır yada ameliyat önerilir.

 4. sadri

  Hocam 3 hafta önce lazerle basur ameliyatı oldum. ilk birkaç gün kan vardı. kan geçti ağrı hiç yok tuvaletimi rahat yapıyorum. Ancak makatımın iç kısmında kaşıntı oluyor. Ayna yardımıyla detaylı baktığımda iç kısımda yarım santim kadar bir çizik gördüm. Tavsiye alabilir miyim sizden ??
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Sıcak su oturma banyosu iyi gelebilir,şikayetiniz devam ederse doktorunuza kontrol olabilirsiniz.

 5. Oguz

  Merhaba hocam ben 41 yasindayim
  Ve anus darligi sikayetimi 10 yildir
  Cekiyorum artik bunun la yasamyi
  Ogrendim bazen 2.3 yil hic olmuyor
  Bazen yilda 1.2 kez tekrarliyor
  Bunda ameliyat olayina karsiyim
  Yaslilikta abdest tutmamakla ilgili
  Bunun yaninda tek care kabiz olmamaktan geciyor kabizlik olmadimi
  Hersey yolunda birde yapma ilac kullaniyorum bitkisel ve para ile satilmiyor Allah razi olsun o kisiden
  Kullaninca uzamadan geciyor catlak 1 2 gunde unumamak lazimki kabizlik bu sorunun en buyuk etkisi tesekkurlerd.

 6. Korhan

  Merhaba hocam anal fissur sonrasi botulinum enjeksiyonu oldum. Fissurun uzerunde fistul olmjd. Botulinum enjeksiyonunun böyle bir etkisi oldugunu bilmiodum. Simdi Ameliyat diyor. Simdi ameliyat fissür mu fistül mu olacak. Korkuyorum ne olur diye. Siz ne dersiniz.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür zemininde fistül oluşması mümkündür.Bunun botulinum enjeksyonu ile bir ilgisi yok,fistül oluşmuşsa cerrahi tedavisi gerekir.

  1. Korhan

   Peki hocam bu ameliyatta anal kaslar kesiliomu ? Kesilse bile bunun orani nedir? Kesilmese bile zarar görmesi mümkün mu ?
   Op.Dr.Nizam KURTDERE
   Fistül traktının geçiş yerine göre anal kaslar hiç kesilmez yada az bir kısmı kesilebilir.

 7. Alican

  Hocam iyi günler botulinum enjeksiyonundan sonra anal bölgede aşağı tarafta hemoroide benzer bir parça oluştu. Ama bu çok aşırı sert dokununca bile çok ağrıyo. Neredeyse fissür kadar agrio. Fissurde bir ayi geçmesine rağmen iyilesmedi. Herseyi yapıyorum kabiz degilim. Acaba bu deri kivrimimi iyileşmeyi engelliyor. Ne yapmam lazim. Şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  botulinum enjeksiyonu 10 hastadan 1 veya 2 sinde etkisiz olabilir,muayene edip değerlendirmek lazım.Deri kıvrımı anal fissürün belirtilerinden biri.

  1. Mervan

   Hocam zateen anal fissür var o yuzden botulinum enjeksiyonu oldum. botulinum enjeksiyonundan önce böle bişe yoktu. Bu ufak ama çok sert bir parça. Ne olabilir acaba.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE
   Bazen anal hematom olabilir ama kesin tanı için görmek lazım.

 8. Mervan

  Merhaba hocam 1 ay önce botulinum enjeksiyonu oldum şikayetlerim %300 ARTTI. Bu nasıl iştir anlamadım gitti kafayı yemek üzereyim. Sözde profösörmüş. Onun yanına gitmeden önce günde 10 saat kpss ye çalışabiliodum 1 aydır kitap yüzü açamadım. Şimdide ameliyat diyor. Korkuyorum ameliyat olim şimdiki halimi mumla arim. Allah rızası için bana bir akıl verin ne yapim şu illetten kurtulim saygılar.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür hastalığının tedavisinde botulinum enjeksiyonu yapılan 10 hastadan 1-2 si fayda görmez,bazen kısmi fayda gören hastalar olabilir,bunun çeşitli sebepleri var araştırılabilir. botulinum enjeksiyonu etki etmeyen hastalar için ameliyat dışında tedavi seçeneği yok.Ameliyat oluncaya kadar eğer istersen rectoderm krem ve anestol krem günde 2 defa haricen kullanıp sabah akşam sıcak su oturma banyosu seni biraz rahatlatabilir.

 9. Erman

  Merhaba hocam ben anal fissür basınç ölçekli ameliyat nasildir? Bu konuda bilgi almak istiyorum. Başarı şansını avantaj veya dezavantajıni. Sitenizde bulamadim. Bu fissür nasil bir hastaliksa 1000 çeşit yolu var kafasi karışıyor insanin.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissürün iyileşmemesinin sebebi anal kanal basıncının yüksek olmasıdır,bütün tedaviler basıncı düşürmeye yönelik ve buna sebep olan kasın gevşemesi veya kesilmesi şeklinde sağlanmaktadır,ancak hiçbir yöntem tedavide % 100 başarı sağlamamaktadır.Basınç kontrollu sfinkterotomi ameliyat esnasında anal kanal basıncını ölçerek yapılıyor.Normal sfinkterotomiye bir üstünlüğü olduğunu kanıtlayan yeterli tıbbi çalışma yoktur.Biz öncelikle ameliyat etmeden uygulanabilen botulinum enjeksiyonu tedavisini tercih ediyoruz.

 10. Hakan

  Hocam 1 ayda botulinum enjeksiyonu ile gecmeyen fissurler sadece ameliyatlami gecer baska çözüm varmıdır. Tekrar botulinum enjeksiyonu mantıkli.olurmu ???
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  botulinum enjeksiyonu tekrarlanabilir veya ameliyat yapılır

 11. Ragıp

  Merhaba hocam ben ben botulinum enjeksiyonu yaptim yaklasik 20 gun once ağrılarım %70 gibi geçti ama bu son 3 4 gündür o %30 hep ayni ne yapmam lazim bana bir akıl verin. Bu da gecer degil mi.?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yaranın iyileşmesi bazen gecikebilir toplam 1 ay içinde geçmezse kontrol olmanız lazım.

 12. Aydin

  Hocam kolay gelsin ben bir şey sormak istiyorum. botulinum enjeksiyonu ile beraber bir şey kullanmak gerekirmi? Rectoderm boroxun etkinliğini arttirir mi? Birde bitkisel fissür ilaclari internette var bu konu hakkinda ne dersiniz. Sahtakarlik gibi geldi bana. Hani kapsül seklindeki haplar nasil fissürü iyi etsin. Kafam karisti aslinda. Simdiden Teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  botulinum enjeksiyonu la beraber ilk 1 hafta rectoderm kullanılabilir daha sonra kullanmanın anlamı yok.Birkisel ilaçlar konusunda içinde ne olduğunu bilmeden yorum yapamam.Ancak fissürü iyileştiren bir bitkisel ürün henüz keşfedilmedi.

 13. Ahmet

  Merhaba hocam bugün botulinum enjeksiyonu nun tam 14. günü ama pek değişen bir şey yok. Ilerleme olurmu. ??? Bu enjeksiyon işe yaramadı demek için daha ne kadar beklemek gerekir ??? Yani azda olsa ilerleme var ama cok az bu beni korkutuyor.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Botulinum enjeksiyonu sonrası iyileşme süresi 2 hafta ama bu bazen uzayabilir,işe yaramadığını söylemek için toplam 1 ay geçmesi lazım.

 14. Polat

  Merhaba hocam benim bir sorun olacaktı. Yaklasik 3 aydir fissür teşhisi konuldu bana. Bundan 2.5 yıl öncede oldu 10 gunde kremlerle gecti. Bu sefer baya uzun sürdü bu 3 aylik süre içinde 2 sefer gecti rectodermle ama yine basladi. Yaklasik 10 gün önce botulinum enjeksiyonu yapıldı. Ama ağrı sızı kesilmiyor bu normalmidir? botulinum enjeksiyonuyla beraber rectoderme devam ediyorum bir katkisi olurmu? Birde bu botulinum enjeksiyonu iğne yapıldığı gibi mi felc ediyor kasları yoksa 10 15 gün icindemi? Saygilar.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  botulinum enjeksiyonunun etkisi 1 haftada olur yara da ortalama 2 hafta içinde iyileşir.

 15. Anonim

  dün kolonoskopi oldum.ömrüm boyunca hiç kabız olmadım.
  Günde iki kez tuvalete normal olarak (çok sıvı kıvamda değil) çıkıyordum.
  Çok su içerim,meyva çok tüketirim.Böyle olduğu halde nöbetçi memesi olan anal fissür teşhisi kondu.
  DEBRİDAT,PROCTOLOG,ZIT..MAX,ANESTOL POMAD ve borax toz yazıldı.
  yazıları okuyorum oluşma nedenleri bana hiç uymuyor.
  Genelde kabızlığı yenmek üzerine yazılmış.
  Son zamanlarda ağrılar kötü oluyor,dayanılmaz sonra geçiyor bir süre hiç olmuyor sonrasında tekrar oluyor.
  Kanama en baştan beri hiç olmadı.
  Bir süre ilaç tedavisi olmak çare olur mu.
  Çare olmazsa en uygun ve risksiz yöntem botulinum enjeksiyonu gibi gözüküyor.
  Haftada bir gün alkol alırım bu durum hastalığı tetikler mi…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür hastalığının tek sebebi kabızlık değil,bunlar değiştirilebilir şeyler olduğu için üzerinde duruyoruz,anotomik yapıda yatkınlık yada bilinmeyen bazı faktörler de var.İlaç tedavisi genellikle yetersiz kalır,botulinum enjeksiyonu öneriyoruz.Alkolle direkt bir ilişkisi yok.

 16. zeynep

  Iyi gunler hocam ben yaklasik bi ay once medical park hastanesinde genel cerrahi doktoruna muayene oldum anal fiissur makatta ufak bi catlak var dedi fitil verdi simdiye kadar kan gelmiyodu suan az az tuvaletimi yaparken kanama oluyor ameliyat mi olmayilim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür de ameliyat en son tercih olmalı çünkü abdest tutmayı sağlayan kaslardan biri ameliyatta kesiliyor ve bunun nadiren de olsa kalıcı komplikasyonları olabiliyor (sızdırma,gaz kaçırma gibi)Biz botulinum enjeksiyonu iğnesi ile tedaviyi tercih ediyoruz.

 17. devran

  iyi gunler hocam hemoroit diye 2 defa ankayara bir doktora gitim şikayetlerim devam eti burda genel cerah dr gitim makat çatlağı dedi tedavisi var dedi riskleride var dedi botulinum enjeksiyonu araştırdım kayseride özel bir hastanede 15 gun oldu uygulanalı şikayetlerim gecmedi kaç gun daha bekleyecem işalah olmazda gecmese şayet ne yapmam lazım kabız olmuyorum yememe içmeme dikat ediyorum sıcak su banyosu gunde 2 3 defa oluyorum şimdiden tşk
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  botulinum enjeksiyonundan sonra iyileşme 2 hafta sonra olur,bazen 4 haftaya kadar uzayabilir,biraz daha beklemekte fayda var.Düzelmezse uygun yapılmamıştır diye tekrarlanabilir veya ameliyat önerilir.

 18. caner

  iyi günler hocam 106 gün önce anal fisürden dolayı makatta kasılma anal tonus gibi gerilme problemlerinden dolayı botulinum enjeksiyonu çok iyi sonuç aldık ancak 5-6 gündür biraz acıma gerilme şikayeti hissesdiyorum 106 günde botulinum enjeksiyonu un etkisi bitermi bunu öğrenmek istiyorum teşekür ederim…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  botulinum enjeksiyonunun etkisi 3-4 ay sürer,sizin 3,5 ay olmuş ve etkisi yavaş yavaş geçmeye başlamıştır.

 19. şükrü

  hocam iyi günler fissürden dolayı 20 gün öce botulinum enjeksiyonu yapıldı acı,yanma lar yarı yarıya azaldı ancak makatta dolgunluk(sadece bir bölgesinde) hissi var bu fissür tam iyileşmediği için mi böyle biraz daha sabr etmeliyim tşekkürler…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Dolgunluk hissi bazen hemoroide bağlı olabilir,20 günde genellikle iyileşmiş olur ancak 1 aya kadar uzayabilir,gerekirse doktorunuza kontrol olabilirsiniz.

 20. tuğçe

  hocam ıyı gunler 14 gun önce ıc hemoroıdden lazerve sklerotrapi ve fissur ıcınde botulinum enjeksiyonu uygulandı.oturma banyolarına devam ediyorum beslenmemede dıkkat ediyorum ıkınmadan tuvalet ıhtıyacımı gıderıyorum ama gun içinde hala yanma batma sızlama seklınde acılar devam etmekte tam olarak ıyılesme sureci ne kadardır.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tam iyileşme 2-3 hafta sürebilir.

 21. asilkan

  doktor bey iyi günler ben kronik anal fissür den botulinum enjeksiyonu olalı 10 günü geçti ancak ağrıl ve aarım zaman zaman devam ediyor ne tuvalet alışkanlığımda bozukluk nede kabızlık söz konusu özellikle dışkı yapıldıktan sonra içimde acı oluşuyor oturma banyosunuda düzenli olarak yapmama rağmen bu acı ve ağrı geçicimidir yoksa başka bir rahatsızlığın belirtisimidir yardımcı olursanız memnun olurum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  botulinum enjeksiyonundan sonra fissürün iyileşmesi ortalama 15 gün sürer,biraz daha erken veya biraz daha geç iyileşme söz konusu olabilir.Biraz daha sabretmenizde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017