Hemoroid Tedavisi

Başlangıç evresinde ciddi şikayetlere sebep olmayan basur hastalığı genellikle tuvalet esnasında görülen azıcık bir kanama ile fark edilir. Gerek ciddi şikayetlerin olmaması gerekse makat bölgesinden muayene olmanın getirdiği çekingenlik hastaların doktora gitmesini geciktirir. Oysa hastalık erken dönemde ayakta uygulanan girişimsel yöntemlerle çok kolay tedavi edilebilir. (laser, bantla boğma yöntemi). Basur 4.cü evreye geldiğinde bu yöntemler faydalı olmaz, ameliyatsız yöntem olarak sadece THD uygulanabilir. Bu yöntem de narkoz gerektirir ayrıca biraz daha pahalıdır.

 Lazerle Basur Tedavisi

Halk arasında laser tedavisi olarak bilinen İRC kızıl ötesi ışıkla basur memelerine kan giriş çıkışının olduğu üst noktaya uygulanarak orası mühürlenir. Memenin kan dolaşımı durur, kısman nekroz olur. 5-6 dakikada narkoz gerekmeden kolay uygulanır. Girişimin ardından hemen normal hayata dönülür. Klasik laser tedavisi ise hastanede yatarak genel anestezi altında uygulanabilir. Maliyeti çok yüksektir.

 Lastikle Boğma Yöntemi ile basur tedavisi
En eski tedavi yöntemlerinden biri olan RBL 1. 2. ve 3.cü derece hemoroid hastalarında uygulanan bir yöntemdir. Anoskopla anal kanala girilir. Anoskop içinden vakum cihazı sokulup basur memesi vakumla alet içine çekilir, dibine lastik bant atılarak boğulması sağlanır. Boğulmuş memede kan dolaşımı olmaz ve zamanla çürüyüp düşer. İşlem narkoz kullanmadan 5-6 dakikada gerçekleştirilir.

THD yöntemi ile basur tedavisi

Son zamanlarda geliştirilen modern bir tedavi yöntemidir. Hastanede genel anestezi altında uygulanır. Anal kanala endo-anal doppler cihazı ile girilir. 5-6 cm yukarıda kalın barsağın alt kısmında hemoroid memelerine gelen tüm atar damarlar doppler yardımı ile tespit edilir ve bağlanır. Basur memelerine gelen basınçlı kan kesilince memeler 2-3 ay içerisinde küçülür. Kesme işlemi yoktur. Girişim sonrasında açık yara oluşmaz. Anatomik yapı bozulmadan uygulanabilen en iyi yöntemdir.

Hemoroid Tedavisi İzle
Aşağıda yer alan videolarda en çok uygulanan 2 tedavi yöntemi olan RBL ve THD uygulanışı görülmektedir.

9 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Gültekin Güneş

  Hemoroid ışın tedavisi için talep edilen üçret ne kadardır.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  1150 tl

 2. Ahmet

  Hocam Merhaba,
  Yakın zamanda gemiye çıkacağım fakat çıkmadan hemoroid tedavisi görmek istiyorum. Bu tedaviler arasında beni tekrar kontrol için gelmek durumunda bırakmayacak bir yöntem mevcut mudur? Aynı zamanda sitenizde okuduğum kadarıylar anal fisurda oluşmuş olabilir, bahsedilen irinli akıntı da mevcut.
  Bununla ilgili günlük olarak yapılan tedavilerden faydalanabilir miyim?

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid tedavisi hemoroid hastalığının evresine göre değişir, tedaviden alınan sonuçlar da buna göre farklılık gösterir. Başka şikayetlerinle ilgili yorum yapmak için muayene edip tanı koymak lazım. Ona göre bir tedavi belirlenir ve sonuçları hakkında yorum yapılabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 3. Hatice Çan

  THD yöntemi ile tedavinin ücreti ne kadardır

  1. Nizam Kurtdere

   3500 tl

 4. Ramazan

  Hemoroid RBL’nin fiyatı nedir?

  1. Nizam Kurtdere

   SGK varsa 1750 tl

 5. Burcu

  Ayakta lazerle tedavi ücreti nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene ile hemoroidin evresine göre bir tedavi yöntemi belirlenebilir ve ayakta olup olmayacağına hangi yöntemin daha uygun olduğuna karar verilir. Fiyatlar da ona göre belirlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017