Hemoroid Tedavisi

Başlangıç evresinde ciddi şikayetlere sebep olmayan basur hastalığı genellikle tuvalet esnasında görülen azıcık bir kanama ile fark edilir. Gerek ciddi şikayetlerin olmaması gerekse makat bölgesinden muayene olmanın getirdiği çekingenlik hastaların doktora gitmesini geciktirir. Oysa hastalık erken dönemde ayakta uygulanan girişimsel yöntemlerle çok kolay tedavi edilebilir. (bantla boğma yöntemi, İnfrared fotokoagulasyon veya lazer). Basur 4.cü evreye geldiğinde lazer hariç bu yöntemler faydalı olmaz. Bunun için genel anestezi altında Laze, THD veya cerrahi yöntemlerle tedavi gerekir.

 Lazerle Basur Tedavisi;

Genel anestezi ile hasta uyutularak uygulanır. Hemoroidin içine 1-2 milimetre gibi çok küçük bir delikle girilir ve basur memesinin içi lazer ablasyon yapılarak kurutulur. Kolay uygulanan ve cerrahi yara ve dikiş olmaması sayesinde iyileşmesi ameliyata göre daha rahat ve zahmetsiz olan bir tedavi yöntemidir. Hasta aynı gün yada bir gün sonra taburcu edilir ve sonrasında yatak istirahati gerekmez. Sonuçlar diğer yöntemlere göre daha tatmin edicidir.

 Lastikle Boğma Yöntemi tedavisi
En eski tedavi yöntemlerinden biri olan RBL 1. 2. ve 3.cü derece hemoroid hastalarında uygulanan bir yöntemdir. Anoskopla anal kanala girilir. Anoskop içinden vakum cihazı sokulup basur memesi vakumla alet içine çekilir, dibine lastik bant atılarak boğulması sağlanır. Boğulmuş memede kan dolaşımı olmaz ve zamanla çürüyüp düşer. İşlem narkoz kullanmadan 5-6 dakikada gerçekleştirilir.

THD yöntemi ile basur tedavisi

Son zamanlarda geliştirilen modern bir tedavi yöntemidir. Hastanede genel anestezi altında uygulanır. Anal kanala endo-anal doppler cihazı ile girilir. 5-6 cm yukarıda kalın barsağın alt kısmında hemoroid memelerine gelen tüm atar damarlar doppler yardımı ile tespit edilir ve bağlanır. Basur memelerine gelen basınçlı kan kesilince memeler 2-3 ay içerisinde küçülür. Kesme işlemi yoktur. Girişim sonrasında açık yara oluşmaz. Anatomik yapı bozulmadan uygulanabilen  iyi bir yöntemdir.

Hemoroid Tedavisi İzle
Aşağıda yer alan videolarda en çok uygulanan 2 tedavi yöntemi olan RBL nin uygulanışı görülmektedir.

11 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Ali

  Merhaba hocam bende makat deliği dışında şişlik yarandı böyle otururken falan hiss etmiom ama tuvalette otururken bazen az kan oluyor

  1. Nizam Kurtdere

   Anoskopla muayene edilip kesin tanı konması ve ona göre bir tedavi yapılması uygun olur.

 2. Burcu

  Ayakta lazerle tedavi ücreti nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene ile hemoroidin evresine göre bir tedavi yöntemi belirlenebilir ve ayakta olup olmayacağına hangi yöntemin daha uygun olduğuna karar verilir. Fiyatlar da ona göre belirlenebilir.

 3. Ramazan

  Hemoroid RBL’nin fiyatı nedir?

  1. Nizam Kurtdere

   SGK varsa 1750 tl

 4. Hatice Çan

  THD yöntemi ile tedavinin ücreti ne kadardır

  1. Nizam Kurtdere

   3500 tl

 5. Ahmet

  Hocam Merhaba,
  Yakın zamanda gemiye çıkacağım fakat çıkmadan hemoroid tedavisi görmek istiyorum. Bu tedaviler arasında beni tekrar kontrol için gelmek durumunda bırakmayacak bir yöntem mevcut mudur? Aynı zamanda sitenizde okuduğum kadarıylar anal fisurda oluşmuş olabilir, bahsedilen irinli akıntı da mevcut.
  Bununla ilgili günlük olarak yapılan tedavilerden faydalanabilir miyim?

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid tedavisi hemoroid hastalığının evresine göre değişir, tedaviden alınan sonuçlar da buna göre farklılık gösterir. Başka şikayetlerinle ilgili yorum yapmak için muayene edip tanı koymak lazım. Ona göre bir tedavi belirlenir ve sonuçları hakkında yorum yapılabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 6. Gültekin Güneş

  Hemoroid ışın tedavisi için talep edilen üçret ne kadardır.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  1150 tl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017