Makat hastalıkları nelerdir?

          Makatta hangi hastalıklar görülür?

Makat hastalıkları tıpta anal bölge hastalıkları olarak bilinir. İyi huylu ve kötü huylu hastalıklar olarak iki gurupta incelenir. Anal bölgenin kötü huylu hastalıkları bu bölgede görülen kanserlerdir. İyi huylu hastalıklar ise kanser dışında kalan hastalıklardır. Bu grupta onlarca hastalık bulunmaktadır.
Anal bölgede çok sayıda hastalık olmasına rağmen ülkemizde makat bölgesinde şikayeti olan hastalar benim basurum var deyip diğer hastalıkların herhangi birinin olabileceğini göz önünde bulundurmazlar. Utanma hissi nedeniyle doktora muayene olmaktan çekinirler, bunun yerine komşu, arkadaş veya eczacı tavsiyesi ile bir çok ilaç kullanılır. Doktora gidilse bile muayene olmadan doktordan basur ilacı istenir. Bunun yanında hastanelerdeki iş yoğunluğu, cerrahların hayati tehlikesi olan daha ciddi, daha büyük, daha prestijli veya tatmin edici ameliyatlara yönelmesi anal bölge hastalıklarının yeterli ilgiyi görmesini engellemektedir. Bu nedenle ülkemizde en çok ihmal edilip tedavisinde geç kalınan, en çok yanlış ve gereksiz yere ilaç kullanılan hastalıklar makat hastalıklarıdır. Teşhis ile tedavideki gecikmeler hastalığın ilerlemesine, hem cerrahi müdahalelerin zorlaşmasına hemde komplikasyonların artmasına  yol açmaktadır.

  Anal bölge kanserleri;

Makat kanserlerinin birkaç tipi vardır. Hepsinin tedavisi cerrahi müdahale ve kemo-radyoterapi ile yapılır. Tedavi sonuçları malesef yüz güldürücü değildir, ancak seyrek görülen kanser türleridir. Human popilloma virüs-HİV gibi virüs hastalıkları kansere yakalanma riskini arttırır. Anal bölge kanserlerinde erken tanı çok değerlidir. Tanı gecikirse kanser büyük abdest tutmayı sağlayan kaslara yayılır, cerrahi tedavi yapılırken büyük abdest tutmayı sağlayan kaslar da tümörle birlikte alınır. Bu durumda büyük abdest kontrolu sağlanamaz. Barsak ucu karın ön duvarına açılan bir deliğe bağlanır. Barsak içeriği buradan dışarı verilir (kolostomi). Hasta hayatı boyunca çıkardığı büyük abdesti toplamak için bu deliğe yapıştırılan torba ile yaşamını sürdürür. Kolostomi torbası aralıklı olarak değiştirilir. Psikolojik olarak çok zahmetli bir durumdur. Oysa erken tanı ile kanser makat kaslarına yayılmadan ameliyat edilirse hem bu sıkıntılar yaşanmayacak hemde kanserin tekrarlama ihtimali düşecektir.

makat-hastaliklariAnal bölgede görülen iyi huylu hastalıklar:
 •   1-Hemoroid (basur); Anal kanalda çepeçevre yerleşmiş, içerisinde toplar damar ağı bulunan yumuşak baloncuk şeklindeki anatomik yapıların şişip anal kanaldan dışarı sarkması sonucu oluşan bir hastalıktır. Yaklaşık insanların yarısında görülür.

 •   2-Anal fissür (makat çatlağı); Anal kanal girişinden başlayıp 1- 1,5 santimetre içeri doğru uzanan bir yaradır. Tuvalet esnasında cam kesiyor gibi ağrı yapar.

 •   3- Pilonidal sinüs (Kıl dönmesi); Kuyruk sokumu bölgesinde içinde az çok kıl bulunduran, cilt altında yerleşen kist veya sinüs şeklindeki şişlik ve cilde açılan deliklerden ibarettir.

 •  4-Anal abse; 

  Makat içinde veya çevresinde kızarık ağrılı, içi irinle dolu bir şişliktir. Titreme ile yükselen ateş ve halsizlik yapar.

 • 5-Anal fistül; 

  Makat etrafında içinden sürekli irinli akıntı gelen bir fistül deliği  ile bu deliğe açılan bir kanalcıktan ibarettir. Kanalcığın içerde kalın barsağın son kısmına açılan bir deliği daha bulunmaktadır.

 •  6-Anal Kaşıntı (pruritus ani); Makat bölgesinde birçok sebepten dolayı kaşıntı olabilir. Bazen insanı bezdirecek derecede şiddetli ve rahatsız edicidir. Hastaların yaklaşık %50 sinde kaşıntıya sebep olan bir hastalık bulunmaz.

 • 7-Anal dermatit (mayasıl); Makatta kızarıklık ve kaşıntıya sebep olan bir cilt hastalığıdır.

 • 8-Makat siğili (anogenital siğil); Tıptaki adı Condiloma aquminata olan  Human papilloma virüsünün sebep olduğu bir hastalıktır. Değişik büyüklükte karnabahar şeklinde ciltten kabarık kitleler oluşturur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubuna dahildir. HPV virüsünün kansere sebep olan tipleri vardır.

 •   9-Cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar; Cinsel yolla bulaşan ve anal bölgeye yerleşebilen onlarca hastalık bulunmaktadır.Bunlar; Klamidya, Genital herpes, Gonore, Sifilis, HİV, Trikomoniazis gibi infeksyon hastalıklardır.

Bu hastalıklar www.nizamkurtdere.com sayfasında ayrı ayrı başlıklar halinde ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

12 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Filiz göcen

  Mereba ben çölyak hastasıyım 3 yıl oluyor hayatım resmen kabusa dödü diyete çok dikkat ettiğim halde isal ona yakın oluyorum korkudan 1ögün yiyorum 1 övün yedigim halde 5 veya 6 kez çıkıyorum makata ciddi derecede sıkıntım var yapamıyorum isal oldugum halde peçete yardımı ile yani parmağıma sarıp parmak yardımıyla yapıyorum makat görevini yapmıyor gibi çok acı çekiyorum acıyor saatlerce tualetteyim acaba neden kaynaklanıyor ola bilir

  1. Nizam Kurtdere

   Çölyak hastalığınızın gerekli takip ve tedavisi için gastroenteroloji uzmanı ile görüşün, anal kanaldaki problem için muayene ve bazı tetkikler gerekebilir, belki sadece anal fissür vardır o zaman daha kolay tedavi edilebilir.

 2. Dilek

  Hocam merhaba benim sıkıntım tuvalete gittiğimde makatımın dış kısmında ceviz büyüklüğünde baloncuk şeklinde bir çıkıntı oluşuyor. 6 aylık hamileyim ne yapmalıyım.

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen hemoroid ama görmeden kesin tanı koyamayız tedavi için muayene etmemiz lazım.

 3. Ali

  Hocam kronikleşmiş kabızlıkla oluşan makat çatlağı var bende.Dışkılama da çok bir zorlanma ve acı olmuyor ama bazen akıntı oluyor ve temizlerken makatın büyüdüğünü hissediyorum.Makat çatlağında makat ağzında bir genişleme olur mu bu normal midir?

  1. Nizam Kurtdere

   Makat çatlağında makatta bir genişleme olmaz, muayene edip rahatsızlığınızın kesin tanısını koyup ona göre bir tedavi planlanabilir.

 4. Merve

  Merhaba hocam ben büyük abdestimi yaparken gaz çıkarıyorum büyük abdestle beraber sosyal düzenini bozdu resmen sebebi nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük abdest yaparken gaz çıkması anormal bir durum değil, ancak bu çok abartılı ise bağırsak florasında bozulma olabilir muayene olmanızda fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 5. hocam makat bölgesinde sivilce gibi kaşınan bir olay meydana gelmiştir bunun yanında tuvalette az da olsa acıyor ne olabilir sizce

  1. Nizam Kurtdere

   Fistül, kıl kökü iltihabı, anal fissür olabilir, teşhis için muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 6. Malik GÜMÜŞ

  Merhabalar Hocam..
  Benim sıkıntım tuvalete gittiğimde dışkılama esnasında basur gibi mesane aşağı sarkıyor.Dışkılama yaptıktan sonra bazan kaslar yardımıyle içeri çekebiliyorum bazaenda elle temas ederek içeri doğru itiyorum.Bu beni son derece rahatsız etmektedir.Ancak herhangi bir kanama,ağrı veya sızı olmamaktadır.Bunun önüne geçmem için hangi doktora gitmem gerekiyor.Bu arada yaşım 62 olmasına rağmen sporla uğraştığım için fiziki olarak bir rahatsızlığım yoktur.Fitness,koşu ve tenis sporu yapmaktayım belkide bu sporlar olmasaydı daha sıkıntı yaşayabilirdim.Sizden bu konuda beni aydınlatmanını rica ediyorum.Saygılarımla,

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetler rectal prolapsus dediğimiz ve halk arasında makat sarkması olarak bilinen hastalığa uyuyor. Muayene ile tanı konabilir, cerrahi bölümüne başvurmanız lazım. Rectal prolapsus hastalığının tedavisi şikayetler çok ise ameliyatla sağlanabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017