randevu al tedavi ücretleri

Makat absesi nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir?

makat-apsesi-nasil-olur

      Makat apsesi nedir?

Bu hastalık tıpta anorektal apse olarak  bilinmektedir.  Apseler şiddetli ağrı yapan kızarık içi irinle dolu değişik büyüklükte şiş lezyonlardır. Bazı apseler makat çevresinde dışa doğru büyür, şiddetli ağrı ve kızarıklık ile kendini belli eder, bazıları ise iç tarafta kalın barsağın son kısmı etrafına yerleşir, dışarıdan  fark edilmesi yada muayene ile tespit edilmesi mümkün olmaz. Kendini makat iç kısım ve karın alt bölgesinde kasık ağrısı ile belli eder. Dış apselerin teşhisi muayene ile kolaylıkla konulabilir, ancak iç taraftakiler için ultrason veya MR gerekir.

Makat apsesine sebep olan mikroplar kalın barsak florasını oluşturan mikroplardır. Özellikle diyabet, ileri derecede şişman veya yaşlı hastalarda direnç düşük olduğundan hastalık ilerleme eğilimindedir. Bu hastalarda mikrobun kana karışması ile tıpta sepsis diye bilinen hastalık tablosu olur. Sepsis acil tedavi edilmezse ölüme neden olabilen bir hastalıktır.

Makat apsesi neden olur?

Anal kanal dediğimiz kalın barsağın son birkaç santimlik kısmında salgı bezleri bulunmaktadır. Bu bezler anal kanala ince kanalcıklar ile açılmaktadır. Değişik sebeplerle (kabızlık,travma vs) bu kanalcıklar tıkanınca geride birikim olur, akış sağlanamayınca iltihap gelişir. İltihap kanal ağzından boşalıp kendiliğinden iyileşebilir, ilerleyip içi ileri derecede irinle dolu, çok ağrılı, kızarık, şiş apseye dönüşür. Yada iltihap kronikleşirse içeri doğru kanalcık oluşturur, bu kanalcık ilerde nispeten daha uzak yerlerdeki apseleri oluşturur.

       Makat apsesi nasıl anlaşılır ?makat-absesi

  • -Makat etrafı veya kasıkta makata vuran şiddetli ağrı
  • -Kızarıklık ve şişlik
  • -Ateş yükselmesi
  • -Halsizlik
  • -İştahsızlık; gibi şikayetler makat apsesini düşündürür.
     Makat apsesi nasıl teşhis edilir ?

Anal apse yüzeyel ise yukarıdaki belirtileri göz önüne alarak muayene ile kesin tanı konabilir. Ancak apse derin yerleşimli ise rectal tuşe ve rectoskopi yapılır, buna  ek olarak kesin tanı için perianal MR gerekebilir. Kan tahlilleri de tanıya yardımcı olur.

    Makat apsesi nasıl tedavi edilir ?

Anorektal apsenin tedavisi cerrahidir. Çoğunlukla acil olarak genel anestezi altında cerrahi müdahale ile içi boşaltılır. İrin tamamen temizlendikten sonra apse boşluğu antiseptikli solüsyonlarla lavaj şeklinde yıkanır. Müsait olan apseler lokal anestezi ile açılıp aynı işlemler uygulanır. Ancak lokal anestezi iltihaplı dokuyu tamamen uyuşturamaz. Girişim esnasında az veya çok ağrı duyulur. Apse içinde sonradan oluşacak birikimi boşaltmak için dren denilen ince kanal şeklinde olan silikon bir tüp yerleştirilir. Ayrıca uygun antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar tedaviye eklenir. Birkaç gün sonra dren çekilir. Yara kuruyup iyileşinceye kadar pansuman yapılır. Bu şekilde makat apselerinin %50-60 ı tamamen iyileşir. Geri kalan hastalarda kalın barsağın en alt kısmı ile bağlantılı kanalın iç ağzı açık kalır. Büyük abdest ile sürekli  temas sonucu  mikroplar devamlı ince kanalın içine girerek iltihaplı akıntının sürmesine neden olur. Bu durumda  kanal iyileşip kapanmaz. İç ve dış deliği olan, içinden aralıklı olarak irin akan ara sıra açılıp kapanan bir kanal oluşur. Buna anal fistül hastalığı denir. Anal fistül hastalığı ayrı bir konu olarak anlatılacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017

Biz Sizi Arayalım?

× WhatsApp Destek