Hemoroid ilaçları ne işe yarar?

Hemoroid hastalığının tedavisi amacıyla çok sayıda krem, fitil ve hap şeklinde ilaç kullanılmaktadır. Bu ilaçların tümü basur hastalığının komplikasyonuna bağlı olarak gelişen şikayetleri hafifletme, yatıştırma amacı ile kullanılır. Maalesef hiçbir ilaç basur memelerine direkt etki edip hastalığı ortadan kaldırmaz. Komplikasyona bağlı şikayetler yatışır. Komplikasyon gelişmemiş basurun şikayetleri çok hafiftir ve bu iyilik hali yeni bir komplikasyon (tromboze hemoroid, enflamasyon ve kanama gibi) gelişene kadar devam eder. Bu süre içerisinde hemoroid hastalığı zamanla üst evrelere doğru ilerler. İleri evre basurun belirti ve şikayetleri daha çok, tedavisi daha zordur. Hemoroid şikayetleri, kabızlığın önlenmesi, tuvalet ihtiyacının 2-3 dakikadan kısa sürede karşılanması, çok ıkınmaktan kaçınma ve sıcak su oturma banyosu gibi önlemlerle çoğunlukla kendiliğinden yatışır. Söz konusu ilaçlar ağrıyı hafifletip şişliğin azalmasına katkıda bulunur. Tedaviyi destekler. Ancak hemoroid memeleri ödem çözülüp biraz küçülse de yerinde kalır, bir süre sonra biraz daha ilerleyerek şikayetler artmış şekilde karşımıza çıkar. Görüldüğü gibi basur ilaçları  alevlenmiş şikayetleri yatıştırma, hafifletme konusunda katkıda bulunsa da kalıcı tedavi için girişimsel veya cerrahi müdahaleler yapılması gereklidir. Hastalık çok ilerlemeden 3. cü evreye kadar rubber bant, İRC gibi ayakta 5-6 dakikada uygulanabilen girişimsel tedavi yöntemlerinden birinin uygulanması ile daha başarılı ve kalıcı sonuçlar alınmaktadır.

Bitkisel değil bilimsel hemoroid ilaçları kullanın;

Tanıtımlarında genelde %100 etkili vs gibi abartılı metinler içeren bitkisel karışımlar yerine etkisi kanıtlanmış ve ilaç olarak ruhsat alınmış ürünleri almanızı tavsiye ederiz. Kimyasal içeriği ve etki mekanizması bilinmeyen bitkisel karışımlar tahriş veya reaksyon yaratarak şikayetlerinizin artmasına da sebep olabilir. Kurutulmuş papatya çayı oturma banyosunun tromboze hemoroid tedavisini destekleyici etkisi olduğu bilinmektedir. Bunun gibi yılların deneyimi ile faydalı etkisi olan bitkisel uygulamalar ancak konunun uzmanı doktorun önerisi ile kullanılabilir. Yinede unutulmamalı ki tedaviye katkı  sağlayan bilimsel ruhsatlı etkisi kanıtlanmış ürünler bile  hastalığınızın ilerlemesini önlemez. Hastalık  sürekli ilerler ve  sonunda ızdıraplı bir süreç yaşatan çeşitli komplikasyonlara  sebep olur.

İlaçlarla zaman kaybetmeyin;

Hemoroid dönem dönem yarattığı komplikasyonlarla hayatımızı zahmetli ızdıraplı bir hale getirir. O nedenle gereksiz korkular ve utangaçlık problemini yenerek mutlaka konunun uzmanına görünüp, kalıcı tedavi amaçlı bilimsel, modern yöntemlerle, özellikle erken evrelerde 8-10 dakikalık girişimsel uygulamalarla bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.
  Ayakta müdahale ile tedavi edilemeyecek seviyede ilerlemiş hemoroidler için lazer ile hemoroid tedavisi çok iyi bir seçenektir. Genel anestezi altında uygulanır, kesme ve dikiş olmadığı için ağrısı geleneksel ameliyatla karşılaştırılamayacak kadar azdır. Aynı gün taburcu edilmesi ile yatak istirahati gerektirmemesi ciddi bir avantajdır.
Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017