randevu al tedavi ücretleri

Anal Fistülün Seton Yöntemiyle Tedavisi

 

     Anal Fistül Nedir ?

   Bilindiği gibi anal fistül, kalın bağırsağın son kısmından anal kanalın dışına doğru ince bir tüp oluşması ve bu kanalcığın makata birkaç santimetre uzaklıkta dışarı açılmasıdır. Oluşan ince tüp şeklindeki kanalcığa fistül traktı denir. Makatın dışına açıldığı deliğe dış ağız, içeride kalan bağırsakla birleştiği deliğe iç ağız denir. İç delik kalın bağırsaktaki mikroplarla sürekli temasta olduğundan devamlı iltihaplı kalır ve bu iltihap dış ağızdan sürekli akmaya devam eder. Fistül kanalı tıkanırsa apse oluşur ve daha sonra ya kendiliğinden boşalır yada cerrahi müdahale ile boşaltılır.

Seton Perianal Fistül

     Fistül ameliyatı

Alçak yerleşimli basit fistüller fistülotomi (fistülün açılması) veya fistülektomi (fistülün çıkarılması) yöntemi ile tedavi edilir. Bu yöntemler fistül tarktının iç ve dış ağzını içerecek şekilde kesilerek temizlenmesi veya fistül kanalının çıkarılması şeklinde uygulanır. Başarısı % 100 e yakındır.

      Perianal fistül’de seton uygulaması;

Seton yöntemi komplike fistülü (Fistül traktı büyük abdest tutmayı sağlayan kasların üzerinden dolaşan fistüller) olan hastalara uygulanır. Fistül kanalının dışkı tutmayı sağlayan kaslarla ilişkisi ciddi önem kazanır. Fistül kanalı bu kasların içinden (alt, orta veya üst kısma yakın) yada tamamen üstünden geçebilir. Bu durumda ameliyatı yaparken kasları kısmen veya tamamen kesmek gerekebilir. İşte kasların çoğunun veya tamamının kesilmesini gerektiren ameliyatlar yapılamaz, yapılırsa hasta ameliyattan sonra büyük tuvaletini tutamaz veya kısmen kaçırabilir. Burada SETON yöntemi devreye girmektedir. Normal ameliyat esnasında kaslar kesilince kasılıp çekilir ve uçları birbirinden uzaklaşır tekrar yaklaştırılıp dikilemez. Seton yönteminde fistül traktının içinden silikondan yapılmış bir ip geçirilir. İç ve dış ağızdan çıkarılan ip bağlanır. Bu ip aylarca orada tutulur. İpin vücutta yarattığı yabancı cisim reaksyonu nedeniyle vücut ipi dışarı doğru kaydırarak atmaya çalışır. İpin biraz gergin tutulması ile ip haftada 1-2 milimetre olacak şekilde aşağı doğru kasları keserek ilerler. Fistül kanalı da ipi takip ederek aşağı doğru kayarken arkadan skatris dokusu ile kapanıp iyileşir.

Bu kadar yavaş bir kesme olurken kaslar kasılıp uzaklaşmaz ve ipin arkasından nedbe dokusu ile tekrar birleşerek iyileşir. Böylece kasların kopması engellenmiş olur. Bu işlem aylarca sürünce ip cilt altına kadar gelir ve dışarı atılır. Arkada kalan kaslar da iyileşir ve uçlar birbirinden ayrılmaz. Yani makatta yetmezlik oluşmaz. Klasik ameliyatta bir dakika da kesilen kaslar SETON yönteminde birkaç aya yayılarak önden kesilirken arkadan iyileşmesine zaman kazandırılıp kas uçlarının birbirinden uzaklaşması önlenmiş olur. Böylece ameliyatı mümkün olmayan hastaların tedavisi sağlanır. Yukarıdaki açıklamalardan anlaşılacağı gibi SETON yöntemi tedavisi klasik ameliyatla mümkün olmayan fistüllerin tedavisinde uygulanır ve uygulanması oldukça zahmetlidir. Başarı oranı %60 lar civarındadır. Bu oran düşük gibi görünse de sonuçta tedavisi mümkün olmayan komplike fistüllerde başka alternatifi olmayan bir yöntemdir.

23 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. ergun

  merhaba sagolun cok sey ögrendim ama benden acayip iltahap geliyo bu devamlı gelicekmi her yarım saatte sargı bezi degiştiriyorum artık pecete koyuyorum normalmi ne zaman kesilcek ne zaman calışmaya baslarız
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İltihap akıntısı çok fazla ise görüp gerekirse antibiyotik tedavisine başlamak lazım.

 2. MERVE

  HOCAM MERHABA
  ANNEM 3 DEFA FİSTÜLDEN AMALİYAT OLDU 4 AMALİYATINI 1 HAFTA ÖNCE SETON UYGULAMASI YAPILDI FAKAT HER GEÇEN GÜN AGRISI COK FAZLASİYOR ÖZELLİKLE TUVALETE CIKTIĞIN DA BU NORMAL Mİ
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Komplike fistüllerde bunun gibi sorunlar yaşanabiliyor,ağrısı çok fazla ise setonu koyan doktoruna görünebilir.

 3. Emre

  Hocam merhaba 1 hafta önce seton tedavisi gördüm.makata kadar büyük bir yara var. 5lik şu şişesi kapağı gibi çok iltihap geliyor. Bu yarayı neden bu kadar açtılar. Kaç ayda iyilesir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Seton yönteminde açık yara olmaz, siz muhtemelen fistülotomi ameliyatı olmuşsunuz. İyileşme süresi yaranın büyüklüğüne göre 1-1,5 ay sürebilir. Anal bölgedeki cerrahi girişimlerde iltihap olması normal, zaten bu yüzden de dikiş atılamıyor.

 4. Anonim

  Hocam mrb bende iki aydır seton tedavisi görüyorum suan makatta ip var ve her 20 günde bir anestezi verilerek ipi sıkıyorlar bu ameliyatlar normalmi sizce
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Evet komplike fistüllerde tedavi yöntemi olarak tarif ettiğin seton yöntemi uygulanıyor.

 5. Esra

  Hocam mrb bende iki ay önce doktora gittim şuan makatta bağlı ipler var ve her 20 günde bir anestezi verilerek ipler sıkılıyor ve bu işlemin aylar sürmesi gerektiğini söylüyor doktorum sizce normalmidir bukadar ameliyat
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Evet.

 6. koray

  Hocam fistül tedavisinden sonra işten izin almak gerekir mi . istirahat süresi ne kadar

  1. Nizam Kurtdere

   Fistül tedavisi sonrası istirahat ihtiyacı fistülün tipine ve yapılacak tedavi yöntemine göre değişir, 1-2 günlük istirahatle geçiştirilen tedaviler olduğu gibi haftalarca istirahate ihtiyaç duyulacak tedavi yöntemleri vardır.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 7. Mehmet

  Hocam bende fistül yeni başladı. Sağ kalçada şişlik de oluşmaya başladı. Doktor iki ay sonra gel dedi. Daha kötü olmadan ne yapabilirim.

  1. Nizam Kurtdere

   2 ayda çok büyük bir değişim olmaz. (abse gelişme riski olabilir),temiz ve kuru kalmasında fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 8. Halil İbrahim akbaş

  Hocam merhaba bende 5 gün önce fistül den ameliyat oldum ve seton taktılar bugün yaranın üstünde beyaz cisim gibi birşey vardı yaranın içinde dışkımı yaparken onu attım şuan ip felan göremiyorum yaranın etrafında

  1. Nizam Kurtdere

   Eğer seton yapıldıysa orada bir ip olması lazım, belki sen görememişsin. Yinede doktoruna kontrol olmanda fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 9. Ayse

  Hocam ipek setonun digerle setonlardan farki nedir basari orani nasildir sıkılmaya ihtitac duyulmuyormus ipek setonda

  1. Nizam Kurtdere

   Seton yönteminde ipek prolen yada silikon kullanılabilir, üçünde de istenirse sıkılır yada gevşek seton olarak uygulanabilir, aradaki fark konfor ve kullanım kolaylığıdır, başarı oranı % 60 civarındadır.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 10. Ömer

  4 hafta önce fistül ameliyatı oldum. Seton ilk haftalarda çok hızlı kesti. Fakat kesme durdu. Doktorum 3 hafta sonra kontrole gel dedi. Seton düşmezse sıkacağız dedi. Bu nasıl olur hocam.kendisi düşmezse sıkacağı demesi doğrumudur. Cevap için teşekkürler. Doktorum proktoloji uzmanı profesördür.

  1. Nizam Kurtdere

   Setonun belli aralıklarla sıkılıp keserek aşağı inmesinin sağlanması rutin uygulamalardan biri, size yapılan uygulamada tereddüt edecek bir durum yok.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 11. Kadir

  Hocam iyi günler fistül den hibrit seton yöntemiyle ameliyat oldum. Testis altından makat ön kısmına kadar kesik var. Doktorum hibrit seton kasın üstüne koydu ve keserek sonunda düştü. Fakat yara açık olduğu için akıntı devam ediyor. Yara kapanırken akıntı da kesilecek denildi. Öneriniz nedir. Teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Şu anda yara temizliğine çok dikkat edin, bunun dışında yapılabilecek bir müdahale yok.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 12. Fatih

  Hocam doğumumdan itibaren 34 yaşıma gelene kadar perianal apse ile yaşadım,doktora gittim anal fistül dediler , fakat bu fistül kalın bağırsakla birleşmemiş yani kist biçiminde dediler,ameliyat yapıldı kisti aldılar,3-4 ay içinde iyileşirsin dediler,ameliyat olalı 5 ay oldu fistülün üstünde nokta kadar bir drenaj var burdan hala iltihap akıntısı devam ediyor,bu nekadar sürer,seton da uygulanmıştı diye hatırlıyorum,bana o kendiliğinden iyileşecek , iltihap bitene akacak bitince iyileşiceksin dendi.5 ay geçmesine rağmen hala akıntının devam etmesi normal mi.nezaman iyileşir, yoksa iyileşmez mi.

  1. Nizam Kurtdere

   Akıntının bu kadar uzun sürmesi normal bir durum değil. Ameliyatın durumunu en iyi onu yapanlar bilir, onlarla görüşüp gerekirse tekrar tetkik yapılarak durum aydınlatılabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 13. Mustafa

  Hocam ben iki ay önce ameliyat oldum seton takıldı ve dün ip düştü ama akıntı devam ediyor bu normalmi

  1. Nizam Kurtdere

   Bazen biraz daha akıntısı devam edebilir, ancak doktorunuza kontrol olmanızda fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 14. Mehmet

  Hocam bana seton ip uygulaması oldu tahminen tamamen iyileşmesi kaç ayı bulur?

  1. Nizam Kurtdere

   Gevşek seton ise belli bir süresi yok 4-5 ay durabilir, değilse 1-1,5 ay
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017

Biz Sizi Arayalım?

× WhatsApp Destek