Anal Fistülün Seton Yöntemiyle Tedavisi

 

     Anal Fistül Nedir ?

   Bilindiği gibi anal fistül, kalın bağırsağın son kısmından anal kanalın dışına doğru ince bir tüp oluşması ve bu kanalcığın makata birkaç santimetre uzaklıkta dışarı açılmasıdır. Oluşan ince tüp şeklindeki kanalcığa fistül traktı denir. Makatın dışına açıldığı deliğe dış ağız, içeride kalan bağırsakla birleştiği deliğe iç ağız denir. İç delik kalın bağırsaktaki mikroplarla sürekli temasta olduğundan devamlı iltihaplı kalır ve bu iltihap dış ağızdan sürekli akmaya devam eder. Fistül kanalı tıkanır ve içeriği dışarı boşalamazsa apse oluşur,anal apse daha sonra ya kendiliğinden boşalır yada cerrahi müdahale ile boşaltılır.

Seton Perianal Fistül

     Fistül ameliyatı

Fistül kanalının büyük abdest tutmayı sağlayan makat kaslarıyla ilişkisine göre 4 ayrı fistül çeşidi bulunmaktadır. Alçak yerleşimli basit fistüller ve çok komplike olmayan fistüller fistülotomi (fistülün açılması) veya fistülektomi (fistülün çıkarılması) yada son zamanlarda gelişen lazer yöntemi ile tedavi edilebilir. Cerrahi yöntemler fistül tarktının iç ve dış ağzını içerecek şekilde kesilerek temizlenmesi veya fistül kanalının çıkarılması şeklinde uygulanır. Lazer tedavisinde fistül kanalı temizlenerek içine lazer probu sokulur ve tüm kanala lazer ablasyon uygulanarak zamanla kapanması sağlanır.

      Perianal fistül’de seton tedavisinin yeri;

Seton yöntemi komplike fistülü olan hastalara uygulanır. Fistül kanalının dışkı tutmayı sağlayan kaslarla ilişkisi tedavi yönünden hayati önemdedir. Fistül kanalı bu kasların içinden (alt, orta veya üst kısma yakın) yada tamamen üstünden geçebilir. Bu durumda ameliyatı yaparken kasları kısmen veya tamamen kesmek gerekebilir. İşte kasların çoğunun veya tamamının kesilmesini gerektiren ameliyatlar yapılamaz, yapılırsa hasta ameliyattan sonra büyük tuvaletini tutamaz veya kısmen kaçırabilir. Bu gibi hastalara çok uzun zamandır Seton tedavisi tek alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılmaktaydı. Ancak son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile lazer fistül tedavisinde başarı ile uygulanmaya başlanmıştır. Hem uygulama kolaylığı hemde başarılı sonuçlar alınması zamanla komplike fistül tedavisinde Lazer tedavisinin Setonun yerini alacağı söylenebilir.

   Setonun uygulanması ;

Geleneksel cerrahi tedavi esnasında kaslar kesilince kasılıp çekilir ve uçları birbirinden uzaklaşır tekrar yaklaştırılıp dikilmesi mümkün değildir. Seton yönteminde fistül traktının içinden silikondan yapılmış bir ip geçirilir. İç ve dış ağızdan çıkarılan ip bağlanır. Bu ip aylarca orada tutulur. İpin vücutta yarattığı yabancı cisim reaksyonu nedeniyle vücut ipi dışarı doğru kaydırarak atmaya çalışır. İpin biraz gergin tutulması ile ip haftada 1-2 milimetre olacak şekilde aşağı doğru kasları keserek ilerler. Fistül kanalı da ipi takip ederek aşağı doğru kayarken arkadan skatris dokusu ile kapanıp iyileşir.

Bu kadar yavaş bir kesme olurken kaslar kasılıp uzaklaşmaz ve ipin arkasından nedbe dokusu ile tekrar birleşerek iyileşir. Böylece kasların kopması engellenmiş olur. Bu işlem aylarca sürünce ip cilt altına kadar gelir ve dışarı atılır. Arkada kalan kaslar da iyileşir ve uçlar birbirinden ayrılmaz. Yani makatta yetmezlik oluşmaz. Klasik ameliyatta bir dakika da kesilen kaslar SETON yönteminde birkaç aya yayılarak önden kesilirken arkadan iyileşmesine zaman kazandırılıp kas uçlarının birbirinden uzaklaşması önlenmiş olur. Böylece ameliyatı mümkün olmayan hastaların tedavisi sağlanır. Yukarıdaki açıklamalardan anlaşılacağı gibi SETON yöntemi tedavisi geleneksel cerrahi ameliyatla mümkün olmayan fistüllerin tedavisinde uygulanır ve uygulanması oldukça zahmetlidir. Başarı oranı %60 lar civarındadır. Bu nedenle günümüzde öncelikle lazer tedavisinin tercih edilmesi daha mantıklı görülmektedir. Nüks eden vakalarda son çare olarak seton uygulanabilir. Çünkü lazerin kullanımı daha kolay ve zahmetsizdir, neredeyse tüm fistül çeşitlerinde uygulanabilir, girişim sonrası ağrı çok azdır, hasta aynı gün taburcu edilebilir ve yatak istirahati gerekmez.

Ayrıca seton tedavisi lezer tedavisinin başarısını arttırmak için de kullanılmaktadır. Gevşek seton takılıp bir kaç ay sıkmadan bekletilir ve fistül kanalının iyice daralması sağlanır, sonrasında da lazer tedavisi uygulanırsa işlemin başarı oranı yükselmekte deformasyon oranı azalmaktadır.

Lazer tedavisi başarısız olsa bile kesi ve dikiş olmadığı için anal bölgede deformasyon veya bozulma olmaz, sonrasında gerekirse seton yada diğer tedaviler rahatlıkla uygulanabilir.

215 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Merve

  Hocam merhaba. Ben at nalı fistül ameliyatı oldum gevşek seton takıldı. Ameliyattan çıktığım günden beri vajinamdan kanlı jel kıvamında akıntı geliyor. Daha önce hiç ilişkiye girmedim. Doktoruma sordum fistülün oraya da yol açabileceğini söyledi. İzlemeye devam edeceğiz. Herhangi bi muayne de olamıyorum. Size de sormak istedim bunun sebebi ne olabilir. Ameliyatla ilgisi olabilir mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Bu sorunuza cevap vermek zor teorik olarak fistül vajene açılabilir takip edip şikayetler geçmiyorsa ne olduğunu anlamak için fistül içine kontrast madde verilip MR çekilebilir.

 2. selim

  Hocam iyi akşamlar ben 6 ay önce fistül ameliyati oldum gevşek seton takıldı haftada bir seton çekildi ama hala düşmedi. Bugün setonun hemen yanında şişlik oluştu acaba tekrarmi etti yoksa setondan dolayı zorlama olduğu için ödem mi oluştu böyle bi ihtimal varmı

  1. Nizam Kurtdere

   Seton varken fistülde şişlik olması beklenmez, muhtemelen başka bir sebebi olmalı doktorunuza kontrol olmanızda fayda var.

 3. Rabia

  Merhaba hocam eşim ilk gevşek sonra sıkı seton uygulaması yapıldı şuan 3. Ameliyat ve sıkı seton yenilendi. Tıp fakültesinde oluyor. Doktor sıkma yapmıyor bunlar normal mi ne kadar süre daha bu durun devam eder
  Her seton uygulamasında sıkma yöntemi uygulanmalı mi

  1. Nizam Kurtdere

   Özellikle komplike fistüllerde farklı prosedürler uygulanabilir, bu gibi durumlarda tek bir standart uygulama yok.

 4. Yavuz

  Değerli hocam 8 Temmuz 2022 de lazer ile anal fistül ameliyatı oldum.Ameliyat sonrası büyük abdest yaparken cam kesiği gibi ağrı oluyor.Bu ağrı normal mi? Ne kadar sürer?

  1. Nizam Kurtdere

   Makatta yüzeyel bir fissür olabilir ağrı devam ediyorsa doktorunuza görünün.

 5. Ramazan TÜRKARSLAN

  Hocam açıklamalarınızı okudum çok bilgilendir. Öncelikle teşekkür ederim.Sorum şu anal fissür neden oluşur.Bu hastalığa neler yol açar.

  1. Nizam Kurtdere

   Genelde kabızlık ve hacimli sert dışkının sebep olduğu yüzeyel sıyrıklardan oluşur bazen başka sebepleri de olabilir.

 6. Merve

  Hocam merhaba ben 20 yaşındayım ve apseden sonra oluşan komplike bir fistülüm var atnalı şeklinde. Doktora gittim 2 aşamalı ameliyat olacaksın ilki seton olucak 3-5 ay bekleyeceğiz, hazır olduğunda setonu alıp lazer tedavisi yapacağız dedi. Normalde %40 tekrarlama oranı ve dışkı tutamama problemi olabilir kasların kesilmesinden dolayı dedi. En aza indirmek için seton sonrası lazer uygulayacağım dedi. Öncelikle bu işlem gerçekten diğerlerinden daha mı etkili? Veya siz ne önerirsiniz başka hangi şekilde olabilirdi? Teşekkür ediyorum şimdiden.

  1. Nizam Kurtdere

   At nalı komplike bir fistül için size önerilen tedavi uygun gibi görünüyor, maalesef bu konuda kolay bir tedavi yöntemi yok.

 7. Yavuz

  Değerli hocam anal fistül lazer ameliyatı sonrası anal bölgeyi baticon ile pansuman yapmak gerekli mi?

 8. hocam merhaba ben anal fistül ameliyatı olalı 3 yıl kadar oldu seton tedavisi gördüm ip düştü ama o ipin düştüğü drlik hâlâ kapanmadı bir sıkınyı yaratmıyor bana normal hayatıma devam ediyorum acı da yok kanama da normal mi bu durum oraya dikis de atılmadı tabii ki küçük bir delik

  1. Nizam Kurtdere

   Delikten akıntı devam ediyorsa fistül iyileşmemiş olabilir kontrol olmanızda fayda var.

 9. Yavuz

  Değerli hocam 3 Haziran da anal fistül ameliyatı oldum.Seton takıldı.Hocam seton takılan yer bazen dayanılmaz şekilde sızlıyor.Akıntı kesildi.Acaba bu sızlamalar normal mi? Birde bu takılan ipler kendi mi düşecek? Ne kadar sürede düşer? Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Sorularınızın cevabı konulan setonun gevşek veya sıkı seton olmasına ve setonun konma amacına göre değişir. Bu nedenle sorularınıza doğru cevabı doktorunuz verebilir.

 10. ali

  Hocam merhaba 2013 teki gibi çamaşıra yoğun akıntı olmaması durumu nedendir. Aynı şehirde tedavi olmak mantıklı ama bazı cerrah ben yapamam diyor bazısı yaparım diyor uygun olan cerrahı neye göre değerlendireceğiz karar vereceğiz çok uzman cerrahlarda tekrara etme olasılığı çok düşük mü. Setonda ipek setonun önemi nedir herhangi bir yerim kesilip dikiş atılacakmı gevşek setonmu olacak makat kaslarım zarar görecekmi ve ameliyat sonrası ne zaman normal hayatıma dönebileceğim.
  Konu ile ilgili olay daha bir haftalık ameliyat için hemen acele edilmelimi yoksa belli bir süre beklemenin ameliyat başarısı açısından farkı varmı. Hiç ameliyat olmadığımızı düşünürsek en kötü durumda ne olabilir. Bu konular hakkında bilgi verebilirseniz karar verme açısından faydalı lacaktır. Çoğu cerrah sizin gibi detaylı bilgi vermiyor

  Hocam merhaba ben 2013 yılında anal fistül için fistülotomi yöntemi ile ameliyat oldum. Bu zamana kadar bir sıkıntı yaşamadım. Yeni İki üç gün makatın bele doğru üst kısmında ağrı oldu. Kanama veya akıntım olmadı lavaboda zorlanmadım. Genel cerrah muayenede fistül dedi ve mr istedi. Mr sonucu (Posterior perianal bölgede saat 6 hizasında internal sfinkteri kat ederek perirektal alana doğru uzanım gösteren kontraslı serilerde kontrast tutan 25 mm uzunlukta fistül traktına uyar görünüm dikkat çekmiştir) çıktı.

  1- Bu fistül yeni oluşummudur yoksa 2013 yılındaki ameliyatın nüksümüsür
  2- Şu an ağrı sızı yok 2013 yılındaki gibi çamaşıra akan akıntı yok ama tuvalet kağıdına silince var (antibiyotik kullanıyorum) durum acilmidir
  3- Genel cerrah bu zor bir ameliyat kanal ucu bağırsağa açılıyor her cerrah yapamaz tekrar eder iyi bir cerrah seton koyarak ipek iplikle yapılması gerekir dedi. İpek iplikli setonda kesi dikiş varmı dışkı gaz tutan kaslar zarar görme durumu nedir sürekli doktora gitmek gerekirmi ne zaman çalışmaya dönebiliriz
  4-şehir dışından gelecek hastalar zorluk çekermi git gel sıkma işlemi zorunlu mu

 11. pandemiden önce doktora gitmiştim ve fistülün 4 üncüye tekrarladığını öğrenmiştim bandemiden sonra bugün tekrardan gitdim seton uygulıycaz dedi sıkıntı şurda enson ameliyatımı da seton uygulaması olmuştum ve bugün şunu öğrendim önceki setonun bir parcası hala içerdeymiş tam cıkarmamışlar 3 sene oldu ameliyat olalı ve şuan korkuyorum 2 kez lazer 1 kezde seton uygulandı sizce ne yapmalıyım cevaplarsanız sevinirim çok teşekkür ederim şimdiden.

  1. Nizam Kurtdere

   Maalesef komplike zor fistüllerde böyle durumlar var, doktorunuz elinden geleni yapıyordur.

 12. ali

  Hocam merhaba ben 2013 yılında anal fistül için fistülotomi yöntemi ile ameliyat oldum. Bu zamana kadar bir sıkıntı yaşamadım. Yeni İki üç gün makatın bele doğru üst kısmında ağrı oldu. Kanama veya akıntım olmadı lavaboda zorlanmadım. Genel cerrah muayenede fistül dedi ve mr istedi. Mr sonucu (Posterior perianal bölgede saat 6 hizasında internal sfinkteri kat ederek perirektal alana doğru uzanım gösteren kontraslı serilerde kontrast tutan 25 mm uzunlukta fistül traktına uyar görünüm dikkat çekmiştir) çıktı.

  1- Bu fistül yeni oluşummudur yoksa 2013 yılındaki ameliyatın nüksümüsür
  2- Şu an ağrı sızı yok 2013 yılındaki gibi çamaşıra akan akıntı yok ama tuvalet kağıdına silince var (antibiyotik kullanıyorum) durum acilmidir
  3- Genel cerrah bu zor bir ameliyat kanal ucu bağırsağa açılıyor her cerrah yapamaz tekrar eder iyi bir cerrah seton koyarak ipek iplikle yapılması gerekir dedi. İpek iplikli setonda kesi dikiş varmı dışkı gaz tutan kaslar zarar görme durumu nedir sürekli doktora gitmek gerekirmi ne zaman çalışmaya dönebiliriz
  4-şehir dışından gelecek hastalar zorluk çekermi git gel sıkma işlemi zorunlu mu

  1. Nizam Kurtdere

   Ameliyatın ayrıntılarını bilmeden fistül eski fistülün nüksü olup olmadığına karar verilemez ama büyük ihtimalle nüks olduğunu düşünebiliriz. Komplike fistüllerde takip ve kontroller aylarca bazen yıllarca devam edebilir bu yüzden aynı şehirde tedavi daha mantıklı. Tedavi seçeneği olarak kolay uygulanması ve zarar vermemesi nedeniyle lazer düşünülebilir ama nüks ihtimali yüksek.

 13. Yavuz

  Değerli hocam anal fistül de ıssırgan otu kullanmanın sakıncası var mı?

  1. Nizam Kurtdere

   Nasıl kullanacağını bilmiyorum ama pek faydası olmaz.

 14. Enes

  Merhaba hocam 2 ay gevşek seton durduktan sonra 8cm lik c şeklinde fistülüme 2 ay sonunda abdest yaparken ağrı ve kanama olması sonucu dayanamadığım için lazer yaptırdım ancak 1 ay geçmesi üzerine tekrarladı ve tekrar gevşek seton takıldı ve dahada büyüdüğü söylendi şimdi seton 4 ay kalıcak bu süre içersinde ılık suya oturmamı önerir misiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Ilık suya oturabilirsiniz ama bu şart değil, duş veya başka şekilde de temiz tutmak önemli.

 15. Anonim

  4 gün önce anal fistül ameliyatı oldum ipler yaklaşık 10 cm makatın dışında sarkmış durumda o şekilde kalmasımı lazım kısaltmak herhangi bir zarar verirmi

  1. Nizam Kurtdere

   Rahatsız ediyorsa doktorunuzla görüşün biraz daha kısaltılabilir.

 16. Mel

  Merhabalar hocam benim ekimde fiskul ameliyati oldu ve seton takildi ve bu sene eylulde cikarilacak yaz aylarinda setonla denize girmesi mumkunmu acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Bunun sakıncalı olup olmadığı ile ilgili yapılmış ayrıntılı bir çalışma yok.

 17. Okan

  Bulgular:
  Anal kanal orta kısımda saat 6 hizasında intersfinkterik uzanımla başlayan kaudale doğru ilerleyen ve intergluteal fissüre açılan içinde lineer sinyalsiz materyal barındıran (seton) fistül traktı izlenmektedir. Ayrıca tariflenen fistül traktının başlangıç düzeyinden geçen kesitlerde saat 7 hizasından başlayarak öncelikle kaudale sonra antero-sağ laterale doğru uzanan ve transfinkterik oryantasyonla sağ iskioanal fossa düzeyinde yağlı plan içerisinde sonlanan ayrıca bir sinüs traktı izlenmektedir. Eski tetkiki ile kıyaslandığında özellikle posteriorda tariflenen fistül traktının çevresindeki enflamasyon ile uyumlu sinyal değişiklikleri bir miktar gerilemiş olmakla beraber fistül traktı benzer şekilde sebat etmektedir. Eski tetikte trakt içerisinde seton imajı izlenmemiştir. Ayrıca sağ tarafta saat 7 hizasından başlayan ve iskioanal fossa düzeyine uzanan fistül traktının kranial segmenti içerisinde de seton lehine şüpheli lineer sinyalsiz imaj izlenmektedir
  Hocam seton ameliyati sonrasi mr sonucum eger gecmemis ise lazer operasyonu dusunuyorum . sizden haber bekliyorum hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Fistül traktında seton olduğu söyleniyor daha tedavin tamamlanmamış, doktorunla ayrıntıları görüşmelisin.

 18. Anonim

  Hocam merhabalar , 18 subatta anal fistul ameliyati oldum kirmizi bir ip takildi hocam seton olarak . 6 hafta kalicak 6. Haftanin sonunda alicaz dedi doktor , suan hala akintilarim oluyor sizce normal mi ? Ama hic agrim sizim yok hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Akıntı seton olduğu sürece olabilir.

 19. Cem Aslan

  Hocam merhaba ben 10 gun once fistulden ameliyat oldum eldiven lastigi gibi birsey takildi ameliyat oldugumda akintim yoktu bugun 10 gunu lastigin tek tarafi kopmus normalmidir bu teşekkür ediyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Bu soruları ameliyatı yapan doktorınıza sormalısınız, ben ne işlem yapıldığını tam olarak bilmediğimden sizi yanlış yönlendirebilirim.

 20. Aysun

  Hocam merhaba, yaklaşık 3 hafta önce gevşek seton takıldı ve fistülektomi yapıldı. Seton sonrası ilk bir iki hafta tuvalet yaparken ağrı oluştu. Şimdi ise kesiğin biraz altında (fistülektomi yapılan yerin altı) yeni bir apse oluştu, kendiliğinden ufak bir delik oluşarak patladı fakat hepsi boşalmadı, derinin içi halen sert. Seton varken yeni bir apse oluşması normal mi? Bu oluşan apse için de yine benzer tedavi süreçleri mi yaşayacağım demek oluyor?

  1. Nizam Kurtdere

   Komplike fistül varsa bazen tekrar apseleşme olabilir, işleminizi yapan doktorunuza kontrol olmanız gerekir.

 21. Anonim

  İyi akşamlar hocam bende 7 ay önce anal füstül oldu 7 aydır 7 doktura gittim. Benim en çekindiğim şey kaslarım kısilmesin hiç bir şekilde onun için hep lazer istedim ama dokturum bana dedi senin füstülün yüzeysel olduğu için lazer olmaz sana füstül otomi yapıcaz dediler bende en son lazer için başka bir doktura gittim gittiğim son doktur kasları kesilmicek iki ameliyat seçeneği verdi 1 seton, 2 da lazer ama ameliyatta karar vericez dedi ama ben lazer istedim tamam dedi dokturum. Son anda bende dokturuma bıraktım hangisi daha iyi olur dukturum seton taktı, ameliyat sonrası doktur dedi lazer seninkine olmazdı tekrarlardı füstülün ondan dolayı seton taktım. Yaklaşık seton 1 ay civarı düşer dedi, kaslarım kesilme korkusuyla kaç aydır yaşadım, siz nediyorsunuz bu duruma hocam. şimdiden çok teşekkür ederim hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Seton konduysa kesme işlemi olmayacak, doktorunuza güvenin, başka türlü tedavi olamazsınız.

 22. Mel

  Iyi aksamlar ben ingiltereden yaziyorum esim 3 ay once fistunomi ve seton ameliyati oldu icerde halen daha seton varken doktor sigmoidoscopy yani kamera ile gormek istiyor icerde seton varken bunu yapmasi nekadar dogru cevap verirseniz mutlu oluruz

  1. Nizam Kurtdere

   Seton varken sigmoidoskopi yapılabilir bir sakıncası yok.

 23. birol durucan

  merhaba hocam ben 2 sene önce atnalı fistül ameliyatı oldum ancak akıntılarım geçmedi ve kısa aralıklarla şişme ve akıntı fazlalıkları oluyor sebebi nedir teşekküredirim

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen hastalığınız iyileşmedi yada terarladı, gelirseniz bakıp anlayabiliriz.

 24. Abdulkerim

  Merhaba hocam ameliyat olalı 5 ay oldu hergun 10 defsa setonu sallamam soylendi gergin olarak yapiyorum ama hiçbir oynama ya da öne gelme olmadi doktar ameliyattan sonra 3 4 ay geçtikten sonra çıkmazsa biz alicaz demisti ama simdu gittigimde benim cikartmami istiyor hastayla ilgilenmesi zaten sevmiyorum bana bu tedavinin adını bile söylememişti seton oldugunu yeni öğreniyorum dedigim gibi 5 ay oldu ama setonda bi dışa doğru ilerleme göremiyorun ne yapmalıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Seton dışa doğru ilerlemiyorsa alınıp yerine lazer tedavisi uygulanması mümkün, ancak bu kararı detaylı muayeneden sonra verilebilir.

 25. vedat

  hocam fistül ameliyatı oldum seton takıldı yaklaşık 2 ay sonra seton düştü her 15 günde bir seton doktor tarafından kısaltıldı ameliyat olalı yaklaşık 2 sene oldu dışkılamadan sonra makat arasına tuvalet kağıdı koyduğumda 1veya2 damla pembe renkli kan tuvalet kağıdına bulaşıyor ameliyattan sonra ağrı vs. gibi sorunum yok bu normalmidir her zaman da olmuyor daha çok katı dışkılama olduğu zaman fark ediyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Doktoruna kontrol olabilirsin bu akıntının nereden geldiği önemli.

 26. Mel

  Merhabalar ben esim 2 ay once fistinomi ve seton takildi yarasi nerdeyse kapandi fakat dun buyuk abdesini yapmaya calisinca baya bir kan geldi bu normal mi ve icerden birsey kesiyormus gibi hissediyorum diyor cevap verirseniz cok seviniriz

  1. Nizam Kurtdere

   Kanama olduysa sebebinin tam anlaşılması için anoskopla bakılmasınsa fayda var.

 27. Fatma

  Merhabalar, anal fissür amellyatı sonrasında fistül gelişti İpek seton takıldı. 2 ,5 ay oldu akıntılar ve ağrılar devam ediyor. Bazen ipin yan tarafına ele gelen sertlik oluyor akıntı olunca geliyor bu normal mi hocam?

  Bir de doktorun ipi çekmemi gün içinde hareket ettirmemi söyledi ama yapamıyorum canım çok acıyor hareket ettirmesem ip oraya yapışır mı tıkanma olur mu ? Cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürler hocam.

  1. Nizam Kurtdere

   Sizin temiz ve kuru tutmak dışında yapabileceğiniz bir durum yok, duşta su tutarak uzun uzun yıkayın gerisini doktorunuz halleder. Etrafındaki sertlik muhtemelen iltihaba bağlı ama buradan kesin yorum yapmak zor.

 28. yakup

  Merhaba Hocam 4 ay önce füstülotomi ve fistülektomi amaliyatı oldum açık yara kapandı doktorum setonu iki defa sıkma işlemi yaptı ikinci sıkma işleminde düştü bundan sonra ne yapmam gerekiyor kontrole gerek varmı yada ilaç almamı gerektirecek bir durum saygılarımla…

  1. Nizam Kurtdere

   Bir şikayetiniz olmazsa herhangi bir şey yapmanıza gerek yok.

 29. Sahra

  Merhaba
  Seton ipi düştükten 1 hafta sonra apse oluşabilir mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Oluşmaması lazım ama bazen beklenmedik durumlar olabilir.

 30. Fra

  Merhaba bana 2 yıl önce perianal fistül tanısı konularak seton takıldı 1 yıl sonra apse oluştu boşaltılıp tekrar seton takıldı. seton 5 ay durduktan sonra sıktı 2 gündür kan geliyor normal mi bu durum? Seton yerine lazer uygulaması yapılabilir miydi? Lazerin başarı oranı nedir? Teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Hafif kanlı akıntı olabilir, bol miktarda kan akıntısı varsa başka yerden gelebileceği düşünülerek kontrol edilmeli, Lazer uygulanıp uygulanamayacağına karar vermek için muayenede görülmesi lazım. Lazerin başarı oranı biraz tartışmalı olmakla birlikte % 80 nin altında olduğu sölenebilir.

 31. mert

  hocam saat6 yönunde 2 cm fistul var seton amaliyatı yapalacak eger durum degişirse lazerde kullanırız dedi sizce düzelme sanşsı nedir saygılar

  1. Nizam Kurtdere

   İyileşme oranı fistülün tipine bağlı, komplike ve sfinkterin üstündeki fistüllerde iyileşme oranı düşük, alçak yerleşimli fistüllerde oran çok yüksek.

 32. Aslı

  Anal fistül seton uygulaması ameliyatı oldum 3ay oldu denize girebilir miyim sakıncası var mi

 33. Taner

  Merhaba hocam, bana perianal apse sonrası seton takılmıştı 5 kez değiştikten sonra 5 gün önce lazerle fistül ameliyatı oldum. O bölgede sürekli gazlı bez bulunduruyorum. Bu gece çok ağrım oldu. Pansuman ve bakım nasıl olmalı ne kadar sürmeli. Akıntı iltihaplı bu normal mi ne kadar sürer. Oturma banyosu önerir misiniz. TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Nizam Kurtdere

   Temiz ve kuru tutulması lazım, oturma banyosu veya duş alıp makat bölgesine 3-5 dakika duş tutularak akan su ile iyice temizlenmesi sağlanabilir. İyileşme süresi değişebilir, akıntı kesilmezse doktorunuza görünmeniz gerekir.

 34. Tezcan

  Hocam merhaba transfinkterik fistül ameliyatı oldum. Doktorum lastik şeklinde gevşek seton taktı. 2 ay sonra tekrar bir operasyon Daha yapacağız dedi sizce bu 2. Operasyon hangi tip olur lazerlemi dolgu maddesiylemi yada yapıştırılarakmı. Yada kesici setonmu takılır. Teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Doktorunuzun size en uygun göreceği tercihe göre hepsi uygulanabilir.

 35. Aslı

  Anal fistül erkeklere oranla bayanlarda ne kadar görülür?
  Bayan hastalar da çoğunlukta mi acaba?
  Araştırdığıma göre hep erkeklerde görülen bi hastalikmis fistul

 36. Aslı

  Merhabalar yaklaşık 35 gün önce anal fistül den ameliyat oldum seton uygulaması yapıldı hortum takıldı bir ay kaldıktan sonra onu çıkarıp ip takicaz dendi ama doktor bey ip e gerek duymadı ve bir ay daha izleme yapicaz dedi ama ameliyat önceki halime geri döndüm sanki fistulin olduğu yer şişmeye başladı yara kapaniyo gibi bu durum böyle devam edecek mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifinizden fistülün durumu ve ne yapıldığını tam anlamak mümkün değil, sorunuza cevap vermek için görmek lazım. Doktorunuz durumu biliyor onunla görüşebilirsiniz.

 37. Ali ar

  Merhabalar hocam. Lazer ile hemoroid ameliyatımın 5. gününde fistül gelişti ve fistüle plastik kelepçe takıldı. 15 günde bir kontrole gittim ve seton sıkıldı.iki buçuk ay sonrasında seton düşmediği için cerrahi operasyonla seton alındı. seton alınalı tam bir ay olmasına rağmen ufak çaplı iltihalı akıntılar oluyor. Ayda bir kontrole gidiyorum. Setonun çıkarıldığı yırtık diyelim ne kadar sürede tamamen iyileşir? Teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Normalde 1 ayda iyileşmesi lazım, ama bazen uzayabilir durumunuzu en iyi doktorunuz biliyor, en doğru bilgileri ondan alabilirsiniz.

 38. Mustafa Pehlivan

  Merhabalar hocam Kasım ayında Seton ameliyatı oldum gevşek Seton takıldı ameliyattan üç ay sonra akıntım azalınca gevşek set onun yerineKesici Seton takıldı Geri dirilip kalçama yapıştırıldı. Her ay düzenli olarak doktora kontrole gidiyorum fakat acısına dayanamıyorumBirazcık kesmiş ama acısına dayanamıyorum. Doktorum dayanamazsam kesin alalım dedi. Kesip aldıktan sonra hastalığım yeniler mi.

  1. Nizam Kurtdere

   Sabırlı olman lazım, seton alınırsa hastalık iyileşmez.

 39. Haluk

  Hocam merhaba az önce anal fistül ameliyatı oldum ameliyat eden doktor gevşek seton tekniği uyguladı apseyi boşalttı yalnız apsenin ucunu göremiyorum dedi çatlağımın olmasına rağmen çatlaklara müdahale etmedi 3 ay sonra plastik düşerse birşeyin kalmaz ama düşmezse ikinci ameliyat olacak dedi siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ? Kolonoskopi gerekmez miydi kaslardan geçip geçmediğini kontrol etmek için ?

  1. Nizam Kurtdere

   Bazen muayene yeterli olur yada gerekirse MR çekilir, kolonoskopiye genelde ihtiyaç olmaz

 40. Esra

  Hocam merhaba eşim 2020 Ekim ayında anal fistül ameliyatı oldu plastik seton takıldı sanırım gevşek seton deniliyor bu yönteme… o günden bu güne akıntısı var gazlı bez kullanıp siteril tutuyor geçen ay doktoru setonu aldı akıntı kesilir ve apse oluşmazsa iyileşti demektir dedi ters bir durum olursa gel dedi akıntı azaldı ama hala kesilmedi sizce bir sorun olabilir mi şimdiden teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   O bölgede açık yara varsa bu yara kapanıncaya kadar akıntı olabilir, yara kapanınca akıntı kesilir. Devam ederse tekrarlama yönünden doktorunuza görünmelisiniz.

 41. Merhabalar hocam
  25 yıl önce hemoroitten ameliyat oldum. Son 3 yıla kadar bir sıkıntı yoktu. Şimdi Magat yanında içeriden gelen bir şişlik oldu. Toplam 4 sefer oldu. Birinde çokağrı yapıyordu hastahaneye giderken yolda kendiliğinden patlayıp boşaldı. iltihap mı yoksa damar içindeki kan mı tam bilemedim patlayıp boşaldı. Doktor iltihap dedi. Peki hocan çözümü yok mu nasıl kurturulum dedim. Doktor tedavisi yok dikkat edeceksin dedi.
  2 gün önce yine aynı şişlik deri altından başladı şişmeye ağrılarım arttı ve acile gibiyim. Deri altında olduğu için yine ile boşaltmaya çalıştı doktor. Tam boşalmadı herhalde ağrı devam ediyor. Doktor genel cerraha gidip MR çektirip nereden kaynaklandığıma baktırmam gerekir dedi ve hastaneden ayrıldım. Şimdi biraz ağrıyor.
  Sizin tavsiyeniz ne yönde olur hocam çözüm nedir bilgi verebilirmisiniz.

  1. Nizam Kurtdere

   Makattaki her şikayet hemoroid değil, senin şikayetlerin anal apse gibi görünüyor ve muhtemelen fistül gelişecek, perianal MR çekilip ona göre bir tedavi planlanabilir.

 42. Muhammed

  Hocam merhaba. 24 yaşında erkek hastayım. 4 yıldır fistül var daha önce seton takılması için ameliyat masasına yattım ama o kadar yoğun bir iltihap vardı ki içeride seton takamadılar. yakın zamanda yine apse yapıp fistüle dönüşünce doktora gittim bu kez seton takılacak yarın. ancak fistülün çok derin olduğu söylendi 15-20 santimlerden bahsediliyor bu durum tedaviye olan inancımı kırıyor. setondan başka dışkı tutmaya engel olmayan bir tedavi yöntemi yok mudur? tedavi edilmezse kanserleşme durumu var mıdır? setonun başarı oranının 60 olması bu çileyi çekmeye değer mi diye düşündürüyor aynı zamanda. sizce değer mi? Saygılarımla

  1. Nizam Kurtdere

   Fistül kansere dönüşmez ama ilerleyerek ciddi sıkıntılar yaratır onun için tedavi şansı neyse onu kullanmak lazım.

 43. Hakkı

  Merhaba hocam. Kaslara çok ulaşmayan fistül var, fistolotomi olacak denildi. Ameliyat esnasında Seton takılmış, kasları direkt kesmek istemedim denildi. 4.gün kontrole gittiğimde Seton düşmeye yakın olduğu için doktor tarafından alındı. Alındıktan sonra büyük tuvaletimi yaparken ameliyattan ömceki gibi oradan dışkı çıkıyor hissi oluyor bu normal mi?Yoksa başa yani ameliyat öncesi duruma mı dönmüş olabilirim? (ameliyat sonrası 6.günüm bugün)

  1. Nizam Kurtdere

   Bu yorumu yapmak için erken yara tamamen iyileşsin o zaman değerlendirilir.

 44. Burcak koc

  Merhaba hocam ocak ayinda ameliyat oldum ve metal ip takildi.. hemen hemen hergun cekiyorum. Fakat kopmadi hala.. bu kadar uzun surmesi normal mi.. ne zaaman bjter bu artik agrilarina dayanamiyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Fistülün seviyesine göre bu kadar uzun sürebilir, doktoruna kontrol olup ayrıntılı bilgiyi ondan almalısın, çünkü senin durumu en iyi bilen o.

 45. Umut

  Umut
  Merhaba hocam ben anal füstülden amaliyat oldum 1 yıl oldu seton takıldı seton alındı ama hocam yürüdüğümde bazen makatta kaşıtı oluyor krem kullanıyorum geçiyor ama 1 hafta sonra yeniden başlıyor ve Hocam kabızlık olduğunda 1 kaç damla kan akıyor normalde birşey yok yalnız hocam makat ağzında kuru olduğunda aşırı yanma ve kaşıntı oluyor travazol ve kaşıntı kremi uyguluyorum 1 hafta geçiyor sonra tekrar kaşıntı oluyor makat tam ağız kısmında oluyor hocam ameliyetı yapan dr yok başka yere gitmiş benim bu durumda ameliyat lık bi durum varmı ve rektoskopi yaptırsam belli olurmu kaşıntı ve kan akıntının durumu şimdiden teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Başka bir cerrahi uzmanı da bakabilir, muayene etmeden kesin bir yorum yapmak mümkün değil.

 46. Umut

  Hocam kabızlık olduğunda 1 kaç damla kan akıyor normalde birşey yok yalnız hocam makat ağzında kuru olduğunda aşırı yanma ve kaşıntı oluyor travazol ve kaşıntı kremi uyguluyorum 1 hafta geçiyor sonra tekrar kaşıntı oluyor makat tam ağız kısmında oluyor hocam ameliyetı yapan dr yok başka yere gitmiş benim bu durumda ameliyat lık bi durum varmı ve rektoskopi yaptırsam belli olurmu kaşıntı ve kan akıntının durumu şimdiden teşekkür ederim

 47. Umut

  Merhaba hocam ben 1 yıl önce anal füstülden amaliyat oldum ve plastik kelepçe benzeyen 15 günde bir sıkılan seton taktılar seton düşmedi ama küçük bir operasyon la aldılar zaten alan doktor düşmek üzereymiş dedi ve yara kapandı yalnız makat içinde setonun çıktığı yerden dışkıya kan geliyor bazen Yapıyor ve hala geçmedi sizce bu geçmi kapanır makat içindeki seton çıkışı teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Nüks etmediyse orada kronik bir fissür yada ülsere yara olabilir ve tedavi ile geçmesi lazım.

 48. Ozan

  İyi çalışmalar öncelikle hocam sizi bir konuda rahatsız edicem.anal fistül ameliyatı olalı 7 gün oldu seton takıldı ip bagladılar doktor bana 8 hafta sonra gel o zaman bakıcaz dedi hani hiç sıkmayla alakalı hiç birşey söylemedi.8 hafta sonra gel muayene edicez dedi birde agrım çok büyük abdestimde acıdan ölücem ,doktor bana 3-5 güne iyi olursun dedi fakat sanki gün geçtikçe daha kötüye gidiyor birde bana sadece arveles ve parol verdi agrı kesici.bende baska bir doktora sordum bana bir krem söyledi anestol onu aldım onu sürüyorum o bölgeye bir zararı olurmu.ve yaranın iyileşmesi ne kadar sürcek bu acı hep böle devam edicekmi böyle giderse işime dahi gidemicem cevap verirseniz teşekkür ederim tekrardan iyi çalışmalar dilerim

  1. Nizam Kurtdere

   Normalde bu ağrınızın hafiflemiş olması lazım, bu nedenle doktorunuza kontrol olmanızda fayda var. Setonun belli bir süresi yok bazen gevşek seton takılıp aylarca sıkılmadan takip altında kalabilir.

 49. Ayşin Güngören

  İyi günler hocam. Ben yaklaşık 3 hafta önce fistül amaliyatı oldum seton denen bir alet koyuldu oda iki hafta sonra düştü ama şuan hala tuvalet sonrası ağrılarım var ve akıntıların hala devam ediyor Dr bir ay sonra gel dedi ama herhangi bir açıklama yapmadı bu yaşadığım ağrılar normal midir iyileşmem intihab ne zaman geçer ilginiz için teşekkür ederim kolay gelsin

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetleriniz hemen geçmeyebilir, ama aylarca devam ederse nüks ihtimali için bakılması lazım.

 50. Murat

  Selam günaydın Saygı değerli hocam anal fistül 3 yollu imiş seton tedavisi uygulandı doktor ameliyatımın iyi geçtiğini söyledi.fakat büyük abdestime çıktığımda çok kötü bir ağrı gozlerimden yaş ve soğuk soğuk ter atıyorum feci bir ağrı 3 gün oldu ameliyattan çıkalı normal mi dir korkuyorum büyük abdestim gelicek diye hiç bişi yemiyorum Allah yar ve yardımcımız olsun herkese acil şifalar NİZAM HOCAM SİMDİDEN COK TESEKKUR EDERİM.DUALARIM SİZLERLE VE TÜM HASTALARİMİZ İLE.AMİN.

  1. Nizam Kurtdere

   Anal bölge çok hassas ve ameliyat sonrası çok ağrılı olur, ancak setonda o kadar ağrı olması beklenmez, durumu en iyi bilen sizin doktorunuz biliyor. Kontrol olmanızda fayda var.

 51. mazlum

  hocam karşılıksız ve hicbir çıkar, menfaat olmaksizin genel olarak hasta sorularini cevaplayip aydinlattiğiniz için ne kadar teşekkür etsek azdır.
  böyle hekimleri gördükçe hayata olan sevgin çoğalıyor.

  1. Nizam Kurtdere

   Teşekkür ederim

 52. Ali

  Hocam rahatsız ediyorum ama son yazdığım soruya cevap verebilirseniz çok sevinirim. Fistül ameliyatımın 13. Günümde seton düştü. Bu normal mi?Teşekkür ederim şimdiden.

 53. Enis

  Hocam hiç soru sormadım size ancak her sorulana cevap verdiğiniz için Allah razı olsun demek istedim. Cenabı Hak maharetinizi ve ilminizi artırsın inşAllah

  1. Nizam Kurtdere

   Teşekkür ederim.

 54. Ali

  Hocam merhabalar. 13 gün önce fistül ameliyatı oldum. Seton takıldı ve 20. Gün gel sıkma yapılacak dendi ama bugün itibariyle tuvaletimi yaparken seton düştü. Bu normal mi bu kadar erken düşer mi. Açıkçası erken düşmesi beni tedirgin ediyor. Teşekkür ederim

 55. mazlum

  hocam selam 1 ay önce fistülüme gevşek seton takildi. çok az bir iltihabi akinti dişinda bir sorun yok yara iyileşmeye yüz tutmuş. fakat bugün kontrole geldiğimde doktorum setonu çikaralim dedi. yani herhangi bir ek işlem yapmadan elastik ipi çikaralim dedi? bende henüz erken olabileceğini söyleyince “o zaman bir ay daha bekleyelim” dedi.

  bu durumda hocam seton ip cekilip çikarilirsa ve iltihap kurumamissa fistül trakti kapanir mi? burada bir terslik yok mu acaba hocam?

 56. Ali

  Hocam merhabalar. 10 gün önce fistül ameliyatı oldum. Seton takıldı ve 20. Gün gel sıkma yapılacak dendi. Ameliyat yerinde yaralar ve akıntı var bu yaraların geçmesi için merhem falan var mı tavsiye edeceğiniz. Bir de seton tahminen ne kadar durması gerekiyor. Teşekkür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Seton yarasının temiz tutulması yeterli, setonun süresi hastadan hastaya çok değişik olabilir.

 57. Gürkan

  Merhaba hocam 8 gün önce perianal fistül olduğumdan seton yöntemi uygulandı cuma ameliyat oldum salı günü gel ipi sıkıcaz dedi ipi sıktı çok ama cok canım acıdı sormak istediğim şuan 8. Gun ve antibiyotik kullanmama rağmen apse akıntısı ve abdest akintisı ve kan oluyor bu ne zaman son bulur

  1. Nizam Kurtdere

   İltihap akıntısının süresi hastalığın ne kadar komplike olduğuna bağlı olarak çok değişebilir bu konuda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

 58. Hakan

  Merhaba hocam 2 ay önce intersfinterik fistül ameliyatı oldum seton takıldı ilk sıkma yapıldı ama ağrı oluyor her sıkmada bu ağrılar normalmi yürümeyi dahi zorlaştırıyor kontrollerimi aksatmıyorum bu ağrıları azaltmak için her hangi bir krem vs varmı seton tedavi süreci ne kadar sürüyor teşekkür eder saygılar sunarım

  1. Nizam Kurtdere

   Setonun sıkılması sonrası ağrı olur, bunun için ağrı kesici ilaçlar alabilirsin. Tedavi süresi hastadan hastaya değişir belli bir süresi yok aylarca diyebiliriz.

 59. fatih

  hocam 20 gün oldu seton düşdü ama aradbi kaşıntı ve sümük renginde bi akıntı oluyor hafifden normalmi normalse ne kadarda surer bu

 60. mazlum

  nizam hocam merhaba iyi çalışmalar. yaklaşık 1 hafta önce fistül traktına seton takıldı. kullanılan seton ipi plastik eldiven, yani onun bilek kısmında olan ip gibi yeri. yani probilen naylon ip kullanmak yerine bunu kullanmak saçma değil mi? bilseydim ameliyata probilen naylon ip getirirdim. ve sıkı seton yapıldı, gevşek seton dedi ama doktor. muhtemelen sıkılaştirilmayacakta ikinci bir operasyon yapilabilir gibi görünüyor. sizin bu tabloya dair görüşünüz ve tavsiyeniz nedir hocam? sevgiler

  1. Nizam Kurtdere

   Sonuçta orada reaksyon yaratacak ve drenajı sağlayacak bir materyal var, sıkılmadan gevşek seton bir süre sonra ya sıkılır yada başka bir müdahale (laser) yapılır.

 61. Mert

  Merhaba hocam bana 5ay önce 3tane sezon takıldı halen kontrole gitmedim herhangi bir sıkılma işlemi de yapılmadı ve sezton düşmedi kendiliğinden birde doktorumun bağladığı seton açıldı kendimiz tekrar bağladık bunlar normal mi ne yapılmalı

  1. Nizam Kurtdere

   Doktoruna kontrole gitmelisin, doktorun tarafından takip edilmesi lazım.

 62. İrfan

  Hocam kolay gelsin ben perianal füstül yedavisi oldum suan 11. Gunündeyim bebim bi sikintim var cok gaz gelio bnde geldigindede seton takilan yerden cikiyor genellikle%90 neden acaba ordan cikiyor gazim bi sikintini var gaz cikarken ilyihapta cikiyor

  1. Nizam Kurtdere

   Orada bir açıklık var kapanıncaya kadar akıntı ve gaz çıkışı olabilir.

 63. Fatih

  Hocam kabıZlık zorlama gevşek seton ipi düşürürmü

  1. Nizam Kurtdere

   Düşürmez.

 64. fatih

  selam hocam kusura bakmayn durmadan sızı rahatsız edıyorm ama 15 günde gevşek seton düşermii kabızlık zorlama düşürürmüüü ipii ve düşdüğü zaman akıntı kesilmesimi lzm bnde halen ufakdan bı akıntı oluyor doktor bişegorunmuyor dıyor

  1. Nizam Kurtdere

   Fistül çok alçak yerleşimli ise düşebilir, akıntı bazen geç kesilir, kesilmezse nüks yönünden kontrol edilmesi gerekir.

 65. Anonim

  Hocam 3 ay önce 1 ayda 2 kez anal fistül perianal apse ameliyatı oldum 3 aydır Bi sıkıntım yoktu fakat son 3 gündür son ameliyat yerim de sızlamalar ve hafif ağrılar başladı seton takılı ve bugün ufak Bi kanama oldu normalmi sizce. Lütfen cevapsız bırakmayın korkmalımıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Seton takılı ise kanla karışık sıvı sızıntısı olabilir.

 66. Mustafa

  Merhaba hocam anal apse cerrah tarafından delik açılarak boşaltıldı seton yöntemi uygulayacağım dedi.kapanırmı kendiliğinden mudahale edilmezse apse tekrarlarmı ne aralıkla

  1. Nizam Kurtdere

   Anal apse cerrahi olarak açılıp temizlenirse % 50 oranında tamamen iyileşir. İyileşmeyenler anal fistüle dönüşür. Anal fistül yüksek yerleşimli değilse geleneksel cerrahi ameliyatla çok büyük oranda iyileşir, yüksek yerleşimli ise seton gerekir, bunun iyileşme oranı % 60 civarındadır.

 67. 27 yasindayim. Kadinim. Anal kanama sikayeti ile doktora gittim anal fistül dendi. Ama cok ciddi kanama gecirdim yatagim banyom heryer. Ustelik pihtili kanama oluyordu 10 gun kadar devam etti artik ped vs kullandim doktorun verdigi merhemleri duzenli olmasada kullandim. Bu kadar kanama anal fistül de normal mi? Tesekkur ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fistülde kanama pek olmaz hafif kanla karışık iltihaplı akıntı olması beklenir ve tedavi ile çok azalır, anoskopla muayene ve gerekirse kolonoskopi yapılıp başka bir rahatsızlığınızın olmadığından emin olmaklazım.

 68. Eyyüp

  Merhaba hocam bir hafta önce perianal apse fistül amelyati oldum sıkı seton takıldı gevşek değil dün ilk sıkmaya gittim ve sıktı Dr inanılmaz bir ağrısı var bu ağrı kaç gün devam eder dayanılmıyor her sıkma da böyle ağrı olacak mı hocam sıkı seton kaç ay kalmalı saygılar hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Seton sıkılınca ağrısı olur, bir süre sonra gevşer ve ağrı azalır. Ne kadar süreceği fistülün seviyesine bağlı, haftalar veya aylar sürebilir.

 69. Dag

  Merhaba. Seton uygulamasında iyileşme oranı %60 diyorsunuz, peki iyileşemeyince ne oluyor ?

  1. Nizam Kurtdere

   Duruma göre başarı şansı düşük başka bazıları çok zahmetli yöntemler deneniyor.

 70. Abdullah

  Merhaba hocam. Ben 12 ocakta anal fistül ameliyatı oldum ve seton tedavisi uygulandı. Ancak daha on gün geçmeden yeni bir fistül oluştu ve apse bu yoldan dışarı çıkıyor. Nasıl bir tedavi uygulanmalı. Birde gazın fistülde çıkması mümkün müa?

  1. Nizam Kurtdere

   Seton konduysa fistül yüksek yerleşimli ve geleneksel ameliyat yapılamıyor demektir. Durumu doktorunuz biliyor onunla görüşüp tavsiyelerine uymalısınız.

 71. Aya

  merhaba hocam lütfen cevaplayın çok endişeliyim. oğlum 2 yaşında 2 aylıktan beri fistülu vardı ameliyat oldu. yol tamamen çıkarıldı (fistulotomy) . ama açık yara kalmadı. çok sert dikişler atıldı. 2 ay oldu artık ameliyat olali. ameliyat alanı iyileşdi amma deride küçük bi ağız var iç dikişler hala duruyor .ve akıntı var hem yara ağzından hem de anüsden. normal bi durummu bu? yoksa kesin nüks etdimi?

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz nüks gibi görünüyor, ameliyatı yapan doktorunuzla görüşmelisiniz.

 72. Sabina

  Selam doktor benim kocamdan at nalı fistülü var.Seton 3ay kaldı sonrası kendiliyinden kesib çıktı.Gün içərisində Az gri rengli irin geliyor bu normalmi?

  1. Nizam Kurtdere

   İrin akıntısının bir süre sonra kesilmesi lazım, devam ederse MR çekilip nüks yönünden değerlendirilmesi lazım.

 73. Btl

  Hocam bir bucuk ay önce seton ameliyatı oldum. Doktorum tahminen dort beş ay sürecek bu tedavi dedi. Seton düşene ya da alınana kadar eşimle ilişki yaşamamin sakıncası var mı?

  1. Nizam Kurtdere

   Normal ilişkiye girmenin bir sakıncası yok

 74. Taner

  Merhaba hocam, perianal apse ameliyatından 5ay sonra mr istendi ve ona bağlı olarak kolonoskopi. Kolonoskopi esnasında seton takıldı. O zaman bana söylenen yaklaşık 6-7 kez setonu degisecegiz ve aralarında 2- 3 ay olacak ben şu an 3. Seton değişiminden yeniden çıktım bir ilerleme farkedemedim. Ayrıca ağrım çok özellikle büyük abdestten sonra tedavi süreci 1,5-2 yıl gibi görünüyor bu normal mi başka yolu var mı hocam.

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fistülün çok değişik tipleri var ve bunların tedavi yöntemleri ve süreleri birbirinden farklı olabilir. Bu işi yapan doktorların durumu biliyor, durumu görüyorlar ve sana en uygun tedaviyi anlatabilirler.

 75. Yakup

  Günaydın hacam hocam ben fustul ameliyat oldum seton bağladılar hacam ben bir aydır ameliyat oldum çok iyidim iki gündür giri mercimek kadar yeşil reng ağrı yapıyor dışardan ne yapma lazim teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Anal hematom olabilir ama görmeden karar veremeyiz, geçmezse muayene olmanda fayda var.

 76. mehmet

  Hocam merhabalar, bana 3 ay önce gevşek seton takıldı, 3 ay geçince ise kesici seton takıldı. 1 hafta önce setonum düştü. Takılan seton yolundan tuvalet sonrası dışkı gelmesi normalmidir ?

  1. Nizam Kurtdere

   Seton düştüyse onun ayrı bir yolu yok artık anal kanal ile birleşmiş olması lazım, doktorunuza kontrol olmanızda fayda var.

 77. Nizam Kurtdere

  Yaranın kapanması seton çıktıktan sonra bu kadar sürmez, neden kapanmadığının anlaşılması için doktorunuza kontrol olmanız lazım.

 78. Ahmet Can

  Hocam merhabalar yurt dışından yazıyorum bende 2 ay önce Türkiyede abse ve fistül ameliyatı oldum. Seton ip konuldu. İp erken düştüğü için bikaç önce tekrar ameliyat edip hem bi parca daha alındı hemde seton ip tekrar takıldı. Büyük abdeste çıkarken dayanılmaz ağrılar oluyor. Bu normal mi? Tavsiye varsa lütfen paylaşır mısınız? Şuan doktora ulaşma ve gitme durumum olmadığı için yazıyorum. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Şiddetli ağrı tabiki normal değil, ancak sorunu anlamak için muayene olmanız lazım, doktorunuza ulaşmanız daha doğru olur. Şu anda sıcak su oturma banyosu dışında bir şey öneremem.

 79. Dicle Altan

  Hocam merhabalar perianal fistülüm var 22 gün önce seton takıldı buhün yaradan kan geldi bunun nedeni nedir ne yapmalıyım?

  1. Nizam Kurtdere

   Az bir miktar kan gelip kesildiyse bu bir sorun teşkil etmez, bol miktarda kanama olur ve devam ederse doktorunuza görünmeniz gerekir.

 80. Ahmet

  Hocam merhabalar 2 gün önce fistül ameliyatı oldum seton tedavisi yaptığını söyledi doktorum büyük abdest çıktığımda çok korkunç bir ağrı
  Oluşuyor bu kadar feci ağrı olması normalmidir

  1. Nizam Kurtdere

   Başta ağrı fazla olabilir, zamanla azalır. Azalmazsa doktorunuzla tekrar görüşün.

 81. Fatih

  Hocam Merhaba ; Doğumdan itibaren perianal apsem vardı kaşıntı yapıyordu bilen bilirs 30 yaşadıktan sonra geçen yıl fistüloktomi uygulanarak ameliyat oldum,fakat drene geçmemişti,ameliyattan 5 ay sonra yeniden ameliyat oldum bu kez setın tekniği ( lastik eldiven ipi) kullanılarak operasyon geçirdim,ameliyatın üZerinden 11 ay geçti fakat hergün o kötü kokulu akıntı ile karşılaşıyorum.bu akıntı nekadar sürer,öyle ki; biryerde 12 ay sürer diye de okumuştum.bu akıntı normal midir? 12 ay dan daha mı az sürer uzun mu sürer?

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fistülün çok farklı tipleri var ve bu yüzden tedavide belirli bir standart yok, fistülün ne kadar komplike olduğunu en iyi doktorunuz biliyor onunla görüşebilirsiniz.

 82. Kadir

  Hocam merhaba,
  Perianal fistul ameliyatı oldum ve gevşek seton takıldı. Normalde gördüğüm kadarıyla, setonun bir ucu fistulun eksternal ağzında, diğeri ise makattan çıkarak bağlanırken, bende seton yalnızca fistulun eksternal ağzından sarkıyor. Anladığım kadarıyla içeride setonlar birleştirilmiş ve seton yalnızca eksternal ağızdan çıkmış. Bu normal midir? Bir de bu akıntının ne kadar olması normaldir? Saygılarımla,

  1. Nizam Kurtdere

   Seton normalde senin başta tarif ettiğin gibi takılıyor, siz baktığınızda tam görememiş olabilirsiniz, yada farklı bir durum olabilir,bunu en iyi doktorunuz biliyor ona sorabilirsiniz.

 83. Yaso

  Merhaba hocam 6 gün önce anal apse ve fistül ameliyatı oldum. Eldiven ile seton taktılar. Apse oluşumu makat cm uzaklıkta fistül kanalı ise 20 cm uzunluğunda. İltihap akıntım devam ediyor ve apsenin yeri ve makat bölgem her wc ye gittiğimde acıyor yanma oluyor. Dr %70 i iyileşmiş haftasonuna düşer dedi. Düşmezse küçük bir operasyon ile alırız dedi. Sizce bu kadar hızlı iyileşir mi? Kalın bağırsagimda delik olduğu için mi akıntım devam ediyor sizce? Yorumlamaniz için teşekkür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Setonun eldiven ile yapılması pek olağan bir durum değil muhtemelen eldiveni dren olarak kullanmış olabilirler, bahsedilen süre apsenin iyileşme süresi diye tahmin ediyorum, sonrasında apselerin yarısında fistül gelişir ve onlara fistül ameliyatı yapılır.

 84. Kaan

  Merhaba hocam yaralanma sonucu rektum bölgesinde kesilme olmuş kolostomi ameliyatı dediler kabul etmedim yaklaşık iki hafta sonra akıntılar başladı yara yerinden kapanmıştı aslında yara yeri ama tekrar açıldı sarı bir akıntı var ve sürekli oluyor sargı bezi ile geziyorum doktora gittim ve seton ameliyatı olman gerekiyor dedi şimdi kolostomiye gerek yokmuş bende seyon ameliyatı olucam iki gün sonra sizce ne kadar sürede iyileşir bu arada fitsül 8 cm uzunluğunda 7mm genişliğindeymiş

  1. Nizam Kurtdere

   Uygulanacak seton yöntemine bağlı olarak aylarca sürebilir.

 85. Zuhal

  Hocam merhaba,
  Ocak ayında iç hemoroid ve anal fistül ameliyatı oldum. Mart ayının başında apse oluştu. Kesi açılarak drenaj boşaltıldı ve aradan aylar geçmesine rağmen akıntı hiç kesilmedi. Akıntı çoğaldıkça ağrı oluyordu. Doktoruma sorduğumda aksın iyidir. Bişey olmaz geçer gibi sözler de bulundu. Bende mecburen farklı bir doktora gittim muayne sonucu anal fistüle hiç dokunulmamış dedi. Ameliyat dedi ve iki ay önce seton uygulayarak ameliyat etti. Bir ay önce kontrole gittiğimde akıntı çok iyi bakmamışsın bu şekilde sıkamam dedi 2 hafta sonra tekrar gel dedi. İki hafta sonra gittiğimde akıntı azalmış çok iyi bakmışsın dedi içine kan gibi bişey sıktı tuvaletini yaparken kan görürsen korkma kan değil dedi. Sıkma işlemini yapmadı 2 hafta sonra tekrar gel dedi. İki hafta henüz olmadı fakat akıntı yine arttı birde lastik oynadıkça dış ağzın ordan hafif pembemsi kan geliyor. Normal midir hocam. Lastik sıkılması için Akıntının tamamen geçmesi mı gerekir. Bir de ne kadar sürer iyileşmem.
  İlginiz için şimdiden teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Seton uzun süre gevşek bırakılabilir acele etmeye gerek yok, tarif ettiğiniz akıntılar olabilir, maalesef komplike fistüllerin tedavisi zor ve zahmetli sabırlı olmanız lazım.

 86. Mustafa

  Sayın Hocam, bana da seton tedavisi uygulanacak fakat gaz/dışkı tutamama olasılığı tedirgin ediyor beni. Seton tedavisinden sonra böyle bir olasılıktan söz edilebilir mi? Tedavi edilmeyen fistüller istisnasız ilerleyip yayılır mı? Teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Seton yöntemi zaten ameliyat edilirse büyük tuvalet kaçırma riski yüksek olan hastalarda, bunun önlenmesi için uygulanıyor, o yüzden böyle bir risk pek yok ancak setonun başarı şansı % 60 civarında. Tedavi edilmeyen fistüller genelde zamanla ilerler ve daha komplike hale gelirler.

 87. mert tekin

  hocam ben iki defa anal fistül ameliyatı oldum lazerile yapıldı fakat ikiside başarısız oldu şu an fistül deliği dahada büyüdü şimdi ne yapayım doktorum seton koyalım diyor ben ise seton u istemiyorum çok iyileşmesi uzun ve zahmetli olduğu için tekrar lazer olurmu ne diyorsunuz ne yapayım teşekürler

  1. Nizam Kurtdere

   Laser 2 defa yapılmış ve sonuç alınamamış tekrar yapmanın anlamı yok, seton düşünülebilir başka bir seçenek yok gibi görünüyor.

 88. Anonim

  Hocam 40 gün oldu ameliyat oldum pilastik kelepce takildı gac günde düser

  1. Nizam Kurtdere

   Onun belli bir süresi yok uzun sürebilir.

 89. Baki

  Hocam saygılar, abse ameliyatı oldum 1 yıl akıntı geçmedi, fistül ameliyatı seton yöntemi uygulandı 4 ay sonra setonlar alındı, doktorum 2-3 ayda iyileşir dedi 4 ay oldu gece akıntı pek olmuyor gündüzleride 5-10 dm.kadar akıntı oluyor normalmi

  1. Nizam Kurtdere

   Akıntı olması normal değil, ama sebebi fistül mü ? onu muayene etmeden bilemeyiz. Bazen ameliyatlara bağlı deformasyonun sebep olduğu girintiler infeksyon ve akıntı yapabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 90. Mesut

  Mrb hocam. Babam 3 ay önce fistül ameliyatı oldu. Bir iki haftada bir ipleri geriliyorlardı. Kendiliğinden düşecek diyorlardı. İp düşmedi. Şimdi diyorlar gel narkozla ipi çekeceğiz. İp neden düşmedi. Narkozla almaları normal mi.

  1. Nizam Kurtdere

   Bazen narkozla yapılması gereken girişimler olabilir, bunun ayrıntılarını doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

 91. Seyithan

  Mrb hocam ben 3 ay önce fustulden ameliyat oldum benim 2 ay önce doktora gidip takılan setonun sıkılması gerekiyordu bu korona virusten dolayı gidemiyorum hastaneyi korona virüs hastaları tek gidiyo ancak başka hastaneye gitmem gerekiyo sıkıntı olurmu bayrama kadar gitmesem

  1. Nizam Kurtdere

   Seton’un gevşek olarak birkaç ay fazla durmasında ciddi bir sakınca yok.

 92. Srp

  Hocam merhaba ben yaklasık 3 ay önce ameliyat oldum fistül yoktu ama büyük bir şişlik vardı sag tarafımda akıntıya beraber ameliyattan sonra doktorum fistül olıstu ve gevşek seton taktım dedi ama ben korona dan dolayı hastaneye gidemiyorum alerjik astımınçm oldugu için ip orda yara kapanmak üzeri ama akıntı hala devam ediyor ara ara ağrım oluyor ama yaranın git gide kapandığını görüyorum birde hocam 2 ay sonra Bi operasyon daha gevirebilirsin demişti doktorum ama gidemiyorum hastaneye Bi problem olurmu acaba doktorum ada ulasamıyoru cok xcaresizim

  1. Nizam Kurtdere

   Setonun uzun süre kalmasında ciddi bir sakınca yok, temiz ve kuru tutmaya çalışın uygun olduğunuzda doktorunuza görünebilirsiniz.

 93. Aida

  Sayın doktorum size azerbaycandan yazıyorum.Ben makat fistülden 2 kere ameliyyat oldum.son ameliyyat lazerleydi ve sanırsam banada seton uygulaması yapılmış.amma doktorum bana bu konuda hiçbir söz söylemedi.ben eve geldikden sonra makat katar ayrı bir deliyin olduğunu gördüm ip falanda yokdu.bu gün 40 gün oldu ameliyyatım yara kapanmış az bir şey kalmış.ordan az az akıntı geliyo.birde makatda ödemmi desem şişlikmi desem bir şey var.(makat fistül görünümünde) onun olması normalmi?ağrı tamamen yok.cevaplarsaz çox sevinirim.önceden teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Yazdıklarınızdan hangi yöntemle tedavi olduğunuzu anlayamadım. Seton yönteminde anal kanal ile fistül deliğinden geçen silikon bir ip olması lazım, o sizde yok. Lazer ile tedavide iyileşme çabuk olur. Sizin durumunuzu en iyi doktorunuz biliyor, kontrole gidip ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 94. Anonim

  Hocam fistulden ameliyat oldum 13 ay oldu bu iplik hala düşmedi hafif iltap akıntıda oluyornormalmidir anlatabildimmi bilmiyorum cevabınızı bekliyorum çok tesekür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen gevşek seton uygulanmış, aralıklı olarak sıkılarak düşmesi sağlanabilir. Kendi doktoruna kontrol olmalısın.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 95. Olcay

  Hocam merhaba 9ncelikle ilginize şimdiden teşekkür ederim 15 Şubat 2020 de nüks eden anal apse için özel bir merkezde ameliyat oldum ve apse drene edildi ve doktorum bir fistülleşme olduğu için aynı anda setonda uygulamış ve ilk 10 gün iki günde bir pansuman yapıldı ve haftalık periyotlarda seton sıkıldı ve apsedeki dren 30 martda alındı ve ben 10 günde bir seton sıktırmaya gidiyordum bugün 1 Nisan ve bugünde gitmem gerekiyor ama pandemi dolayısıyla hem 32 yaşında genç bir hasta olarak belki asemptomik geçirebileceğimi düşünerek hem sağlık personelini riske atmamak hemde hastanelerdeki viral yükün yüksek olma sebebi ile evime bu riski getirmemek adına uyguladığımız evde kalma eylemi ile bu seton sıkma işine vericeğim bir iki aylık ara tedavimi olumsuz etkilermi tekrar apseleşme olurmu şu an seton takılalı 45 gün oldu ve enson 10 gün önce doktorum sıkarken kendi düşerse hemen gel düşmezse 10 gün sonra gel demişti ve birazda sabahları büyük abdestden sonra öğlenekadar falan zonklama yapıyor bu bana apse başlangıcını hatırlatıyor halihazırda seton varken ve günde 10 ml kadar akıntı olurken apseleşme mümkünmü ve bu seton sıkma işine malum sebepten dolayı verilecek bir ara sorun çıkarır mı çok teşekkür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Seton tedavisinde bazen gevşek seton uygulaması yapıp 6-7 ay sıkmadan tutabiliyoruz, bunun bir sakıncası yok, normal şartlarda seton varken (başka görülmeyen bir fistül traktı yoksa) abseleşme olmaz. Yapacaklarınla ilgili kendi doktorunla fikir alışverişinde bulunmanda fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 96. Ertuğrul

  Hocam merhaba 15 ocakta fistül ameliyatı oldum ayda bir kontrole gidiyorum normal muayene odasında ip sıklaştırılması yapıyorlar yaklaşık 2 ay oldu ip hala düşmedi bu sizce normalmidir.Birde hocam spor yapmak sakıncalımıdır İyileşme sürecini engellermi (en kötü tempolu yürüyüş yapılabilirmi)teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   İpin düşmesi birkaç ay tada daha fazla sürebilir. Spor yapmakta bir sakınca yok

 97. Ayül

  Bende bir hafta oldum setom işlemi oldu çok ağrım oluyo bu işlem başarısız olma ihtimali varmı varsa başka nasıl bir yöntem uygulanır.

  1. Nizam Kurtdere

   Seton yönteminde başarı oranı % 60 civarında.

 98. ahmet duran özremir

  Nizam hocam ilginize şimdiden teşekkür ederim. Bir ay önce seton takıldı. yalnız bana hiçbirşey anlatmadılar kimin amelyat ettiğini bile bilmiyorum. sadece polikliniğe gel seton sıkılaştırması yapacağız dediler polikliniğe gittim kimse bir şey anlatmıyor Amelyattan 10 gün sonra doktorun birine gittim. seton sıkılaştırması yapılacakmış dedim adam öyle bir düğüm attı ki Allah sizi inandırsın iki gün belimi doğrultamadım. haftaya gel dedi. haftaya gittim sancım biraz azaldı. tekrar geldim ben sanıyorum ki haftaya tekrar sıkılaştıracaklar bu sefer aynı doktor sen dedi amelyat olduğun doktora git dedim doktor yok o zaman onun ekibindekilere git neyse başka bir doktora gittim bir hafta sonra o da biraz sıkıştırdı. hiç kimse demiyorki arkadaş bu her hafta sıkılaştıılmaz demiyor. O da haftaya gel dedi. ben sanıyorum her hafta sıkılanacak neyse bir hafta sonra tekrar gittim yine benim amelyat doktoru yok Allahtan bu gittiğim doktor yav dedi bu her hafta hafta sıkılaştırılmaz. bir bak bari hocam dedim baktı dedi çok sıkmışlar makat girişi yara olmuş on gün sonra gel bakalım yara iyileştimi diye bakacağım dedi şimdi kurularken hafif kan izi oluyor. setonun sarkan kısmını da kesti şimdi bakıyorum seton deriye oturmuş durumda bu nasıl düşecek hocam hiçbir yerdede nasıl düşeceği yazmıyor. vallah kimseye de bir şey sorulmuyor kimse de anlatmıyor. uzattım ilginize şimdiden teşekkür ederim. yara geçmezse bu setonu gevşetme imkanı var mı. saygılar..

  1. Nizam Kurtdere

   İki şekilde seton takılır, biri gevşek seton. Bu sıkıştırılmadan 5-6 ay veya daha fazla kalabilir ve sonra sıkıştırılır veya seton alınıp başka bir girişim (lazer vs) yapılır. Sıkı seton ise duruma göre 2-3 haftada bir sıkıştırılır ve sonunda kendiliğinden düşer yada son kısmı küçük bir müdahale ile alınır. Senin durumunu en iyi müdahaleyi yapan doktor bilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 99. Hakan soylu

  Hocam merhaba, Ben perianal apse ve fistül ameliyatı oldum, apse drene edildi aynı zamanda o bölgeye gevşek seton koyuldu, fakat çok akıntı olmakla birlikte(normal dedi doktorum) özellikle tuvalet sonraları resmen gözümden yaş getirten ağrı oluyor. Seton kaldığı sürece bu ağrı devam edicek mi.Bunca ay nasıl dayanıcam. Cevap verirseniz çok sevinirim. Bu arada 3 ay sonra bir ameliyat daha var dedi doktorum.

  1. Nizam Kurtdere

   Abse yarasının iyileşmesi ile ağrının geçmesi lazım seton biraz rahatsızlık verebilir çok ağrı yapmaz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 100. Barış

  Hocam merhaba 10 gün önce perianal fistül ameliyatı oldum. Seton yöntemiyle. İp bugün düştü.bazı yorumlarınızı okudum 1-2 ay gibi bir süreden bahsetmişsiniz benimki normal mi 10 günde? Birde bu bölgeye akıntıdan dolayı dikiş atılamıyor fakat çok büyük bi boşluk delik var bu kendiliğinden nasıl kapanacak çok tedirgin oldum yardımlarınız için teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Normalde seton 10 günde düşmez ancak farklı bir takım işlemler yapılmış olabilir, bu durumu en iyi doktorun bilir ondan bilgi alabilirsin. Şu anda orada olan boşluk büyük ölçüde düzelir yara iyileşince böyle kalmaz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 101. Anonim

  Hocam benim fistulum vardi sol kalcamda 2 tane apse oluştu amaleyata girdim bana dedilerki senin makatindaki fistül kapanmis sonrada 1apse deliginden diğer apseye deliğine seton taktılar bu kaç ayda geçer seton kendiliğinden

  1. Nizam Kurtdere

   Belli bir süresi yok, birkaç ay yada daha fazla sürebilir. İçerdiği dokunun miktarına bağlı.

 102. Mehmet

  Hocam bana seton ip uygulaması oldu tahminen tamamen iyileşmesi kaç ayı bulur?

  1. Nizam Kurtdere

   Gevşek seton ise belli bir süresi yok 4-5 ay durabilir, değilse 1-1,5 ay
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 103. Mustafa

  Hocam ben iki ay önce ameliyat oldum seton takıldı ve dün ip düştü ama akıntı devam ediyor bu normalmi

  1. Nizam Kurtdere

   Bazen biraz daha akıntısı devam edebilir, ancak doktorunuza kontrol olmanızda fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 104. Fatih

  Hocam doğumumdan itibaren 34 yaşıma gelene kadar perianal apse ile yaşadım,doktora gittim anal fistül dediler , fakat bu fistül kalın bağırsakla birleşmemiş yani kist biçiminde dediler,ameliyat yapıldı kisti aldılar,3-4 ay içinde iyileşirsin dediler,ameliyat olalı 5 ay oldu fistülün üstünde nokta kadar bir drenaj var burdan hala iltihap akıntısı devam ediyor,bu nekadar sürer,seton da uygulanmıştı diye hatırlıyorum,bana o kendiliğinden iyileşecek , iltihap bitene akacak bitince iyileşiceksin dendi.5 ay geçmesine rağmen hala akıntının devam etmesi normal mi.nezaman iyileşir, yoksa iyileşmez mi.

  1. Nizam Kurtdere

   Akıntının bu kadar uzun sürmesi normal bir durum değil. Ameliyatın durumunu en iyi onu yapanlar bilir, onlarla görüşüp gerekirse tekrar tetkik yapılarak durum aydınlatılabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 105. Kadir

  Hocam iyi günler fistül den hibrit seton yöntemiyle ameliyat oldum. Testis altından makat ön kısmına kadar kesik var. Doktorum hibrit seton kasın üstüne koydu ve keserek sonunda düştü. Fakat yara açık olduğu için akıntı devam ediyor. Yara kapanırken akıntı da kesilecek denildi. Öneriniz nedir. Teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Şu anda yara temizliğine çok dikkat edin, bunun dışında yapılabilecek bir müdahale yok.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 106. Ömer

  4 hafta önce fistül ameliyatı oldum. Seton ilk haftalarda çok hızlı kesti. Fakat kesme durdu. Doktorum 3 hafta sonra kontrole gel dedi. Seton düşmezse sıkacağız dedi. Bu nasıl olur hocam.kendisi düşmezse sıkacağı demesi doğrumudur. Cevap için teşekkürler. Doktorum proktoloji uzmanı profesördür.

  1. Nizam Kurtdere

   Setonun belli aralıklarla sıkılıp keserek aşağı inmesinin sağlanması rutin uygulamalardan biri, size yapılan uygulamada tereddüt edecek bir durum yok.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 107. Ayse

  Hocam ipek setonun digerle setonlardan farki nedir basari orani nasildir sıkılmaya ihtitac duyulmuyormus ipek setonda

  1. Nizam Kurtdere

   Seton yönteminde ipek prolen yada silikon kullanılabilir, üçünde de istenirse sıkılır yada gevşek seton olarak uygulanabilir, aradaki fark konfor ve kullanım kolaylığıdır, başarı oranı % 60 civarındadır.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 108. Halil İbrahim akbaş

  Hocam merhaba bende 5 gün önce fistül den ameliyat oldum ve seton taktılar bugün yaranın üstünde beyaz cisim gibi birşey vardı yaranın içinde dışkımı yaparken onu attım şuan ip felan göremiyorum yaranın etrafında

  1. Nizam Kurtdere

   Eğer seton yapıldıysa orada bir ip olması lazım, belki sen görememişsin. Yinede doktoruna kontrol olmanda fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 109. Mehmet

  Hocam bende fistül yeni başladı. Sağ kalçada şişlik de oluşmaya başladı. Doktor iki ay sonra gel dedi. Daha kötü olmadan ne yapabilirim.

  1. Nizam Kurtdere

   2 ayda çok büyük bir değişim olmaz. (abse gelişme riski olabilir),temiz ve kuru kalmasında fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 110. koray

  Hocam fistül tedavisinden sonra işten izin almak gerekir mi . istirahat süresi ne kadar

  1. Nizam Kurtdere

   Fistül tedavisi sonrası istirahat ihtiyacı fistülün tipine ve yapılacak tedavi yöntemine göre değişir, 1-2 günlük istirahatle geçiştirilen tedaviler olduğu gibi haftalarca istirahate ihtiyaç duyulacak tedavi yöntemleri vardır.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 111. Esra

  Hocam mrb bende iki ay önce doktora gittim şuan makatta bağlı ipler var ve her 20 günde bir anestezi verilerek ipler sıkılıyor ve bu işlemin aylar sürmesi gerektiğini söylüyor doktorum sizce normalmidir bukadar ameliyat
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Evet.

 112. Anonim

  Hocam mrb bende iki aydır seton tedavisi görüyorum suan makatta ip var ve her 20 günde bir anestezi verilerek ipi sıkıyorlar bu ameliyatlar normalmi sizce
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Evet komplike fistüllerde tedavi yöntemi olarak tarif ettiğin seton yöntemi uygulanıyor.

 113. Emre

  Hocam merhaba 1 hafta önce seton tedavisi gördüm.makata kadar büyük bir yara var. 5lik şu şişesi kapağı gibi çok iltihap geliyor. Bu yarayı neden bu kadar açtılar. Kaç ayda iyilesir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Seton yönteminde açık yara olmaz, siz muhtemelen fistülotomi ameliyatı olmuşsunuz. İyileşme süresi yaranın büyüklüğüne göre 1-1,5 ay sürebilir. Anal bölgedeki cerrahi girişimlerde iltihap olması normal, zaten bu yüzden de dikiş atılamıyor.

 114. MERVE

  HOCAM MERHABA
  ANNEM 3 DEFA FİSTÜLDEN AMALİYAT OLDU 4 AMALİYATINI 1 HAFTA ÖNCE SETON UYGULAMASI YAPILDI FAKAT HER GEÇEN GÜN AGRISI COK FAZLASİYOR ÖZELLİKLE TUVALETE CIKTIĞIN DA BU NORMAL Mİ
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Komplike fistüllerde bunun gibi sorunlar yaşanabiliyor,ağrısı çok fazla ise setonu koyan doktoruna görünebilir.

 115. ergun

  merhaba sagolun cok sey ögrendim ama benden acayip iltahap geliyo bu devamlı gelicekmi her yarım saatte sargı bezi degiştiriyorum artık pecete koyuyorum normalmi ne zaman kesilcek ne zaman calışmaya baslarız
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İltihap akıntısı çok fazla ise görüp gerekirse antibiyotik tedavisine başlamak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017