Mayasıl neden olur?

Mayasılın tıptaki adı anal dermatittir. Makat bölgesinde nemlenme ve kaşıntı ile kendini gösterir. Kaşıntı bazen o kadar inatçı olur ki hastaları sosyal hayatta zor durumda bırakır. Hastalığın sebebi anal bölgede tahriş veya allerjik reaksyon benzeri etkiler yaratan kimyasal maddeler, bakteriler, sentetik çamaşırlar, stress, kafein, tüketilen bazı besinler, terleme ve yetersiz hijyen olabilir. Hastalıkta kaşınma dışında anal bölgede pişik gibi görünüm ve kaşıntıya bağlı az miktarda kanama görülebilir.

-Mayasıl Tedavisi Nasıl Olur?

Yukarıda belirttiğimiz gibi hastalığın birçok sebebi bulunmaktadır. Tedavide hastalığın sebebi bulunursa bunun ortadan kaldırılması ile şikayetler kendiliğinden veya önerilecek bir krem ile kolaylıkla ortadan kalkar. Ancak reaksyona sebep olan faktör her zaman kolay bulunmaz, bazen bulunması imkansız olabilir. Bu durumda tedavi çok güçleşir. Bir yandan dermatite neden olan faktör bulunmaya çalışılırken diğer yandan şikayetlerin yatışmasını sağlamak için bazı krem ve tavsiyelerin uygulanması gerekir. Tuvalet ve terleme sonrası bol suyla iyice temizlenip sonradan kurutulması, temizlik için özellikle alkali sabun kullanılmaması önemlidir. Stress, kafein, kimyasal hijyen ürünleri, sentetik çamaşır, mayalı içkiler vs den uzak durulur. Barsak parazitleri ve inflamatuar barsak hastalıkları yönünden gerekli araştırmalar yapılmalıdır.

Anal Dermatit

Yapılan tüm bu araştırmalara rağmen sebep bulunamayabilir. Hastalar yaşam biçimi değişiklikleri, egzesiz, çeşitli ilaçlarla yaşamlarını konforlu şekilde idame ettirilmeleri sağlanır.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017