Makat hastalıklarının belirtileri nelerdir?

   Makat Hastalıklarında Hangi Belirtiler Görülür:

-Kanama

-Ağrı

-Akıntı

-Şişlik

-Kaşıntı

-Tuvalet alışkanlığında değişiklik

-Dolgunluk hissi

-Tenesm

-Büyük abdest tutamama

-Darlık

Gibi belirtiler görülür. Bu belirtileri ayrı ayrı incelemeden önce konuya bakış açımızı genişletecek genel bilgilere bakalım.

   Makatta Şikayetimiz Olunca Ne Yapmalıyız?

Anal bölge hastalıklarını iyi huylu hastalıklar ve kötü huylu hastalıklar adı altında 2 grupta toplayabiliriz. Hemoroid, anal fissür, anal abse, fistül, anal dermetit gibi hastalıklar iyi huylu hastalıklar grubunu oluşturur. Kötü huylu hastalıklar ise anal bölgenin çeşitli kanserleridir. Maalesef bu iki hastalık grubunu kolaylıkla  birbirinden ayıran özellikte belirtiler yoktur. Tam tersine çoğunun belirtileri birbirine benzemektedir. Makatta istatistik olarak en sık rastlanan hastalık hemoroid hastalığıdır ve insanların %50 sinin hayatının bir döneminde hemoroid (basur) yakınması geçirmiş olduğu araştırmalarla tespit edilmiştir. Bu nedenle toplumumuzda makatta şikayet olduğunda basur diye geçiştirilir, utanma ve çekingenlik duygusuyla doktora gidilmez. Ayrıca hastaların doktora başvurmakta gecikmesinin tek sorumlusu hastalar değildir.

Hastanın makatla ilgili mahrem ve özel şikayetlerinin ayrıntılı olarak sorgulanabilmesi ve uygun şekilde muayene edilebilmesi için doktorun  hastanın güvenini kazanması, muayeneye uygun bir ortamın hazırlanması ve hastaya yeterli zamanın ayrılması ile mümkün olabilir. Ülkemizde kamu hastanelerinde bir doktorun günde 100 den fazla hasta baktığı bilinmektedir. Hastaya birkaç dakika ayırabilen bir hekimin bu şartları sağlaması mümkün görülmemektedir. Bu durum hastanın doktora gitmekten çekinmesine, makatta bulunabilen birçok ciddi hastalığın ihmal edilmesi ve tedavide geç kalınmasına sebep olmaktadır. Her ne kadar makat kanserlerine çok sık rastlanmasa da kanser hastalığının tedavisi erken teşhis edilmesiyle mümkündür. Bu nedenle tanıda geç kalınması tedavi fırsatının kaçmasına ve hastanın hayatını kaybetmesi de dahil ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Makatla ilgili bir şikayetimiz olduğunda konunun uzmanına vakit kaybetmeden görünmeli ve muayene olmak konusunda hiç tereddüt etmemeliyiz. Konuyla ilgili uzmanlar için makat muayenesi rutin olarak uyguladıkları son derece olağan bir durumdur. 

 Makat hastalıkları nasıl anlaşılır?

Makattaki belirtilerden hastanın doktora başvurmasını sağlayan en önemli belirtiler makatta kanama ile şiddetli ağrıdır. Oysa makatta dolgunluk hissi, tenesm (tuvaleti yokken varmış gibi hissetme) makatta kaşıntı gibi daha az dikkat çeken belirtiler makat kanserinin belirtileri olabilir.

Anal bölge hastalıklarında görülen belirtiler ve bu belirtilerin özellikleri hastalık konusunda bir ön tanı konmasını sağlayabilir, ancak tedaviye başlanması için bu ön tanının muayene bulguları veya bazı tetkiklerle doğrulanması gereklidir.

makat-hastaliklari

Şimdi anal bölgede görülen belirtileri ayrı ayrı inceleyelim

 -Makattan kan gelmesi;

Makattan damla damla şeklinde parlak kırmızı renkte kan gelmesi kanamanın makata yakın yerden geldiğini düşündürür, sıklıkla hemoroid veya anal fissürde görülür. Kanamayla birlikte tuvalet yaparken cam kesiyor gibi ağrı anal fissürü, ağrısız kanama ve ıkınma esnasında makatta küçük baloncuk gibi şişlikler hissedilmesi hemoroid hastalığını düşündürür. Künt bir ağrı ve makatta dolgunluk ile beraber olan kanamalar kanser hastalıklarında görülür. Mide ile oniki parmak barsağı ülseleri gibi üst sindirim kanalından olan kanamalarda kan sindirildiği için rengi kırmızı olmaz erimiş zift gibi simsiyah görünür. Bu kanamalar çoğunlukla ciddi kanamalardır ve acile başvurmayı gerektirir. Ayrıca iltihabi barsak hastalıklarında (Ülseratif kolit, crohn hastalığı) kan büyük abdest ile karışık, bazen iltihaplı gelir.

-Makat ağrısı;

Makat ağrısının karakteri bağlı olduğu hastalığa göre değişik özellikler gösterir. Bu da tanı koymada bize yardımcı olur. Kabızlık sonrası aşırı ıkınma yada ishale bağlı sık tuvalete çıkma sonrası makatta birden gelişen yumuşak şişlikler ve ağrı tromboze hemoroid veya anal hematom hastalığında görülür. Tuvalet yaparken yırtılıyor gibi veya cam kesiyor gibi ağrı olması anal fissür hastalığında görülür. Anal bölge ve çevresinde yavaş yavaş büyüyen etrafı kızarık şişlik, gittikçe şiddetlenen ağrı, ateş, titreme gibi belirtiler perianal abseyi düşündürür. Makat kanserleri sıklıkla ağrısızdır, ancak çok ilerleyince künt bir ağrıya sebep olur.

-Dışkılama alışkanlığındaki değişiklikler;

İltihabi barsak hastalıkları, kalın barsak kanserleri, ciddi emosyonel değişiklikler tuvalet alışkanlıklarında değişikliğe sebep olur. Bazen sayısı artar bazen azalır, ishal, kabızlık veya tamamen tıkanmaya sebep olabilirler.

 -Makatta akıntı;

İltihabi barsak hastalıkları, makat iltihabı, anal fistül, iyi ve kötü huylu tümörler makattan değişik özellikte akıntıya sebep olabilirler.

 -Makatta şişlik;

Tromboze hemoroid, makat absesi, iyi ve kötü huylu tümörler yukarıda tarif edilen şişliklere sebep olur. Ayrıca prolapsus (kalın barsak sarkması) da tuvalette ıkınma esnasında şişliğe sebep olur ve sonra ya kalkınca kendiliğinden içeri çekilir veya ilerlemişse çekilmez, ancak elle içeri itilebilir.

 -Makat kaşıntısı;

Yetersiz temizlik, anal kondilom, mantar  infeksyonları, akıntı, makat kanserleri, dermatit gibi deri hastalıkları, barsak parazitleri stres gibi birçok hastalık makat kaşıntısına sebep olabilir.

-Makatta dolgunluk hissi ;

Nadir görülen bir belirti olmakla beraber sindirim sistemi son kısmına çok yakın yerleşen ur ve kanserlerde görülür.

-Tenesm;

Tenesm gerçekte tuvaleti yokken varmış gibi hissetmektir. Sıklıkla İritable Barsak Sendromu (İBS) denen fonksyonel sindirim sistemi hastalığında görülür. Nadir görülen alt sindirim sistemi kanser ve urlarında da görülebilir.

-Büyük abdest tutamama;

Sinirsel hastalıklar, geçirilmiş anal bölge  ameliyatları, doğum komplikasyonu gibi durumlarda görülebilir.

-Makatta Darlık

Genellikle geçirilmiş ameliyatlarda gelişen komplikasyonlar sonucu anal kanalda daralma görülebilir. Ciddi şekilde tuvalete çıkmakta zorluk yada yapamama şeklindedir. Çok uzun süre ihmal edilmiş kronik anal fissürlerde kısmi darlık görülebilir.

Makat hastalıklarında bu belirtilerden biri veya birkaç tanesi  birlikte görülebilir. Ayrıntılı bir sorgulama ile bir ön tanı belirlenir. Muayene ile makat hastalıklarının büyük bir kısmında tanı konur. Muayene görerek, parmakla muayene ve anoskopla muayene olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilir. Özellikle anoskopla muayene mutlaka yapılmalıdır. Tanı konulamayan hastalara daha ileri tetkikler yapılır.

 Not:Makat hastalıklarında görülen yukarıdaki belirtileri sitemizde ayrı başlıklar altında (makat ağrısı neden olur? makat kanaması neden olur? vb) daha geniş ve ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

 

151 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Anonim

  Hocam ben tuvaletimi yaparken çok fazla ıkınmam gerekiyor ama bu durum önceden yoktu yarım 3 aydır falan var.Böyle bir ağırlık hissediyorum karnimda yapamadigim zaman. Bir de çok saçma bir şekilde dışkım olduğu zaman aşırı uykum geliyor böyle gözlerim açılmıyor nerdeyse ama sonra lovaboya gidince hemen geçiyor.

  1. Nizam Kurtdere

   Bu durum büyük ihtimalle kalın barsaklarla ilgili ve kolonoskopi yapılıp araştırılabilir.

 2. Levent

  Benim makatta ağrı ve doluluk hissi sanki sürekli tuvalet ihtiyacı var gibi agrım bütün gün sürüyor ne dendir

  1. Nizam Kurtdere

   Anoskopla muayene edilmesi lazım, bazen ciddi bir duruma bağlı olabilir.

 3. Mustafa

  Hocam kolay gelsin benim sorunum diskimi yaparken bir et parçası çıkıyor ve içeri iterken acıyor ve tuvaletten çıktıktan sonrada bir süre acı çekiyorum makattan dışında da iki tane kücuk memecik oluştu hastalığımın adı ve tedavi şekli teşekkür ederim kolay gelsin…

  1. Nizam Kurtdere

   Kesin tanı koymak için anoskopla bakılması lazım, anal polip, hemoroid, fissüre bağlı analö pili olabilir.

 4. Merhabalar.yıllardır kabızlık yasıyorum.hemoroid teshisi konuldu.bi suredir dışkılama esnasında parmak yardımıyla dışkılıyordum.bi kac gün önce makat içinde bi dolgunluk ve tıkanıklık hissediyorum.acaba ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Ne olduğunun anlaşılması için tuşe muayenesi ve muhtemelen rectosigmoidoskopi ile görerek değerlendirilmesi gerekir.

 5. Gülay

  Benim makatimda baskı şişkinlik var hemoroid terhisi konuldu dış tarafta meme oluştu ilaç kullandım geçti ama makatta şişkinlik baskı hissi devam ediyor sorun nedir acaba?

  1. Nizam Kurtdere

   Anoskopla içeriye bakılmasında fayda var, tanı konamazsa gerekirse kolonoskopi yapılabilir.

 6. Hasret

  Hocam buyuk tuvaletimizin yaptigimizin yerin yaninda kucuk meme seklinde bisey cikmis dunden beri cok agrim var arkadas tavsiyesi sayesinde kara merhem kullanirim faydasini olur mu iltihabi patlatir o merhem dedi ne yapmaliyim sizce.Doktora gitmekten de cok korkuyorum igneden korktugum icin tansiyon dusuyor bide.doktora gitsem ne gibi bi islem yapilir.

  1. Nizam Kurtdere

   Doktora görünün tam teşhis konsun ve ona göre doğru tedavi uygulanabilsin, sağdan soldan duyduğunuz laflara itibar etmeyin bazen ciddi sağlık sorunlarına yada tedavinin gecikmesine neden olur.

 7. Deniz

  Hocam merhabalar. Ben apandisit amaliyati oldum. Sonrasında anal bölgenin ucunda büyük abdest yaparken gıdıklama oluyor ve gün içinde ara ara kaşıntı oluyor ve bazen giderek şiddetli kaşımak gerekiyor. Şuan gemi deyim doktora gitme şansım Yok 6 ay. Ne yapmam gerekir. Teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   nizamkurtdere.com sitesinde makat kaşıntısı ile ilgili bilginin bulunduğu yazıyı okuyabilirsin orada bunun için tavsiyeler var.

 8. Merhaba hocam benim şikayetim makat bölgesinde ara ara kaşinti sanki bişey içinde hareket ediyor gibi bu hastalık 6 aydır devam ediyor gitmedim doktor kalmadı geta tahlili tutum kan VS tomografi sunucmda umblikus seviyesinde batın orta hattın solunda 18×17mm boyutlu irreguler şekilli mezenterik kalsifikasyon. çıktı sonucumda doktorum bir ilac yazdı ilac ismi tranko – buskas 10+10 hocam bu ne hastalığı tam olarak gecerim bu ilacla

  1. Nizam Kurtdere

   Makat kaşıntısının tomografide bulunan bulgu ile bir bağlantısı yok o bulgunun ne sebeple olduğunu buradan sölemem mümkün değil doktorunuz takip ediyor. Makat kaşıntısı ile ilgili sitede bir yazı var okuyup daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 9. Semih

  Merhaba hocam. Bir diyare atağı sonrasında başlayan anüs ağzında ele gelen nohut büyüklüğünde ağrılı şişlik , kaşıntı ve yanma sonrası genel cerraha gittim dış hemoroid dedi ilaç bile vermesi yolladı başka cerraha gittim o da dış hemoroid dedi tromboze olmuş bosaltirsam kanaman durmaz dedi ilaç vermedi ama şikayetlerim arttı çünkü gaz ve gaita çıkışım yoktu. Aile hekimine gidip laksatif olarak duphalac ve lokal anestezik olarak lidokain (redekain) yazdırdım. Şikayetlerim hafifledi bu sırada başka bir cerraha göründüm. Hem hemoroid hem de anal fissür olduğunu öğrendim. Procto gyvenol krem ,proctolog krem, anrecta krem verdi bir de supozituvar verdi aldım kullandım. Konstipasyonu engellemek için lifli beslendim bol hareket ettim bok sıvı aldım ve sıcak oturma banyosu yaptım. Ağrı geçti şişlik bitti denebilir ancak kaşıntı bir türlü geçmiyor. İstirahat halindeyken kaşıntı yok ama yürüyünce birkaç adımdan sonra başlıyor ve aşırı rahatsız edici bir durum. Bu durumda ne yapmalıyım lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Nizam Kurtdere

   Sitede meket kaşıntısı ile ilgili yazıyı okuyun şikayetleriniz geçmiyorsa muayeme olmanızda fayda var.

 10. Esra

  Hocam, iki hafta once yogun bir kabizlik yasadim. Tuvalet sonrasi agrilar duydum ..sonra batma hissi basladi hemn bir genel cerraha gittim. Fissur oldugunu botox yapilacagini soyledi .alti gun oldu enjeksiyon yapilali fakat enjeksiyondan uc gun once baslyan bugun dokuzuncu gun hic gecmeyen korkunc agrilarim vr.azcik gecer gibi olup geri geliyor son iki gun.. agri batma, doluluk hissi kas spazmlari hepsini yasiyorm.geve uykumdan aglayarak uyaniyorm..

  1. Nizam Kurtdere

   Botox enjeksyonundan sonuç alınıp alınmayacağından emin olmak için 2-3 hafta beklemek lazım.

 11. Uğur

  Merhaba hocam bendede ağrı sızı yok yanma desem değil ama yanma hissi ıslatsam az rahatlıyorum gibi oturmak istemiyorum sürekli hareket etmek istiyorum sıkıntı bastırıyor gibi,çocukluktan beri var ama gittikçe şiddetlendi,doktora gittim hemoroid bebelerin büyümüş dedi bı kutu hap ve fitil verdi kullandım biraz rahatladı gibi ama ilwclarnbitince devam etti tekrar gittim hafif şişlik var dedi ilaç kullanıyorum ama hala aynı bu sıkıntıyı nasıl tarif edeyim de bilmiyorum bu hemoroidden dolayı olabilir mi varmı öyle bir şikayet

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetlerin hemoroidden olabilir, zaten doktorun da teşhis koymuş. Hemoroid memeleri ileçla geçmez, ilaç şikayetleri azaltmaya yönelik, hemoroid 2-3.cü evrede ise lazer yada başka girişimsel tedaviler gerekir.

 12. mahmut

  Hocam merhaba. Benim sorunum şöyle . Günde büyük tuvalete 2 defaçıkıyorum ve biri 20dk 5dk ara diğeri de 20dk sürüyor. Sürekli ıkınma halindeyim ve gün içerisinde de sanki tam dışkımı boşaltmamış hissediyorum ve bu his beni mutsuz ediyor ve her şeyi mi etkiliyor. Daha öncesinde gaita ve kan testi yapıldı bir sorun çıkmadı.Stres ilacıda kullandım fayda etmedi ne yapabilirim artık?

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen diyetle çözülmesi gerekiyor, ancak anoskopla muayene ve gerekirse bazı başka testler yapılıp fonksyonel bir hastalık olup olmadığını da değerlendirmek gerekebilir.

 13. Murat

  Murat
  Hocam benin şikayetletim 4 ay öncesine dayanıyor
  Önceleri bir gün tuvalete cıkarken 3- 4 cıktı yumaşak
  Dışkılamaya döndü,ara sıra isal şeklinde oldu
  Karın gurultusu olmaya başladı..son bir aydır da
  Devamlı tuvalet hissi oluşmaya başladı
  Son 10 gündür makatımda agrı olmaya başladı
  Tuvalet hissi geliyor gidiyorum ıkınıyorum bir şey gelmiyor
  Agrım gün boyu sürüyor tuvalete gidip parmaladığımda
  Agrım bir müddet gidiyor belli bir süre sonra agrım ve doluluk hissim geri geliyo makatımı icerden sıkıyolar gibi
  Oluyo agrım kuyruk sokumum ordan başlıyor
  Ikındımmı agrı yapıyo büyük abdestimde tam boşaltamıyor hissi oluyor sanki içerde birşey varda cıkartma istegi geliyo tuvaletim herzamankinden ince cıkıyo

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene ve endoskopi ile kalın barsağın görüntülenerek doğru teşhis konur ve ona göre bir tedavi yapılabilir.

 14. Mehmet

  Tuvaletimi yaptıktan sonra klozette kan gördüm makatımın kenarinda bir şişlik var doktora hemoroid diye gittim makat çatlağı dedi krem ve bağırsak düzenleyici verdi 10 gün oldu oturduğumda baskı ve karıncalanma hissediyorum kendimi bildim bileli hep kabızlık çekiyorum işimde çok hareketli değil ne yapmalıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Kabızlık anal fissüre sebep olabilir, giderilmesi için ”kabızlığa ne iyi gelir ” başlıklı yazıya bakabilirsin, fissür krem ile geçmezse botoks enjeksyonu yada cerrahi tedavi gerekebilir.

 15. Feride

  Mrblar hocam makatin dışından içe doğru başlayan çizgi şeklinde Bi oluşum her büyük abdestini yaparken elime geliyor. Büyük abdestimi yaparken alışkanlık oldu anusun içeri kısmındi da yıkıyorum o sırada farkettim. Her hangi Bi ağri veya başka rahatsızlık vermiyor fakat her defasında sanki içeri doğru büyüyor tedirgin oldum ne yapmam gerekir. Teşekkür ediyorum.

  1. Nizam Kurtdere

   Cilt katlantısı yada hemoroid olabilir, muayene edilip bir hastalık belirtisi olup olmadığı anlaşılabilir.

 16. Buse

  Merhaba hocam 25 yaşındayim yaklaşık 2 senedir makattan kan geliyor muaneye gittim herhangi bi sorun yok dediler ama şiddetli ağrı dışkı sonrası dayanılmaz ağrı var ne yapmam gerekiyor. Anal fissür ise botoks enjeksyonu ile tedavi ediyoruz.

  1. Nizam Kurtdere

   Makatta kanama olunca mutlaka kenemenın sebebinin belirlenmesi gerekir, bunun için gerekirse kolonoskopi de yapılabilir, ama sizin tarifiniz anal fissüre benziyor, tanı için mutlaka görmek lazım.

 17. Ayşe

  Doktor bey merhaba.Benim sorunum eşimle ilişki sırasında kuyruk sokumunda ve sanki anüs de ağrı oluyor ve daha sonraki gün basınç hissi oluyor sanki büyük abdesttim varmış gibi sebebini öğrenebilirmiyim teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetleriniz tipik bir hastalığı tarif etmiyor, anoskopla muayene edilip tanı konamazsa belki başka tetkiklerde gerekebilir.

 18. Mert

  Hocam benim makat bölgemin içinde batmahissi bi anlık oluşuyo yada kramp gibi bişe kabızlık geçirdim normalmidir ama bu batmalar kabızlıktan öncede vardı

  1. Nizam Kurtdere

   Psikolojik olabilir ama emin olmak için anoskopla muayene edilmesi gerekir.

 19. Aybüke

  Merhaba 21 yaşındayım. 3 hafta kadar önce kabız idim ve geçmeyince her seferinde tuvalet yaparken acı daha da arttı. Tuvalet sonrası acı bitiyor. Kanama hiç olmadı meme oluşumu şişlik vs yok. Sadece sağ tarafta çıkışa yakın acıyor. En son çok acıdı. Sonra kabızlığı tedavi ettim artık değilim. 1 hafta locafen krem sürdüm. Bayadır yumuşak dışkı yapıyordum ve yavaş yavaş acı bitmişti artık hiç duymuyodum. Dün kabız değildim yine ama nispeten daha büyük ve sert dışkı yaptım. Yine aynı yer acıdı. Ama ilk zamanlar gibi dayanılmaz bir acı değil az gibiydi. Tekrar mı başladı ya da geçmemiş mi geçmez mi çok korkuyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetleriniz anal fissür hastalığına uyuyor, kabız kalmamaya dikkat edin ve sıcak su oturma banyosu yapın, anestol krem de sürebilirsiniz, çoğu zaman bu gibi tedbirlerle geçebilir. Geçmezse muayene edip kesin tanı ve kronik hale gelip gelmediğine bakmak lazım, kronik fissür kremle kolay kolay geçmez ve o zaman öncelikle Botoks iğnesi yada ameliyat gerekiyor.

 20. İrem

  hocam ayrıca şişkinlik yok, tuvalet problemi çekmedikçe kanama da olmuyor.

 21. İrem

  merhaba hocam ben 18 yaşındayım geçen sene bu aralar bir iki gün kabızlık yaşadım ve bu esnada kan da geldi ama devam etmedi. bu sene mart ayı gibi tekrardan geldi o da yine kabızlık çekerken oldu. dün tekrar tuvaletimi yaparken zorlandım ve biraz kan geldi. kendimi zorladığım için o bölge biraz acıyor. üniversite sınavına hazırlanıyorum ve biraz stresliyim ayrıca gün içerisinde pek fazla su tüketmiyorum. Tuvalet sorunumun sebebi belki odur ama kanama da olunca ister istemez korkuyorum ve çekiniyorum. üstelik araştırırken kanser tarzı şeyler gördüm çok üzüldüm.

  1. Nizam Kurtdere

   Makatta kanama önemli bir şikayet ve çok sık karşılaşılıyor. Hemen akla kanser getirip abartılı endişeye gerek yok. Çoğu zaman kabızlık sonrası oluşan sürtünmeye bağlı ama yine de emin olmak için anoskopla muayene ve gerekirse tetkik edilip arkasında önemli bir sebep olmadığının kesinleştirilmesi lazım.

 22. Melile

  Hocam merhaba, benim birkaç yıldır kendi tabirimle makat bölgemde ufak bir şişlik var, hemoroid olduğunu düşünüyorum ve bana hiç bir zararı olmadığı için, doktora vs gitmedim ama son 3 hafta olucak kabızlık problemi çektim, biraz ıkınarak büyük abdestimi yaptım ve hafif bir kanama oldu sonrasında da acı, birkaç bitkisel yöntem denedim biraz rahatlattı ama net sonuç alamadım, şuan ise hala arada kabızlık problemi çekiyorum kanama ağrı vs herhangi birşey olmuyor sadece hafif kaşıntı kımıl kımıl beni rahatsız eden durumlar oluyor sebebi tam olarak hemoroid mi yoksa başka daha kötü bir problem olabilir mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetleriniz hemorode uyuyor ama anoskopla muayene edilip kesin tanı ve hemoroid ise hangi evrede olduğu tespit edilerek ona göre çok ilerlemeden tedavi edilip ilerde olabilecek komplikasyonlardan kaçınabilirsiniz.

 23. Taner

  Hocam merhaba ben 31 yaşındayım pandemiden önce hiç bir rahatsızlığım yoktu fakat son 4-5 aydır bağırsak ve tuvalet alışkanlığımda değişiklikler oldu sonuç olarak gerekli dışkı testi kan testi yaptırdım anti hiv testleri yapıldı bir problem çıkmadı sonrasında şikayelerim devam etti kolonoskopi yaptırdım ve bir şey yine çıkmadı kolonoskopi sonucunda incelenen kolon bölümlerinde mukoza pataloji saptanmadı retrofleksiyonda anal kanalda internal hemeroidler görüldü normal kolonoskopik bulgular yazıyor kolonoskopi sonrası aradan 1 ay geçti şikatelerim yine geldi ve biraz zaman geçtikten sonra yine rahatladı ama sürekli rahatsız eden devam eden şeyler çok gaz çıkarma makat ucunda sürekli bir şey çıkış yapmak ister gibi bir his oluşuyor makat arasını genişlettiğimde rahatlıyor ve çok karın gurultusu oluşuyor bazı ilaçlar kullanıyorum ilaçlar bitmesine yakın yada stres olarak biraz daha rahatlama oluştuğunda şikayetlerim azalıyor bunun nedeni nedir hep böyle ilaç kullanmak gerekiyormuş veya bu şikayetler devam edecek mi inanın gaz çıkarmaktan sürekli makat ucunda bir his oluşmasından karın gurultularından insanların yanında olmaktan utanacak duruma geldim lütfen destek ve yarışmalarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim. Son olarak internal hemeroitler görüldü tam olarak ne anlama geliyor teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğin şikayetler İBS (iritabl barsak sendromu) hastalığına uyuyor fonksyonel bir hastalık ve zaman zaman stresle beraber tekrarlayabilir. Takip için gastroenteroloji uzmanına görünmelisin, ayrıca internal hemoroid iç hemoroid demek, yani iç hemoroidin var.

 24. Arda Soyalp

  Makat Bölgemde sanki birşey dolanıyormuş gibi oluyor geceleri yatağa girdiğimde kendimi dinlediğimde sanki bağırsaklarımda birşey geziniyor ve beni bunaltıyor, uykumu kaçırıyor yanak bölgelerinde kasıntı meydana getiriyor. Abış arası ve makat bölgesinde istemsizce çok şiddetli şekilde kaşıntı oluyor kaşımaktan yara oluyor. Uykuya dalmak imkansız sürekli o bölgede istemsizce birşeyler oluyormuş gibi hissediyorum his değil gerçekten oluyor birşeyler gibi ne yapmam gerek..

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetiniz belli bir hastalığı tarif etmiyor, muayene olun herhangi bir rahatsızlık yoksa psikiyatri uzmanına görünebilirsiniz.

 25. Armes

  Merhaba hocam hic bir agri sizi kanama durumu yok fakat ben ayni gun icinde bir normal diskiliyorum bir camur gibi oluyor. Bazen bu ikisi ayni anda oluyor. Ama hergun en az 1 kere tuvalete cikiyorum. Gaita testi yapildi gizli kan yok parazit yok. Normalde en fazla 2 kere cikarken bazen yumusak sosis sekilde 4 kere cikiyorum. Bir sorun olabilirmi

  1. Nizam Kurtdere

   Anlattıklarında bir sorun görünmüyor, tuvalet alışkanlıkları tüketilen gıdalar ve stresse bağlı olarak değişebilir.

 26. Berk Kırsal

  Hocam merhaba,46yasindayim, şimdiye kadar hiçbir sorunum yoktu ama,son 1 haftadır midem fena şiş idi ağrılı,yemeği biraz azalttım biraz düzeldi ama,şimdide daima tuvalet hissi,makatta biraz şişkinlik ve içten kıpırdanma,dıştanda küçük yuvarlak balon gibi şiş,hafif yanma hissi var, Nedir,ne yapmak gerekir?ara sıra böyle olur geçerdi,bu biraz uzun sürdü.

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz hemoroid hastalığına uyuyor, anoskopla muayene edip kesin tanı ve evresine göre bir tedavi uygulanabilir.

 27. Ayşe

  Hocam anüsün hemen ağzında bir şişlik var sanki deri parçası gibi, kanama falan yok şuan bir tane ama bazen 2 oluyor diğeri arada kayboluyor. Kabızlık vardı çok zorlama sonucu olduğunu düşünüyorum ne tavsiye edersiniz.

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen dış hemoroid, ama kesin tanı konması için anoskopla muayene olmakta fayda var. Hemoroid ise kabız kalmamak ve tuvalette çok ıkınmamak hastalığın ilerlememesi açısından önemli, sıcak su otuma banyosu da iyi gelebilir.

 28. Sengul

  Hocam evet hemeroid ve yırttık demisti fakat şimdi yeni olusan o sert şişe anlam veremesim ona mı anal pili dediniz? Ve bir de küçük yaşta lazeri önermiyoruz ilerisi için iyi olmaz dendi firati bulunca gelecegim sag olun

  1. Nizam Kurtdere

   Yeni oluşan sert şişlik anal pili, ağrılı ise tromboze hemoroid yada başka bir lezyon olabilir, kesin tanı konup gerekli tedavinin uygulanmasında fayda var.

 29. Sengul

  21 yaşındayım okulda wc gitmediğim için hemeroidim vardi ve kronik kabızdım.doktora gitmeye çok utndigimdan gitmedim. su toplamasi gibi yumusak doku daha oluştu ve tamamen diskilayamiyordum doktora gittim yırtilmis ama kendiliginden kapanmis yaşın küçük daha bir sey yapamayiz demislerdi ve şimdi o iki sislikle beraber boncuk gibi sert bir şey daha cıkmış sepsert ben acaba böyle mi yasayacagim cok korkuyorum psikolojimi bozdu bu makat hastalığı ben napıcam o sislik nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Psikolojinizi bozmaya gerek yok, lazerle tedavi dahil birçok girişimsel tedavi yöntemi var, şikayetleriniz hemoroid ve anal pili gibi görünüyor, anoskopla muayene edip kesin tanı konduktan sonra lazer veya birçok girişimsel tedavilerden biri tercih edilip uygulanabilir. Bize gelme imkanınız varsa gerekeni yaparız.

 30. Hocam benim yıllar öncesine dayalı kabızlık şikayetim var ama son zamanlarda dışkımda değişiklik aşırı şişkinlik ve gaz birikintisi dışkımı tam yapamamaya bağlı rahatlayamama ve makatımda darlık ve dolgunluk hissediyorum ne yapmalıyım söyler misiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Kabızlığı azaltmak için sitedeki ”Kabızlığa ne iyi gelir” başlıklı yazıyı okuyun, muayene olun gerekirse kolonoskopi ile kesin tanı konması lazım.

 31. Betul

  Merhabalar benim şikayetim öncelikle yeşil renkte mukus geliyordu 2 sene sonra mukus şeffaf sarı renge döndü son 1 aydirda kanlı mukus bazense büyük tuvaletim varmış gibi bir his oluşuyor tuvalete gittiğinde ise ikinmayla kan geliyor randevu aldım alma daha zamanı var hastaneye gidemedim

  1. Nizam Kurtdere

   Bir an önce anoskopla muayene ve gerekirse kolonoskopi yapılıp kesin tanı konması gerekir.

 32. Anonim

  Hasan merhaba hocam
  Benim 2.hafta oldu af edersin
  Oturamda zorlatmışdım gışgızor gelmişti şimdiyse Oturamda sol
  Tarafında.böyle.damar.gibi.bir et
  Parçası gibi hazım gelinde sıktımda
  Biraz batıyor doktora daha gitmedim
  Beni Bilgilendir son memnun olurım

  1. Nizam Kurtdere

   Anoskopla muayene edilmesi lazım, anal hematom, hemoroid yada başka bir lezyon olabilir.

 33. naz

  Merhabalar hocam. Yaklaşık 2 yıl önce roaccutane kullanmıştım. O dönem ciddi bir kabızlık sorunu yaşadım ama sonradan eski dışkılama alışkanlığıma döndüm. Bu olaydan sonra makatımın arkasından et parçası sarktı. Bazen şişiyor bazen büzüşüp küçülüyor. Kanama ya da ağrım olmadı. Bir de son günlerde fark ettim ki ıkındığımda makatım şişiyor. Normal pozisyona geçince sadece bi tane morumsu mavimsi çok az şişik bir yuvarlak bir şey gözüküyor. Bunlar ne olabilir? Görüntü dışında beni rahatsız eden bir şey yok.

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid ve anal pili tarif ediyorsunuz, anoskopla muayene edip kesin tanının konmasında fayda var.

 34. Bartu

  Merhaba hocam. Ben 20 aşındayım. Şimdiye kadar makatla ilgili herhangi bir sıkıntım yoktu fakat 3 gün kadar önce makat bölgesinde batma tarzında bir his başladı. Dışkılama ihtiyacı hissettiğim zaman ağrı artıyor fakat dışkılamadan sonra ağrı azalıyor. Yürüken vs. de batma tarzında hafif ağrılı his devam ediyor ve dışkılamanın başında makat kasılmış oluyor ve dışkılamayı zorlaştırıyor fakat makat dışkılama başladıktan sonra makat rahatlıyor ve dışkılama süresince ağrı kesiliyor. Batma hissini makat bölgesinde oturduğum zamanlarda da hafif de olsa hissediyorum. 3-4 gündür bu sorunu yaşıyorum fakat makatta akıntı kan vs. görmedim şu ana kadar. Acaba problem ne olabilir ?

  1. Nizam Kurtdere

   Önemli bir sorun gibi görünmüyor ama yine de anoskopla muayene edilmesinde fayda var.

 35. nergis

  Hocam benim tuvaletimi yapmamda bir sorun yok kabız da değilim. Yaparken herhangi bir acı, yanma ya da kaşıntı yok. Sadece her zamankinden daha az yapıyorum hepsini yapamamış gibi hissediyorum. Yaklaşık 4 gündür böyle. Zorlasamada gelmiyor. Hep büyük tuvaletim varmış gibi bir baskı var. Neden olabilir korkulacak bir şey olabilir mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Bunun birden fazla sebebi olabilir, en sık olarak iritable barsak sendromunda olur, Muayene ve gerekli tetkikler yapılarak kesin tanının konması lazım.

 36. Ali

  Hocam bende 7-8 aydır devam eden kronik kabızlık var,arada geçiyor sonra yine oluyor.Dışkılama esnasında çok bir acı olmuyor ama makatın bitiminde küçük bir yara var ve temizlerken makatın şişkin olduğunu hissediyorum ve genişlemiş gibi görünüyor,temizlerken makatta cansızlık ve genişlemiş olduğunu hissesiyorum.Genişlemesi normal midir?

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen sadece hemoroidin vardır, genişleme çok nadirdir. Şüphen varsa muayene olmanda fayda var.

 37. Gizem

  Hocam merhaba taklasik 1 hafta once siddetli mide agrisi makatta sanci ve surekli ishal olmadigim halde tuvalete ciktigim icin saglik ocagina gittim bir takim ilaclar kullandim midemde agri kalmadi dakat surekli fuvalete cikma istegi oluyor makatta cok fazla baski hissediyorum hangi bolume gitmem gerekir ayrica asiri halsizlestim

  1. Nizam Kurtdere

   Proktoloji ile ilgilenen cerrahi uzmanı olursa daha iyi olur yada normal cerrahi uzmanına görünmeniz gerekir.

 38. Mahir mesut sünbül

  1 hafta önce çalışırken makatamın üzerine yere düştüm ama hastaneye gitmedim 1 2 güne geçer diye ama gün geçtikçe ağrı ve batma var ne sırtüstü yatıyorum nede oturamıyorum çok canım acıyor

  1. Nizam Kurtdere

   Kuyruk sokumu kemiğinde sorun olabilir, ortopedi muayenesi olmanız lazım.

 39. Barış

  Hocam merhabalar,
  15 gündür makatımda gıdıklanma ve kaşıntı karışımı bir his ve gün içinde bazen akıntı oluyormuş gibi birşey hissediyorum.Ayrıca sanki kurt varmış gibi bir hareketlilik hissediyorum.Son günlerde tuvaletten sonra olmaya başladı.Kaşımak istemiyorum ama o kadar çok artıyorki tutamıyorum kendimi bazen.Ne yapabilirim kremle vs tedavisi varmıdır? Teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Teşhis için anoskopla muayene etmek lazım, hemoroid, reaksyonel ödem veya barsakta parazit olabilir.

 40. İyi akşamlar bende kabızlık vardı zaten bugün tuvalette elime et geldi makat bölgesinde çektim ama gelmedi sürekli gazım da geliyordu ne yapmam lazım

  1. Nizam Kurtdere

   Anoskopla muayene edip elinize gelen şişliğin ne olduğunun görülmesi lazım.

 41. Anonim

  Mehaba hocam benimde makatta sürekli tuvalet ihtiyacım olmamasına rağmen tuvalete gidiyorum sık sık oluyor ve akıntı oluyor ara ara akıntıyla beraber kan görüyorum 22 yaşındayım doktora hiç gitmedim bide bu sorunum 1 yıldır var bide randevuyu hangi bölümden almam gerekiyor

  1. Nizam Kurtdere

   Cerrahi bölümüne görünün anoskopla muayene belki kolonoskopi gerekebilir.

 42. Yunus

  Geceleri makatta oynama oluyo kiprasiyo uykumdan uyandigim oluyo bazen gunduzleride kiprasma degilde rahatsizlik hissi ediyo uzun suredir kabizlik var nedir ne yapmam lazim

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene ve barsak parazitleri yönünden tetkik gerekir.

 43. özkan

  Hocam benim şikayetim makattan sürekli olarak hava gelmesi 1 saniye aralıkla kısık kısık sessiz ve kokusuz 3 gündür kesintisiz devam ediyor acaba neden kaynaklanmaktadırisaygılar

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğin gibi bir hastalık yok, muayene olmanda fayda var.

 44. yılmaz

  hocam makata deligin bir az iç tarafında sanki sürekli birşey hareket ediyor dış tarafında tuvaletimi yaptığımdan 15 dk sora kaşınma ve kaşınma bitince yanma başlıyo o esnada akıntı da yapiyo sonra sanki hic temizlememisim ic camasirima pisletmisim gibi nedeni i detaylica anlatırmısıniz hocam hangi doktora cıkacağıma dair

  1. Nizam Kurtdere

   Genelde bütün cerrahi uzmanları bakıyor ama proctoloji ile ilgilenen cerrahi uzmanına görünmek daha iyi olabilir.

 45. şenol

  hocam selamlar benim şikayetim hocam bir ara kabızlıktan zorlandım sonra ara ara makat bölgemde sanki hava kaçırma gibi bir durum oluyor hareket edince bazen oturunca yürürken sanki ufak bir çatlak var gibi hissediyorum bazen teşekküe ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Önemli bir sorununuz yok gibi ama endişenizi gidermek için şikayetiniz devam ederse muayene olmanızda fayda var.

 46. Tuğba

  Merhaba hocam. Benim makatımda 3 aydır geçmeyen bi kaşıntı var. Makatım derken vajina ile makat arası özellıkle. Kaşınıyor. Kasıdıkça acıyo. Yıkıyorum yanıyor. Artık sürekli yıkıyorum. Gunde belki 10 20 sefer. Doktora gidemedim. Bu kaşıntı için bi krem varmış onu kullansam işe yarar mı? Kaşıntı ve su değdiğinde yanmadan başka şikayetim yok. Gariptir ki tuvalet yaparken hiç bi acı yok. Ta ki su değene kadar. Sankı tuz basıomuş gibi bi acı oluyo.

  1. Nizam Kurtdere

   Makat kaşıntısına sebep olacak bir çok faktör var bu nedenle muayene olmadan ilaç kullanmak doğru olmaz, temiz ve kuru tutup pruzon krem kulanın geçmezse muayene olmalısınız.

 47. Burak

  Hocam merhaba son 3 aydır makatın ucunda dolgunluk zaman zaman yanma büyük tuvaletini yaparken kaşıntı ama taharet musluğu ile temizlenirken kesilmiş gibi acı var zaman zaman kan da geliyor koyu kırmızı ayrıca sürekli akıntı vardı yeşil sarı renk gibi kötü kokulu akıntı azaldı ama şu son haftalarda değişik baskı devam etmekle birlikte tarif edemeyeceğim bir hissiyat var. Meme olma durumu yok makatın bitiminde yukarıda

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetlerin bir çok makat hastalığında görülebilen şikayetler, bu nedenle önce anoskopla muayene ve gerekirse kolonoskopi yapılıp kesin tanı konması lazım.

 48. Hakan

  Merhaba hocam öncelikle herkese geçmiş olsun hocam benim sıkımdım herkesinkinden çok farklı bende devamlı makatı his etme duygusu var sanki böyle içine bişey koysam rahatlıcsk mış gibi ama hep devamlı sabah gözümü uykudan açıyorum taki yatana kadar lütfen yardım edin doktora da gittim yara diyorlar ilaç veriyorlar aynı

  1. Nizam Kurtdere

   Anoskopla ayrıntılı bir muayene gerekir bir hastalık saptanırsa konulacak taşhise göre bir tedavi planlanabilir.

 49. Hocam ben ayrıca 16 yaşındayım.Sürekli ders çalışırken saatlerce sandalyede oturmak zorunda kalıyorum.Daha yeni dışkılama sonrası damlalar şeklinde kanama ve yanma sonrasında ise dolgunluk hissi var.Üşütmeden veya sandalyede oturmaktan da olabilir mi?Basur ya da anal fissürden şüpheleniyotum ama internete baktığımda kanser riskinin de olabileceği de yazıyor.Sizce nedir hocam?

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetleriniz daha çok anal fissüre benziyor, kesin tanı için muayene etmek lazım, çok oturma ile ilgili olduğunu sanmıyorum, sıklıkla kabızlıkla ilgili olabilir. Hemen kanser aklınıza gelmesin, o yaşlarda pek karşılaşmıyoruz.

 50. Büyük abdest sonrasında kanama gerçekleşti.Ayrıca dışkılama sorasında batma hissiyle beraber kanama var.Bir süre sonra da makatta rahatsızlık hissi oluştu.Sizce bunun sebebi nedir?

 51. Can

  Beş sene kadar öncesinde kıl dönmesi ameliyatı olmuştum hocam tam emin olmamakla beraber sanki bu bölgeden yayılıyor bu his büyük tuvaletimi yapınca geçiyor gibi oluyor belli bi zaman sonra tekrar nüksediyor

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid yada anal dermatit gibi bir rahatsızlık olabilir, anoskopla muayene edip kesin tanı konabilir.

 52. Can

  Merhaba hocam yaklaşık bir haftadır makat bölgemde gıdıklanma hissi yaranın iyileşme aşamasındaki hoşlantı sezgisine benzer bi durum söz konusu ve gün içerisinde bu durum şiddetlenebiliyor iki hafta önce farklı bir hastalıktan ultrasona girmiştim fazla ıkınmış olabilirim bu durum buna sebeb olabilir mi psikolojik olarak rahatsız edici bir durum görüşünüz bnm için önemli teşekkür ederim

 53. Melisa

  Merhaba. Benim yaklaşık olarak3-4 aydır tuvalet alişkanliklarim değişti. Ani büyük tuvaletim geliyor bazen tutamıyorum. Makatim dışarı çıkacakmış gibi oluyor ağrı ve baski hissediyorum. Son iki haftadır da büyük tuvaletimde kan görüyorum ve ağrılarım artıyor. Bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Nizam Kurtdere

   Bu şikayetlerinizi ihmal etmeyin, önce anoskopla ayrıntılı makat muayenesi ve kesin tanı konmalı, konamıyorsa kolonoskopi yapılması gerekir.

 54. Sebilay

  Merhaba hocam ben yaklaşık bir yıldan fazla dır karında şişlik ve bağırsak hareketlerinde değişiklikler yaşıyorum gastroenteroloji Dr gittim ultrason endoskopi gaita tahlili oldum hepsi normal bişey çıkmadı Son zamanlarda makatta dolgunluk hissi tam boşaltamama yaşıyorum o kadar ısrar ettim kolonoskopi ye gerek duymadılar benim teşhisi nedir sürekli gaz giderici verip gönderiyorlar beni teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Buradan teşhis koyamam ancak kalın barsak ile ilişkili şikayetleriniz var ve bunun için kolonoskopi çekilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 55. Gül

  Hocam ben dede 4ay önce tuvalet düzensizliği başladı. Tuvaletim geliyor ama tuvalete çıkarken çok zorlanıyorum. Ve tam rahatlayamıyorum. Dr gittim mide fıtığı ve reflü var. Bu yaşadıklarımın sebebi mide fıtığı olabilirmi.

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük abdest ile ilgili şikayetleriniz mide fıtığı ve reflü ile ilgili olmaz. Daha çok kalın barsak va rectum dediğimiz sindirim sisteminin son bölümü ile ilgili olabilir, onu araştırmakta fayda var.

 56. Sait

  Hocam iyi günler
  İlk zamanlarda makat bölgemde cam çatlağı gibi yakınmalarım vardı hiçbir kanama da olmadı iyileşti
  Şuanda ise dışkı yaptıkdan sonra sızlama var ve dışkı esnasında sanki bir şey engelliyormuş gibi

  Yardımcı olur musunuz

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetlere bakarak hastalığınız hakkında net bir kanaate varmak zor, anoskopla muayene etmekte fayda var.

 57. Burcu

  Hicbir sorunum yok ama makattimin tam kendisinde dolgunluk hissi var yani tam ortada ama tuvaletimde problem yok daha once perianal apse ameliyati olmustum.

  1. Nizam Kurtdere

   Dolgunluk hissi tek başına bir hastalık olduğunu göstermeyebilir, yinede önce anoskopla muayene ve gerekirse bazı tetkikler yaparak bunun arkasında ciddi bir hastalık olmadığından emin olmak lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 58. İlhami

  Makatımda birkaç aydır çatlak gbi birşey var. Çok nadir kanama oluyor tuvaletten sonra ve yaparken kesiliyor sanki makat. Ayrıca iç tarafında parmağıma değen sivilceden biraz daha büyük bişey var hocam. Kaşıntı da cabası. Fissür mü mantar mı hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fissür olma ihtimali yüksek, ama muayene etmeden kesin tanı konması mümkün değil.

 59. Ezgi

  Hocam makatımda bir kac gündür dolgunluk hissi var tualetimi yaptıkdan sonrada bir meme cıkıyo tekrar içine giriyo ama agrım kanamam dıskıda herhangi mukusumsu birşey yok kabız ve isalde değilim kötü bişey olmasından cok endişeleniyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Öncelikle tuşe ile muayene ve anoskopla bakmak lazım, evham yapmak doğru değil ama mutlaka muayene ve kesin tanının konması lazım.

 60. MUSTAFA YILMAZ

  Merhaba Doktor Bey;Ben Ekim 2017 yılında 127 kilo idimç Sonra diyetisyene gittim 1 yılda 77 kg a düştüm diyet egzersiz yürüyüş yaparak; Sonra diyeti kontrol altına aldım uygulama yapmıyorum Şu andaki kilom 87 kg Yani bıraktıktan sonra 10 kg aldım Son iki yıldır Aşırı kabızlık problemim var Bazen ilaç kullandım Duphalac Şurup, Bazende Kuru Kayısı yedim faydasını gördüm ama ne zaman bıraksam Kabızlık problemim tekrar başlıyor Büyük abdestimi yaptığımda sanki jilet keser gibi ağrı hissediyorum aynı zamanda ıkınma zorlanma şikayetlerimin yanısıra Makatın dışta katı sonra yumuşak bir şekilde büyük abdestimi yapıyorum Benim rahatsızlığım ne olabilir ? Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim Saygılarımla İyi Günler İyi Çalışmalar Dilerim

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğin şikayet anal fissür hastalığına uyuyor,kesin tanı için muayene etmek lazım, Hastalık kronikleşmişse tedavi için botullinum toxin iğnesi yada ameliyat gerekiyor.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 61. Rumuz xy

  Merhaba hocam benimde makatımda aşırı kaşıntı var ve sümüksü kanlı dışkı var kaşıntı için mantar kremi ve antibiyotik kullandım ama kaşıntı geçmedi canım sürekli orada canım çok açıyor nedeni ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetler anal dermatit te görülür (bunun için sitedeki anal pruritus başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz), bazen kalın bağırsaktaki inflamatuar hastalıklara bağlı olabilir, bir kolonoskopi yaptırmanızda fayda var.

 62. Türkan

  Merhaba benim şikayetim anüs bölgesinde sürekli bir basınç hissi var iki hafta önce mide ağrısı şikayetiyle hastaneye gittim gaita gizli kan testi pozitif çıktı ne yapmam lazım bilmiyorum çok endişeliyim

  1. Nizam Kurtdere

   Öncelikle tuşe ve anoskopla 8-10 cm ye kadar muayene edilip tanı konmaya çalışılır, sonrasında kolonoskopi yapmak lazım. Gerekirse mide için de gastroskopi yapılabilir. Endişe etmek yerine gerekeni yaptırıp kesin tanı ve uygun tedavi yaptırmak lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 63. Benim makatımda ve etrafında et parçaları var ve büyüyor acı kanama vs bişey yok bazen lavaboda acıyor o kadar ama çok değil ama lavabo ihtiyacım yokken varmış gibi hissediyorum ve bu çok sık oluyor beni rahatsız ediyor

  1. Nizam Kurtdere

   Anal polip, cilt büyümesi yada hemoroid şikayetiniz olabilir,anoskopla muayene edip kesin tanı koymak lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 64. Caner deniz

  Sürekli tuvalete çıkma isteği oluşuyor ve makata ağrılar oluşuyor bunun tam olarak sebebi nedir hocam

  1. Nizam Kurtdere

   İBS dediğimiz fonksyonel barsak hastalığında olabilir, bazen de bazı anal bölge hastalıklarında görülebilir, onun için önce anoskopla muayene ve gerekirse bazı tetkiklerin yapılması lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 65. Hocam 2 ay oldu ilostomi kapatıldı makatta yanma ağrı ve baskı var bağırsak 4 ay dışarda kalmıştı bu yaşadıklarım normalmi düzelirmi

  1. Nizam Kurtdere

   Önceki ameliyatının ayrıntılarını bilmediğim için buradan yorum yapmam zor, temiz ve kuru tut, durumunu ameliyatını yapan doktorlarınla görüşmen daha doğru olur.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 66. Mehmet

  Hocam makatın az üstünde kaşıntı ve kötü kokulu ıslaklık ve makatın çevresinde hafif kızarıklık var. Tuvaletten sonrada sanki hala anüste birşey varmış gibi geliyor

  1. Nizam Kurtdere

   Anal dermatit ve anal fistülde bu şikayetler görülebilir, kesin tanı için muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 67. Aylin Aysude

  Merhaba,ben bebekliğimden bu yana kabızlık sorunları yaşıyorum normal bir dışkılama düzenim yok 2-3günde bir yaptığım oluyor ya da ishale çeviriyor. 2 gündür anüsümde birşey geziyormuş hissi var ve tuvalete çıkmakta zorlanıyorum sizce sebebi ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetlerinize bakarak teşhis koymak zor, kronik kabızlık ve bazen ishal için ilk akla gelen irritabl barsak sendromu ama yinede bir kolonoskopi yapılıp diğer hastalıklardan ayırt edilmesi lazım. Makat bölgesindeki şikayet hemoroid olabilir, kesin tanı için anoskopla muayene gerekir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 68. Beyazıt

  Hocam analfissurde 2 yil once ameliyat oldum. Kronik olduğunu soylediler. Daha sonrasinda makatta darlik olustu. Suanda parmak hareketleriyle açmaya çalisiyorum.ve canim sıkılıyor bi duruma bunun başka bir çaresi varmi acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Darlık varsa muayene ile seviyesine bakmak lazım gerekirse ameliyat düşünülebilir, ama ameliyat riskli olduğu için iyi değerlendirmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 69. Gülistan

  Hocam Merhabalar,Yaklaşık 2 aydır makat içi kaşıntı problemi yaşıyorum.Bir gece hekime başvuracakken eczaneden parazit olduğunu düşünüp 40 film tablet olan Andazol adlı ilaca başladım.Bu ilacı belirli aralıklarla kullanarak 30 film tablet kullandım.İlacı kullanmaya başladıktan 10 gün sonra kaşıntılar azaldı.Ara verince tekrar şikayetler başladı.En sonunda dahiliye hekimine başvurdum.Durumu izah ettim.Dışkı tahlilili yapıldı.Tahlilde herhangi bir parazite raskanmadı.Makatta kaşıntıyla beraber bir süre sonra makatta baskı,doygunluk hissi başladı.Dahiliye doktoru genel cerraha yönlendirdi.Çok ileri olmayan hemoroidim vardı.Fakat muayinede çıkmadı.Şimdi bir krem verildi fakat hiç bir faydasını görmedim.Ben hala parazit olabileceğini düşünüyorum.Son zamanlarda dışarıdan yemek yedim akşamları ordan geçmiş olabileceğini düşünüyorum.Yardımlarınızı rica ederim.Saygılarımla.
  Dr.Nizam KURTDERE
  Makat kaşıntısının çok fazla sayıda sebebi olabilir. Barsak parazitleri de buna sebep olur ve bir tahlil ile bulunamayabilir, gerekirse tahlil tekrarlanır. Başka rahatsızlıklar yönünden de tetkikler yapmak gerekebilir. Bu konuda ”Makat kaşıntısı neden olur?” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

 70. Yasemin

  Kabizlik yok yada tuvaletimi yaparken zorlanmiyorum ama bugun ilk defa tuvaletimi yaptıktan sonra pecetede acik renkte kan tespit ettim son zamanlarda surekli tuvalete cikiyorum ve tuvaletim olmasa bile bi siskinlik dolgunluk hissediyorum.kasiklarda ve belimdede cok fazla agri oluyo bunun sebebi ne olabilir acaba?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Makat ile ilgili şikayetleriniz hemoroid gibi görünüyor, anoskopla muayene edip kesin tanı koyabiliriz. Diğer şikayetleriniz bununla bağlantılı değil gibi görünüyor ve ayrıca tetkik edilmesi lazım.

 71. Yasemin

  Merhaba,
  Benim makadımdan yaklaşık 3 aydır sadece dışkı esnasında açık renkli bir kanama gelmekte. Dışkılama ihtiyacı hissettiğim anda aşırı bir doluluk hissi ve bağırsaklarıma doğru bir sancım olmakta. Bütün tahlilleri yaptırıp, endoskopi ve kolonoskopi çektirdikten sonra uzman doktorum herhangi bir neden bulamamıştır. Sebebi neden olabilir? Damarlarda bir problem olabilir denildi ve ilaçları kullandığım halde kanamam durmadı. Sizce tekrar muayne olmalı mıyım?
  Yardımcı olabilir misiniz?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makatta kanama olunca yapılacak tetkiklerle kanamanın sebebinin bulunması lazım. Sizin de tetkikler yapılmış ve bir sebep bulunamamış. Hemoroid olup olmadığı yönünden tekrar değerlendirme yapılabilir. Çünkü hemoroid de mukoza incelir ve sürtünme ile çok az kanamalar olabilir.

 72. Esra arslan

  Makatımda kasıntı var bişey varmış gibi hissediyorum ve bazen tuvaletimi yaparken ağrı oluyor bilgilendirirseniz sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal dermatit, fissür, yada hemoroid olabilir, anoskopla muayene edip teşhis edebiliriz.

 73. Ceyda

  Benim makatta sürekli. Bir dolgunluk war bir yıl oldu artık çok rahatsız ediyor sürekli ıkınma. Hıssım war bu ne olabilir.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu durum sıklıkla iritabl barsak sendromunda görülür, ancak bazen arkasında daha ciddi hastalıklar da olabilir, bu nedenle önce anoskopla muayene ve gerekirse kolonoskopi yapılıp kesin tanı konması gerekir.

 74. M. O

  Kabızlık geçiyorum. Biraz stres yapmıştım. Son tuvalete çıkışımda kendimi zorladım. Makat bölgesinde şişkinlikler var. Emin değilim ama önceden de vardı ama çok az gibiydi. Durum nedir? Kabızlık sonrası şişkinlik normalse ne zaman inmesi gerekir? Dengesiz besleniyorum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz hemoroid gibi görünüyor ama kesin tanı ve gerekli tedavinin doğru yapılması için anoskopla muayene etmek lazım.

 75. Eren

  Benim makatimda hafif bir agri igne batiyormus hissi birde gidiklanma var birsey geziyormus gibi kil kurdu sanip ilaclar kullandim ama herhangi bir sonuc alamadim kabizligimda vardi distan bakildiginda hicbir sorun gozukmuyor acaba icten yirtilmami olustu genel cerrahiye gitmelimiyim simdiden tesekkurler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anoskopla muayene olmanızda fayda var, iç hemoroid buna benzer şikayetler yapabilir.

 76. Ayşe

  Benim makatta boncuk gibi bir şişlik var bu şişlik nedir zararlı midir daha 1 yıl önce Dr gittim krem verdi ılık suyla pasuman yap dedi geçmedi ne yapmam lazim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bir yıldır geçmiyorsa anal pili veya polip olabilir, muayene edip kesin tanı koymak lazım.

 77. Feda

  Makatimda 6 aydan uzun süredir olan nadir çok hafif agrilar ve kaşıntı var.Siyahlik ve makat altinda emin olamadığim küçük bir yirtik var. Önemli bir şey olabilir mi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetleriniz tanı koyduracak gibi değil,muayene etmek lazım. Anal dermetit, fissür veya hemoroid olabilir.

 78. Demet

  Malatya çok fazla acı ve kaşıntı var ayrıca üzerinde beyaz birşeyler var
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarifiniz anal dermatite benziyor, kesin tanı için muayene etmek lazım.

 79. Makatta şişlik var randevu aldım 6 gün sonraya kaldı 6 gün kadar sorun büyür mü
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Abse değilse beklenebilir.

 80. ayca

  Benim makatimda iğne batar gibi bir acı var bu eskiden de vardı sonra ağrı kesildi bir daha başladı makatimda acı oluyo sonra duruyo saatler sonra bir daha basliyo eskiden ilaç vardı şimdi onu kullanmıyorum acaba cevap yazar misiniz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene edip kesin sebebini bulmak lazım, ona göre tedavi düzenlenebilir.

 81. Meryem

  Merhaba,benim yaklaşık 1,5-2 aydır makattan kan geliyor. İlk önce sadece dışkıda vardı ama şimdi pıhtılaşmış kan şeklınde akıntı oluyor.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kanın nereden geldiğinin kesin anlaşılması için önce anoskopla muayene ve gerekirse kolonoskopi yapılası lazım.

 82. Ahmet

  Hocam benim sikayetim makkat dibinde olusan bi şişlik et parçası gibi surekli iğne batar gibi sancilar oluyor ve bu sorun bas gosterdiginden beri ihtiyacımı göremiyorum 4 gun oldu.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğin şikayetler anal fissür olabilir,kesin tanı için muayene etmek lazım.

 83. Hulya

  Benim sorunum makatta çatlak yanma kaşıntı ve kalçanın üstüne oturamıyorum çok agrım var
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz şikayetler anal fissüre benziyor,muayene edip kesin tanı koymak lazım.

 84. Hulya

  Merhabalar benim şikakayetım makatta yanma kasıntı dışkıyı cıkaramama ve kalça da şiddetli ağrı var oturamıyorum tesekkürler

 85. rumuz hasta

  merhaba kabızlık ve ishal gibi sorunlarım yok şikayetim iki gün oldu ve sürekli hızlı bir şekilde ilerliyor makat bölgemin etrafı intihapsız sivilce şeklinde çoğalıyor yanma ve kaşıntı tarif edilemez şekilde şikayetimin ikinci gün olmasına rağmen oturamaz ve tuvalet ihtiyacımı karşıladıktan sonra silemez oldum henüz çekimserliğimden dolayı doktora gitmedim ama yarın kesin gidecem dayanılmaz ama sizce nedir bu hastalığımın adı ve tedavi şekli teşekkür ederim kolay gelsin
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz şikayetlere bakarak tanı koymak zor,bir an önce muayene olmanız lazım.

 86. TAHSİN GÜCER

  GEÇMEYEN KABIZLIK, DIŞKILAMA SIRASINDA SANKİ BİR ÇENGELLİ İĞNE İLE DIŞKI YAPIYORMUŞCASINA ACI. DIŞKI BİTİMİNDE MAKATTA BAŞLAYAN ŞİDDETLİ AĞRILAR.. TEDAVİ SÜRECİ İLE BİLGİ VERİRMİSİNİZ.HANGİ BÖLÜME GİTMEM LAZIM
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz şikayetler kabızlığa bağlı oluşan kronik anal fissür hastalığına uyuyor,tedavi için biz botulinum enjeksiyonu iğnesi yapıyoruz,ameliyat ile tedavi uygulanıyor,bizce ameliyat daha riskli ve daha zahmetli bir uygulama,mecbur kalınmadan ameliyat önermiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017