randevu al tedavi ücretleri

Makat hastalıklarının belirtileri nelerdir?

   Makat Hastalıklarında Hangi Belirtiler Görülür:

-Kanama

-Ağrı

-Akıntı

-Şişlik

-Kaşıntı

-Tuvalet alışkanlığında değişiklik

-Dolgunluk hissi

-Tenesm

-Büyük abdest tutamama

-Darlık

Gibi belirtiler görülür. Bu belirtileri ayrı ayrı incelemeden önce konuya bakış açımızı genişletecek genel bilgilere bakalım.

   Makatta Şikayetimiz Olunca Ne Yapmalıyız?

Anal bölge hastalıklarını iyi huylu hastalıklar ve kötü huylu hastalıklar adı altında 2 grupta toplayabiliriz. Hemoroid, anal fissür, anal abse, fistül, anal dermetit gibi hastalıklar iyi huylu hastalıklar grubunu oluşturur. Kötü huylu hastalıklar ise anal bölgenin çeşitli kanserleridir. Maalesef bu iki hastalık grubunu kolaylıkla  birbirinden ayıran özellikte belirtiler yoktur. Tam tersine çoğunun belirtileri birbirine benzemektedir. Makatta istatistik olarak en sık rastlanan hastalık hemoroid hastalığıdır ve insanların %50 sinin hayatının bir döneminde hemoroid (basur) yakınması geçirmiş olduğu araştırmalarla tespit edilmiştir. Bu nedenle toplumumuzda makatta şikayet olduğunda basur diye geçiştirilir, utanma ve çekingenlik duygusuyla doktora gidilmez. Ayrıca hastaların doktora başvurmakta gecikmesinin tek sorumlusu hastalar değildir.

Hastanın makatla ilgili mahrem ve özel şikayetlerinin ayrıntılı olarak sorgulanabilmesi ve uygun şekilde muayene edilebilmesi için doktorun  hastanın güvenini kazanması, muayeneye uygun bir ortamın hazırlanması ve hastaya yeterli zamanın ayrılması ile mümkün olabilir. Ülkemizde kamu hastanelerinde bir doktorun günde 100 den fazla hasta baktığı bilinmektedir. Hastaya birkaç dakika ayırabilen bir hekimin bu şartları sağlaması mümkün görülmemektedir. Bu durum hastanın doktora gitmekten çekinmesine, makatta bulunabilen birçok ciddi hastalığın ihmal edilmesi ve tedavide geç kalınmasına sebep olmaktadır. Her ne kadar makat kanserlerine çok sık rastlanmasa da kanser hastalığının tedavisi erken teşhis edilmesiyle mümkündür. Bu nedenle tanıda geç kalınması tedavi fırsatının kaçmasına ve hastanın hayatını kaybetmesi de dahil ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Makatla ilgili bir şikayetimiz olduğunda konunun uzmanına vakit kaybetmeden görünmeli ve muayene olmak konusunda hiç tereddüt etmemeliyiz. Konuyla ilgili uzmanlar için makat muayenesi rutin olarak uyguladıkları son derece olağan bir durumdur. 

 Makat hastalıkları nasıl anlaşılır?

Makattaki belirtilerden hastanın doktora başvurmasını sağlayan en önemli belirtiler makatta kanama ile şiddetli ağrıdır. Oysa makatta dolgunluk hissi, tenesm (tuvaleti yokken varmış gibi hissetme) makatta kaşıntı gibi daha az dikkat çeken belirtiler makat kanserinin belirtileri olabilir.

Anal bölge hastalıklarında görülen belirtiler ve bu belirtilerin özellikleri hastalık konusunda bir ön tanı konmasını sağlayabilir, ancak tedaviye başlanması için bu ön tanının muayene bulguları veya bazı tetkiklerle doğrulanması gereklidir.

makat-hastaliklari

Şimdi anal bölgede görülen belirtileri ayrı ayrı inceleyelim

 -Makattan kan gelmesi;

Makattan damla şeklinde parlak kırmızı renkte kan gelmesi kanamanın makata yakın yerden geldiğini düşündürür, sıklıkla hemoroid veya anal fissürde görülür. Kanamayla birlikte tuvalet yaparken cam kesiyor gibi ağrı anal fissürü, ağrısız kanama ve ıkınma esnasında makatta küçük baloncuk gibi şişlikler hissedilmesi hemoroid hastalığını düşündürür. Künt bir ağrı ve makatta dolgunluk ile beraber olan kanamalar kanser hastalıklarında görülür. Mide ile oniki parmak barsağı ülseleri gibi üst sindirim kanalından olan kanamalarda kan sindirildiği için rengi kırmızı olmaz erimiş zift gibi simsiyah görünür. Bu kanamalar çoğunlukla ciddi kanamalardır ve acile başvurmayı gerektirir. Ayrıca iltihabi barsak hastalıklarında kan büyük abdest ile karışık bazen iltihaplı gelir.

-Makat ağrısı;

Kabızlık sonrası aşırı ıkınma, ishale bağlı sık tuvalete çıkma sonrası birden makatta oluşan yumuşak şişlikler ve ağrı tromboze hemoroid veya anal hematom hastalığında görülür, tuvalet yaparken yırtılıyor gibi veya cam kesiyor gibi ağrı olması anal fissür hastalığında görülür. Anal bölge ve çevresinde yavaş yavaş büyüyen etrafı kızarık şişlik, gittikçe şiddetlenen ağrı, ateş, titreme gibi belirtiler perianal abseyi düşündürür. Makat kanserleri ancak çok ilerleyince künt bir ağrıya sebep olur.

-Dışkılama alışkanlığındaki değişiklikler;

İltihabi barsak hastalıkları, kalın barsak kanserleri, ciddi emosyonel değişiklikler tuvalet alışkanlıklarında değişikliğe sebep olur. Bazen sayısı artar bazen azalır, ishal kabızlık veya tamamen tıkanmaya sebep olabilirler.

 -Makatta akıntı;

İltihabi barsak hastalıkları, makat iltihabı, anal fistül, iyi ve kötü huylu tümörler makattan akıntıya sebep olabilirler.

 -Makatta şişlik;

Tromboze hemoroid, makat absesi, iyi ve kötü huylu tümörler yukarıda tarif edilen şişliklere sebep olur, ayrıca prolapsus (kalın barsak sarkması) da tuvalette ıkınma esnasında şişliğe sebep olur ve sonra ya kalkınca kendiliğinden içeri çekilir veya ilerlemişse çekilmez, ancak elle içeri itilebilir.

 -Makat kaşıntısı;

Yetersiz temizlik, anal kondilom, mantar  infeksyonları, akıntı, makat kanserleri, dermatit gibi deri hastalıkları, barsak parazitleri stres gibi birçok hastalık makat kaşıntısına sebep olabilir.

-Makatta dolgunluk hissi ;

Nadir görülen bir belirti olmakla beraber sindirim sistemi son kısmına çok yakın yerleşen ur ve kanserlerde görülür.

-Tenesm;

Tenesm gerçekte tuvaleti yokken varmış gibi hissetmektir. Sıklıkla İritable Barsak Sendromu (İBS) denen fonksyonel sindirim sistemi hastalığında görülür. Nadir görülen alt sindirim sistemi kanser ve urlarında da görülebilir.

-Büyük abdest tutamama;

Sinirsel hastalıklar, geçirilmiş anal bölge  ameliyatları, doğum komplikasyonu gibi durumlarda görülebilir.

-Makatta Darlık

Genellikle geçirilmiş ameliyatlarda gelişen komplikasyonlar sonucu anal kanalda daralma görülebilir. Ciddi şekilde tuvalete çıkmakta zorluk yada yapamama şeklindedir.

Makat hastalıklarında bu belirtilerden biri veya birkaç tanesi  birlikte görülebilir. Ayrıntılı bir sorgulama ile bir ön tanı belirlenir, muayene ile makat hastalıklarının büyük bir kısmında tanı konur. Muayene görerek, parmakla muayene ve anoskopla muayene olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilir. Özellikle anoskopla muayene mutlaka yapılmalıdır. Tanı konulamayan hastalara daha ileri tetkikler yapılır.

 Not:Makat hastalıklarında görülen yukarıdaki belirtileri sitemizde ayrı başlıklar altında (makat ağrısı neden olur? makat kanaması neden olur? vb) daha geniş ve ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

 

22 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. TAHSİN GÜCER

  GEÇMEYEN KABIZLIK, DIŞKILAMA SIRASINDA SANKİ BİR ÇENGELLİ İĞNE İLE DIŞKI YAPIYORMUŞCASINA ACI. DIŞKI BİTİMİNDE MAKATTA BAŞLAYAN ŞİDDETLİ AĞRILAR.. TEDAVİ SÜRECİ İLE BİLGİ VERİRMİSİNİZ.HANGİ BÖLÜME GİTMEM LAZIM
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz şikayetler kabızlığa bağlı oluşan kronik anal fissür hastalığına uyuyor,tedavi için biz botulinum enjeksiyonu iğnesi yapıyoruz,ameliyat ile tedavi uygulanıyor,bizce ameliyat daha riskli ve daha zahmetli bir uygulama,mecbur kalınmadan ameliyat önermiyoruz.

 2. rumuz hasta

  merhaba kabızlık ve ishal gibi sorunlarım yok şikayetim iki gün oldu ve sürekli hızlı bir şekilde ilerliyor makat bölgemin etrafı intihapsız sivilce şeklinde çoğalıyor yanma ve kaşıntı tarif edilemez şekilde şikayetimin ikinci gün olmasına rağmen oturamaz ve tuvalet ihtiyacımı karşıladıktan sonra silemez oldum henüz çekimserliğimden dolayı doktora gitmedim ama yarın kesin gidecem dayanılmaz ama sizce nedir bu hastalığımın adı ve tedavi şekli teşekkür ederim kolay gelsin
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz şikayetlere bakarak tanı koymak zor,bir an önce muayene olmanız lazım.

 3. Hulya

  Merhabalar benim şikakayetım makatta yanma kasıntı dışkıyı cıkaramama ve kalça da şiddetli ağrı var oturamıyorum tesekkürler

 4. Hulya

  Benim sorunum makatta çatlak yanma kaşıntı ve kalçanın üstüne oturamıyorum çok agrım var
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz şikayetler anal fissüre benziyor,muayene edip kesin tanı koymak lazım.

 5. Ahmet

  Hocam benim sikayetim makkat dibinde olusan bi şişlik et parçası gibi surekli iğne batar gibi sancilar oluyor ve bu sorun bas gosterdiginden beri ihtiyacımı göremiyorum 4 gun oldu.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğin şikayetler anal fissür olabilir,kesin tanı için muayene etmek lazım.

 6. Meryem

  Merhaba,benim yaklaşık 1,5-2 aydır makattan kan geliyor. İlk önce sadece dışkıda vardı ama şimdi pıhtılaşmış kan şeklınde akıntı oluyor.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kanın nereden geldiğinin kesin anlaşılması için önce anoskopla muayene ve gerekirse kolonoskopi yapılası lazım.

 7. ayca

  Benim makatimda iğne batar gibi bir acı var bu eskiden de vardı sonra ağrı kesildi bir daha başladı makatimda acı oluyo sonra duruyo saatler sonra bir daha basliyo eskiden ilaç vardı şimdi onu kullanmıyorum acaba cevap yazar misiniz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene edip kesin sebebini bulmak lazım, ona göre tedavi düzenlenebilir.

 8. Makatta şişlik var randevu aldım 6 gün sonraya kaldı 6 gün kadar sorun büyür mü
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Abse değilse beklenebilir.

 9. Demet

  Malatya çok fazla acı ve kaşıntı var ayrıca üzerinde beyaz birşeyler var
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarifiniz anal dermatite benziyor, kesin tanı için muayene etmek lazım.

 10. Feda

  Makatimda 6 aydan uzun süredir olan nadir çok hafif agrilar ve kaşıntı var.Siyahlik ve makat altinda emin olamadığim küçük bir yirtik var. Önemli bir şey olabilir mi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetleriniz tanı koyduracak gibi değil,muayene etmek lazım. Anal dermetit, fissür veya hemoroid olabilir.

 11. Ayşe

  Benim makatta boncuk gibi bir şişlik var bu şişlik nedir zararlı midir daha 1 yıl önce Dr gittim krem verdi ılık suyla pasuman yap dedi geçmedi ne yapmam lazim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bir yıldır geçmiyorsa anal pili veya polip olabilir, muayene edip kesin tanı koymak lazım.

 12. Eren

  Benim makatimda hafif bir agri igne batiyormus hissi birde gidiklanma var birsey geziyormus gibi kil kurdu sanip ilaclar kullandim ama herhangi bir sonuc alamadim kabizligimda vardi distan bakildiginda hicbir sorun gozukmuyor acaba icten yirtilmami olustu genel cerrahiye gitmelimiyim simdiden tesekkurler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anoskopla muayene olmanızda fayda var, iç hemoroid buna benzer şikayetler yapabilir.

 13. M. O

  Kabızlık geçiyorum. Biraz stres yapmıştım. Son tuvalete çıkışımda kendimi zorladım. Makat bölgesinde şişkinlikler var. Emin değilim ama önceden de vardı ama çok az gibiydi. Durum nedir? Kabızlık sonrası şişkinlik normalse ne zaman inmesi gerekir? Dengesiz besleniyorum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz hemoroid gibi görünüyor ama kesin tanı ve gerekli tedavinin doğru yapılması için anoskopla muayene etmek lazım.

 14. Ceyda

  Benim makatta sürekli. Bir dolgunluk war bir yıl oldu artık çok rahatsız ediyor sürekli ıkınma. Hıssım war bu ne olabilir.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu durum sıklıkla iritabl barsak sendromunda görülür, ancak bazen arkasında daha ciddi hastalıklar da olabilir, bu nedenle önce anoskopla muayene ve gerekirse kolonoskopi yapılıp kesin tanı konması gerekir.

 15. Esra arslan

  Makatımda kasıntı var bişey varmış gibi hissediyorum ve bazen tuvaletimi yaparken ağrı oluyor bilgilendirirseniz sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal dermatit, fissür, yada hemoroid olabilir, anoskopla muayene edip teşhis edebiliriz.

 16. Yasemin

  Merhaba,
  Benim makadımdan yaklaşık 3 aydır sadece dışkı esnasında açık renkli bir kanama gelmekte. Dışkılama ihtiyacı hissettiğim anda aşırı bir doluluk hissi ve bağırsaklarıma doğru bir sancım olmakta. Bütün tahlilleri yaptırıp, endoskopi ve kolonoskopi çektirdikten sonra uzman doktorum herhangi bir neden bulamamıştır. Sebebi neden olabilir? Damarlarda bir problem olabilir denildi ve ilaçları kullandığım halde kanamam durmadı. Sizce tekrar muayne olmalı mıyım?
  Yardımcı olabilir misiniz?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makatta kanama olunca yapılacak tetkiklerle kanamanın sebebinin bulunması lazım. Sizin de tetkikler yapılmış ve bir sebep bulunamamış. Hemoroid olup olmadığı yönünden tekrar değerlendirme yapılabilir. Çünkü hemoroid de mukoza incelir ve sürtünme ile çok az kanamalar olabilir.

 17. Yasemin

  Kabizlik yok yada tuvaletimi yaparken zorlanmiyorum ama bugun ilk defa tuvaletimi yaptıktan sonra pecetede acik renkte kan tespit ettim son zamanlarda surekli tuvalete cikiyorum ve tuvaletim olmasa bile bi siskinlik dolgunluk hissediyorum.kasiklarda ve belimdede cok fazla agri oluyo bunun sebebi ne olabilir acaba?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Makat ile ilgili şikayetleriniz hemoroid gibi görünüyor, anoskopla muayene edip kesin tanı koyabiliriz. Diğer şikayetleriniz bununla bağlantılı değil gibi görünüyor ve ayrıca tetkik edilmesi lazım.

 18. Gülistan

  Hocam Merhabalar,Yaklaşık 2 aydır makat içi kaşıntı problemi yaşıyorum.Bir gece hekime başvuracakken eczaneden parazit olduğunu düşünüp 40 film tablet olan Andazol adlı ilaca başladım.Bu ilacı belirli aralıklarla kullanarak 30 film tablet kullandım.İlacı kullanmaya başladıktan 10 gün sonra kaşıntılar azaldı.Ara verince tekrar şikayetler başladı.En sonunda dahiliye hekimine başvurdum.Durumu izah ettim.Dışkı tahlilili yapıldı.Tahlilde herhangi bir parazite raskanmadı.Makatta kaşıntıyla beraber bir süre sonra makatta baskı,doygunluk hissi başladı.Dahiliye doktoru genel cerraha yönlendirdi.Çok ileri olmayan hemoroidim vardı.Fakat muayinede çıkmadı.Şimdi bir krem verildi fakat hiç bir faydasını görmedim.Ben hala parazit olabileceğini düşünüyorum.Son zamanlarda dışarıdan yemek yedim akşamları ordan geçmiş olabileceğini düşünüyorum.Yardımlarınızı rica ederim.Saygılarımla.
  Dr.Nizam KURTDERE
  Makat kaşıntısının çok fazla sayıda sebebi olabilir. Barsak parazitleri de buna sebep olur ve bir tahlil ile bulunamayabilir, gerekirse tahlil tekrarlanır. Başka rahatsızlıklar yönünden de tetkikler yapmak gerekebilir. Bu konuda ”Makat kaşıntısı neden olur?” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

 19. Beyazıt

  Hocam analfissurde 2 yil once ameliyat oldum. Kronik olduğunu soylediler. Daha sonrasinda makatta darlik olustu. Suanda parmak hareketleriyle açmaya çalisiyorum.ve canim sıkılıyor bi duruma bunun başka bir çaresi varmi acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Darlık varsa muayene ile seviyesine bakmak lazım gerekirse ameliyat düşünülebilir, ama ameliyat riskli olduğu için iyi değerlendirmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 20. Aylin Aysude

  Merhaba,ben bebekliğimden bu yana kabızlık sorunları yaşıyorum normal bir dışkılama düzenim yok 2-3günde bir yaptığım oluyor ya da ishale çeviriyor. 2 gündür anüsümde birşey geziyormuş hissi var ve tuvalete çıkmakta zorlanıyorum sizce sebebi ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetlerinize bakarak teşhis koymak zor, kronik kabızlık ve bazen ishal için ilk akla gelen irritabl barsak sendromu ama yinede bir kolonoskopi yapılıp diğer hastalıklardan ayırt edilmesi lazım. Makat bölgesindeki şikayet hemoroid olabilir, kesin tanı için anoskopla muayene gerekir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017

Biz Sizi Arayalım?

× WhatsApp Destek