Kıl Dönmesi Apsesi Neden Olur?

Çok farklı bir sağlık sorunu olan pilonidal sinüs özellikle saç tellerinin cilt altında toplanması ile ortaya çıkmaktadır. Genelikle 20-35 yaş arası erkeklerde daha fazla görünen sorun önlem alınmadığında ciddi sıkıntılar yaşatabilir. Erken dönemde belirgin şikayetlere sebep olmaz. Bir çok insan kıl dönmesi problemini ortaya çıkan apse ile anlamaktadır. Makat kısmında oluşan küçük şişlik ciddi ağrılara neden olmaktadır. Oldukça acil bir şekilde boşaltılması gereken kıl dönmesi apsesi boşaltılmaması halinde 5-6 gün içinde kendisi patlayacaktır. Kendiliğinden boşalması beklenirse bu süre içinde biriken irin ve oluşacak doku hasarı çok daha fazla olacaktır. Ayrıca şiddetli ağrı,ateş ve titreme gibi belirtiler görülecektir.

 Apse Neden Olur? 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi pilonidal sinüs erken dönemde belirgin şikayetlere sebep olmaz. Kıl giriş deliğinden mikrop kaparsa hafif akıntıya sebep olur. İltihaplı sıvının dışarıya akışını kesen bir tıkanma olması halinde mikroplu irin içeride birikir. Basınç arttıkça etraftaki dokuyu içerdiği mikroplarla eriterek büyür ve içi irin dolu bir apseye dönüşür.

Acil Müdahale Edilmesi Gerekir!
Makat kısmında görülen apseler sadece pilonidal sinüs ile sınırlı olmayıp, Fistul dediğimiz hastalık sonucu ortaya çıkabilir. Sorun her ne olursa olsun tüm apseler tespit edildiğinde mutlaka boşaltılması gerekir. Genel Cerrahi uzmanları tarafından yapılan bu işlemin geciktirilmesi halinde 5-6 gün içinde kendisi patlayacak ve daha fazla doku hasarına neden olacaktır.

 Apse Nasıl Boşaltılır?
Sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşen apse boşaltma işlemi genelde o bölgede küçük bir kesi ile yapılmaktadır. Cilt altında biriken irin boşaltılır, apse içi antiseptikli serum ile lavaj şeklinde yıkanarak temizlenir. Idea Klinik Kıl Dönmesi Tedavi merkezi ve devlet hastanelerinin genel cerrahi bölümlerinde bu işlem yapılabilir. Apse drenajından sonra tedaviye antibiyotik, ağrı kesici ilaçlar  ve pansumanla devam edilir. Apse ağrısı boşaltıldıktan birkaç saat sonra iyice azalır, birkaç gün süren bir akıntı olur ve sonra akıntısı kesilir, içeride oluşmuş apse boşluğu 3-4 hafta içinde  iyileşir. Yapılan bu tedavi tamamen apseye yöneliktir, kıl dönmesine yönelik tedavi daha sonra uygulanmalıdır.

Görüldüğü gibi apse oluşumuna kıl dönmesi sebep olmaktadır. Apse tedavi edilse bile pilonidal sinüs iyileşmez, onun için ayrı bir cerrahi girişim gereklidir.  Apsesi boşaltılan kıl dönmesi tedavisi hemen yapılamayarak öncelikle apseli dokunun onarılması beklenir. Önce apse boşaltılır, kıl dönmesi tedavisi ise 1-2 ay sonra yapılmalıdır. Apse boşaltma işleminin pilonidal sinüs tedavisi olmadığını bilmelisiniz.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017