Kıl Dönmesi Apsesi Neden Olur?

Çok farklı bir sağlık sorunu olan pilonidal sinüs özellikle saç tellerinin cilt altında toplanması ile ortaya çıkmaktadır. Genelikle 20-35 yaş arası erkeklerde daha fazla görünen sorun önlem alınmadığında ciddi sıkıntılar yaşatabilir. Erken dönemde belirgin şikayetlere sebep olmaz. Bir çok insan kıl dönmesi problemini ortaya çıkan apse ile anlamaktadır. Makat kısmında oluşan küçük şişlik ciddi ağrılara neden olmaktadır. Oldukça acil bir şekilde boşaltılması gereken kıl dönmesi apsesi boşaltılmaması halinde 5-6 gün içinde kendisi patlayacaktır. Kendiliğinden boşalması beklenirse bu süre içinde biriken irin ve oluşacak doku hasarı çok daha fazla olacaktır. Ayrıca şiddetli ağrı,ateş ve titreme gibi belirtiler görülecektir.

 Apse Neden Olur? 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi pilonidal sinüs erken dönemde belirgin şikayetlere sebep olmaz. Kıl giriş deliğinden mikrop kaparsa hafif akıntıya sebep olur. İltihaplı sıvının dışarıya akışını kesen bir tıkanma olması halinde mikroplu irin içeride birikir. Basınç arttıkça etraftaki dokuyu içerdiği mikroplarla eriterek büyür ve içi irin dolu bir apseye dönüşür.

Acil Müdahale Edilmesi Gerekir!
Makat kısmında görülen apseler sadece pilonidal sinüs ile sınırlı olmayıp, Fistul dediğimiz hastalık sonucu ortaya çıkabilir. Sorun her ne olursa olsun tüm apseler tespit edildiğinde mutlaka boşaltılması gerekir. Genel Cerrahi uzmanları tarafından yapılan bu işlemin geciktirilmesi halinde 5-6 gün içinde kendisi patlayacak ve daha fazla doku hasarına neden olacaktır.

 Apse Nasıl Boşaltılır?
Sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşen apse boşaltma işlemi genelde o bölgede küçük bir kesi ile yapılmaktadır. Cilt altında biriken irin boşaltılır, apse içi antiseptikli serum ile lavaj şeklinde yıkanarak temizlenir. Idea Klinik Kıl Dönmesi Tedavi merkezi ve devlet hastanelerinin genel cerrahi bölümlerinde bu işlem yapılabilir. Apse drenajından sonra tedaviye antibiyotik, ağrı kesici ilaçlar  ve pansumanla devam edilir. Apse ağrısı boşaltıldıktan birkaç saat sonra iyice azalır, birkaç gün süren bir akıntı olur ve sonra akıntısı kesilir, içeride oluşmuş apse boşluğu 3-4 hafta içinde  iyileşir. Yapılan bu tedavi tamamen apseye yöneliktir, kıl dönmesine yönelik tedavi daha sonra uygulanmalıdır.

Görüldüğü gibi apse oluşumuna kıl dönmesi sebep olmaktadır. Apse tedavi edilse bile pilonidal sinüs iyileşmez, onun için ayrı bir cerrahi girişim gereklidir.  Apsesi boşaltılan kıl dönmesi tedavisi hemen yapılamayarak öncelikle apseli dokunun onarılması beklenir. Önce apse boşaltılır, kıl dönmesi tedavisi ise 1-2 ay sonra yapılmalıdır. Apse boşaltma işleminin pilonidal sinüs tedavisi olmadığını bilmelisiniz.

10 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Melikşah

  Hocam merhabalar ben microsinusektomi ameliyatı oldum Mayıs ayı gibi daha sonrasında Ekim ayında apse meydana geldi apseyi boşalttılar fakat bir hafta önce yine apse oluştu kendiliğinden boşaldı ve kalcamin arasında bir soyulma meydana geliyor ilk iltihap zannetmiştim ama soyulma mevcut bu normal mi

  1. Nizam Kurtdere

   Ciltte soyulma muhtemelen abseye bağlı gelişiyor, iyi bir antibiyotik tedavisinden sonra kalıcı tedavi için ameliyat olman gerekiyor.

 2. emre

  Kil donmesi apse var fakat doktorum cerrahi islemle bosaltmak yerine antibiyotik tedavisine baslatti bunun bir zararı var mıdır?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Abse varsa cerrahi olarak temizlenirse daha çabuk iyileşir.Kendiliğinden açılmış akıntılı abseler antibiyotik ile iyileşebilir.

 3. akif

  hocam ben 7 sene önce ameliyat oldum ameliyatı yapan dr birdaha tekrarlamayacak dedi ve akabinde iyileşme süreci devam ederken tip 1 diyabete yakalandım ve son 1 yıldır ara ara şişme iltihap ve akıntı oluyor son bir haftadır da eskisi gibi oldu sert bir doku var içeride hissediyorum, iyileşme süreci uzun sürer diye tekrardan ameliyat olmaya korkuyorum, birde eczanelerde satılan pilonol diye bir ürün varmış kullanan insanlarda %95’e varan iyileşme sağlamış acaba ne yapmamı önerirsiniz?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bütün tedavi yöntemlerinde p.sinüs hastalığı tekrarlayabilir,sizinki de tekrarlmış gibi görünüyor,muayene ile kesin karar verip en uygun tedavi yöntemini önerebiliriz.

 4. neşet

  hocam bundan 2-3 sene makatımın 2-3cm üstünde kaşıntı ve kanamalı akıntı olustu sonra kendi kendine düzeldi.şuan hiçbir ağrım ve akıntı falan yok fakat mercimek tanesi kadar bir siyahlık var. yinede kontrol ettirmelimiyim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Evet,muayene edip kesin tanı koymakta fayda var.

 5. seda

  Hocam kuyruk sokumumda uc tane küçük delik var kasıntı ve ıltıhapta var acaba tedavı yontemı nedır
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetleriniz kıl dönmesi hastalığı gibi görünüyor,en uygun tedavisi ameliyat.bir çok ameliyat yöntemi var,biz en küçük kesi ile olan yöntemleri tercih ediyoruz.

 6. pınar

  hocam kuyruk sokumumda şişlik ve dayanılmaz bi acı var bir haftadır Dün ortopediye gittim antibiyotik verdi iltihap var dedi doktor Bugun ise minik bi delikten baya iltihap aktı sizce normal mi ne yapmalıyım tekrar doktora gitmem gerekiyormu genel cerrahiye (ne oturabiliyorum ne yatabiliyorum dayanılmaz bir acı )
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz hastalık abseleşmiş p.sinüs gibi görünüyor,cerrahi olarak boşaltılması daha iyi olur,kendiliğinden açılmışken iltihabı akar ve biraz daha geç olmak üzere yine iyileşir.Abse kuruduktan sonra p.sinüs için ameliyat olmalısınız.

 7. yasin

  hocam kuyruk sokumunda nohut tanesinden çok az büyük bir şişme var ve sert bi şişme sizce bu ne olabilir ? bir hekime başvurmak gerekir mi ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi olma ihtimali yüksek,muayene ile kesin tanı koyabiliriz.

 8. turan

  merhaba Hocam ilk gördüğüm de normal yaradir diye geçmesini bekledim ama 3 gün oldu ara ara kan akıntısı oluyor bu durumda ilk ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yara kuyruk sokumunda ise kıl dönmesi gibi görünüyor,en doğru tedavisi cerrahi olarak çıkarılması,uygulanacak ameliyat yöntemini seçmek için sitedeki tedavi yöntemlerini inceleyebilirsin.

 9. hakan

  Hocam iltihabın aktığı delil çok küçücük kalmış nasıl bi ameliyat olur acaba
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Fistül deliğinin büyüklüğünün bir önemi yok görüp ona göre karar veriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017