randevu al tedavi ücretleri

Cilt altı Şişlik, Beze ve Yumrular

 Beze Nedir?

Cilt altında bulunan ve elle sert veya yumuşak olarak hissedilen şişliklere halk arasında beze denilmektedir. Nispeten daha büyük olanları yumru olarak adlandırılır. Tıbbi olarak cilt altında şişlik ile kendini gösteren birçok farklı lezyon vardır. Bunlar arasında en sık rastlanan şişlikler  Lenf bezi  şişlikleri, lipom  (yağ bezesi) ve  kist sebase (yağ kisti) diye bilinen lezyonlardır. Bunların dışında iyi huylu birçok  tümörden, daha nadir olarak görülen kanserlere kadar birçok hastalık cilt altı şişlikle kendini gösterebilir. Cilt altı bezeleri büyük oranda iyi huylu hastalıklara bağlı olmakla birlikte hastada hayati tehlike de dahil ciddi sonuçları olan kanserlerin belirtisi olabilir. Bu nedenle cilt altı şişlikleriyle karşılaştığımızda doktora muayene olmak konusunda tereddüt edilmemeliyiz. Erken tanı ile kanser gibi bir çok ciddi hastalığın tedavisi mümkün olmaktadır.

Bezeler çok farklı lezyonlar olduklarından, oluş sebepleri de kaynaklandığı dokulara göre birbirinden  farklılık gösterirler. Teşhis, takip ve tedavi yaklaşımları da birbirinden farklıdır.

  Cilt altı beze ve yumrular nasıl teşhis edilir ?

Her ne kadar cilt altı bezeler birbirinden farklı olsa da teşhis ve takipte ortak prensipler uygulanır. Buna göre muayene ile birçok şişlik tecrübeli  hekimler tarafından teşhis edilebilir. Gerekirse yüzeyel  ultrasound çekilir. Nadiren tomografi veya MR gerekebilir. Buna rağmen kesin tanı konamayan bezeler teşhis amaçlı ya tamamen cerrahi olarak çıkarılır ve patolojik tetkik için gönderilir yada değişik yöntemlerle parça alınıp yine teşhis amaçlı patolojiye gönderilir. Bu durumda çıkacak sonuca göre sonradan gerekli cerrahi müdahaleler uygulanır.

  Sık rastlanan cilt altı beze ve yumrular:

-Lipom:

            3 adet lipom

Halk arasında yağ bezesi olarak adlandırılır. Adından da anlaşılacağı gibi yağ dokusundan kaynaklanır. Vücudun herhangi bir yerinde cilt altında bulunur. Bir veya çok sayıda olabilir. Düzgün sınırlı ve yumuşaktır,  bastırmakla cilt altında yerinden oynatılabilir. Büyüklüğü  birkaç milimetreden 5-10 santimetreye  kadar değişir. Nadiren daha büyük  olabilir. Büyük olanları liposarkom denen yağ dokusu kanseri  ile karışabilir. Teşhisi muayene ve ultrasound ile konur. Bazı ailelerde daha sık görülebilir. Şüpheli olan veya bir şekilde rahatsızlık yaratan lipomlar lokal anestezi altında cerrahi müdahale ile çıkarılarak tedavi edilir. Diğerleri takip edilir ve hızlı büyüme varsa liposarkon şüphesi nedeniyle cerrahi olarak alınıp mutlaka patolojik tetkiki yapılır.

-Kist sebase:

Yağ kisti olarak adlandırılır. Sıklıkla saçlı deride görülmekle beraber vücudun değişik bölgelerinde bulunabilir. Bir veya daha çok sayıda olabilir. Büyüklüğü birkaç milimetreden  5-6 santimetreye kadar değişen yuvarlak bir şişliktir. İltihaplanırsa ağrı ve abseleşme yapabilir. Bazı ailelerde daha sık görülür. Çoğunlukla muayene ile teşhis edilebilir. Şüphe varsa  yüzeyel ultrasound çekilerek teşhis konur. Lokal anestezi altında cerrahi yöntemle alınarak tedavi edilir.

-Lenf bezleri:

Boyun yan ve ön tarafları, koltuk altları ve her iki kasık etrafında cilt altı bölgede yerleşmiş birçok lenf bezi bulunmaktadır. Bunlar ancak değişik sebeplerle büyüdüğünde elle hissedilir. Birkaç santimetreye kadar büyüyebilir,  kısmen yumuşak yada sert ve yerinde sabit olabilir. Büyüme sebebi sıklıkla bölgeye yakın iltihabi hastalıklardır. İltihap sebebi ile büyüyen lenf bezleri genellikle ağrılıdır. Daha seyrek olarak bir kanserin yayılması veya lenf bezinin kendi kanseri de büyümeye sebep olabilir. Bunlar ağrısızdır. Neredeyse tüm kanser çeşitlerinin ilk yayıldıkları yerler en yakın lenf bezleri olduğundan kanser hastalarının teşhis ve takibinde lenf bezleri büyük önem taşır.  Teşhis için muayene, ultrasound veya diğer tetkik ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanılır. Gerekirse  cerrahi olarak alınıp patolojik tetkiki yapılarak kesin tanıya varılır. İltihabi lenf bezi şişlikleri antibiyotiklerle tedavi edilir. Diğerleri için sebebe yönelik tedavi uygulanır.

Bunların dışında cilt altında şişlik ve yumru yapan ve daha nadir görülen birçok hastalık bulunmaktadır. Hepsi de aynı prensiple önce muayene edilir,  gerekirse çeşitli tetkik ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanarak teşhis edilmeye çalışılır. Şüphe varsa teşhis amacıyla kısmen veya tamamen cerrahi olarak çıkarılır ve patolojik tetkik için gönderilir.

  Görüldüğü gibi cilt altındaki şişlik ve yumruların çoğu iyi huylu olmakla birlikte bazıları hayatı ciddi olarak tehdit eden kanser veya kanserin yayıldığı bezeler olabilir. Bu durumla karşılaşıldığında  erken tanı hayat kurtarıcı olduğundan doktora bir an önce görünmek hayati önemdedir.

 

92 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. serkan

  hocam boynumun üstünde şişkinlik var elime çok geliyor bunu aldırmak istiyorum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Alınıp alınmaması yönünden karar vermek için görmek lazım.

 2. engin

  hocam başımda kocaman ben var ama baya büyük onu alabilirmisiniz?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Gelin görelim yada resmini atın.

 3. Seyfi

  Hocam merhaba, kafamdaki yağ bezesini 2 sene önce aldırdım, yine aynı yerden çıktı. Aldırınca yine çıkacak mı hep böyle?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Kapsülü ile tamamen çıkarılırsa tekrar çıkmaz, ya tam çıkarılamadı veya yanından başkası yeniden oluşmuş olabilir.

 4. kayhan

  merhaba hocam lipom alındıktan sonra patolojiye gitmeli mi dır ?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Lipom olduğundan emin olunursa patolojiye gerek yok, bazen şüpheli durumlar olabilir o zaman patolojik tetkik gerekir.

 5. Kamil

  Kolumda bastırınca belli olan lipom olduğunu tahmin ettiğim şişlik var. Lokal anestesiyle alınır mı?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Lipom özel durumlar dışında lokal anestezi altında küçük cerrahi girişim ile alınır.

 6. Ayse

  Hocam zaman zaman özellikle ayak altımda ve avuç içinde ağrılı küçük şişlikler olup gediyor. Gözlerimde de aynı şekilde kaşıntı ağrı ve şişme oluyor bunun allerjik olduğunu biliyorum ama el ve ayaktaki neden olabilir? Teşekkür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Bu konu dermatolojinin alanına giriyor, ama allerjik ve benzeri reaksyonlar vücudun her yerinde gelişebilir. Tedavide sebebin ortadan kaldırılması lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 7. nurettin

  merhaba hocam aynı gün için de 3-4 tane yağ bezesi alınabilinir mi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Evet aynı anda 3-5 ayrı müdahale lokal anestezi altında yapılıp yağ bezeleri alınabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 8. Uğur

  Merhaba hocam, koltuk altlarimda sislik iltihap oluyor daha once apse bosalttilar tekrar oluşuyor ne yapmak lazim kesin çözümü varmi agrisi da oluyor ates yapiyor tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Koltuk altı salgı bezlerindeki bozukluğa bağlı olarak sık iltihap ve abseleşme hastalığı olabilir, mümkün olduğunca temiz ve kuru tutun, koltuk altı kılları için laser epilasyon faydalı olabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 9. Lara

  Merhaba hocam popomun yanaklarinda gecmek bilmeyen sivilceler ve apseler olusuyor beze gibi neden kaynaklanir ve nasil tedavi olur bilgilendirirseniz sevinirim tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Cilt altı ter ve salgı bezlerindeki bozukluk bahsettiğiniz şikayetlere sebep olabilir, Cildin kuru ve temiz tutulması ve alkali sabunlarla yıkamaktan kaçınılması faydalı olabilir. Kıllı bir bölge ise laser epilasyon yapılabilir. Cildiye uzmanına muayene olmakta fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 10. Figen

  Ense kökümde bir brze gibi şişlik var. Lenf nodülü olduğunu söyledi gittiğim bi doktor. Alınabilr mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf nodülleri vücudun birçok yerinde var ve ancak şişince hissedilir. Şişmesine neden olan faktör genellikle o bölgedeki iltihaplanmadır, iltihap geçince nodül küçülür. Şüpheli bir durum söz konusu olursa kesin tanı için lenf nodu cerrahi olarak alınıp patolojide incelenir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 11. selen

  merhaba hocam boyun bölgemde lipom var alınmasının bir sakıncası var mı dır ?

  1. Nizam Kurtdere

   Lipom ise alınabilir, bir sakıncası olmaz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 12. Aysenur

  Merhaba gobegimde yag bezesi çıktı hamileyimde alinabilirmi bebeğime zararı olurmu?

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene ile lipom olduğuna karar verilirse bebeğe zararı olmaz ve tedavi gerekecekse doğumdan sonra cerrahi olarak alınabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 13. Ppaki

  Hocam kolay gelsin. Başımda saçlı bölgesinde yağ bezesi var. Alınırsa daha sonrasında o bölgede saç çıkarmı ?

  1. Nizam Kurtdere

   Evet saçlar çıkmaya devam eder.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 14. Aliye

  Hocam göz çevresindeki yağ bezelerini de alabiliyor musunuz

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi ise evet alıyoruz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 15. Yaren

  Doktor bey estetik dikiş yapıyor musunuz. iz kalıyor mu

  1. Nizam Kurtdere

   Yerine göre estetik dikiş atıyoruz. Uygun olanlarda iz kalmaz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 16. Nagihan

  Hocam kaşımın üzerinde yağ bezesi var. aldırmak istiyorum iz kalır mı

  1. Nizam Kurtdere

   İz kalıp kalmayacağı konusunda yorum yapmak için bezeyi görüp hangi yöntemle alacağımıza karar vermiş olmamız lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 17. Münevver

  Hocam bacağımda yağ bezesi gibi bir şişlik var. ama çok sert sanki içerde taş varmış gibi . bunu aldırsam zararı olur mu

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi elastik kıvamlı kısmen yumuşak bir kitle şeklinde olur, taş gibi sert ise ne olduğunu muayene ve gerekirse alınıp mikroskop altında inceleyerek anlayabiliriz. Alınıp alınmayacağına muayene sonrası karar verilebilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 18. Saliha

  Hocam göz altındaki yağ bezelerini alabiliyor musunuz

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi ise alıyoruz, gözaltı torbalarını plastik cerrahi alıyor.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 19. sevim

  hocam merhaba saçlı derideki yağ bezesini alınca kıl köklerine zarar olur mu ? ya da tekrar çıkar mı yağ bezesi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi alınırken saç köklerine zarar gelmez, tam tersine yağ bezesinin baskısı ile zayıflamış kökler beze alınınca daha canlı hale gelir. Yağ bezesi düzgün alınırsa tekrar çıkmaz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 20. Gızem

  Bır hafta once sabah kolumda morluk oldugunu farkettım bayagı genıs ve cok belırgındı hıc bır yere carpmadıgıma emınım 2 gun oncede moraran yerde derı altında top gıbı kucuk sertlık oldugunu farkettım normalde acımıyor ama bastırdıgımda acısını hısswdıyorum nedenı ne olabılır cevaplarsanız sevınırım

  1. Nizam Kurtdere

   Bu tür morluklar sıklıkla farkında olmadan hafif travmalara bağlı olarak gelişir. Kan pıhtılaşması ile ilgili bazı hastalıklar ve kan sulandırıcı ilaç kullananlarda da görülebildiği için muayene olup gerekli kan testlerini yaptırmanızda fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 21. sevgi er

  hocam saçlı derideki yağ bezesi alınırsa o bölgeden saç çıkmaya devam eder mi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Evet saçlar çıkmaya devam eder.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 22. Emine eroglu

  Hocam uzun zzmsdit middmin altinde sertlik var drimin altinda bhagif basdirdigimda aciyor sanki buyuyolar napacagimi bilemedim ediselendim bana yardimci olurszniz cok sevinirim biz avrupada tzm ne oldugunu soylemiyorlar

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezeleri yada fıtık olma ihtimali var muayene etmeden tanı koymak mümkün değil.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 23. Anonim

  Hocam ayağımın üst sağ bölgesinde kemik gibi çok sert bir kitle var ani büyüdü agrisi falan yok ne yapmalıyım.

  1. Nizam Kurtdere

   Ortopedi uzmanına muayene olmalısınız.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 24. IsgandRovA hicran

  Salam manim qolmda brnunun yiqarsan yeni goznyn boyrna balaca siza ciximsdi onu eliyla olardi ysty baqlanib sanin alinda não balaca SIS var onu mana yaza Bilirsiz xais ediram

  1. Nizam Kurtdere

   Anlayamadım, bizim türkçeyle yazabilirmisiniz.

 25. Esin

  Hocam sırtımda şiş sert ve bastırınca ağrı yapıyor kist olduğunu düşündüm bir an sizce ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Kist sebase yada lipom olma ihtimali yüksek ancak yinede muayene edip ona göre karar vermek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 26. Pelin

  Merhaba.yanagimda üç buçuğa bir buçuk büyüklükte yağ bezesi var.disardan aldirirsam ız kalacak içerden alır mısınız ağız mukozasina çok yakın

  1. Nizam Kurtdere

   Ağız içindeki cerrahi müdahaleleri KBB uzmanları yapıyor, yağ bezesi içeriye yakınsa iz kalmaması açısından ağız içinden alınması mantıklı görünüyor.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 27. Humeyra

  Hocam bacağımda iç tarafında beş yıldır doğumdan beri şişlik var çok şert değil hafif oynuyor aynı boyutta büyümedi sma yazıları okuyunca korktum ne yapabilirim

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz yağ bezesini düşündürüyor, daha doğru bilgi almak için muayene olmanızda fayda var. SMA ile hemen bağlantı kurmanız anlamsız.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 28. Müslüm

  5 yaşındaki oğlumun sol şakak kısmının 1 cm üstünde hemen deri altında elle yüzeysel bakılınca anlaşılan mercimek büyüklüğünde 5-6 adet şişlikler mevcut bunları 2-3 ay önce farkettik 2-3 adetti şu an 5-6 adet oldu şişlikler hareket ediyor büyüyor bazen çoğalıyor ve küçülüyorlar MR çekildi, ultrason yapıldı, röntgen çekildi ve kan testi yapıldı çok şükür her hangi kötü bir sonuç çıkmadı ve fibrom denildi. Ama anne baba olarak çok tedirginiz şişliklerin tedavisi var mı ne yapmalıyız detaylı bir
  açıklama yapar mısınız ? Teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Şişlikler büyüyorsa cerrahi olarak alınabilir, bunun için çocuk cerrahisi ile görüşmeniz lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 29. Pelin

  Yanagimdaki yag bezesi için içten müdahale istediğimi söylemiştim. Kbb uzmanı alır dediniz. Bunu alabilecek bir uzmana ulaşamıyorum. Herkes birilerine yönlendiriyor.isim rica ediyorum sizden hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Üniversiteden hocalarla görüşebilirsiniz.

 30. yusuf

  hocam merhaba vücudumda 4 5 yerde farklı büyüklüklerde deri altında genelde rahatsız etmeyen yağ bezeleri olduğunu düşündüğüm şeyler var. 5 6 yıldır fark ediyorum bunları. Biri küçük kolumda. biri göbek deliği üstünde biri de bel arka tarafında. Yumuşak yuvarlak bir his veriyorlar. Bunlar tehlikeli midir? Hangi bölüme göstermem lazım?

  1. Nizam Kurtdere

   Anlattığın şikayetler yağ bezesi gibi görünüyor. Kesin tanı için cerrahi uzmanına görünmek lazım. Yağ bezeleri tehlikeli değil ancak yağ bezesine benzeyen başka hastalıklar olduğu için kesin tanı koymak gerekir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 31. Deniz

  Merhaba, 10 gün önce bacaklarimda ikişer tane şişlik oluştu. Boyları 1 cm’den fazla ve aniden çıktılar. Epeyce sertler, çok yoğun bir ağrı yok ama biraz da ağrıyor. Ne olabilir? Hangi uzmana gorunmeliyim?

  1. Nizam Kurtdere

   Şişliklerin ne olduğu konusunda bir yorum yapmak için yeri ve muayene bulgularını bilmek lazım, cerrahi uzmanına görünmenizde fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 32. Merve

  Hocam iki senedir yüzümde deri altında hafif mor renkli iki tane şişlik var sivilce ilacı kullandım yine de geçmedi. Ne yapabilirim iğneyle kurutulabilir mi

  1. Nizam Kurtdere

   Sorunuza doğru cevap vermek için muayene ve kesin tanı konması gerekir. Tanı hemangiom ise iğne ile kurutulması mümkün olabilir, değilse konulacak tanıya göre uygun olacak tedaviler düşünülür.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 33. Anonim

  Merhabalar hocam 7 8 yildir belki daha fazla sag bacagimda dizin baya ustunde deri altinda elimi vurunca hissettigim bir kitle var ne kuculur nede buyur fakat artik kontrol ettirmek istiyorum sizce ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Doğru teşhis için muayene ve gerekirse ultrason çekmek lazım. Lipom, yağ kisti yada iyi huylu ur olabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 34. Doğanay

  Hocam yüzümün sol tarafında çenemin hemen üzerindeki deride 5-6 santim sert bi şişlik var, 2 ay önce de çıktı kendi patlamıştı, tekrar aynı şekilde çıktı. Yeşile kaçan bir renkte bir sıvı geldi, sizce ne olabilir? Şimdiden teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz lezyon büyük ihtimalle kist sebase dediğimiz yağ kisti olabilir, kesin tanı için tabi ki muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 35. Aras eymen

  Hocam belimde hamileyken deride belli olmayan sadece dokunduğunda farkedilen şişlik var çok aşırı sert değil aşırı yumuşakta değil geçen dr gittim dokundu yağ bezesi dedi kan tahlili aldı bobrek ciğerler temiz dedi tiroid normal falan dedi eğer çok büyürse seni rahatsız ederse gel dedi bakalim ona gore cerrahi işlem uygulanır dedi bazen bulamıyorum bazende elime geliyor sizce nedir lütfen ceviz verin lütfen

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetlere göre iyi huylu bir cilt altı bezesi olarak değerlendirebiliriz, en büyük ihtimal yağ bezesi olması. Zaten doktora gidip muayene ve tetkik yaptırmışsınız, doktorunuz da büyürse tekrar değerlendirilmesini önermiş, endişe edilecek bir durum yok. İsterseniz yüzeyel ultrasonla bakılıp biraz daha rahatlamanızı sağlayacak bir sonuca ulaşabilirsiniz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 36. Aras eymen

  Hocam geçen 2 gün kasindi sonra ağrı yaptı 2 gün sogan suyu kaynatıp içtim ağrısı geçti ne çok yumuşak ne çok sert idrar yolu iltahabimda var sizce enfeksiyonmu kapmıştır eşim doktora gidelim dedi ben gitmek istemedim ne olur aydınlatın beni

 37. Aras eymen

  Hocam daha önce yazmıştım karışıklık olmasın diye net yazmak istedim hamileyken bel kismimda böbreklere yakın yerde sadece dokunduğunda belli olan ne çok yumuşak ne çok sert sislik var doktora gittim ultrason çekmedi sadece dokundu yağ bezesidir dedikan tahlili yaptı böbrekler ciğerler temiz troid normal dedi sadece bastırınca ağrıyordu geçen 2 gün kasindi bezenin olduğu yer sonra ağrı yaptı soğan suyu kaynatıp içtim ağrısı geçti hafifledi sizce enfeksiyonmu kapmıştır idrar yolu enfeksiyonumda var çünkü lütfen aydınlatırmısınız beni lütfen şimdiden allah razı olsun hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Daha önce yazdığım cevaba ek olarak söyleyebileceğim bir şey yok, tekrar doktora görünün muhtemelen bir yüzeyel ultrasound çekilir ve ne yapılması gerektiğine karar verilir. Evham yapmaktan daha iyi olur.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 38. Aras eymen

  Haklisiniz hocam kötü birşey olsaydı soğan suyula ağrısı geçmez idi değilmi hocam kan tahlillerindede çıkardı hormonel farklilik çok teşekkür ederim hocam

 39. Fecri Koc

  Merhaba hocam benimde tıpkı gözle görünmeyen ele geln bezen var yaklaşık 8 ay falan oluyorbanada dr sadece muayene tahlil yaptiçok rahatı ederse gel bakarız dedi gecen benim de kasınmıştı agrimaya başladi saracoglunun kurunu yaotim hafifledi sizcedemi yağ bezesi enfekte olmus olabilirmi

  1. Nizam Kurtdere

   Bu tür lezyonları muayene etmeden teşhis koymak mümkün değil ancak tarif edilen şikayetlere göre en büyük ihtimal olarak yağ bezesi yada yağ kisti olabileceği şeklinde tahmin yürütülebilir. Doğrusu muayene ve gerekirse ultrasonla bakıp kesin teşhisi koymaktır.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 40. Fecri Koc

  Kotu bir hastalık olsa kurle falan ağrısı dinmez kaşınmaz değilmi hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Bu söylediklerin lezyonun iyi yada kötü olduğuna yönelik kesin bir kanaat oluşturmaz.

 41. Olcay

  Merhaba ben sitenize yazdım ancak cvp alamadım. Sol üst bacağımda 2 3 cm büyüklüğünde çok sert olmayan bir kitle kevcut üzerine bastığımda herhangi bir ağrı yok sizce ne olabilir.
  Ayrıca aynı bacağımda yoğun kılcal damarlarda morarma var ve bacak arkamda büyük varis var bu durum ağrıya sebep olurmu yoksa bu bacagimdaki bezemi ağrıya sebep olur

  1. Nizam Kurtdere

   Bacaktaki kitle yağ kisti veya yağ bezesi olabilir, kesin tanı için muayene gerekir, bacaktaki ağrı büyük ihtimalle varise bağlı olabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 42. Kübra

  HOCAM sol kolumda deri içinde dokunduğunda sertlik var dışarıdan belli olmuyor bastırsam hafif acıyor ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Bu şikayetler için görmeden bir yorum yapmak zor.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 43. Zeki

  Hocam benim makatımın hemen üstünde sert nohut büyüklüğünde bit kitle var sıkınca ve oturunca acıyor ne yapmam gerekiyor

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen anal hematom, hemoroid, polip olabilir, teşhis koymak için muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 44. Pınar

  Iyi akşamlar hocam uzun zamandır sağ kolumda geçmeyen bir ağrı ve uyuşma var bunun yani sıra arada ellerimde şişmekte oluyor ortopedi doktoruna gittim yorgunluktan olmuş dinlen dedi ama ağrılarım hızla artmaya başladı regli dönemindeyim ve göğüslerinde aşırı şişlik ve elime gelen kitleler var bunun yanı sıra ayıran sağ kolumda baldırın alt kısmında da elime gelen kitle hissettim lütfen yardımcı olun kendimi çok yorgun vede gün içinde çok halsiz hissediyorum ne yapmam gerek

 45. Pınar

  Unuttum yazmayı hocam ve sırtımda da geçmeyen ağrılar var kısacası bütün Kemiklerin agiriyor yürürken bile bacaklarım agiriyor nefes darlığı bile çoğu zaman yaşıyorum ve hangi doktora gideceğimi bilemedim kimse yardımcı olmuyor ve ben kendimi iyi hissedemiyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Bir çok şikayetiniz var, hem nöroloji hemde genel cerrahi uzmanına görünün bazı tetkikler yapılıp şikayetlerinizin sebebi anlaşılabilir, ona göre de tedavi düzenlenir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 46. Asyanın babasi

  Merhaba hocam deri altında şişlik var ama gözle görünmüyor sadece dokunun

  Ĺca belli oluyor yaklaşık 1 yıl olcak dr gittiksadecemuayene etti bezedir dedi kan tahlili aldi aldı bobrek ciğerler temiz dedi geçen normalde dokununca ağıriyor bazen hiç hissetmiyorum bu aralarda kaşınıyor ara ara iltahap almış olabilirmi ama yumusakdegil hocam siz ne dersiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Deri altındaki şişlikler sıklıkla yağ bezesi yada yağ kisti olabilir, ancak kesin tanı için muayene ve gerekirse yüzeyel USG yapılıp tanı konur. Bazen kesin tanı için patolojik tetkik yapmak gerekebilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 47. Ahura

  Merhaba hocam . Sol bacagımda ağrılı kızarıklı beze şeklınde şişlik oluyor ama beze gıbı degıl dokundugumda acıyor cok hassas ve derı altında oynamıyor dort kere doktora gıttım hıc bısı bulamadılar sadece ılk doktor antıbıyotık vermıştı o zaman ıyı olmustu bacagım ama gun gectıkce bacagım şişiyor ayakta durunca ve şişen yerler kızarıyor ayakta fazla durunca tetıklıyor resmen kımse duzgun acıklamıyor yardımcı olursanız cok sevınırım tesekkurler sımdıden <3

  1. Nizam Kurtdere

   Anlattıklarınıza bakarak bir teşhis koymam mümkün değil. Ayakta kalınca oluşan şişlikler dolaşım bozukluğu yada kanda albumin eksikliğinden olabilir, araştırmak lazım

 48. Ahmet

  Merhaba hocam kulağımın arkasının alt kısmında kemiğimin altında boynuma doğru cildimde Elle hissedilen bir yumuşaklık var 1-2cm uzunluğunda ne olabilir ağrı vs yok

  1. Nizam Kurtdere

   İlk akla gelen şey yağ bezesi, kist sebase veya şişmiş lenf bezi, ancak kesin tanı için muayene ve gerekirse USG veya başka tetkikler yapılabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 49. Orkan Isguden

  Merhaba Hocam,

  Dudak üstü bıyık bölümünde fındık kadar yağ bezem var. bir kaç senedir vardı.
  artık fındık kadar oldu. l.Anestezi ile alındığında iz bırakır mı. Kesilmeden alınabilir mi? İnternet’ten araştırdığımız kadarı ile lazer ile de alınabilir diyor. Bu konuda görüşlerinizi rica ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Eğer ciltaltı bir beze ise cerrahi olarak alınır, ciltten kaynaklanan ve dermal polip dediğimiz et beni gibi ise radyofrekans ile alınabilir, o zaman minimal iz kalabilir, laser bu tip lezyonlarda kullanılmaz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 50. Anonim

  Merhaba sag ve sol kasık tarafları da sert şişlikler ver ve sag kolumun dirsek üst kısmında damarın altında gözle görülür şişlik var birde koltuk altımda yumusak bir şişlik var cevap verirseniz sevinirim.

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi şişlikleri olabilir ama mutlaka muayene edip ona göre karar vermek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017

Biz Sizi Arayalım?

× WhatsApp Destek