Cilt altı Şişlik, Beze ve Yumrular

 Beze Nedir?

Cilt altında bulunan ve elle sert veya yumuşak olarak hissedilen şişliklere halk arasında beze denilmektedir. Nispeten daha büyük olanları yumru olarak adlandırılır. Tıbbi olarak cilt altında şişlik ile kendini gösteren birçok farklı lezyon vardır. Bunlar arasında en sık rastlanan şişlikler  Lenf bezi  şişlikleri, lipom  (yağ bezesi) ve  kist sebase (yağ kisti) diye bilinen lezyonlardır. Bunların dışında iyi huylu birçok  tümörden, daha nadir olarak görülen kanserlere kadar birçok hastalık cilt altı şişlik ile kendini gösterebilir. Cilt altı bezeleri büyük oranda iyi huylu hastalıklara bağlı olmakla birlikte hastada hayati tehlike de dahil olmak üzere ciddi sonuçları olan kanserlerin belirtisi olabilir. Bu nedenle cilt altı şişlikleriyle karşılaştığımızda doktora muayene olmak konusunda tereddüt etmemeliyiz. İhmal edip muayene olmakta gecikmek telafisi mümkün olmayan sonuçlara sebep olabilir. Erken tanı ile kanser gibi bir çok ciddi hastalığın tedavisi mümkün olmaktadır.

Bezeler çok farklı lezyonlar olduklarından, oluş sebepleri de kaynaklandığı dokulara göre birbirinden  farklılık gösterirler. Teşhis, takip ve tedavi yaklaşımları da birbirinden farklıdır.

  Cilt altı beze ve yumrular nasıl teşhis edilir ?

Her ne kadar cilt altı bezeler birbirinden farklı olsa da teşhis ve takipte ortak prensipler uygulanır. Buna göre muayene ile birçok şişlik tecrübeli  hekimler tarafından teşhis edilebilir. Gerekirse yüzeyel  ultrason çekilir. Nadiren tomografi veya MR gerekebilir. Buna rağmen nadiren de olsa kesin tanı konamayan bezeler olabilir. Bunlar teşhis ve tedavi amaçlı cerrahi olarak tamamen çıkarılır ve patolojik tetkik için gönderilir yada değişik yöntemlerle sadece teşhis amaçlı parça alınıp yine patolojiye gönderilir. Bu durumda çıkacak sonuca göre sonradan gerekli cerrahi müdahaleler uygulanır.

  Sık rastlanan cilt altı beze ve yumrular:

-Lipom tedavisi;

            3 adet lipom

Halk arasında yağ bezesi olarak adlandırılır. Adından da anlaşılacağı gibi yağ dokusundan kaynaklanan bir kitledir. Vücudun herhangi bir yerinde cilt altında veya daha derin dokularda bulunabilir. Bir veya çok sayıda olabilir. Düzgün sınırlı ve yumuşaktır,  bastırmakla cilt altında yerinden sağa sola oynatılabilir. Büyüklüğü  birkaç milimetreden 5-10 santimetreye  kadar değişebilir. Nadiren daha büyük  olabilir. Büyük olanları liposarkom denen yağ dokusu kanseri  ile karışabilir. Lipom teşhisi sıklıkla muayene ile konabilir, şüphe duyulan hastalarda ultrason yada MR gibi görüntüleme tekniklerinden faydalanarak teşhis edilir. Yağ bezelerinde ailevi yatkınlık söz konusudur. Yani bazı ailelerin bireylerinde daha sık görülebilir. Şüpheli olan veya bir şekilde rahatsızlık yaratan lipomlar lokal anestezi altında geleneksel cerrahi müdahale ile çıkarılarak tedavi edilir. Rahatsızlık vermeyen yağ bezeleri takip edilir ve hızlı büyüme olursa liposarkon şüphesi nedeniyle tanı amaçlı cerrahi olarak alınıp patolojik tetkiki yapılır.

-Kist sebase tedavisi;

Yağ kisti olarak adlandırılır. Sıklıkla saçlı deride görülmekle beraber vücudun değişik bölgelerinde bulunabilir. Bir veya daha çok sayıda olabilir. Büyüklüğü birkaç milimetreden  5-6 santimetreye kadar değişen yuvarlak bir şişliktir. İltihaplanırsa ağrı ve apseleşme yapabilir. Bazı ailelerde ailevi yatkınlık nedeniyle daha sık görülür. Çoğunlukla muayene ile teşhis edilebilir. Şüphe varsa  yüzeyel ultrason yada MR çekilerek teşhis konur. Lokal anestezi altında geleneksel cerrahi yöntemle alınarak tedavi edilir.

-Lenf bezleri:

Boyun yan ve ön tarafları, koltuk altları ve her iki kasık etrafında cilt altı bölgede yerleşmiş birçok lenf bezi bulunmaktadır. Bunlar ancak değişik sebeplerle büyüdüğünde elle hissedilir. Birkaç santimetreye kadar büyüyebilir,  kısmen yumuşak yada sert ve yerinde sabit olabilir. Büyüme sebebi sıklıkla bölgeye yakın iltihabi hastalıklardır. İltihap sebebi ile büyüyen lenf bezleri genellikle ağrılıdır. Daha seyrek olarak bir kanserin yayılması veya lenf bezinin kendi kanseri de büyümeye sebep olabilir. Bunlar ağrısızdır. Neredeyse tüm kanser çeşitlerinin ilk yayıldıkları yerler en yakın lenf bezleri olduğundan kanser hastalarının teşhis ve takibinde lenf bezleri büyük önem taşır.  Teşhis için muayene, ultrason veya diğer tetkik ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanılır. Gerekirse  cerrahi olarak alınıp patolojik tetkiki yapılarak kesin tanıya varılır. İltihabi lenf bezi şişlikleri antibiyotiklerle tedavi edilir. Diğerleri için sebebe yönelik tedavi uygulanır.

Bunların dışında cilt altında şişlik ve yumru yapan ve daha nadir görülen birçok iyi ve kötü huylu tümör yada kanserler bulunmaktadır. Hepsi de aynı prensiple önce muayene edilir,  gerekirse çeşitli tetkik ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanarak teşhis edilmeye çalışılır. Şüphe varsa teşhis amacıyla kısmen veya tamamen cerrahi olarak çıkarılır ve patolojik tetkik için gönderilir.

  Görüldüğü gibi cilt altındaki şişlik ve yumruların çoğu iyi huylu olmakla birlikte bazıları hayatı ciddi olarak tehdit eden kanser veya kanserin yayıldığı bezeler olabilir. Bu durumla karşılaşıldığında  erken tanı hayat kurtarıcı olduğundan doktora bir an önce görünmek hayati taşır.

953 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Ahmet

  Merhaba hocam sağ bacagimda dizin 10-13 santim altinda diz arkasindan biraz asagi tarafta bacagin iç tarafina doğru agrisiz sert bir kitle var hareket etmiyor son 1 aydir neredeyse hiç büyümedi büyüdüysede çok az buyumustur sizce ciddi bir durum varmidir doktora bas vurmalimiyim ?

  1. Nizam Kurtdere

   Kitlenin ne olduğunun tam olarak anlaşılması için cerrahi uzmanına görünmelisiniz.

 2. Abdullah

  Merhaba hocam sağ bacagimda dizin 10-13 santim altinda diz arkasindan biraz asagi tarafta bacagin iç tarafina doğru agrisiz sert bir kitle var hareket etmiyor son 1 aydir neredeyse hiç büyümedi büyüdüysede çok az buyumustur sizce ciddi bir durum varmidir doktora bas vurmalimiyim ?

 3. Bahar Alp

  Merhabalar hocam benim yüzümün farklı yerlerinde sert küçük fındık boyutunda adını bilmediğim şeyler çıkıyor dokunulduğunda ağrı yapıyo ve hemen geçmiyo 1 ay gibi kalıyo sonra geçiyor ama tekrar yüzümün farklı bir yerinde çıkıyor bazen mor lekeler bırakıyor. Bazen gerdirdiğimde içindeki iltihabı görüyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifinizden bir sonuca varmak zor, şişlikler olunca cildiye uzmanına görünmelisiniz.

 4. Yunus

  Hocam merhabalar. 1-2 haftadır tam göğsümün ortasında küçük bir şişlik var. Ten renginde, nispeten zor gözüküyor. Ağrı falan yok. Büyüme de olmadı. Yine de sormak istiyorum. Ne olabilir?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen sebase kist yada yağ bezesi olabilir, muayene edilip ne olduğunu tam olarak anlayabiliriz.

 5. Duygu AYDİN

  Merhaba hocam benim bikini bölgesinde var deri altında yuvarlak sert ama hafif hareketli birşey 1 veya 2 gün önce oluştu sanırım niçin oldu sizce yardımcı olur musunuz

  1. Nizam Kurtdere

   Kıl kökü iltihabı yada lenf düğümü olma ihtimali yüksek, muayene edilip ne olduğu tam olarak anlaşılabilir.

 6. Zeynep bolat

  Hocam merhaba benim bel bölgesinin hafif sağında 18 senedir ağrılı bir şişlik var birkere cerrahi operasyon ile alındı ama yine tekrarladı ve ağrı yapıyor sebebi ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Sebebini buradan söylemek zor, ameliyatı yapan doktorunuzla görüşün, patolojik tetkik te yapılmış olabilir onun raporuna bakılabilir.

 7. Issız ada

  Mrb. Benim sol kurek kemiğim üzerinde (kemiğin kenari sırttaki disklere bakan yönünde) ette kalınca bir sislik var ceviz kadar iki parmağınla tutabiliyorum kemiğe yapışık değil. Doktora gidecem gidemedim.. korkmam gereken bir durum olabilir mi sol kolumu katlayıp açarken kolumda iç tarafta ağrı var

  1. Nizam Kurtdere

   Lipom yada sebase kist olma ihtimali yüksek ama bu durumu ihtimallere bırakmamak daha doru olur, muayene edilip kesin tanı konur ve gerekirse cerrahi girişim ile alınabilir.

 8. Abdullah

  Hocam benim sağ bacağımın iç tarafında diz altında sert kıpırdamayan kitle var çok korkuyorum kanser ola bilirmi lütfen cevap verin çok korkuyorum

  1. Nizam Kurtdere

   En kötü ihtimali hemen akla getirip evham yapmak doğru değil, cerrahi uzmanına görünüp gerekli tetkikler yapılarak kesi tanı konması lazım.

 9. canan

  merhaba hocam ben 34 yaşındayım sol bacağımda dizin arka kısmında baldırımda bir kitle elime geldi ve morarmaya başladı aynı kitleden kitleden üst baldırımda da çıkmış ve ağrı acı ile farkettim harekette herhangi bir sıkıntı yok sadece dokununca elime geliyor ve acı veriyorilk farkettiğim gün ufak bi ateş yapıyor sizce sebebi ne olabilir? şimdiden teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz spesifik bir hastalığı akla getirmiyor, muayene ve gerekirse yüzeyel ultrason çekilip ne olduğunun tam anlaşılmasında fayda var.

 10. Kübra

  Merhaba ben bir bisiklet kazası geçirdim be bisikletin tutuğum Yeri karnıma battı bir hafta sonra orası morardı ve içeride yağ bezesi yada ne olduğunu bilemiyorum bir sertlik var bunun için hangi bölüme başvurmalıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Darbeye bağlı doku içine kanama oluyor ve bu da morarmaya sebep oluyor. Genel cerrahi uzmanına görünebilirsiniz.

 11. Mahmut

  Merhabalar hocam
  Bacak bitiminde ve testisin bitiminde yani bacak arası tam olarak testiste değil 3-4 yerde ağrılı sert şişlikler var bir nohutun yarı büyüklüğünde tahmini neden olabilir baya korktum açıkçası

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi şişmesi, sebase kist, kıl kökü iltihabı olma ihtimali yüksek, muayene edilip kesin tanı konabilir.

 12. Nihal

  Merhabalar
  Sağ elimin baş parmağının ikinci eklem yeri ile avuç bağlantısı arasında mercimekten biraz büyük dışarıdan belli olmayan sadece elle dokunulunca sağa sola hafif kaçan bir sertlik var. Ağrı sızı kızarıklık yok. Ancak ciddi manada korkum oluştu. Telefon kullanımından kaynaklı olabilir mi? Yoksa en yakın zamanda doktor kontrolüne mi gideyim hocam?

  1. Nizam Kurtdere

   Ekleme yakınsa ganglion yada küçük bir kemik oluşumu olabilir ortopedi uzmanına görünmenizde fayda var, çok endişe edilecek bir durum olduğunu düşünmüyorum.

 13. Ersin

  Merhabalar hocam benimde 3haftadir koltuk altında fındık tanesi kadar bir şişlik oluştu ve ceviz boyutuna geldi antibiyotik kullanıyorum 6gunum bitti ama bi iyileşme olmadı cliacil 1200 antibiyotik adida hocam çok ağrı yapıyor kolumu yukarı kaldırmak istediğim zaman deri yirtilacak gibi gerkin konumda şimdiden cevabınız için teşekkürler hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Ağrı ve şişlik iltihabi bir hadiseyi akla getirir, cilt altı apse yada iltihaba bağlı lenf bezi şişliği olabilir, apseleşme varsa küçük cerrahi müdahale ile temizlenmesi gerekir.

 14. Gözde

  Merhaba,göğüsle karnım arasındaki boşlukta,memelerin bitiminden 5-6 cm altta yıllardır pirinç tanesi büyüklüğünde bir beze birkaç gün içinde 3-4cm çapıda çevresine yayıldı adeta,kızardı,ve hafif ağrı da var.ne olabilir acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen orada bir sebase kist vardı ve iltihaplanınca şişti, ancak bu bir tahmin ve kesin tanı koymak için muayene ve gerekirse bazı tatkiklerin yapılması lazım.

 15. Nurcan Bayer

  Hocam merhaba,iki gün önce Sağ ayak tabanimda 3. Ve 4. Parmağın alt hizasında deri içinde fındık büyüklüğünde bir şişlik oluştu sert ve yürürken çok acıyor, doktora randevu aldım ama çok endişeliyim kist mi sinir sıkışması mi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Ağrılı olduğuna göre muhtemelen iltihabi bir şişlik, çok endişe etmeye gerek yok, muayene edilince kesin tanısı konup gerekli tedavi yapılacak.

 16. Didem

  Hocam merhaba benim sağ kalca alt kısımda bacak ile birleşme yerine yakın yerde yaklaşık 8 9 yıl önce yumru oluştu.yumusak baloncuk gibi deri içinde hareket ediyor ağrı yok ceviz büyüklüğü kadar.birkac doktora göründüm lipom dediler.evhamli bir yapım olduğu için aldırmaya cesaret edemiyorum. Ameliyat sonucu lipom patalojiye gider mi bisey çıkar diye çok korkuyorum.ama 9 senedir bir büyüme falan olmadı.ne önerirsiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Doktora görünmüşsünüz ve teşhis lipom olarak konmuş üstelik 9 yıldır hiç büyümemiş bu yüzden evham yapmaya gerek yok. Rahatlıkla aldırabilirsiniz patolojik tetkiki de yapılır siz de kurtulmuş olursunuz.

 17. Elif

  Bu arada geçen yıl ara ara şiddetlenen diz ağrıları şikayetiyle doktora gitmiştim ve ANA testim 1:160 Pozitif çıkmıştı – Total IgE ise 420 idi.. Pandemi nedeniyle istenen diğer tetkikleri yaptırmaya gidemedim. Bunlarla bir ilişkisi olabilir mi hocam? Tekrar teşekkür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Lezyonları görmeden daha ayrıntılı bir yorum yapamıyorum, doğru olan muayene edilip kesin tanı konması.

 18. Elif

  Hocam bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Dün size yazdıktan sonra üst bacağımda bezelerin bulunduğu bölgede orta şiddette bir ağrı ve acı hissetmeye başladım. Birkaç saattir de devam etmekte. Muayene etmeden yorum yapmak oldukça zor biliyorum ancak endişelenmeli miyim? Randevu baktım ancak şu an bulunduğum şehirde randevu bulamıyorum. Eğer geciktirilmemesi gereken bir durum ise özele gitmeyi deneyeceğim. Tekrar geri dönüş sağlarsanız çok sevinirim. İyi çalışmalar diliyorum.

 19. Elif

  Hocam merhabalar. 29 yaşındayım. Sol diz kapağımın içe bakan kısmında bir şişlik fark ettim. Beze gibi değil hareket etmiyor fazla baskı uygulamadıkça da ağrı yapmıyor. 7 8 cm büyüklüğünde.. Aynı şekilde alt ve üst bacağımda da dışardan çok belli olmayan ancak elimi gezdirdiğimde hissettiğim şişlikler mevcut ve onlar da hareket etmiyor. Zaman zaman hafif ağrı yapıyorlar. Bu konuda sizin fikirlerinizi almak isterim. Hangi bölüme gitmeliyim – endişelenecek bir durum var mıdır? Şimdiden çok teşekkür ederim , iyi çalışmalar.

  1. Nizam Kurtdere

   Kemiğe yapışık gibi hissediliyorsa ortopedi değilse cerrahi polikliniğine başvurun gerekli tetkikler yapılarak ne oltuğunun tam anlaşılması sağlanabilir.

 20. Mecnun

  Hocam annem esansiyel trombositoz hastası ve vücudunda küçük kızarıklık çıkıyor ve bunlar sert bilye büyüklüğünde oluyor vücudunun her yerinde çıktı ve çoğaldı bunun nedeni bu hastalıktan olabilirmi

  1. Nizam Kurtdere

   Lezyonların görülüp değerlendirilmesi lazım, kan hastalıkları bölümüne görünmesi lazım.

 21. Onur

  Hocam merhabalar
  Bacağımda sert ve bastırdığımda ağrıyan bir yumru var, önemli birşey midir?

  1. Nizam Kurtdere

   Görmeden bu sorunuza cevap vermek mümkün değil, ne olduğunun anlaşılması için muayene ve bazen tetkik etmek gerekir.

 22. Emre Koç

  Hocam s.a. Boynumun sağ yanında mercimek tanesinden biraz büyük ancak deri altından elle dokunduğumda belli olabilen bir şişlik var.Dışarıdan, boynumu diğer tarafa çevirirsem belli oluyor.Ellediğimde üzerinde bir sivrilik farkedebiliyorum.Sizce nedir?Saygılarımla.

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist, lenf bezi lipom yada başka bir cilt lezyonu olabilir, muayene edilip kesin tanı konabilir.

 23. Hocam merhaba yaklaşık 2 gün önce sol taraf kasığımda derinin üstünde değil ama içinde bir top gibi birşey var dokununca hissediyorum ve bu yürürken de ağrı yapıyor. Derinin üstünde daha bir şişlik göremedim ama derinin altında var buna eminim bunun nedeni nedir acaba ve hemen doktora başvuracağım.

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi şişmesi olma ihtimali yüksek ama bunun gibi şişlik yapacak bir çok hastalık var ve muayene edilip kesin tanı konması lazım.

 24. Ömer

  Hocam benim iki lolumun dirsek üstü arka tarafında aynı yerde misket şeklinde beze var sert ve sol taraftaki hafif ağrı yapıyor ayrıca sağ böbreğimin hemen üst taraflarında deri altı 3 4 aynı şekilde beze var ve birtanesi felan arada ağrı yapıyor ve hepsi biraz sert

  1. Nizam Kurtdere

   Lipom yada sebase kist olma ihtimali yüksek, muayene edilip kesin tanı konabilir.

 25. Fırat

  Hocam benim sakallarımin altına Bi şilik oldu sora gecdi çok ufak Bi sert cisim kaldı ne ola bilir

  1. Nizam Kurtdere

   İltihaplı sivilce yada kıl kökü iltihabından sonra küçük bir sertlik kalabilir, büyürse muayene edilmesi gerekir.

 26. can

  hocam yüzümde hafif bir şişlik çıktı bir günden beri çekirdek yiyince daha da şişti bu nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Bu belirtilerle bir şey söylemek zor, şikayetiniz devam ederse muayene olmanız lazım.

 27. Ayşe bitci

  Hocam merhaba 3 4 sene öncesinde boyun ve omuz arasında bulunan bölgede çıkan siyah nokta içi sert idi, ve sıkmıştım, sonrasında orada bulunan şişlik hiç geçmedi ve 4 sene öncesine göre yavaş yavaş büyüyor, o zaman doktora gittiğimde elle muayene sonucunda kapsülü patlamış kalmış denildi. ucunda delik de yok içeride sert bir şişlik kaldı
  Bunun lenf nodları ile alakası var mıdır hocam, yoksa siyah nokta içindeki yağlar mı birikiyor tşk ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kistlerde kapsül ve içinde yağlı sebum denen birikim olur, gerekirse küçük cerrahi müdahale ile alınabilir, şüphe varsa kesin tanı için patolojik tetkik yapılabilir.

 28. Berra

  Merhaba hocam, alnımın sağ üst köşesinde saçımın başlangıç yerinde bir şişlik var, sert bir şey. ben bunu 13 yaşındayken fark ettim şu an 17 yaşındayım, kemik çıkıntısı zannetmiştim. 4 yıldır orda öylece duruyor, bir hastalık habercisi veya direkt olarak bir hastalık falan olabilir mi acaba?

  1. Nizam Kurtdere

   Ne olduğunun anlaşılması için muayene edilmesi lazım, 4 yıldır hiç büyümediyse büyük ihtimalle endişe edilecek bir durum değil, muayene edilip gerekirse tetkik edilerek ne olduğunun ortaya çıkarılmasında fayda var.

 29. Yağmur

  Merhaba hocam, yaklaşık 15 gün önce bacaklarım ile özel bölgem arasında ağrısız ele gelen bir şişlik farkettim. Bu hafta ise aynısından karşı bacak aramda da çıktığını farkettim. Toplamda ağrısız olan bu toplardan 3 adet var, ellediğimde farkediyorum. Aynı zamanda bacaklarımda morluklarda oluşmaya başladı son zamanlarda, rouqutan ilacımın 6. Ayındayım bununla ilgisi var mıdır? Acil olarak doktora görünmem gerekir mi ve hangi bölüme gitmeliyim ? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şişlikler lenf bezi şişliğine benziyor, bacaklarda morluklar bazı kan hastalıklarının belirtisi olabilir, tetkik edilmesi lazım. Dahiliye uzmanına görünün, tetkik sonuçlarına göre sizi yönlendirir.

 30. Arzu

  Hocam merhaba benim kalçamda bezelye büyüklüğünde sert kırmızı bi şişlik var sivilce gibi bişey de değil siyah yada beyaz bı noktası yok üzerinde kıpkırmızı bi şişlik ve çok sert oturup kalkarken acıyo bu ne olabilir doktora görünmem gerekli mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz kapiller hemanjioma uyuyor, tabi ki buradan teşhis koymak doğru değil muayene olmanız gerekir.

 31. Okan

  Hocam meraba. 26 yaşında erkegim ve cinsel organimin bir cm ustunde nohut tanesi buyuklugunde deri altinda bir sertlik var. Dokundugumda aci hissi vermiyor. Ciddi bi sirun olabilir mi sizce?

  1. Nizam Kurtdere

   Ciddi bir durum olma ihtimali az ama yine de muayene edilip kesin teşhis edilmesi lazım.

 32. Ece

  Hocam kasıkta 1 aydır bazen 2 bazen 3 tane içten şişlik çıkıyor ağrıyor birşey değince arada bitiyor hemen tekrar çıkıyor sürekli böyle bitip bitip tekrar çıkıyor sadece hafif kızarıklık görünüyor çok rahatsı etmeye başladı artık nedendir acaba ?

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi yada kıl kökü iltihabı olabilir, muayene edilip kesin tanı konup ona göre bir tedavi uygulanabilir.

 33. Ali

  Hocam arka bacak kısmında yumuşak içi sıvı varmış gibi bir mor şişlik var sebebi nedir tam teşhis konması mümkün değildir bu şekilde ama belirti olarak açıklamasını paylaşabilirmisiniz rica etsem saygılar.

  1. Nizam Kurtdere

   Hemanjiom yada kistik bir kitle olabilir, muayene edilip teşhis konması gerekir.

 34. Pınar

  Hocam bugün fark ettim boynumun sol yan tarafında elimle uğraşınca oraya buraya kayan bi beze var sanki fakat boynumu yana doğru eğince elime geliyor boynumu düzeltince gelmiyor bu nedir acaba yanılıyor olabilir miyim

  1. Nizam Kurtdere

   Boyunda çok sayıda lenf bezi var ve sıklıkla çevredeki iltihaplanmalarda büyüyebilir ve elle hissedilir, tam teşhis koymak için görmek lazım.

 35. Gül

  Meehabalar gobek deliğimin 2 parmak solunda dısardan gorunmeyen kucuk bir nohut buyuklugnde bisey var hafif kirmizi dış bolgesi ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz birçok cilt lezyonu olabilir, sebase kist, hemanjiom, lipom vs. Muayene edilip kesin tanı konmasında fayda var.

 36. Mehtap demır

  Hocam merhaba sol kolumda bir sure once dısatn belli olmayan ekleyince farkedılen bir sıslk var ve kolum zaman zaman cok agrıyor gucsuzluk hissediyorum koluma dokundugumda gotunurde bısey olmamasına ragmen bir agrı var şişlikten harıc

  1. Nizam Kurtdere

   Bu konuda nöroloji uzmanına muayene olun, güçsüzlük ve ağrı nörolojik bir olaya bağlı olabilir.

 37. Kader

  Hocam benn ağzımı açınca yanaklarımda ceviz büyüklüğünde şişlik görünüyor ve kulak mememin hemen altında yumuşak şişlik var önemli midir ağrı yapmıyorlar yanakları şimdi farkettim

  1. Nizam Kurtdere

   Önemli olup olmadığını anlamak için muayene edilmesi ve kesin tanı konması gerekiyor.

 38. hocam kasık bölgemde iltihaplı şişkinlik oluyo iğne batar gibi ağrı yapıyo bazen birden fazla da çıka bilio zaman zaman sürekli oluyo ne yaptıysam tam olarak geçmedi baş parmak büyüklüğünde morarıyo ve birden patliyo kanıyo

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle kıl kökü iltihabı, görüp kesin tanı konur ve gerekli tedavisi uygulanır.

 39. Alime

  Hocam saçımın içinde başımın üstünde derinin içinde sert bir şey çıkmış ve derimde yani o sertliğe yakın yerlerde elimle dokundugumda çıkıntılar var bide biryerde sert nohut kadar bişey çıkmış ama yuvarlak değil bastirdigimda acımıyor ama çok sert. Ve bazen o bölgem ağrıyor basım agriyabiliyor ciddi bir durummudur acaba ?

  1. Nizam Kurtdere

   Saçlı deride sıklıkla deri altı noduller görülür ve çoğu iyi huylu, gerekirse küçük cerrahi müdahale ile alınabilir. İhmal etmeyip muayene olmak gerekir.

 40. Burak

  Merhaba hocam benim sırt bölgesinde kaburgamın bittiği yere doğru ufak. Bir yumruluk var elle kontrol edince ağrıyor normal zamanda o yumrunun olduğu yerde bir terslik olduğunun hissiyatı var ne olabilir sizce hangi bölüme başvurmam lazım

  1. Nizam Kurtdere

   Cerrahi uzmanına muayene olmanız lazım iyi huylu bir kitle olma ihtimali çok yüksek ama işimizi şansa bırakmayalım.

 41. İfaket

  Hocam merhabalar ben 28 yaşında bir bayanım. Genital bölgem ile sağ bacağımin arasında dıştan ve dokunduğumda da belli olan bir şişlik çıktı. Ve ağrı yapmaya başladı. Oraya baskı uygulandığında ağrı yapıyor. Doktora gideceğim ama anca 3 hafta sonra gidebilirim işimden dolayı. Bu konuda hangi bölüme gitmeliyim. Ve sizce ne olabilir.

  1. Nizam Kurtdere

   İltihaplı lenf bezi, sebase kist lipom yada kıl kökü iltihabı olabilir, cerrahi bölümüne muayene olabilirsiniz. Şişlik büyümeye devam ederse bekletmeden görünmenizde fayda var.

 42. Gürsel

  Hocam merhaba, benim sol bacağımda diz kapağımın arkasında biraz üst taraftaki yumuşak bölgede nohut büyüklüğünde hafif yeşil renkte bir şişlik var. Yeşil renk derinin üst kısmında değil sanki iç kısımda gibi görünüyor. Bu şişliğin ne olabileceği konusunda görüşünüzü söylerseniz çok memnun olurum. Bir de hangi bölüme görünmeliyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Hemanjiom, blue nevus yada başka bir cilt lezyonu olabilir, cildiye yada cerrahi uzmanına görünmelisiniz.

 43. Anonim

  Hasan Esgün hocam benim sağ Bacağımın diz altında bir şişlik oluşuyor bunu Emaar ve ultrason çekerek kontrol ettik kötü bir şey olmadığını doktorla gördüm fakat bu sıvı iki ay içinde tekrar oluşuyor ve şişme yapıyor acaba bunun tedavisi var mıdır

  1. Nizam Kurtdere

   Bu konu benim uzmanlık alanımda değil, tetkik yapıp tanısını koymuş doktorunuzla görüşmeniz daha iyi olur.

 44. Hasan

  Hocam yüzük parmağımda iki senedir sert bi şişlik var ilk başta küçüktü şimdi büyüdü agri yapıyor bazen elim uyuşuyor bastırınca kolum komple sızlıyor nereye gitmem
  Lazım

  1. Nizam Kurtdere

   Parmaktaki şişlik için ortopedi, koldaki uyuşma için de nöroloji muayenesi olmanız lazım.

 45. Cennet

  Merhaba hocam benim yaklaşık bir buçuk yıldır kulak kısmından üç dört parmak geride sert bir şişlik var yastıkta rahat uyuyamıyorum hem batıyor hem ağrıyor son 6 aydırda uyuşuk hissetmiyorum fazla bastiriyorum yinede uyusuk kasılma ağrı oluyor sizce kötü bişey mi internette baktım yağ bezesi deyince gitmedim hastaneye…..

  1. Nizam Kurtdere

   Kötü bir durum olma ihtimali düşük ama sürekli şüphede kalmak yerine muayene olup kesin tanı konması lazım.

 46. Duygu

  Hocam merhaba benim çenemin altında sert sislik var daha önce ayağın kaydı sandalyenin sivri kısmına çarpıştım çok ağrıdı 2 gün falan sürdü sonra sislik kaldı dis enfeksiyonu geçirdim o bölge tekrar siti antibiyotikle biraz geçmişti bayadır var dişimim dibi sis ve sislik çenemin altında ele geliyor darbeden dolayı kalmış olabilir mi ya da tukuruk bezi lenfoma gibi kanser olabilir mi ya da kist kitle

  1. Nizam Kurtdere

   Şişlik sert ve kemiğe yapışık ise muhtemelen diş iltihabına bağlı olabilir, cilt altında ve hareket ettirilebiliyorsa lenf bezi, tükrük bezi, lipom yada sebase kist olma ihtimali var muayene edilip kesin tanı konabilir.

 47. Yusra Asmin

  Merhabalar hocam koltuk altimda degil sirt kurek kemigimle koltuk altı arasında şişliği olmayan elimle dokundugumda hissettiğim bi sertlik farkettim sert kucuk bir yumru gibi sebebi nedir acaba bilgi verirseniz çok mutlu olurum

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist yada yağ bezesi olma ihtimali yüksek tabi ki kesin tanı için muayene etmek lazım.

 48. müzeyyen

  Merhaba hocam.2019 ekim ayından beri morluklar oluyor vücudumun her yerinde.Hemotoloji uzmanına gittim trambosit fonsiyon testim düşük çıktı c vitamini al dedi. Ben durmadım check up yaptırdım 2020 mart ayında, çok şükür bir sıkıntım yok herşey temiz ama morluklarım hala var. Şimdilerde de ayak bileklerime yakın şişlikler oluşuyor o şişliklerden bazıları morarıyor bazıları morarmıyor. ara ara oluyor bunlar. yakın zamanda dahiliye dr gittim morluklar için kan testi istedi normal herşey dedi. Şimdi de şişliklere taktım kafayı.YUmuşak değil ama taş gibi de sert değil bu şişlikler. Sürekli bunları düşünmekten yaşam kalitem düştü. Öğretmenim meslek hastalığımı diyecem bilemedim artık.

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetleriniz benim uzmanlık alanımda değil, bu gibi şikayetler kanama pıhtılaşma bozukluğu, damar hastalıkları yada romatizmal durumlarda görülebilir. Gerekli araştırmalar yapıldıysa çok endişe etmeyin, yeterince araştırılmadıysa bir üniversite hastanesinde gerekli uzmanlarla tekrar görüşün.

 49. Mustafa

  Merhaba hocam 40 yasindayim başimin ust tarafı yani kulagimin 4 parmak ustu kendiliginden şislik olusuyor ve kendiliginden 1 gun icinde iniyor beyin cerrahina gittim mr cekildi ttemiz dendi cildiyeye gittim herhangi bir sorun goremedi nedir ne yapmam lazim bilemedim yardimci olursaniz sevinirim

  1. Nizam Kurtdere

   1 günde oluşup kaybolan şişlikler sıklıkla allerjik reaksyonlarda olur, şişmişken görmeden bir şey söyleyemeyiz, şişken bir cildiye uzmanına görünebilirsin.

 50. Havva

  Merhaba hocam.sol kolumda dirsek altında üç farklı yerde küçük şişlikler var ve üzerine baskı olunca acıyor.herhangi bir kızarıklık veya morluk yok.boyutu çok büyük değil bakınca görülmüyor ama üzerine elle muayene edilince hissediliyor.sizce tehlikeli bir durum olabilir mi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Çok endişe edilecek bir durum gibi değil, yine de muayene edilip kesin tanı konulmasında fayda var.

 51. Sude

  Merhaba hocam belimde elime bir kitle geliyo bacağım uyuşuyo yattığım yerde dönemiyorum bile yürüyemiyorum bazen bu kitleler çoğaldı ve büyüdü ultrasonda bir şey çıkmadı mr sonucuna da doktorum baktı ama çocuk nefrolojiye sevketti bir tahmininiz var mı acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Bacakta uyuşma varsa nöroloji bakıyor, bel fıtığında yada başka nedenle bacağa giden sinirlere baskı vs gibi durumlarda olur, vakit kaybetmeden uzmanınıza görünün.

 52. Nail

  Merhaba belimin sag tarafında gozle gorulmeyen ama elimle dokundugumda bilye kadar bi sislik vardi, bugunlerde agri yapmaya basladi ne olabilir ve hangi bolume gozukmeliyim. Saygilar…

  1. Nizam Kurtdere

   Bezeler iltihaplanır yada ezilirse ağrı yapar cerrahi bölümüne muayene olabilirsiniz.

 53. Issız ada

  Mrb. Benim sırtımda sol kurek kemiğinin yanında bir sislik var, ceviz büyüklüğü kadar. Sol kolumu uzatıp katlarken kolumda ağrı oluyor katlanan yerde. Bu sis ile ilgisi var midir. Henuz doktora görünmedim. Bu sis yağ bezesi yada farklı birşey olabilir mi

  1. Nizam Kurtdere

   Şişliğin eklem ağrısı ile ilişkisi olduğunu düşünmüyorum, sırtta cilt altında sıklıkla sebase kist ve yağ bezesi görülür başka lezyonlar nadir ama kesin tanı için muayene etmek gerekir.

 54. Özsöz

  Merhabalar yüzümün yanak kısmında ve elmacık kemiğinin orada sertlikler var dısarıdan bakıldıgında kırmızı ve mor renkte deri üzerinde belirtileri var dokununca içi semsert ve kasıntoso var üzeride yanıyor atesli ne olabılır

  1. Nizam Kurtdere

   Kistik akne, sebase kist yada başak bir lezyon olabilir, muayene olmalısınız.

 55. Bahar

  merhaba hocam benim kuyruk sokumumda bastırınca sağa yada sola hareket ettirebildiğim küçük bir beze var bundan 6 ay önce de vardı sonra kendi kendine yok oldu fakat şimdi tekrar çıktı bana acı vermiyor ne yapmalıyım 17 yaşındayım

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene edip kesin teşhis koyabiliriz, kıl dönmesi de erken evrede bu şekilde başlayabilir, yağ bezesi yada sebase kist olabilir.

 56. Dilek malik

  Marhaba hocam bir şey sormak istiyorum bacağında 3 santım kadar bir şiş çıktı cildiyeye gittim kötü bişey değil dedi dokunduğumda kayıyo birde içinde su akıyo çok korkuyorum hocam tümör yada kanser mi acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Korkmaya gerek yok, cerrahi uzmanına görünün, muayene ve gerekli tetkiklerle kesin tanı konur ve gerekli tedavisi yapılır.

 57. Özgür acar

  Hocam merhaba uzun süredir vücudumda ve kolumda hareket etmeyen yumrular var ne olabilir ve tedavi için hangi bölüme gitmem gerekir

  1. Nizam Kurtdere

   Cerrahi bölümüne görünmen gerekir, yağ bezesi, sebase kist yada başka kitleler olabilir.

 58. Fatih

  Hocam kafam da nohut büyüklüğünde sert bi şişlik var traşı ustura ile oluyorum traşdan sonra o bölge açıyor

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen yağ bezesi yada sebase kist olabilir küçük bir cerrahi müdahale ile alabiliriz.

 59. Bahar Akdoğan

  Hocam iyi günler ben kolumu kapı koluna çok sert bi biçimde çarptım ve morardı daha sonra misket gibi yuvarlak birşey çıktı iki hafta oldu bu olay olalı morluk şişlik kalmadı ama p misket gibi şey hala duruyor ne olabilir doktora gitmeli miyim şimdiden teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Biraz daha bekleyin geçmezse muayene olmanızda fayda var, belki çarpmayla ilgisi yoktur.

 60. Yağmur

  Hocam iyi günler çenemin sol alt kısmında beze gibi bir şey var kolayca hareket ediyo bir yıldır var ve büyümedi başlarda ağrılı oluyodu şimdi arada ağrıyor dokununca bazen acıyor ne yapmam lazım lutfen cevaplar mısınız

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi, sebase kist yada yağ bezesi olabilir, muayene edip gerekli tedavi yöntemini uygulayabiliriz.

 61. Beliz

  hocam teşekkürler merhaba tekrar, ben ultrason sonucuna tekrar baktım da yüzeysel ultrason değil tüm batın usg çekilmiş ondan mı kitle çıkmadı acaba, tekrar çektirmeme gerek var mı sizce ?

  1. Nizam Kurtdere

   Evet karın duvarına ayrıca bakması lazım, bakmamış olabilir.

 62. Meltem

  Merhaba hocan kızımın kolunda morluk var tam o moruğun olduğu tarafta boncuk gibi birşey var ne yapmam GEREKİYOR ACABA

  1. Nizam Kurtdere

   Düşme çarpma gibi bir şey yoksa hemanjiom olabilir, çocuk cerrahisine muayene olmasında fayda var.

 63. Beliz

  hocam iyi günler, benim karnımın içinde bir kaç aydır ele gelen küçük kitleler var ama 1 ay önce başka bir şey için hastaneye gittiğimde tüm karın ultrasonu çekilmişti temiz çıkmıştı kitle falan gözükmedi önemli bişey var mıdır?

  1. Nizam Kurtdere

   Karın içinde kitle varsa büyük ihtimalle ultrasonda da görülmesi gerekirdi, emin olmak için gerekirse tekrar muayene olmakta fayda var.

 64. Ecem

  Merhaba boynumun sag ve sol tarafinda senelerdir iki tane beze vardi. Son zamanlarda sag tarafta minik minik asagi dogru cogaldigini farkettim ele geliyor saga sola oynuyorlar ve agrisizlar.

  1. Nizam Kurtdere

   Boyunda sıklıkla lenf bezlerinde büyüme olur, muayene olup kesin tanı konmasında fayda var.

 65. Hocam merhaba, belimde 2 cm lik bir kitle hissettim. Dokundugum zaman kolayca hareket ettirebiliyorum. Genel cerraha gittigim zaman genel cerrah elle muaynesi sonucunda bunun yağ bezesi gibi bir şey oldugunu söyledi. Evhamlı halim sona ermeyince 3 gün sonra Ortopediye gittim. Ortopedi uzmanı da elle muayene ettiginde bunun yag bezesi oldugunu söyledi. Benım evhamlı halimi görünce tomografi istedi. Tomografi sonucuna bakınca bunun yag bezesi oldugunu söyledi. Hocam tomografi sonucunda kesin olarak yag bezesi oldugu tespit edilir mi ? Bu konuyla alakalı yapmam gereken başka bir şey var mı?

  1. Nizam Kurtdere

   İki uzman görmüş ve tomografi çekilmişsin sonuç ta yağ bezesi artık endişeye gerek yok.

 66. ramil

  bununla bagli hangi doktora muayineye gitmeliyim??
  hangi bolgede yerlesmesinden asili olmayarak

  1. Nizam Kurtdere

   Cerrahi uzmanına görünebilirsin

 67. Hocam tetik parmak rahatsızlığında nodül oluyormuş benimde yüzük parmağımın avuç içi kısmında nodül şeklinde yumru var kemik kadar ser olduğu yerden oynamıyor ama parmağıma rahatsızlık vermiyor hareket yönünde sadece şiş olan yere bir şey gelince acıyor nasıl yapmalıyım

 68. Semih

  Hocam iyi günler omuzlarında ve belimde 3-4 tane kabarcık var. Sivilce gibi patlatmaya çalıştığım zaman acıyor. Ancak onun dışında durağan halde herhangi bir hissiyatı yok. Hafif pembe bir rengi var en büyük olanının. Yumuşak ama aynı zamanda sert bir şey gibi. Bu ne olabilir acaba, tedavisi nedir ayrıca fotoğraf atma şansım var mıdır en azından ne olduğunu bilsem de merak içinde kalmasam. Teşekkürler şimdiden.

  1. Nizam Kurtdere

   İşin doğrusu bir cildiye uzmanına görünüp kesin teşhis konması, ona göre bir tedavi planlanabilir.

 69. Hakan

  Hocam sağ kol dirseğiminden biraz aşağıya inerken gözle görünmeyen, hemen hemen mısır tanesi kadar bir şişlik var, üzerine dokunduğum zaman ağrı yapıyor. Daha önce bir şeyim yoktu ama son 3 gündür soğuk algınlığından rahatsızım bundan kaynaklanıyor olabilir mi ? Cevaplarınız için teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Onunla bir ilgisi yok, kükük bir cilr altı beze, büyüyorsa ihmal etmeden muayene olmanda fayda var.

 70. Irem

  Hocam merhaba benim belimde yumru gibi bise var elime gelince basıyorum hafif hemen baska yere kaçıyor nedir endiselenmelimiyim cok agri yapiyor birde

  1. Nizam Kurtdere

   Endişelenmek yerine muayene edilip kesin tanı konmasında fayda var, gerekirse alınıp patolojik tetkiki yapılır.

 71. Hocam alnımın tam ortasında sert bir şişkinlik var bunun için hangi bölüme gitmem lazım teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Genel cerrahi bölümüne muayene olabilirsin

 72. Mustafa

  Hocam merhaba. Yaklaşık bir ay önce kasık bölgemde tıpkı bademcik kadar bir sertlik oluştu bu şişkinliği gidermek için ne yapabilirim.

  1. Nizam Kurtdere

   Görüp ona göre karar vermek lazım, gerekirse küçük cerrahi müdahale ile alınabilir.

 73. Hocam bacağımın sol uyluk bölgesinde portakal büyüklüğünde sert ve gözle gorunen bir şişlik var.ve çok ağrı yapiyor biyopsi yaptırdım sonuclarimi bekliyorum ve hamileyimde sizce ne olabilir kötü huylu bir kitle olma ihtimali varmı ben çok endiseliyimde

  1. Nizam Kurtdere

   Kitlenin ne olduğu ile ilgili alınan biopsi sonucu kesin olarak anlaşılacak, yorum yapmak yerine sonucun çıkmasını biraz sabırla beklemek lazım.

 74. ali çelik

  hocam syglr.yaş 49 E.sol yanağımda elmacık kemiğinin üstünde yaklaşık 6 yıldır 3 cm çapında yarı yumuşak bir yumru var birkaç kez cildiye ve cerraha gittim .deri altında iyi huylu dur dediler ama istersem plastik cerraha aldırabileceğimi söylediler.ancak yaklaşı 1 ay önce aynı yerin yarım cm altında yine aynı sertlikte nohut böyüklüğünde ikinci bir kist çıktı .elle hissediliyor cilt altında kayıyor gibi.diğerinin hemen altında bitişik gibi..acaba bu yeni bir kist mi yoksa eski olanın kapsülü yırtılıp ikiye bölünmüş olabilir mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist yada yağ bezesi olabilir ve yanında başkasının çıkması mümkün, plastik cerrahi uzmanına aldırmakta fayda var.

 75. Hocam sol elimin yüzük parmağının birleşim yerinin orda kemik sertliğinde şişlik var gözle belli olmuyor bastırınca acıyor nedir acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Bazen bu gibi eklemlerde kemik oluşumları olabiliyor ortopedi muayenesi ve gerekirse film çekilip kesin tanı konabilir.

 76. Mehmet emin Bayık tc

  Hocam alnımın tam ortasında sert bir kist mi,beze mi parmak bastığımda içi sıvı dolu olan bir şey var bu nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen sebase kist yada yağ bezesi olabilir, muayene etmek lazım.

 77. Mehmet

  İlk olarak selamlar.. Benim çenemin altındaki bölgede, dişlerin tam altı, bir beze var. Bu beze yıllardır var fakat oynadığım zaman daha belirgin olabiliyor. Onun dışında dokunmadığım sürece küçülüp yine çenemin(hem sağda hem solda var bezelerden) iç kısmına göçüp kayboluyor. Ciddi bir durum var mıdır? Yıllardır hiçbir sorun olmadı.

  1. Nizam Kurtdere

   O bölgede çok sayıda lenf bezi var ve sıklıkla diş çürümesi ve boğaz çevresi iltihabına bağlı olarak şişer, ama yinede kesin tanı için muayene ve yüzeyel ultrason yaptırmak lazım.

 78. Nazan Kaçar

  Hocam yaklaşık 8 ay önce kızarıkla başlayan sonra ağrılı,(özellikle el sürülünce)yumrular oluşup geçmeyen bacaklarımın en alt yan yüzeyinde ki bu durum ne olabilir?Üç ay önce ortopedi dr.na gösterdim günlük doz 1500mg.antibiyotik verdi geçmedi.Ultrason çekilmesi gerektiğini de söyledi ama pandemiden dolayı hastaneye gitmiyorum.Sizce ne olabilir? Ne yapmam gerekir? Lütfen yazar mısınız? Hangi Dr.gidilmesi gerekir?

  1. Nizam Kurtdere

   Eğer eklemde ise ortopedi, değilse cerrahi muayenesi ve ultrason çekilmesinde fayda var, tam ne olduğunu söylemek zor endişeye gerek yok ama tetkik edilip kesin tanı konması lazım.

 79. Hocam benim karnimda deri altimda elimle buluyoum kucuk kucuk sislikler var neden olur acaba bastirinca aciyan sislikler sivilce gibi kucuk ve hangi bolume basvurmam lazim

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifinize bakarak kesin bir yorum yapamıyorum cerrahi uzmanına görünmenizde fayda var.

 80. Mehmet AYDIN

  Sol ayak alt kısmında desbih tanesi seklide sişlik var yaklaşık bir hafta oldu yürüyüşüme engel deyil ama hafif dokununça açıma yapıyor aydınladırsanız minnattar kalırım saygılar hoçam

  1. Nizam Kurtdere

   Bunun birçok sebebi olabilir, devam ederse muayene olmakta fayda var.

 81. Ezgi

  Hocam benm 8 yasinda oğlumun sırtında yaklaşık 5 aydır sert şişlik var doktora gittik epidermal kist dendi.subgutan yağlı dokuda 9*6boyutunda lobule konturlu olduğu yazıyor ultrason sonucunda.. riskli bişeymi hocam. ne yapmamız lazım doktor pek açıklayıcı bişey söylemedi çok tedirginim

  1. Nizam Kurtdere

   Cerrahi olarak alınması lazım, sonrada patolojik tetkiki yapılır, ama çok tedirgin olacak bir durum değil.

 82. selen

  merhaba, benim karnımda bir sürü elime gelen küçük kitleler bir de köprücük kemiğimin orda iki-üç tane var, bunun için bir kaç kere doktora gittim boynumdakiler için korona bağışıklığını etkiler ondan çıkmıştır dedi (korona olduktan sonra çıktılar ama 5-6 aydır geçmiyor) ama karnımdakilere bakılmadı sizce endişelenecek bir şey var mıdır ?

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen yağ bezesi ama bir çok başka şişlik yapacak lezyonlar var, onun için muayene olmalısınız.

 83. Hocam sağ yan kalça tarafında bilye büyüklüğünde hatta daha büyükte olabilir şişlik var uzun yürüyüşlerde bacağım sakatlanmış gibi oluyor ve adım atamıyorum hatta engelli gibi oluyorum acaba o şişliğin zararı mı oluyor

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen bu şişlikle ilgili değil ama muayene etmeden kesin ne olduğu anlaşılmaz, muayene ve gerekli tetkiklerle kesin tanı konmasında fayda var.

 84. SERPİL

  HOCAM İKİ KAŞIMIN ARASINDA SİVİLCE GİBİ ŞİŞLİK ÇIKTI BAŞTA DAHA BÜYÜK AGRILIYDI AMA ŞİMDİ BEZELYE KADAR VE AGRI YOK AMA 2 AYDIR GECMEDİ HANGİ BÖLÜME GİTMEM GEREKİYOR BİLGİ VERİRSENİZ COK MUTLU OLURUM

  1. Nizam Kurtdere

   Önce cildiye uzmanına görünün, cerrahi gerekirse sizi yönlendirir.

 85. Emine

  Slm hocam bacaklarımda kasık bölgesine yakın civarlarda ele gelen deri altında 5 santim kadar büyük ağrılı sert şişlikler var özelikle yürürken ağrı yapıyor sol böbrek üzeri sırtımda da baya var ve çoğalıyor gibi uzanırken ağrı yapıyor.halsiz ve yorgun hisediyorum sürekli.

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz yağ bezesine benziyor ama muayene ve gerekirse yüzeyel ultrason çekilip kesin teşhis konması lazım.

 86. Doğukan

  Hocam merhaba yanağımda 1 senedir bir sertlik var uğraşmayınca belli değil ama sıkmaya çalışınca iyice kabarıyor şişiyor acaba sivilce mi kaldı içinde yoksa beze mi anlayamadım?

  1. Nizam Kurtdere

   Kistik akne yada küçük bir sebase kist olabilir, muayene ile anlaşılır.

 87. Serenay

  Merhaba uzun süredir çenemde şişlik çıkıyor sivilce şişliği gibi ama sivilce değil gibi çünkü bir süre sonra şişlik gidiyor daha sonra tekrar çıkıyor ama sivilceye dönüşmüyor

  1. Nizam Kurtdere

   Kesin tanı için bir cildiye uzmanına görünmenizde fayda var.

 88. TUBA IŞIK

  Merhabalar, kolumda kitke var dılardan anlalılmayan ama dokunduğunda acıyan bir kitle yaklaşık 2 ay oldu.

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene edilip teşhis konması lazım, gerekirse yüzeyel ultrason da çekilebilir.

 89. Mine duru

  Hocam merhaba 3 sene önce boynumun hemen altında omzuma doğru bir şişlik farkettim siyah nokta gibiydi ucu ve sıktım içini boşalttım ancak sonrasında o günden beri bezelye den ufak şişlik mevcut, 3 sene öncesinde beze denildi takip için bişey denilmedi, ancak inmiyorda.. Yani merak ettiğim tehlikeli bir durum olsa şimdiye kadar kendini öigösterirdi diye tahmin ediyorum sizce?

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimale sebase kist ve zamanla büyüyebilir, o zaman alınmasında fayda var.

 90. ezgi

  Merhaba hocam. Nerdeyse 1 yıldır bacakla bikini bölgesi birleşimindeki yerde sag tarafta biraz sert beze gibi bir sislik var. Çok yumusak sayilmaz. Bazen küçülüyor kendiliğinden. Bazen büyüyor. Bir kere sol tarafta da ayni yerde oldu ama gecti. Cok büyüdüğünde yürürken sadece agri yapıyor. Onun dışında ağrısız. Ayrıca son birkaç ayda şişliklere bağlı olduğunu düşündüğüm, şişliklerin üstünde bir yara oluştu. Yara 2 aydır iyileşmiyor. Cok temiz bakmama rağmen iltihaplanıyor. Geçer gibi oluyor sonra bakıyorum geçmiyor. Cok kucuk sivilce boyutunda bir yara gibi. Sizce endişe edilecek bir durum var mıdır ve doktora giderken hangi bölüme gitmeliyim ?

  1. Nizam Kurtdere

   Çok endişe edilecek gibi görünmüyor, ama muayene edilip gerekli tedavinin uygulanması lazım, uygunsanız bize gelebilirsiniz veya uygun bir cerrahi uzmanına görünebilirsiniz.

 91. Nurten

  Köprücük kemik ve deri arasında ele gelen uzun damar şeklinde şişlikler var. Bu durum koltuk altında ve kollarımda (pazılarımda) da var. Bunun için bir çok bölüme gittim. Ancak hiçbir şekilde tetkik (MR, Tomografi) vs. verilmedi. Pandemiden dolayı elle muayene yapılmadığı için hiçbir sonuç alamıyorum. Halsizlik ve ağrılı bir süreç geçiyorum. 1 senedir bu şikayetim var. Benim rahatsızlığımı yorumlayıp hangi bölüme gitmem gerek bunun hakkında bilgilendirebilir misiniz?

  1. Nizam Kurtdere

   Tipik bir hastalığı düşündüren bulgular tarif etmiyorsunuz, cerrahi bölümüne muayene olun, başka bir bölümle ilgili ise sizi yönlendirir.

 92. Salih Yılmaz

  Hocam dün kafama hacamat yaptırdım baş ağrısı çok oluyor diye bugünde duş aldım öğlen arası gibi akşama doğru bu saatlerde başımda bir agri hissetim kafamda bı şişlik yumuşak birşey ama dokundugum yeri hissetmiyorum ve ağrı var ne olabilir yağ bezesi olma ihtimali var mı acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Daha önce yok ve yeni fark ettiyseniz beze birkaç günde olmaz, muayene ettirmenizde fayda var.

 93. Berfin

  hocam merhabalar, benim de karnımda küçük şişlik tarzı şeyler var bunun icin doktora gittim normal ultrasonla bakıldı organlara şişlikler için bişey denmedi ama siz yüzeysel ultrasondan bahsetmişsiniz yüzeysel ultrasonla mı bakılıyor bunlara, normal organlara bakılan ultrasondan farklı mı acaba yüzeysel ultrason, yani orda belli olmuyor mu?

  1. Nizam Kurtdere

   Ultrason cihazı aynı ama derin ve yüzeysel dokulara farklı bir probla bakılıyor, elle hissettiğiniz şişlikler varsa tahminim doktorunuz onlara bakmıştır. Raporuna yazmış olması lazım.

 94. Murat

  Slm hocam 3 sene önce sağ bilek iç kısımda nohut tanesi büyüklüğünde şişlik vardı gonliyon kisti patladı dedi Dr demesine göre sol baş parmagimda aşırı ağrı ve kısıtlama olmuştu ilaç ve el bilekliği verdi kendiliğinden geçti daha sonra şimdi ise aynı sislik pas parmağın bilek kısmında 2 ad önlü ve arkalı şuan için ağrı yok ama kafama takıldı sadece pastirinca hafif çok hafif yada hareket halindeyken hafif ağrı yapıyor napmami onerirsiniz 2. 3 yıl arayla çıkmaya başladı meslekli olabilirmi tekmisyenim devamli eller hareket halinde bilgi için şimdiden teşekkür ederim hayırlı ramazanlar

  1. Nizam Kurtdere

   Ganglion küçük olduğunda şikayete sebep olmuyorsa tedaviye gerek yok, büyüyüp şikayetleri artarsa cerrahi müdahale ile alınması lazım. Kesin sebebi bilinmiyor.

 95. Sorumvar

  Hocam doktor bana yüzümdeki kistleşmiş sivilce için tetradox hap verdi her sabah 1 tane içmem gerektiği için her sabah içiyodum ama şimdi ramazan ayında olduğumuz için sabahları içemeyecegim. Bu yüzden akşam yemek yedikten sonra içsem her hangi bir sorun olur mu etkisi açısından

  1. Nizam Kurtdere

   Sorun olmaz akşam içebilirsin.

 96. Furkan

  Hocam merhaba, cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
  Hocam benim belimde gözle görülmeyen dokununca hissedilen bir şişlik var, ne sert ne yumuşak ağrı yok ancak hareket de etmiyor. Hocam ben bir doktora gittim ama pek tatmin olmadım çünkü kendisi hiç dokunmadı baktı ağrı yoksa büyümüyorsa problem yok dedi, ayrıca kafamda da 2-3 beze var büyümüyorlar ağrı da yok. Anlattığıma göre bir şüphe var mıdır?

  1. Nizam Kurtdere

   Sürekli aklına takılması ve endişeyi ortadan kaldırmak için yüzeyel ultrason ile bakılıp kesin teşhis konabilir. Muhtemelen yağ bezesi yada sebase kist gibi görünüyor.

 97. mehmet erkan

  sag göğsünü 10 cm üzerinde 1 buçuk aydan beri var orta sertlikte sıktığını zaman açıyor fındık büyüklüğünde çıktı 1 buçuk aydan beri de buyume yok önce kırmızıyı şimdi hafif sarı rengte buyume yok küçülmeye yok ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist yada lipom olma ihtimali yüksek, muayene edilip kesin tanı konmasında fayda var.

 98. Neslihan

  Hocam göz altlarımda yag bebesi var lakin burnuma yakın bir yer dede deri altında çok kaşınınca ortaya çıkan bir şişlik var ne yapmam lazim

  1. Nizam Kurtdere

   Kaşınınca ortaya çıkıyorsa kalıcı bir kitle yok demektir, reaksyonel bir şişlik ise cildiye uzmanına görünebilirsiniz.

 99. SALİH

  Hocam Merhaba iyi günler bacağının iki tarafında Yumurta Şeklinde şişlik var soy taraf şişliği daha fazla sebebi nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Bu tarifle bir yorum yapmak zor muayene etmek lazım.

 100. Mehmet

  Hocam kolay gelsin, bebeğimiz sekiz aylık oldu. Yaklaşık 1.5 ay önce sol kürek kemiğinin alt kısmında birkaç cm çapında hafif çıkıntı şeklinde yağ bezesine benzer bişey olduğunu farkettik. Yazınızı okuduktan sonra kafamıza takıldı. Doktora götüreceğiz ama ne olabilir bu yaşta olması normal midir?

  1. Nizam Kurtdere

   Bu yaşta doğuştan olan kitleler ve yazılarımda bahsettiğim bezeler görülebilir, çocuk cerrahisi muayenesi olmasında fayda var.

 101. tuğba

  hocam göz kapağım üstünde 10 aydır bi yağ bezesi var aldırmadan geçmesinin bi yolu yok mı

  1. Nizam Kurtdere

   Eğer yağ bezesi olduğu kesin ise ilaçla geçmez küçük cerrahi müdahale ile alınması lazım.

 102. Cansu

  Ilk önce sol dirsegimde bi ağrı oluştu 1 hafta kullanamadım sonra diğer kol ve bacaklarda eklem yerlerde aynı ayrı gösterdi bir sabah çok ağrıyla uyandım öğlen olmadan tüm kollar ve bacaklarda kızarıklıklar oldu kaşıntı yoktu sadece ağrı vardı dokununca daha çok ağrı yapıyordu şimdi 5. Günüm o kizarikliklarin hepsi yerini mor renge bıraktı ağrılarım o kadar kalmadı ama her benek ayrı ayrı agriyor ve hala dokununca ağrısı var hiç kaşıntı olmadi

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetleriniz benim uzmanlık alanıma girmiyor, romatizmal şikayetler gibi, romatoloji bölümüne muayene olmanızda fayda var.

 103. beyza

  hocam merhabalar yanağımı ellediğimde bir yerde elime yumuşak ince uzun bir yapı geliyor ve bastırınca ağrıyor yüzümde yanağımda herhangi bir şişlik yok 10-15 gündür hissediyorum diş apsesinden şüphelendim ama dişlerimde herhangi bir ağrı da yok ne yapmalıyım kime göstermeliyim

  1. Nizam Kurtdere

   Tariifiniz akla belli bir hastalığı getirmiyor, tanı için KBB uzmanına muayene olabilirsiniz.

 104. nisa

  merhaba 16 yasindayim kücükken geniz eti problemim vardı sık sık hasta oluyordum boynumda yumrular cıkıyordu onlar gecti fakat kulak mememin altında sert biraz oynayan ağrılı bir şey var sizce bu medir

  1. Nizam Kurtdere

   O bölgede lenf bezi yada sebase kist sık görülür. Kesin teşhis için muayene olmanızda fayda var.

 105. Seda

  Kötü bir şey değil normal kaybolup gidecek dedi doktor

  1. Nizam Kurtdere

   İyi o zaman geçmiş olsun.

 106. Seda

  Gittim hocam kulağımın aşağısındaki oynayan için muayeneye ultrasonla baktı doktor nodülmüş .

 107. Songül

  Hocam yanağımda içerisinde dokunduğum zaman oynayan birsey var bu nedir acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Sıklıkla sebase kist yada yağ bezesi olabilir, tanı için muayene etmek lazım.

 108. Seda

  Hocam merhaba, kulak aşağı arkası enseme doğru olan yerde dokununca hareket eden birşey var ama görünürde şişlik ağrı yok ne olabilir bu ?

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimal lenf bezi, sebase kist yada yağ bezesi, kesin tanı için görmek lazım.

 109. Neslihan Doğan

  Hocam geçen yıldan beri basimin arkasında küçük bir şişlik var. Geçmiyor da büyümüyorda. Agrimiyor ama bazen orda bir gerilme oluyor yani ben buradayım diye kendini hissettiriyor. Ciddi bir şey midir ? Bir de diğer aile üyelerinde de böyle şeyler var.

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen sebase kist yada yağ bezesi olabilir, daha nadir görülen başka lezyonlarda var genelde iyi huylu, evham yapmamak için muayene edip kesin tanı konmasında fayda var.

 110. Hocam sol kurek altinda bir beze cikti ceviz buyuklugunde cok sancim var ne ola bilir

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen iltihaplanmış sebase kist, ama kesin tanı için görmek lazım.

 111. Damla

  Nizam bey merhaba yumuşak doku kanseri 6 ayda büyür mü ? Aynı mı kalır ? Ve ultrasonda görülür mü

  1. Nizam Kurtdere

   Tüm kanserler değişik hızda büyüme potansiyeline sahip ve 6 ayda mutlaka büyür, çoğu ultrasonda görünür, ancak tam tanı konamayanlar olabilir, bunun için MR veya tomografi gibi yöntemler var.

 112. Anonim

  Merhaba benim iki kalçamın birleştiği yere çok yakın şişlik ortaya çıktı dört gün önce taş kadar sert oturamiyorum, kalkamıyorum, yatamiyorum, yuruyemiyorum bu dört günüm fazlasıyla ağrılı geçti git gide büyüyor yerinden oynamıyor gün geçtikçe daha da ağrı çekiyorum bugün ek olarak baş ağrısı mide bulantısı halsizlik de var

  1. Nizam Kurtdere

   Apse tarif ediyorsunuz, bir an önce muayene edip eğer apse ise cerrahi olarak açılıp temizlenmesi lazım.

 113. Damla

  Merhaba hocam kasım ayında sol arka uylukta bir şişlik fark ettim selülit gibi duruyordu. Hemen bir doktora göründüm. Doktor su toplamış gibi duruyor bir usg ile görelim dedi. Usg de bir şey çıkmadı. Radyolog burda kitle falan yok kas dokuların var dedi. Eğer yumuşak doku tümörü olsaydı görülürmüydü ve bu süreçte büyürmüydü?

  1. Nizam Kurtdere

   Ultrasonda şüphe varsa MR yada Tomografi çekilebilir, şüphe yoksa doktorunuzun görüşleri doğrultusunda takip etmekte fayda var.

 114. ali

  Hocam bacağimda bir şişlik var 2 cm yaklaskk hareketli mr ve yüzeysel ultroson cekildi hic bir sekildd bir sey gözükmüyor ne önerirsirniz

  1. Nizam Kurtdere

   2 cm lik kitle MR ve ultrasonda görünür, hiç mi görünmedi yoksa önemli bir durum olmadığı mı belirtildi acaba bilmek muayene ve sonuçları görmek lazım.

 115. Zelal

  Merhaba hocam benim kafada yani deri altında ilk önce bir tane şişlik vardı küçüktü şimdi biraz büyüdü ve yanlarda 3 4 tane küçük şişlik var ağrı fln yapmıyor ama rahtsiz oluyorum sizce nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle sebase kist yada yağ bezesi muayene ile genelde tanı konur. Genelde büyür ve alınması daha zor olur, bu nedenle lokal anestezi altında küçük cerrahi girişimle alıyoruz.

 116. Hocam çalıştıktan sonra sırt bölgemde kolunçlarımın etrafında ağrı oluyor ve masaj yapıldığında sert bilye büyüklüğünde sertlikler ele geliyor, bu ne olabilir? Tedavisi var mıdır? Şimdiden teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   sıklıkla bu bezeler lipom yada sebase kist olabilir, bazen daha nadir görülen bezeler var muayene ile kesin tanı konup ona göre bir tedavi düzenlenir.

 117. Ayşe

  Merhabalar kalça kısmımda sağ tarafında der altında bir şişkinlik var yürümeme engel olmuyor ama dokununca ağrı yapıyor ve dokununca hissediliyor

  1. Nizam Kurtdere

   Abse başlangıcı veya iltihaplı kist olabilir, kesin tanı için görmek lazım ihmal edilmemesi gerekir.

 118. Hocam merhabalar boynumun bitiş yerinde omuzumu ve köprücük kemiğime doğru olan yeri kapsayan bi şişlik var. Şişliğin içi sert değil ve dokunduğumuzda içinde herhangi bir şey hissedilmiyor. Deri şişmesi gibi. Sizce bu neyden kaynaklı olabilir. Sağlıklı günler dilerim.

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen yağ bezesidir, ama muayene ve gerekirse yüzeyel ultrason ile kesin tanı konması lazım.

 119. Meral

  Merhaba hocam benım başimda bı kaç yerde beze var rahatsız etmıyo ama çok kaşinıyo normal mi

  1. Nizam Kurtdere

   Normal değil tabi, muhtemelen yağ bezesi yada sebase kisti. Zamanla büyüyebilir, muayene edilip kesin teşhis konmasında fayda var.

 120. Berkay

  Hocam merhabalar benm malüm bölgemn köşesinde dokununca belli olsn top gibi biişi var yüxeydrn belli olmuyor dokununca belli oluyor ayrıca hocam sırtımda çok vilce çıkıyo neden sizce

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifine bakarak bir şey söylemek zor muayene edilmesi lazım, sivilce sorunu için cildiye uzmanına görünmelisin.

  2. Nizam Kurtdere

   kaybolup tekrar çıkıyorsa bir kitle olmadığını düşündürüyor, teşhis için çıktığında muayene ve gerekli tetkiklerin yapılmasında fayda var.

 121. Gizem

  Kulak mememin altında bezelye kadar bi şişlik var. Yumuşak değil sanki yuvarlak top gibi. Üstünde herhangi bi kızarıklık yok öksürük boğaz ağrısı gibi bi sorunum da yok ama yinede tedirgin oldum ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi, sebase kist yada yağ bezesi olma ihtimali yüksek, tedirgin olmaya gerek yok, muayene olup kesin tanının konmasında fayda var.

 122. Anonim

  hocam benım tam boynumun üzerinde cıkmıs sorun olurmu kanser yada baska bı hastalık

  1. Nizam Kurtdere

   Görmek lazım ne olduğunu tam olarak anlamak için, nadiren de olsa bazen istenmeyen sonuçlar olabiliyor.

 123. feyyaz uçar

  merhaba hocam alnımın sol tarafında şaka diye tabir edilen yer sanırsam sol şakak alın damarımın altında sert bi şişlik var elime geliyor bastırıyorum sert bişey önemli bir durummudur teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Bu gibi şişliklerin büyük bir kısmı iyi huylu bezeler ve yağ kitleleridir, nadiren ciddi sonuçları olan kitleler olabilir, bu yüzden muayene olup kesin teşhis konmasında fayda var.

 124. Gamze Sevgi

  Hocam tekrar merhabalar, daha önce birkaç kez daha yazmıştım. Vajina bölgemin sol tarafındaki cilt kısmında 1.5 ay kadar şişlik çıkmıştı ve doktora gittiğimde muayene ve ultrason ardından1 cm büyüklüğünde epidermal kist tanısı konulmuştu. Alınmam gerektiği söylense de ben acil olduğunu düşünmediğimden covid döneminde aldırmak istemedim ve 1 hafta sonra da kaybolmuştu üzerinde çok durmadım fakat 3 gün önce birden acı ile birlikte aynı yerden tekrar şişlik çıktı ve bu sefer eskisine göre daha kızarık ve azıcık daha büyük gibi geldi. Bir öncekinde de apse olmuştu ama bu sefer acıyor ve yarım cm kadar daha büyük gibi. Perşembe gününe doktordan randevu aldım ama hemen gitmem mi gerekir ve acilen aldırmak mı gerekir? Bir de enfekte halde alınır mı? Şimdiden çok teşekkür ederim, saygılarımla.

  1. Nizam Kurtdere

   Ağrı ile tekrar şişmesi iltihaplanmayı gösterir, bazen apse gelişebilir bu durumda normal cerrahi çıkarılması yerine ilaçla iltihap kurutulup sonra alınması yada apsenin cerrahi olarak açılıp temizlenmesi şeklinde tedavi düşünülebilir.

 125. Osman.

  Hocam merhabalar. Geçen yıl pandemi çıktığında evde 15 gün kapalı kaldığımız dönemde, sık sık koltukta uzanarak yattığım süreçte, sağ omuzumun iç kısımlarında bir yumru oluştu. Çok hafif o bölgede şişlik var. Dikkatli bakmayınca anlaşılmıyor. Ancak el ile hissedilebiliyor. İlk başlarda ağrımıyordu. Doktora gittim. İlgili makina (galiba ultrasondu) ile baktılar. Yağ bezesi vs. tehlikeli değil dediler. Ancak bu günlerde hafif hafif ağrımaya başladı. Sanki birazda büyüdü gibi. Yaklaşık 3-4 cm. Kanser olabilir mi? İlerde daha büyük sorunlar çıkarır mı?? cevap yazarsanız sevinirim. iyi çalışmalara.

  1. Nizam Kurtdere

   Ultrason ile bakılınca genellikle teşhis konur yağ bezeleri büyük oranda risksizdir, ancak nadiren de olsa hızlı büyüme varsa mutlaka alınıp mikroskop altında patolojik incelemesi yapılası lazım.

 126. Anonim

  Haca karin bolgemde şişlikler oluştu ama deri aldindabazilari büyük bazilari küçük küçuk olanlar ağiriyorarti kaburkalarimin bitiş yerlerindede var ve ağrili genellikle . Cevap verirseniz sevinirim teşekürler

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi olma ihtimali yüksek ama kesin tanı konması gerekir, onun için muayene ve gerekirse bazı tetkikler yapılmalı.

 127. Merhabalar hocam sol üst bacagimda elimde dokunduğunda beze gibi sert bir şey geliyo acaba bu zararlı birseymidir hiç ağrı falanda yapmıyo şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle iyi huylu bir beze, hızlı büyüme olursa mutlaka muayene edilip kesin tanı konması lazım.

 128. Hocam boynumun sol tarafında şah damarının biraz üzerinde yağ bezesi var 2 cm büyüklüğünde Ağrı’da yapıyor bir haftadan beri lokal anestezi ile kapsülünün tamamen alınması şah damarına zarar verirmi bir tehlike yaratırmı operasyondan sonra hocam 5 sene tam alınmamişki tekrar büyüdü

  1. Nizam Kurtdere

   Tabi ki damara zarar vereden güvenli bir şekilde alınabilir, bir istisnası nadir görülen ve damara yapışık kitleler alınırken risk yaratabilir.

 129. Samet

  Kulağımın altında sert kitle bir kitle var ama genetik olarak bizim sülalede yağ bezesi varmış yaşım 15 1.5 haftadır duruyor sıkıntı yaratırmı

  1. Nizam Kurtdere

   Sıkıntı yaratıp yaratmayacağını anlamak için kesin teşhis konması lazım, bunun için muayene ve bazı tetkikler gerekebilir.

 130. Ozgur can

  Merhaba hocam, popomda yaklasik 1 2 senedir araliklarla olusan yuvarlak morluklar var ve dokundugunda hafif sislik, icinde bir bosluk var gibi oluyor rengi tam bir mor olmasada mora yakin ve sıkınca içeride birşey patlıyor ve kanla karışık iltihap geliyor iltihap birince kan geliyor, kıllı bir bölge değil yumuşak popo dokumda yani poponun en şişkin yerlerinde sürekli çıkıp kayboluyor düzenli olarak, bir genel cerraha gittim fakat önemli birşey değil kıl dönmeside değil dedi sizin bir bilginiz var mı acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Kıl kökü iltihabı yada iltihaplı sebase kist olabilir, sürekli akıntı varsa cerrahi tedavi gerekebilir.

 131. Kezban

  Hocam sol ayağımın altında yani tam ortasında birden bire bir ağrı ortaya çıktı üstüne bassamda basmasamda ağrıyor ve deri altında elimle hissettiğim bir nohut kadar bir şey hissediyorum sizce ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Kist, ganglion yada başka bir beze olabilir, araştırılması lazım.

 132. Derya

  Hocam 4 5 yıl önce kolundan kış aldırdım şimdide diğer kolumda ve bikini bölgede var bikini bölgemdeki çok acıyor ve büyüyor gibi ne yapmalıyım sürekli neden kist oluşur

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kistler ailevi olarak bazı kişilerde daha sık görülür, normalde ağrı yapmaz iltihaplanınca ağrılı olur. Bazen kıl folikülü kronik iltihabı da benzer şikayetlere sebep olabilir, muayene edip ona göre tedavi ve tavsiyelerde bulunabilirim.

 133. hocam boynumun sol ve sağ kısmında beze var sert ve oynamıyor kansermiyim

  1. Nizam Kurtdere

   Bu konuda ilk akla gelen şey kanser değil diğer iyi huylu lezyonların sıklığı çok daha fazla ama muayene olup kesin tanının konması gerekir.

 134. Baran

  Ensemde ilk çıktığında dışa vurmuş bir şişkinlik ve ağrılaar hissediyordum şu an derinin altında kontrol gerektirir mi hangi bölüme gidilmeli hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Cerrahi bölümüne görünmende fayda var.

 135. Hocam merhaba benim bundan beş yıl önce boynumun sol tarafında çene altında bir kitle vardı icten büyümüs yumru gibiydi doktora gittim kan testi ve ultrason yaptı hersey temiz cıkmıstı ardından yağ bezesi teşhisi koydu o bölgeyi neşterle kesip içindeki pis kanı aldı şimdi tekrar aynı bölge biraz büyüme yaptı 6yıl aradan sonra ne yapmalıyım hocam agrı ve yanmada yapıyor tekrar gidip lokal anestesi altında kesip yınemi temizletmeliyim yoksa başka kesin kurtuluş tedavisi varmı acaba ?

  1. Nizam Kurtdere

   İyi bir KBB uzmanına görün bir daha çıkmaması için iyi bir cerrahi müdahale yapılabilir.

 136. Büşra

  İyi günler hocam. Eşimin ayaklarının üstünde varisler var ve sol bacak diz altında küçük küçük şişlikler var soğuk suya koyduk ayağını biraz indi gibi ama yine aynı nedir neden olabilir acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Doğrusu tarifinizden ne olduğu ile ilgili fazla bir fikir edinemedim, varisi olduğuna göre bir damar cerrahisi uzmanına görünüp onunla ilgili olup olmadığını ve tedavisi konusunda bilgi alabilirsiniz.

 137. sevinc

  Meraba Hocam kafamda ensede her iki yanda deri alti siskinlik var bazan aqri da olur.Eyni zamanda sol kasimin ustunde de kicik bir siskinlik var.Ne yapmaliyim.

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene edilip şişliklerin kesin teşhisinin konması ve ona göre gerekirse alınması yada takibi yapılabilir.

 138. Merhaba yanagin cok sert bir darbe aldi ve şişti şiş indikten sonra icinde sertlik kaldi ve yanagimin içinde biraz çoküklük kaldı tedavi edilebilir mi

  1. Nizam Kurtdere

   Olayın üzerinden ne kadar süre geçtiğini belirtmemişsiniz, tam iyileşme için yeterli süre geçtiyse plastik cerrahi muayenesi ve ihtiyaç varsa dolgu ile çöküntü giderilebilir. Tabi bu arada kemikle ilgili bir sorun varsa ayrıca değerlendirilmesi gerekir.

 139. Efehan

  Hocam merhaba belimin sol tarafında biraz üstte gözle görülmeyen ama ellediğimde nohut büyüklüğünde Bi Şişlik hissettim ağrım yok ama ne olabilir diye merak ettim saygılar

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist yada yağ bezesi olabilir, kesin tanı için görmekte fayda var.

 140. olcay içen

  Hocam kasığımda yaklaşık 4 yıldır lenflerin olduğu bölgede 3-4 cm şişlik mevcut. 1 ürolok ,3 genel cerrah doktora göründüm. ultrason sonuçlarında 5 adet lenf üzerinde dejeneratif yağlanma tespit edildi. Yan yatınca basıdan dolayı o bölge acıyor. Aldırmak istiyorum. Ancak iki doktor lenflerin alınması vücudunun korunma mekanizması olduğu için çok zorlanmadıkça tavsiye etmiyoruz dediler. Bir doktor ise alalım bir şey olmaz dedi. Belkide sadece yağ dokusudur ancak lenfler bunun içinde ise ayıklayamayız dedi.Ameliyat yaşam konforu açısından elbet faydalı olur ancak immün sistem olumsuz etkilenir mi

  1. Nizam Kurtdere

   Birkaç tane lenf bezinin alınması ile immün sistem etkilenmez. Ameliyat endikasyonunu görmeden buradan ben veremem doktorunla konuşup karar vermelisin.

 141. Reyhan

  bacaklarımda deri altında fındık gibi şişlik var

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi, sebase kist yada yağ bezesi olma ihtimali yüksek tabi ki kesin tanı için muayene yada bazı ek tetkikler gerekebilir.

 142. Sena

  Merhaba doktor bey
  Benım ara ara sık ama yanaklarımın içi şişiyor ve deli gibi bir kasıntı yüzümde kasısamda nafile geçmek bilmiyor bu kulaklarımada vuruyor kasımtı sislik hemen boynumdada var dilimin altı sol sag yumru gibi oluyor hatta suandada öyle ne yapmam gerek acaba hangi bölüme gitmem şazım bunun bir adı varmıdır

  1. Nizam Kurtdere

   Allerjik bir reaksiyon tanımlıyorsunuz önce KBB muayenesi olun duruma göre sizi yönlendirebilir.

 143. Yardım

  Merhaba kolumda küçük delik tarzı bir şey var. Herhangi bir şişlik yok ancak sıkınca içinden beyaz bir şey çıkıyor. Yaklaşık 3-4 aydır aynı şey var.

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz cilt altı sebum kistine uyuyor, gerekirse küçük bir cerrahi müdahale ile alınabilir.

 144. Sultan

  Merhabalar hocam, her iki bacağımda şişlik, sertlik ve sürekli ağrı ve ele gelen yumrular mevcut. Defalarca hastaneye gitmeme rağmen sorun bulunamadı, sebebi ne olabilir sizce, bu durumda ne yapmam gerekir? Teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Sadece ifadelere bakarak ne olduğunu söylemem mümkün değil, muayene ve gerekli tetkikler yapılarak bir sonuca varılabilir.

 145. Serpil

  Hocam 5yasindaki oglumun bacaklarinda ve belinde hafif sert sislikler var dokunmadsnda disaridan bakildiginda görülebiliyor ne olabilir beze gibi deri altinda sislik

  1. Nizam Kurtdere

   Büyümüş lenf bezleri yada yağ bezeleri olabilir, çocuk cerrahisine muayene olmasında fayda var.

 146. Hocam merhaba sol tarafta elmacık kemiğimin altında şişlik var 6 7 aydır öyle sert bir şişlik ne olduğunu çözemedim

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene edilip gerekirse ultrasonla kesin teşhis konabilir, en büyük ihtimal yağ bezesi yada sebase kist.

 147. Hocam saygılar benim göbeğimin 10 santim sağında sivilce gibi bişey çıktı yavaş yavaş etrafında yayılmaya başladı sonradan hafif sivilce batlatır gibi kan çıktığını farkedince aynanın karşısında pecçeteyle temizlerken 2 santim altında 2santim çabında morluk morluğun altında şişkinlik farkettim ağrı yok hafif kaşıntı var

  1. Nizam Kurtdere

   Cildiye uzmanına görünmeniz lazım, iltihabi bir lezyon gibi görünüyor.

 148. Cansu

  Hocam el parmağimda derinin altında.bi kitle var ekleyince sağa sola gidip geliyo acımıyor bastırınca tek aciyo ne olabili sizce

  1. Nizam Kurtdere

   Ganglion yada kistik başka bir kitle olabilir, görmek lazım.

 149. Elif e.

  Merhaba,
  Sol kalça ile bacak birleşimi olan yerde ceviz büyüklüğünde ortası mor kenarları kıpkırmızı bır şişlik oluştu iki üç gündür. Üstüne oturamıyorum, acı ağrı arası bir his oluşuyor bastırınca. Bir haftadır toz kolajen kullanmaya başlamıştım slakası olanilir mi?
  Nedir bu? Tehlikeli birşey midir?

  1. Nizam Kurtdere

   İltihabi bir şişlik, apse başlangıcı yada iltihaplanmış sebase kist olabilir, muayene edip kesin tanı koyabiliriz, ona göre de tedavi yöntemi belirleriz.

 150. Alp

  Hocam merhabalar , penisimin hemen baş kısmına en yakın deride ufak bir şişlik var ağrı sızı herhangi birşey olmasa da 1 cm ye yakın bir deriyle aynı renkte bir şişlik var , dokunduğumda bir sertlik yerine yumuşak bir doku oluyor. Sağlık olarak bir sorun olmasa da şişlik beni korkutuyor. Herhangi bir şişlik falan yok bi yorumunuzu alabilirsem sevinirim

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen küçük cerrahi müdahale ile alınabilen iyi huylu bir kitle, üroloji uzmanına görünmeniz gerekir.

 151. Gülcan

  Hocam merhaba kızım 5 yaşında kulağın aşağı kısmında sert bi iyi huylu kil kitlesi dedi doktor mor renkde alınması gerek dedi korktum ne yapmam lazım

  1. Nizam Kurtdere

   İyi huylu kitlelerden korkmak gerekmez küçük cerrahi müdahale ile alınır, çocuk cerrahi yada plastik cerrahi uzmanına aldırmanızı öneririm.

 152. Saadet Altıntaş

  Hocam saçımın deri altı açıyor
  Dokununca çok açıyor
  Ne yapmalıyım neden olur acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Cildiye uzmanı yada nöroloji uzmanına görünebilirsiniz.

 153. RumeysaÖzden

  Babamda derisinin altında bilye gibi topvar vucudunun ama şu an bilyedende minik

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezleri, sebase kist yada başka kitleler olabilir, muayene ve gerekirse bazı tetkikler yapılarak teşhis konabilir.

 154. beyza

  hocam merhaba ; benim yaklaşık iki üç yıldır kasık bölgemde lenf modları fasülye kadar elime geliyor. her iki kasığımda da paralel olarak aynı durum mevcut olup yine her iki kasığımda bir kaç adet sert ağrısız lenf kitleler var. söylediğim gibi en az iki belki üç yıl olmuştur. Bunun haricinde herhangi bir fiziki şikayetim yok. sizce önem arz eder mi *

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezleri sıklıkla çevredeki iltihaba bağlı olarak şişer ancak iltihap geçtikten bir süre sonra tekrar küçülür, kalıcı olarak büyüyen lenf bezlerinin muayene ve ultrason ile incelenmesi ve kesin tanı konması gerekir. Bazen kesin tanı için lenf bezlerinden birisinin cerrahi olarak alınıp patolojik incelemesinin yapılmasına ihtiyaç duyulur.

 155. Tılsım

  Hocam merhaba eşimin ensesinden biraz yukarısı kulak arkasında 3 gundur şişlik oldugunu farkettık daha once yoktu bole bısey dokundugumuzda bazısında acı var bazısında yok sert ve yumuşak dokuda neden olabilir biraz endişeliyiz

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi şişliği olma ihtimali yüksek ama tabi ki muayene edilip gerekirse ek tetkikle kesin tanı konması lazım.

 156. tuğba

  hocam iyi günler doğuştan yanağımın iki tarafında gamze bölgesinde iki tane beyaz küçük şişlik var hiç bir rahatsızlık vermiyor ama görüntü itibariyle aldırmak istiyorum tam ne olduğuna da bilmiyorum ne yapmalıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Öncelikle tanı için görmek lazım ona göre nasıl alınacağına karar verebiliriz. Patolojik tetkikle ne olduğu kesin olarak anlaşılır.

 157. Dilber

  Hocam merhaba benim sorum şöyle.kaba etimin üst kisminda şişlik oluştu küçük bir görüntüsü vardı fakat şimdi gözle görünür bir büyüklüğe ulaştı kötü bir görüntü olup ara sıra ağrıda yapıyor ne yapmalıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene ve gerekirse yüzeyel ultrason ile kesin tanı konur ve cerrahi olarak alınabilir.

 158. Mikail

  Hocam kaç ay doktora gidiyorum kanda alerji testinde birşey çıkmadı ama çene altında iltihap ve üstünde yumuşak doku oldu

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene edilip gerekli tetkiklerle kesin tanı konması lazım.

 159. Yeter Atalı

  Hayırlı geceler hocam benim sağ ayak üstünde baş parmak ızasında deri altında fındık büyüklüğünde bir şişlik var bunun için ne yapmalıyım bilgilendirirseniz sevinirim daha önce yoktu teşekkür ederim hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Cerrahi uzmanına muayene olmakta fayda var, kesin tanı konur ve gerekirse lokal anestezi altında küçük cerrahi müdahale ile alınabilir, uygunsanız bize gelebilirsiniz.

 160. Hocam benim tam faulümün yanında bi şişlik var bilye kadar hemen hemen 10 gündür duruyor bu ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Faulün neresi olduğunu anlayamadım, ama bilye büyüklüğünde bir şişlik te kesin tanı konması için muayene edilmesinde fayda var.

 161. Gamze Sevgi

  Hocam merhaba tekrar, daha önce yazmıştım. Bugün dediğiniz gibi genel cerrahiye gittim, 10×6 mm büyüklüğünde epidermal kist tanısı konuldu. Aldırmam gerektiği söylendi ama kızarıklık oluşmaya başladı ve dışarıya vurmaya başladı, patlayabilirmiş de sanırım. özel hastane olduğundan emin olamadım aldırma konusunda. Sizce bir süre aldırmasam sorun olur mu? Yardımlarınız için tekrar çok teşekkür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Epidermal kist ise zamanla büyüyeceğinden alınmasında fayda var, iltihaplanırsa kızarır ve şişer apse olma ihtimali de var ve apse olursa cerrahi olarak temizlenmesi gerekecek.

 162. Safa

  Hocam merhabalar sol baldırımın iç kesiminde sert bir şişlik var dokununca acıyor ve patladığında iltihap kan karışımı akıyor ve bu belli aralıklarla hep aynı yerden tekrar ediyor (3 ayda bir falan) sizce ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   İltihaplı kist sebase olabilir ama başka benzer şikayetler yapan hastalıklar da var, emin olmak için muayene etmek lazım.

 163. Yağmur

  Hocam poponun sağ alt tarafında makata yakın yerde şişlik var oturmakta çok zorlanıyorum günden ağrısı acısı çoğaldı ve şuan oturamiyorum neden olabilir ve hangi bölüme baş vurmaliyim acil olarak.

  1. Nizam Kurtdere

   Apse olma ihtimali yüksek, Yakınsanız bize gelebilirsiniz, yada uygun bir cerrahi uzmanına muayene olmanız lazım.

 164. Batu Çağan

  Hocam ayıp olacak ama özür dilerim kasık bölgesinin yakınında böyle 2-3 milimetrelik bir sertlik var nedenini çözemedim ne yapmamı önerirsiniz?

  1. Nizam Kurtdere

   Küçük sebum kisti yada kıl kökü iltihabına bağlı cilt sertliği olabilir, büyüme olursa muayene olmak lazım.

 165. Aleyna

  Hocam kulak memede bazen ortaya çıkıp bazen kaybolan top a benzer şeyler var doktora başvurmalımıyım? Tehlikeli midir?

  1. Nizam Kurtdere

   1-2 mm ise gerekmez daha büyükse görmekte fayda var.

 166. Gamze Sevgi

  Hocam merhaba, 10 gün önce kadar kasık ve bacağın birleştiği yerde bir sertlik farkettim fakat acı yok, sadece üstüne bastırınca acıyor. Küçülüp tekrar büyüyor bikini bölgesinde olduğundan kadın doğuma gittim muayenede bir sorun olmadığını söyledi doktor antibiyotik krem ve ilaç verdi dün yine küçülmüştü ama bugün yine aynı boyuta gelmiş krem sürüyorum antibiyotik de içiyorum 2 gündür ama sizce farklı bir bölüme de göstermem gerekir mi? Şişliğin büyüklüğü deri altında gözle görülmüyor dokununca hissediliyor ve 1.5 cm kadar. Şimdiden teşeklür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   1,5 cm kadar ise büyük ihtimalle sebase kist yada iltihaba bağlı lenf bezi şişmesi. Antibiyotik ile kurumuyorsa yada sık tekrarlıyorsa cerrahi girişimle alınmasında fayda var. Bize gelebilir yada uygun bir cerrahi uzmanına görünebilirsiniz.

 167. Anonim

  Hocam merhaba benim sağ bacakta (üst bölge ön bacak etli kısım ) dizden 20 cm kadar yukarda kasık bölgemde değil küçük bir beze var 7-8 aydır takipliyorum boyutu ilk farkettiğim gibi büyüme ve küçülme yok üzüm boyutunda ve şeklinde oval gibi bastırdıgımda çok hafif baskıya bağlı ağrı oluyor minikte hareket ediyor bu yağ bezesi mi ? Bacaklarımda kiloya bağlı yırtılmalar olmustu bulunduğu bölge de de yırtıklarım var ondan kaynaklı olabilir mi. Otururken falan ele gelmiyor ayakta fark ediliyor deriden 2 kat aşşagı da gibi

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle yağ bezesidir, muayene ile kesin tanı konur, büyümüyorsa ciddi bir sorun yok demektir.

 168. Sinan aydın

  Benim şikayetim ayak topuklarim da ağrı sızı var, bacaklarım da ise ön yüzünde şişlikler oluşmuş elle dokununca hissediliyor diz kapağımın hemen altından başlamış ayak bileğime yakın alt alta 4 tane şişlik sertlik ve bastirinca acıyor neyin nesidir bu çok endişe ediyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifinizden belirli bir kanıya varmak mümkün değil, cerrahi ve ortopedi muayenesi ve gerekirse tetkik yapılıp tanı konmasında fayda var, endişe etmenin anlamı yok.

 169. ahmet dağlı

  hocam kafamın arka tarafında sağ ve solunda 2 tane şişlik oluştu elimle dokunduğumda sağa sola kayıyor ve birkaç gün önce bölündüğünü farkettim ne yapmalıyım yada nereye başvurmalıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle sebase kist yada yağ bezesi olabilir ve küçük cerrahi girişimle alınabilir. Cerrahi uzmanına görünmelisin, bize gelebilirseniz gerekeni yaparız.

 170. Fulya kaya

  Hocam kalcamin ustunde belimim birqz atlinda sol tarafta 4 5 cm kitle var bastirinca aciyor agriyor ne olabilir hangi dr gitmem gerekir

  1. Nizam Kurtdere

   İlk akla gelen yağ kitlesi olması ama bir çok başka daha az sıklıkla görülen yumuşak doku kitleleri var, cerrahi muayene ve bazı tetkiklerle tanı konabilir.

 171. Sevda

  Hocam genital bölgemin hemen yanında bacak arasında nohut büyüklüğünde içten bişey var ama dıştan görünmüyor

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist, büyümüş lenf bezi yada yağ bezesi olabilir, muayene edilip kesin teşhis konması iyi olur.

 172. İbrahim Doğan

  Hocam iki gün önce farkettim penis sol duvarında mercimek büyüklüğünde elinle oynadığın zaman içeride hareket eden bir cisim var biraz bastırınca açıyor ama normalde acı ağrı yok hangi polikliniğe başvurmalıyım sıkıntılı bi durum olabilir mi

  1. Nizam Kurtdere

   Üroloji polikliniğine başvurmanız lazım.

 173. Bilal

  Merhaba, benim ensemin üstünde saçlarımın içinde kemik gibi semsert bir şişlik var bilye büyüklüğünde ciddi birşey olabilir mi yoksa yağ bezeside olabilir mi

  1. Nizam Kurtdere

   Kemik gibi sert ise yağ bezesi değil yağ bezeleri elastik kıvamda olur, ciddi olup olmadığını anlamak için muayene ve bazen tetkik etmek gerekebilir.

 174. Naz

  Hocam teşekkürler cevabınız için. Peki lenf bezi olması ne anlama geliyor? Tehlikeli bir duruma mı işaret ediyor?

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezlerinin büyümesi bir çok nedenle olabilir, bunlardan en sık görüleni çevre dokularda oluşan iltihaba cevap olarak gelişen lenf bezi büyümesidir. Tümoral olaylarda da lenf bezleri büyür ama onlarda büyüme daha fazla ve çok hızlı olur. Sizin bezelerin lenf bezi olma ihtimali yüksek ama bundan muayene ve bazen tetkik etmeden emin olamayız.

 175. Kader

  Hocam benim yaklaşık 2 yıldır koltuk altımda lenf şişlikleri var hastaneye gittiğimde 13mm çağında reaktif olduğunu önemsiz ve enfeksiyon sonucu olduğunu söyledi 1 haftalık antibiyotik kullandım ama geçmedi aradan 7 ay geçti bunlar ağrısız ve son zamanlarda diz kapaklarımın arkasıda şişmeye başladı kulak mememin altında da bir şişlik seziyorum ağız ve göz kuruluğu yaşıyorum hocamm bunlar kötüye mi işaret lenfoma olma olasılığı var mı

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezleri ultrason ile incelendiğinde tümör varsa büyük ölçüde anlaşılır. Sizde de ultrasonla bakılmış bu yüzden endişe etmeyin muhtemelen diğer şikayetleriniz bununla bağlantılı değil. Kesin tanı için muayene olup şüpheyi ortadan kaldırabilirsiniz.

 176. Naz

  Merhaba Hocam, 26 yaşında bir kadınım. Sağ ve sol kasık bölgemde (bacak birleşiminin olduğu bölgede) elle dokununca hissedebildiğim nohut büyüklüğünde bezeler var (sağda 1, solda 1 adet). Bu bezeler yumuşak ve dokundukça oynuyor, elimin altından kayıyor. Dışarıdan da görünmüyorlar. Sizce ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz büyük ihtimalle lenf bezine uyuyor, kesin tanı için muayene etmekte fayda var

 177. Mustafa uzuntepe

  İki kürek kemiği arasında küçük misket gibi şişlik var epeydir ağrı yoktu aldırmamıştım ama agrıyor acaba kanser belirtisi olabilirmi teşekkürler hangi dr göstermeliyim iyi akşamlar

  1. Nizam Kurtdere

   Ağrı kanser belirtisi değil, cerrahi uzmanına muayene olmalısın.

 178. Yılmaz

  Merhaba hocam
  Yumartaliklarimin bitiminde bir beze vardı ufakti rahatsız etmiyordu şimdi buyumus ve ucu sivri oturmamda yurememde aşırı derece canım yanıyor ete surttugu için canım yanıyor ne yapmam gerek

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene edilip kesin tanı konur ve ona göre bir tedavi belirlenir.

 179. Tuğba kuzey

  Sol tarafımda kürek kemğimin üst kısmında bir şişlik var acı ağrı yok ama Bi ceviz büyüklüğünde bu nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi yada sebase kist olma ihtimali çok yüksek, zamanla büyüyebilir. Muayene edip kesin tanı ve sonrasında gerekirse küçük cerrahi girişimle alabiliriz..

 180. Nagehan

  Iyi akşamlar hocam benim babam akciğer kanseri teşşisi kondu belinde ve bacağında oynakta kemiklerde kitleler şişlik yapiyo bunlara buz uygulaması yapsak olurmu ilk ışın tedavisi gördük sonra iki defa kemoterapi gorduk bu gun ped çekildik sonuç 3 4gun işi cikacak

  1. Nizam Kurtdere

   Buzun çok faydası olmaz doktorunuza görünüp o şekilde ilaç kullanmanız daha iyi olur.

 181. Tayyip

  Hocam yüzümde büyük bir sertlik var2 senedir duruyor
  Bazende çıkıyor 1 hafta sonra geçiyor ama o birtanesi duruyor elmacık kemiğinin üstünde

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist yada yağ bezesi olabilir, görüp kesin tanı konması ve ona göre bir tedavinin düzenlenmesi lazım.

 182. İrem

  İki gün önce farkettim hocam boynumun son kısmı köprücük kemiğine yakın yerde küçücük bi yuvarlak şey geliyor elime dokununca ağrı yok ve yumuşak sağ sola oynuyor sizce ne hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle Sebase kist, lipom, yada lenf bezi olabilir, muayene edilip kesin tanı konmasında fayda var.

 183. hafize

  teşekkürler nizam bey o zaman MR yada BİOPSİ yaptırmam gerekiyor sanırım mersinden yazıyorum oraya gelmem imkansız cok teşekkürler

 184. Batuhan

  Mrb hocam benim başımda on gölgede kızarıklık onunla birlikte hafif şişlik oluştu doktora gittim 9mm çaplı ekojen lezyon izlendi (lipom) yaziyor 13 yaşındayım 18 gasindan önce ameliyat olamasin denildi bizebilgi verirmisniz lütfen

  1. Nizam Kurtdere

   Ameliyat olmak için 18 yaşını bekleme zorunluluğu diye bir durum yok. Sendeki şişlik basit bir yağ bezesi diye düşünülüp cerrahi girişim için acele edilmesine gerek yok diye karar verilmiş olabilir. İstersen ailen ve doktorunla tekrar görüşebilirsin.

 185. hafize

  merhaba sol alt tarafımda şişlik var 5 10 tane doktora gittim. net bişey söyleyemiyorlar ya kist ya yağ bezesi ya da lenfoma diyorlar yerinde sabit duruyor ama 2 3 ayda bir çok ağrı oluyor öksürdüğümde bile o bölge çok acıyor 29 yaşındayım 21 yaşında sezeryan doğum yaptım sezeryan kesiğinin 1 parmak üstünde

  1. Nizam Kurtdere

   O bölgedeki şişliklerin teşhisi için izlenecek yol bellidir, önce ultrason çekilir ve büyük ihtimalle teşhis konur. Emin olunamıyorsa çıkan sonuca göre MR çekilir yada biopsi yapılır. Yağ bezesi veya kist olabilir, ama ameliyat kesisine çok yakınsa fıtık ta olabilir. Gelebilirseniz bakıp yardımcı olabiliriz.

 186. Melek

  Merhaba, sol kolumda damarın üzerinde beze gibi bir şişlik var tırnağımla bastırınca izi çıkıyor gömülür gibi, ve hafiften yeşilimsi bir morluk oluştu. Virüsten dolayı hastaneye gitmeye korkuyorum, gitmeli miyim ?

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetleriniz spesifik bir lezyon tanımlamıyor, çok endişelenecek gibi değil ama özellikle hızlı büyüyorsa muayene olup kesin tanı konmasında fayda var.

 187. hülya

  tamam çok teşekkürler.

 188. hülya

  Hocam, belimde ellediğimde hissettiğim dışardan belli olmayan şişlik mevcut ve arada yürürken belimde ağrı hissediyorum, doktor yağ bezesi olabileceğini söyledi ve röntgen ayrıca mr istedi, omurga röntgenim var ancak mr yerine ultrasyon çektirsem yeterli olur mu?

  1. Nizam Kurtdere

   Yüzeyde elle hissedilen şişliklere genellikle yüzeyel ultrason yeterli olur ama yetersiz olduğu durumlar da nadiren olabilir. Onun için lezyonu görmeden bir yorum yapamam. Bazı durumlarda MR da yetersiz olur başka tetkikler ve biopsi yapılır.

 189. Deniz

  Hocam benim basenimin tam orda sivilce gibi bisey cıktı baya uğraştım hafif iltihap cıktı ama orda taş gibi kaldı yaklaşık 3 4 yıldır duruyor uzerinde siyah iğne ucu kadar delik var ağrı felan yok sadece görüntü olarak rahatsız ediyor mr çektirdim deri üstünde gözüküyor korkmam gereken bi durum varmı virüsten dolayı gidemiyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Korkulacak bir lezyon gibi görünmüyor, iltihaplı sebase kist yada kistik akne gibi tarif etmişsiniz. Zaten MR çektirdiğinize göre sonucunu doktorunuz değerlendirmiştir, evham yapmayın, uygun bir zamanda muayene olup aldırabilirsiniz.

 190. Selin

  Cevabınız için teşekkürler büyklüğünü belirtmeyi unutmuşum bir fındık büyüklüğünde diyyebilirim

  1. Nizam Kurtdere

   Endişe edecek bir durum değil yağ bezesi veya yağ kisti olma ihtimali yüksek.

 191. Selin

  Merhaba hocam sağ bacağımda dizimin 2 karış falan üstünde deri altında şişlik var ağrı acı kızarıklık hiç bir şey yok bir kaç ayfır var ama hiç büyümedi sadece biraz sert azıcık kıpırıdıyor aşağı doğru bastırdığımda gamze gibi duruyor öyle söyliyim .Çok endişeleniyorum ne olabilir acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Büyüklüğünü belirtmediğiniz için yorum yapmak zor ama hızlı büyüme yoksa endişelenmeyin, muayene edilip gerekirse tetkikle kesin tanı konur.

 192. Elvin

  Hocam merhaba 5 yasindaki oğluma düş aldırırken koltuk altının hemen üst tarafında mercimek gibi deri altında belirgin birşey hissettim dokunduğunda oğlum açıyor diyor ne olabilir yardim edermisinjz

  1. Nizam Kurtdere

   Mercimek büyüklüğünde ve acıyorsa muhtemelen iltihabi bir lezyon, kesin tanı için cildiye veya çocuk cerrahisine muayene olmasında fayda var.

 193. Seda Kuk

  Merhaba hocam. Sağ dirseğimin kenarında deri altında boncuk gibi bir beze çıktı dokunduğumda sağa sola kayıyor ama bi kaç gündür ağrı yapmaya başladı. Deri altonda diyorum ama baya altında, dışarıdan çok az belli oluyor. Doktora gitmeli miyim?

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi, yağ bezesi yada sebase kist olabilir, hızlı büyüme yoksa endişeye gerek yok, muayene olup tanı konmasında fayda var.

 194. Eda

  Hocam ayağımda dış tarafına doğru sertlik var ve ağrıyor ama öyle net bir şişlik gibi de değil dedim nasır dediniz fakat dışarıdan gözle görülür birşey yok yine de nasır olabilir mi

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifle kesin tanı koymamız mümkün değil, sadece bir tahmin yapabiliriz, tereddütleri ortadan kaldırmak için muayene ve gerekirse tetkik etmek lazım.

 195. Mine

  Hocam merhaba sol köprücük kemiği bitimi üzerinde boncuk gibi bir şişlik var sert ,yapışık ve hareket etmiyor.Ara sıra kola yayılan bir ağrı yapıyor. Neredeyse iki aydır var bu şişlik. Endişe etmeli miyim Hocam.

  1. Nizam Kurtdere

   Bu gibi şişlikler hızlı büyürse vakit kaybetmeden muayene edilmeli ve kesin tanı konmalı, büyüme yoksa çok endişe etmeyin ama yinede uygun bir zamanda muayene olup tanı konmasında fayda var.

 196. Hulya

  Merhaba hocam bacak aramda sislik okustu yogun icerikli kistik lezyon denildi bu ne anlama geliyor yumusak doku denildi simdiden tesekur ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen sebase kist, zamanla büyüyeceğinden alınmasında fayda var.

 197. Mustafa Aksu

  Hocam selamün aleyküm benim solacağım iç kesiminde elle siktırınca acıyı üstü kızarıyo kızarıklık ince çizgi gibi aşağı doğru gidiyo çalış hastasıyım ilaç kullanıyom ne yapmam gerekir saýgılar

  1. Nizam Kurtdere

   Mesajınız anlaşılmıyor, kontrol edip yazarsanız cevaplayabilirim.

 198. Eda

  Hocam ayağımda dış tarafına doğru sertlik var ve ağrıyor ama öyle net bir şişlik gibi de değil. Nedir acaba ve ne yapmalıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz nasır gibi, muayene edilip tanı konulabilir.

 199. Cansu

  Bacak arasında çıkan ama elleyince zor anlaşılıyor dısardan bakınca belli olmuyor sizce korkmalımıyım nedir yani

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifinize bakarak bir teşhis koymak mümkün değil tabii, endişelenmeyin ama muayene edilip ne olduğunun anlaşılmasında fayda var.

 200. ali

  bacak aramda testis torbasının solunda kalan tam bacağın bittiği bölgede bir şişlik oluştu hissiyatı damar gibi ama yuvarlak 1cm çapında ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi, yağ bezesi yada sebase kist olabilir, muayene olup kesin tanı konmasında fayda var.

 201. Filiz

  Merhaba 17 yaşında oğlumun gözaltı torbalarının altında deri altında ufak yuvarlak bir sertlik var üstü de morumsu bir renk pandemi dolayısıyla hastaneye gidemedim endişe etmem gereken bir durum var mı

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist, yağ bezesi yada küçük bir hemangiom olabilir, büyük ihtimalle endişe edecek bir durum değil ancak hızlı büyüme olursa ihmal etmeyin ve muayene ve gerekirse bazı tetkiklerle kesin tanının konmasını sağlamak lazım.

 202. Zehra yildirim

  Hocam merhaba 5 aylik hamileyim ve sol bacagimda kasik bolgemin assasinda sislik olustu hafif aciyla hissettim dr gittim ultrason cekildi ve kistik lezyon denildi yumusak doku denildi yuvarlak deil sizce ne olabilir hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist gibi görünüyor, doğumdan sonra gerekirse aldırabilirsiniz, ancak bazen iltihaplanıp apse yapar şişer ve ağrılı olur. Böyle bir durum olursa açılıp temizlenmesi gerekir.

 203. Cennetnur

  Hocam kolumda ve bacağımda sert taş gibi şişlik var önceleri bir taneydi şimdi birkactane oldu neden çoğalır ne yapmam gerekir

  1. Nizam Kurtdere

   Önce kesin tanı için muayene ve gerekirse yüzeyel ultrason yapmak lazım, konulacak teşhise göre sizi aydınlatabiliriz.

 204. Hakan

  Merhaba benim kafamin ust kisminda bir sislik var gozle gorulmuyor deri altinda genel cerrahiye muayne oldum yag kisti olmadigini soyledi kemik kabarmasi gibi birseu soyledi doktor beyin cerrahine gorunmemi soyledi arasira o bolgede baski hissediyorim dokununcada agri oluyor ne olabilir sizce doktor bey ?

  1. Nizam Kurtdere

   Doktora görünmüşsün kemikten kaynaklandığını söylemiş, gerekirse MR yapılıp kesin tanı konabilir.

 205. Sadullah kaya

  Mrh hocam babam 58 yasında 2 yıl önce 4üncü evre kolon kanseri tehşiş i konuldu. Ameliyat oldu bagırsak ı disarı alındı akciger den metestası vardı ameliyat oldu. Bunun üzerine 6 kür akıllı ilaç aldı suan son tahliller yapılacak ona göre kemoterapi ye devam edilecek fakat sırtında kürek bölgesinde yumurta büyük lüğünde şiş ve kızarıklık var n olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Şişlik ve kızarıklık iltihabı düşündürür, iltihaplı sebase kist olabilir ancak babanızın durumu göz önüne alındığında doktorlarının görüp değerlendirmesinde fayda var.

 206. Irmak çakmak

  Merhaba hocam kafamın altında gülle gibi şişlik var dokunduğumda kareket ettiren biliyorum ama acımıyor korkuyorum ne yapmam gerk

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen sebase kist veya yağ bezesi olabilir, muayene ile tanı konup gerekirse lokal anestezi altında alınabilir.

 207. Sonay

  Hocam merhabalar?

  Sol elimin orta parmağının yan bölümünde 3 cm çapında bir şişlik var dokunduğumda yerinden oynuyor. yumuşak bazende sertleşiyor nadir de olsa ağrı yapıyor

  1. Nizam Kurtdere

   Ganglion olma ihtimali yüksek ama muayene ve belki tetkikle kesin tanı konması lazım.

 208. Musa

  Merhaba hocam. Sol kalçamın alt kısmında yaklasık 2 senedir kaba et içşnde sertlik vardı arada kaşınırdı. Son bir aydır kaşınfı arttı kızarıklık var ve bazen acıyor. Yanyana fı dık büyüklüğğnde 3 sert cisim var. Ne olabilir hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Lipom, sebase kist yada kronikleşmiş abse olabilir, cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 209. Merhaba hocam eşimde ve bende belimizin sol tarafında beze var bazen çok ağrıyor hareketimizde kısıtlanma oluyor eğilip doğrulamıyoruz yataktan kalkarken çok zor kalkıyoruz elimizle uvalarken ileri geri oynuyor cok ağrıyor bazende hic ağrımıyor pandemi yüzünden doktorada gidemiyoruz sizce ne olabilir bilgilendirirseniz cok seviniriz

  1. Nizam Kurtdere

   Bezenin büyüklüğü kıvamı tanı koymak için önemli bazen ultrason gerekir. Hızlı büyüme yoksa pandemi sonrasını bekleyebilirsiniz, bezede hızlı büyüme olursa vakit kaybetmek doğru olmaz.

 210. Anıl

  Hocam iyi günler karın sağ alt ve üst kadranda ağrı dolgunluk sebebiyle gastroenterolojiye başvurdum ultrason kan değerleri falan tetkikler yapıldı bi sorun çıkmadı tetkiklerde. spastik kolon dedi doktorum belli ilaçlar verdi kullandım baya rahatladım bu süreçte bu rahatsızlık hissinden ötürü karnımı sıkıca sararak(2-3 hafta) bu rahatsızlık hissini kendi çapımda engellemeye çalıştım. Asıl sorum şu son günlerde göbeğimin hemen sol tarafında(5cm solunda) tarafında ve hemen deri altında yağ dokusu içinde hareketli mobil bi beze tespit ettim oynuyo sağa sola ağrı sızı yok dıştan belli olmuyor. Rica etsem yorumlarmısınız? Ne olabilir bu

  1. Nizam Kurtdere

   Çok büyük ihtimalle yağ bezesidir, kesin tanı için muayene ve gerekirse yüzeyel ultrason yapılabilir.

 211. Zeynep

  Merhaba hocam saç bitimimde enseme doğru sağ ve solda olmak üzere sert şişlikler var yorulduğum zaman ağırdığını hissediyorum normal zamanda ağrısız ne olabilir ?

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi yada kıl kökü iltihabı olabilir, uygun bir zamanda muayene olup kesin tanı konmasında fayda var.

 212. Ebru Karayel

  Hocam şeffaf sıvı akıyor. Lenf sıvısı olabilir mi? Lenf kanalları zarar görmüş olabilir mi? İçindekilerin tamamen temizlenmesi zor. Çünkü hafif sert. Ancak cerrahi operasyonla çıkar sanırım. Daha sonra onu da düşünüyorum ama şu an enfeksiyonun geçmesini bekliyorum sadece.

 213. Ebru Karayel

  Hocam akşam yine patladı. Bu sefer sadece beyaz sıvı çıkıyor. Az az akıyor ama bir türlü durmadı. Sargı bezi ile kapattım. Sabah açtım. Baktım halen hafif geliyor. Ne zaman durur bu. Neden pıhtılaşmıyor? Ne yapmam gerekir?

  1. Nizam Kurtdere

   İçeriği temizleninceye kadar akıntı olur, doktorunuz temizleyip pansuman yaparsa daha iyi olur.

 214. Ebru Karayel

  Hocam tekrar merhaba. Yukarda yanlış yazmış olabilirim. Katı yağ kıvamında parçalar demek istedim. Et gibi değil yani.

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist iltihaplanınca bazen kendiliğinden açılır ve içeriği dışarı akar, doktor temizlerse daha iyi olur. İltihap kuruduktan sonra takip edilir bazen şişlik büyür o zaman da cerrahi olarak alınması gerekebilir.

 215. Ebru Karayel

  Merhaba, iki hafta önce size yazmıştım. İki senedir boyun göğüs arasında bir yerde yağ bezesi gibi birşey vardı. İki hafta önce sabah farkettim. Kızarmış ve biraz büyümüştü. Evde biraz bekledim belki geçer diye. Başlangıçta olan hafif ağrı geçti. Kızarıklık ta baya azaldı. Ben yine de aile doktoruna gittim. Antibiyotikli krem verdi. İki gün kullandıktan sonra bu sabah patladı. Baya katı parçacıklar çıktı içinden. Boyutu neredeyse yarıya indi. İlacı kullanmaya devam ediyorum. Antibakteriyel sabunla temizliyorum. Yapmam gereken başka birşey var mı? Patlaması sorun olur mu? Patlatirsak mikrop kapıp daha büyürmüş ama bu kendi patladı. Patladiktan sonra biraz içindekileri boşaltmak için uğraştım ama.

 216. Anıl Çomruk

  Hocam merhaba boynumda yaklaşık 10 senedir birden fazla lenfadenopati var. Kronik diye tabir ettiğimiz hareketli ağrısız ne büyüyo ne de küçülüyor hep aynı boyuttalar altta yatan habis bi durum söz konusu olabilir mi ? Endişe veriyor. (Bu arada ateş gece terlemesi kilo kaybı gibi şikayetlerim yok)

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimal önemsiz bir durum ancak emin olmak için Ultrason ile bakılır ve ne olduğu anlaşılır, siz de endişelerinizden kurtulursunuz.

 217. Beytullah

  Çenemin alt kısmında misket boyutunda hareket 3-4 ettirebildiğim yuvarlaklık var 16 yaşındayım

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle lenf bezidir, evham yapmamak için uygun bir zamanda KBB uzmanına görünebilirsin.

 218. Hocam saçlı deride küçük şişlik var üzerine dokunduğunda acıyor diğer bölgelerde de farklı zamanlarda oluyor bunun nedeni ne olabilir teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Küçük sebase kist yada kıl kökü iltihabı olabilir, uygun zamanda muayene olmanda fayda var.

 219. Esma

  Hocam daha önce cenemin altında yani boğazımda aynı zamanda kulağımın arkasında bir şişlik vardı uzun bir aradan sonra kulağımın önünde yani alt çenemde ve kasıklarımda kocaman bir şişlik var ağrı ve kızarıklıkta var ne yapmalıyıms

  1. Nizam Kurtdere

   İltihaplı beze yada sebase kist olabilir, cerrahi uzmanına görünmelisiniz.

 220. Damla

  Merhaba hocam, bacağımda darbeye bağlı morluk vardı. Morluk geçti fakat içerde mercimek kadar bir beze vardı. Bende çok kafaya taktım ve sürekli elledim şimdi nohut kadar oldu. Çok korkuyorum yumuşak doku kanseri falan yazıyordu bu mümkün olabilir mi ? Kötü bir şey midir? Ne zaman ve nasıl geçer çok kafaya takıyorum hocam yardım ederseniz çok mutlu olurum

  1. Nizam Kurtdere

   Hemen aklınıza kanseri getirmeniz çok anlamsız, boşuna endişe ediyorsunuz, muayene olun kesin tanı konur ve tüm endişeleriniz ortadan kalkar.

 221. Selvi

  Hocam merhaba,
  Memelerimin arasında ve meme altında çok ufak sislikler var, bunları her duşta takip ediyorum büyüme yapmıyorlar. Yaklaşık 5-6 adetler. Bir de göğüs arasının altında 3 tane var.
  Ağrı da hissetmiyorum, doktora gitmeli miyim? Teşekkür ederim şimdiden cevabınız için.

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifinize göre iyi huylu lezyonlar gibi görünüyor, ama kesin tanı konmasında fayda var, uygun bir zamanda muayene olmanızı öneriyoruz.

 222. Saliha kozluca

  Hocam 2 aydır aynı boyutta duruyor ve çoğalma yok oglumun bı rahatsızlığı yok. Elleyince sağa sola baya oynuyo ve yumuşak bir yapıda araştırdığım kadarıyla kasık kanallarının o bölgede endişe etmelimiyim acil bir durumu var mi pandemiden gidemiyorum.

 223. Musa

  Hocam iyi günler;
  Vucudumda belirli aralıklarda yumrular çıkıyor bu yumrular en az 2 adet oluyor kızarıklıklar şeklinde. Bastırdığım zaman ağrı hissediyorum ancak belli bir süre sonra kendiliğinden kayboluyor. Teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Yumrular çıktığı zaman cerrahi uzmanına görünüp muayene ve gerekirse bazı tetkikler yapılarak kesin tanı konması lazım.

 224. Mehmet Can

  Dizimin üstünde iyi huylu kitle var ama cevresinde biraz ödem var diyorlardı iki haftadır ağrı yapıyor ve bacadlgimi kiviramiyorum kitle aynı gibi etrafındaki şişti ve geçti bugün yine durduk yere şişmiş ve kötü bir şey olur mu

  1. Nizam Kurtdere

   Bu sorunuza buradan cevap vermem mümkün değil, muayene ve yapılan tetkikleri görmek lazım.

 225. Saliha kozluca

  Hocam 2 aydır aynı boyutta duruyor ve çoğalma yok oglumun bı rahatsızlığı yok. Ekleyince sağa sola baya oynuyo ve yumuşak bir yapıda araştırdığım kadarıyla kasık kanallarının o bölgede endişe etmelimiyim pandemiden gidemiyorum.

 226. Saliha kozluca

  Hocam merhaba hemen hemen2 aydır oğlumun sağ kasiginda fasulye buyuklugunde bı şişlik var dışarıdan belli olmuyor etini gerdirdigimde belli olyor ve büyüklüğü hep sabit kan ve idrar testlerinin temiz çıktı ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen lenf bezi büyümesi, yağ bezesi yada kist sebase olabilir muayene ve gerekirse yüzeyel ultrason çekilerek kesin tanı konabilir.

 227. Muhammet Emin Çıtak

  Hocam kaşımın üstünde bi şişlik dokunuyorum derimin altında sert bi bi şişlik ne öldü bilmiyorum sanki bir anda çıktı yardımcı olabilir misiniz rica etsem

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi veya sebase kist olma ihtimali yüksek, tabi ki muayene olup gerekirse yüzeyel ultrason çekilerek kesin tanı konması lazım.

 228. Derya Ula

  Hocam karnımın sol köşesinde 10 senelik bir beze zannedersem vardı eskiden ağrımıyordu ama son bir haftadır bayağı ağrı ve büyümeye başladı ne yapabilirim

  1. Nizam Kurtdere

   İltihaplanmış bir sebase kist olabilir, tanıyı kesinleştirmek için görmek lazım.

 229. Hilal

  Merhaba hocam, benim kalf kası denilen yerde diz arkasının biraz altında bir beze fark ettim ama beze olmayadabilir çok evhamlıyım sürekli ellerimle bir yerlerimi kontrol ediyorum. Bu beze dediğim şey hareketli ve aynı lenf noduna benziyor bir o kadar da küçük çok oynayınca içeri kaçıyor gibi hatta ( boynumda reaktif lenf nodları var ) yumuşak doku kanseri olabilir mi ? İnrernette bir sürü şey okudum çok korkuyorum nolur bana yardım edin

  1. Nizam Kurtdere

   Deri altında ele gelen çok farklı bezeler olabilir, bunların çok büyük bir kısmı iyi huylu bezelerdir. Kendi kendinize araştırıp tanı koymaya çalışmayın daha çok evham yapmanıza sebep olur. Tarif ettiğiniz beze endişe edecek bir bezeye benzemiyor, şüpheyi ortadan kaldırmak için muayene olmalısınız.

 230. Ayşe

  23 yaşındayım, sağ kulağımın alt kısmında kulak memesiyle birleşen yerde sert dokunduğum zamn hareket ettirebildiğim çok küçük bir kitle var. Çok uzun zamndır geçmedi. Ağrısı yok. Büyümede olmuyor. Ama endişeliyim ne olabilir ? 🙁

  1. Nizam Kurtdere

   Endişe etmeyin büyük ihtimalle sebase kisttir, muayene ettirin gerekirse küçük bir cerrahi müdahale ile alınabilir.

 231. Medine

  Merhaba ‘ benim önce boynumda kulak altı bölgesinde sert ve ağrı vermeyen bir şişlik ve ertesi gün kalbimin altında tam göğüs altı bölgesinde dokununca acıyan dışarı çıkık bakınca belli olan bir şişlik oluştugünlerdir kalbimde ağrı hissediyodum ayrıca tat alma , koku alma , gibi özelliklerimi kaybettim haftalardır da durmadan başım ağırıyo sebebi ne olabilir acaba ?

  1. Nizam Kurtdere

   Birbiriyle bağlantısı olmayan şikayetleriniz mevcut, kalp şikayeti ayrı, baş ağrısı tat ve koku kaybı son günlerdeki covit yönünden tetkik gerektirir, şişlikler lenf bezi, sebase kist yada lipom olabilir, muayene ile tanı konmasında fayda var.

 232. Adnan güven

  Hocam
  Etek bölgemde penis köküne 2 cm mesafede deride yaklaşık 1,5 aydır 1cm boyutlu bir sertlik var. Ağrı yapmıyor genelde ama bazen dokununca ağrı hissedebiliyorum. Üst deriye yapışık halde ve dışardan görünümü deri renginde..
  Genel cerrahi uzmanına gittim önemli bişey değil dedi. Bazen küçüldüğünü hissediyorum bazen 1 cm boyuta tekrar ulaşıyor. Yorumunuzu almak isterim
  Saygılarımla

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen sebase kist. çok rahatsız ederse cerrahi olarak alınabilir.

 233. Serap

  Doktor bey yaşım 26 sağ üst bacağımda 6-7 aydır takiplediğim bir şişlik var üzüm gibi tam yuvarlak değil boyutu da o şekilde hareket etmiyor ve bastırınca agrı yapmıyor bu zamana kadar hiç büyüme olmadı. Sağ bacağımda dizimden 10-25 cm yukarıda kasık bölgemde değil düz etli kısımda sizce bu nedir yağ bezesi mi başka bişey mi görünürde bişey yok ama dokununca hissediliyor ele geliyor

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz yağ bezesine uyuyor, tabiki kesin tanı için görmek lazım.

 234. Anonim

  Hocam merhaba saç farların olduğu yerde kendi kendine ufak siskinlik çıkıp tekrar gidiyor tekrar çıkıyor ne olabilir sizce

  1. Nizam Kurtdere

   Sebum kisti olma ihtimali yüksek, kesin tanı için muayene olmanızda fayda var.

 235. Yasemin

  Hocam sağ ve sol koltuk altına yakın sırt kısmımda yine sırt kürek kemiği alt kısmında ve bacaklarımda yeşil mercimek büyüklüğünde kahverengi içi sert dokununca acıyor ve bazen etrafı ve sanki alt kısımları kaşınıyor sabit, sağa sola oynamıyor bezler var ne olabilir bunlar

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifinize uyan birkaç çeşit beze var ama buradan vereceğim cevap tatmin edici olmaz, görüp kesin tanının konmasında fayda var.

 236. Kemal Türk

  Hocam merhabalar. Beni sağ el başparmağımla işaret parmağım arasında ki bölge bu elimi çalıştırdıkça veya agır kaldırınca şişiyor ve agrı yapıyor. Yalnız iki üç saat dinlendirince de geçiyor. Sebebi ne olabilir teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Eklem veya bağlarla ilgili bir sorun olabilir ortopedi uzmanına görünmelisiniz.

 237. Rabia

  Merhaba benim sırtımda, boynumun sağ tarafına yakın yerde bi şişkinlik var dışardan bakıldığında anlaşılmıyo ve ellediğimde hafif bi acı veriyo nedir sizce endişelenmeli miyim ?

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimal sebase kist yada yağ bezesi olabilir, uygun bir zamanda muayene edip kesin tanı ve gerekirse cerrahi olarak alınması sağlanabilir. Hızlı büyüme olursa bekletmemek lazım.

 238. Adem

  Hocam arkamda kanat kemiğinin üzerlerinde şişkilnlikler var. Elimle oynadığım zaman şişiyorlar. Sıkılmıyor. Acaba ciddi midir çok var. Hacamat yaptırmamın bir sakıncası varmı

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist yada yağ bezesi olabilir, muayene olup kesin tanı konması gerekir, haşamat yaptırmanın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.

 239. Yağmur Şen

  Hocam 12 yaşındayım sol serçe parmağımın uç kısımında bulgurcuk bulgurcuk küçük şeyler var ve çıkaken yanma ve hafif kaşıntısı oluyor ne olabilir acaba lütfen cavap verebilir misiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Viral enfeksyon yada hassasiyete bağlı reaksyonel olabilir, kesin tanı için cildiye uzmanına görünmeniz lazım.

 240. selmin

  merhaba ben 16 yaşındayım boynumun sol kısmında şişlik var boynumda bir acı farkettim ilk önce boynum tutuldu zannettim ama şişmiş olduğunu gördüm tırnağımdan yani 1 cm den büyük boynumun dış tarafında pek bir şişlik yok hafif ama içte büyük bir yumru var elime geliyor ve hareket ediyor sanki avuçlayınca yuvarlak bir şekilde bezeyi hissedebiliyorum elime sanki bişey tutuyormuşum gibi hissediyorum ama hiç bir şekilde ağrı ateş yok ama sadece dokununca acıyor yada boynumu hareket ettirince sizce ne yapmalıyım babamla bugün randevu için aradık ama hastanelerde randevu hiç bir şekilde yok … ne yapmalıyım
  YARDIMINIZI BEKLİYORUM hocam şimdiden teşekkürler…
  ve bu arada hiç bir şekilde tetikliyecek bir rahatsızlık geçirmedim ve şişeli 5-6 gün oluyor ve çenemin alt kısmındaa küçük çıkmaya başladı yani çoğalıyor galiba çünkü boynumdan sonra çenemin altında bu sefer mercimek tanesi kadar bir şişlik hissediyorum…

  1. Nizam Kurtdere

   KBB uzmanına muayene olmalısınız muayene ve gerekirse ultrason yapılıp kesin tanı konması lazım, boyunda bu şekilde şişlik yapacak bir çok farklı durum var.

 241. adnan seyhan

  Selam hocam benim anlimda beze olustu ilk once igne gibi batti ben zannetim birsey istirdi sonra sivilce zannetim sıkmaya calistim ufak bir sekilde siskinlik kaldi anlimda elleyince oynuyor sanki biraz agri yapiyor oynadigimda cevaplarsaniz sevinirim

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist yada kistik akne olabilir muayene olup kesin tanı konmasında fayda var.

 242. Esra Erol

  Merhaba Dr. Bey,

  Benim sol ayak bileğime yakın, iç bacak kısmında avuç içi büyüklüğünde bir sertlik var ve sadece bastırınca acıyor, özellikle akşama doğru beze görünümünde şişlik gözle çok rahat görülebiliyor. Size sorum, ciddi bir şey midir?

  Teşekkürler,

  Esra

  1. Nizam Kurtdere

   Ekleme yakın bölgelerde sıklıkla ganglion olur, ancak yağ bezesi, sebase kist yada başka bir kitle de olabilir. Tarif ettiğiniz şişlik biraz büyük onun için muayene ve gerekirse yüzeyel ultrason ile kesin tanı konması lazım.

 243. Figen

  Hocam rahım ve bacak arasında rahım üstünde bır haftadır cesıtlı yerlerde top gıbı bırseyler çıkıyor bıraz da açıyor bastırınca sıvı varmış. Gıbı ama ıkıncı gün sertleşiyor acaba nedır

  1. Nizam Kurtdere

   Genital siğil, molluscum contagiosum yada başka bir lezyon olabilir, bu gibi durumlar bulaşıcı olabilir, kesin tanı koymak lazım. Bunun için bir an önce muayene ve gerekli tedavinin uygulanmasında fayda var.

 244. Ebru Karayel

  Merhaba hocam. Yaklaşık iki senedir boynumun bitişinin iki santim kadar altında(vücudumun on kısmında) kemiğin üstünde kalan bir şişlik vardı. Yarım santim kadar ve renksizdi. Buyumedigi için önemsemedim. Babamın da anlının ortasında böyle birşey çıkıp geçmişti. Son iki gündür farkettim 1 santim falan olmuş. Ucu hafif kırmızı ve dokununca hafif ağrı oluyor. Belki böcek falan isirmistir dedim ama korkuyorum yine de. Bu kadar sene aynı kalıp iki günde büyümesinin nedeni ne olabilir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Gerçekten çok moralim bozuldu. Hastaneye gitmeye de korkuyorum bu ortamda. Gitmeme gerek varmı yoksa ortalığın biraz düzelmesini beklesem olur mu?

  1. Nizam Kurtdere

   Daha önce olan bir şişlikte kızarıklık büyüme ve ağrı olunca bunun iltihaplandığını düşünürüz. Muhtemelen kist sebase olabilir, çok evham yapmanıza gerek yok. Kesin tanı için muayene olmanızda fayda var. İltihap artarsa abse oluşabilir, Bizim hastane pandemi hastanesi değil rahatlıkla hasta bakıyoruz.

 245. Gokay

  Merhaba hocam. Esimin omuz ve enseye olan kisimda yatay sekilde omuzunu tamamen kaplayan bir şişlik var. 4.5 yıldır bu şekilde.gitmedigimiz bolum kalmadi ancak suan kadar bir tedavi alamadık. Sadece yag bezesi diyorlar ama giderici bir tedavi yapilamiyor. Şiddetli bir ağrı var ve gun gectikce hareket edemez durumda ve ağrılardan durulamiyor. Bu konuda yardiminiza ihtiyacimiz var.tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük bir kitle tarif ediyorsunuz bunun muhtemelen ameliyatla alınması gerekiyor, üniversite hastanelerinde baş boyun cerrahisi, plastik cerrahi veya genel cerrahide gerekli tetkik yapılıp uygun tedavi seçenekleri uygulayabilirler.

 246. Merhaba benim bir aydir suren iki sikayetim var. Biri kafami yastiga koyunca sanki duvara bastiriyormuscasina bir agri oluyor ve kafamin sag alt tarafinda sert bis sislik var. Kafami duvara baatiriyormuscasina ağrıyor yani şu stresten olan baş ağrısı gibi bildiginiz oraya bastiyormus gibi. İkici sikayetim ise 5 aydir boynumda inmeyen lenf bezlerim var aile doktorum 3 ay boyunca antibiyotik verdi sonrasinda kulak burun bogazciya sevk etti doktor bey çok hafif elledi ve normal deyip gonderdi, içim rahattı ama şimdi birşey fark ettim koprucuk kemigimin orada sert bir sislik var ama küçücük. Aile doktoruma gidiyorum doktor paranoyak olmuşsun bu kadar kafana takma bir daha evden çıkma 1-2 ay sonra durum biraz duzelince gel diyor. O da haklı tabiki lütfen şikayetimin neyden kaynaklı olduğu hakkındaki tahminlerinizi iletiniz.

  1. Nizam Kurtdere

   Cilt altı şişlik ve bezeelere çok sık rastlanır, şüpheleri gidermek için muayene ile kesin tanı konamazsa yüzeyel ultrason çektirmekte fayda var.

 247. Elif

  Merhaba 8 yaşında kızımın saçlı dersinde nohut büyüklüğünde bir Şişlik oluşmuş bugün farkettik hafif kaşınıyor diyor dokunduğunda hareket etmiyor fazla ağrımıyormuş neden olmuş olabilir çok korktum

  1. Nizam Kurtdere

   Saçlı deride sıklıkla sebase kist ve yağ bezesi görülür, çok endişe etmeyin ama muayene ve gerekirse yüzeyel ultrason ile kesin tanı konması lazım.

 248. İclal yıldırım

  Merhaba yüzümun sağ kısmın da çenemin olduğu hizada yüzümun iç kısmında yumru var ama ne olduğunu bilmiyorum içeride oynuyor ne yapmam gerek

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene ve yüzeyel ultrason ile kesin tanı konup gerekirse alınmasında fayda var.

 249. Eyüp

  Hocam merhaba hocam annemin ayaklarında her ikisindede 2 tane şiş var elastik şekil 3 4santim büyüklükte bazen yürürken ağrı oluyor ne olabilir hocam teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi, ganglion yada sebase kist olabilir muayene ile kesin teşhis konması lazım.

 250. Bilge

  Merhaba iyi günler hocam benim tam göğüs aramda yuvarlak renksiz bir sertlik var ve bastırınca canım acıyor korona olduğu için hastaneye gitmeye çekiniyorum acaba ciddi bır durum olabilir mi yoksa önemsiz midir bilgi verebilir misiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Çok hızlı büyüme yoksa büyük ihtimalle ciddi bir durum değil, yine de bunu garanti etmek için muayene ve kesin tanı konması lazım. Uygun zamanda muayene olmanızda fayda var.

 251. Nur

  Hocam benim genital bölgemle bacağımın birleşdiği kısımda ilk önce sivilce gbi şişlik oluşdu sonradan o iz geçmedi ve dokunduğumda yağ bezesi gbi bişey hissediyorum yerinden de oynuyor. Otururken çok belli olmuyor fakat ayağa kalktığımda elle hissediliyor. Riskli midir? Doktora gitmeli miyim? Yoksa korkulcak bişey değil mi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen çok ciddi bir durum değil, sebase kist, yağ bezesi yada lenf bezi olabilir. Tabii ki muayene edilip kesin tanı ve gerekli tedavinin yapılmasında fayda var.

 252. İsmail

  Mrb hocam gogus bolgesınde kızarıklık olustus derı altı sertlık var kalp tarafı bastırdımda agrı yapıyor şimdiden tşkr ederım

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen iltihaplı bir durum var ama teşhis için muayene etmek lazım.

 253. Brittney chambers

  hocam merhaba yaklasik 6 aydir karin bolgemde gobek cevresinde sagli sollu 3 adet deri altinda kitle var gozle gorunen bir sey yok ama dokununca hissediliyor misket buyuklugunde ve yine dokununca agri yapiyorlar. ilk onceleri onemsemedim ama artik rahatsiz ediyorlar sk gorunen biseymi yoksa kotu biseymi

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi olma ihtimali yüksek, bazen küçük nokta şeklindeki karın duvarı fıtıkları da böyle görünebilir. Muayene ve yüzeyel ultrason çekilerek tanı koyabiliriz.

 254. Lütfiye Aydin

  Merhaba hocam annemin elinin üzerinde bir sertlik oluştu kaşıntı ağrı acı yanma hiç bir şey yok siğil gibi değil

  1. Nizam Kurtdere

   Görmeden bir yorum yapmam zor cildiye uzmanına görünmesinde fayda var.

 255. Aslı

  Hocam merhabalar sağ kolumda deri altında dokununca hissedilen bir kitle veya beze mi bilemediğim birşey var ve dokunduğum an hemen kolumda bir ağrı ve sonrasında uyuşma hissediyorum sizce ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen koldaki sinirle alakalı yada sinire bası yapan bir beze olabilir, muayene ve gerekirse EMG gibi bazı tetkiklerle kesin tanı konabilir.

 256. Derya

  Merhaba hocam benim troit bezinde kisrtik nodul var neyapmam lazim korkulacak biseymi

  1. Nizam Kurtdere

   Tiroid bezindeki kistik nodüller genelde risk oluşturmaz ve takip edilir, ancak çok büyüme olursa müdahale düşünülebilir.

 257. Seda

  Merhaba, benim alnımda sol şakağıma doğru neredeyse bir senedir çok sert bir şişlik oluştu. İlk başta yeşil/mavi renkteydi. Bazen inip bazen çok belirgin şekilde şişiyor. İnikken orada belirgin bir damar görüntüsü (yeşil renk)var. Sadece bastırınca acıyor. Hangi uzmana başvurmalıyım acaba? Şimdiden teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Cerrahi uzmanına görünebilirsiniz, hemanjiom ise sizi damar cerrahisine yönlendirir.

 258. Merhaba hocam benim koltuk altım da acıyla ceviz büyüklüğünde sert bişe çıktı çıktığı 1 hafta oluyor be şimdi fındık büyüklüğünde ağrı ve acı yok bu ne olabilir ilk büyük olup sonra dan ufalan şey koltuk altlarım ve göğüslerin sancıyor bununla ilgisi olabilir mi

  1. Nizam Kurtdere

   Ağrılı olarak önce büyüyüp sonra ağrısı azalarak küçülen cilt ve ciltaltı şişlikler sıklıkla iltihaba bağlı olarak gelişir. Koltuk altında kıl kökü iltihabı yada lenf bezi büyümesi olabilir, kesin tanı için muayene ve ultrason çekilmesi gerekebilir.

 259. Ahmet

  Hocam şişlikler için hangi bölüme gitmeliyim? Koltuk altında, sırtta, belde ve bacakta şişlik var, ara ara şişiyor ve iniyor.

  1. Nizam Kurtdere

   Cerrahi uzmanına muayene olabilirsiniz.

 260. Noname

  Merhaba, ben 1 yıl kadar önce devamlı çok sert bir yerde uyuyordum ve tam kuyruk sokumu kısmımda ağrılar oluşmaya başladı. 1 hafta kadar sonra geçti ama elimi kuyruk sokumuma vurduğumda belirsiz bir sertlik hissediyordum. 1 cm bile değil belki de. Neredeyse 1 yıldır hiç ağrı vermiyordu, büyüme de yok ama bu günlerde yeniden oturunca, sırt üstü uzanınca o serlikte ağrı meydana geliyor. Ama sertlikte hiç büyüme yok. Korkulu bir şey midir? Ben çok evhamlı olduğum için ailem pek ciddiye almıyor ama çok korkuyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayet pilonidal sinüs yani halk arasında kıl dönmesi diye bilinen hastalığa uyuyor, tabiki kesin tanı koymak için muayene etmek lazım.

 261. Aykut

  Hocam genelde yüz bölgemde iki üç hafta aralıklarla çıkıyor. Geçmesi bazen 3 haftayı buluyor çok büyük ölmüyor max nohut tansi kadar

  1. Nizam Kurtdere

   Kistik akne yada sebase kist olma ihtimali yüksek, tanı için muayene olmanız lazım.

 262. Serkan

  Hocam sağ elim orta parmağımın iç kısmı üst çizgi üzerinde kaygan bir yumru oluşmuş. Mercimek büyüklüğünde.Dokunduğum zaman sağa sola kayıyor.Yeni farkettim.Görüntü bızukluğu ve ağrı yok elle hafif bastırıldığında sağa sola kayarak kendini belli ediyor. Bunun için muayene olmalımıyım, biraz beklesem kendi kendine geçer mi . Teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen ganglion dediğimiz bir kitle ve büyürse rahatsız edebilir, ortopedi uzmanına görünmenizde fayda var.

 263. selin

  hocam merhaba,
  sacımın dibinde sert kitleler var.ara sıra cıkıp ağtı yapıyorlar.alınmazsa bir sakıncası var mıdır.ve kulak arkasındada bir sislinlik var o da alınmazsa sıkıntı yaratır mı?

  1. Nizam Kurtdere

   Genelde bu gibi kitleleri hızlı büyüdüğünde ve rahatsız ettiğinde alıyoruz, muayene edip şüpheli bir durum yoksa alınmayabilir, takip edilir ve büyüme olursa o zaman alınır.

 264. Nuri

  Hocam iyi günler sol yanağımda elmacık kemiğimin hemen altında nohut büyüklüğünde 1-1.5 gün süre zarfında oluşan beze gibi bi şişlik söz konusu sebebi nedir önemli bişeymidir tedirgin oldum yanıtlarsanız çok sevinirim

  1. Nizam Kurtdere

   Küçük bir sebase kist iltihaplanınca tarif ettiğiniz gibi çabuk büyüyebilir, yine de kesin tanı için muayene olmanızda fayda var.

 265. Fatih

  Hocm merhaba… 5 yildir kolumun dis tarafinda sikinca belli olan simetrik beze var, ve 2 yildir belimde icte ve kol altimda (TRİCEPS) asimetrik kitle var. Ultrasyon cekildi 6 doktor bakti beze dedi… ve son 3 aydir bacagimi sikinca (kaval kemik bolgesinde) ve derimi oynatinca karanlikta isik tutunca cok kucuk beze tarzi kitleler var. Sag sol bacak toplam 15 tane vardir galiba… Bastirinca kayboluyor sari beyaz tarzi… BU BEZELER COGALMASİ NORMAL Mİ YOKSA HOCAM SUPHELENİP TEKRAR TEKRAR MUAYENE GİTMELİMİYİZ… TESEKKUR EDERİM. (Genetik olarak amcamda kollarinda ve kafasinda cokca vardi bezeler)

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist yada lipom gibi yağ bezeleri bazen çok sayıda olabilir, bunlarda ailevi yatkınlık vardır ve bazı ailelerde daha sık görülür. Zamanla sayısı da artabilir, tanı kesin ise tekrar muayeneye gerek yok, ancak herhangi birinde hızlı büyüme olursa yada belli bir büyüklüğün üzerine çıkarsa muayene olmanız lazım. Bu durumda o bezenin alınıp incelenmesi gerekir.

 266. Arif

  Önemli bişey mi hocam peki

  1. Nizam Kurtdere

   Kesin tanı koymadan önemli olup olmadığını söylemek doğru olmaz, kist sebase ise ciddi bir rahatsızlık değil.

 267. Arif

  Hocam iki kaşımın arasında bi şişlik var sola daha yakın 6 aydır sürekli bazen şişiyo bazen iniyo hiç bi şekilde ağrı ve acı yok kaşınma yok ve çok sert çok büyük te şişmiyo ama sivilceden biraz daha büyük oluyo şişince bunun ne olduğunu ve tedavisi nasıl oluyor bilgi verirseniz çok sevnirim iyi günler

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen sebase kist olabilir, kesin tanı için muayene olmanız lazım.

 268. Selis Angış

  Merhaba, benim 1 senedir falan belimin üstünde sağda boşluk kısmında sert ve dokundukça acı ve ağrı veren Bi şişlik var ve gittikçe sızlama ve ağrısı daha da fazlalaşıyor. Bu ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetler için muayene edip ona göre yorum yapmak daha doğru olur, iltihaplı sebase kist yada sinire bası yapan bir kitle olabilir.

 269. Ayşenur

  Hocam benim genital bolgemle bacağım arasında bı şişlik var ve dışardan gözükmüyor sadece dokununca fark ediliyor. ağrısı yok küçülüp büyüyor. Neredeyse 1.5 yıldır var. Fark ettiğim kadarıyla derinde değil de derime yapışık gibi. Hocam sizce bu nedir olası tanılarınızı söyler misiniz? Lenfoma ya da başka maligniteler olabilir mi pandemiden dolayı hastaneye gidemiyorum da?

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetler sebase kist, lenf bezi büyümesi yada lipom olabilir, lemfoma yada başka malignite düşünmek için bir sebep yok. Yine de muayene olup kesin tanının konmasında fayda var. Hızlı büyüme olursa gecikmeden muayene olmalısınız.

 270. Pınar Poyraz

  Merhaba hocam kafa derdimde elime gelen bir şişlik var fakat bakıldığında görüşemiyoruz fakat el ile hissediliyor yaklaşık 1 aydır büyüyor ve ağrı yapıyor dokununca orası ateş gibi oluyor
  Ne yapmalıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Kist sebase iltihaplanırsa ağrı yapar, başka bir sebebi de olabilir teşhis için cerrahi uzmanına muayene olmanız lazım.

 271. Gursen

  Hocam merabalar benim oğlumun elmacık keyinde ve çenesinin hemen altında derinin altında bezeye rastladık elmacık kemiğinin oradaki bezeyle birlikte yanagida şişmeye başladı acaba endişelenen bi durum söz konusu mu şimdiden teşekkürler hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle kötü bir durum değil ama muayene olup kesin tanının ve ona göre tedavinin uygulanması lazım.

 272. Zeynep

  Hocam benim sağ bacağımda bilek kısmında şişlik var elime sert bi şekilde geliyor ve elini vurunca acıyor ne olabilir??

  1. Nizam Kurtdere

   Ganglion dermatofibrom yada sebase kist olabilir, görmeden doğru teşhis koyamayız.

 273. Seren

  Merhaba 30 yaşındayım. Babam 40 yaşındayken cilt kanserinden vefat etti. Annem ise 17 yaşındayken lenfoma vardı. Benim dizimde iki aydır çok küçük ama sert bir yapı oluştu. Başı biraz sivri görünüyor. Etrafına dokunduğundumda eni yuvarlak hissi veriyor. Doktora gidecek param yok. Bu sizce ciddi midir?

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetler her ne kadar çok ciddi gibi görünmesede muayene olmadan doğru teşhis koyamayız, bir şekilde muayene olmanız lazım.

 274. nurcan

  hocam cenemin hemek altinda her iki tarafta yaklasik 5 tabe beze var en buyugu findik kadar digerleri cok kucuk gecenn sene doktora gittim ultrasonda hic bisey cikmadi ama elime geliyo ne olabilir hocam ne sert ne de yumusak oynuyo saga sola kayiyo cok korkuyorum hoccam

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz bölgede birçok lenf bezi ve tükrük bezleri var bazen onlar da elle hissedilebilir, ultrason ile şüpheli bir durum varsa tespit edilebiliyor o zamanda doktorunuz gerekli ileri tetkikleri yaptırırdı.

 275. Etem

  Hocam benim sağ bacağımın etli kısmında el ile fark ettiğim yumru vardı hafif şişlik ben bu ne nasıl bişey beze mi diye bakınca baktım kızardı ve kızarıklığı geçmiyor bastırınca azıcık acıyor agrı yok acaba nedir acil doktora gitmeliymiyim iltihap mıdır

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene etmeden ne olduğunu anlamak zor, lenf bezi büyümesi sebase kist yada yağ bezesi olabilir, muayene olmanızda fayda var.

 276. Pinar

  Hocam sirtimdaki biyopsi sonucu cikti neoplazma rastlanmamistir 3*2*1.5 cm ölculeri de duzensiz yuzeyli sert kivamli krem kahverengi doku parcasi kesiti krem renklidir yer yer miksoid zeminde igsi hucreli myofibrolastik hucre proliferasyonu immunhistokimya bulgulari S100(-), SOX10(-), SMA(+), kalponin (-), Glut1(+), musclespesifikaktin(+), EMA(-), CD34(-), klaudin(-) noduler fasiitis ile uyumludur birde siz aciklarmsnz hocam

  1. Nizam Kurtdere

   İyi huylu bir doku büyümesi olarak açıklanabilir. Korkacak bir durum değil.

 277. Hocam benim kalcamin üstünde şişlik oldu abse dediler iğneyle aldılar iltihabi fakat tekrarladi bu kez igneyle gelmedi ultrason cektim kan verdim enfeksiyon dedi simdi sulcid antibiyotigi kullanıyorum yarin son fakat daha cok kirmizilik var ve agri var ilac yarin bitiyor acaba napabilirim

  1. Nizam Kurtdere

   Abse varsa antibiyotik ile kurumayabilir o zaman cerrahi olarak açılıp temizlenmesi gerekir.

 278. Nurc

  Genital bölgeyle bacak arasındaki şişlik eğer lenfoma belirtisi ya da lenf nodu büyümesiyse alt ekstremite doppler renkli ultrason ile tanı konulabilir mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Ultrason yada doppler muayenesi tanı koymada büyük oranda yardımcı olur, şüphe duyulursa alınıp patolojik tetkik yapılarak kesin tanı konur.

 279. Serap

  Hocam meraba iki bacakta bileğe yakın yerde sert şişlik var sıkınca sanki içinde sıvı bişeyler var gibi sıktığım için biraz yukardada içi sıvı dolu bişey oluştu ama bacaklarımda çok ağrı yapıyor damarlarımda çok belirginleşti sabah kalkınca ağırlık hissi oluyor bacaklarımda kanser olabilir mi çok korkuyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Böyle bir durumda hemen kanseri düşünüp evham yapmayın, muayene olun gerekirse birtakım tetkikler yapılıp kesin tanı konmasında fayda var.

 280. Nesrin

  Merhabalar hocam lenfoma belirtisi olan şişlikle diğer yağ bezesi ya da iltihap şişliği gibi şeyler arasındaki fark nedir? Yani dokunarak bakılınca ya da görüntü olarak ne gibi farklılıklar bulunur? Cevaplarsanız mutlu olurum

  1. Nizam Kurtdere

   Aradaki farkı dışarıdan anlamak mümkün değil ancak bazı şüpheli muayene bulguları ile doktor ultrason ister ve ön tanı genellikle ultrason ile konur, kesin tanı alınıp patolojik tetkik yapılarak konur.

 281. Nur

  Hocam merhaba, 24 yaşında kadın hastayım. Kasik bölgemde elle bastırınca nohut kadar bir şişlik hissediyorum. Bazen kayboluyor yada küçülüyor.Onceden daha büyük ve sısti ancak küçüldü. Kadın doğuma gittim lenf bezi şişmesi dediler ama enin değilim. Sizce lenf bezi ile alakalı mıdır yoksa kasik fitigindan mi şüphelenmeliyim? Hiç bir agrım ve ya acim yok. Ateşim yok.

  1. Nizam Kurtdere

   Kasık bölgesinde lenf bezi şişmesi sık karşılaşılan bir durum, doktorunuz da görmüş bence endişe etmenize gerek yok, buradan muayene etmeden benim kesin bir yorum yapmam doğru değil.

 282. Arzu

  Hocam meraba ayak bilek kemiğiminn yanında sert uzun birşey var dokununca hissedebiliyorum deri altında kemiğin yanında uzun demir gibi sert bişe var ne olabilir acaba ne yapalıyım ağrısı yok ama dokununca ağrıyor.

  1. Nizam Kurtdere

   En iyisi muayene olmanız gerekirse yüzeyel ultrason ile teşhis konur.

 283. Nurcan

  İyi günler hocam doppler renkli ultrason ile genital bölgeyle bacak arasındaki bölgede bulunan lenf nodu büyümesi görülür mü? Teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Çevredeki iltihaba bağlı olarak oluşabilir, tetkikleri yapılmışsa sorun yok.

 284. Mustafa öcel

  Hocam iyi akşamlar 2008 yılında üst bacaklarımda ve kollarımdan toplam 8 adet yağ bezesi aldırdım.ameliyatı yapan doktorun korkulacak bişey olmadığını söyledi nitekim çıkarılan yağ bezlerinin test sonuçları olumlu çıktı.şimdi vücudunmda yine aynı büyüklükte onlarca yağ bezesi çıktı.koltuk altı göğüs bölgesi,karın sırt bölgesi,bacak ve kollarımda kasık bölgesi dahil.şu anda kollarındaki biraz ağrılı oluyor sinir ve damara baskı yaptığından sanırım birazda kolunun üzerine yattığımda ağrı okuyor.bu konuda görüşlerinizi alabilirmiyim?

  1. Nizam Kurtdere

   Ailevi yatkınlık olarak bazı kişilerde çok sayıda yağ bezesi oluşabilir, bunu önlemenin bir yolu yok, hayatınızı etkileyen bezelerin cerrahi yöntemle alınması dışında bir çözüm yok. Hepsini aldırmanıza gerek yok.

 285. Anonim

  Merhabalar hicam benim kulak altımda bezelye kadar şişme var ve hiç acısı yok bide çok sert nedeni nedir sizden ricam açıklık getirebilirmisiniz korkulacak ir durum varmı

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist yada lenf bezi büyümesi olabilir, muayene olmanızda fayda var.

 286. Hocam baldır bolgemde bir ağrı oldu ve zamanla orası şişti ve suan cok agri yapıyor sert ve gittikçe büyüyor sizce ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Bu tanımlama ile bir şey söylemek zor, muayene olmanızda fayda var.

 287. Ozlem

  Hocam oğlum 6 yaşında ve her iki bacağında yumrular var ve büyüyor.yumrular sert ve tam olarak kaval kemiğinde.hangi doktora goturmeliyim.tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Çocuk cerrahisi uzmanına göstermeniz lazım

 288. Betül

  Merhaba hocam sol kolumda bir kaç aydır şişlik var büyümeye başladı beze olmadığını söylüyorlar ağrısı çok değil ama kolumda halsizlik oluyor acaba korkmami gerektirecek bişey olabilirmi?

  1. Nizam Kurtdere

   Evham yapmaktansa muayene ve gerekirse yüzeyel ultrason çekilerek kesin tanı konur sizde rahatlarsınız.

 289. Pinar

  Hocam yazmistim sirtimdaki kitleyi aldilar yuvarlak ve beyaz sariya yakin gibiydi 3 cm ama doktor bisey demedi hic kan yoktu etrafinda et gibi biseydi ama cok halsizim bas donmelerim var 2 ay once butun kan tahlilim tiroitlerim batin ultrasonum herseyim temiz cikmisti simdi bu kitleyi goruncede aklima hep kanser fikri geliyo boyle bir durum.olabilurmi iki ayda

  1. Nizam Kurtdere

   Evham yapacak bir durum yok zaten alınan kitle patolojide incelenecek ve kesin sonucu ortaya çıkacak.

 290. Merve

  Hocam benim alnımda ağrısız, sert birşişlik var. Yaklaşık 6 aydır alnımda şişlik duruyor. Doktora da gidemedim acaba kötü birseymidir?

  1. Nizam Kurtdere

   Kötü bir şey olup olmadığını görmeden söyleyemem ama ciddi bir durum olma ihtimali düşük, muayene olup kesin tanı konmasında fayda var.

 291. Rıza

  Merhabalar hocam 20 yaşındayım benim sırtımda, bacağımda , göbeğimde 1.5 cm geçmeyecek şekilde gözle görülmeyen şans eseri bulduğum kitleler var . Acaba kötü birşey mi pandemiden dolayı hastanelere gidemiyorum . Cevaplarsanız sevinirim.

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene etmeden kesin bir yorum yapamayız, çok evham yapmayın ama muayene ve gerekirse bazı tetkiklerle ne olduğunun anlaşılmasında fayda var.

 292. Zehra

  Hocam iyi günler annemin sırtında bir yıl önce küçük svilce gibi çıkmıştı sonra büyüdü 3 veya 4 cm kadar genel cerrah uzmanına başvurduk o patoloji yapmadan alırız dedi ne oldugu bile bilmiyoruz annem şeker hastası ve doktor ona iltihap oldugunu söylemiş o alındıgında diğer organlara yayılma nedir bunj soruyorum çünkü bir yakınımızda ayagında çıktı bunun gibi ayagını kestiker sonra diğer ayagına sıçradı cevabınız için teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifle yaranın ne olduğunu bilemem ancak cerrahi uzmanı görmüş, riskli bir durum olsaydı gerekli tetkikleri mutlaka isterdi, bence çok evham yapmayın doktorunuzla tekrar görüşebilirsiniz.

 293. Pinar

  Doktor beni cok korkuttu kansere tumore kadar soyledi oyle bi durum yoktur demi hocam benim ikitane bebegim var

  1. Nizam Kurtdere

   Kesin konuşmak için muayene etmek lazım ama ultrasonda kötü huylu bir tanımlama yok

 294. Pinar

  Hocam sirtimda bi sertlik vardi ultrasonda sirtta orta hatta ele gelen lezyon tanimlanan lokalizasyonda cilt alti yerlesimli yaklasik 23*12mm boyutlarinda hipoekoik heterojen ic yapida lobule konturlu solid lezyon izlenmis olup rdus incelemede belirgin internal vaskularizasyon saptanmadi yaziuodu bu nedir hocam korkuyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi yada yağ kisti gibi tanımlamış, çok endişe edecek bir durum yok, muayene edilip gerekirse alınmasında fayda var.

 295. Simay

  Teşekkür ederim yanıtlarınız için hocam. Lenfoma gibi bir ihtimal var mı? Yakın zamanda gitmeye çalışacağım hastaneye ama bu ihtimal var mı bilmek istiyorum. Aslında boyut olarak küçük bir şişlik ama yine de çok korktum. Endişelendim. Yanıtlarsanız sevinirim.

  1. Nizam Kurtdere

   Lenfoma şüphesi olsa doktorunuz tanı için gerekli tetkikleri mutlaka isterdi. Bence gereksiz yere evham yapıyorsunuz.

 296. Simay

  Hocam merhaba, ben inguinal bölge demişim ama inguinal bölge değil galiba. Tekrar açıklamak, yorumunuzu tekrar almak isterim. Sol tarafta kasıkla bacağım arasında o boşlukta dışarıdan bakınca belli olmayan sadece dokununca hissedilen bir şişlik var. Ağrı yok. Küçülüp büyüyor. Ama büyüyünce de ulaştığı max boyut değişmiyor yani 1 yıldır mevcut ve hiç olduğundan daha fazla büyümedi arada küçülüp o boyuta geri dönüyor sadece. 1 yıla yakın bir zaman önce genel cerrahiye gittim ve kıl kökü iltihabı diyerek krem verdi. Kullandım ama geçmedi. Sizce tekrar gitmeli miyim ne yapmalıyım? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Nizam Kurtdere

   Yorumum hemen hemen aynı (fıtık dışında), tekrar görünmenizde fayda var.

 297. Pinar

  Bocam mrb benim kurek kemigimin hemen altinda sert bi sislik var biraz agrida yapiyo yumusak degil oldukca sert bu ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Sert ve ağrılı ise iltihaplanmış sebase kist olabilir, tabi ki kesin tanı için muayene etmek lazım.

 298. İsmail

  Sayın değerli hocam;
  Eşimin sırt kısmında tam olarak göğüs arkası sayılır, nohut büyüklüğünde (sert değil) yumuşak bir şişlik mevcut.
  Bahse konu şişlik sırt yüzeyinde fazla belirgin değil elinizle dokunduğunuzda hissedebiliyorsunuz. Çok olmamakla beraber hafif ağrı mevcuttur.
  Sizin değerli fikrinizi alabilirmiyiz.
  Ayrıca bu sorun için hastanede hangi bölüme gitmek gerekiyor.
  Saygılarımla..

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetiniz yağ bezesi yada sebase kist olabilir, cerrahi muayene ve gerekirse küçük cerrahi girişim ile alınabilir.

 299. Merhaba hocam benim yanağında sert bişi var ve derinin altında bunun bir tedavisi var?

  1. Nizam Kurtdere

   Nasıl bir tedavi yöntemi seçileceğine dair karar vermek için görmek lazım.

 300. Simay

  Merhaba hocam, sol inguinal bölgede dışardan görülmeyen elle dokununca hissedilebilen bir şişlik mevcut. Ne çok sert ne de yumuşak, arada küçülüyor da aslında. Genel cerrahiye gittiğimde kıl kökü iltihabı demişti 1 yıl önce krem vermişti kullandım ama geçmedi. Sizce nedir ne yapmalıyım?

  1. Nizam Kurtdere

   İnguinal bölgedeki şişlikler deriyi ilgilendiriyorsa kıl kökü iltihabı yada sebase kist olabilir, cilt altında yada biraz derinde ise lenf bezi büyümesi yada kasık fıtığı olabilir, tanı için muayene gerekir. Tekrar muayene olmanızda fayda var.

 301. Merhaba doctor bey benim sirtimda omurga kemiği ve sholderimin yanında bir şişlik var zaman zaman bunu sırtımda his edebiliyorum ve sırtımda yorgunluk oluşuyor neden acab lütfen

  1. Nizam Kurtdere

   Bu sorunuza cevap verebilmek için muayene ve bazı görüntüleme yöntemlerine bakmamız lazım.

 302. Ali aksakal

  Hocam iyi bayramlar iki kolumdada birinde 3 birinde 2 adet nohut büyüklüğünde küçük yaralar var ve bunların tam ortasında mercimek büyüklüğünde top şeklinde beyaz bir şey çıkıyor iltihap gibi patlamiyor esnek bunu tutup çektiğinde olduğu gibi top şeklinde çıkıyor ve sonra oradan kan gelmektedir bu nedir acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Anlattığın şikayetlerden kesin bir kanıya varamadım görüp ona göre değerlendirmek lazım.

 303. Merhaba doktor bey benim sağ bacağımın kaval kemiği etrafında fındık büyüklüğünde iki tane şişlik oluştu ne sert ne yumuşak genelde acı verici ara ara ağrı karıncalanma ığneleme gibi bazen yanma ve gerginlik oluyor o bölgede ortabedi ve kalp damar doktoruna gittim bir netice alamadım lütfen bilgi verebilirmisiniz teşekkür ederim saygılar

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetlere bakarak bir teşhis koymak mümkün değil, muayene ve yüzeyel ultrason yapılıp tanı konamazsa cerrahi olarak alınır ve patolojik tetkik ile kesin tanı konabilir.

 304. Merhaba hocam koltuk altımin derisi altında şişlik var hafifte ağrıyor sizce ne yapmalıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen ter bezi yada kıl kökü iltihabı olabilir, temiz tutun geçmezse yada büyürse muayene etmek gerekir.

 305. Eda

  Merhaba hocam benim 3 yaşında kızımın kolunda deri altında elle hissedilen sert bı şişlik var ama ağrısı yok büyüme yapmıyor sanki küçülüyor gibi oynamıyor ama iki hafta önce üstü kızarıkti kasitiyordu kızarıklık kayboldu şişlik kaldı sizde ne olabilir teşekkür ederim şimdiden

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi, sebase kist yada yağ bezesi olabilir, ciddi bir durum olduğunu sanmıyorum, muayene ile kesin tanı konmasında fayda var.

 306. Gözde

  Merhaba hocam sırtımın yan tarafında bel boşluğu bölgesinde yuvarlak sert bi top gibi bişey var dokununca agrı yapıyor ve hareket etmıyor sizce sıkıntılı bir durummu

  1. Nizam Kurtdere

   İltihaplı kist sebase yada lipom olabilir, muayene ve gerekirse yüzeyel ultrason ile teşhis konur.

 307. Çimen

  Hocam bezelerin boyutları önemli mi bilmiyorum ama tam baktım alınan parçanın çapı 2 cm. Miş. Teşekkür ediyorum hocam.

  1. Nizam Kurtdere

   Boyuttan çok patolojik yapısı öneli o da incelenecek zaten.

 308. Çimen

  Hocam merhaba, öncelikle her yorumunuzu okudum, çok saolun bizi aydınlatıyorsunuz. benim de eşimin sol kolumda, bir beze oluştu. 1 senede büyüdü 3-4 mm. Kadar oldu. Kenarları çok düzgün bir yuvarlak. Yumuşak yapılı. Rengi bazen kırmızı gibi oluyor, üzerinde sanki kırmızı kılcal incecik bişeyler var. Bugün aldılar ve patolojiye gönderdiler. Çok korku kapladı hocam beni:( yağ bezleri Bu şekilde mi olur.

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz lipom, kapiller hemanjiom yada sebase kist olabilir, başka bir lezyon da olsa evham yapacak bir durum olduğunu sanmıyorum, sonucu içiniz rahat bekleyebilirsiniz.

 309. Engin

  Merhaba hocam benim vücudumda ağrılı şişlikler oluyor 2 3 haftada geçiyor bazen bir sene bazen 2 sene bidaha olmuyor hastahaneye gittim ultrasson kan testi hepsini yaptılar bişey bulamadılar 3 gün once yine çıktı 2 su gecti 1 tanesi daha duruyor sizce ne yapmaliyim patoloji demişlerdi ama sıra gelene kadar şişlikler kayboluyor bu arada şişlikler agrili

  1. Nizam Kurtdere

   Anladığım kadarıyla yapılan muayene ve tetkiklerle kesin tanı konamamış, üniversite hastanesinde ileri tetkik ve patoloji alınıp tanı konabilir.

 310. Begüm

  Merhaba doktor bey öncelikle bulunduğum şehirde tanıdığım bildiğim genel cerrahi doktorum izinde olduğu için önce burdan size yazmayı düşündüm. Çünkü kafama çok taktım çok korkuyorum:( şuan 28 haftalık hamileyim ve hiç bir belirti ağrı vs yokken tamamen tesadüf arka sağ kaburga üstünde sanki bi şişlik hissediyorum bu sert bi şişlik değil parmaklarımla tutmak isteyince sanki tutamıyorum elime gelmiyor gibi ama avucumla orama geniş tutunca hissediyorum bişey olduğunu kaygan gibi. Diğer tarafımda yok canım çok sıkıldı biliyorum doktora gitmem gerekiyor fakat siz önceden yorumlarsanız çok sevinirim:( şimdiden teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Bence o kadar evham yapacak bir durum yok, cilt altında bu ve benzeri birçok önemsiz lezyonlar olabilir. Muayene ve gerekirse yüzeyel ultrason çekilip tanı konur, uygun zamanda genel cerrahi uzmanına görünün.

 311. Ufuk

  Hocam ilaçlı tomografi de deri altındaki ve dokulardaki kistler vb varsa gözükürmü

  1. Nizam Kurtdere

   Gözükür, ancak tomografide radyasyona maruz kalınıyor önce daha kolay çekilebilen ve radyasyona sebep olmayan yüzeyel ultrason çekilmesi daha doğru bir yaklaşım olur.

 312. Aysel

  Sırtımda bir sertlik var bu neden olabilir elime geliyor ve saga sola oynuyor ama sanki agrida yapiyor kürek kemiginin bayagi aşaģısında iki gün sonra doktora gidicem ama korkuyorumda

  1. Nizam Kurtdere

   Korkmayın büyük ihtimalle yağ bezesi yada sebase kist gibi ciddi bir durum değildir, yinede kesin tanı için muayenenizi yaptırın.

 313. melek

  merhaba hocam sol kolumda mer imek büyüklügünde sislik çikti iki senedir var büyümüyor ama dokununca agriyor. doktora gittim ultrason çektiler fakat ne oldugunu anlamadilar baska bir doktora yönlendirdiler. sizce ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Buradan ne olduğunu bilemem ama bu durumda izlenecek iki yol var, ultrason sonucuna göre ya kesin tanı için alınıp patolojide incelenir yada takip edilir ve büyüme olursa o zaman alınıp incelenir, büyüme olmazsa müdahale edilmez.

 314. Zeynep

  Hocam benim de sol kolumda küçük bir sertlik var. Renksiz ağrı da yok. Cilt yüzeyinden farkediliyor.Yan tarafına bastırınca şekli ortaya çıkıyor. Ben okb ve anksiyetem var. O yüzden böyle şeylere çok takıyorum. Sizce ne olabilir? Doktora göstermem gerekir mi?

  qid:54bca030-c4e0-486b-89c9-1dfb4aa8c3d8

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi, sebase kisti yada başka cilt lezyonu olabilir. Endişe etmeyin ama muayene olup ne olduğunu öğrenmekte ve alınması gerekiyorsa aldırmakta fayda var.

 315. Doktora gittim ama bana azax 500mg bi ilaç verdi geçmezse gel dedi gittim cildiyeye yönlendirdi bu bende 4 5 senedir var 7 6 ayda 1 çıkıyodu ama 1 2 aydır çok yoğun çıkmaya başladı biri bitiyo biri çıkıyo

  1. Nizam Kurtdere

   Deri hastalıkları uzmanı tanı koyamazsa gerekirse alınıp patolojide tetkik edilebilir.

 316. Hocam merhaba safra kesesinin icinde 3.5 mm polip mevcuttu bugun gittim 4.6 mm olmus yani korkuyorum 6 ay sonra kontrole gelmemi soyledi ne gibi bir yol izleyebilirim polipin buyumemesi icin ?

  1. Nizam Kurtdere

   Polipin büyümesini engelleyecek bir yol yok, büyüklüğünü takip edip 10 mm yi geçerse safra kesesi ile birlikte ameliyat edilerek alınması gerekir.

 317. Tek bacağımda en üst kısmında derimin altında misket gibi sert kitle oluyo o bölge büyük bir şekilde yuvarlak biçimde kızarıyor acıyor dokunamıyorum ama 15 gün sonra geçip tekrardan bi yanında veya çevrede çıkıyor geçmeye başladığı zaman morarık oluşuyor nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayet iltihaplı kist sebaseye benziyor ancak aynı belirtileri gösteren başka bezeler de olabilir, kesin tanı için muayene etmek lazım.

 318. Hocam dirsekten yukarı iç kısım da deri altında pıtır pıtır setlesmeler var ne yapmalıyım ve bacaklarım çok ağrıyor

  1. Nizam Kurtdere

   Dirsek üstünde tarif ettiğiniz sertleşmeler şişlik, kitle şeklinde ise cerrahi uzmanına görünmeniz lazım. Bacak ağrısının bununla ilgisi yok, fizik tedavi yada ortopedi uzmanı muayenesi gerekir.

 319. Hocam merhaba gobek deligimin sag tarafi sag kaburgamin assagisi yani disaridan gorunen bir sislik yok ama elimi bastirinca agrili bir beze bilye gibi bir sey geliyor parmagima cok korkuyorum endise ediyorum nedir bu sizce yani endise etmeme gerek varmidir

  1. Nizam Kurtdere

   Karın ön duvarı fıtığı yada yağ bezesi olabilir, muayene ve gerekirse yüzeyel ultrason ile kesin tanı konur.

 320. Ece

  Hocam merhaba.19 yaşındayım.Belimin sırt kısmında (sol da ) dışardan görünmeyen fakat elle tutulunca hissedilen biri daha büyük alt alta iki şey var.Büyüğü ceviz kadar gibi. Elle tutunca olduğu yerde kımıldıyor.Sert gibi. Ağrı kaşıntı yok.Babamın kolunda da var biraz belki ondan yatkınlık diye düşündüm ama sırtımda olunca biraz korktum açıkçası.Acaba neden olabilir önemli midir Bu arada büyüme var mı tam anlayamıyorum ama ilk başta büyüğünü hissetmiştim küçüğü yoktu şimdi üstünde bir tane daha hissediyorum işte o da küçük olan

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetler yağ bezesi (lipom) yada yağ kisti (sebase kist) olabilir. Cerrahi müdahale ile alınıp tedavi edilir, yine de kesin tanı için muayene bazen de görüntüleme tetkiklerine ihtiyaç var.

 321. Gobek deligimin sag ust tarafina bastirinca agri oluyor normalde yok ama bastirinca oluyor bir de bastirinca sanki hafif bilya kadar kucuk sislik beze gibi birsey geliyor ve agriyor diskim da bazen siyah oluyor kan yok ishal yok.kabizlik yok

 322. Esra

  Merhaba hocam 19 yaşımdayım alnımın sol kısmında içten bir şişlik var birkaç senedir daha da büyüdü dokununca da acıyor ve bazen de baş ağrısı yapabiliyor. nedeni nedir, kendi kendine geçebilecek bir şey mi acaba diye merak içindeyim yorumunuzu bekliyorum.

  1. Nizam Kurtdere

   Sorunuza tam olarak cevap vermek için şişliğin tüm özelliklerini bilmek lazım, yıllardır süren şişliğin kendiliğinden geçmesi beklenmez, en iyisi muayene edip gerekirse bazı tetkiklerle kesin tanı konması ve ona göre bir tedavi yöntemi seçilmesidir.

 323. Hocam Gobek deligimin sag ust tarafina bastirinca agri oluyor normalde yok ama bastirinca oluyor bir de sanki tam emin degilim lenfmi bilmiyorum hafif bilya kadar kucuk sislik geliyor ve agriyor bastirinca diskim da siyah oluyor bazen kan yok ishal yok.kabizlik yok

  1. Nizam Kurtdere

   Göbek çevresinde bastırınca ağrılı şişlik veya sertlik fıtığı düşündürür, muayene edip kesin tanı koymak lazım. Dışkı siyah çıkıyorsa ya tüketilen gıdalarla ilgili yada sindirim sistemi kanamasına bağlı olabilir, kan sindirilince zift gibi siyah olur. Tetkik etmek lazım.

 324. Anonim

  Hocam kafamı öne eğdiğimde her iki çene altimda elime hareket eden bi sertlik geliyor. Ablamınkine baktım onda da var. Sadece kafamı öne eğdiğimde elime geliyo. Her insanda olan biseymi bu?

  1. Nizam Kurtdere

   Çene altında birçok tükrük ve lenf bezleri var ve bunlar sıklıkla elle hissedilebilir, şüphe ediliyorsa bir KBB uzmanına muayene olabilirsiniz.

 325. Gaye

  iki bacağımda da üzerine bastığımda veya dizimin üstüne oturduğumda ortaya çıkan hava kabarcığı gibi deri altında şişlikler oluşuyor dokunduğunda sert olmayan ve içerisinde boşluk varmış bir gibi bir his yaratan bu şişlikler için yıllar önce doktora gittiğimde varisten suphelenmistim ama ne damar vs gibi belirti yok sadece 1-2 cm çapında şişlik oluşuyor doktor da bir şey olmadığını zaman içinde geçeceğini vs söyledi ama geçmedi artık görüntü olarak beni rahatsız ediyor sayıca çoğalmayan bu şişlikler için düşünceniz ve hangi alanda bir doktora görünmem gerekmektedir?

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifinizden bir sonuca varamadım cerrahi uzmanına muayene olmanız lazım, gerekirse yüzeyel ultrason çekilip tanı konur.

 326. Emre

  Hocam 19 yaşındayım. Sağ ve sol uyluk bölgelerimde 3 adet 2 cm geçmeyecek şekilde kitleler var. Gözle görülmeyecek şekilde sadece elle dokununca hissediyorum. Ağrım yok. Sadece endişeleniyorum kanser miyim diye. Acaba nedir teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle önemli bir durum değil, lenf bezi yada yağ bezesi olabilir ama işi ihtimallere bırakmanın anlamı yok muayene ve gerekirse bazı tetkikler yapılarak kesin tanının konması gerekir.

 327. Ebru

  Hocam benim babam Tükürük bezi kanserinden ameliyat oldu ve suan hastalık nüks etti. Ped sonucunda her iki akciğerde nodüler lezyon yaziyor. Bu ne anlama geliyor yani akciğerlerinde demi kanser veya kitle var?

  1. Nizam Kurtdere

   Kesin değil o nodüllerden nasıl bahsettiği önemli, nodüllerin araştırılması gerekiyor.

 328. Anonim

  İyi günler hocam, 2/3 senedir ayak altında bezelye büyüklüğünde ve bazen daha da büyüyor bir sert şişlik var, doktora gittiğimde tendonların üzerinde olduğunu ve cerrahi bir müdahale yaparsak riskli olacağını söylemişti ama neden şiş olduğunu söylemedi, arada ve çok ayak üstünde durunca ağrı ve şişlik giderek büyüyor. Doktor bir jel bir ağrı kesici verdi şişlik inmezse MR çekeriz dedi fakat korona virüsünden dolayı hastanelerede gidemedim, birde askere gideceğim acaba engel olur mu bu durum.

  1. Nizam Kurtdere

   Ayak tabanındaki şişlikler basmaya bağlı ezileceğinden alınmasında fayda var, konu ortopedi uzmanının alanına giriyor, gerekli tetkikler yapılıp alınabilir.

 329. nur akça

  merhaba, benim yanağımda dışardan görünmeyen sadece dokununca hissedilen nohut büyüklüğünde,sert, ama hareket edebilen bir kitle var. Ve bu kitle oluştuktan sonraki gün boynumda da ağrı başladı. Lipom mudur bu kitle?

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayet sebase kist gibi görünüyor, kesin tanı için muayene etmek lazım.

 330. Ebru

  Merhaba hocam çenemin yan tarafında elime mercimekten biraz büyük sertlik geliyor. Hareketli bi beze gibi oynuyor. Yüzümde sivilce sorunu olan biriyim acaba iltihapmı yoksa kist vs. Olabilirmi? Ya da Allah korusun kitle felanmi

  1. Nizam Kurtdere

   Büyüme olmadığı sürece mercimek büyüklüğünde bir beze için evham edilecek bir durum yok çene altı bölgesinde sık görülür, ne olduğunu tam olarak anlamak için muayene etmek lazım.

 331. Serpil

  Hocam bir hafta önce solüst karın bölgesinde badem şekeri büyüklüğünde sert olmayan milimetrik hareketli beze farkettim.sol tarafta sızı şeklinde ağrıda var ne olabilir acaba doktora gitmeye korkuyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz yağ bezesi (lipom) gibi görünüyor, muayene ile kesin tanı konur endişe etmeyin.

 332. Hikmet

  Biraz daha açık anlatırsam hocam pek anlaşılır yazmamışım. Sol kolumda deri altında mercimek büyüklüğünde kistler var. Sabit de değiller sağa sola milimetrik olarak hareket ediyorlar dokununca. Kendi başına bir ağrısı da yok sadece baskı uygularsam ağrı yapıyor. Ciddi bir sorun mudur sizce?

 333. Hikmet

  Hocam sol kolumun önkol bölümünde yan yana milim olarak hareket eden küçücük kistler var. Bunla yağ bezesi midir? Yoksa başka bir şey mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Yaptığın tarifle ne olduğunu anlamak zor, görmek lazım.

 334. Cemile

  Merhabalar hocam kolumda sert bir sislik meydana geldi cok agri yapiyor göğsüme sırtıma agrisi yayiliyor hastanlere su an gitmek biraz sakincali oldugu icin gidip gostermek mumkun olmadi ama bu sert sisligin ve agrinin sebebi ne olabilirki dirsegimin ic tarafında bulunuyor

  1. Nizam Kurtdere

   Göğüs ve sırt ağrısının koldaki şişlikle ilişkili olmadığını düşünüyorum, ne olduğunu anlamak için muayene ve bazı tetkikler gerekir.

 335. esra

  hocam iyiaksamlarsag ust bacakta yaklasik 3 aydir gozle gorunmeyen ama ele gelen bi sertlik var agri ve buyume yok dizkapakta 10 cm kadar yukarda 3 aydir hemen hemen ayni boyutta sadece dokununca hissedebiliyorum sizce ne olabir heniz doktora gitmdim

  1. Nizam Kurtdere

   Cilt ve cilt altı sertlik yada şişlik yapan birçok lezyon var görmeden ne olduğunu söyleyemem, ancak ciddi bir durum gibi görünmüyor. Endişe etmeyin, uygun bir zamanda muayene olmanızda fayda var.

 336. Gözde

  Merhabalar hocam
  Yag bezeleri ile cidden basim belada. Yillardir cozum ariyorum ve halada ararken sizi buldum. Kalca baldir kollar ve şu ara sirt bolgemde yag bezelerim mevcut. Disardan bakildiginda bacaklarim patates tarlasi gibi. Mercimek tanesinden ceviz buyuklugune kadar boyutları mevcut. Bir donem 5tanesini sonra 15 tanesini aldirdim ama bitmiyorlar. Inanilmaz derecede hem gorsel hemde fiziksel rahatsiz ediyor. bunların bir caresi yok mu? Tek cozum cerrahi islem mi? Neden olur ? Sebebi ailedr ırsi olmasimidir? Yada ne yersek bunlari yapar? Diye cozumunu bulabilirmiyiz?
  Fikir ve yardımlarınızı rica ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Vücutta çok sayıda yağ bezesi olması genellikle bazı ailelerde daha sık görülür ve genetik yapıyla ilişkilidir. Maalesef bunu önlemenin bir yolu yok, tedavisi ise cerrahi girişimle yağ bezesinin alınmasıdır. Tüm bezelerin alınması gibi bir gereklilik yok sadece hayatı kısıtlayan çok rahatsızlığa sebep olan bezelerin alınmasını öneriyoruz.

 337. Aslı

  Merhaba hocam, kolumda dirseğimin hemen altından 14cm boyunca yayılan bir ağrı var, özellikle kolumu açarken ağrıyor. Ağrının olduğu yerde 10cmlik bir şişlik var bastırınca daha fazla ağrı yapıyor. Ailemde 30 yaşından sonra kanser öyküsü oldukça fazla 27 yaşındayım o yüzden durum biraz korkuttu. Şu süreçte hastaneye gitmeye de çekiniyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Çok gecikmeden muayene ve gerekirse ultrason veya MR çekilip kesin tanı konması lazım.

 338. Sedef

  Bilateral submandibular bölgere ve on arka servikal zincir boyunca büyüğü 14×5 mm boyutlarında birkac adet reaktif karakterde lenf nodu izlendi
  Sonuclarım bunlar

  2 aydır boynumda bir beze var stafine cort antibiyotiği kullandım ama inmedi şişlik fazla da buyumedi bi kere şişti ve aynı boyutta kaldı diye bilirim fakat korkuyorum boyutundan dolayi ve inmemesinden dolayı incelenebilirmi lenfoma olma ihtimalim varmıdır çok teşekkür ederim sağolun :))

  1. Nizam Kurtdere

   Ultrason sonucu lenfoma gibi bir hastalık tarif etmiyor, iltihaba bağlı gibi görünüyor ve antibiyotik kullanımı ile genellikle küçülür. KBB uzmanına görünün sebebi araştırılabilir.

 339. Çağlar Savaş

  Sayın doktorum bacağımın üst iç kısmında 4-5 cm uzunluğunda oval çok ağrılı kırmızı renli sert şişlik var yürüyemiyorum.Ağrıyor sürekli.Ucu yok.Bu bölgede dağa öncebundan daha küçük Ağrılı şişlikler sık sık çıkıp kendiliğinden düzeliyordu bu düzelmiyor.Obezite hastasıyım lityum kullanıyorum.Saygılarımı sunarım.

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetiniz iltihaplı kist sebase yada abseleşmiş fronkül olabilir, kesin tanı için muayene etmek lazım, gerekirse cerrahi müdahale ile temizlenir.

 340. Mustafa Koçak

  Bu bahsettiğim sertliklerin iyice şiştiği ve sıkma işlemi sonrasında ağrısı da oluyor ayrıca..

 341. Mustafa Koçak

  Merhaba, benim yüzümde her iki yanağımda sakal üstü ya da o seviyenin az altında beze gibi şişlikler var. Belirli dönemlerde ucu sivilce gibi beyazlıyor hatta sıkılmayıp daha uzun beklerse sarımsı bir renk alıyor. Sonrasında ben sıkmasam da bir süre sonra kendi akmaya başlıyor. Ama gerçekten çok iğrenç bir durum. Sıktığım zaman ilk kısımları tamamen boz/krem rengi iltihap halinde çıkıyor. Ondan sonra kanla karışık şekilde akıntı devam ediyor. Ama işin kötü tarafı bir miktar boşaldıktan sonra o cilt altındaki sertlik orada öyle duruyor. Ne olduğunu, sebebini, neye dalalet ettiğini bilmiyorum. Bugün aynı durumu yine yaşadım. Her iki yanağımda da var hala. Öncelikle bunlar nedir, cerrahi müdahale gerekir m, ve en önemlisi iz kalır mı..? Yanıtlarsanız, çok memnun olurum..

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetler kistik akne yada sebum kisti dediğimiz lezyonlara uyuyor, ilaçla tedavi ve bazen cerrahi eksizyon gerekebilir. Her iki durumda da iz kalma riski var.

 342. Anonim

  Hocam Bı oncekı mesajda yazmıştım 2 gun dur sarımsak yutuyorum baya kuculmus dusuncenız ne acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Sarımsakla bir ilişkisi yok, sabırlı olun şikayetiniz olunca doktorunuza kontrol için görünebilirsiniz.

 343. Aras

  Cevizden az küçük gibi sanki hocam bazen aşırı ağrı yapıyor bazende dokununca ağrı yapiyor ama virusten dolayı burda hastane yasak

  1. Nizam Kurtdere

   Uygun bir zamanda muayene olmanda fayda var.

 344. Aras

  Hocam deri alti sert ağrılı bi sislikte buyume nasıl anlaşılır nasil büyüdüğünü anlarım bu arada hocam sert baya ama ağrılı dokununca agri yapıyor

  1. Nizam Kurtdere

   Sert ve ağrılı şişlik muhtemel bir enfeksyonu akla getirir, şişliğin büyüdüğü dokununca anlaşılır, fındık kadar iken ceviz büyüklüğünde olur gibi.

 345. Ahmet

  Hocam iyi günler sol bacağım ile testisin tam ortasında küçük beze gibi bı kitle oluştu sinek isirigini kasidiktan sonra oluşan şişlik gibi aynı. ağrı şikayetim yok fakat dokunuldugunda diken batması gibi kötü bı acı veriyor hastaneye gitmek istemiyorum sizce bı öneriniz varmidir cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Kılkökü yada terbezi iltihabı olabilir. Fucidin krem kullanın geçmezse muayene etmek lazım.

 346. Gökhan

  Merhaba iyi günler Hocam benim sağ bacak ile testisin alt kesişme noktasında bir serçe parmağı kadar yağ bezesi olarak tanımladığım bir kırmızı şişkinlik oluştu beni yürütmez hale getirdi hastane yok yakınımda ilk yardım yapabilecek seviyede bilgili biri var dokunduğumda sert ve yumuşaklık var hafif den şimdi bunu biz boşaltmaya çalıştık kan çıktı ilk snra hafif bişekilde beyaz irin gibi iltihap çıkmaya başladı ama az çıktı ve antibiyotik olarak ciprasid hap verdiler 4 günlük kullanmamı söyledi sabah akşam olacak şekilde ne yapmalıyım ben yap bezesi mi boşaltmaya devam edelim mi? Lütfen bir yardım eder misiniz ?

  1. Nizam Kurtdere

   Siz boşaltmak için çok kurcalamayın, antibiyotik kullanmaya devam edin kurumaz ise cerrahi olarak temizlenmesi gerekebilir bunun kararını vermek için görmek lazım.

 347. Nuran

  Hocam reaktif olup biyopside kanser görülmesi olağan mıdır antibiyotik kullanmama rağmen lenf bezlerim iniypr sanki inseydi belli olmaz mıydı doktor önemli değil dedi ama ben korkuyorum hep aynılar ultrason tek yapıldı gereksiz evham mı acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezlerindeki büyüme kansere bağlı ise Ultrasonla bu görülür ve ayrıntılı tanı için biopsi alınır, şüphe edilmediyse evham yapmaya gerek yok.

 348. görkem

  koltuk altımdaki şişlik belli bir aralıkla tekrar ediyor sebep ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Ter bezleri iltihabı genellikle tekrarlama gösterebilir ve ağrılı olur. Bazen lenf bezi şişlikleri de tekrarlayabilir, muayene ile anlaşılır.

 349. Yağnur

  Merhabalar 1 hafta önce boynumda ki kücük oynayan beze için doktora gittim ve ultrason cekildi 10×3mm boyutların bening morfolojide len nodu mevcut oldugu yazıyor doktoruma gösterdim önemli bisey olmadigini söyledi ama ne oldugu hakkında bilgide vermedi sizce başka bir doktora gitmelimiyim tereddüt ettim boyutunda büyüme olmuyor bazen zor buluyorum

  1. Nizam Kurtdere

   İyi huylu bir lenf bezi büyümesi, sıklıkla ağız, boğaz çevresi veya diş iltihabına bağlı gelişir. Çok büyümediği sürece yada o bölgede başka şikayetler olmadığı sürece başka doktora görünmenize gerek yok.

 350. Burcu

  Hocam merhabalar yaklaşık 10 senedir bacagımda oynayan bir beze var boyutunda bir degisiklik yok ama bacagımda oynadigim zaman agrı yapıyor bu bezeler kanserleşebilir diyimce bir arkadasım kac gündür bacagıma taktım kafayı agrıyor sanki bu tehlikeli olabilir mi doktora gitmelimiyim sizce

  1. Nizam Kurtdere

   10 senedir büyüme olmadığına göre çok endişe edecek bir durum yok, uygun bir zamanda muayene ve gerekirse tetkikler yapılıp kesin tanı konmasında fayda var. Böylece ilerde kanserleşme potansiyeli olan bir lezyonsa erken alınıp sorun çözülür.

 351. Gülsüm

  Sag yanagimda kulagimn hemn yannda ayda bir yumusak oynar bi sisme oluyo ve ben onu sıkmak icin cikarmak icn uc dort gun ugrasiyorum ve derim tahris oluyor .Elim degdiginde oynuyor icnde cikardigimda yuvarlak plastik gibi sert bi sey .Napmaliym bu hep cikacak mi ayni yerden neden cikiyor her defasinda .4 defadir cikariyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen sebum kisti ve cerrahi olarak alınması lazım, yinede kesin tanı için görmek lazım.

 352. Mahmut Demir

  Hocam merhaba karın ve bel bölümünün yanlarında sağ ve solda normalde belli olmayan ama ellenince hissedilen nohut büyüklüğünde yer değiştırebilen yağ bezeleri var. Ağrı herhangi bir kaşıntı olmadı. Endişe yapmalı mıyım? Hangi bölüme gösterebilirim. Selamlar,

  1. Nizam Kurtdere

   Hızlı büyüme olmadığı sürece endişe etmenize gerek yok, cerrahi uzmanına görünmenizde fayda var.

 353. asuman

  İyi akşamlar hocam,yaşım 51 ve genital bölgemin çevresinde/dış dudakların dışında) gittikçe fazlalaşan beyaz kistçikler oluşuyor ve sıktıkca çıkmıyor.Ne yapmam gerektiğini bilemez oldum

  1. Nizam Kurtdere

   Cildiye uzmanına görünmenizde fayda var, sebum kistleri ise gerekirse radyofrekans ile alınabilir.

 354. deniz

  hocam hocam çenemin hemen altında bboğazımın başlangıcı içerde bi şişlik var biraz da ağrıyor nedir bu acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle lenf bezi büyümesi ve sıklıkla boğaz ve diş iltihabına bağlı olur. Sebebinin kesin olarak anlaşılması için KBB muayenesi ve bazen birtakım tetkiklerin yapılması gerekebilir.

 355. Naz

  Hocam merhaba annemin sol kolunda sert yumru var acaba neden olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Bir çok olasılık var onun için muayene edip ultrason ve gerekirse başka tetkiklerle kesin tanı konması gerekir.

 356. beyza

  hocam meraba yüzümde anlımın sol tarafında derimin altında küçücük siyah bir sivilce gibi bişey var kist mi acaba 🙁

  1. Nizam Kurtdere

   Onu görmek lazım hemangiom, ben yada başka bir lezyon olabilir, görmeden tahmin etmek zor.

 357. Ayşe

  Teşhiste lenfadenit, nonspesifik yazılmış

 358. Ayşe

  Hocam merhaba hastaneye gittim 13×6 mm boyutta reaktif lenf nodu izlendi diyor sadece koltuk altıma ultrason çekildi diğer yerlere bakılmadı kötü mü kansere dönülme ihtimali var mı teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Reaktif lenf nodu demek muhtemelen iltihaba bağlı lenf büyümesi anlamına gelir, kanserleşmeyi tarif etmez. Nonspesifik lenfadenit te aynı anlama gelir.

 359. Sümeyra

  Hocam bu kan testi ben panik atak geçirirken yaptılar acilde nefessiz kaldığımı söyleyerek gittim ekg çektiler ve kan tahlili yaptılar doktor sorun yok dedi ama şişlik için hiç gitmedim

  1. Nizam Kurtdere

   Bu tetkiklerinizde belirgin bir bulgu yok, Kendi kendinize evham yapıp abartılı teşhisler koymayın. Şikayetlerinizi güvendiğiniz bir uzmana anlatın gerekli tetkikleri yaptırıp teşhisi koyar.

 360. Sümeyra

  Kreatin kinaz-MB (Kütle)
  Sonuç 1,16
  Troponin T
  Sonuç <3,00
  Glukoz (Postprandial 2 saat)
  Sonuç 143
  C reaktif protein (CRP)
  Sonuç 2
  Wbc 13,6
  Hocam bazı sonuçlarım kötü mü

 361. Sümeyra

  Hocam benim koltuk altı lenf bezlerim şişti ayrıca kemik ağrılarım oluyor köprücük kemiğim kalça tarafı burun kemiğim bile ağrıyorkilo kaybı atei falan yok eğer kanser metastaz yapsa bu farkedilmez mi

 362. Ayşe

  Hocam lenf şişmesi eldede olmazmı benimki baş parmak ve işaret parmağımın arası şişti ve kolumun iç direk kısmı çok tedirginim geçmiyorlar

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf düğümü parmak arasında olmaz, çok evham yapmayın uygun bir zamanda muayene olup kesin tanı konmasında fayda var.

 363. Ayşe

  Benimde koltuk altımda uzun zamandır varlar 2 tane ve yayvan yumuşak son zamanlarda elimde ve kolumun iç kısmındada hissettim doktor bey hemen gitmelimiyim geç kalırım diye korkuyorum ara sıra kaşıntım da oluyor

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetlerin birbiri ile ilgisi yok gibi görünüyor, endişeli olmak için bir sebep yok ama kesin tanı konması gerekir ve onun için önce muayene ve ihtiyaç duyulursa tetkik yapılması lazım.

 364. Betül

  Hocam bu arada hormon bozukluğum b12 ekskliği ve anemi de var

 365. Betül

  Hocam merhaba yaklaşık 1 yıldır koltuk altımd aşişlik vardı küçük beze dedim çünkü ailemde herkeste var sonra bir tane daha farkettim bunlar yumuşak son gece terlemesi ateş falan yok ama baş parmak ve işaret parmağımın tam ortasında kolumun iç kısımlarındada çıkmaya başladı çok korkuyorum bundan 1 ay önce hemogram testi yaptım acilde wbc 13 çıkmıştı sizce lenfoma olabilir mi

  1. Nizam Kurtdere

   Öncelikle bu şişliklerin lenf bezi olup olmadığını belirlemek lazım, hemen ilk akla lemfoma yı getirmek doğru değil, lemfomada lenf bezleri ceviz büyüklüğüne kadar büyür. Muayene ve yüzeyel ultrason ile şişliklerin ne olduğu büyük oranda anlaşılır, gerekirse alınıp patolojik tetkik yapılması konusunda tereddüt etmemek gerekir.

 366. cemre

  bacağımda küçük bir siyahlık vardı, kıl dönmüş olabilir sanıp biraz sıktım sonrasında büyüdü ve 1 yıldır siyaha dönük mor renkte nohut büyüklüğünde bir kitle şeklinde orada kaldı. kan oturmuş olabilir mi? ciddi bir durum mudur?

  1. Nizam Kurtdere

   Kan pıhtısı genelde bir süre sonra vücut tarafından eritilip emilir ve kaybolur, hemanjiom olma ihtimali yüksek ama yine de muayene edip gerekirse patolojik tetkik yapılması lazım.

 367. Fatma

  Agrılı, bazen bütün bacağıma ağrı yapıyor hocam şiddetli değil ama bazanda sertlik bölgeye bastırdığım da ağrıyor saygılar hocam

 368. Fatma

  Merhaba hocam benim sol dizkapağı altkısmımda şişlik oluştu kızarık sert iki tane birbirine yakın bi şişlik oluştu daha sonraki zamanlarda bu iki şşlik birleşti yayvanlaştı daha sonra aynı bacagımda iki tane daha şişlik cıktıbunlarda küçük ama yine aynı kızarık bu esnada sağ bacagımdda çıktı ve bi baktım ani bi şeklde kaybolmuş ne olabilir hocam tesekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   İltihabi lezyonlar gibi tarif ediyorsunuz, kesin teşhis için araştırma yapmak gerekir.

 369. Hocam ayağım zaman zaman ağrıyor ve küçük miksetten daha ufak kabar kabar birşeyler var neden kaynaklı olabilir aynısı annemde de var

  1. Nizam Kurtdere

   Yaptığınız tarifle bir tahmin yapmak mümkün değil, muayene olmanızda fayda var.

 370. Aras

  Hocam hem buyume hem ağrı varsa yorumunuz ne olur deri altında bezede

  1. Nizam Kurtdere

   Büyüme ve ağrı iltihabi bir hadiseyi akla getirir, muayene ile tanı konamazsa yüzeyel ultrason çekmek gerekebilir.

 371. Saad

  Merhaba, anlımın hemen üstünde bir şişlik mevcut, bastırınca biraz acı veriyor. Ayrıca yeni bir şişlik de tam şakak hızasında oluştu, sert bir doku kemik gibi hissediliyor, ne yapmalıyım? Teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Şişlikler hızlı büyümediği sürece acil bir durum yok, müsait bir zamanda dermatoloji uzmanına görünebilirsiniz.

 372. ahsen

  hocam yaklasik iki aydir sag bacagimda kaba et denilen yerde bi sertlik var sekli uzun gibi yaklasik bir cm uzunlugunda herhangi bir buyume yok su asamada hastabeye gitmek de iatemiyorum sizce ne olabilir ayrica bacagin bu ust bolimunde lenf bezleei olurmu tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Cilt altında 1 cm lik sertlik hızlı büyüme göstermiyorsa ciddi bir hastalık akla gelmez, şimdilik hastaneye gitmek için acele etmenize gerek yok. Lenf bezi olup olmadığı konusunda yorum yapmak için görmek lazım.

 373. Nur

  Merhaba yüzümde sürekli olarak şişlikler oluyor bastırdığım zaman altında sert bi tabaka var ve morarıyor bulunduğu bölge sıkmaya çalıştım fakat kanadı hemde baya kanadı

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetlere bakarak bir tanı koymak zor, öncelikle müsait olduğunuzda bir dermatoloji uzmanına görünmelisiniz.

 374. Yusuf

  Hocam 1 yıldır aynı boyutta bazen daha çok küçülüyor bazen bu boyutta hep ağrıyor bu aralar ama ağrısı dindi soğan suyu içince ağrısı hafifledi düşünceleriniz nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist olabilir, kesin tanı için görmek lazım.

 375. Yusuf

  Hocam merhaba benim 1 yıldan fazladır sırtımda deri altında ele gelen şişlik var sert ama Dr gittim sadece tahlil aldı hormonlara baktı sanırım muhtemelen bezedir dedi bu aralar ağrı yapıyor baya virüsten dolayı gidemiyoruz sizce ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Çok hızlı büyüme veya şiddetli ağrı olmazsa acele etmenize gerek yok. Hızlı büyüme olursa incelenmesi gerekir, şiddetli ağrı apseyi düşündürür ve açılıp temizlenmesi gerekir.

 376. Tuba

  Hocam merhaba, yaklaşık 10 yıl öncesinden beri sırtımda beze çıkardı. Annem onu sıkıp boşaltırdı sonra tekrar dolardı. Birkaç senedir sertleşti sıkılmıyorum yavaşça büyüyordu. İki hafta önce ağrılı kızarıklık şeklinde büyüdü. Ve hala ağrı yapıyor kızarıklık geçmedi acısı ağrısı da geçmedi. Virüs nedeniyle hastaneye gitmemeye çalışıyorum ama korkuyorum da. Ne olabilir bu acaba?

  1. Nizam Kurtdere

   Çok korkulacak bir şey değil, sebase kist oluştu bazen biraz iltihaplanıp kızarır ve ağrı yapar, abse olursa çok ağrı olur ve o zaman açılıp temizlenmesi gerekir. Şimdilik evham yapmanıza gerek yok.

 377. Ali

  Hocam merhaba, eşim hamileyken kolunun alt tarafında hafif sert şişlikler oluştu doktora gittik doğumdan sonra geçer dedi doğumdan sonra geçti ve iyileşen yerlerde morluk oluştu 3 ay sonra farklı yerlerde tekrar çıktı çapı 2 cm civarında elleyince hafif ağrı var hafif sert ne önerirsiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şişliklerin ne olduğu konusunda kesin bir kanıya varamadım, uygun bir zamanda muayene olmanızda fayda var.

 378. Ayşe

  Hocam ayrıca ablamin böbreğe yakın yerde belinde derinin altında şişlik çıktı ama doğum yaptı hormonlarinda seviyesizlik te cikmadi ama bazen kendini belli ediyormuş aciyormus ama yumuşak değilmiş biraz sertmis dr sadece böbrek ciğerlere bakmış temiz demiş tiroid falan bakmış kolesterol hepsi normal demiş kötü birşey olsaydı kendini belli etmezmiydi 1 yıldan fazla oluyor çıkalı bu aralar aciyomus iltahaptan olabilirmi zaten ilerli idrar yolu enfeksiyonu var çok ielrleyince karnı falanda agiriyormus oda tetikliyor olabilirmi ağrısını

  1. Nizam Kurtdere

   Cilt altı bezeler için tarifle kesin tanı konamaz, muayene ve bazen tetkik ve görüntüleme yöntemlerine başvurmak gerekir. Doktorunuz muayene edip kendi uygun tetkikleri yaptırıp önemli bir durum olmadığını söylemişse ona güvenmelisiniz. Buna rağmen bir tereddütünüz veya endişeniz varsa güven duyduğunuz bir doktora görünmelisiniz.

 379. Aras

  Hocam doktorum sislikle dogum yaptiysan muhtemelen bezedir dedi ultrason cekmedi

  1. Nizam Kurtdere

   Doktorunuz eminse başka şeyler düşünmeye gerek yok

 380. Nursena

  teşekkür ederim ilginize ultrasonda tespit edilen yerin. Yağ bezesi yada kist olabileceğini acıyan yerin ise kas içindeki bir varis olduğunu söyledi aile hekimimiz teşekkür ederim tekrardan

 381. Aras

  Hocam belimde 1 yildan fazla deri altimda görünmeyen şişlik var cok tas gibi degil ama bastirinca ağrı yapiyir bazen hic olduğunu bile hatırlamıyorum cok yumuşakta değil kan tahlili 8 ay once alınmıştı gerek duymadi ultrasona bazen agiriyor neden dir acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Nedenini söylemek mümkün değil muayene ve bazen ultrason yada başka tetkikler gerekebilir.

 382. Nursena

  Merhaba sağ dizimin iç kısmının 10 cm üst kısmında bir beze oluştu sabit küçük bişey ulrtasonda bakıldı 6 ay önce önemli bişey değil denildi şu an bastırınca acıyo hafif bir ağrı var korktum da bir büyüme morarma kızarıklık falan hissetmedim sadece dokununca hassasiyet ağrı oluyor ne önerirsiniz ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle ciddi bir durum değil, zaten daha önce ultrason ile incelenmiş ve kötü olmayan bir beze olduğu anlaşılmış. Bezeler biraz ezilir yada zedelenirse veya iktihaplanırsa ağrılı olur. Şikayetiniz geçmezse görmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 383. Sümeyye

  Merhaba iki gün içinde aniden ilk önce diz ve dirseğimde ağrılı kızarık şişlikler oluşmaya başladı. ikinci gün kolum ve bacağımın alt kısmının her noktasına yayıldı. Özellikle sert kemikli alanlara. Küçük,kızarık,yumuşak ve dokunduğunda ağrıyorlar. Salgından dolayı hastaneye gitmeye çekiniyorum. Lütfen bilgilendirebilr misiniz beni

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetler spesifik bir hastalığı düşündürmüyor, bir çok hastalıkta görülebilir, tanı koymak için öncelikle cildiye uzmanına muayene olmanız lazım.

 384. Ahmet özcan

  Kolumda ve bacağımın üstünde dokunulduğu zaman hissettiğim şişlikler var ağrı yapmıyorlar tutup hareket de ettirebiliyorum aydınlatabilir misiniz?

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetleriniz cilt altı yağ bezesi gibi görünüyor. Uygun zamanda muayene ve gerekirse ultrason ile kesin tanı konmasında fayda var.

 385. Aysenur

  Hocam merhaba benim yüzümde yaklaşik 2 aydir nohud büyüklüğünde azacik mor renkli sert sişkinlik var ne yapdiysam geçmedi evde bi tedavisi varmi acaba yada izi kalmadan ameliyatla çikarmi?

  1. Nizam Kurtdere

   Görmeden bu sorunuza net bir cevap vermem zor, tarifiniz kist sebase ye benziyor muhtemelen küçük bir cerrahi müdahale gerekecek bu durumda hafif bir iz kalabilir.

 386. sema

  hocam benim sag ust bacagimda dizimden bir karis yukarda derinin hemen altinda degil muhtemelen bir iki katman altindan fasulye seklinde bi sertlik elime geliyo agri falan yapmiyor ne olabilir sizce

  1. Nizam Kurtdere

   En büyük ihtimal büyümüş lenf nodu olması, yağ bezesi veya başka bir sebeple oluşan kitle olabilir. Uygun zamanda muayene ve ultrason yapılmasında fayda var. Hızlı büyüme olursa vakit kaybetmemek lazım.

 387. Ogrenci

  Hocam benim 3 4 yıldır yüzümde sert bi yumru vardı hiç göstermedim doktora,4 gün once sabah uyandığımda bu bezem kirmizi ve ağrılıydı.Ve bu 4 gündür büyüdü kulağıma doğru hala kırmızı ve oldukça hassas,ne yapmaliyim

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen bir yağ kisti vardı ve iltihaplanınca kızardı ve şişti, muayene olup tanı bu yönde ise antibiyotik tedavisi gerekebilir.

 388. Kısmet

  Hocam peki yumuşak olması kötü mü ve keskin ddğil nerde bittiğini kestiremiyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Yumuşak olması yada sınırlarını sizin belirleyememeniz kötü olduğunu göstermez

 389. Kısmet

  Hocam merhaba benim yaklaşık 7 8 aydır koltukaltımda ağrısız yumuşak şişlikler var 2 tane biri çok küçük gözle gmrünmüyor diğeri biraz büyük elleyşnce hissediyorum ata sıra koltuk altım ağrıyor ama şişlikleri bastırınca küçük kapsul gibi elime geliyorlar gece terlemesi kilo kaybı yok ama hastalık hastasıyım çok düşünüyorum neyi araştırsma belirtisni görüyorum lenf kanserinin belirtileirni okudum kaşınıyorum kaç gündür daha çok korkmaya başladım lenf kanseri olabilir mi

  1. Nizam Kurtdere

   Siz kendi kendinize teşhis koymaya çalışmayın gereksiz yere endişelenirsiniz olmadık hastalıklar aklınıza gelir. Bir şikayetiniz varsa doktora görünün. Koltuk altında tarif ettiğiniz şikayetlere bakarak bir teşhis koymak mümkün değil.

 390. pelin

  hocam bir chaftada elle hissedilen bir buyume olurmu ben hissedebilirmiyim buyumesini

  1. Nizam Kurtdere

   Hızlı büyüme oluyorsa fark edersiniz.

 391. Ggamze

  Merhaba hocam el bileğinde bir ay önce mercimek tanesi büyüklüğünde 3 adet deri altı kabarcık oluştu ve zaman geçtikçe ayaklarım dizlerimde olm. Üzere toplamda 12 tane aynı kabarcık meydana geldi bunlara yağ bezesi diyebilir miyiz tehlikeli Bi durum söz konusu olabilir mi

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen iyi huylu bezeler, ancak bundan emin olmamız içim muayene ve gerekirse birisinin alınıp patolojik tetkikinin yapılması kesin tanıyı koymamızı sağlar.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 392. pelin

  hocam mrb dogum yapali 7 ay oldu suanda emziriyorum ve bir hafta once falan sag ust bacagimda beze gibi bi sertlik hissettim.bastirdigimda agri hissetmiyorim ama sag bacagimda bazen sanki hamlamisim gibi bi agri hissediyorum.sizce neden olabilir tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz beze ile diğer şikayetlerinizin büyük ihtimalle birbiri ile bağlantısı yok, durumu anlamak için muayene ve bazı tetkikler yapmak gerekebilir. Beze hızlı büyüyorsa ihmal etmemek lazım.

 393. Sevde

  Merhaba bebekken alnımı sert ve sivri uclu mobilya kenarına çarptım sonucunda alnımda büyük bir şişlik çıkmış sonra inmiş ama kalıcı olarak alnımda hala bir şişlik mevcut ben şu an 18 yaşındayım ve şiş birazcık büyümüş gibi duruyor bastırınca içi sert hiç bu yüzden doktora gitmedim sizin fikriniz nedir acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Müsait bir zamanda muayene olmanızda fayda var, şişliğin sebebi ve içeriği anlaşılınca alınıp alınamayacağına ve alınınca nasıl bir iz kalacağı değerlendirilip ona göre bir tedavi planlanabilir.

 394. Sonay

  Hocam merhabalar. Sol yanak bölgemde üç adet kist şeklinde bir kitle var.ağrı yok sadece tümseklik var. Cilt doktoruna defalarca gittim. Soyucu kremler antibiyotikler glicolik asitler dermarollerlar cilt temizliği kullanmadığım yapmadığım şey kalmadı. Cildimde genel anlamda problemim yok. Ama o yanak bölgesi 2 senedir hiçbir şekilde geçmiyor. Doktorum kist değil dedi. Verilen ilaçlar bir işe yaramıyor. Değerli Fikirlerinizi bekliyorum. İyi çalışmalar

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğin şikayetlerden hastalığın ne olduğunu anlamak mümkün değil, görüp ona göre değerlendirmek lazım.

 395. Paradox

  Bana bir zarari olur mu hocam yag bezesi dedi cogu kisi bird3 devamli karnimda gaz hissediyorum karnimin sag ve sol tarafinda

  1. Nizam Kurtdere

   Endişe edecek bir durum görünmüyor, daha net konuşmak için muayene ve gerekli tetkiklerle kesin tanının konması gerekir

 396. Paradox

  Merhaba hocam sol kasigimda deri altonda bakinca gorulmeyenn elle kontrol edilince farkedilen nohut buyuklugunde bir sislim var yaklasik 1 sene once farketmstm simdi tekrar farkettm bu sure zarfnda hic beni rahatsz etmedi agri sizi yok buyumede yok hemen hemen ayni boyutta ilk olarak fitiktan suphelendim ama agri sizi buyume yok ne cok sert nede cok yumusak beni korkutuyor vuct gelistrme sporcusuyum cesitli steroidler kullanndm acaba bundan mi olabilr aciliyeti varmidir bilemedm

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğin şişlik biraz büyümüş lenf bezine benziyor, muayene ve ultrason ile tanı konur. Bir yıldır büyümediğine göre çok aciliyeti yok, büyüme gösterirse gecikmeden muayene olmanızda fayda var. Steroidle ilgisi olduğunu sanmıyorum.

 397. Hale

  Hocam çenemin sol tarafında bi şişlik var top gibi arada büyüyor arada küçücük oluyor bir de boynumda bazen elimi gezdirirken tam çene altında hafif bi ağrı oluyor sebebi ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi, yağ kisti, lenf bezi yada daha nadir görülen bazı iyi huylu lezyonlardan biri olabilir. Muayene ve gerekirse yüzeyel ultrason ile genellikle tanı konur.

 398. Sonay

  Hocam merhaba,annem 66 yaşında astım.hastasi ve vücudunun altında şişlikler oluşuyor bunların bazıları kizarıp kaşïnïyor,bazilarida ağrı yapıyor.Gece uykudan utandıracak derecede ne yapmak gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.iyi calismalar

  1. Nizam Kurtdere

   Şişlikleri görüp ayrıntılı bilgi almadan durumun ciddiyeti konusunda bir yorum yapmak doğru olmaz, size en yakın bölgede bir cerrahi uzmanına görünmesinde fayda var.

 399. Selvi

  Hocam, sağ taraf kasığımda deri altında şişlik var. Farkettigim sıralar daha küçük ve yumuşaktı ultrasonda da gozukmedi. Şuan öncekine gore biraz daha sert ama virüs nedeniyle doktora gidemiyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Nizam Kurtdere

   Kasık bölgesi cilt altındaki şişlikte ilk akla lenf bezi büyümesi gelir ve bir çok farklı sebebi olabilir, yinede görmeden kesin bir yorum yapmak doğru olmaz. Büyümesi devam ederse cerrahi uzmanına görünmekte fayda var. Büyümüyorsa bir süre bekleyebilirsiniz.

 400. Eylül

  Hocam merhaba, hayırlı günler
  Kolumu gerdirince minik bir şişlik oluyor eklem yerimde ama kitle değil sadece şişlik bu kas bile olabilir bilmiyorum ama insanlar beni çok korkuttu bu yumuşak doku kanseri olabilir diye. Şuanda virüs olaylarından dolayı doktora da gidemiyorum geceleri çok aklıma takılıyor düşünmekten uyuyamıyorum sizce böyle bir ihtimal olabilir mi? Ve yumuşak doku kanseri şişlikleri nasıl oluyor tarif edermisiniz? ( 24 yaşındayım her hangi bir büyüme yok bu şişliği aralık ayında fark ettim, kan aldırdım kan sonucum temiz)

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayet nedeniyle bu kadar evham yapmanıza gerek yok, şişliğin ne olduğunu tam olarak söyleyemem ancak kanser bu gibi durumda en son akla gelen hastalıktır. Şişlik hızlı büyüme gösterirse o zaman mutlaka tetkik ettirilmeli büyüme yoksa müsait zamanda ortopedi uzmanına görünürsünüz.

 401. Esra gündoğmuş

  Hocam bacağımın üst iç kısmında yarım yumurta büyüklüğünde bir sertlik var dokununca acıyor bugünlerde hastaneye gitmek istemedım önemli bi durum olabilirmi

  1. Nizam Kurtdere

   Bu gibi şişlikler sıklıkla iyi huyludur, yağ bezesi, yağ kisti yada iyi huylu urlar sık görülür. Tabi ki buradan kesin tanı koymak imkansız, bu nedenle acil olmamakla birlikte kesin tanı gerekir ve bunun için muayene ve gerekirse bazı tetkikler yapılması lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 402. Guler

  Hocam benim sol baldirimin iç kısmında özellikle cok yürüyüş yaptigimda sürtünmeden dolayı kızarıklığı şişliği (hem içe doğru sertliği hemde dışa doğru yumuşak bir çıkıntı)ve acısı artan bir beze olusuyor.Yuruyus yapmazsam yani bir sürtünme olmadığında kendiliğinden kısa zamanda geciyor.Kilolu olduğun için de yürüyüşü bırakmak istemiyorum.Ne yapılabilir yardımcı olursanız çok memnun olurum

  1. Nizam Kurtdere

   Yürüyüş yapmak herhangi bir hastalığı arttırmaz, onun için yürüyüş yapmaya devam edebilirsiniz. Tarif ettiğiniz şikayetler bir hastalık bulgusu olarak bende belirgin bir çağrışım oluşturmadı muayene ve gerekirse bazı tetkikler yapılıp ne olduğunun anlaşılmasında fayda var.

 403. esra

  merhaba hocam.

  2 yılı geçti farkettiğim – sağ bacaktan bir karış yukarıda lipom dedikleri şişlik var. 6 ayda bir kontrol dediler ama bir sonrakinde farklı dr a gittim önemli değil kontrole gerek yok dedi. fakat birkaç gün önce gece ağrısına uyandım. şişliğin olduğu yer özellikle ağrıyordu. bu ağrı öncesi daha şişmişti ağrı sonrası daha küçük. şu günlerde doktora gidemiyorum.

  bu ağrı ile alakası yok denilen sürekli bir ağrım var. sadece sağ bacağımda ayak orta parmağıma kadar devam eden baskılı bir ağrı abartısız bacağın diz altı arka tarafında yoğun ve hiç geçmiyor. ne önerirsiniz kontrol adına. hangi bölüme gidilmeli ne araştırılmalı.

  bunlar dışında boyunda da lenf nodu ve kol altında lenf nodu var birbirleri ile alakası var mı?

  1. Nizam Kurtdere

   Birçok şikayetiniz var ve bunları ayrı ayrı muayene edip değerlendirmek ve gerekirse bazı tetkikler yapmak lazım. Şişlikler ve lenf bezleri muayenesi için cerrahi, tarif ettiğiniz geçmeyen ağrı için nöroloji uzmanına görünmeniz gerekir.

 404. Fatma

  Hocam annem kemiklerinde sık sık ağrı yaşıyor ayrıca sol el bileğinde higromaya benzer şişlik tedavi amaçlı bir şey yapıbilir mi ayrıca sağ kolundada dirseğin ön kısmında belli aralıkta şişlik oluşuyor. Lütfen yardımcı olur musunuz çoğalmasından korkuyoruz.

  1. Nizam Kurtdere

   Bunun için endişe etmek yerine konunun uzmanı olan ortopedi doktoruna görünün kesin tanı konup, tedavi konusunda sizi bilgilendirir.

 405. Ece

  Merhabalar Hocam ben sırtımdan yağ bezesi aldırdım 4-5ay kadar önce ameliyat yerinde kaşıntı oluyor sizce neden olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen yarada skar reaksyonu olabilir, kızarıklık ve yarada kabarma varsa tedavi gerekir, yoksa önemli bir durum yok demektir.

 406. Mira

  Merhaba doktor bey,
  HOCAM BEN SİZE BUNU YAZMIŞTIM AMA BENİM BAHSETTİĞİM YER KOL EKLEMLERİ . BİLEK DEĞİL SADECE KOLUMU GERDİRDİĞİMDE BELLİ OLUYOR DEDİĞİM GİBİ SİZ GANGLİON DEMİŞSİNİZ AMA O KİST EL BİLEKTE ÇIKIYOR DİYE BİLİYORUM YANLIŞ BİLİYORDA OLABİLİRİM TABİİ. SADECE SORUM YANLIŞ ANLAŞILMIŞ OLABİLİR DİYE YAZDIM. Bahsettiğim şey çok minik prinç kadar ve prinç şeklinde . Sol kolumu gerdirince eklemin biraz üstünde pirinç gibi bir şey var içerde. Ama sol kolumu gerdirince sadece elle fark edebiliyorum aynısı sağ koldada var ama sağ kolda ki çok zor arayınca bulunuyor. Sizce doku gibi bir şey mi yoksa kötü bir şey olabilir mi dediğim gibi yuvarlak değil pirinç gibi bir şey

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene ve tetkik olmadan sadece tarifle kesin tanı koyamayız, sadece bir fikir alışverişi olur, tarif ettiğiniz şikayet önemli gibi görünmemekle birlikte bir ortopedi uzmanına görünmenizde fayda var. [ganglion el bileği dışında da görülebilir)

 407. Nisanız

  merhaba hocam cilt altında fark edilen şişlikler hangi durumlarda tehlike oluşturur ?

  1. Nizam Kurtdere

   Hızlı büyüyen ve ağrısız olan şişlikler daha riskli olarak kabul edilir ve kesin tanı için araştırılır veya alınıp mikroskop altında incelenir.

 408. Elif

  Merhaba koltuk altımda önce sivilce sandığım sonra dokunduğumda sert küçük bit yuvarlak olarak elime geldi.Dokunduğumda ve bastırdığımda inanılmaz acı veriyor.Doktora gitmelimiyim.Ve endişeleniyorum.Yardımcı olurmusunuz?

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen kıl kökü yada ter bezi iltihabı olabilir, endişelenmeyin ama muayene olup tedavi olmanız lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 409. Timur

  Hocam selamlar 2 gün önce saģ koltuk altımda 10 cm asagasında nohut buyuklugunde kitle farkettim bastirınca acımıyor biraz sert yerinden oynuyor cok korktum lenfoma olabilirmi yasım 30

  1. Nizam Kurtdere

   Çok abartılı bir tahmin yapmışsınız, yağ kisti, yağ bezesi biraz büyümüş lenf bezi olabilir. Muayene olup kesin tanının konması sizi gereksiz evham yapmaktan kurtarır.

 410. Mira

  Merhaba doktor bey,
  Sol kolumu gerdirince eklemin biraz üstünde pirinç gibi bir şey var içerde. Ama sol kolumu gerdirince sadece elle fark edebiliyorum aynısı sağ koldada var ama sağ kolda ki çok zor arayınca bulunuyor. Sizce doku gibi bir şey mi yoksa kötü bir şey olabilir mi dediğim gibi yuvarlak değil pirinç gibi bir şey

  1. Nizam Kurtdere

   Çok büyük ihtimalle önemsiz bir şey, belki ganglion olabilir. endişe etmemek için muayene olmakta fayda var.

 411. Seren

  Merhaba hocam 28 yaşındayım ensemin solunda saçlı bölgede 2 gündür elime qelen ağrısız biraz buyuk sert sislik var sizce tehlikeli bisey midir:(

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene bulguları ve bazen tetkik etmeden ne olduğu ile ilgili kesin bir kanıya varamayız, bu durumlarda sıklıkla iyi huylu durumlarla karşılaşırız. Muayene olup kesin tanıya varmak en doğru yoldur.

 412. Şahin

  Hocam merhabalar sırtımda böbreğin olduğu tarafta bi şişlik vardı yaklaşık 1.5 yıldır hiç göstermedim dr a. Şimdi iki gündür şişlik büyüdü ve sırt bölgeöde ağrı oluşmaya başladı.Ne olabilir sizce

  1. Nizam Kurtdere

   Görmeden yorum yapmak doğru olmaz, sıklıkla yağ bezesi ve yağ kisti ile karşılaşıyoruz, ama muayene ve gerekirse tetkik ile kesin tanı koymak lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 413. Ahmet

  Hocam yüzümün sol tarafında yanağımın altında bir sertlik var hrnüz 19 yaşıma yeni girdim yaklaşık 1 senedir duruyor doktora gittim fakat geçici sivilce denildi önemli bir şey olmadığı söylendi şimdi ise yurt dışındayım hala derimin altında duruyor bozuk para genişliğinde ve tutunca yuvarlak bir sakız gibi duruyor pek dikkat çekmiyor ama yakından bakan insanlar oranda bür şey var diyor Çok rahatsızım bu konudan

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ kisti olabilir, görmek lazım, gerekirse yüzeyel ultrason yapılabilir.

 414. saadet

  Hocam merhaba 18 yasinda fark ettiğim boyun birlesiminde kitle fark etmistim film ve muayene sonucu kaburga kemik sayisinin erkeklerin kemik sayisiyla es it oldugu için Olustugu soylendi suan yasim 30 ve iki gebeljk yasadim kilo aldigim donemlerdw cok agri yasadim bastirma tarzi dokundugumda nefesim kesiliyor tekrar gorunmem gerek mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Uzun zamandır kontrol olmamışsınız ve şu anda şikayetleriniz artmış, tekrar muayene olmanızda fayda var.

 415. Hocam merhaba kızımın sağ kolunda ilk basta morluk oluştu sonra o yer şişti küçük sivilce boyutundaydi 2 hafta sonra biraz daha şiştigini gördüm onu rahatsiz etmiyor acısı yok ama benim aklım kalıyor yinede sizde nedir??

  1. Nizam Kurtdere

   Bu tarife göre bir şey söylemek zor, en doğrusu muayene ve gerekirse bazı tetkikler ile kesin tanı konması olur.

 416. Aylin

  Merhaba sol kol eklemimde çok minik bir şişme oldu elimle kontrol ettiğimde elime oyuncak tabanca mermisi büyüklüğünde bir şey geliyor sert değil büyüme yok sizce kötü huylu bir şeymidir :((

  1. Nizam Kurtdere

   Çok büyük ihtimalle iyi huylu bir kitle ama işi şansa bırakmak doğru değil, muayene olup kesin tanının konması lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 417. Mustafa

  Selam ben engelliyim belden aşağısını hissetmiyorum makata yakın bir bölgede yara oluştu önce bi şişlik meydana geldi daha sonra bir kaç yerinden sivilce üredi ve o sivilcelerden sarımsı bir şekilde iltihap çıktı ve o oluşan şişlik yaraya dönüştü ki bu normal bası yarası gibi değil yaranın oluştuğu yer çok sert kist olabilirmi acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Bu durumda yorum yapabilmek için muayene ve bazı görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç var.

 418. Çiğdem

  Teşekkürler.
  Sizce ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene edip tetkik etmeden bir şey diyemem

 419. Asyanın babasi

  Teşekkürler hocam 5 ay oldu sanırım yapalı ondan öncede 5 aydı zaten vardı kötü birşey olsa hormonlarda bellibolurdu sanirim

 420. Asyanın babasi

  Hocam 4 ay önce kan tahlili alındı ultrasona grek görmedi böbrekler ciğerler temiz dedi acı verirse rahatsız ederse ultrason çekeriz dedi

  1. Nizam Kurtdere

   Doktorunuz şüpheli bir durum olsaydı tetkik isterdi.

 421. Fecri Koc

  Elimle bastirdigimda bazen uzanınca kaşıntı ağrı yapıyor 1.68 boyum 83 kiloyim tatlı şeyler yiyince kendini bazen hissettiriyor sizce nedir kilo mu ağırlık veriyordur

  1. Nizam Kurtdere

   Kilo ile ilgisi olduğunu sanmıyorum, sorularınıza cevap alabilmek içim muayene olmanızda fayda var.

 422. Fecri Koc

  Hocam yağ kisti, yağ bezesi, lipom üzerine basınca ağrı yaparmı veya kaşıntı hissi verirmi nedir acaba sizce ????

  1. Nizam Kurtdere

   Her ikisi de normalde ağrısız, ancak ezilirse ağrı ve inflamasyon yapar ve kaşınabilir.

 423. Çiğdem

  Merhaba. Annemin sağ kolunun iç kısmında yani kan alınan damarların üst kısmında dokununca hafif içten bir şişlik var. Kolunu cok kullanınca ağrı yapıyor Ama dinlenince ağrı geçiyor hafifliyor. Ilk başta bu şişlik yokken ağrı vardı fiziğe gitmişti. Kasların çok gerilmiş demiş doktor. Ondan bir ay sonra gibi bir süre sınra bu ufak şişlik oluştu. Ne olabilir Ve bunun için hangi bölüme gitmek gerekir?

  1. Nizam Kurtdere

   Cerrahi bölümüne muayene ve yüzeyel ultrason ile büyük ihtimalle tanı konur, konamazsa başka tetkikler yapılabilir.

 424. Canan

  Mrb hocam ilk omurgamın üzerinde ve daha sonra da kol ve bacaklarımda dışarıdan görülmeyen ama ağrılı şişlikler oluştu hepsi aynı anda değil ama biri indi sonra başka yerden çıktı devlet hastanesinde yüzeysel ultrason a sıra 1 ay sonraya verildi kafama takılıyor ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz bulgulara bakarak teşhis koymak mümkün değil, gerekli tetkiklerin yapılması lazım.

 425. Merve

  Hocam merhaba benim kac aydan beridir sol koltuk altımda gözle zor görülür küçük yumuşak şişlikler ortaya çıktı ara sır akoltuk altım agrıyor bugun kolumun iç kısımda cok hafuf bir şişlik hissettim nedeni ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Koltuk altında lenf bezi şişliği yada kıl kökü iltihabı ağrılı şişlik yapabilir, muayene ve gerekirse bazı tetkikler yapılarak kesin tanı koymak gerekir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 426. Yiğit baltacı

  Doktor Abi selamlar 🙂 buradaki bütün hasta arkadaşlara sağlıklı gelecek dilerim.

  Benim yanağımda hemen hemen sürekli 3, 4 ay arayla deri altında çok küçük başlayıp 4, 5 güne gözle görülür büyüklüğe ve hissedilir acıya gelebiliyor. Bir keresinde paytlaşmıştım iltihap gibi bişi çıktı..
  Şuanda öyle böyle bir misket topu büyüklüğünde

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen küçük bir yağ kisti yada kistleşmiş akne olabilir, doğru teşhis için muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 427. Yelda

  Hocam sırtımın alt kısmında belimde gözle görülmeyen elle dokunuldugunda hissedilen sert bir şişlik var.. Bi kac ay once farkettıgımde kucuktu.. Ama biraz büyümüş uzunlamasına buyuyor. Sert ve hic yeri değişmiyor hep aynı yerde..ağrı olmuyor..

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi yada yağ kisti olma ihtimali yüksek ama birçok ur çeşitleri de böyle göründüğünden muayene edip kesin teşhis edilmesi ve ona göre bir tedavi yöntemine karar verilmesi lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 428. Asyanın babasi

  Hocam yarın için randevu aldım inşallah kötü birşey değildir bölümdede hamileyken çıkmıştı umarım kötü birşey değildir kan kanseri olmaktan korkuyorum belirtileri arasindami acaba yoksa gereksiz evhammi

  1. Nizam Kurtdere

   Gereksiz yere evham yapıyorsunuz, muayene olup bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

 429. Asyanın babasi

  Hocam merhaba cevao verirseniz sevinirim benim sürekli sol kulağımda kulak mememin hemen arkasinda kıkırdağın altında sürekli şişlik olur geçen su kaçmış perde varmış gibi his vardi grip oldum o his geçti küçücük mercimek kadar kaldı şimdide sağ kulağımın arkasında çıkmış yumuşak aynı tarif ettiğim yerde ama sağ kulağımda acaba kulak enfeksiyonumu yoksa başka birseymi cevap verirseniz çok sevinirim

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen küçük bir yağ kisti, ama kesin teşhis için muayene olmanız lazım.

 430. Menşure

  Hocam iç kolumda şişlik ve sertlik var ceviz büyüklüğünde. Kızarıklık ya da dışardan hiçbirşey yok. Çok ağrı da veriyor ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Ne olduğunu anlamak için daha ayrıntılı bilgi ve muayeneye ihtiyaç var, görüp ona göre karar vermek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 431. Hocam benim gozumun biraz altinda yuvarlar sert bir sislik var cok buyuk degil ama baya icinde doktora gitmelimiyim

  1. Nizam Kurtdere

   Ne olduğunun tam olarak anlaşılması için muayene olmanızda fayda var. (Kolay bir tedavisi olabilir)
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 432. Ibrahim

  Basinca hafif agri yapiyor hacam

 433. Ibrahim

  Hocam kasigiminda sert kirmizi bir sislik var bunun sebebi nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Ağrılı ise iltihabi bir şişlik olabilir, ağrı yoksa kist yada yumuşak doku kitlesi olabilir, kesin tanı için muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 434. Derya

  Annemde babamda da var daha önce gözümden yag bezesi elindi.sonra kafamda cıktı.simdide kolumda genetik mi oluyor

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezelerinde ailevi yatkınlık var bazı ailelerde daha sık görülebilir, sizin tarif ettiğiniz şikayetler de yağ bezesine uyuyor, yinede kesin tanı için muayene olmakta fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 435. Derya

  Hocam sağ kol iç kısmında birkaç senedir bir şişlik var yumuşak sağa sola oynayan uzun süredir var ama 3 cm en fazla ne olabilir acaba

 436. Ilker

  Hocam cenemin sağ tarafında bi şişlik var sağa sola oynuyo ama öyle arkadaslarinki gibi dıştan belli olmuyo kızarıklık filan yok 2 aydır da sağ çene azı disimde iltahaplanma var buna bağlı bi beze olabilirmi

  1. Nizam Kurtdere

   Diş iltihabından sonra geliştiyse olabilir ancak kesin tanı için muayene olmanda fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 437. mahinur bilge yazıcı

  hocam annemin kolunda yaklaşık on yıldır yağ bezesi gibi bir şey var çok büyük değil çok fazla yumuşak ve yaa çok fazla sert değil deri altında bu riskli bir durummudur?

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetler lipom denen yağ bezesine uyuyor, bunlar zararsızdır. Ancak hızlı büyüme gösterenleri riskli olabilir. Tereddütleri ortadan kaldırmak içim muayene olmasında fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 438. Ayten

  Hocam merhaba genital bolgemin yan tarafında bastırıldığnda nohut kadar hissedilen içten olan bir şişlik çıktı,dış görünümde birsey yok, acaba bu nedir ve ameliyatsız tedavisi olamaz mı

  1. Nizam Kurtdere

   Ağrısı yoksa muhtemelen yağ kisti yada beze olabilir, bunlar cerrahi girişimle çıkarılarak tedavi edilir. Yinede kesin tanı için muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 439. Hakan turan

  Hocam almış olduğum bi kimyasal sonrası vücudumda lenf bezlerinin sık olduğu yerlerde aşırı kasinmalar oldu bunlar lenf b3zlerinden olduğunu düşündüğüm yerlerden bazen sivilce şeklinde çıkıyor ama içlerinde iltihaba benzer birşey yok kanıyor kaşıdıkça ve kaşıdıkça başka yerlere de bulaşıyor kasımlarımda kollarımda ve karnımda genelde oluyor alerji için iğne yaptırdım doktora çıktım kan tahlili yaptırdım bisey çıkmadı vermiş oldukları krem antibiyotikte faydasız kaldı ne önerirsiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ ve ter bezlerinin iltihabına bağlı tarif ettiğiniz bir hastalık var, bunun için iyi bir dermatoloji uzmanına görünmelisiniz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 440. Anonim

  Merhaba hocam yuzumde sert sivilce gibi siskik bastirdigina agri yapmaz ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Kistleşmiş akne yada kist sebase olabilir, kesin tanı için muayene gerekir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 441. mustafa sinanoğlu

  sn hocam benim belimde 2 cm büyüklüğünde bastırınca yumuşak yerinden oynayan bir beze var bunu 4 yıl önce fark ettim dıştan görünmüyor sadece elle dokununca fark edlibiliyor ustune bastırınca saga sola hareket ediyor ne öneririsiniz teşekkür ederim .

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi gibi görünüyor, kesin tanı için görmek lazım, rahatsız ediyorsa lokal anestezi ile alınabilir. Hızlı büyüme olursa mutlaka incelenmesi lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 442. Anonim

  Merhaba sag ve sol kasık tarafları da sert şişlikler ver ve sag kolumun dirsek üst kısmında damarın altında gözle görülür şişlik var birde koltuk altımda yumusak bir şişlik var cevap verirseniz sevinirim.

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi şişlikleri olabilir ama mutlaka muayene edip ona göre karar vermek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 443. Orkan Isguden

  Merhaba Hocam,

  Dudak üstü bıyık bölümünde fındık kadar yağ bezem var. bir kaç senedir vardı.
  artık fındık kadar oldu. l.Anestezi ile alındığında iz bırakır mı. Kesilmeden alınabilir mi? İnternet’ten araştırdığımız kadarı ile lazer ile de alınabilir diyor. Bu konuda görüşlerinizi rica ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Eğer ciltaltı bir beze ise cerrahi olarak alınır, ciltten kaynaklanan ve dermal polip dediğimiz et beni gibi ise radyofrekans ile alınabilir, o zaman minimal iz kalabilir, laser bu tip lezyonlarda kullanılmaz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 444. Ahmet

  Merhaba hocam kulağımın arkasının alt kısmında kemiğimin altında boynuma doğru cildimde Elle hissedilen bir yumuşaklık var 1-2cm uzunluğunda ne olabilir ağrı vs yok

  1. Nizam Kurtdere

   İlk akla gelen şey yağ bezesi, kist sebase veya şişmiş lenf bezi, ancak kesin tanı için muayene ve gerekirse USG veya başka tetkikler yapılabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 445. Ahura

  Merhaba hocam . Sol bacagımda ağrılı kızarıklı beze şeklınde şişlik oluyor ama beze gıbı degıl dokundugumda acıyor cok hassas ve derı altında oynamıyor dort kere doktora gıttım hıc bısı bulamadılar sadece ılk doktor antıbıyotık vermıştı o zaman ıyı olmustu bacagım ama gun gectıkce bacagım şişiyor ayakta durunca ve şişen yerler kızarıyor ayakta fazla durunca tetıklıyor resmen kımse duzgun acıklamıyor yardımcı olursanız cok sevınırım tesekkurler sımdıden <3

  1. Nizam Kurtdere

   Anlattıklarınıza bakarak bir teşhis koymam mümkün değil. Ayakta kalınca oluşan şişlikler dolaşım bozukluğu yada kanda albumin eksikliğinden olabilir, araştırmak lazım

 446. Asyanın babasi

  Merhaba hocam deri altında şişlik var ama gözle görünmüyor sadece dokunun

  Ĺca belli oluyor yaklaşık 1 yıl olcak dr gittiksadecemuayene etti bezedir dedi kan tahlili aldi aldı bobrek ciğerler temiz dedi geçen normalde dokununca ağıriyor bazen hiç hissetmiyorum bu aralarda kaşınıyor ara ara iltahap almış olabilirmi ama yumusakdegil hocam siz ne dersiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Deri altındaki şişlikler sıklıkla yağ bezesi yada yağ kisti olabilir, ancak kesin tanı için muayene ve gerekirse yüzeyel USG yapılıp tanı konur. Bazen kesin tanı için patolojik tetkik yapmak gerekebilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 447. Pınar

  Unuttum yazmayı hocam ve sırtımda da geçmeyen ağrılar var kısacası bütün Kemiklerin agiriyor yürürken bile bacaklarım agiriyor nefes darlığı bile çoğu zaman yaşıyorum ve hangi doktora gideceğimi bilemedim kimse yardımcı olmuyor ve ben kendimi iyi hissedemiyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Bir çok şikayetiniz var, hem nöroloji hemde genel cerrahi uzmanına görünün bazı tetkikler yapılıp şikayetlerinizin sebebi anlaşılabilir, ona göre de tedavi düzenlenir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 448. Pınar

  Iyi akşamlar hocam uzun zamandır sağ kolumda geçmeyen bir ağrı ve uyuşma var bunun yani sıra arada ellerimde şişmekte oluyor ortopedi doktoruna gittim yorgunluktan olmuş dinlen dedi ama ağrılarım hızla artmaya başladı regli dönemindeyim ve göğüslerinde aşırı şişlik ve elime gelen kitleler var bunun yanı sıra ayıran sağ kolumda baldırın alt kısmında da elime gelen kitle hissettim lütfen yardımcı olun kendimi çok yorgun vede gün içinde çok halsiz hissediyorum ne yapmam gerek

 449. Zeki

  Hocam benim makatımın hemen üstünde sert nohut büyüklüğünde bit kitle var sıkınca ve oturunca acıyor ne yapmam gerekiyor

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen anal hematom, hemoroid, polip olabilir, teşhis koymak için muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 450. Kübra

  HOCAM sol kolumda deri içinde dokunduğunda sertlik var dışarıdan belli olmuyor bastırsam hafif acıyor ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Bu şikayetler için görmeden bir yorum yapmak zor.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 451. Olcay

  Merhaba ben sitenize yazdım ancak cvp alamadım. Sol üst bacağımda 2 3 cm büyüklüğünde çok sert olmayan bir kitle kevcut üzerine bastığımda herhangi bir ağrı yok sizce ne olabilir.
  Ayrıca aynı bacağımda yoğun kılcal damarlarda morarma var ve bacak arkamda büyük varis var bu durum ağrıya sebep olurmu yoksa bu bacagimdaki bezemi ağrıya sebep olur

  1. Nizam Kurtdere

   Bacaktaki kitle yağ kisti veya yağ bezesi olabilir, kesin tanı için muayene gerekir, bacaktaki ağrı büyük ihtimalle varise bağlı olabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 452. Fecri Koc

  Kotu bir hastalık olsa kurle falan ağrısı dinmez kaşınmaz değilmi hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Bu söylediklerin lezyonun iyi yada kötü olduğuna yönelik kesin bir kanaat oluşturmaz.

 453. Fecri Koc

  Merhaba hocam benimde tıpkı gözle görünmeyen ele geln bezen var yaklaşık 8 ay falan oluyorbanada dr sadece muayene tahlil yaptiçok rahatı ederse gel bakarız dedi gecen benim de kasınmıştı agrimaya başladi saracoglunun kurunu yaotim hafifledi sizcedemi yağ bezesi enfekte olmus olabilirmi

  1. Nizam Kurtdere

   Bu tür lezyonları muayene etmeden teşhis koymak mümkün değil ancak tarif edilen şikayetlere göre en büyük ihtimal olarak yağ bezesi yada yağ kisti olabileceği şeklinde tahmin yürütülebilir. Doğrusu muayene ve gerekirse ultrasonla bakıp kesin teşhisi koymaktır.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 454. Aras eymen

  Haklisiniz hocam kötü birşey olsaydı soğan suyula ağrısı geçmez idi değilmi hocam kan tahlillerindede çıkardı hormonel farklilik çok teşekkür ederim hocam

 455. Aras eymen

  Hocam daha önce yazmıştım karışıklık olmasın diye net yazmak istedim hamileyken bel kismimda böbreklere yakın yerde sadece dokunduğunda belli olan ne çok yumuşak ne çok sert sislik var doktora gittim ultrason çekmedi sadece dokundu yağ bezesidir dedikan tahlili yaptı böbrekler ciğerler temiz troid normal dedi sadece bastırınca ağrıyordu geçen 2 gün kasindi bezenin olduğu yer sonra ağrı yaptı soğan suyu kaynatıp içtim ağrısı geçti hafifledi sizce enfeksiyonmu kapmıştır idrar yolu enfeksiyonumda var çünkü lütfen aydınlatırmısınız beni lütfen şimdiden allah razı olsun hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Daha önce yazdığım cevaba ek olarak söyleyebileceğim bir şey yok, tekrar doktora görünün muhtemelen bir yüzeyel ultrasound çekilir ve ne yapılması gerektiğine karar verilir. Evham yapmaktan daha iyi olur.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 456. Aras eymen

  Hocam geçen 2 gün kasindi sonra ağrı yaptı 2 gün sogan suyu kaynatıp içtim ağrısı geçti ne çok yumuşak ne çok sert idrar yolu iltahabimda var sizce enfeksiyonmu kapmıştır eşim doktora gidelim dedi ben gitmek istemedim ne olur aydınlatın beni

 457. Aras eymen

  Hocam belimde hamileyken deride belli olmayan sadece dokunduğunda farkedilen şişlik var çok aşırı sert değil aşırı yumuşakta değil geçen dr gittim dokundu yağ bezesi dedi kan tahlili aldı bobrek ciğerler temiz dedi tiroid normal falan dedi eğer çok büyürse seni rahatsız ederse gel dedi bakalim ona gore cerrahi işlem uygulanır dedi bazen bulamıyorum bazende elime geliyor sizce nedir lütfen ceviz verin lütfen

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetlere göre iyi huylu bir cilt altı bezesi olarak değerlendirebiliriz, en büyük ihtimal yağ bezesi olması. Zaten doktora gidip muayene ve tetkik yaptırmışsınız, doktorunuz da büyürse tekrar değerlendirilmesini önermiş, endişe edilecek bir durum yok. İsterseniz yüzeyel ultrasonla bakılıp biraz daha rahatlamanızı sağlayacak bir sonuca ulaşabilirsiniz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 458. Doğanay

  Hocam yüzümün sol tarafında çenemin hemen üzerindeki deride 5-6 santim sert bi şişlik var, 2 ay önce de çıktı kendi patlamıştı, tekrar aynı şekilde çıktı. Yeşile kaçan bir renkte bir sıvı geldi, sizce ne olabilir? Şimdiden teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz lezyon büyük ihtimalle kist sebase dediğimiz yağ kisti olabilir, kesin tanı için tabi ki muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 459. Anonim

  Merhabalar hocam 7 8 yildir belki daha fazla sag bacagimda dizin baya ustunde deri altinda elimi vurunca hissettigim bir kitle var ne kuculur nede buyur fakat artik kontrol ettirmek istiyorum sizce ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Doğru teşhis için muayene ve gerekirse ultrason çekmek lazım. Lipom, yağ kisti yada iyi huylu ur olabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 460. Merve

  Hocam iki senedir yüzümde deri altında hafif mor renkli iki tane şişlik var sivilce ilacı kullandım yine de geçmedi. Ne yapabilirim iğneyle kurutulabilir mi

  1. Nizam Kurtdere

   Sorunuza doğru cevap vermek için muayene ve kesin tanı konması gerekir. Tanı hemangiom ise iğne ile kurutulması mümkün olabilir, değilse konulacak tanıya göre uygun olacak tedaviler düşünülür.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 461. Deniz

  Merhaba, 10 gün önce bacaklarimda ikişer tane şişlik oluştu. Boyları 1 cm’den fazla ve aniden çıktılar. Epeyce sertler, çok yoğun bir ağrı yok ama biraz da ağrıyor. Ne olabilir? Hangi uzmana gorunmeliyim?

  1. Nizam Kurtdere

   Şişliklerin ne olduğu konusunda bir yorum yapmak için yeri ve muayene bulgularını bilmek lazım, cerrahi uzmanına görünmenizde fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 462. yusuf

  hocam merhaba vücudumda 4 5 yerde farklı büyüklüklerde deri altında genelde rahatsız etmeyen yağ bezeleri olduğunu düşündüğüm şeyler var. 5 6 yıldır fark ediyorum bunları. Biri küçük kolumda. biri göbek deliği üstünde biri de bel arka tarafında. Yumuşak yuvarlak bir his veriyorlar. Bunlar tehlikeli midir? Hangi bölüme göstermem lazım?

  1. Nizam Kurtdere

   Anlattığın şikayetler yağ bezesi gibi görünüyor. Kesin tanı için cerrahi uzmanına görünmek lazım. Yağ bezeleri tehlikeli değil ancak yağ bezesine benzeyen başka hastalıklar olduğu için kesin tanı koymak gerekir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 463. Pelin

  Yanagimdaki yag bezesi için içten müdahale istediğimi söylemiştim. Kbb uzmanı alır dediniz. Bunu alabilecek bir uzmana ulaşamıyorum. Herkes birilerine yönlendiriyor.isim rica ediyorum sizden hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Üniversiteden hocalarla görüşebilirsiniz.

 464. Müslüm

  5 yaşındaki oğlumun sol şakak kısmının 1 cm üstünde hemen deri altında elle yüzeysel bakılınca anlaşılan mercimek büyüklüğünde 5-6 adet şişlikler mevcut bunları 2-3 ay önce farkettik 2-3 adetti şu an 5-6 adet oldu şişlikler hareket ediyor büyüyor bazen çoğalıyor ve küçülüyorlar MR çekildi, ultrason yapıldı, röntgen çekildi ve kan testi yapıldı çok şükür her hangi kötü bir sonuç çıkmadı ve fibrom denildi. Ama anne baba olarak çok tedirginiz şişliklerin tedavisi var mı ne yapmalıyız detaylı bir
  açıklama yapar mısınız ? Teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Şişlikler büyüyorsa cerrahi olarak alınabilir, bunun için çocuk cerrahisi ile görüşmeniz lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 465. Humeyra

  Hocam bacağımda iç tarafında beş yıldır doğumdan beri şişlik var çok şert değil hafif oynuyor aynı boyutta büyümedi sma yazıları okuyunca korktum ne yapabilirim

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz yağ bezesini düşündürüyor, daha doğru bilgi almak için muayene olmanızda fayda var. SMA ile hemen bağlantı kurmanız anlamsız.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 466. Pelin

  Merhaba.yanagimda üç buçuğa bir buçuk büyüklükte yağ bezesi var.disardan aldirirsam ız kalacak içerden alır mısınız ağız mukozasina çok yakın

  1. Nizam Kurtdere

   Ağız içindeki cerrahi müdahaleleri KBB uzmanları yapıyor, yağ bezesi içeriye yakınsa iz kalmaması açısından ağız içinden alınması mantıklı görünüyor.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 467. Esin

  Hocam sırtımda şiş sert ve bastırınca ağrı yapıyor kist olduğunu düşündüm bir an sizce ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Kist sebase yada lipom olma ihtimali yüksek ancak yinede muayene edip ona göre karar vermek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 468. IsgandRovA hicran

  Salam manim qolmda brnunun yiqarsan yeni goznyn boyrna balaca siza ciximsdi onu eliyla olardi ysty baqlanib sanin alinda não balaca SIS var onu mana yaza Bilirsiz xais ediram

  1. Nizam Kurtdere

   Anlayamadım, bizim türkçeyle yazabilirmisiniz.

 469. Anonim

  Hocam ayağımın üst sağ bölgesinde kemik gibi çok sert bir kitle var ani büyüdü agrisi falan yok ne yapmalıyım.

  1. Nizam Kurtdere

   Ortopedi uzmanına muayene olmalısınız.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 470. Emine eroglu

  Hocam uzun zzmsdit middmin altinde sertlik var drimin altinda bhagif basdirdigimda aciyor sanki buyuyolar napacagimi bilemedim ediselendim bana yardimci olurszniz cok sevinirim biz avrupada tzm ne oldugunu soylemiyorlar

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezeleri yada fıtık olma ihtimali var muayene etmeden tanı koymak mümkün değil.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 471. sevgi er

  hocam saçlı derideki yağ bezesi alınırsa o bölgeden saç çıkmaya devam eder mi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Evet saçlar çıkmaya devam eder.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 472. Gızem

  Bır hafta once sabah kolumda morluk oldugunu farkettım bayagı genıs ve cok belırgındı hıc bır yere carpmadıgıma emınım 2 gun oncede moraran yerde derı altında top gıbı kucuk sertlık oldugunu farkettım normalde acımıyor ama bastırdıgımda acısını hısswdıyorum nedenı ne olabılır cevaplarsanız sevınırım

  1. Nizam Kurtdere

   Bu tür morluklar sıklıkla farkında olmadan hafif travmalara bağlı olarak gelişir. Kan pıhtılaşması ile ilgili bazı hastalıklar ve kan sulandırıcı ilaç kullananlarda da görülebildiği için muayene olup gerekli kan testlerini yaptırmanızda fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 473. sevim

  hocam merhaba saçlı derideki yağ bezesini alınca kıl köklerine zarar olur mu ? ya da tekrar çıkar mı yağ bezesi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi alınırken saç köklerine zarar gelmez, tam tersine yağ bezesinin baskısı ile zayıflamış kökler beze alınınca daha canlı hale gelir. Yağ bezesi düzgün alınırsa tekrar çıkmaz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 474. Saliha

  Hocam göz altındaki yağ bezelerini alabiliyor musunuz

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi ise alıyoruz, gözaltı torbalarını plastik cerrahi alıyor.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 475. Münevver

  Hocam bacağımda yağ bezesi gibi bir şişlik var. ama çok sert sanki içerde taş varmış gibi . bunu aldırsam zararı olur mu

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi elastik kıvamlı kısmen yumuşak bir kitle şeklinde olur, taş gibi sert ise ne olduğunu muayene ve gerekirse alınıp mikroskop altında inceleyerek anlayabiliriz. Alınıp alınmayacağına muayene sonrası karar verilebilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 476. Nagihan

  Hocam kaşımın üzerinde yağ bezesi var. aldırmak istiyorum iz kalır mı

  1. Nizam Kurtdere

   İz kalıp kalmayacağı konusunda yorum yapmak için bezeyi görüp hangi yöntemle alacağımıza karar vermiş olmamız lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 477. Yaren

  Doktor bey estetik dikiş yapıyor musunuz. iz kalıyor mu

  1. Nizam Kurtdere

   Yerine göre estetik dikiş atıyoruz. Uygun olanlarda iz kalmaz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 478. Aliye

  Hocam göz çevresindeki yağ bezelerini de alabiliyor musunuz

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi ise evet alıyoruz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 479. Ppaki

  Hocam kolay gelsin. Başımda saçlı bölgesinde yağ bezesi var. Alınırsa daha sonrasında o bölgede saç çıkarmı ?

  1. Nizam Kurtdere

   Evet saçlar çıkmaya devam eder.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 480. Aysenur

  Merhaba gobegimde yag bezesi çıktı hamileyimde alinabilirmi bebeğime zararı olurmu?

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene ile lipom olduğuna karar verilirse bebeğe zararı olmaz ve tedavi gerekecekse doğumdan sonra cerrahi olarak alınabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 481. selen

  merhaba hocam boyun bölgemde lipom var alınmasının bir sakıncası var mı dır ?

  1. Nizam Kurtdere

   Lipom ise alınabilir, bir sakıncası olmaz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 482. Figen

  Ense kökümde bir brze gibi şişlik var. Lenf nodülü olduğunu söyledi gittiğim bi doktor. Alınabilr mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf nodülleri vücudun birçok yerinde var ve ancak şişince hissedilir. Şişmesine neden olan faktör genellikle o bölgedeki iltihaplanmadır, iltihap geçince nodül küçülür. Şüpheli bir durum söz konusu olursa kesin tanı için lenf nodu cerrahi olarak alınıp patolojide incelenir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 483. Lara

  Merhaba hocam popomun yanaklarinda gecmek bilmeyen sivilceler ve apseler olusuyor beze gibi neden kaynaklanir ve nasil tedavi olur bilgilendirirseniz sevinirim tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Cilt altı ter ve salgı bezlerindeki bozukluk bahsettiğiniz şikayetlere sebep olabilir, Cildin kuru ve temiz tutulması ve alkali sabunlarla yıkamaktan kaçınılması faydalı olabilir. Kıllı bir bölge ise laser epilasyon yapılabilir. Cildiye uzmanına muayene olmakta fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 484. Uğur

  Merhaba hocam, koltuk altlarimda sislik iltihap oluyor daha once apse bosalttilar tekrar oluşuyor ne yapmak lazim kesin çözümü varmi agrisi da oluyor ates yapiyor tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Koltuk altı salgı bezlerindeki bozukluğa bağlı olarak sık iltihap ve abseleşme hastalığı olabilir, mümkün olduğunca temiz ve kuru tutun, koltuk altı kılları için laser epilasyon faydalı olabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 485. nurettin

  merhaba hocam aynı gün için de 3-4 tane yağ bezesi alınabilinir mi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Evet aynı anda 3-5 ayrı müdahale lokal anestezi altında yapılıp yağ bezeleri alınabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 486. Ayse

  Hocam zaman zaman özellikle ayak altımda ve avuç içinde ağrılı küçük şişlikler olup gediyor. Gözlerimde de aynı şekilde kaşıntı ağrı ve şişme oluyor bunun allerjik olduğunu biliyorum ama el ve ayaktaki neden olabilir? Teşekkür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Bu konu dermatolojinin alanına giriyor, ama allerjik ve benzeri reaksyonlar vücudun her yerinde gelişebilir. Tedavide sebebin ortadan kaldırılması lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 487. Kamil

  Kolumda bastırınca belli olan lipom olduğunu tahmin ettiğim şişlik var. Lokal anestesiyle alınır mı?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Lipom özel durumlar dışında lokal anestezi altında küçük cerrahi girişim ile alınır.

 488. kayhan

  merhaba hocam lipom alındıktan sonra patolojiye gitmeli mi dır ?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Lipom olduğundan emin olunursa patolojiye gerek yok, bazen şüpheli durumlar olabilir o zaman patolojik tetkik gerekir.

 489. Seyfi

  Hocam merhaba, kafamdaki yağ bezesini 2 sene önce aldırdım, yine aynı yerden çıktı. Aldırınca yine çıkacak mı hep böyle?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Kapsülü ile tamamen çıkarılırsa tekrar çıkmaz, ya tam çıkarılamadı veya yanından başkası yeniden oluşmuş olabilir.

 490. engin

  hocam başımda kocaman ben var ama baya büyük onu alabilirmisiniz?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Gelin görelim yada resmini atın.

 491. serkan

  hocam boynumun üstünde şişkinlik var elime çok geliyor bunu aldırmak istiyorum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Alınıp alınmaması yönünden karar vermek için görmek lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017