randevu al tedavi ücretleri

Cilt altı Şişlik, Beze ve Yumrular

 Beze Nedir?

Cilt altında bulunan ve elle sert veya yumuşak olarak hissedilen şişliklere halk arasında beze denilmektedir. Nispeten daha büyük olanları yumru olarak adlandırılır. Tıbbi olarak cilt altında şişlik ile kendini gösteren birçok farklı lezyon vardır. Bunlar arasında en sık rastlanan şişlikler  Lenf bezi  şişlikleri, lipom  (yağ bezesi) ve  kist sebase (yağ kisti) diye bilinen lezyonlardır. Bunların dışında iyi huylu birçok  tümörden, daha nadir olarak görülen kanserlere kadar birçok hastalık cilt altı şişlik ile kendini gösterebilir. Cilt altı bezeleri büyük oranda iyi huylu hastalıklara bağlı olmakla birlikte hastada hayati tehlike de dahil olmak üzere ciddi sonuçları olan kanserlerin belirtisi olabilir. Bu nedenle cilt altı şişlikleriyle karşılaştığımızda doktora muayene olmak konusunda tereddüt etmemeliyiz. İhmal edip muayene olmakta gecikmek telafisi mümkün olmayan sonuçlara sebep olabilir. Erken tanı ile kanser gibi bir çok ciddi hastalığın tedavisi mümkün olmaktadır.

Bezeler çok farklı lezyonlar olduklarından, oluş sebepleri de kaynaklandığı dokulara göre birbirinden  farklılık gösterirler. Teşhis, takip ve tedavi yaklaşımları da birbirinden farklıdır.

  Cilt altı beze ve yumrular nasıl teşhis edilir ?

Her ne kadar cilt altı bezeler birbirinden farklı olsa da teşhis ve takipte ortak prensipler uygulanır. Buna göre muayene ile birçok şişlik tecrübeli  hekimler tarafından teşhis edilebilir. Gerekirse yüzeyel  ultrason çekilir. Nadiren tomografi veya MR gerekebilir. Buna rağmen nadiren de olsa kesin tanı konamayan bezeler olabilir. Bunlar teşhis ve tedavi amaçlı cerrahi olarak tamamen çıkarılır ve patolojik tetkik için gönderilir yada değişik yöntemlerle sadece teşhis amaçlı parça alınıp yine patolojiye gönderilir. Bu durumda çıkacak sonuca göre sonradan gerekli cerrahi müdahaleler uygulanır.

  Sık rastlanan cilt altı beze ve yumrular:

-Lipom tedavisi;

            3 adet lipom

Halk arasında yağ bezesi olarak adlandırılır. Adından da anlaşılacağı gibi yağ dokusundan kaynaklanan bir kitledir. Vücudun herhangi bir yerinde cilt altında veya daha derin dokularda bulunabilir. Bir veya çok sayıda olabilir. Düzgün sınırlı ve yumuşaktır,  bastırmakla cilt altında yerinden sağa sola oynatılabilir. Büyüklüğü  birkaç milimetreden 5-10 santimetreye  kadar değişebilir. Nadiren daha büyük  olabilir. Büyük olanları liposarkom denen yağ dokusu kanseri  ile karışabilir. Lipom teşhisi sıklıkla muayene ile konabilir, şüphe duyulan hastalarda ultrason yada MR gibi görüntüleme tekniklerinden faydalanarak teşhis edilir. Yağ bezelerinde ailevi yatkınlık söz konusudur. Yani bazı ailelerin bireylerinde daha sık görülebilir. Şüpheli olan veya bir şekilde rahatsızlık yaratan lipomlar lokal anestezi altında geleneksel cerrahi müdahale ile çıkarılarak tedavi edilir. Rahatsızlık vermeyen yağ bezeleri takip edilir ve hızlı büyüme olursa liposarkon şüphesi nedeniyle tanı amaçlı cerrahi olarak alınıp patolojik tetkiki yapılır.

-Kist sebase tedavisi;

Yağ kisti olarak adlandırılır. Sıklıkla saçlı deride görülmekle beraber vücudun değişik bölgelerinde bulunabilir. Bir veya daha çok sayıda olabilir. Büyüklüğü birkaç milimetreden  5-6 santimetreye kadar değişen yuvarlak bir şişliktir. İltihaplanırsa ağrı ve apseleşme yapabilir. Bazı ailelerde ailevi yatkınlık nedeniyle daha sık görülür. Çoğunlukla muayene ile teşhis edilebilir. Şüphe varsa  yüzeyel ultrason yada MR çekilerek teşhis konur. Lokal anestezi altında geleneksel cerrahi yöntemle alınarak tedavi edilir.

-Lenf bezleri:

Boyun yan ve ön tarafları, koltuk altları ve her iki kasık etrafında cilt altı bölgede yerleşmiş birçok lenf bezi bulunmaktadır. Bunlar ancak değişik sebeplerle büyüdüğünde elle hissedilir. Birkaç santimetreye kadar büyüyebilir,  kısmen yumuşak yada sert ve yerinde sabit olabilir. Büyüme sebebi sıklıkla bölgeye yakın iltihabi hastalıklardır. İltihap sebebi ile büyüyen lenf bezleri genellikle ağrılıdır. Daha seyrek olarak bir kanserin yayılması veya lenf bezinin kendi kanseri de büyümeye sebep olabilir. Bunlar ağrısızdır. Neredeyse tüm kanser çeşitlerinin ilk yayıldıkları yerler en yakın lenf bezleri olduğundan kanser hastalarının teşhis ve takibinde lenf bezleri büyük önem taşır.  Teşhis için muayene, ultrason veya diğer tetkik ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanılır. Gerekirse  cerrahi olarak alınıp patolojik tetkiki yapılarak kesin tanıya varılır. İltihabi lenf bezi şişlikleri antibiyotiklerle tedavi edilir. Diğerleri için sebebe yönelik tedavi uygulanır.

Bunların dışında cilt altında şişlik ve yumru yapan ve daha nadir görülen birçok iyi ve kötü huylu tümör yada kanserler bulunmaktadır. Hepsi de aynı prensiple önce muayene edilir,  gerekirse çeşitli tetkik ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanarak teşhis edilmeye çalışılır. Şüphe varsa teşhis amacıyla kısmen veya tamamen cerrahi olarak çıkarılır ve patolojik tetkik için gönderilir.

  Görüldüğü gibi cilt altındaki şişlik ve yumruların çoğu iyi huylu olmakla birlikte bazıları hayatı ciddi olarak tehdit eden kanser veya kanserin yayıldığı bezeler olabilir. Bu durumla karşılaşıldığında  erken tanı hayat kurtarıcı olduğundan doktora bir an önce görünmek hayati taşır.

165 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. serkan

  hocam boynumun üstünde şişkinlik var elime çok geliyor bunu aldırmak istiyorum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Alınıp alınmaması yönünden karar vermek için görmek lazım.

 2. engin

  hocam başımda kocaman ben var ama baya büyük onu alabilirmisiniz?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Gelin görelim yada resmini atın.

 3. Seyfi

  Hocam merhaba, kafamdaki yağ bezesini 2 sene önce aldırdım, yine aynı yerden çıktı. Aldırınca yine çıkacak mı hep böyle?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Kapsülü ile tamamen çıkarılırsa tekrar çıkmaz, ya tam çıkarılamadı veya yanından başkası yeniden oluşmuş olabilir.

 4. kayhan

  merhaba hocam lipom alındıktan sonra patolojiye gitmeli mi dır ?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Lipom olduğundan emin olunursa patolojiye gerek yok, bazen şüpheli durumlar olabilir o zaman patolojik tetkik gerekir.

 5. Kamil

  Kolumda bastırınca belli olan lipom olduğunu tahmin ettiğim şişlik var. Lokal anestesiyle alınır mı?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Lipom özel durumlar dışında lokal anestezi altında küçük cerrahi girişim ile alınır.

 6. Ayse

  Hocam zaman zaman özellikle ayak altımda ve avuç içinde ağrılı küçük şişlikler olup gediyor. Gözlerimde de aynı şekilde kaşıntı ağrı ve şişme oluyor bunun allerjik olduğunu biliyorum ama el ve ayaktaki neden olabilir? Teşekkür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Bu konu dermatolojinin alanına giriyor, ama allerjik ve benzeri reaksyonlar vücudun her yerinde gelişebilir. Tedavide sebebin ortadan kaldırılması lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 7. nurettin

  merhaba hocam aynı gün için de 3-4 tane yağ bezesi alınabilinir mi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Evet aynı anda 3-5 ayrı müdahale lokal anestezi altında yapılıp yağ bezeleri alınabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 8. Uğur

  Merhaba hocam, koltuk altlarimda sislik iltihap oluyor daha once apse bosalttilar tekrar oluşuyor ne yapmak lazim kesin çözümü varmi agrisi da oluyor ates yapiyor tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Koltuk altı salgı bezlerindeki bozukluğa bağlı olarak sık iltihap ve abseleşme hastalığı olabilir, mümkün olduğunca temiz ve kuru tutun, koltuk altı kılları için laser epilasyon faydalı olabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 9. Lara

  Merhaba hocam popomun yanaklarinda gecmek bilmeyen sivilceler ve apseler olusuyor beze gibi neden kaynaklanir ve nasil tedavi olur bilgilendirirseniz sevinirim tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Cilt altı ter ve salgı bezlerindeki bozukluk bahsettiğiniz şikayetlere sebep olabilir, Cildin kuru ve temiz tutulması ve alkali sabunlarla yıkamaktan kaçınılması faydalı olabilir. Kıllı bir bölge ise laser epilasyon yapılabilir. Cildiye uzmanına muayene olmakta fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 10. Figen

  Ense kökümde bir brze gibi şişlik var. Lenf nodülü olduğunu söyledi gittiğim bi doktor. Alınabilr mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf nodülleri vücudun birçok yerinde var ve ancak şişince hissedilir. Şişmesine neden olan faktör genellikle o bölgedeki iltihaplanmadır, iltihap geçince nodül küçülür. Şüpheli bir durum söz konusu olursa kesin tanı için lenf nodu cerrahi olarak alınıp patolojide incelenir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 11. selen

  merhaba hocam boyun bölgemde lipom var alınmasının bir sakıncası var mı dır ?

  1. Nizam Kurtdere

   Lipom ise alınabilir, bir sakıncası olmaz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 12. Aysenur

  Merhaba gobegimde yag bezesi çıktı hamileyimde alinabilirmi bebeğime zararı olurmu?

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene ile lipom olduğuna karar verilirse bebeğe zararı olmaz ve tedavi gerekecekse doğumdan sonra cerrahi olarak alınabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 13. Ppaki

  Hocam kolay gelsin. Başımda saçlı bölgesinde yağ bezesi var. Alınırsa daha sonrasında o bölgede saç çıkarmı ?

  1. Nizam Kurtdere

   Evet saçlar çıkmaya devam eder.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 14. Aliye

  Hocam göz çevresindeki yağ bezelerini de alabiliyor musunuz

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi ise evet alıyoruz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 15. Yaren

  Doktor bey estetik dikiş yapıyor musunuz. iz kalıyor mu

  1. Nizam Kurtdere

   Yerine göre estetik dikiş atıyoruz. Uygun olanlarda iz kalmaz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 16. Nagihan

  Hocam kaşımın üzerinde yağ bezesi var. aldırmak istiyorum iz kalır mı

  1. Nizam Kurtdere

   İz kalıp kalmayacağı konusunda yorum yapmak için bezeyi görüp hangi yöntemle alacağımıza karar vermiş olmamız lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 17. Münevver

  Hocam bacağımda yağ bezesi gibi bir şişlik var. ama çok sert sanki içerde taş varmış gibi . bunu aldırsam zararı olur mu

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi elastik kıvamlı kısmen yumuşak bir kitle şeklinde olur, taş gibi sert ise ne olduğunu muayene ve gerekirse alınıp mikroskop altında inceleyerek anlayabiliriz. Alınıp alınmayacağına muayene sonrası karar verilebilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 18. Saliha

  Hocam göz altındaki yağ bezelerini alabiliyor musunuz

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi ise alıyoruz, gözaltı torbalarını plastik cerrahi alıyor.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 19. sevim

  hocam merhaba saçlı derideki yağ bezesini alınca kıl köklerine zarar olur mu ? ya da tekrar çıkar mı yağ bezesi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi alınırken saç köklerine zarar gelmez, tam tersine yağ bezesinin baskısı ile zayıflamış kökler beze alınınca daha canlı hale gelir. Yağ bezesi düzgün alınırsa tekrar çıkmaz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 20. Gızem

  Bır hafta once sabah kolumda morluk oldugunu farkettım bayagı genıs ve cok belırgındı hıc bır yere carpmadıgıma emınım 2 gun oncede moraran yerde derı altında top gıbı kucuk sertlık oldugunu farkettım normalde acımıyor ama bastırdıgımda acısını hısswdıyorum nedenı ne olabılır cevaplarsanız sevınırım

  1. Nizam Kurtdere

   Bu tür morluklar sıklıkla farkında olmadan hafif travmalara bağlı olarak gelişir. Kan pıhtılaşması ile ilgili bazı hastalıklar ve kan sulandırıcı ilaç kullananlarda da görülebildiği için muayene olup gerekli kan testlerini yaptırmanızda fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 21. sevgi er

  hocam saçlı derideki yağ bezesi alınırsa o bölgeden saç çıkmaya devam eder mi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Evet saçlar çıkmaya devam eder.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 22. Emine eroglu

  Hocam uzun zzmsdit middmin altinde sertlik var drimin altinda bhagif basdirdigimda aciyor sanki buyuyolar napacagimi bilemedim ediselendim bana yardimci olurszniz cok sevinirim biz avrupada tzm ne oldugunu soylemiyorlar

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezeleri yada fıtık olma ihtimali var muayene etmeden tanı koymak mümkün değil.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 23. Anonim

  Hocam ayağımın üst sağ bölgesinde kemik gibi çok sert bir kitle var ani büyüdü agrisi falan yok ne yapmalıyım.

  1. Nizam Kurtdere

   Ortopedi uzmanına muayene olmalısınız.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 24. IsgandRovA hicran

  Salam manim qolmda brnunun yiqarsan yeni goznyn boyrna balaca siza ciximsdi onu eliyla olardi ysty baqlanib sanin alinda não balaca SIS var onu mana yaza Bilirsiz xais ediram

  1. Nizam Kurtdere

   Anlayamadım, bizim türkçeyle yazabilirmisiniz.

 25. Esin

  Hocam sırtımda şiş sert ve bastırınca ağrı yapıyor kist olduğunu düşündüm bir an sizce ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Kist sebase yada lipom olma ihtimali yüksek ancak yinede muayene edip ona göre karar vermek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 26. Pelin

  Merhaba.yanagimda üç buçuğa bir buçuk büyüklükte yağ bezesi var.disardan aldirirsam ız kalacak içerden alır mısınız ağız mukozasina çok yakın

  1. Nizam Kurtdere

   Ağız içindeki cerrahi müdahaleleri KBB uzmanları yapıyor, yağ bezesi içeriye yakınsa iz kalmaması açısından ağız içinden alınması mantıklı görünüyor.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 27. Humeyra

  Hocam bacağımda iç tarafında beş yıldır doğumdan beri şişlik var çok şert değil hafif oynuyor aynı boyutta büyümedi sma yazıları okuyunca korktum ne yapabilirim

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz yağ bezesini düşündürüyor, daha doğru bilgi almak için muayene olmanızda fayda var. SMA ile hemen bağlantı kurmanız anlamsız.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 28. Müslüm

  5 yaşındaki oğlumun sol şakak kısmının 1 cm üstünde hemen deri altında elle yüzeysel bakılınca anlaşılan mercimek büyüklüğünde 5-6 adet şişlikler mevcut bunları 2-3 ay önce farkettik 2-3 adetti şu an 5-6 adet oldu şişlikler hareket ediyor büyüyor bazen çoğalıyor ve küçülüyorlar MR çekildi, ultrason yapıldı, röntgen çekildi ve kan testi yapıldı çok şükür her hangi kötü bir sonuç çıkmadı ve fibrom denildi. Ama anne baba olarak çok tedirginiz şişliklerin tedavisi var mı ne yapmalıyız detaylı bir
  açıklama yapar mısınız ? Teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Şişlikler büyüyorsa cerrahi olarak alınabilir, bunun için çocuk cerrahisi ile görüşmeniz lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 29. Pelin

  Yanagimdaki yag bezesi için içten müdahale istediğimi söylemiştim. Kbb uzmanı alır dediniz. Bunu alabilecek bir uzmana ulaşamıyorum. Herkes birilerine yönlendiriyor.isim rica ediyorum sizden hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Üniversiteden hocalarla görüşebilirsiniz.

 30. yusuf

  hocam merhaba vücudumda 4 5 yerde farklı büyüklüklerde deri altında genelde rahatsız etmeyen yağ bezeleri olduğunu düşündüğüm şeyler var. 5 6 yıldır fark ediyorum bunları. Biri küçük kolumda. biri göbek deliği üstünde biri de bel arka tarafında. Yumuşak yuvarlak bir his veriyorlar. Bunlar tehlikeli midir? Hangi bölüme göstermem lazım?

  1. Nizam Kurtdere

   Anlattığın şikayetler yağ bezesi gibi görünüyor. Kesin tanı için cerrahi uzmanına görünmek lazım. Yağ bezeleri tehlikeli değil ancak yağ bezesine benzeyen başka hastalıklar olduğu için kesin tanı koymak gerekir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 31. Deniz

  Merhaba, 10 gün önce bacaklarimda ikişer tane şişlik oluştu. Boyları 1 cm’den fazla ve aniden çıktılar. Epeyce sertler, çok yoğun bir ağrı yok ama biraz da ağrıyor. Ne olabilir? Hangi uzmana gorunmeliyim?

  1. Nizam Kurtdere

   Şişliklerin ne olduğu konusunda bir yorum yapmak için yeri ve muayene bulgularını bilmek lazım, cerrahi uzmanına görünmenizde fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 32. Merve

  Hocam iki senedir yüzümde deri altında hafif mor renkli iki tane şişlik var sivilce ilacı kullandım yine de geçmedi. Ne yapabilirim iğneyle kurutulabilir mi

  1. Nizam Kurtdere

   Sorunuza doğru cevap vermek için muayene ve kesin tanı konması gerekir. Tanı hemangiom ise iğne ile kurutulması mümkün olabilir, değilse konulacak tanıya göre uygun olacak tedaviler düşünülür.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 33. Anonim

  Merhabalar hocam 7 8 yildir belki daha fazla sag bacagimda dizin baya ustunde deri altinda elimi vurunca hissettigim bir kitle var ne kuculur nede buyur fakat artik kontrol ettirmek istiyorum sizce ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Doğru teşhis için muayene ve gerekirse ultrason çekmek lazım. Lipom, yağ kisti yada iyi huylu ur olabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 34. Doğanay

  Hocam yüzümün sol tarafında çenemin hemen üzerindeki deride 5-6 santim sert bi şişlik var, 2 ay önce de çıktı kendi patlamıştı, tekrar aynı şekilde çıktı. Yeşile kaçan bir renkte bir sıvı geldi, sizce ne olabilir? Şimdiden teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz lezyon büyük ihtimalle kist sebase dediğimiz yağ kisti olabilir, kesin tanı için tabi ki muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 35. Aras eymen

  Hocam belimde hamileyken deride belli olmayan sadece dokunduğunda farkedilen şişlik var çok aşırı sert değil aşırı yumuşakta değil geçen dr gittim dokundu yağ bezesi dedi kan tahlili aldı bobrek ciğerler temiz dedi tiroid normal falan dedi eğer çok büyürse seni rahatsız ederse gel dedi bakalim ona gore cerrahi işlem uygulanır dedi bazen bulamıyorum bazende elime geliyor sizce nedir lütfen ceviz verin lütfen

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetlere göre iyi huylu bir cilt altı bezesi olarak değerlendirebiliriz, en büyük ihtimal yağ bezesi olması. Zaten doktora gidip muayene ve tetkik yaptırmışsınız, doktorunuz da büyürse tekrar değerlendirilmesini önermiş, endişe edilecek bir durum yok. İsterseniz yüzeyel ultrasonla bakılıp biraz daha rahatlamanızı sağlayacak bir sonuca ulaşabilirsiniz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 36. Aras eymen

  Hocam geçen 2 gün kasindi sonra ağrı yaptı 2 gün sogan suyu kaynatıp içtim ağrısı geçti ne çok yumuşak ne çok sert idrar yolu iltahabimda var sizce enfeksiyonmu kapmıştır eşim doktora gidelim dedi ben gitmek istemedim ne olur aydınlatın beni

 37. Aras eymen

  Hocam daha önce yazmıştım karışıklık olmasın diye net yazmak istedim hamileyken bel kismimda böbreklere yakın yerde sadece dokunduğunda belli olan ne çok yumuşak ne çok sert sislik var doktora gittim ultrason çekmedi sadece dokundu yağ bezesidir dedikan tahlili yaptı böbrekler ciğerler temiz troid normal dedi sadece bastırınca ağrıyordu geçen 2 gün kasindi bezenin olduğu yer sonra ağrı yaptı soğan suyu kaynatıp içtim ağrısı geçti hafifledi sizce enfeksiyonmu kapmıştır idrar yolu enfeksiyonumda var çünkü lütfen aydınlatırmısınız beni lütfen şimdiden allah razı olsun hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Daha önce yazdığım cevaba ek olarak söyleyebileceğim bir şey yok, tekrar doktora görünün muhtemelen bir yüzeyel ultrasound çekilir ve ne yapılması gerektiğine karar verilir. Evham yapmaktan daha iyi olur.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 38. Aras eymen

  Haklisiniz hocam kötü birşey olsaydı soğan suyula ağrısı geçmez idi değilmi hocam kan tahlillerindede çıkardı hormonel farklilik çok teşekkür ederim hocam

 39. Fecri Koc

  Merhaba hocam benimde tıpkı gözle görünmeyen ele geln bezen var yaklaşık 8 ay falan oluyorbanada dr sadece muayene tahlil yaptiçok rahatı ederse gel bakarız dedi gecen benim de kasınmıştı agrimaya başladi saracoglunun kurunu yaotim hafifledi sizcedemi yağ bezesi enfekte olmus olabilirmi

  1. Nizam Kurtdere

   Bu tür lezyonları muayene etmeden teşhis koymak mümkün değil ancak tarif edilen şikayetlere göre en büyük ihtimal olarak yağ bezesi yada yağ kisti olabileceği şeklinde tahmin yürütülebilir. Doğrusu muayene ve gerekirse ultrasonla bakıp kesin teşhisi koymaktır.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 40. Fecri Koc

  Kotu bir hastalık olsa kurle falan ağrısı dinmez kaşınmaz değilmi hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Bu söylediklerin lezyonun iyi yada kötü olduğuna yönelik kesin bir kanaat oluşturmaz.

 41. Olcay

  Merhaba ben sitenize yazdım ancak cvp alamadım. Sol üst bacağımda 2 3 cm büyüklüğünde çok sert olmayan bir kitle kevcut üzerine bastığımda herhangi bir ağrı yok sizce ne olabilir.
  Ayrıca aynı bacağımda yoğun kılcal damarlarda morarma var ve bacak arkamda büyük varis var bu durum ağrıya sebep olurmu yoksa bu bacagimdaki bezemi ağrıya sebep olur

  1. Nizam Kurtdere

   Bacaktaki kitle yağ kisti veya yağ bezesi olabilir, kesin tanı için muayene gerekir, bacaktaki ağrı büyük ihtimalle varise bağlı olabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 42. Kübra

  HOCAM sol kolumda deri içinde dokunduğunda sertlik var dışarıdan belli olmuyor bastırsam hafif acıyor ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Bu şikayetler için görmeden bir yorum yapmak zor.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 43. Zeki

  Hocam benim makatımın hemen üstünde sert nohut büyüklüğünde bit kitle var sıkınca ve oturunca acıyor ne yapmam gerekiyor

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen anal hematom, hemoroid, polip olabilir, teşhis koymak için muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 44. Pınar

  Iyi akşamlar hocam uzun zamandır sağ kolumda geçmeyen bir ağrı ve uyuşma var bunun yani sıra arada ellerimde şişmekte oluyor ortopedi doktoruna gittim yorgunluktan olmuş dinlen dedi ama ağrılarım hızla artmaya başladı regli dönemindeyim ve göğüslerinde aşırı şişlik ve elime gelen kitleler var bunun yanı sıra ayıran sağ kolumda baldırın alt kısmında da elime gelen kitle hissettim lütfen yardımcı olun kendimi çok yorgun vede gün içinde çok halsiz hissediyorum ne yapmam gerek

 45. Pınar

  Unuttum yazmayı hocam ve sırtımda da geçmeyen ağrılar var kısacası bütün Kemiklerin agiriyor yürürken bile bacaklarım agiriyor nefes darlığı bile çoğu zaman yaşıyorum ve hangi doktora gideceğimi bilemedim kimse yardımcı olmuyor ve ben kendimi iyi hissedemiyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Bir çok şikayetiniz var, hem nöroloji hemde genel cerrahi uzmanına görünün bazı tetkikler yapılıp şikayetlerinizin sebebi anlaşılabilir, ona göre de tedavi düzenlenir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 46. Asyanın babasi

  Merhaba hocam deri altında şişlik var ama gözle görünmüyor sadece dokunun

  Ĺca belli oluyor yaklaşık 1 yıl olcak dr gittiksadecemuayene etti bezedir dedi kan tahlili aldi aldı bobrek ciğerler temiz dedi geçen normalde dokununca ağıriyor bazen hiç hissetmiyorum bu aralarda kaşınıyor ara ara iltahap almış olabilirmi ama yumusakdegil hocam siz ne dersiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Deri altındaki şişlikler sıklıkla yağ bezesi yada yağ kisti olabilir, ancak kesin tanı için muayene ve gerekirse yüzeyel USG yapılıp tanı konur. Bazen kesin tanı için patolojik tetkik yapmak gerekebilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 47. Ahura

  Merhaba hocam . Sol bacagımda ağrılı kızarıklı beze şeklınde şişlik oluyor ama beze gıbı degıl dokundugumda acıyor cok hassas ve derı altında oynamıyor dort kere doktora gıttım hıc bısı bulamadılar sadece ılk doktor antıbıyotık vermıştı o zaman ıyı olmustu bacagım ama gun gectıkce bacagım şişiyor ayakta durunca ve şişen yerler kızarıyor ayakta fazla durunca tetıklıyor resmen kımse duzgun acıklamıyor yardımcı olursanız cok sevınırım tesekkurler sımdıden <3

  1. Nizam Kurtdere

   Anlattıklarınıza bakarak bir teşhis koymam mümkün değil. Ayakta kalınca oluşan şişlikler dolaşım bozukluğu yada kanda albumin eksikliğinden olabilir, araştırmak lazım

 48. Ahmet

  Merhaba hocam kulağımın arkasının alt kısmında kemiğimin altında boynuma doğru cildimde Elle hissedilen bir yumuşaklık var 1-2cm uzunluğunda ne olabilir ağrı vs yok

  1. Nizam Kurtdere

   İlk akla gelen şey yağ bezesi, kist sebase veya şişmiş lenf bezi, ancak kesin tanı için muayene ve gerekirse USG veya başka tetkikler yapılabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 49. Orkan Isguden

  Merhaba Hocam,

  Dudak üstü bıyık bölümünde fındık kadar yağ bezem var. bir kaç senedir vardı.
  artık fındık kadar oldu. l.Anestezi ile alındığında iz bırakır mı. Kesilmeden alınabilir mi? İnternet’ten araştırdığımız kadarı ile lazer ile de alınabilir diyor. Bu konuda görüşlerinizi rica ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Eğer ciltaltı bir beze ise cerrahi olarak alınır, ciltten kaynaklanan ve dermal polip dediğimiz et beni gibi ise radyofrekans ile alınabilir, o zaman minimal iz kalabilir, laser bu tip lezyonlarda kullanılmaz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 50. Anonim

  Merhaba sag ve sol kasık tarafları da sert şişlikler ver ve sag kolumun dirsek üst kısmında damarın altında gözle görülür şişlik var birde koltuk altımda yumusak bir şişlik var cevap verirseniz sevinirim.

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi şişlikleri olabilir ama mutlaka muayene edip ona göre karar vermek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 51. mustafa sinanoğlu

  sn hocam benim belimde 2 cm büyüklüğünde bastırınca yumuşak yerinden oynayan bir beze var bunu 4 yıl önce fark ettim dıştan görünmüyor sadece elle dokununca fark edlibiliyor ustune bastırınca saga sola hareket ediyor ne öneririsiniz teşekkür ederim .

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi gibi görünüyor, kesin tanı için görmek lazım, rahatsız ediyorsa lokal anestezi ile alınabilir. Hızlı büyüme olursa mutlaka incelenmesi lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 52. Anonim

  Merhaba hocam yuzumde sert sivilce gibi siskik bastirdigina agri yapmaz ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Kistleşmiş akne yada kist sebase olabilir, kesin tanı için muayene gerekir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 53. Hakan turan

  Hocam almış olduğum bi kimyasal sonrası vücudumda lenf bezlerinin sık olduğu yerlerde aşırı kasinmalar oldu bunlar lenf b3zlerinden olduğunu düşündüğüm yerlerden bazen sivilce şeklinde çıkıyor ama içlerinde iltihaba benzer birşey yok kanıyor kaşıdıkça ve kaşıdıkça başka yerlere de bulaşıyor kasımlarımda kollarımda ve karnımda genelde oluyor alerji için iğne yaptırdım doktora çıktım kan tahlili yaptırdım bisey çıkmadı vermiş oldukları krem antibiyotikte faydasız kaldı ne önerirsiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ ve ter bezlerinin iltihabına bağlı tarif ettiğiniz bir hastalık var, bunun için iyi bir dermatoloji uzmanına görünmelisiniz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 54. Ayten

  Hocam merhaba genital bolgemin yan tarafında bastırıldığnda nohut kadar hissedilen içten olan bir şişlik çıktı,dış görünümde birsey yok, acaba bu nedir ve ameliyatsız tedavisi olamaz mı

  1. Nizam Kurtdere

   Ağrısı yoksa muhtemelen yağ kisti yada beze olabilir, bunlar cerrahi girişimle çıkarılarak tedavi edilir. Yinede kesin tanı için muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 55. mahinur bilge yazıcı

  hocam annemin kolunda yaklaşık on yıldır yağ bezesi gibi bir şey var çok büyük değil çok fazla yumuşak ve yaa çok fazla sert değil deri altında bu riskli bir durummudur?

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetler lipom denen yağ bezesine uyuyor, bunlar zararsızdır. Ancak hızlı büyüme gösterenleri riskli olabilir. Tereddütleri ortadan kaldırmak içim muayene olmasında fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 56. Ilker

  Hocam cenemin sağ tarafında bi şişlik var sağa sola oynuyo ama öyle arkadaslarinki gibi dıştan belli olmuyo kızarıklık filan yok 2 aydır da sağ çene azı disimde iltahaplanma var buna bağlı bi beze olabilirmi

  1. Nizam Kurtdere

   Diş iltihabından sonra geliştiyse olabilir ancak kesin tanı için muayene olmanda fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 57. Derya

  Hocam sağ kol iç kısmında birkaç senedir bir şişlik var yumuşak sağa sola oynayan uzun süredir var ama 3 cm en fazla ne olabilir acaba

 58. Derya

  Annemde babamda da var daha önce gözümden yag bezesi elindi.sonra kafamda cıktı.simdide kolumda genetik mi oluyor

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezelerinde ailevi yatkınlık var bazı ailelerde daha sık görülebilir, sizin tarif ettiğiniz şikayetler de yağ bezesine uyuyor, yinede kesin tanı için muayene olmakta fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 59. Ibrahim

  Hocam kasigiminda sert kirmizi bir sislik var bunun sebebi nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Ağrılı ise iltihabi bir şişlik olabilir, ağrı yoksa kist yada yumuşak doku kitlesi olabilir, kesin tanı için muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 60. Ibrahim

  Basinca hafif agri yapiyor hacam

 61. Hocam benim gozumun biraz altinda yuvarlar sert bir sislik var cok buyuk degil ama baya icinde doktora gitmelimiyim

  1. Nizam Kurtdere

   Ne olduğunun tam olarak anlaşılması için muayene olmanızda fayda var. (Kolay bir tedavisi olabilir)
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 62. Menşure

  Hocam iç kolumda şişlik ve sertlik var ceviz büyüklüğünde. Kızarıklık ya da dışardan hiçbirşey yok. Çok ağrı da veriyor ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Ne olduğunu anlamak için daha ayrıntılı bilgi ve muayeneye ihtiyaç var, görüp ona göre karar vermek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 63. Asyanın babasi

  Hocam merhaba cevao verirseniz sevinirim benim sürekli sol kulağımda kulak mememin hemen arkasinda kıkırdağın altında sürekli şişlik olur geçen su kaçmış perde varmış gibi his vardi grip oldum o his geçti küçücük mercimek kadar kaldı şimdide sağ kulağımın arkasında çıkmış yumuşak aynı tarif ettiğim yerde ama sağ kulağımda acaba kulak enfeksiyonumu yoksa başka birseymi cevap verirseniz çok sevinirim

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen küçük bir yağ kisti, ama kesin teşhis için muayene olmanız lazım.

 64. Asyanın babasi

  Hocam yarın için randevu aldım inşallah kötü birşey değildir bölümdede hamileyken çıkmıştı umarım kötü birşey değildir kan kanseri olmaktan korkuyorum belirtileri arasindami acaba yoksa gereksiz evhammi

  1. Nizam Kurtdere

   Gereksiz yere evham yapıyorsunuz, muayene olup bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

 65. Yelda

  Hocam sırtımın alt kısmında belimde gözle görülmeyen elle dokunuldugunda hissedilen sert bir şişlik var.. Bi kac ay once farkettıgımde kucuktu.. Ama biraz büyümüş uzunlamasına buyuyor. Sert ve hic yeri değişmiyor hep aynı yerde..ağrı olmuyor..

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi yada yağ kisti olma ihtimali yüksek ama birçok ur çeşitleri de böyle göründüğünden muayene edip kesin teşhis edilmesi ve ona göre bir tedavi yöntemine karar verilmesi lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 66. Yiğit baltacı

  Doktor Abi selamlar 🙂 buradaki bütün hasta arkadaşlara sağlıklı gelecek dilerim.

  Benim yanağımda hemen hemen sürekli 3, 4 ay arayla deri altında çok küçük başlayıp 4, 5 güne gözle görülür büyüklüğe ve hissedilir acıya gelebiliyor. Bir keresinde paytlaşmıştım iltihap gibi bişi çıktı..
  Şuanda öyle böyle bir misket topu büyüklüğünde

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen küçük bir yağ kisti yada kistleşmiş akne olabilir, doğru teşhis için muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 67. Merve

  Hocam merhaba benim kac aydan beridir sol koltuk altımda gözle zor görülür küçük yumuşak şişlikler ortaya çıktı ara sır akoltuk altım agrıyor bugun kolumun iç kısımda cok hafuf bir şişlik hissettim nedeni ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Koltuk altında lenf bezi şişliği yada kıl kökü iltihabı ağrılı şişlik yapabilir, muayene ve gerekirse bazı tetkikler yapılarak kesin tanı koymak gerekir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 68. Canan

  Mrb hocam ilk omurgamın üzerinde ve daha sonra da kol ve bacaklarımda dışarıdan görülmeyen ama ağrılı şişlikler oluştu hepsi aynı anda değil ama biri indi sonra başka yerden çıktı devlet hastanesinde yüzeysel ultrason a sıra 1 ay sonraya verildi kafama takılıyor ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz bulgulara bakarak teşhis koymak mümkün değil, gerekli tetkiklerin yapılması lazım.

 69. Çiğdem

  Merhaba. Annemin sağ kolunun iç kısmında yani kan alınan damarların üst kısmında dokununca hafif içten bir şişlik var. Kolunu cok kullanınca ağrı yapıyor Ama dinlenince ağrı geçiyor hafifliyor. Ilk başta bu şişlik yokken ağrı vardı fiziğe gitmişti. Kasların çok gerilmiş demiş doktor. Ondan bir ay sonra gibi bir süre sınra bu ufak şişlik oluştu. Ne olabilir Ve bunun için hangi bölüme gitmek gerekir?

  1. Nizam Kurtdere

   Cerrahi bölümüne muayene ve yüzeyel ultrason ile büyük ihtimalle tanı konur, konamazsa başka tetkikler yapılabilir.

 70. Fecri Koc

  Hocam yağ kisti, yağ bezesi, lipom üzerine basınca ağrı yaparmı veya kaşıntı hissi verirmi nedir acaba sizce ????

  1. Nizam Kurtdere

   Her ikisi de normalde ağrısız, ancak ezilirse ağrı ve inflamasyon yapar ve kaşınabilir.

 71. Fecri Koc

  Elimle bastirdigimda bazen uzanınca kaşıntı ağrı yapıyor 1.68 boyum 83 kiloyim tatlı şeyler yiyince kendini bazen hissettiriyor sizce nedir kilo mu ağırlık veriyordur

  1. Nizam Kurtdere

   Kilo ile ilgisi olduğunu sanmıyorum, sorularınıza cevap alabilmek içim muayene olmanızda fayda var.

 72. Asyanın babasi

  Hocam 4 ay önce kan tahlili alındı ultrasona grek görmedi böbrekler ciğerler temiz dedi acı verirse rahatsız ederse ultrason çekeriz dedi

  1. Nizam Kurtdere

   Doktorunuz şüpheli bir durum olsaydı tetkik isterdi.

 73. Asyanın babasi

  Teşekkürler hocam 5 ay oldu sanırım yapalı ondan öncede 5 aydı zaten vardı kötü birşey olsa hormonlarda bellibolurdu sanirim

 74. Çiğdem

  Teşekkürler.
  Sizce ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene edip tetkik etmeden bir şey diyemem

 75. Mustafa

  Selam ben engelliyim belden aşağısını hissetmiyorum makata yakın bir bölgede yara oluştu önce bi şişlik meydana geldi daha sonra bir kaç yerinden sivilce üredi ve o sivilcelerden sarımsı bir şekilde iltihap çıktı ve o oluşan şişlik yaraya dönüştü ki bu normal bası yarası gibi değil yaranın oluştuğu yer çok sert kist olabilirmi acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Bu durumda yorum yapabilmek için muayene ve bazı görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç var.

 76. Aylin

  Merhaba sol kol eklemimde çok minik bir şişme oldu elimle kontrol ettiğimde elime oyuncak tabanca mermisi büyüklüğünde bir şey geliyor sert değil büyüme yok sizce kötü huylu bir şeymidir :((

  1. Nizam Kurtdere

   Çok büyük ihtimalle iyi huylu bir kitle ama işi şansa bırakmak doğru değil, muayene olup kesin tanının konması lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 77. Hocam merhaba kızımın sağ kolunda ilk basta morluk oluştu sonra o yer şişti küçük sivilce boyutundaydi 2 hafta sonra biraz daha şiştigini gördüm onu rahatsiz etmiyor acısı yok ama benim aklım kalıyor yinede sizde nedir??

  1. Nizam Kurtdere

   Bu tarife göre bir şey söylemek zor, en doğrusu muayene ve gerekirse bazı tetkikler ile kesin tanı konması olur.

 78. saadet

  Hocam merhaba 18 yasinda fark ettiğim boyun birlesiminde kitle fark etmistim film ve muayene sonucu kaburga kemik sayisinin erkeklerin kemik sayisiyla es it oldugu için Olustugu soylendi suan yasim 30 ve iki gebeljk yasadim kilo aldigim donemlerdw cok agri yasadim bastirma tarzi dokundugumda nefesim kesiliyor tekrar gorunmem gerek mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Uzun zamandır kontrol olmamışsınız ve şu anda şikayetleriniz artmış, tekrar muayene olmanızda fayda var.

 79. Ahmet

  Hocam yüzümün sol tarafında yanağımın altında bir sertlik var hrnüz 19 yaşıma yeni girdim yaklaşık 1 senedir duruyor doktora gittim fakat geçici sivilce denildi önemli bir şey olmadığı söylendi şimdi ise yurt dışındayım hala derimin altında duruyor bozuk para genişliğinde ve tutunca yuvarlak bir sakız gibi duruyor pek dikkat çekmiyor ama yakından bakan insanlar oranda bür şey var diyor Çok rahatsızım bu konudan

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ kisti olabilir, görmek lazım, gerekirse yüzeyel ultrason yapılabilir.

 80. Şahin

  Hocam merhabalar sırtımda böbreğin olduğu tarafta bi şişlik vardı yaklaşık 1.5 yıldır hiç göstermedim dr a. Şimdi iki gündür şişlik büyüdü ve sırt bölgeöde ağrı oluşmaya başladı.Ne olabilir sizce

  1. Nizam Kurtdere

   Görmeden yorum yapmak doğru olmaz, sıklıkla yağ bezesi ve yağ kisti ile karşılaşıyoruz, ama muayene ve gerekirse tetkik ile kesin tanı koymak lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 81. Seren

  Merhaba hocam 28 yaşındayım ensemin solunda saçlı bölgede 2 gündür elime qelen ağrısız biraz buyuk sert sislik var sizce tehlikeli bisey midir:(

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene bulguları ve bazen tetkik etmeden ne olduğu ile ilgili kesin bir kanıya varamayız, bu durumlarda sıklıkla iyi huylu durumlarla karşılaşırız. Muayene olup kesin tanıya varmak en doğru yoldur.

 82. Mira

  Merhaba doktor bey,
  Sol kolumu gerdirince eklemin biraz üstünde pirinç gibi bir şey var içerde. Ama sol kolumu gerdirince sadece elle fark edebiliyorum aynısı sağ koldada var ama sağ kolda ki çok zor arayınca bulunuyor. Sizce doku gibi bir şey mi yoksa kötü bir şey olabilir mi dediğim gibi yuvarlak değil pirinç gibi bir şey

  1. Nizam Kurtdere

   Çok büyük ihtimalle önemsiz bir şey, belki ganglion olabilir. endişe etmemek için muayene olmakta fayda var.

 83. Timur

  Hocam selamlar 2 gün önce saģ koltuk altımda 10 cm asagasında nohut buyuklugunde kitle farkettim bastirınca acımıyor biraz sert yerinden oynuyor cok korktum lenfoma olabilirmi yasım 30

  1. Nizam Kurtdere

   Çok abartılı bir tahmin yapmışsınız, yağ kisti, yağ bezesi biraz büyümüş lenf bezi olabilir. Muayene olup kesin tanının konması sizi gereksiz evham yapmaktan kurtarır.

 84. Elif

  Merhaba koltuk altımda önce sivilce sandığım sonra dokunduğumda sert küçük bit yuvarlak olarak elime geldi.Dokunduğumda ve bastırdığımda inanılmaz acı veriyor.Doktora gitmelimiyim.Ve endişeleniyorum.Yardımcı olurmusunuz?

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen kıl kökü yada ter bezi iltihabı olabilir, endişelenmeyin ama muayene olup tedavi olmanız lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 85. Nisanız

  merhaba hocam cilt altında fark edilen şişlikler hangi durumlarda tehlike oluşturur ?

  1. Nizam Kurtdere

   Hızlı büyüyen ve ağrısız olan şişlikler daha riskli olarak kabul edilir ve kesin tanı için araştırılır veya alınıp mikroskop altında incelenir.

 86. Mira

  Merhaba doktor bey,
  HOCAM BEN SİZE BUNU YAZMIŞTIM AMA BENİM BAHSETTİĞİM YER KOL EKLEMLERİ . BİLEK DEĞİL SADECE KOLUMU GERDİRDİĞİMDE BELLİ OLUYOR DEDİĞİM GİBİ SİZ GANGLİON DEMİŞSİNİZ AMA O KİST EL BİLEKTE ÇIKIYOR DİYE BİLİYORUM YANLIŞ BİLİYORDA OLABİLİRİM TABİİ. SADECE SORUM YANLIŞ ANLAŞILMIŞ OLABİLİR DİYE YAZDIM. Bahsettiğim şey çok minik prinç kadar ve prinç şeklinde . Sol kolumu gerdirince eklemin biraz üstünde pirinç gibi bir şey var içerde. Ama sol kolumu gerdirince sadece elle fark edebiliyorum aynısı sağ koldada var ama sağ kolda ki çok zor arayınca bulunuyor. Sizce doku gibi bir şey mi yoksa kötü bir şey olabilir mi dediğim gibi yuvarlak değil pirinç gibi bir şey

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene ve tetkik olmadan sadece tarifle kesin tanı koyamayız, sadece bir fikir alışverişi olur, tarif ettiğiniz şikayet önemli gibi görünmemekle birlikte bir ortopedi uzmanına görünmenizde fayda var. [ganglion el bileği dışında da görülebilir)

 87. Ece

  Merhabalar Hocam ben sırtımdan yağ bezesi aldırdım 4-5ay kadar önce ameliyat yerinde kaşıntı oluyor sizce neden olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen yarada skar reaksyonu olabilir, kızarıklık ve yarada kabarma varsa tedavi gerekir, yoksa önemli bir durum yok demektir.

 88. Fatma

  Hocam annem kemiklerinde sık sık ağrı yaşıyor ayrıca sol el bileğinde higromaya benzer şişlik tedavi amaçlı bir şey yapıbilir mi ayrıca sağ kolundada dirseğin ön kısmında belli aralıkta şişlik oluşuyor. Lütfen yardımcı olur musunuz çoğalmasından korkuyoruz.

  1. Nizam Kurtdere

   Bunun için endişe etmek yerine konunun uzmanı olan ortopedi doktoruna görünün kesin tanı konup, tedavi konusunda sizi bilgilendirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017