Cilt altı Şişlik, Beze ve Yumrular

 Beze Nedir?

Cilt altında bulunan ve elle sert veya yumuşak olarak hissedilen şişliklere halk arasında beze denilmektedir. Nispeten daha büyük olanları yumru olarak adlandırılır. Tıbbi olarak cilt altında şişlik ile kendini gösteren birçok farklı lezyon vardır. Bunlar arasında en sık rastlanan şişlikler  Lenf bezi  şişlikleri, lipom  (yağ bezesi) ve  kist sebase (yağ kisti) diye bilinen lezyonlardır. Bunların dışında iyi huylu birçok  tümörden, daha nadir olarak görülen kanserlere kadar birçok hastalık cilt altı şişlik ile kendini gösterebilir. Cilt altı bezeleri büyük oranda iyi huylu hastalıklara bağlı olmakla birlikte hastada hayati tehlike de dahil olmak üzere ciddi sonuçları olan kanserlerin belirtisi olabilir. Bu nedenle cilt altı şişlikleriyle karşılaştığımızda doktora muayene olmak konusunda tereddüt etmemeliyiz. İhmal edip muayene olmakta gecikmek telafisi mümkün olmayan sonuçlara sebep olabilir. Erken tanı ile kanser gibi bir çok ciddi hastalığın tedavisi mümkün olmaktadır.

Bezeler çok farklı lezyonlar olduklarından, oluş sebepleri de kaynaklandığı dokulara göre birbirinden  farklılık gösterirler. Teşhis, takip ve tedavi yaklaşımları da birbirinden farklıdır.

  Cilt altı beze ve yumrular nasıl teşhis edilir ?

Her ne kadar cilt altı bezeler birbirinden farklı olsa da teşhis ve takipte ortak prensipler uygulanır. Buna göre muayene ile birçok şişlik tecrübeli  hekimler tarafından teşhis edilebilir. Gerekirse yüzeyel  ultrason çekilir. Nadiren tomografi veya MR gerekebilir. Buna rağmen nadiren de olsa kesin tanı konamayan bezeler olabilir. Bunlar teşhis ve tedavi amaçlı cerrahi olarak tamamen çıkarılır ve patolojik tetkik için gönderilir yada değişik yöntemlerle sadece teşhis amaçlı parça alınıp yine patolojiye gönderilir. Bu durumda çıkacak sonuca göre sonradan gerekli cerrahi müdahaleler uygulanır.

  Sık rastlanan cilt altı beze ve yumrular:

-Lipom tedavisi;

            3 adet lipom

Halk arasında yağ bezesi olarak adlandırılır. Adından da anlaşılacağı gibi yağ dokusundan kaynaklanan bir kitledir. Vücudun herhangi bir yerinde cilt altında veya daha derin dokularda bulunabilir. Bir veya çok sayıda olabilir. Düzgün sınırlı ve yumuşaktır,  bastırmakla cilt altında yerinden sağa sola oynatılabilir. Büyüklüğü  birkaç milimetreden 5-10 santimetreye  kadar değişebilir. Nadiren daha büyük  olabilir. Büyük olanları liposarkom denen yağ dokusu kanseri  ile karışabilir. Lipom teşhisi sıklıkla muayene ile konabilir, şüphe duyulan hastalarda ultrason yada MR gibi görüntüleme tekniklerinden faydalanarak teşhis edilir. Yağ bezelerinde ailevi yatkınlık söz konusudur. Yani bazı ailelerin bireylerinde daha sık görülebilir. Şüpheli olan veya bir şekilde rahatsızlık yaratan lipomlar lokal anestezi altında geleneksel cerrahi müdahale ile çıkarılarak tedavi edilir. Rahatsızlık vermeyen yağ bezeleri takip edilir ve hızlı büyüme olursa liposarkon şüphesi nedeniyle tanı amaçlı cerrahi olarak alınıp patolojik tetkiki yapılır.

-Kist sebase tedavisi;

Yağ kisti olarak adlandırılır. Sıklıkla saçlı deride görülmekle beraber vücudun değişik bölgelerinde bulunabilir. Bir veya daha çok sayıda olabilir. Büyüklüğü birkaç milimetreden  5-6 santimetreye kadar değişen yuvarlak bir şişliktir. İltihaplanırsa ağrı ve apseleşme yapabilir. Bazı ailelerde ailevi yatkınlık nedeniyle daha sık görülür. Çoğunlukla muayene ile teşhis edilebilir. Şüphe varsa  yüzeyel ultrason yada MR çekilerek teşhis konur. Lokal anestezi altında geleneksel cerrahi yöntemle alınarak tedavi edilir.

-Lenf bezleri:

Boyun yan ve ön tarafları, koltuk altları ve her iki kasık etrafında cilt altı bölgede yerleşmiş birçok lenf bezi bulunmaktadır. Bunlar ancak değişik sebeplerle büyüdüğünde elle hissedilir. Birkaç santimetreye kadar büyüyebilir,  kısmen yumuşak yada sert ve yerinde sabit olabilir. Büyüme sebebi sıklıkla bölgeye yakın iltihabi hastalıklardır. İltihap sebebi ile büyüyen lenf bezleri genellikle ağrılıdır. Daha seyrek olarak bir kanserin yayılması veya lenf bezinin kendi kanseri de büyümeye sebep olabilir. Bunlar ağrısızdır. Neredeyse tüm kanser çeşitlerinin ilk yayıldıkları yerler en yakın lenf bezleri olduğundan kanser hastalarının teşhis ve takibinde lenf bezleri büyük önem taşır.  Teşhis için muayene, ultrason veya diğer tetkik ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanılır. Gerekirse  cerrahi olarak alınıp patolojik tetkiki yapılarak kesin tanıya varılır. İltihabi lenf bezi şişlikleri antibiyotiklerle tedavi edilir. Diğerleri için sebebe yönelik tedavi uygulanır.

Bunların dışında cilt altında şişlik ve yumru yapan ve daha nadir görülen birçok iyi ve kötü huylu tümör yada kanserler bulunmaktadır. Hepsi de aynı prensiple önce muayene edilir,  gerekirse çeşitli tetkik ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanarak teşhis edilmeye çalışılır. Şüphe varsa teşhis amacıyla kısmen veya tamamen cerrahi olarak çıkarılır ve patolojik tetkik için gönderilir.

  Görüldüğü gibi cilt altındaki şişlik ve yumruların çoğu iyi huylu olmakla birlikte bazıları hayatı ciddi olarak tehdit eden kanser veya kanserin yayıldığı bezeler olabilir. Bu durumla karşılaşıldığında  erken tanı hayat kurtarıcı olduğundan doktora bir an önce görünmek hayati taşır.

458 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. serkan

  hocam boynumun üstünde şişkinlik var elime çok geliyor bunu aldırmak istiyorum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Alınıp alınmaması yönünden karar vermek için görmek lazım.

 2. engin

  hocam başımda kocaman ben var ama baya büyük onu alabilirmisiniz?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Gelin görelim yada resmini atın.

 3. Seyfi

  Hocam merhaba, kafamdaki yağ bezesini 2 sene önce aldırdım, yine aynı yerden çıktı. Aldırınca yine çıkacak mı hep böyle?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Kapsülü ile tamamen çıkarılırsa tekrar çıkmaz, ya tam çıkarılamadı veya yanından başkası yeniden oluşmuş olabilir.

 4. kayhan

  merhaba hocam lipom alındıktan sonra patolojiye gitmeli mi dır ?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Lipom olduğundan emin olunursa patolojiye gerek yok, bazen şüpheli durumlar olabilir o zaman patolojik tetkik gerekir.

 5. Kamil

  Kolumda bastırınca belli olan lipom olduğunu tahmin ettiğim şişlik var. Lokal anestesiyle alınır mı?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Lipom özel durumlar dışında lokal anestezi altında küçük cerrahi girişim ile alınır.

 6. Ayse

  Hocam zaman zaman özellikle ayak altımda ve avuç içinde ağrılı küçük şişlikler olup gediyor. Gözlerimde de aynı şekilde kaşıntı ağrı ve şişme oluyor bunun allerjik olduğunu biliyorum ama el ve ayaktaki neden olabilir? Teşekkür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Bu konu dermatolojinin alanına giriyor, ama allerjik ve benzeri reaksyonlar vücudun her yerinde gelişebilir. Tedavide sebebin ortadan kaldırılması lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 7. nurettin

  merhaba hocam aynı gün için de 3-4 tane yağ bezesi alınabilinir mi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Evet aynı anda 3-5 ayrı müdahale lokal anestezi altında yapılıp yağ bezeleri alınabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 8. Uğur

  Merhaba hocam, koltuk altlarimda sislik iltihap oluyor daha once apse bosalttilar tekrar oluşuyor ne yapmak lazim kesin çözümü varmi agrisi da oluyor ates yapiyor tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Koltuk altı salgı bezlerindeki bozukluğa bağlı olarak sık iltihap ve abseleşme hastalığı olabilir, mümkün olduğunca temiz ve kuru tutun, koltuk altı kılları için laser epilasyon faydalı olabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 9. Lara

  Merhaba hocam popomun yanaklarinda gecmek bilmeyen sivilceler ve apseler olusuyor beze gibi neden kaynaklanir ve nasil tedavi olur bilgilendirirseniz sevinirim tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Cilt altı ter ve salgı bezlerindeki bozukluk bahsettiğiniz şikayetlere sebep olabilir, Cildin kuru ve temiz tutulması ve alkali sabunlarla yıkamaktan kaçınılması faydalı olabilir. Kıllı bir bölge ise laser epilasyon yapılabilir. Cildiye uzmanına muayene olmakta fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 10. Figen

  Ense kökümde bir brze gibi şişlik var. Lenf nodülü olduğunu söyledi gittiğim bi doktor. Alınabilr mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf nodülleri vücudun birçok yerinde var ve ancak şişince hissedilir. Şişmesine neden olan faktör genellikle o bölgedeki iltihaplanmadır, iltihap geçince nodül küçülür. Şüpheli bir durum söz konusu olursa kesin tanı için lenf nodu cerrahi olarak alınıp patolojide incelenir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 11. selen

  merhaba hocam boyun bölgemde lipom var alınmasının bir sakıncası var mı dır ?

  1. Nizam Kurtdere

   Lipom ise alınabilir, bir sakıncası olmaz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 12. Aysenur

  Merhaba gobegimde yag bezesi çıktı hamileyimde alinabilirmi bebeğime zararı olurmu?

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene ile lipom olduğuna karar verilirse bebeğe zararı olmaz ve tedavi gerekecekse doğumdan sonra cerrahi olarak alınabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 13. Ppaki

  Hocam kolay gelsin. Başımda saçlı bölgesinde yağ bezesi var. Alınırsa daha sonrasında o bölgede saç çıkarmı ?

  1. Nizam Kurtdere

   Evet saçlar çıkmaya devam eder.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 14. Aliye

  Hocam göz çevresindeki yağ bezelerini de alabiliyor musunuz

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi ise evet alıyoruz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 15. Yaren

  Doktor bey estetik dikiş yapıyor musunuz. iz kalıyor mu

  1. Nizam Kurtdere

   Yerine göre estetik dikiş atıyoruz. Uygun olanlarda iz kalmaz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 16. Nagihan

  Hocam kaşımın üzerinde yağ bezesi var. aldırmak istiyorum iz kalır mı

  1. Nizam Kurtdere

   İz kalıp kalmayacağı konusunda yorum yapmak için bezeyi görüp hangi yöntemle alacağımıza karar vermiş olmamız lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 17. Münevver

  Hocam bacağımda yağ bezesi gibi bir şişlik var. ama çok sert sanki içerde taş varmış gibi . bunu aldırsam zararı olur mu

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi elastik kıvamlı kısmen yumuşak bir kitle şeklinde olur, taş gibi sert ise ne olduğunu muayene ve gerekirse alınıp mikroskop altında inceleyerek anlayabiliriz. Alınıp alınmayacağına muayene sonrası karar verilebilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 18. Saliha

  Hocam göz altındaki yağ bezelerini alabiliyor musunuz

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi ise alıyoruz, gözaltı torbalarını plastik cerrahi alıyor.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 19. sevim

  hocam merhaba saçlı derideki yağ bezesini alınca kıl köklerine zarar olur mu ? ya da tekrar çıkar mı yağ bezesi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi alınırken saç köklerine zarar gelmez, tam tersine yağ bezesinin baskısı ile zayıflamış kökler beze alınınca daha canlı hale gelir. Yağ bezesi düzgün alınırsa tekrar çıkmaz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 20. Gızem

  Bır hafta once sabah kolumda morluk oldugunu farkettım bayagı genıs ve cok belırgındı hıc bır yere carpmadıgıma emınım 2 gun oncede moraran yerde derı altında top gıbı kucuk sertlık oldugunu farkettım normalde acımıyor ama bastırdıgımda acısını hısswdıyorum nedenı ne olabılır cevaplarsanız sevınırım

  1. Nizam Kurtdere

   Bu tür morluklar sıklıkla farkında olmadan hafif travmalara bağlı olarak gelişir. Kan pıhtılaşması ile ilgili bazı hastalıklar ve kan sulandırıcı ilaç kullananlarda da görülebildiği için muayene olup gerekli kan testlerini yaptırmanızda fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 21. sevgi er

  hocam saçlı derideki yağ bezesi alınırsa o bölgeden saç çıkmaya devam eder mi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Evet saçlar çıkmaya devam eder.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 22. Emine eroglu

  Hocam uzun zzmsdit middmin altinde sertlik var drimin altinda bhagif basdirdigimda aciyor sanki buyuyolar napacagimi bilemedim ediselendim bana yardimci olurszniz cok sevinirim biz avrupada tzm ne oldugunu soylemiyorlar

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezeleri yada fıtık olma ihtimali var muayene etmeden tanı koymak mümkün değil.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 23. Anonim

  Hocam ayağımın üst sağ bölgesinde kemik gibi çok sert bir kitle var ani büyüdü agrisi falan yok ne yapmalıyım.

  1. Nizam Kurtdere

   Ortopedi uzmanına muayene olmalısınız.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 24. IsgandRovA hicran

  Salam manim qolmda brnunun yiqarsan yeni goznyn boyrna balaca siza ciximsdi onu eliyla olardi ysty baqlanib sanin alinda não balaca SIS var onu mana yaza Bilirsiz xais ediram

  1. Nizam Kurtdere

   Anlayamadım, bizim türkçeyle yazabilirmisiniz.

 25. Esin

  Hocam sırtımda şiş sert ve bastırınca ağrı yapıyor kist olduğunu düşündüm bir an sizce ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Kist sebase yada lipom olma ihtimali yüksek ancak yinede muayene edip ona göre karar vermek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 26. Pelin

  Merhaba.yanagimda üç buçuğa bir buçuk büyüklükte yağ bezesi var.disardan aldirirsam ız kalacak içerden alır mısınız ağız mukozasina çok yakın

  1. Nizam Kurtdere

   Ağız içindeki cerrahi müdahaleleri KBB uzmanları yapıyor, yağ bezesi içeriye yakınsa iz kalmaması açısından ağız içinden alınması mantıklı görünüyor.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 27. Humeyra

  Hocam bacağımda iç tarafında beş yıldır doğumdan beri şişlik var çok şert değil hafif oynuyor aynı boyutta büyümedi sma yazıları okuyunca korktum ne yapabilirim

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz yağ bezesini düşündürüyor, daha doğru bilgi almak için muayene olmanızda fayda var. SMA ile hemen bağlantı kurmanız anlamsız.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 28. Müslüm

  5 yaşındaki oğlumun sol şakak kısmının 1 cm üstünde hemen deri altında elle yüzeysel bakılınca anlaşılan mercimek büyüklüğünde 5-6 adet şişlikler mevcut bunları 2-3 ay önce farkettik 2-3 adetti şu an 5-6 adet oldu şişlikler hareket ediyor büyüyor bazen çoğalıyor ve küçülüyorlar MR çekildi, ultrason yapıldı, röntgen çekildi ve kan testi yapıldı çok şükür her hangi kötü bir sonuç çıkmadı ve fibrom denildi. Ama anne baba olarak çok tedirginiz şişliklerin tedavisi var mı ne yapmalıyız detaylı bir
  açıklama yapar mısınız ? Teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Şişlikler büyüyorsa cerrahi olarak alınabilir, bunun için çocuk cerrahisi ile görüşmeniz lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 29. Pelin

  Yanagimdaki yag bezesi için içten müdahale istediğimi söylemiştim. Kbb uzmanı alır dediniz. Bunu alabilecek bir uzmana ulaşamıyorum. Herkes birilerine yönlendiriyor.isim rica ediyorum sizden hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Üniversiteden hocalarla görüşebilirsiniz.

 30. yusuf

  hocam merhaba vücudumda 4 5 yerde farklı büyüklüklerde deri altında genelde rahatsız etmeyen yağ bezeleri olduğunu düşündüğüm şeyler var. 5 6 yıldır fark ediyorum bunları. Biri küçük kolumda. biri göbek deliği üstünde biri de bel arka tarafında. Yumuşak yuvarlak bir his veriyorlar. Bunlar tehlikeli midir? Hangi bölüme göstermem lazım?

  1. Nizam Kurtdere

   Anlattığın şikayetler yağ bezesi gibi görünüyor. Kesin tanı için cerrahi uzmanına görünmek lazım. Yağ bezeleri tehlikeli değil ancak yağ bezesine benzeyen başka hastalıklar olduğu için kesin tanı koymak gerekir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 31. Deniz

  Merhaba, 10 gün önce bacaklarimda ikişer tane şişlik oluştu. Boyları 1 cm’den fazla ve aniden çıktılar. Epeyce sertler, çok yoğun bir ağrı yok ama biraz da ağrıyor. Ne olabilir? Hangi uzmana gorunmeliyim?

  1. Nizam Kurtdere

   Şişliklerin ne olduğu konusunda bir yorum yapmak için yeri ve muayene bulgularını bilmek lazım, cerrahi uzmanına görünmenizde fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 32. Merve

  Hocam iki senedir yüzümde deri altında hafif mor renkli iki tane şişlik var sivilce ilacı kullandım yine de geçmedi. Ne yapabilirim iğneyle kurutulabilir mi

  1. Nizam Kurtdere

   Sorunuza doğru cevap vermek için muayene ve kesin tanı konması gerekir. Tanı hemangiom ise iğne ile kurutulması mümkün olabilir, değilse konulacak tanıya göre uygun olacak tedaviler düşünülür.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 33. Anonim

  Merhabalar hocam 7 8 yildir belki daha fazla sag bacagimda dizin baya ustunde deri altinda elimi vurunca hissettigim bir kitle var ne kuculur nede buyur fakat artik kontrol ettirmek istiyorum sizce ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Doğru teşhis için muayene ve gerekirse ultrason çekmek lazım. Lipom, yağ kisti yada iyi huylu ur olabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 34. Doğanay

  Hocam yüzümün sol tarafında çenemin hemen üzerindeki deride 5-6 santim sert bi şişlik var, 2 ay önce de çıktı kendi patlamıştı, tekrar aynı şekilde çıktı. Yeşile kaçan bir renkte bir sıvı geldi, sizce ne olabilir? Şimdiden teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz lezyon büyük ihtimalle kist sebase dediğimiz yağ kisti olabilir, kesin tanı için tabi ki muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 35. Aras eymen

  Hocam belimde hamileyken deride belli olmayan sadece dokunduğunda farkedilen şişlik var çok aşırı sert değil aşırı yumuşakta değil geçen dr gittim dokundu yağ bezesi dedi kan tahlili aldı bobrek ciğerler temiz dedi tiroid normal falan dedi eğer çok büyürse seni rahatsız ederse gel dedi bakalim ona gore cerrahi işlem uygulanır dedi bazen bulamıyorum bazende elime geliyor sizce nedir lütfen ceviz verin lütfen

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetlere göre iyi huylu bir cilt altı bezesi olarak değerlendirebiliriz, en büyük ihtimal yağ bezesi olması. Zaten doktora gidip muayene ve tetkik yaptırmışsınız, doktorunuz da büyürse tekrar değerlendirilmesini önermiş, endişe edilecek bir durum yok. İsterseniz yüzeyel ultrasonla bakılıp biraz daha rahatlamanızı sağlayacak bir sonuca ulaşabilirsiniz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 36. Aras eymen

  Hocam geçen 2 gün kasindi sonra ağrı yaptı 2 gün sogan suyu kaynatıp içtim ağrısı geçti ne çok yumuşak ne çok sert idrar yolu iltahabimda var sizce enfeksiyonmu kapmıştır eşim doktora gidelim dedi ben gitmek istemedim ne olur aydınlatın beni

 37. Aras eymen

  Hocam daha önce yazmıştım karışıklık olmasın diye net yazmak istedim hamileyken bel kismimda böbreklere yakın yerde sadece dokunduğunda belli olan ne çok yumuşak ne çok sert sislik var doktora gittim ultrason çekmedi sadece dokundu yağ bezesidir dedikan tahlili yaptı böbrekler ciğerler temiz troid normal dedi sadece bastırınca ağrıyordu geçen 2 gün kasindi bezenin olduğu yer sonra ağrı yaptı soğan suyu kaynatıp içtim ağrısı geçti hafifledi sizce enfeksiyonmu kapmıştır idrar yolu enfeksiyonumda var çünkü lütfen aydınlatırmısınız beni lütfen şimdiden allah razı olsun hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Daha önce yazdığım cevaba ek olarak söyleyebileceğim bir şey yok, tekrar doktora görünün muhtemelen bir yüzeyel ultrasound çekilir ve ne yapılması gerektiğine karar verilir. Evham yapmaktan daha iyi olur.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 38. Aras eymen

  Haklisiniz hocam kötü birşey olsaydı soğan suyula ağrısı geçmez idi değilmi hocam kan tahlillerindede çıkardı hormonel farklilik çok teşekkür ederim hocam

 39. Fecri Koc

  Merhaba hocam benimde tıpkı gözle görünmeyen ele geln bezen var yaklaşık 8 ay falan oluyorbanada dr sadece muayene tahlil yaptiçok rahatı ederse gel bakarız dedi gecen benim de kasınmıştı agrimaya başladi saracoglunun kurunu yaotim hafifledi sizcedemi yağ bezesi enfekte olmus olabilirmi

  1. Nizam Kurtdere

   Bu tür lezyonları muayene etmeden teşhis koymak mümkün değil ancak tarif edilen şikayetlere göre en büyük ihtimal olarak yağ bezesi yada yağ kisti olabileceği şeklinde tahmin yürütülebilir. Doğrusu muayene ve gerekirse ultrasonla bakıp kesin teşhisi koymaktır.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 40. Fecri Koc

  Kotu bir hastalık olsa kurle falan ağrısı dinmez kaşınmaz değilmi hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Bu söylediklerin lezyonun iyi yada kötü olduğuna yönelik kesin bir kanaat oluşturmaz.

 41. Olcay

  Merhaba ben sitenize yazdım ancak cvp alamadım. Sol üst bacağımda 2 3 cm büyüklüğünde çok sert olmayan bir kitle kevcut üzerine bastığımda herhangi bir ağrı yok sizce ne olabilir.
  Ayrıca aynı bacağımda yoğun kılcal damarlarda morarma var ve bacak arkamda büyük varis var bu durum ağrıya sebep olurmu yoksa bu bacagimdaki bezemi ağrıya sebep olur

  1. Nizam Kurtdere

   Bacaktaki kitle yağ kisti veya yağ bezesi olabilir, kesin tanı için muayene gerekir, bacaktaki ağrı büyük ihtimalle varise bağlı olabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 42. Kübra

  HOCAM sol kolumda deri içinde dokunduğunda sertlik var dışarıdan belli olmuyor bastırsam hafif acıyor ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Bu şikayetler için görmeden bir yorum yapmak zor.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 43. Zeki

  Hocam benim makatımın hemen üstünde sert nohut büyüklüğünde bit kitle var sıkınca ve oturunca acıyor ne yapmam gerekiyor

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen anal hematom, hemoroid, polip olabilir, teşhis koymak için muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 44. Pınar

  Iyi akşamlar hocam uzun zamandır sağ kolumda geçmeyen bir ağrı ve uyuşma var bunun yani sıra arada ellerimde şişmekte oluyor ortopedi doktoruna gittim yorgunluktan olmuş dinlen dedi ama ağrılarım hızla artmaya başladı regli dönemindeyim ve göğüslerinde aşırı şişlik ve elime gelen kitleler var bunun yanı sıra ayıran sağ kolumda baldırın alt kısmında da elime gelen kitle hissettim lütfen yardımcı olun kendimi çok yorgun vede gün içinde çok halsiz hissediyorum ne yapmam gerek

 45. Pınar

  Unuttum yazmayı hocam ve sırtımda da geçmeyen ağrılar var kısacası bütün Kemiklerin agiriyor yürürken bile bacaklarım agiriyor nefes darlığı bile çoğu zaman yaşıyorum ve hangi doktora gideceğimi bilemedim kimse yardımcı olmuyor ve ben kendimi iyi hissedemiyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Bir çok şikayetiniz var, hem nöroloji hemde genel cerrahi uzmanına görünün bazı tetkikler yapılıp şikayetlerinizin sebebi anlaşılabilir, ona göre de tedavi düzenlenir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 46. Asyanın babasi

  Merhaba hocam deri altında şişlik var ama gözle görünmüyor sadece dokunun

  Ĺca belli oluyor yaklaşık 1 yıl olcak dr gittiksadecemuayene etti bezedir dedi kan tahlili aldi aldı bobrek ciğerler temiz dedi geçen normalde dokununca ağıriyor bazen hiç hissetmiyorum bu aralarda kaşınıyor ara ara iltahap almış olabilirmi ama yumusakdegil hocam siz ne dersiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Deri altındaki şişlikler sıklıkla yağ bezesi yada yağ kisti olabilir, ancak kesin tanı için muayene ve gerekirse yüzeyel USG yapılıp tanı konur. Bazen kesin tanı için patolojik tetkik yapmak gerekebilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 47. Ahura

  Merhaba hocam . Sol bacagımda ağrılı kızarıklı beze şeklınde şişlik oluyor ama beze gıbı degıl dokundugumda acıyor cok hassas ve derı altında oynamıyor dort kere doktora gıttım hıc bısı bulamadılar sadece ılk doktor antıbıyotık vermıştı o zaman ıyı olmustu bacagım ama gun gectıkce bacagım şişiyor ayakta durunca ve şişen yerler kızarıyor ayakta fazla durunca tetıklıyor resmen kımse duzgun acıklamıyor yardımcı olursanız cok sevınırım tesekkurler sımdıden <3

  1. Nizam Kurtdere

   Anlattıklarınıza bakarak bir teşhis koymam mümkün değil. Ayakta kalınca oluşan şişlikler dolaşım bozukluğu yada kanda albumin eksikliğinden olabilir, araştırmak lazım

 48. Ahmet

  Merhaba hocam kulağımın arkasının alt kısmında kemiğimin altında boynuma doğru cildimde Elle hissedilen bir yumuşaklık var 1-2cm uzunluğunda ne olabilir ağrı vs yok

  1. Nizam Kurtdere

   İlk akla gelen şey yağ bezesi, kist sebase veya şişmiş lenf bezi, ancak kesin tanı için muayene ve gerekirse USG veya başka tetkikler yapılabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 49. Orkan Isguden

  Merhaba Hocam,

  Dudak üstü bıyık bölümünde fındık kadar yağ bezem var. bir kaç senedir vardı.
  artık fındık kadar oldu. l.Anestezi ile alındığında iz bırakır mı. Kesilmeden alınabilir mi? İnternet’ten araştırdığımız kadarı ile lazer ile de alınabilir diyor. Bu konuda görüşlerinizi rica ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Eğer ciltaltı bir beze ise cerrahi olarak alınır, ciltten kaynaklanan ve dermal polip dediğimiz et beni gibi ise radyofrekans ile alınabilir, o zaman minimal iz kalabilir, laser bu tip lezyonlarda kullanılmaz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 50. Anonim

  Merhaba sag ve sol kasık tarafları da sert şişlikler ver ve sag kolumun dirsek üst kısmında damarın altında gözle görülür şişlik var birde koltuk altımda yumusak bir şişlik var cevap verirseniz sevinirim.

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi şişlikleri olabilir ama mutlaka muayene edip ona göre karar vermek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 51. mustafa sinanoğlu

  sn hocam benim belimde 2 cm büyüklüğünde bastırınca yumuşak yerinden oynayan bir beze var bunu 4 yıl önce fark ettim dıştan görünmüyor sadece elle dokununca fark edlibiliyor ustune bastırınca saga sola hareket ediyor ne öneririsiniz teşekkür ederim .

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi gibi görünüyor, kesin tanı için görmek lazım, rahatsız ediyorsa lokal anestezi ile alınabilir. Hızlı büyüme olursa mutlaka incelenmesi lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 52. Anonim

  Merhaba hocam yuzumde sert sivilce gibi siskik bastirdigina agri yapmaz ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Kistleşmiş akne yada kist sebase olabilir, kesin tanı için muayene gerekir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 53. Hakan turan

  Hocam almış olduğum bi kimyasal sonrası vücudumda lenf bezlerinin sık olduğu yerlerde aşırı kasinmalar oldu bunlar lenf b3zlerinden olduğunu düşündüğüm yerlerden bazen sivilce şeklinde çıkıyor ama içlerinde iltihaba benzer birşey yok kanıyor kaşıdıkça ve kaşıdıkça başka yerlere de bulaşıyor kasımlarımda kollarımda ve karnımda genelde oluyor alerji için iğne yaptırdım doktora çıktım kan tahlili yaptırdım bisey çıkmadı vermiş oldukları krem antibiyotikte faydasız kaldı ne önerirsiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ ve ter bezlerinin iltihabına bağlı tarif ettiğiniz bir hastalık var, bunun için iyi bir dermatoloji uzmanına görünmelisiniz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 54. Ayten

  Hocam merhaba genital bolgemin yan tarafında bastırıldığnda nohut kadar hissedilen içten olan bir şişlik çıktı,dış görünümde birsey yok, acaba bu nedir ve ameliyatsız tedavisi olamaz mı

  1. Nizam Kurtdere

   Ağrısı yoksa muhtemelen yağ kisti yada beze olabilir, bunlar cerrahi girişimle çıkarılarak tedavi edilir. Yinede kesin tanı için muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 55. mahinur bilge yazıcı

  hocam annemin kolunda yaklaşık on yıldır yağ bezesi gibi bir şey var çok büyük değil çok fazla yumuşak ve yaa çok fazla sert değil deri altında bu riskli bir durummudur?

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetler lipom denen yağ bezesine uyuyor, bunlar zararsızdır. Ancak hızlı büyüme gösterenleri riskli olabilir. Tereddütleri ortadan kaldırmak içim muayene olmasında fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 56. Ilker

  Hocam cenemin sağ tarafında bi şişlik var sağa sola oynuyo ama öyle arkadaslarinki gibi dıştan belli olmuyo kızarıklık filan yok 2 aydır da sağ çene azı disimde iltahaplanma var buna bağlı bi beze olabilirmi

  1. Nizam Kurtdere

   Diş iltihabından sonra geliştiyse olabilir ancak kesin tanı için muayene olmanda fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 57. Derya

  Hocam sağ kol iç kısmında birkaç senedir bir şişlik var yumuşak sağa sola oynayan uzun süredir var ama 3 cm en fazla ne olabilir acaba

 58. Derya

  Annemde babamda da var daha önce gözümden yag bezesi elindi.sonra kafamda cıktı.simdide kolumda genetik mi oluyor

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezelerinde ailevi yatkınlık var bazı ailelerde daha sık görülebilir, sizin tarif ettiğiniz şikayetler de yağ bezesine uyuyor, yinede kesin tanı için muayene olmakta fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 59. Ibrahim

  Hocam kasigiminda sert kirmizi bir sislik var bunun sebebi nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Ağrılı ise iltihabi bir şişlik olabilir, ağrı yoksa kist yada yumuşak doku kitlesi olabilir, kesin tanı için muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 60. Ibrahim

  Basinca hafif agri yapiyor hacam

 61. Hocam benim gozumun biraz altinda yuvarlar sert bir sislik var cok buyuk degil ama baya icinde doktora gitmelimiyim

  1. Nizam Kurtdere

   Ne olduğunun tam olarak anlaşılması için muayene olmanızda fayda var. (Kolay bir tedavisi olabilir)
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 62. Menşure

  Hocam iç kolumda şişlik ve sertlik var ceviz büyüklüğünde. Kızarıklık ya da dışardan hiçbirşey yok. Çok ağrı da veriyor ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Ne olduğunu anlamak için daha ayrıntılı bilgi ve muayeneye ihtiyaç var, görüp ona göre karar vermek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 63. Asyanın babasi

  Hocam merhaba cevao verirseniz sevinirim benim sürekli sol kulağımda kulak mememin hemen arkasinda kıkırdağın altında sürekli şişlik olur geçen su kaçmış perde varmış gibi his vardi grip oldum o his geçti küçücük mercimek kadar kaldı şimdide sağ kulağımın arkasında çıkmış yumuşak aynı tarif ettiğim yerde ama sağ kulağımda acaba kulak enfeksiyonumu yoksa başka birseymi cevap verirseniz çok sevinirim

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen küçük bir yağ kisti, ama kesin teşhis için muayene olmanız lazım.

 64. Asyanın babasi

  Hocam yarın için randevu aldım inşallah kötü birşey değildir bölümdede hamileyken çıkmıştı umarım kötü birşey değildir kan kanseri olmaktan korkuyorum belirtileri arasindami acaba yoksa gereksiz evhammi

  1. Nizam Kurtdere

   Gereksiz yere evham yapıyorsunuz, muayene olup bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

 65. Yelda

  Hocam sırtımın alt kısmında belimde gözle görülmeyen elle dokunuldugunda hissedilen sert bir şişlik var.. Bi kac ay once farkettıgımde kucuktu.. Ama biraz büyümüş uzunlamasına buyuyor. Sert ve hic yeri değişmiyor hep aynı yerde..ağrı olmuyor..

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi yada yağ kisti olma ihtimali yüksek ama birçok ur çeşitleri de böyle göründüğünden muayene edip kesin teşhis edilmesi ve ona göre bir tedavi yöntemine karar verilmesi lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 66. Yiğit baltacı

  Doktor Abi selamlar 🙂 buradaki bütün hasta arkadaşlara sağlıklı gelecek dilerim.

  Benim yanağımda hemen hemen sürekli 3, 4 ay arayla deri altında çok küçük başlayıp 4, 5 güne gözle görülür büyüklüğe ve hissedilir acıya gelebiliyor. Bir keresinde paytlaşmıştım iltihap gibi bişi çıktı..
  Şuanda öyle böyle bir misket topu büyüklüğünde

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen küçük bir yağ kisti yada kistleşmiş akne olabilir, doğru teşhis için muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 67. Merve

  Hocam merhaba benim kac aydan beridir sol koltuk altımda gözle zor görülür küçük yumuşak şişlikler ortaya çıktı ara sır akoltuk altım agrıyor bugun kolumun iç kısımda cok hafuf bir şişlik hissettim nedeni ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Koltuk altında lenf bezi şişliği yada kıl kökü iltihabı ağrılı şişlik yapabilir, muayene ve gerekirse bazı tetkikler yapılarak kesin tanı koymak gerekir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 68. Canan

  Mrb hocam ilk omurgamın üzerinde ve daha sonra da kol ve bacaklarımda dışarıdan görülmeyen ama ağrılı şişlikler oluştu hepsi aynı anda değil ama biri indi sonra başka yerden çıktı devlet hastanesinde yüzeysel ultrason a sıra 1 ay sonraya verildi kafama takılıyor ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz bulgulara bakarak teşhis koymak mümkün değil, gerekli tetkiklerin yapılması lazım.

 69. Çiğdem

  Merhaba. Annemin sağ kolunun iç kısmında yani kan alınan damarların üst kısmında dokununca hafif içten bir şişlik var. Kolunu cok kullanınca ağrı yapıyor Ama dinlenince ağrı geçiyor hafifliyor. Ilk başta bu şişlik yokken ağrı vardı fiziğe gitmişti. Kasların çok gerilmiş demiş doktor. Ondan bir ay sonra gibi bir süre sınra bu ufak şişlik oluştu. Ne olabilir Ve bunun için hangi bölüme gitmek gerekir?

  1. Nizam Kurtdere

   Cerrahi bölümüne muayene ve yüzeyel ultrason ile büyük ihtimalle tanı konur, konamazsa başka tetkikler yapılabilir.

 70. Fecri Koc

  Hocam yağ kisti, yağ bezesi, lipom üzerine basınca ağrı yaparmı veya kaşıntı hissi verirmi nedir acaba sizce ????

  1. Nizam Kurtdere

   Her ikisi de normalde ağrısız, ancak ezilirse ağrı ve inflamasyon yapar ve kaşınabilir.

 71. Fecri Koc

  Elimle bastirdigimda bazen uzanınca kaşıntı ağrı yapıyor 1.68 boyum 83 kiloyim tatlı şeyler yiyince kendini bazen hissettiriyor sizce nedir kilo mu ağırlık veriyordur

  1. Nizam Kurtdere

   Kilo ile ilgisi olduğunu sanmıyorum, sorularınıza cevap alabilmek içim muayene olmanızda fayda var.

 72. Asyanın babasi

  Hocam 4 ay önce kan tahlili alındı ultrasona grek görmedi böbrekler ciğerler temiz dedi acı verirse rahatsız ederse ultrason çekeriz dedi

  1. Nizam Kurtdere

   Doktorunuz şüpheli bir durum olsaydı tetkik isterdi.

 73. Asyanın babasi

  Teşekkürler hocam 5 ay oldu sanırım yapalı ondan öncede 5 aydı zaten vardı kötü birşey olsa hormonlarda bellibolurdu sanirim

 74. Çiğdem

  Teşekkürler.
  Sizce ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene edip tetkik etmeden bir şey diyemem

 75. Mustafa

  Selam ben engelliyim belden aşağısını hissetmiyorum makata yakın bir bölgede yara oluştu önce bi şişlik meydana geldi daha sonra bir kaç yerinden sivilce üredi ve o sivilcelerden sarımsı bir şekilde iltihap çıktı ve o oluşan şişlik yaraya dönüştü ki bu normal bası yarası gibi değil yaranın oluştuğu yer çok sert kist olabilirmi acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Bu durumda yorum yapabilmek için muayene ve bazı görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç var.

 76. Aylin

  Merhaba sol kol eklemimde çok minik bir şişme oldu elimle kontrol ettiğimde elime oyuncak tabanca mermisi büyüklüğünde bir şey geliyor sert değil büyüme yok sizce kötü huylu bir şeymidir :((

  1. Nizam Kurtdere

   Çok büyük ihtimalle iyi huylu bir kitle ama işi şansa bırakmak doğru değil, muayene olup kesin tanının konması lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 77. Hocam merhaba kızımın sağ kolunda ilk basta morluk oluştu sonra o yer şişti küçük sivilce boyutundaydi 2 hafta sonra biraz daha şiştigini gördüm onu rahatsiz etmiyor acısı yok ama benim aklım kalıyor yinede sizde nedir??

  1. Nizam Kurtdere

   Bu tarife göre bir şey söylemek zor, en doğrusu muayene ve gerekirse bazı tetkikler ile kesin tanı konması olur.

 78. saadet

  Hocam merhaba 18 yasinda fark ettiğim boyun birlesiminde kitle fark etmistim film ve muayene sonucu kaburga kemik sayisinin erkeklerin kemik sayisiyla es it oldugu için Olustugu soylendi suan yasim 30 ve iki gebeljk yasadim kilo aldigim donemlerdw cok agri yasadim bastirma tarzi dokundugumda nefesim kesiliyor tekrar gorunmem gerek mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Uzun zamandır kontrol olmamışsınız ve şu anda şikayetleriniz artmış, tekrar muayene olmanızda fayda var.

 79. Ahmet

  Hocam yüzümün sol tarafında yanağımın altında bir sertlik var hrnüz 19 yaşıma yeni girdim yaklaşık 1 senedir duruyor doktora gittim fakat geçici sivilce denildi önemli bir şey olmadığı söylendi şimdi ise yurt dışındayım hala derimin altında duruyor bozuk para genişliğinde ve tutunca yuvarlak bir sakız gibi duruyor pek dikkat çekmiyor ama yakından bakan insanlar oranda bür şey var diyor Çok rahatsızım bu konudan

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ kisti olabilir, görmek lazım, gerekirse yüzeyel ultrason yapılabilir.

 80. Şahin

  Hocam merhabalar sırtımda böbreğin olduğu tarafta bi şişlik vardı yaklaşık 1.5 yıldır hiç göstermedim dr a. Şimdi iki gündür şişlik büyüdü ve sırt bölgeöde ağrı oluşmaya başladı.Ne olabilir sizce

  1. Nizam Kurtdere

   Görmeden yorum yapmak doğru olmaz, sıklıkla yağ bezesi ve yağ kisti ile karşılaşıyoruz, ama muayene ve gerekirse tetkik ile kesin tanı koymak lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 81. Seren

  Merhaba hocam 28 yaşındayım ensemin solunda saçlı bölgede 2 gündür elime qelen ağrısız biraz buyuk sert sislik var sizce tehlikeli bisey midir:(

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene bulguları ve bazen tetkik etmeden ne olduğu ile ilgili kesin bir kanıya varamayız, bu durumlarda sıklıkla iyi huylu durumlarla karşılaşırız. Muayene olup kesin tanıya varmak en doğru yoldur.

 82. Mira

  Merhaba doktor bey,
  Sol kolumu gerdirince eklemin biraz üstünde pirinç gibi bir şey var içerde. Ama sol kolumu gerdirince sadece elle fark edebiliyorum aynısı sağ koldada var ama sağ kolda ki çok zor arayınca bulunuyor. Sizce doku gibi bir şey mi yoksa kötü bir şey olabilir mi dediğim gibi yuvarlak değil pirinç gibi bir şey

  1. Nizam Kurtdere

   Çok büyük ihtimalle önemsiz bir şey, belki ganglion olabilir. endişe etmemek için muayene olmakta fayda var.

 83. Timur

  Hocam selamlar 2 gün önce saģ koltuk altımda 10 cm asagasında nohut buyuklugunde kitle farkettim bastirınca acımıyor biraz sert yerinden oynuyor cok korktum lenfoma olabilirmi yasım 30

  1. Nizam Kurtdere

   Çok abartılı bir tahmin yapmışsınız, yağ kisti, yağ bezesi biraz büyümüş lenf bezi olabilir. Muayene olup kesin tanının konması sizi gereksiz evham yapmaktan kurtarır.

 84. Elif

  Merhaba koltuk altımda önce sivilce sandığım sonra dokunduğumda sert küçük bit yuvarlak olarak elime geldi.Dokunduğumda ve bastırdığımda inanılmaz acı veriyor.Doktora gitmelimiyim.Ve endişeleniyorum.Yardımcı olurmusunuz?

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen kıl kökü yada ter bezi iltihabı olabilir, endişelenmeyin ama muayene olup tedavi olmanız lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 85. Nisanız

  merhaba hocam cilt altında fark edilen şişlikler hangi durumlarda tehlike oluşturur ?

  1. Nizam Kurtdere

   Hızlı büyüyen ve ağrısız olan şişlikler daha riskli olarak kabul edilir ve kesin tanı için araştırılır veya alınıp mikroskop altında incelenir.

 86. Mira

  Merhaba doktor bey,
  HOCAM BEN SİZE BUNU YAZMIŞTIM AMA BENİM BAHSETTİĞİM YER KOL EKLEMLERİ . BİLEK DEĞİL SADECE KOLUMU GERDİRDİĞİMDE BELLİ OLUYOR DEDİĞİM GİBİ SİZ GANGLİON DEMİŞSİNİZ AMA O KİST EL BİLEKTE ÇIKIYOR DİYE BİLİYORUM YANLIŞ BİLİYORDA OLABİLİRİM TABİİ. SADECE SORUM YANLIŞ ANLAŞILMIŞ OLABİLİR DİYE YAZDIM. Bahsettiğim şey çok minik prinç kadar ve prinç şeklinde . Sol kolumu gerdirince eklemin biraz üstünde pirinç gibi bir şey var içerde. Ama sol kolumu gerdirince sadece elle fark edebiliyorum aynısı sağ koldada var ama sağ kolda ki çok zor arayınca bulunuyor. Sizce doku gibi bir şey mi yoksa kötü bir şey olabilir mi dediğim gibi yuvarlak değil pirinç gibi bir şey

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene ve tetkik olmadan sadece tarifle kesin tanı koyamayız, sadece bir fikir alışverişi olur, tarif ettiğiniz şikayet önemli gibi görünmemekle birlikte bir ortopedi uzmanına görünmenizde fayda var. [ganglion el bileği dışında da görülebilir)

 87. Ece

  Merhabalar Hocam ben sırtımdan yağ bezesi aldırdım 4-5ay kadar önce ameliyat yerinde kaşıntı oluyor sizce neden olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen yarada skar reaksyonu olabilir, kızarıklık ve yarada kabarma varsa tedavi gerekir, yoksa önemli bir durum yok demektir.

 88. Fatma

  Hocam annem kemiklerinde sık sık ağrı yaşıyor ayrıca sol el bileğinde higromaya benzer şişlik tedavi amaçlı bir şey yapıbilir mi ayrıca sağ kolundada dirseğin ön kısmında belli aralıkta şişlik oluşuyor. Lütfen yardımcı olur musunuz çoğalmasından korkuyoruz.

  1. Nizam Kurtdere

   Bunun için endişe etmek yerine konunun uzmanı olan ortopedi doktoruna görünün kesin tanı konup, tedavi konusunda sizi bilgilendirir.

 89. esra

  merhaba hocam.

  2 yılı geçti farkettiğim – sağ bacaktan bir karış yukarıda lipom dedikleri şişlik var. 6 ayda bir kontrol dediler ama bir sonrakinde farklı dr a gittim önemli değil kontrole gerek yok dedi. fakat birkaç gün önce gece ağrısına uyandım. şişliğin olduğu yer özellikle ağrıyordu. bu ağrı öncesi daha şişmişti ağrı sonrası daha küçük. şu günlerde doktora gidemiyorum.

  bu ağrı ile alakası yok denilen sürekli bir ağrım var. sadece sağ bacağımda ayak orta parmağıma kadar devam eden baskılı bir ağrı abartısız bacağın diz altı arka tarafında yoğun ve hiç geçmiyor. ne önerirsiniz kontrol adına. hangi bölüme gidilmeli ne araştırılmalı.

  bunlar dışında boyunda da lenf nodu ve kol altında lenf nodu var birbirleri ile alakası var mı?

  1. Nizam Kurtdere

   Birçok şikayetiniz var ve bunları ayrı ayrı muayene edip değerlendirmek ve gerekirse bazı tetkikler yapmak lazım. Şişlikler ve lenf bezleri muayenesi için cerrahi, tarif ettiğiniz geçmeyen ağrı için nöroloji uzmanına görünmeniz gerekir.

 90. Guler

  Hocam benim sol baldirimin iç kısmında özellikle cok yürüyüş yaptigimda sürtünmeden dolayı kızarıklığı şişliği (hem içe doğru sertliği hemde dışa doğru yumuşak bir çıkıntı)ve acısı artan bir beze olusuyor.Yuruyus yapmazsam yani bir sürtünme olmadığında kendiliğinden kısa zamanda geciyor.Kilolu olduğun için de yürüyüşü bırakmak istemiyorum.Ne yapılabilir yardımcı olursanız çok memnun olurum

  1. Nizam Kurtdere

   Yürüyüş yapmak herhangi bir hastalığı arttırmaz, onun için yürüyüş yapmaya devam edebilirsiniz. Tarif ettiğiniz şikayetler bir hastalık bulgusu olarak bende belirgin bir çağrışım oluşturmadı muayene ve gerekirse bazı tetkikler yapılıp ne olduğunun anlaşılmasında fayda var.

 91. Esra gündoğmuş

  Hocam bacağımın üst iç kısmında yarım yumurta büyüklüğünde bir sertlik var dokununca acıyor bugünlerde hastaneye gitmek istemedım önemli bi durum olabilirmi

  1. Nizam Kurtdere

   Bu gibi şişlikler sıklıkla iyi huyludur, yağ bezesi, yağ kisti yada iyi huylu urlar sık görülür. Tabi ki buradan kesin tanı koymak imkansız, bu nedenle acil olmamakla birlikte kesin tanı gerekir ve bunun için muayene ve gerekirse bazı tetkikler yapılması lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 92. Eylül

  Hocam merhaba, hayırlı günler
  Kolumu gerdirince minik bir şişlik oluyor eklem yerimde ama kitle değil sadece şişlik bu kas bile olabilir bilmiyorum ama insanlar beni çok korkuttu bu yumuşak doku kanseri olabilir diye. Şuanda virüs olaylarından dolayı doktora da gidemiyorum geceleri çok aklıma takılıyor düşünmekten uyuyamıyorum sizce böyle bir ihtimal olabilir mi? Ve yumuşak doku kanseri şişlikleri nasıl oluyor tarif edermisiniz? ( 24 yaşındayım her hangi bir büyüme yok bu şişliği aralık ayında fark ettim, kan aldırdım kan sonucum temiz)

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayet nedeniyle bu kadar evham yapmanıza gerek yok, şişliğin ne olduğunu tam olarak söyleyemem ancak kanser bu gibi durumda en son akla gelen hastalıktır. Şişlik hızlı büyüme gösterirse o zaman mutlaka tetkik ettirilmeli büyüme yoksa müsait zamanda ortopedi uzmanına görünürsünüz.

 93. Selvi

  Hocam, sağ taraf kasığımda deri altında şişlik var. Farkettigim sıralar daha küçük ve yumuşaktı ultrasonda da gozukmedi. Şuan öncekine gore biraz daha sert ama virüs nedeniyle doktora gidemiyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Nizam Kurtdere

   Kasık bölgesi cilt altındaki şişlikte ilk akla lenf bezi büyümesi gelir ve bir çok farklı sebebi olabilir, yinede görmeden kesin bir yorum yapmak doğru olmaz. Büyümesi devam ederse cerrahi uzmanına görünmekte fayda var. Büyümüyorsa bir süre bekleyebilirsiniz.

 94. Sonay

  Hocam merhaba,annem 66 yaşında astım.hastasi ve vücudunun altında şişlikler oluşuyor bunların bazıları kizarıp kaşïnïyor,bazilarida ağrı yapıyor.Gece uykudan utandıracak derecede ne yapmak gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.iyi calismalar

  1. Nizam Kurtdere

   Şişlikleri görüp ayrıntılı bilgi almadan durumun ciddiyeti konusunda bir yorum yapmak doğru olmaz, size en yakın bölgede bir cerrahi uzmanına görünmesinde fayda var.

 95. Hale

  Hocam çenemin sol tarafında bi şişlik var top gibi arada büyüyor arada küçücük oluyor bir de boynumda bazen elimi gezdirirken tam çene altında hafif bi ağrı oluyor sebebi ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi, yağ kisti, lenf bezi yada daha nadir görülen bazı iyi huylu lezyonlardan biri olabilir. Muayene ve gerekirse yüzeyel ultrason ile genellikle tanı konur.

 96. Paradox

  Merhaba hocam sol kasigimda deri altonda bakinca gorulmeyenn elle kontrol edilince farkedilen nohut buyuklugunde bir sislim var yaklasik 1 sene once farketmstm simdi tekrar farkettm bu sure zarfnda hic beni rahatsz etmedi agri sizi yok buyumede yok hemen hemen ayni boyutta ilk olarak fitiktan suphelendim ama agri sizi buyume yok ne cok sert nede cok yumusak beni korkutuyor vuct gelistrme sporcusuyum cesitli steroidler kullanndm acaba bundan mi olabilr aciliyeti varmidir bilemedm

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğin şişlik biraz büyümüş lenf bezine benziyor, muayene ve ultrason ile tanı konur. Bir yıldır büyümediğine göre çok aciliyeti yok, büyüme gösterirse gecikmeden muayene olmanızda fayda var. Steroidle ilgisi olduğunu sanmıyorum.

 97. Paradox

  Bana bir zarari olur mu hocam yag bezesi dedi cogu kisi bird3 devamli karnimda gaz hissediyorum karnimin sag ve sol tarafinda

  1. Nizam Kurtdere

   Endişe edecek bir durum görünmüyor, daha net konuşmak için muayene ve gerekli tetkiklerle kesin tanının konması gerekir

 98. Sonay

  Hocam merhabalar. Sol yanak bölgemde üç adet kist şeklinde bir kitle var.ağrı yok sadece tümseklik var. Cilt doktoruna defalarca gittim. Soyucu kremler antibiyotikler glicolik asitler dermarollerlar cilt temizliği kullanmadığım yapmadığım şey kalmadı. Cildimde genel anlamda problemim yok. Ama o yanak bölgesi 2 senedir hiçbir şekilde geçmiyor. Doktorum kist değil dedi. Verilen ilaçlar bir işe yaramıyor. Değerli Fikirlerinizi bekliyorum. İyi çalışmalar

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğin şikayetlerden hastalığın ne olduğunu anlamak mümkün değil, görüp ona göre değerlendirmek lazım.

 99. Sevde

  Merhaba bebekken alnımı sert ve sivri uclu mobilya kenarına çarptım sonucunda alnımda büyük bir şişlik çıkmış sonra inmiş ama kalıcı olarak alnımda hala bir şişlik mevcut ben şu an 18 yaşındayım ve şiş birazcık büyümüş gibi duruyor bastırınca içi sert hiç bu yüzden doktora gitmedim sizin fikriniz nedir acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Müsait bir zamanda muayene olmanızda fayda var, şişliğin sebebi ve içeriği anlaşılınca alınıp alınamayacağına ve alınınca nasıl bir iz kalacağı değerlendirilip ona göre bir tedavi planlanabilir.

 100. pelin

  hocam mrb dogum yapali 7 ay oldu suanda emziriyorum ve bir hafta once falan sag ust bacagimda beze gibi bi sertlik hissettim.bastirdigimda agri hissetmiyorim ama sag bacagimda bazen sanki hamlamisim gibi bi agri hissediyorum.sizce neden olabilir tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz beze ile diğer şikayetlerinizin büyük ihtimalle birbiri ile bağlantısı yok, durumu anlamak için muayene ve bazı tetkikler yapmak gerekebilir. Beze hızlı büyüyorsa ihmal etmemek lazım.

 101. Ggamze

  Merhaba hocam el bileğinde bir ay önce mercimek tanesi büyüklüğünde 3 adet deri altı kabarcık oluştu ve zaman geçtikçe ayaklarım dizlerimde olm. Üzere toplamda 12 tane aynı kabarcık meydana geldi bunlara yağ bezesi diyebilir miyiz tehlikeli Bi durum söz konusu olabilir mi

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen iyi huylu bezeler, ancak bundan emin olmamız içim muayene ve gerekirse birisinin alınıp patolojik tetkikinin yapılması kesin tanıyı koymamızı sağlar.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 102. pelin

  hocam bir chaftada elle hissedilen bir buyume olurmu ben hissedebilirmiyim buyumesini

  1. Nizam Kurtdere

   Hızlı büyüme oluyorsa fark edersiniz.

 103. Kısmet

  Hocam merhaba benim yaklaşık 7 8 aydır koltukaltımda ağrısız yumuşak şişlikler var 2 tane biri çok küçük gözle gmrünmüyor diğeri biraz büyük elleyşnce hissediyorum ata sıra koltuk altım ağrıyor ama şişlikleri bastırınca küçük kapsul gibi elime geliyorlar gece terlemesi kilo kaybı yok ama hastalık hastasıyım çok düşünüyorum neyi araştırsma belirtisni görüyorum lenf kanserinin belirtileirni okudum kaşınıyorum kaç gündür daha çok korkmaya başladım lenf kanseri olabilir mi

  1. Nizam Kurtdere

   Siz kendi kendinize teşhis koymaya çalışmayın gereksiz yere endişelenirsiniz olmadık hastalıklar aklınıza gelir. Bir şikayetiniz varsa doktora görünün. Koltuk altında tarif ettiğiniz şikayetlere bakarak bir teşhis koymak mümkün değil.

 104. Kısmet

  Hocam peki yumuşak olması kötü mü ve keskin ddğil nerde bittiğini kestiremiyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Yumuşak olması yada sınırlarını sizin belirleyememeniz kötü olduğunu göstermez

 105. Ogrenci

  Hocam benim 3 4 yıldır yüzümde sert bi yumru vardı hiç göstermedim doktora,4 gün once sabah uyandığımda bu bezem kirmizi ve ağrılıydı.Ve bu 4 gündür büyüdü kulağıma doğru hala kırmızı ve oldukça hassas,ne yapmaliyim

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen bir yağ kisti vardı ve iltihaplanınca kızardı ve şişti, muayene olup tanı bu yönde ise antibiyotik tedavisi gerekebilir.

 106. sema

  hocam benim sag ust bacagimda dizimden bir karis yukarda derinin hemen altinda degil muhtemelen bir iki katman altindan fasulye seklinde bi sertlik elime geliyo agri falan yapmiyor ne olabilir sizce

  1. Nizam Kurtdere

   En büyük ihtimal büyümüş lenf nodu olması, yağ bezesi veya başka bir sebeple oluşan kitle olabilir. Uygun zamanda muayene ve ultrason yapılmasında fayda var. Hızlı büyüme olursa vakit kaybetmemek lazım.

 107. Aysenur

  Hocam merhaba benim yüzümde yaklaşik 2 aydir nohud büyüklüğünde azacik mor renkli sert sişkinlik var ne yapdiysam geçmedi evde bi tedavisi varmi acaba yada izi kalmadan ameliyatla çikarmi?

  1. Nizam Kurtdere

   Görmeden bu sorunuza net bir cevap vermem zor, tarifiniz kist sebase ye benziyor muhtemelen küçük bir cerrahi müdahale gerekecek bu durumda hafif bir iz kalabilir.

 108. Ahmet özcan

  Kolumda ve bacağımın üstünde dokunulduğu zaman hissettiğim şişlikler var ağrı yapmıyorlar tutup hareket de ettirebiliyorum aydınlatabilir misiniz?

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetleriniz cilt altı yağ bezesi gibi görünüyor. Uygun zamanda muayene ve gerekirse ultrason ile kesin tanı konmasında fayda var.

 109. Sümeyye

  Merhaba iki gün içinde aniden ilk önce diz ve dirseğimde ağrılı kızarık şişlikler oluşmaya başladı. ikinci gün kolum ve bacağımın alt kısmının her noktasına yayıldı. Özellikle sert kemikli alanlara. Küçük,kızarık,yumuşak ve dokunduğunda ağrıyorlar. Salgından dolayı hastaneye gitmeye çekiniyorum. Lütfen bilgilendirebilr misiniz beni

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetler spesifik bir hastalığı düşündürmüyor, bir çok hastalıkta görülebilir, tanı koymak için öncelikle cildiye uzmanına muayene olmanız lazım.

 110. Nursena

  Merhaba sağ dizimin iç kısmının 10 cm üst kısmında bir beze oluştu sabit küçük bişey ulrtasonda bakıldı 6 ay önce önemli bişey değil denildi şu an bastırınca acıyo hafif bir ağrı var korktum da bir büyüme morarma kızarıklık falan hissetmedim sadece dokununca hassasiyet ağrı oluyor ne önerirsiniz ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle ciddi bir durum değil, zaten daha önce ultrason ile incelenmiş ve kötü olmayan bir beze olduğu anlaşılmış. Bezeler biraz ezilir yada zedelenirse veya iktihaplanırsa ağrılı olur. Şikayetiniz geçmezse görmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 111. Aras

  Hocam belimde 1 yildan fazla deri altimda görünmeyen şişlik var cok tas gibi degil ama bastirinca ağrı yapiyir bazen hic olduğunu bile hatırlamıyorum cok yumuşakta değil kan tahlili 8 ay once alınmıştı gerek duymadi ultrasona bazen agiriyor neden dir acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Nedenini söylemek mümkün değil muayene ve bazen ultrason yada başka tetkikler gerekebilir.

 112. Nursena

  teşekkür ederim ilginize ultrasonda tespit edilen yerin. Yağ bezesi yada kist olabileceğini acıyan yerin ise kas içindeki bir varis olduğunu söyledi aile hekimimiz teşekkür ederim tekrardan

 113. Aras

  Hocam doktorum sislikle dogum yaptiysan muhtemelen bezedir dedi ultrason cekmedi

  1. Nizam Kurtdere

   Doktorunuz eminse başka şeyler düşünmeye gerek yok

 114. Ayşe

  Hocam ayrıca ablamin böbreğe yakın yerde belinde derinin altında şişlik çıktı ama doğum yaptı hormonlarinda seviyesizlik te cikmadi ama bazen kendini belli ediyormuş aciyormus ama yumuşak değilmiş biraz sertmis dr sadece böbrek ciğerlere bakmış temiz demiş tiroid falan bakmış kolesterol hepsi normal demiş kötü birşey olsaydı kendini belli etmezmiydi 1 yıldan fazla oluyor çıkalı bu aralar aciyomus iltahaptan olabilirmi zaten ilerli idrar yolu enfeksiyonu var çok ielrleyince karnı falanda agiriyormus oda tetikliyor olabilirmi ağrısını

  1. Nizam Kurtdere

   Cilt altı bezeler için tarifle kesin tanı konamaz, muayene ve bazen tetkik ve görüntüleme yöntemlerine başvurmak gerekir. Doktorunuz muayene edip kendi uygun tetkikleri yaptırıp önemli bir durum olmadığını söylemişse ona güvenmelisiniz. Buna rağmen bir tereddütünüz veya endişeniz varsa güven duyduğunuz bir doktora görünmelisiniz.

 115. Ali

  Hocam merhaba, eşim hamileyken kolunun alt tarafında hafif sert şişlikler oluştu doktora gittik doğumdan sonra geçer dedi doğumdan sonra geçti ve iyileşen yerlerde morluk oluştu 3 ay sonra farklı yerlerde tekrar çıktı çapı 2 cm civarında elleyince hafif ağrı var hafif sert ne önerirsiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şişliklerin ne olduğu konusunda kesin bir kanıya varamadım, uygun bir zamanda muayene olmanızda fayda var.

 116. Tuba

  Hocam merhaba, yaklaşık 10 yıl öncesinden beri sırtımda beze çıkardı. Annem onu sıkıp boşaltırdı sonra tekrar dolardı. Birkaç senedir sertleşti sıkılmıyorum yavaşça büyüyordu. İki hafta önce ağrılı kızarıklık şeklinde büyüdü. Ve hala ağrı yapıyor kızarıklık geçmedi acısı ağrısı da geçmedi. Virüs nedeniyle hastaneye gitmemeye çalışıyorum ama korkuyorum da. Ne olabilir bu acaba?

  1. Nizam Kurtdere

   Çok korkulacak bir şey değil, sebase kist oluştu bazen biraz iltihaplanıp kızarır ve ağrı yapar, abse olursa çok ağrı olur ve o zaman açılıp temizlenmesi gerekir. Şimdilik evham yapmanıza gerek yok.

 117. Yusuf

  Hocam merhaba benim 1 yıldan fazladır sırtımda deri altında ele gelen şişlik var sert ama Dr gittim sadece tahlil aldı hormonlara baktı sanırım muhtemelen bezedir dedi bu aralar ağrı yapıyor baya virüsten dolayı gidemiyoruz sizce ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Çok hızlı büyüme veya şiddetli ağrı olmazsa acele etmenize gerek yok. Hızlı büyüme olursa incelenmesi gerekir, şiddetli ağrı apseyi düşündürür ve açılıp temizlenmesi gerekir.

 118. Yusuf

  Hocam 1 yıldır aynı boyutta bazen daha çok küçülüyor bazen bu boyutta hep ağrıyor bu aralar ama ağrısı dindi soğan suyu içince ağrısı hafifledi düşünceleriniz nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist olabilir, kesin tanı için görmek lazım.

 119. Nur

  Merhaba yüzümde sürekli olarak şişlikler oluyor bastırdığım zaman altında sert bi tabaka var ve morarıyor bulunduğu bölge sıkmaya çalıştım fakat kanadı hemde baya kanadı

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetlere bakarak bir tanı koymak zor, öncelikle müsait olduğunuzda bir dermatoloji uzmanına görünmelisiniz.

 120. ahsen

  hocam yaklasik iki aydir sag bacagimda kaba et denilen yerde bi sertlik var sekli uzun gibi yaklasik bir cm uzunlugunda herhangi bir buyume yok su asamada hastabeye gitmek de iatemiyorum sizce ne olabilir ayrica bacagin bu ust bolimunde lenf bezleei olurmu tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Cilt altında 1 cm lik sertlik hızlı büyüme göstermiyorsa ciddi bir hastalık akla gelmez, şimdilik hastaneye gitmek için acele etmenize gerek yok. Lenf bezi olup olmadığı konusunda yorum yapmak için görmek lazım.

 121. Saad

  Merhaba, anlımın hemen üstünde bir şişlik mevcut, bastırınca biraz acı veriyor. Ayrıca yeni bir şişlik de tam şakak hızasında oluştu, sert bir doku kemik gibi hissediliyor, ne yapmalıyım? Teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Şişlikler hızlı büyümediği sürece acil bir durum yok, müsait bir zamanda dermatoloji uzmanına görünebilirsiniz.

 122. Aras

  Hocam hem buyume hem ağrı varsa yorumunuz ne olur deri altında bezede

  1. Nizam Kurtdere

   Büyüme ve ağrı iltihabi bir hadiseyi akla getirir, muayene ile tanı konamazsa yüzeyel ultrason çekmek gerekebilir.

 123. Hocam ayağım zaman zaman ağrıyor ve küçük miksetten daha ufak kabar kabar birşeyler var neden kaynaklı olabilir aynısı annemde de var

  1. Nizam Kurtdere

   Yaptığınız tarifle bir tahmin yapmak mümkün değil, muayene olmanızda fayda var.

 124. Fatma

  Merhaba hocam benim sol dizkapağı altkısmımda şişlik oluştu kızarık sert iki tane birbirine yakın bi şişlik oluştu daha sonraki zamanlarda bu iki şşlik birleşti yayvanlaştı daha sonra aynı bacagımda iki tane daha şişlik cıktıbunlarda küçük ama yine aynı kızarık bu esnada sağ bacagımdda çıktı ve bi baktım ani bi şeklde kaybolmuş ne olabilir hocam tesekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   İltihabi lezyonlar gibi tarif ediyorsunuz, kesin teşhis için araştırma yapmak gerekir.

 125. Fatma

  Agrılı, bazen bütün bacağıma ağrı yapıyor hocam şiddetli değil ama bazanda sertlik bölgeye bastırdığım da ağrıyor saygılar hocam

 126. cemre

  bacağımda küçük bir siyahlık vardı, kıl dönmüş olabilir sanıp biraz sıktım sonrasında büyüdü ve 1 yıldır siyaha dönük mor renkte nohut büyüklüğünde bir kitle şeklinde orada kaldı. kan oturmuş olabilir mi? ciddi bir durum mudur?

  1. Nizam Kurtdere

   Kan pıhtısı genelde bir süre sonra vücut tarafından eritilip emilir ve kaybolur, hemanjiom olma ihtimali yüksek ama yine de muayene edip gerekirse patolojik tetkik yapılması lazım.

 127. Betül

  Hocam merhaba yaklaşık 1 yıldır koltuk altımd aşişlik vardı küçük beze dedim çünkü ailemde herkeste var sonra bir tane daha farkettim bunlar yumuşak son gece terlemesi ateş falan yok ama baş parmak ve işaret parmağımın tam ortasında kolumun iç kısımlarındada çıkmaya başladı çok korkuyorum bundan 1 ay önce hemogram testi yaptım acilde wbc 13 çıkmıştı sizce lenfoma olabilir mi

  1. Nizam Kurtdere

   Öncelikle bu şişliklerin lenf bezi olup olmadığını belirlemek lazım, hemen ilk akla lemfoma yı getirmek doğru değil, lemfomada lenf bezleri ceviz büyüklüğüne kadar büyür. Muayene ve yüzeyel ultrason ile şişliklerin ne olduğu büyük oranda anlaşılır, gerekirse alınıp patolojik tetkik yapılması konusunda tereddüt etmemek gerekir.

 128. Betül

  Hocam bu arada hormon bozukluğum b12 ekskliği ve anemi de var

 129. Ayşe

  Benimde koltuk altımda uzun zamandır varlar 2 tane ve yayvan yumuşak son zamanlarda elimde ve kolumun iç kısmındada hissettim doktor bey hemen gitmelimiyim geç kalırım diye korkuyorum ara sıra kaşıntım da oluyor

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetlerin birbiri ile ilgisi yok gibi görünüyor, endişeli olmak için bir sebep yok ama kesin tanı konması gerekir ve onun için önce muayene ve ihtiyaç duyulursa tetkik yapılması lazım.

 130. Ayşe

  Hocam lenf şişmesi eldede olmazmı benimki baş parmak ve işaret parmağımın arası şişti ve kolumun iç direk kısmı çok tedirginim geçmiyorlar

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf düğümü parmak arasında olmaz, çok evham yapmayın uygun bir zamanda muayene olup kesin tanı konmasında fayda var.

 131. Sümeyra

  Hocam benim koltuk altı lenf bezlerim şişti ayrıca kemik ağrılarım oluyor köprücük kemiğim kalça tarafı burun kemiğim bile ağrıyorkilo kaybı atei falan yok eğer kanser metastaz yapsa bu farkedilmez mi

 132. Sümeyra

  Kreatin kinaz-MB (Kütle)
  Sonuç 1,16
  Troponin T
  Sonuç <3,00
  Glukoz (Postprandial 2 saat)
  Sonuç 143
  C reaktif protein (CRP)
  Sonuç 2
  Wbc 13,6
  Hocam bazı sonuçlarım kötü mü

 133. Sümeyra

  Hocam bu kan testi ben panik atak geçirirken yaptılar acilde nefessiz kaldığımı söyleyerek gittim ekg çektiler ve kan tahlili yaptılar doktor sorun yok dedi ama şişlik için hiç gitmedim

  1. Nizam Kurtdere

   Bu tetkiklerinizde belirgin bir bulgu yok, Kendi kendinize evham yapıp abartılı teşhisler koymayın. Şikayetlerinizi güvendiğiniz bir uzmana anlatın gerekli tetkikleri yaptırıp teşhisi koyar.

 134. Ayşe

  Hocam merhaba hastaneye gittim 13×6 mm boyutta reaktif lenf nodu izlendi diyor sadece koltuk altıma ultrason çekildi diğer yerlere bakılmadı kötü mü kansere dönülme ihtimali var mı teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Reaktif lenf nodu demek muhtemelen iltihaba bağlı lenf büyümesi anlamına gelir, kanserleşmeyi tarif etmez. Nonspesifik lenfadenit te aynı anlama gelir.

 135. Ayşe

  Teşhiste lenfadenit, nonspesifik yazılmış

 136. beyza

  hocam meraba yüzümde anlımın sol tarafında derimin altında küçücük siyah bir sivilce gibi bişey var kist mi acaba 🙁

  1. Nizam Kurtdere

   Onu görmek lazım hemangiom, ben yada başka bir lezyon olabilir, görmeden tahmin etmek zor.

 137. Naz

  Hocam merhaba annemin sol kolunda sert yumru var acaba neden olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Bir çok olasılık var onun için muayene edip ultrason ve gerekirse başka tetkiklerle kesin tanı konması gerekir.

 138. deniz

  hocam hocam çenemin hemen altında bboğazımın başlangıcı içerde bi şişlik var biraz da ağrıyor nedir bu acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle lenf bezi büyümesi ve sıklıkla boğaz ve diş iltihabına bağlı olur. Sebebinin kesin olarak anlaşılması için KBB muayenesi ve bazen birtakım tetkiklerin yapılması gerekebilir.

 139. asuman

  İyi akşamlar hocam,yaşım 51 ve genital bölgemin çevresinde/dış dudakların dışında) gittikçe fazlalaşan beyaz kistçikler oluşuyor ve sıktıkca çıkmıyor.Ne yapmam gerektiğini bilemez oldum

  1. Nizam Kurtdere

   Cildiye uzmanına görünmenizde fayda var, sebum kistleri ise gerekirse radyofrekans ile alınabilir.

 140. Mahmut Demir

  Hocam merhaba karın ve bel bölümünün yanlarında sağ ve solda normalde belli olmayan ama ellenince hissedilen nohut büyüklüğünde yer değiştırebilen yağ bezeleri var. Ağrı herhangi bir kaşıntı olmadı. Endişe yapmalı mıyım? Hangi bölüme gösterebilirim. Selamlar,

  1. Nizam Kurtdere

   Hızlı büyüme olmadığı sürece endişe etmenize gerek yok, cerrahi uzmanına görünmenizde fayda var.

 141. Gülsüm

  Sag yanagimda kulagimn hemn yannda ayda bir yumusak oynar bi sisme oluyo ve ben onu sıkmak icin cikarmak icn uc dort gun ugrasiyorum ve derim tahris oluyor .Elim degdiginde oynuyor icnde cikardigimda yuvarlak plastik gibi sert bi sey .Napmaliym bu hep cikacak mi ayni yerden neden cikiyor her defasinda .4 defadir cikariyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen sebum kisti ve cerrahi olarak alınması lazım, yinede kesin tanı için görmek lazım.

 142. Burcu

  Hocam merhabalar yaklaşık 10 senedir bacagımda oynayan bir beze var boyutunda bir degisiklik yok ama bacagımda oynadigim zaman agrı yapıyor bu bezeler kanserleşebilir diyimce bir arkadasım kac gündür bacagıma taktım kafayı agrıyor sanki bu tehlikeli olabilir mi doktora gitmelimiyim sizce

  1. Nizam Kurtdere

   10 senedir büyüme olmadığına göre çok endişe edecek bir durum yok, uygun bir zamanda muayene ve gerekirse tetkikler yapılıp kesin tanı konmasında fayda var. Böylece ilerde kanserleşme potansiyeli olan bir lezyonsa erken alınıp sorun çözülür.

 143. Yağnur

  Merhabalar 1 hafta önce boynumda ki kücük oynayan beze için doktora gittim ve ultrason cekildi 10×3mm boyutların bening morfolojide len nodu mevcut oldugu yazıyor doktoruma gösterdim önemli bisey olmadigini söyledi ama ne oldugu hakkında bilgide vermedi sizce başka bir doktora gitmelimiyim tereddüt ettim boyutunda büyüme olmuyor bazen zor buluyorum

  1. Nizam Kurtdere

   İyi huylu bir lenf bezi büyümesi, sıklıkla ağız, boğaz çevresi veya diş iltihabına bağlı gelişir. Çok büyümediği sürece yada o bölgede başka şikayetler olmadığı sürece başka doktora görünmenize gerek yok.

 144. görkem

  koltuk altımdaki şişlik belli bir aralıkla tekrar ediyor sebep ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Ter bezleri iltihabı genellikle tekrarlama gösterebilir ve ağrılı olur. Bazen lenf bezi şişlikleri de tekrarlayabilir, muayene ile anlaşılır.

 145. Nuran

  Hocam reaktif olup biyopside kanser görülmesi olağan mıdır antibiyotik kullanmama rağmen lenf bezlerim iniypr sanki inseydi belli olmaz mıydı doktor önemli değil dedi ama ben korkuyorum hep aynılar ultrason tek yapıldı gereksiz evham mı acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezlerindeki büyüme kansere bağlı ise Ultrasonla bu görülür ve ayrıntılı tanı için biopsi alınır, şüphe edilmediyse evham yapmaya gerek yok.

 146. Gökhan

  Merhaba iyi günler Hocam benim sağ bacak ile testisin alt kesişme noktasında bir serçe parmağı kadar yağ bezesi olarak tanımladığım bir kırmızı şişkinlik oluştu beni yürütmez hale getirdi hastane yok yakınımda ilk yardım yapabilecek seviyede bilgili biri var dokunduğumda sert ve yumuşaklık var hafif den şimdi bunu biz boşaltmaya çalıştık kan çıktı ilk snra hafif bişekilde beyaz irin gibi iltihap çıkmaya başladı ama az çıktı ve antibiyotik olarak ciprasid hap verdiler 4 günlük kullanmamı söyledi sabah akşam olacak şekilde ne yapmalıyım ben yap bezesi mi boşaltmaya devam edelim mi? Lütfen bir yardım eder misiniz ?

  1. Nizam Kurtdere

   Siz boşaltmak için çok kurcalamayın, antibiyotik kullanmaya devam edin kurumaz ise cerrahi olarak temizlenmesi gerekebilir bunun kararını vermek için görmek lazım.

 147. Ahmet

  Hocam iyi günler sol bacağım ile testisin tam ortasında küçük beze gibi bı kitle oluştu sinek isirigini kasidiktan sonra oluşan şişlik gibi aynı. ağrı şikayetim yok fakat dokunuldugunda diken batması gibi kötü bı acı veriyor hastaneye gitmek istemiyorum sizce bı öneriniz varmidir cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Kılkökü yada terbezi iltihabı olabilir. Fucidin krem kullanın geçmezse muayene etmek lazım.

 148. Aras

  Hocam deri alti sert ağrılı bi sislikte buyume nasıl anlaşılır nasil büyüdüğünü anlarım bu arada hocam sert baya ama ağrılı dokununca agri yapıyor

  1. Nizam Kurtdere

   Sert ve ağrılı şişlik muhtemel bir enfeksyonu akla getirir, şişliğin büyüdüğü dokununca anlaşılır, fındık kadar iken ceviz büyüklüğünde olur gibi.

 149. Aras

  Cevizden az küçük gibi sanki hocam bazen aşırı ağrı yapıyor bazende dokununca ağrı yapiyor ama virusten dolayı burda hastane yasak

  1. Nizam Kurtdere

   Uygun bir zamanda muayene olmanda fayda var.

 150. Anonim

  Hocam Bı oncekı mesajda yazmıştım 2 gun dur sarımsak yutuyorum baya kuculmus dusuncenız ne acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Sarımsakla bir ilişkisi yok, sabırlı olun şikayetiniz olunca doktorunuza kontrol için görünebilirsiniz.

 151. Mustafa Koçak

  Merhaba, benim yüzümde her iki yanağımda sakal üstü ya da o seviyenin az altında beze gibi şişlikler var. Belirli dönemlerde ucu sivilce gibi beyazlıyor hatta sıkılmayıp daha uzun beklerse sarımsı bir renk alıyor. Sonrasında ben sıkmasam da bir süre sonra kendi akmaya başlıyor. Ama gerçekten çok iğrenç bir durum. Sıktığım zaman ilk kısımları tamamen boz/krem rengi iltihap halinde çıkıyor. Ondan sonra kanla karışık şekilde akıntı devam ediyor. Ama işin kötü tarafı bir miktar boşaldıktan sonra o cilt altındaki sertlik orada öyle duruyor. Ne olduğunu, sebebini, neye dalalet ettiğini bilmiyorum. Bugün aynı durumu yine yaşadım. Her iki yanağımda da var hala. Öncelikle bunlar nedir, cerrahi müdahale gerekir m, ve en önemlisi iz kalır mı..? Yanıtlarsanız, çok memnun olurum..

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetler kistik akne yada sebum kisti dediğimiz lezyonlara uyuyor, ilaçla tedavi ve bazen cerrahi eksizyon gerekebilir. Her iki durumda da iz kalma riski var.

 152. Mustafa Koçak

  Bu bahsettiğim sertliklerin iyice şiştiği ve sıkma işlemi sonrasında ağrısı da oluyor ayrıca..

 153. Çağlar Savaş

  Sayın doktorum bacağımın üst iç kısmında 4-5 cm uzunluğunda oval çok ağrılı kırmızı renli sert şişlik var yürüyemiyorum.Ağrıyor sürekli.Ucu yok.Bu bölgede dağa öncebundan daha küçük Ağrılı şişlikler sık sık çıkıp kendiliğinden düzeliyordu bu düzelmiyor.Obezite hastasıyım lityum kullanıyorum.Saygılarımı sunarım.

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetiniz iltihaplı kist sebase yada abseleşmiş fronkül olabilir, kesin tanı için muayene etmek lazım, gerekirse cerrahi müdahale ile temizlenir.

 154. Sedef

  Bilateral submandibular bölgere ve on arka servikal zincir boyunca büyüğü 14×5 mm boyutlarında birkac adet reaktif karakterde lenf nodu izlendi
  Sonuclarım bunlar

  2 aydır boynumda bir beze var stafine cort antibiyotiği kullandım ama inmedi şişlik fazla da buyumedi bi kere şişti ve aynı boyutta kaldı diye bilirim fakat korkuyorum boyutundan dolayi ve inmemesinden dolayı incelenebilirmi lenfoma olma ihtimalim varmıdır çok teşekkür ederim sağolun :))

  1. Nizam Kurtdere

   Ultrason sonucu lenfoma gibi bir hastalık tarif etmiyor, iltihaba bağlı gibi görünüyor ve antibiyotik kullanımı ile genellikle küçülür. KBB uzmanına görünün sebebi araştırılabilir.

 155. Aslı

  Merhaba hocam, kolumda dirseğimin hemen altından 14cm boyunca yayılan bir ağrı var, özellikle kolumu açarken ağrıyor. Ağrının olduğu yerde 10cmlik bir şişlik var bastırınca daha fazla ağrı yapıyor. Ailemde 30 yaşından sonra kanser öyküsü oldukça fazla 27 yaşındayım o yüzden durum biraz korkuttu. Şu süreçte hastaneye gitmeye de çekiniyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Çok gecikmeden muayene ve gerekirse ultrason veya MR çekilip kesin tanı konması lazım.

 156. Gözde

  Merhabalar hocam
  Yag bezeleri ile cidden basim belada. Yillardir cozum ariyorum ve halada ararken sizi buldum. Kalca baldir kollar ve şu ara sirt bolgemde yag bezelerim mevcut. Disardan bakildiginda bacaklarim patates tarlasi gibi. Mercimek tanesinden ceviz buyuklugune kadar boyutları mevcut. Bir donem 5tanesini sonra 15 tanesini aldirdim ama bitmiyorlar. Inanilmaz derecede hem gorsel hemde fiziksel rahatsiz ediyor. bunların bir caresi yok mu? Tek cozum cerrahi islem mi? Neden olur ? Sebebi ailedr ırsi olmasimidir? Yada ne yersek bunlari yapar? Diye cozumunu bulabilirmiyiz?
  Fikir ve yardımlarınızı rica ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Vücutta çok sayıda yağ bezesi olması genellikle bazı ailelerde daha sık görülür ve genetik yapıyla ilişkilidir. Maalesef bunu önlemenin bir yolu yok, tedavisi ise cerrahi girişimle yağ bezesinin alınmasıdır. Tüm bezelerin alınması gibi bir gereklilik yok sadece hayatı kısıtlayan çok rahatsızlığa sebep olan bezelerin alınmasını öneriyoruz.

 157. esra

  hocam iyiaksamlarsag ust bacakta yaklasik 3 aydir gozle gorunmeyen ama ele gelen bi sertlik var agri ve buyume yok dizkapakta 10 cm kadar yukarda 3 aydir hemen hemen ayni boyutta sadece dokununca hissedebiliyorum sizce ne olabir heniz doktora gitmdim

  1. Nizam Kurtdere

   Cilt ve cilt altı sertlik yada şişlik yapan birçok lezyon var görmeden ne olduğunu söyleyemem, ancak ciddi bir durum gibi görünmüyor. Endişe etmeyin, uygun bir zamanda muayene olmanızda fayda var.

 158. Cemile

  Merhabalar hocam kolumda sert bir sislik meydana geldi cok agri yapiyor göğsüme sırtıma agrisi yayiliyor hastanlere su an gitmek biraz sakincali oldugu icin gidip gostermek mumkun olmadi ama bu sert sisligin ve agrinin sebebi ne olabilirki dirsegimin ic tarafında bulunuyor

  1. Nizam Kurtdere

   Göğüs ve sırt ağrısının koldaki şişlikle ilişkili olmadığını düşünüyorum, ne olduğunu anlamak için muayene ve bazı tetkikler gerekir.

 159. Hikmet

  Hocam sol kolumun önkol bölümünde yan yana milim olarak hareket eden küçücük kistler var. Bunla yağ bezesi midir? Yoksa başka bir şey mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Yaptığın tarifle ne olduğunu anlamak zor, görmek lazım.

 160. Hikmet

  Biraz daha açık anlatırsam hocam pek anlaşılır yazmamışım. Sol kolumda deri altında mercimek büyüklüğünde kistler var. Sabit de değiller sağa sola milimetrik olarak hareket ediyorlar dokununca. Kendi başına bir ağrısı da yok sadece baskı uygularsam ağrı yapıyor. Ciddi bir sorun mudur sizce?

 161. Serpil

  Hocam bir hafta önce solüst karın bölgesinde badem şekeri büyüklüğünde sert olmayan milimetrik hareketli beze farkettim.sol tarafta sızı şeklinde ağrıda var ne olabilir acaba doktora gitmeye korkuyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz yağ bezesi (lipom) gibi görünüyor, muayene ile kesin tanı konur endişe etmeyin.

 162. Ebru

  Merhaba hocam çenemin yan tarafında elime mercimekten biraz büyük sertlik geliyor. Hareketli bi beze gibi oynuyor. Yüzümde sivilce sorunu olan biriyim acaba iltihapmı yoksa kist vs. Olabilirmi? Ya da Allah korusun kitle felanmi

  1. Nizam Kurtdere

   Büyüme olmadığı sürece mercimek büyüklüğünde bir beze için evham edilecek bir durum yok çene altı bölgesinde sık görülür, ne olduğunu tam olarak anlamak için muayene etmek lazım.

 163. nur akça

  merhaba, benim yanağımda dışardan görünmeyen sadece dokununca hissedilen nohut büyüklüğünde,sert, ama hareket edebilen bir kitle var. Ve bu kitle oluştuktan sonraki gün boynumda da ağrı başladı. Lipom mudur bu kitle?

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayet sebase kist gibi görünüyor, kesin tanı için muayene etmek lazım.

 164. Anonim

  İyi günler hocam, 2/3 senedir ayak altında bezelye büyüklüğünde ve bazen daha da büyüyor bir sert şişlik var, doktora gittiğimde tendonların üzerinde olduğunu ve cerrahi bir müdahale yaparsak riskli olacağını söylemişti ama neden şiş olduğunu söylemedi, arada ve çok ayak üstünde durunca ağrı ve şişlik giderek büyüyor. Doktor bir jel bir ağrı kesici verdi şişlik inmezse MR çekeriz dedi fakat korona virüsünden dolayı hastanelerede gidemedim, birde askere gideceğim acaba engel olur mu bu durum.

  1. Nizam Kurtdere

   Ayak tabanındaki şişlikler basmaya bağlı ezileceğinden alınmasında fayda var, konu ortopedi uzmanının alanına giriyor, gerekli tetkikler yapılıp alınabilir.

 165. Ebru

  Hocam benim babam Tükürük bezi kanserinden ameliyat oldu ve suan hastalık nüks etti. Ped sonucunda her iki akciğerde nodüler lezyon yaziyor. Bu ne anlama geliyor yani akciğerlerinde demi kanser veya kitle var?

  1. Nizam Kurtdere

   Kesin değil o nodüllerden nasıl bahsettiği önemli, nodüllerin araştırılması gerekiyor.

 166. Emre

  Hocam 19 yaşındayım. Sağ ve sol uyluk bölgelerimde 3 adet 2 cm geçmeyecek şekilde kitleler var. Gözle görülmeyecek şekilde sadece elle dokununca hissediyorum. Ağrım yok. Sadece endişeleniyorum kanser miyim diye. Acaba nedir teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle önemli bir durum değil, lenf bezi yada yağ bezesi olabilir ama işi ihtimallere bırakmanın anlamı yok muayene ve gerekirse bazı tetkikler yapılarak kesin tanının konması gerekir.

 167. Gaye

  iki bacağımda da üzerine bastığımda veya dizimin üstüne oturduğumda ortaya çıkan hava kabarcığı gibi deri altında şişlikler oluşuyor dokunduğunda sert olmayan ve içerisinde boşluk varmış bir gibi bir his yaratan bu şişlikler için yıllar önce doktora gittiğimde varisten suphelenmistim ama ne damar vs gibi belirti yok sadece 1-2 cm çapında şişlik oluşuyor doktor da bir şey olmadığını zaman içinde geçeceğini vs söyledi ama geçmedi artık görüntü olarak beni rahatsız ediyor sayıca çoğalmayan bu şişlikler için düşünceniz ve hangi alanda bir doktora görünmem gerekmektedir?

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifinizden bir sonuca varamadım cerrahi uzmanına muayene olmanız lazım, gerekirse yüzeyel ultrason çekilip tanı konur.

 168. Anonim

  Hocam kafamı öne eğdiğimde her iki çene altimda elime hareket eden bi sertlik geliyor. Ablamınkine baktım onda da var. Sadece kafamı öne eğdiğimde elime geliyo. Her insanda olan biseymi bu?

  1. Nizam Kurtdere

   Çene altında birçok tükrük ve lenf bezleri var ve bunlar sıklıkla elle hissedilebilir, şüphe ediliyorsa bir KBB uzmanına muayene olabilirsiniz.

 169. Hocam Gobek deligimin sag ust tarafina bastirinca agri oluyor normalde yok ama bastirinca oluyor bir de sanki tam emin degilim lenfmi bilmiyorum hafif bilya kadar kucuk sislik geliyor ve agriyor bastirinca diskim da siyah oluyor bazen kan yok ishal yok.kabizlik yok

  1. Nizam Kurtdere

   Göbek çevresinde bastırınca ağrılı şişlik veya sertlik fıtığı düşündürür, muayene edip kesin tanı koymak lazım. Dışkı siyah çıkıyorsa ya tüketilen gıdalarla ilgili yada sindirim sistemi kanamasına bağlı olabilir, kan sindirilince zift gibi siyah olur. Tetkik etmek lazım.

 170. Esra

  Merhaba hocam 19 yaşımdayım alnımın sol kısmında içten bir şişlik var birkaç senedir daha da büyüdü dokununca da acıyor ve bazen de baş ağrısı yapabiliyor. nedeni nedir, kendi kendine geçebilecek bir şey mi acaba diye merak içindeyim yorumunuzu bekliyorum.

  1. Nizam Kurtdere

   Sorunuza tam olarak cevap vermek için şişliğin tüm özelliklerini bilmek lazım, yıllardır süren şişliğin kendiliğinden geçmesi beklenmez, en iyisi muayene edip gerekirse bazı tetkiklerle kesin tanı konması ve ona göre bir tedavi yöntemi seçilmesidir.

 171. Gobek deligimin sag ust tarafina bastirinca agri oluyor normalde yok ama bastirinca oluyor bir de bastirinca sanki hafif bilya kadar kucuk sislik beze gibi birsey geliyor ve agriyor diskim da bazen siyah oluyor kan yok ishal yok.kabizlik yok

 172. Ece

  Hocam merhaba.19 yaşındayım.Belimin sırt kısmında (sol da ) dışardan görünmeyen fakat elle tutulunca hissedilen biri daha büyük alt alta iki şey var.Büyüğü ceviz kadar gibi. Elle tutunca olduğu yerde kımıldıyor.Sert gibi. Ağrı kaşıntı yok.Babamın kolunda da var biraz belki ondan yatkınlık diye düşündüm ama sırtımda olunca biraz korktum açıkçası.Acaba neden olabilir önemli midir Bu arada büyüme var mı tam anlayamıyorum ama ilk başta büyüğünü hissetmiştim küçüğü yoktu şimdi üstünde bir tane daha hissediyorum işte o da küçük olan

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetler yağ bezesi (lipom) yada yağ kisti (sebase kist) olabilir. Cerrahi müdahale ile alınıp tedavi edilir, yine de kesin tanı için muayene bazen de görüntüleme tetkiklerine ihtiyaç var.

 173. Hocam merhaba gobek deligimin sag tarafi sag kaburgamin assagisi yani disaridan gorunen bir sislik yok ama elimi bastirinca agrili bir beze bilye gibi bir sey geliyor parmagima cok korkuyorum endise ediyorum nedir bu sizce yani endise etmeme gerek varmidir

  1. Nizam Kurtdere

   Karın ön duvarı fıtığı yada yağ bezesi olabilir, muayene ve gerekirse yüzeyel ultrason ile kesin tanı konur.

 174. Hocam dirsekten yukarı iç kısım da deri altında pıtır pıtır setlesmeler var ne yapmalıyım ve bacaklarım çok ağrıyor

  1. Nizam Kurtdere

   Dirsek üstünde tarif ettiğiniz sertleşmeler şişlik, kitle şeklinde ise cerrahi uzmanına görünmeniz lazım. Bacak ağrısının bununla ilgisi yok, fizik tedavi yada ortopedi uzmanı muayenesi gerekir.

 175. Tek bacağımda en üst kısmında derimin altında misket gibi sert kitle oluyo o bölge büyük bir şekilde yuvarlak biçimde kızarıyor acıyor dokunamıyorum ama 15 gün sonra geçip tekrardan bi yanında veya çevrede çıkıyor geçmeye başladığı zaman morarık oluşuyor nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayet iltihaplı kist sebaseye benziyor ancak aynı belirtileri gösteren başka bezeler de olabilir, kesin tanı için muayene etmek lazım.

 176. Hocam merhaba safra kesesinin icinde 3.5 mm polip mevcuttu bugun gittim 4.6 mm olmus yani korkuyorum 6 ay sonra kontrole gelmemi soyledi ne gibi bir yol izleyebilirim polipin buyumemesi icin ?

  1. Nizam Kurtdere

   Polipin büyümesini engelleyecek bir yol yok, büyüklüğünü takip edip 10 mm yi geçerse safra kesesi ile birlikte ameliyat edilerek alınması gerekir.

 177. Doktora gittim ama bana azax 500mg bi ilaç verdi geçmezse gel dedi gittim cildiyeye yönlendirdi bu bende 4 5 senedir var 7 6 ayda 1 çıkıyodu ama 1 2 aydır çok yoğun çıkmaya başladı biri bitiyo biri çıkıyo

  1. Nizam Kurtdere

   Deri hastalıkları uzmanı tanı koyamazsa gerekirse alınıp patolojide tetkik edilebilir.

 178. Zeynep

  Hocam benim de sol kolumda küçük bir sertlik var. Renksiz ağrı da yok. Cilt yüzeyinden farkediliyor.Yan tarafına bastırınca şekli ortaya çıkıyor. Ben okb ve anksiyetem var. O yüzden böyle şeylere çok takıyorum. Sizce ne olabilir? Doktora göstermem gerekir mi?

  qid:54bca030-c4e0-486b-89c9-1dfb4aa8c3d8

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi, sebase kisti yada başka cilt lezyonu olabilir. Endişe etmeyin ama muayene olup ne olduğunu öğrenmekte ve alınması gerekiyorsa aldırmakta fayda var.

 179. melek

  merhaba hocam sol kolumda mer imek büyüklügünde sislik çikti iki senedir var büyümüyor ama dokununca agriyor. doktora gittim ultrason çektiler fakat ne oldugunu anlamadilar baska bir doktora yönlendirdiler. sizce ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Buradan ne olduğunu bilemem ama bu durumda izlenecek iki yol var, ultrason sonucuna göre ya kesin tanı için alınıp patolojide incelenir yada takip edilir ve büyüme olursa o zaman alınıp incelenir, büyüme olmazsa müdahale edilmez.

 180. Aysel

  Sırtımda bir sertlik var bu neden olabilir elime geliyor ve saga sola oynuyor ama sanki agrida yapiyor kürek kemiginin bayagi aşaģısında iki gün sonra doktora gidicem ama korkuyorumda

  1. Nizam Kurtdere

   Korkmayın büyük ihtimalle yağ bezesi yada sebase kist gibi ciddi bir durum değildir, yinede kesin tanı için muayenenizi yaptırın.

 181. Ufuk

  Hocam ilaçlı tomografi de deri altındaki ve dokulardaki kistler vb varsa gözükürmü

  1. Nizam Kurtdere

   Gözükür, ancak tomografide radyasyona maruz kalınıyor önce daha kolay çekilebilen ve radyasyona sebep olmayan yüzeyel ultrason çekilmesi daha doğru bir yaklaşım olur.

 182. Begüm

  Merhaba doktor bey öncelikle bulunduğum şehirde tanıdığım bildiğim genel cerrahi doktorum izinde olduğu için önce burdan size yazmayı düşündüm. Çünkü kafama çok taktım çok korkuyorum:( şuan 28 haftalık hamileyim ve hiç bir belirti ağrı vs yokken tamamen tesadüf arka sağ kaburga üstünde sanki bi şişlik hissediyorum bu sert bi şişlik değil parmaklarımla tutmak isteyince sanki tutamıyorum elime gelmiyor gibi ama avucumla orama geniş tutunca hissediyorum bişey olduğunu kaygan gibi. Diğer tarafımda yok canım çok sıkıldı biliyorum doktora gitmem gerekiyor fakat siz önceden yorumlarsanız çok sevinirim:( şimdiden teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Bence o kadar evham yapacak bir durum yok, cilt altında bu ve benzeri birçok önemsiz lezyonlar olabilir. Muayene ve gerekirse yüzeyel ultrason çekilip tanı konur, uygun zamanda genel cerrahi uzmanına görünün.

 183. Engin

  Merhaba hocam benim vücudumda ağrılı şişlikler oluyor 2 3 haftada geçiyor bazen bir sene bazen 2 sene bidaha olmuyor hastahaneye gittim ultrasson kan testi hepsini yaptılar bişey bulamadılar 3 gün once yine çıktı 2 su gecti 1 tanesi daha duruyor sizce ne yapmaliyim patoloji demişlerdi ama sıra gelene kadar şişlikler kayboluyor bu arada şişlikler agrili

  1. Nizam Kurtdere

   Anladığım kadarıyla yapılan muayene ve tetkiklerle kesin tanı konamamış, üniversite hastanesinde ileri tetkik ve patoloji alınıp tanı konabilir.

 184. Çimen

  Hocam merhaba, öncelikle her yorumunuzu okudum, çok saolun bizi aydınlatıyorsunuz. benim de eşimin sol kolumda, bir beze oluştu. 1 senede büyüdü 3-4 mm. Kadar oldu. Kenarları çok düzgün bir yuvarlak. Yumuşak yapılı. Rengi bazen kırmızı gibi oluyor, üzerinde sanki kırmızı kılcal incecik bişeyler var. Bugün aldılar ve patolojiye gönderdiler. Çok korku kapladı hocam beni:( yağ bezleri Bu şekilde mi olur.

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz lipom, kapiller hemanjiom yada sebase kist olabilir, başka bir lezyon da olsa evham yapacak bir durum olduğunu sanmıyorum, sonucu içiniz rahat bekleyebilirsiniz.

 185. Çimen

  Hocam bezelerin boyutları önemli mi bilmiyorum ama tam baktım alınan parçanın çapı 2 cm. Miş. Teşekkür ediyorum hocam.

  1. Nizam Kurtdere

   Boyuttan çok patolojik yapısı öneli o da incelenecek zaten.

 186. Gözde

  Merhaba hocam sırtımın yan tarafında bel boşluğu bölgesinde yuvarlak sert bi top gibi bişey var dokununca agrı yapıyor ve hareket etmıyor sizce sıkıntılı bir durummu

  1. Nizam Kurtdere

   İltihaplı kist sebase yada lipom olabilir, muayene ve gerekirse yüzeyel ultrason ile teşhis konur.

 187. Eda

  Merhaba hocam benim 3 yaşında kızımın kolunda deri altında elle hissedilen sert bı şişlik var ama ağrısı yok büyüme yapmıyor sanki küçülüyor gibi oynamıyor ama iki hafta önce üstü kızarıkti kasitiyordu kızarıklık kayboldu şişlik kaldı sizde ne olabilir teşekkür ederim şimdiden

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi, sebase kist yada yağ bezesi olabilir, ciddi bir durum olduğunu sanmıyorum, muayene ile kesin tanı konmasında fayda var.

 188. Merhaba hocam koltuk altımin derisi altında şişlik var hafifte ağrıyor sizce ne yapmalıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen ter bezi yada kıl kökü iltihabı olabilir, temiz tutun geçmezse yada büyürse muayene etmek gerekir.

 189. Merhaba doktor bey benim sağ bacağımın kaval kemiği etrafında fındık büyüklüğünde iki tane şişlik oluştu ne sert ne yumuşak genelde acı verici ara ara ağrı karıncalanma ığneleme gibi bazen yanma ve gerginlik oluyor o bölgede ortabedi ve kalp damar doktoruna gittim bir netice alamadım lütfen bilgi verebilirmisiniz teşekkür ederim saygılar

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetlere bakarak bir teşhis koymak mümkün değil, muayene ve yüzeyel ultrason yapılıp tanı konamazsa cerrahi olarak alınır ve patolojik tetkik ile kesin tanı konabilir.

 190. Ali aksakal

  Hocam iyi bayramlar iki kolumdada birinde 3 birinde 2 adet nohut büyüklüğünde küçük yaralar var ve bunların tam ortasında mercimek büyüklüğünde top şeklinde beyaz bir şey çıkıyor iltihap gibi patlamiyor esnek bunu tutup çektiğinde olduğu gibi top şeklinde çıkıyor ve sonra oradan kan gelmektedir bu nedir acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Anlattığın şikayetlerden kesin bir kanıya varamadım görüp ona göre değerlendirmek lazım.

 191. Merhaba doctor bey benim sirtimda omurga kemiği ve sholderimin yanında bir şişlik var zaman zaman bunu sırtımda his edebiliyorum ve sırtımda yorgunluk oluşuyor neden acab lütfen

  1. Nizam Kurtdere

   Bu sorunuza cevap verebilmek için muayene ve bazı görüntüleme yöntemlerine bakmamız lazım.

 192. Simay

  Merhaba hocam, sol inguinal bölgede dışardan görülmeyen elle dokununca hissedilebilen bir şişlik mevcut. Ne çok sert ne de yumuşak, arada küçülüyor da aslında. Genel cerrahiye gittiğimde kıl kökü iltihabı demişti 1 yıl önce krem vermişti kullandım ama geçmedi. Sizce nedir ne yapmalıyım?

  1. Nizam Kurtdere

   İnguinal bölgedeki şişlikler deriyi ilgilendiriyorsa kıl kökü iltihabı yada sebase kist olabilir, cilt altında yada biraz derinde ise lenf bezi büyümesi yada kasık fıtığı olabilir, tanı için muayene gerekir. Tekrar muayene olmanızda fayda var.

 193. Merhaba hocam benim yanağında sert bişi var ve derinin altında bunun bir tedavisi var?

  1. Nizam Kurtdere

   Nasıl bir tedavi yöntemi seçileceğine dair karar vermek için görmek lazım.

 194. İsmail

  Sayın değerli hocam;
  Eşimin sırt kısmında tam olarak göğüs arkası sayılır, nohut büyüklüğünde (sert değil) yumuşak bir şişlik mevcut.
  Bahse konu şişlik sırt yüzeyinde fazla belirgin değil elinizle dokunduğunuzda hissedebiliyorsunuz. Çok olmamakla beraber hafif ağrı mevcuttur.
  Sizin değerli fikrinizi alabilirmiyiz.
  Ayrıca bu sorun için hastanede hangi bölüme gitmek gerekiyor.
  Saygılarımla..

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetiniz yağ bezesi yada sebase kist olabilir, cerrahi muayene ve gerekirse küçük cerrahi girişim ile alınabilir.

 195. Pinar

  Bocam mrb benim kurek kemigimin hemen altinda sert bi sislik var biraz agrida yapiyo yumusak degil oldukca sert bu ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Sert ve ağrılı ise iltihaplanmış sebase kist olabilir, tabi ki kesin tanı için muayene etmek lazım.

 196. Simay

  Hocam merhaba, ben inguinal bölge demişim ama inguinal bölge değil galiba. Tekrar açıklamak, yorumunuzu tekrar almak isterim. Sol tarafta kasıkla bacağım arasında o boşlukta dışarıdan bakınca belli olmayan sadece dokununca hissedilen bir şişlik var. Ağrı yok. Küçülüp büyüyor. Ama büyüyünce de ulaştığı max boyut değişmiyor yani 1 yıldır mevcut ve hiç olduğundan daha fazla büyümedi arada küçülüp o boyuta geri dönüyor sadece. 1 yıla yakın bir zaman önce genel cerrahiye gittim ve kıl kökü iltihabı diyerek krem verdi. Kullandım ama geçmedi. Sizce tekrar gitmeli miyim ne yapmalıyım? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Nizam Kurtdere

   Yorumum hemen hemen aynı (fıtık dışında), tekrar görünmenizde fayda var.

 197. Simay

  Teşekkür ederim yanıtlarınız için hocam. Lenfoma gibi bir ihtimal var mı? Yakın zamanda gitmeye çalışacağım hastaneye ama bu ihtimal var mı bilmek istiyorum. Aslında boyut olarak küçük bir şişlik ama yine de çok korktum. Endişelendim. Yanıtlarsanız sevinirim.

  1. Nizam Kurtdere

   Lenfoma şüphesi olsa doktorunuz tanı için gerekli tetkikleri mutlaka isterdi. Bence gereksiz yere evham yapıyorsunuz.

 198. Pinar

  Hocam sirtimda bi sertlik vardi ultrasonda sirtta orta hatta ele gelen lezyon tanimlanan lokalizasyonda cilt alti yerlesimli yaklasik 23*12mm boyutlarinda hipoekoik heterojen ic yapida lobule konturlu solid lezyon izlenmis olup rdus incelemede belirgin internal vaskularizasyon saptanmadi yaziuodu bu nedir hocam korkuyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi yada yağ kisti gibi tanımlamış, çok endişe edecek bir durum yok, muayene edilip gerekirse alınmasında fayda var.

 199. Pinar

  Doktor beni cok korkuttu kansere tumore kadar soyledi oyle bi durum yoktur demi hocam benim ikitane bebegim var

  1. Nizam Kurtdere

   Kesin konuşmak için muayene etmek lazım ama ultrasonda kötü huylu bir tanımlama yok

 200. Zehra

  Hocam iyi günler annemin sırtında bir yıl önce küçük svilce gibi çıkmıştı sonra büyüdü 3 veya 4 cm kadar genel cerrah uzmanına başvurduk o patoloji yapmadan alırız dedi ne oldugu bile bilmiyoruz annem şeker hastası ve doktor ona iltihap oldugunu söylemiş o alındıgında diğer organlara yayılma nedir bunj soruyorum çünkü bir yakınımızda ayagında çıktı bunun gibi ayagını kestiker sonra diğer ayagına sıçradı cevabınız için teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifle yaranın ne olduğunu bilemem ancak cerrahi uzmanı görmüş, riskli bir durum olsaydı gerekli tetkikleri mutlaka isterdi, bence çok evham yapmayın doktorunuzla tekrar görüşebilirsiniz.

 201. Rıza

  Merhabalar hocam 20 yaşındayım benim sırtımda, bacağımda , göbeğimde 1.5 cm geçmeyecek şekilde gözle görülmeyen şans eseri bulduğum kitleler var . Acaba kötü birşey mi pandemiden dolayı hastanelere gidemiyorum . Cevaplarsanız sevinirim.

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene etmeden kesin bir yorum yapamayız, çok evham yapmayın ama muayene ve gerekirse bazı tetkiklerle ne olduğunun anlaşılmasında fayda var.

 202. Merve

  Hocam benim alnımda ağrısız, sert birşişlik var. Yaklaşık 6 aydır alnımda şişlik duruyor. Doktora da gidemedim acaba kötü birseymidir?

  1. Nizam Kurtdere

   Kötü bir şey olup olmadığını görmeden söyleyemem ama ciddi bir durum olma ihtimali düşük, muayene olup kesin tanı konmasında fayda var.

 203. Pinar

  Hocam yazmistim sirtimdaki kitleyi aldilar yuvarlak ve beyaz sariya yakin gibiydi 3 cm ama doktor bisey demedi hic kan yoktu etrafinda et gibi biseydi ama cok halsizim bas donmelerim var 2 ay once butun kan tahlilim tiroitlerim batin ultrasonum herseyim temiz cikmisti simdi bu kitleyi goruncede aklima hep kanser fikri geliyo boyle bir durum.olabilurmi iki ayda

  1. Nizam Kurtdere

   Evham yapacak bir durum yok zaten alınan kitle patolojide incelenecek ve kesin sonucu ortaya çıkacak.

 204. Betül

  Merhaba hocam sol kolumda bir kaç aydır şişlik var büyümeye başladı beze olmadığını söylüyorlar ağrısı çok değil ama kolumda halsizlik oluyor acaba korkmami gerektirecek bişey olabilirmi?

  1. Nizam Kurtdere

   Evham yapmaktansa muayene ve gerekirse yüzeyel ultrason çekilerek kesin tanı konur sizde rahatlarsınız.

 205. Ozlem

  Hocam oğlum 6 yaşında ve her iki bacağında yumrular var ve büyüyor.yumrular sert ve tam olarak kaval kemiğinde.hangi doktora goturmeliyim.tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Çocuk cerrahisi uzmanına göstermeniz lazım

 206. Hocam baldır bolgemde bir ağrı oldu ve zamanla orası şişti ve suan cok agri yapıyor sert ve gittikçe büyüyor sizce ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Bu tanımlama ile bir şey söylemek zor, muayene olmanızda fayda var.

 207. Anonim

  Merhabalar hicam benim kulak altımda bezelye kadar şişme var ve hiç acısı yok bide çok sert nedeni nedir sizden ricam açıklık getirebilirmisiniz korkulacak ir durum varmı

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist yada lenf bezi büyümesi olabilir, muayene olmanızda fayda var.

 208. Mustafa öcel

  Hocam iyi akşamlar 2008 yılında üst bacaklarımda ve kollarımdan toplam 8 adet yağ bezesi aldırdım.ameliyatı yapan doktorun korkulacak bişey olmadığını söyledi nitekim çıkarılan yağ bezlerinin test sonuçları olumlu çıktı.şimdi vücudunmda yine aynı büyüklükte onlarca yağ bezesi çıktı.koltuk altı göğüs bölgesi,karın sırt bölgesi,bacak ve kollarımda kasık bölgesi dahil.şu anda kollarındaki biraz ağrılı oluyor sinir ve damara baskı yaptığından sanırım birazda kolunun üzerine yattığımda ağrı okuyor.bu konuda görüşlerinizi alabilirmiyim?

  1. Nizam Kurtdere

   Ailevi yatkınlık olarak bazı kişilerde çok sayıda yağ bezesi oluşabilir, bunu önlemenin bir yolu yok, hayatınızı etkileyen bezelerin cerrahi yöntemle alınması dışında bir çözüm yok. Hepsini aldırmanıza gerek yok.

 209. Nurcan

  İyi günler hocam doppler renkli ultrason ile genital bölgeyle bacak arasındaki bölgede bulunan lenf nodu büyümesi görülür mü? Teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Çevredeki iltihaba bağlı olarak oluşabilir, tetkikleri yapılmışsa sorun yok.

 210. Arzu

  Hocam meraba ayak bilek kemiğiminn yanında sert uzun birşey var dokununca hissedebiliyorum deri altında kemiğin yanında uzun demir gibi sert bişe var ne olabilir acaba ne yapalıyım ağrısı yok ama dokununca ağrıyor.

  1. Nizam Kurtdere

   En iyisi muayene olmanız gerekirse yüzeyel ultrason ile teşhis konur.

 211. Nur

  Hocam merhaba, 24 yaşında kadın hastayım. Kasik bölgemde elle bastırınca nohut kadar bir şişlik hissediyorum. Bazen kayboluyor yada küçülüyor.Onceden daha büyük ve sısti ancak küçüldü. Kadın doğuma gittim lenf bezi şişmesi dediler ama enin değilim. Sizce lenf bezi ile alakalı mıdır yoksa kasik fitigindan mi şüphelenmeliyim? Hiç bir agrım ve ya acim yok. Ateşim yok.

  1. Nizam Kurtdere

   Kasık bölgesinde lenf bezi şişmesi sık karşılaşılan bir durum, doktorunuz da görmüş bence endişe etmenize gerek yok, buradan muayene etmeden benim kesin bir yorum yapmam doğru değil.

 212. Nesrin

  Merhabalar hocam lenfoma belirtisi olan şişlikle diğer yağ bezesi ya da iltihap şişliği gibi şeyler arasındaki fark nedir? Yani dokunarak bakılınca ya da görüntü olarak ne gibi farklılıklar bulunur? Cevaplarsanız mutlu olurum

  1. Nizam Kurtdere

   Aradaki farkı dışarıdan anlamak mümkün değil ancak bazı şüpheli muayene bulguları ile doktor ultrason ister ve ön tanı genellikle ultrason ile konur, kesin tanı alınıp patolojik tetkik yapılarak konur.

 213. Serap

  Hocam meraba iki bacakta bileğe yakın yerde sert şişlik var sıkınca sanki içinde sıvı bişeyler var gibi sıktığım için biraz yukardada içi sıvı dolu bişey oluştu ama bacaklarımda çok ağrı yapıyor damarlarımda çok belirginleşti sabah kalkınca ağırlık hissi oluyor bacaklarımda kanser olabilir mi çok korkuyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Böyle bir durumda hemen kanseri düşünüp evham yapmayın, muayene olun gerekirse birtakım tetkikler yapılıp kesin tanı konmasında fayda var.

 214. Nurc

  Genital bölgeyle bacak arasındaki şişlik eğer lenfoma belirtisi ya da lenf nodu büyümesiyse alt ekstremite doppler renkli ultrason ile tanı konulabilir mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Ultrason yada doppler muayenesi tanı koymada büyük oranda yardımcı olur, şüphe duyulursa alınıp patolojik tetkik yapılarak kesin tanı konur.

 215. Hocam benim kalcamin üstünde şişlik oldu abse dediler iğneyle aldılar iltihabi fakat tekrarladi bu kez igneyle gelmedi ultrason cektim kan verdim enfeksiyon dedi simdi sulcid antibiyotigi kullanıyorum yarin son fakat daha cok kirmizilik var ve agri var ilac yarin bitiyor acaba napabilirim

  1. Nizam Kurtdere

   Abse varsa antibiyotik ile kurumayabilir o zaman cerrahi olarak açılıp temizlenmesi gerekir.

 216. Pinar

  Hocam sirtimdaki biyopsi sonucu cikti neoplazma rastlanmamistir 3*2*1.5 cm ölculeri de duzensiz yuzeyli sert kivamli krem kahverengi doku parcasi kesiti krem renklidir yer yer miksoid zeminde igsi hucreli myofibrolastik hucre proliferasyonu immunhistokimya bulgulari S100(-), SOX10(-), SMA(+), kalponin (-), Glut1(+), musclespesifikaktin(+), EMA(-), CD34(-), klaudin(-) noduler fasiitis ile uyumludur birde siz aciklarmsnz hocam

  1. Nizam Kurtdere

   İyi huylu bir doku büyümesi olarak açıklanabilir. Korkacak bir durum değil.

 217. Etem

  Hocam benim sağ bacağımın etli kısmında el ile fark ettiğim yumru vardı hafif şişlik ben bu ne nasıl bişey beze mi diye bakınca baktım kızardı ve kızarıklığı geçmiyor bastırınca azıcık acıyor agrı yok acaba nedir acil doktora gitmeliymiyim iltihap mıdır

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene etmeden ne olduğunu anlamak zor, lenf bezi büyümesi sebase kist yada yağ bezesi olabilir, muayene olmanızda fayda var.

 218. nurcan

  hocam cenemin hemek altinda her iki tarafta yaklasik 5 tabe beze var en buyugu findik kadar digerleri cok kucuk gecenn sene doktora gittim ultrasonda hic bisey cikmadi ama elime geliyo ne olabilir hocam ne sert ne de yumusak oynuyo saga sola kayiyo cok korkuyorum hoccam

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz bölgede birçok lenf bezi ve tükrük bezleri var bazen onlar da elle hissedilebilir, ultrason ile şüpheli bir durum varsa tespit edilebiliyor o zamanda doktorunuz gerekli ileri tetkikleri yaptırırdı.

 219. Seren

  Merhaba 30 yaşındayım. Babam 40 yaşındayken cilt kanserinden vefat etti. Annem ise 17 yaşındayken lenfoma vardı. Benim dizimde iki aydır çok küçük ama sert bir yapı oluştu. Başı biraz sivri görünüyor. Etrafına dokunduğundumda eni yuvarlak hissi veriyor. Doktora gidecek param yok. Bu sizce ciddi midir?

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetler her ne kadar çok ciddi gibi görünmesede muayene olmadan doğru teşhis koyamayız, bir şekilde muayene olmanız lazım.

 220. Zeynep

  Hocam benim sağ bacağımda bilek kısmında şişlik var elime sert bi şekilde geliyor ve elini vurunca acıyor ne olabilir??

  1. Nizam Kurtdere

   Ganglion dermatofibrom yada sebase kist olabilir, görmeden doğru teşhis koyamayız.

 221. Gursen

  Hocam merabalar benim oğlumun elmacık keyinde ve çenesinin hemen altında derinin altında bezeye rastladık elmacık kemiğinin oradaki bezeyle birlikte yanagida şişmeye başladı acaba endişelenen bi durum söz konusu mu şimdiden teşekkürler hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle kötü bir durum değil ama muayene olup kesin tanının ve ona göre tedavinin uygulanması lazım.

 222. Pınar Poyraz

  Merhaba hocam kafa derdimde elime gelen bir şişlik var fakat bakıldığında görüşemiyoruz fakat el ile hissediliyor yaklaşık 1 aydır büyüyor ve ağrı yapıyor dokununca orası ateş gibi oluyor
  Ne yapmalıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Kist sebase iltihaplanırsa ağrı yapar, başka bir sebebi de olabilir teşhis için cerrahi uzmanına muayene olmanız lazım.

 223. Ayşenur

  Hocam benim genital bolgemle bacağım arasında bı şişlik var ve dışardan gözükmüyor sadece dokununca fark ediliyor. ağrısı yok küçülüp büyüyor. Neredeyse 1.5 yıldır var. Fark ettiğim kadarıyla derinde değil de derime yapışık gibi. Hocam sizce bu nedir olası tanılarınızı söyler misiniz? Lenfoma ya da başka maligniteler olabilir mi pandemiden dolayı hastaneye gidemiyorum da?

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetler sebase kist, lenf bezi büyümesi yada lipom olabilir, lemfoma yada başka malignite düşünmek için bir sebep yok. Yine de muayene olup kesin tanının konmasında fayda var. Hızlı büyüme olursa gecikmeden muayene olmalısınız.

 224. Selis Angış

  Merhaba, benim 1 senedir falan belimin üstünde sağda boşluk kısmında sert ve dokundukça acı ve ağrı veren Bi şişlik var ve gittikçe sızlama ve ağrısı daha da fazlalaşıyor. Bu ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetler için muayene edip ona göre yorum yapmak daha doğru olur, iltihaplı sebase kist yada sinire bası yapan bir kitle olabilir.

 225. Arif

  Hocam iki kaşımın arasında bi şişlik var sola daha yakın 6 aydır sürekli bazen şişiyo bazen iniyo hiç bi şekilde ağrı ve acı yok kaşınma yok ve çok sert çok büyük te şişmiyo ama sivilceden biraz daha büyük oluyo şişince bunun ne olduğunu ve tedavisi nasıl oluyor bilgi verirseniz çok sevnirim iyi günler

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen sebase kist olabilir, kesin tanı için muayene olmanız lazım.

 226. Arif

  Önemli bişey mi hocam peki

  1. Nizam Kurtdere

   Kesin tanı koymadan önemli olup olmadığını söylemek doğru olmaz, kist sebase ise ciddi bir rahatsızlık değil.

 227. Fatih

  Hocm merhaba… 5 yildir kolumun dis tarafinda sikinca belli olan simetrik beze var, ve 2 yildir belimde icte ve kol altimda (TRİCEPS) asimetrik kitle var. Ultrasyon cekildi 6 doktor bakti beze dedi… ve son 3 aydir bacagimi sikinca (kaval kemik bolgesinde) ve derimi oynatinca karanlikta isik tutunca cok kucuk beze tarzi kitleler var. Sag sol bacak toplam 15 tane vardir galiba… Bastirinca kayboluyor sari beyaz tarzi… BU BEZELER COGALMASİ NORMAL Mİ YOKSA HOCAM SUPHELENİP TEKRAR TEKRAR MUAYENE GİTMELİMİYİZ… TESEKKUR EDERİM. (Genetik olarak amcamda kollarinda ve kafasinda cokca vardi bezeler)

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist yada lipom gibi yağ bezeleri bazen çok sayıda olabilir, bunlarda ailevi yatkınlık vardır ve bazı ailelerde daha sık görülür. Zamanla sayısı da artabilir, tanı kesin ise tekrar muayeneye gerek yok, ancak herhangi birinde hızlı büyüme olursa yada belli bir büyüklüğün üzerine çıkarsa muayene olmanız lazım. Bu durumda o bezenin alınıp incelenmesi gerekir.

 228. Nuri

  Hocam iyi günler sol yanağımda elmacık kemiğimin hemen altında nohut büyüklüğünde 1-1.5 gün süre zarfında oluşan beze gibi bi şişlik söz konusu sebebi nedir önemli bişeymidir tedirgin oldum yanıtlarsanız çok sevinirim

  1. Nizam Kurtdere

   Küçük bir sebase kist iltihaplanınca tarif ettiğiniz gibi çabuk büyüyebilir, yine de kesin tanı için muayene olmanızda fayda var.

 229. selin

  hocam merhaba,
  sacımın dibinde sert kitleler var.ara sıra cıkıp ağtı yapıyorlar.alınmazsa bir sakıncası var mıdır.ve kulak arkasındada bir sislinlik var o da alınmazsa sıkıntı yaratır mı?

  1. Nizam Kurtdere

   Genelde bu gibi kitleleri hızlı büyüdüğünde ve rahatsız ettiğinde alıyoruz, muayene edip şüpheli bir durum yoksa alınmayabilir, takip edilir ve büyüme olursa o zaman alınır.

 230. Serkan

  Hocam sağ elim orta parmağımın iç kısmı üst çizgi üzerinde kaygan bir yumru oluşmuş. Mercimek büyüklüğünde.Dokunduğum zaman sağa sola kayıyor.Yeni farkettim.Görüntü bızukluğu ve ağrı yok elle hafif bastırıldığında sağa sola kayarak kendini belli ediyor. Bunun için muayene olmalımıyım, biraz beklesem kendi kendine geçer mi . Teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen ganglion dediğimiz bir kitle ve büyürse rahatsız edebilir, ortopedi uzmanına görünmenizde fayda var.

 231. Aykut

  Hocam genelde yüz bölgemde iki üç hafta aralıklarla çıkıyor. Geçmesi bazen 3 haftayı buluyor çok büyük ölmüyor max nohut tansi kadar

  1. Nizam Kurtdere

   Kistik akne yada sebase kist olma ihtimali yüksek, tanı için muayene olmanız lazım.

 232. Noname

  Merhaba, ben 1 yıl kadar önce devamlı çok sert bir yerde uyuyordum ve tam kuyruk sokumu kısmımda ağrılar oluşmaya başladı. 1 hafta kadar sonra geçti ama elimi kuyruk sokumuma vurduğumda belirsiz bir sertlik hissediyordum. 1 cm bile değil belki de. Neredeyse 1 yıldır hiç ağrı vermiyordu, büyüme de yok ama bu günlerde yeniden oturunca, sırt üstü uzanınca o serlikte ağrı meydana geliyor. Ama sertlikte hiç büyüme yok. Korkulu bir şey midir? Ben çok evhamlı olduğum için ailem pek ciddiye almıyor ama çok korkuyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayet pilonidal sinüs yani halk arasında kıl dönmesi diye bilinen hastalığa uyuyor, tabiki kesin tanı koymak için muayene etmek lazım.

 233. Ahmet

  Hocam şişlikler için hangi bölüme gitmeliyim? Koltuk altında, sırtta, belde ve bacakta şişlik var, ara ara şişiyor ve iniyor.

  1. Nizam Kurtdere

   Cerrahi uzmanına muayene olabilirsiniz.

 234. Merhaba hocam benim koltuk altım da acıyla ceviz büyüklüğünde sert bişe çıktı çıktığı 1 hafta oluyor be şimdi fındık büyüklüğünde ağrı ve acı yok bu ne olabilir ilk büyük olup sonra dan ufalan şey koltuk altlarım ve göğüslerin sancıyor bununla ilgisi olabilir mi

  1. Nizam Kurtdere

   Ağrılı olarak önce büyüyüp sonra ağrısı azalarak küçülen cilt ve ciltaltı şişlikler sıklıkla iltihaba bağlı olarak gelişir. Koltuk altında kıl kökü iltihabı yada lenf bezi büyümesi olabilir, kesin tanı için muayene ve ultrason çekilmesi gerekebilir.

 235. Seda

  Merhaba, benim alnımda sol şakağıma doğru neredeyse bir senedir çok sert bir şişlik oluştu. İlk başta yeşil/mavi renkteydi. Bazen inip bazen çok belirgin şekilde şişiyor. İnikken orada belirgin bir damar görüntüsü (yeşil renk)var. Sadece bastırınca acıyor. Hangi uzmana başvurmalıyım acaba? Şimdiden teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Cerrahi uzmanına görünebilirsiniz, hemanjiom ise sizi damar cerrahisine yönlendirir.

 236. Derya

  Merhaba hocam benim troit bezinde kisrtik nodul var neyapmam lazim korkulacak biseymi

  1. Nizam Kurtdere

   Tiroid bezindeki kistik nodüller genelde risk oluşturmaz ve takip edilir, ancak çok büyüme olursa müdahale düşünülebilir.

 237. Aslı

  Hocam merhabalar sağ kolumda deri altında dokununca hissedilen bir kitle veya beze mi bilemediğim birşey var ve dokunduğum an hemen kolumda bir ağrı ve sonrasında uyuşma hissediyorum sizce ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen koldaki sinirle alakalı yada sinire bası yapan bir beze olabilir, muayene ve gerekirse EMG gibi bazı tetkiklerle kesin tanı konabilir.

 238. Lütfiye Aydin

  Merhaba hocam annemin elinin üzerinde bir sertlik oluştu kaşıntı ağrı acı yanma hiç bir şey yok siğil gibi değil

  1. Nizam Kurtdere

   Görmeden bir yorum yapmam zor cildiye uzmanına görünmesinde fayda var.

 239. Brittney chambers

  hocam merhaba yaklasik 6 aydir karin bolgemde gobek cevresinde sagli sollu 3 adet deri altinda kitle var gozle gorunen bir sey yok ama dokununca hissediliyor misket buyuklugunde ve yine dokununca agri yapiyorlar. ilk onceleri onemsemedim ama artik rahatsiz ediyorlar sk gorunen biseymi yoksa kotu biseymi

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi olma ihtimali yüksek, bazen küçük nokta şeklindeki karın duvarı fıtıkları da böyle görünebilir. Muayene ve yüzeyel ultrason çekilerek tanı koyabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017