randevu al tedavi ücretleri

Cilt altı Şişlik, Beze ve Yumrular

 Beze Nedir, Neden olur, Nasıl  tedavi  edilir?

Cilt altında olan ve elle sert veya yumuşak olarak hissedilen şişliklere halk arasında beze denilmektedir. Nispeten daha büyük olanları yumru olarak adlandırılır. Tıbbi olarak cilt altında şişlik ile kendini gösteren birçok farklı lezyon vardır. Bunlar arasında en sık rastlanan şişlikler  Lenf bezi  şişlikleri, lipom  (yağ bezesi) ve  kist sebase (yağ kisti) diye bilinen lezyonlardır. Bunların dışında iyi huylu birçok  tümörden, daha nadir olarak görülen kanserlere kadar birçok hastalıklar cilt altı şişlikle kendini gösterebilir. Görüldüğü gibi cilt altı bezeleri büyük oranda iyi huylu hastalıklara bağlı olmakla birlikte hastada hayati tehlike de dahil ciddi sonuçları olan kanserlerin belirtisi olabilir. Bu nedenle cilt altı şişlikleriyle karşılaştığımızda doktora muayene olmak konusunda tereddüt edilmemelidir. Erken tanı ile kanser gibi bir çok ciddi hastalığın tedavisi mümkün olmaktadır.

Bezeler çok farklı lezyonlar olduklarından , oluş sebepleri de kaynaklandığı dokulara göre birbirinden  farklılık gösterirler. Teşhis takip ve tedavi yaklaşımları da birbirinden farklıdır.

  Cilt altı beze ve yumrular nasıl teşhis edilir ?

Her ne kadar cilt altı bezeler birbirinden farklı olsa da teşhis ve takipte ortak prensipler uygulanır. Buna göre muayene ile birçok şişlik tecrübeli  hekimler tarafından teşhis edilebilir. Gerekirse yüzeyel  ultrasound çekilir. Nadiren tomografi veya MR gerekebilir. Buna rağmen kesin tanı konamayan bezeler teşhis amaçlı ya tamamen cerrahi olarak çıkarılır ve patolojik tetkik için gönderilir veya değişik yöntemlerle parça alınıp yine teşhis amaçlı patolojiye gönderilir. Bu durumda çıkacak sonuca göre sonradan gerekli  cerrahi müdahaleler uygulanır.

  Sık rastlanan cilt altı beze ve yumrular:

-Lipom:

            3 adet lipom

Halk arasında yağ bezesi olarak adlandırılır. Adından da anlaşılacağı gibi yağ dokusundan oluşur. Vücudun herhangi bir yerinde cilt altında bulunur. Bir veya çok sayıda olabilir. Düzgün sınırlı ve yumuşak olur,  bastırmakla cilt altında biraz yerinden oynatılabilir. Büyüklüğü  birkaç milimetreden 5-10 santimetreye  kadar değişir. Nadiren daha büyük  olabilir. Büyük olanları liposarkom denen yağ dokusu kanseri  ile karışabilir. Teşhisi muayene ve ultrasound ile konur. Bazı ailelerde daha sık görülebilir. Şüpheli olan veya bir şekilde rahatsızlık yaratan lipomlar lokal anestezi altında cerrahi olarak çıkarılarak tedavi edilir. Diğerleri takip edilir ve hızlı büyüme varsa o zaman cerrahi olarak çıkarılır.

-Kist sebase:

Yağ kisti olarak adlandırılır. Sıklıkla saçlı deride görülmekle beraber vücudun değişik bölgelerinde bulunabilir. Bir veya daha çok sayıda olabilir. Büyüklüğü birkaç milimetreden  5-6 santimetreye kadar değişen yuvarlak bir şişliktir. İltihaplanırsa ağrı ve abseleşme yapabilir. Bazı ailelerde daha sık görülür. Çoğunlukla muayene ile teşhis edilebilir. Şüphe varsa  yüzeyel ultrasound çekilerek teşhis konur. Lokal anestezi altında cerrahi yöntemle çıkarılarak tedavi edilir.

-Lenf bezleri:

Boyun yan ve ön tarafları, koltuk altları ve her iki kasık etrafında cilt altı bölgede yerleşmiş birçok lenf bezi bulunmaktadır. Bunlar ancak değişik sebeplerle büyüdüğünde elle hissedilir. Birkaç santimetreye kadar büyüyebilir,  kısmen yumuşak yada sert ve yerinde sabit olabilir. Büyüme sebebi sıklıkla bölgeye yakın iltihabi hastalıklardır. İltihap sebebi ile büyüyen lenf bezleri genellikle ağrılıdır. Daha seyrek olarak bir kanserin yayılması veya lenf bezinin kendi kanseri de büyümeye sebep olabilir. Bunlar ağrısızdır. Neredeyse tüm kanser çeşitlerinin ilk yayıldıkları yerler en yakın lenf bezleri olduğundan kanser hastalarının teşhis ve takibinde lenf bezleri büyük önem taşır.  Teşhis için muayene, ultrasound veya diğer tetkik ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanılır. Gerekirse  cerrahi olarak alınıp patolojik tetkiki yapılarak kesin tanıya varılır. İltihabi lenf bezi şişlikleri antibiyotiklerle tedavi edilir. Diğerleri için sebebe yönelik tedavi uygulanır.

Bunların dışında cilt altında şişlik ve yumru yapan ve daha nadir görülen birçok hastalık bulunmaktadır. Hepsi de aynı prensiple önce muayene edilir,  gerekirse çeşitli tetkik ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanarak teşhis edilmeye çalışılır. Şüphe varsa teşhis amacıyla kısmen veya tamamen cerrahi olarak çıkarılır ve patolojik tetkik için gönderilir.

  Görüldüğü gibi cilt altındaki şişlik ve yumruların çoğu iyi huylu olmakla birlikte bazıları hayatı ciddi olarak tehdit eden kanser veya kanserin yayıldığı bezeler olabilir. Bu durumla karşılaşıldığında  erken tanı hayat kurtarıcı olduğundan doktora bir an önce görünmek hayati önemdedir.

15 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. serkan

  hocam boynumun üstünde şişkinlik var elime çok geliyor bunu aldırmak istiyorum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Alınıp alınmaması yönünden karar vermek için görmek lazım.

 2. engin

  hocam başımda kocaman ben var ama baya büyük onu alabilirmisiniz?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Gelin görelim yada resmini atın.

 3. Seyfi

  Hocam merhaba, kafamdaki yağ bezesini 2 sene önce aldırdım, yine aynı yerden çıktı. Aldırınca yine çıkacak mı hep böyle?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Kapsülü ile tamamen çıkarılırsa tekrar çıkmaz, ya tam çıkarılamadı veya yanından başkası yeniden oluşmuş olabilir.

 4. kayhan

  merhaba hocam lipom alındıktan sonra patolojiye gitmeli mi dır ?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Lipom olduğundan emin olunursa patolojiye gerek yok, bazen şüpheli durumlar olabilir o zaman patolojik tetkik gerekir.

 5. Kamil

  Kolumda bastırınca belli olan lipom olduğunu tahmin ettiğim şişlik var. Lokal anestesiyle alınır mı?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Lipom özel durumlar dışında lokal anestezi altında küçük cerrahi girişim ile alınır.

 6. Ayse

  Hocam zaman zaman özellikle ayak altımda ve avuç içinde ağrılı küçük şişlikler olup gediyor. Gözlerimde de aynı şekilde kaşıntı ağrı ve şişme oluyor bunun allerjik olduğunu biliyorum ama el ve ayaktaki neden olabilir? Teşekkür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Bu konu dermatolojinin alanına giriyor, ama allerjik ve benzeri reaksyonlar vücudun her yerinde gelişebilir. Tedavide sebebin ortadan kaldırılması lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 7. nurettin

  merhaba hocam aynı gün için de 3-4 tane yağ bezesi alınabilinir mi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Evet aynı anda 3-5 ayrı müdahale lokal anestezi altında yapılıp yağ bezeleri alınabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 8. Uğur

  Merhaba hocam, koltuk altlarimda sislik iltihap oluyor daha once apse bosalttilar tekrar oluşuyor ne yapmak lazim kesin çözümü varmi agrisi da oluyor ates yapiyor tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Koltuk altı salgı bezlerindeki bozukluğa bağlı olarak sık iltihap ve abseleşme hastalığı olabilir, mümkün olduğunca temiz ve kuru tutun, koltuk altı kılları için laser epilasyon faydalı olabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 9. Lara

  Merhaba hocam popomun yanaklarinda gecmek bilmeyen sivilceler ve apseler olusuyor beze gibi neden kaynaklanir ve nasil tedavi olur bilgilendirirseniz sevinirim tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Cilt altı ter ve salgı bezlerindeki bozukluk bahsettiğiniz şikayetlere sebep olabilir, Cildin kuru ve temiz tutulması ve alkali sabunlarla yıkamaktan kaçınılması faydalı olabilir. Kıllı bir bölge ise laser epilasyon yapılabilir. Cildiye uzmanına muayene olmakta fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 10. Figen

  Ense kökümde bir brze gibi şişlik var. Lenf nodülü olduğunu söyledi gittiğim bi doktor. Alınabilr mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf nodülleri vücudun birçok yerinde var ve ancak şişince hissedilir. Şişmesine neden olan faktör genellikle o bölgedeki iltihaplanmadır, iltihap geçince nodül küçülür. Şüpheli bir durum söz konusu olursa kesin tanı için lenf nodu cerrahi olarak alınıp patolojide incelenir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017