Lazerle Basur Tedavisi

Bilindiği gibi basurun ilaçlarla tedavisi şikayetleri azaltmaya yöneliktir. İlaçlar basur memelerini ortadan kaldırmaz, hastalık ilerlemeye devam eder. İlerleyen hemoroidlerde komplikasyon riski artar ve girişimsel tedavi yöntemleri denen ayakta ve kolay uygulanan tedavilerin başarı oranı düşer. Komplike 4.cü evre hemoroidler klasik cerrahi ile tedavi edilir. Ancak cerrahi tedavide ameliyat sonrası ağrı çok şiddetli olur. İyileşme süresi çok uzundur (3-4 hafta). Ayrıca cerrahi tedavide çok ciddi komplikasyonlar görülebilir. Bu nedenle basur tedavisi için ameliyat dışı yöntemler geliştirilmiştir. Bunlar arasında laser, RBL, İRC, THD gibi yöntemler kullanılarak oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır. Bu yöntemlerin erken evre hemoroidlerde uygulanması halinde başarı oranı yüksektir, hemoroid evresi ilerledikçe başarı şansı azalır. İRC ve RBL 3.cü evreye kadar uygulanabilir, klasik laser ve THD genel anestezi altında uygulanır ve 4.cü evreye kadar etkilidir, komplike olmuş 4.cü evrede başarı oranı düşer.

Lazerle Basur Tedavisi Nedir?

Halk arasında laser olarak bilinen ve ayakta kolay uygulanabilen hemoroid tedavisi aslında kızıl ötesi ışıkla sağlanan infrared fotokoagulasyon (İRC) yöntemidir. Bu yöntem ayakta narkoz gerektirmeden 5-6 dakikada uygulanabilir, uygulama sonrası istirahat gerekmez. İşlem anal kanal içinde uygulanır, dışarıda herhangi bir yara görülmez ve pansuman ihtiyacı olmaz. Basur, memelerinin üst noktasına uygulanan 3 er atışla hemoroid memesi mühürlenir. Maliyetinin düşük olması çok yaygın kullanılmasını sağlamıştır.

Klasik laser ile hemoroid tedavisi genel anestezi altında hastanede yatış yapılarak uygulanabilir. Hemoroid memesinin alt ucuna küçük bir kesi ile girilerek laser probu memenin en üst noktasına kadar sokulur, geriye doğru çekilirken yeterli dozda laser uygulanarak memeden çıkılır. Hemoroid memeleri zamanla kuruyarak küçülür.

Lazerle (İRC) Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her ikisi de bir ışık olmasına rağmen İnfrared fotokoagulasyon klasik laserden farklı bir ışıktır, lasere göre kullanımı çok daha kolay ve ekonomiktir. İRC nin en etkili olduğu hemoroid evresi 2.ci evre hemoroidlerdir. Anal kanala anoskop ile girilerek 3-4 cm içerde tüm hemoroid memelerinin damar giriş çıkışlarının olduğu üst noktası 3 er atışla mühürlenir. Damarlar koagüle olur, yara ortalama 3 haftada iyileşir. İşlem anal kanalın içinde 3-4 cm yukarıda olduğundan dışarıdan bir yara görülmez. Ayrıca işlemin uygulandığı yerde ağrı sinirleri olmadığından girişim esnasında ve sonrasında ciddi bir ağrı gelişmez. İyileşme sürecinde istirahat etme ihtiyacı yoktur. Sarkmış 3.cü evre hemoroidler için RBL (bantla boğma yöntemi ) tercih edilmelidir. Aynı hastada basur memelerinin bir kısmı 2.ci  diğerleri 3. cü evre olabilir. Kliniğimizde aynı seansta ikisini birlikte kullanıyoruz. 2.ci evre memeleri İRC, 3.cü evre memeleri RBL ile tedavi ederek daha iyi sonuç alıyoruz.

Narkoz ve Uyuşturmaya Gerek yoktur
Tedavi öncesinde hastaya narkoz yada iğne ile uyuşturma gibi anestezi işlemlerine gerek yoktur. Çok hafif rahatlıkla tolore edilebilecek seviyede bir ağrı olur. Girişim sonrası çoğu zaman ağrı kesici almaya bile gerek duyulmaz. İstirahat etme ihtiyacı olmadığından iş gücü kaybına neden olmaz. Hasta işine, okuluna sosyal yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. Başarı oranı yüksek, tavsiyelere uyan hastalarda nüks oranı çok düşüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017