Lazerle Basur Tedavisi

Bilindiği gibi basurun ilaçlarla tedavisi şikayetleri azaltmaya yöneliktir. İlaçlar basur memelerini ortadan kaldırmaz, hastalık ilerlemeye devam eder. İlerleyen hemoroidlerde komplikasyon riski artar ve girişimsel tedavi yöntemleri denen ayakta ve kolay uygulanan tedavilerin başarı oranı düşer. Komplike 4.cü evre hemoroidler geleneksel cerrahi ile tedavi edilir. Ancak cerrahi tedavide ameliyat sonrası ağrı çok şiddetli olur. İyileşme süresi çok uzundur (3-4 hafta). Ayrıca cerrahi tedavide çok ciddi komplikasyonlar görülebilir. Bu nedenle basur tedavisi için ameliyat dışı yöntemler geliştirilmiştir. Bunlar arasında laser, RBL, İRC, THD gibi yöntemler kullanılarak oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır. Bu yöntemlerin erken evre hemoroidlerde uygulanması halinde başarı oranı yüksektir, hemoroid evresi ilerledikçe başarı şansı azalır. İRC ve RBL 3.cü evreye kadar uygulanabilir, Lazer ve THD genel anestezi altında uygulanır ve 4.cü evreye kadar etkilidir, komplike olmuş 4.cü evrede başarı oranları düşer.

Lazerle Basur Tedavisi Nedir?

Lazer ile hemoroid tedavisi genel anestezi altında hastanede yatış yapılarak uygulanabilir. Hemoroid memesinin alt ucuna 1-2 mm lik küçük bir delikten girilir laser probu memenin en üst noktasına kadar sokulur, geriye doğru çekilirken yeterli dozda atış yapılarak memeden çıkılır. Hemoroid memeleri içerden kurutulur. Cerrahi tedavide olduğu gibi uzun süreli yatak istirahati gerekmez aynı gün veya bir gün sonra taburcu edilebilir. Ağrısı cerrahiye göre daha azdır, uygulanması daha kolay ve komplikasyon görülme oranı cerrahiye göre çok daha düşüktür. Lazerle hemoroid tedavisi başlıklı yazımızda daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 İnfrared İle Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her ikisi de bir ışık olmasına rağmen İnfrared fotokoagulasyon klasik laserden farklı bir ışıktır, lasere göre kullanımı çok daha kolay ve ekonomiktir ancak ileri evre hemoroidlerde yeterli tedavi sağlayamaz. İRC nin en etkili olduğu hemoroid evresi 2.ci evre hemoroidlerdir. Anal kanala anoskop ile girilerek 3-4 cm içerde tüm hemoroid memelerinin damar giriş çıkışlarının olduğu üst noktası 3 er atışla mühürlenir. Damarlar koagüle olur, yara ortalama 3 haftada iyileşir. İşlem anal kanalın içinde 3-4 cm yukarıda olduğundan dışarıdan bir yara görülmez. Ayrıca işlemin uygulandığı yerde ağrı sinirleri olmadığından girişim esnasında ve sonrasında ciddi bir ağrı gelişmez. İyileşme sürecinde istirahat etme ihtiyacı yoktur.

 

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017