Kıl Dönmesi Nedir, Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Ayrıntılı Bilgi ve Randevu
TEL: 0212 246 10 04 – 0212 247 10 04
GSM: 0532 463 96 82

                                                       Kıl dönmesi nedir?

Tıptaki adı pilonidal sinüs tür. Cilt altında bulunur, içinde kıl bulunan bir kese, yada deliklerle cilde açılan tünel şeklindedir. Sıklıkla her iki kalçanın birleştiği oluğun üst kısmında görülür. Başlangıçta 1 santimetreden küçüktür. Zamanla büyür, tüneller şeklinde ilerleyerek cilde fistül delikleri ile açılır. 10-15 santimetre uzunluğunda olabilen tüneller 5-10 adet iltihaplı akıntılı fistül deliği ile cilde açılan büyük zor tedavi edilebilen bir hal alır. Bu nedenle erken dönemde tedavi çok önemlidir.

Kıl dönmesi nasıl anlaşılır?

Kıl dönmesi başlangıçta hiç belirti vermez, bu dönemde anlaşılması çok zordur. Kuyruk sokumu üstünde iğne ucu kadar ince bir veya daha fazla sayıda delik dışında bulgu yoktur. İltihaplanıncaya kadar başka belirti vermez. İltihaplanınca ağrı ve deliklerden akıntı yapmaya başlar. Hastalar tarafından sivilce zannedilir. Bazen iltihap birikir, çok ağrılı, kızarık ve şiş görünen apseye neden olur. Her iki kalçanın birleştiği çatal diye tabir edilen bölgede kızarıklık, şişlik, ağrı ve akıntı olduğunda kıl dönmesi akla gelmelidir. Bu durumda hastalık iyice kötüleşmeden tedavi edilmelidir.

Kıl dönmesinin belirtileri nelerdir?

 -Kalça çatalında ağrısız ince delikler
– Kalça çatalında ağrı
– Cilt altında hassas şişlik
– Cilte kızarıklık
-Fistül delikleri ve kötü kokulu iltihaplı akıntı
– Kanlı akıntı
– Ateş yükselmesi
Kıl dönmesi nasıl teşhis edilir?

Yukarıdaki belirtiler görülen hastaların tecrübeli cerrahi uzmanı tarafından muayene edilmesi ile kesin tanı konur. Muayene dışında herhangi bir tetkike çok nadiren ihtiyaç duyulur.

Kıl dönmesi nasıl olur?

Pilonidal sinüs hastalığının sebebi tam açık olmamakla birlikte vücuttan dökülen kılların cildi delerek içeri girmesi ile olduğu düşünülmektedir. Araştırmalarda sinüsün içindeki kılların başka yerden geldiği ispatlanmıştır. Yinede kalça bölgesinde oluşmasını kolaylaştıran bazı faktörler vardır.

Riski arttıran faktörler;
– Şişmanlık
– Aşırı kıllı olmak
– Kılların kaba ve kıvırcık olması
– Ciltte zedelenme
– Kalça yarığının derin olması
– Kalça yarığında gamze gibi girinti olması
– Uzun süre oturmayı gerektirecek meslekler
– Traktör jeep kullanma gibi sürekli sarsıntılı oturma
– Bölgenin yeterince temiz tutulmaması ve nemli kalması

Yukarıdaki faktörler kıl dönmesi olma riskini arttırmaktadır. Kıl dönmesi olan hastaların dörtte birinde ailesinde başka bir kıl dönmesi vakası olduğunun saptanması ailevi yatkınlık olduğunu düşündürmektedir.

kıl dönmesi tedavisi

 

Kıl dönmesi  Nasıl Tedavi Edilir?

Pilonidal sinüs tedavisi hastalıklı dokunun cilt altından veya cilt ile beraber tamamen çıkarılması prensibine dayanır. Bunun için tanımlanmış cerrahi veya girişimsel onlarca tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Klasik cerrahide büyük kesilerle sinüs ile birlikte geniş bir doku parçası çıkarılır. Çıkarılan bu doku parçasının büyük kısmı sağlam dokudur. Oluşan büyük yara boşluğunun kapatılması zor, iyileşmesi uzun ve zahmetli olur. Ayrıca kalçada ciddi bir iz ile estetik açıdan çirkin bir görünüme sebep olur.

Oysa pilonidal sinüs hastalığı erken dönemde birkaç santimden küçüktür. Erken dönem hastaların çoğu birkaç santimetrelik küçük kesilerle çıkarılabilir. Böylece hem yara çabuk iyileşir hemde ciddi bir iz kalmaz.

Girişimsel (ameliyatsız) tedavi yöntemlerinde fistül deliklerinden sinüsün içeriği iyi temizlenip kazınarak çıkarılırsa ( sinüsotomi) başarılı sonuçlar alınabilir, tedavi sonrası neredeyse hiç yara izi kalmaz, ayrıca istirahate gerek yoktur.

Kıl dönmesinin cerrahi tedavi yöntemleri;

1- Mikrosinüsektomi:

Bu tedavi yöntemi aslında klasik cerrahide uygulanan sinüs eksizyonu ve primer kapatma yönteminin iyice küçültülmüş ve gereksiz yere sağlam doku çıkarılmadan uygulanmasıdır. Erken dönem Pilonidal sinüs hastaları 1-2 santimetrelik kesilerle çıkarılıp primer sütür ile kapatılabilmektedir. Yara küçük olduğundan çabuk iyileşir, yatak istirahati gerekmez, yara yerinde ciddi bir iz kalmaz. Geç kalınmış büyük, birçok fistülü olan hastalara uygulanamaz.

2- Sinüs Eksizyonu Ve Primer Sütür:

Pilonidal sinüsün her iki tarafından eliptik 8-10 cm lik büyük kesilerle çıkarılıp kalan yaranın dikilmesi şeklinde uygulanır. Uzak olan yara dudaklarının sütürlerle yaklaştırılması ciddi gerginlik yarattığından ameliyat sonrası çok şiddetli ağrı olur. 2-3 haftalık genellikle yüzü koyun yatak istirahati gerekir, kötü görünümlü bir yara izi kalır. Hastalığın tekrarlama oranı yüksek olduğundan artık sık kullanılmamaktadır.

3- Sinüs Eksizyonu ve Açık Bırakma Yöntemi:

Pilonidal sinüs geniş bir kesi ile çıkarılır. Oluşan yara boşluğu pansumanlarla iyileşmek üzere dikiş atılmadan açık bırakılır. Yaranın kapanması 3-5 ay kadar sürebilir. Bu kadar uzun süreli açık yara bakımı ile hastaların meşgul edilmesi çok makul görünmemektedir. Mecbur kalmadıkça uygulanması önerilmez.

4- Karidakis Yöntemi:

Bu yöntem primer eksizyondakine benzer kesilerle sinüs çıkarılır ancak kesiler farklı olarak orta hatta değil orta hattın sağında veya solunda uygulanır. Kapatırken primer kapatılmaz. Yaranın orta hatta kalan tarafı cilt altından kaydırma flapi şeklinde serbestleştirilir. Böylece yara dudakları kolayca çekilip yaklaştırılarak gergin olmadan kapatılabilir. Ameliyat sonrası ağrı daha az olur, daha kısa sürede iyileşir. Nüks oranı primer kapamaya göre daha düşüktür.

5- Flap Yöntemleri:

Bu grup ameliyatların prensipleri aynı fakat şekilleri farklıdır. Pilonidal sinüs uygun bir geometrik şekille kesilerek çıkarılır. Aynı geometrik şekilde yara yerinin yanından bir cilt cilt altı dokusu serbestleştirilerek sinüsün çıkarıldığı yara boşluğuna çevrilip kapatılır.

 

Ramboid flap ameliyatı:

Pilonidal sinüsü içine alan baklava şeklinde bir dörtgen parçası kesilerek sinüs sağlam doku parçası ile birlikte çıkarılır. Yan tarafından yine baklava şeklinde bir doku parçası cilt altından kesilip serbestleştirilerek oluşan boşluğa çevrilir ve boşluk kapatılır. En sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir.

Z-plasti, D flap ve Yonca flap;

Bu gibi yöntemlerde flap in benzediği görünüme göre isim alan ve aynı prensiple uygulanan diğer flap yöntemleridir. Bu yöntemler sık uygulanmamaktadır.

Flap yöntemlerinin tümünde çirkin görünümlü bir yara izi kalmaktadır.

Kıl dönmesinin cerrahi olmayan (girişimsel) tedavi yöntemleri;
 

   Sinüsotomi:

Pilonidal sinüs fistül delikleri lokal anestezi altında 4-5 milimetreye kadar genişletilip sinüs içeriği tel fırça ve küretle kazınarak temizlenir. Kalıntı doku için gümüş nitrat uygulanır ve yara dikiş atılmadan pansumanla kapatılır. Yara ortalama 2 haftada kapanır, istirahat gerekmez. İyileşince yara yerinde  hemen hemen hiç iz kalmaz. Uygun vakalarda başarılı bir yöntemdir, tekrarlaması halinde kolaylıkla tekrar uygulanabilir.

Ayrıca Fibrin glue yöntemi, fenol yöntemi, laparoskopik yöntem yada laser ile tedavi gibi benzer girişimsel uygulamalar da kullanılmaktadır.

Girişimsel tedavi yöntemlerinin en büyük avantajları lokal anestezi altında ayakta uygulanması, tedavi sonrası istirahat gerektirmemesi ve yara yerinde belirgin bir yara izi kalmamasıdır.

Kıl dönmesi tedavisi (şişli):

Cerrahi ve cerrahi olmayan tüm pilonidal sinüs tedavileri için şişlideki merkezimize aşağıdaki telefonlardan ulaşabilirsiniz.                                                                                 Tlf. no:0 212 246 10 04 – 0 212 2471004

31 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. hüseyin

  merhaba hocam makatımdaki kılları kesmem mi gerekir kesmessem çok uzadığında kıl dönmesi olabilir mi ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kesmen gerekmez.

 2. Anonim

  Bu işlemin ücreti ne kadar?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yapılacak yöntem ve anestezi şekline göre değişiyor,iletişimden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 3. enes

  hocam bundan 4 yıl önce kıl dönmesi ameliyatı oldum hiçbirşeyim yoktu ancak son zamanlarda bölgede tekrar bir ağrı söz konusu tekrarlamış olabilirmi bu durumdan korkuyorum. size muayeneye gelsem ücret nedir veya ücret konusunda yardımcı oluyormusunuz?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tekrarlama olup olmadığını anlamak için muayene etmek lazım. Kıl dönmesi muayenesinden ücret almıyoruz.

 4. melike

  hocam merhaba benim makat bölgemde çok ağrı var ama emin değilim kıl dönmesi olabilir mi?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene etmek lazım.

 5. kasım

  hocam benim kondilomum var ve bulaşıcı olduğu bilmyorum eşiminde oldu benim sayemde onunda şimdi kondilomu var ikimizin için ne önerirsiniz?
  Dr.Nizam KURTDERE
  En kısa zamanda tedavi olmanız lazım. Radyofrekans veya koterle koagulasyon tedavisi öneririm.

 6. Mine Asan

  Hocam merhabalar..oğulum kıl dönmesi iki kere açık ameliyat oldu…çok bakım yaptığına rahmen tekrarladı..yeni ameliyat dediler ama bu sefer onu ikna edemedim..ne öneriyorsunuz?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Görmeden bir yorum yapmak zor ama cerrahi müdahale gerekir, hangi müdahalenin yapılacağına muayene ile karar verilebilir.

 7. emel

  iyi günler hocam kuyruk sokumum da oturduğum zaman ağrı oluyor kıl dönmesi olabilir mi ?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Kuyruk sokumu bölgesindeki ağrının bir çok sebebi var ve bunlardan biri de kıl dönmesi, bu nedenle kesin tanı için muayene olmanızda fayda var.

 8. senem

  iyi günler hocam makat bölgem de 1-2 hafta dır.Ağrı ve şişlik vardı.Hastaneye gittiğim zaman ise kıl dönmesi teşhisi konuldu.Ameliyatsız işlem yapılabilinir mi ?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi makatta olmaz kuyruk sokumu alt kısmında olur, bir yanlışlık yoksa kıl dönmesini ameliyat etmeden uygulanabilen tedavi yöntemleri ile tedavi edebiliriz.

 9. Vwdat

  Hocam merhaba mikrosinüsektomi ameliyatindan ne kadar sonra agırlik kaldırabilirim ?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Yaranın büyüklüğüne göre 15-20 gün sonra.

 10. Aynur

  Hocam merhaba 3 yıl once kil dönmesinden açık ameliyat oldum. Soğuk havalarda ağrı oluyor. Sogukla alakası varmı ?

  1. Nizam Kurtdere

   Soğuğun kıl dönmesine bir etkisi yok belki kasların kasılı olması buna sebep olabilir, bir tekrarlama söz konusu değilse sorun yok demektir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 11. Harun

  Kolumdaki yağ bezesini aldırmak istiyorum. Fiyat ne kadar?

  1. Nizam Kurtdere

   2 cm ye kadar 500 tl

 12. berk

  merhaba hocam kıl dönmesi tedavisi sonrasın da bölge üzerine kaçıncı günden sonra oturulabilinir ?

  1. Nizam Kurtdere

   Yapılan tedavi yöntemine göre değişir, sinüsotomi de hemen oturulabilir, flap ameliyatlarında 3 veya 4 hafta gerekebilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 13. neslihan

  merhaba hocam makat bölgemin üst tarafın da abse oluştu kil dönmesine bağlı bir abse olabilir mi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Kıl dönmesi yada posterior anal fistüle bağlı abse olabilir. Ayırımını yapmak için muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 14. Demet

  Hocam merhaba kardesim kil donmesinden 2 kez ameliyat oldu. Hijyenine ne kadar dikkat etsede tekrardan akinti geliyor. Mikrosinüsektomi yöntemi ile tedavi edilir mi?

  1. Nizam Kurtdere

   İki defa ameliyat olduğu için mikrosinüsektomi zor olur, onun tekrar nüks etmemesi için iyi bir ameliyata ihtiyacı var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 15. aras

  merhaba hocam makat bölgemin biraz üstünde kil dönmesi oluştu ve abse oluşmaya başladı . Absenın geçmesi için ilaç mı kullanmam gerekli ,abse boşaltılmalı mı dır ?

  1. Nizam Kurtdere

   Antibiyotik ilaçlarla apsenin kurutulması genellikle başarısız olur, cerrahi olarak açılıp temizlenmesi daha iyi bir tedavi sağlar.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 16. mert

  merhaba hocam eşim 5 aylık hamile ve kıl dönmesi şikayeti var . Ne yapmalıyız ?

  1. Nizam Kurtdere

   Apse olmadığı sürece hamilelikte kıl dönmesi tedavisini doğum sonrasına erteliyoruz. İltihap ve apse olmaması için bölgenin sık temizlenip kuru tutulmasında fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 17. Hazal

  Kil dönmesi tedavisinden kac gün sonra işe başlayabilirim

  1. Nizam Kurtdere

   Kıl dönmesi tedavisinden sonra gereken istirahat soresi tedavi için uygulanacak yönteme göre değişir. Flap ameliyatlarından sonra 20 ile 30 gün, primer kapama ameliyatından sonra 30 gün istirahate ihtiyaç duyulur. Mikrosinüsektomiden sonra sinüsün büyüklüğüne göre 3-5 gün yeterli olur. Ameliyatsız yöntem olan sinüsotomi yönteminde ertesi gün işe başlanabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 18. Gökhan ipek

  Merhaba hocam genel cerrahi uzmanına gittiğimde kıl dönmesi teşhisi koyuldu oluşan apseyi cerrahi olarak açıp temizledi antibiyotik ilaçlar verdi 15-20 gün sonra ameliyat olmam gerektiğini belirtti fakat ameliyat korkum olduğu için ve işim gereği 15-20 gün yatamayacağım için mikrosinusektomi ile tedavi olabilirmiyim

  1. Nizam Kurtdere

   Apseleşme olduğu için microsinüsektomi zor olabilir, yinede muayene edip ona göre karar vermek lazım. İstirahat etme imkanı yoksa sinüsotomi yada laser ile tedavi düşünülebilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 19. Barış

  Hocam kuyruk sokumumda bir süredir ağrı var ama delik göremiyorum. kıl dönmesinde mutlaka delik olur mu

  1. Nizam Kurtdere

   Erken evrede sizin fark edemeyeceğiniz kadar küçük olabilir, muayene olmanızda fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 20. Harun

  Merhaba hocam. Ben 5 ay once acık ameliyat oldum. 1 hafta once ameliyat yerimin bir dikişinin alındığı noktadan hafif iltihap geldi. Herhangi bir koku falan yok. İltihap tan daha fazla kan oluyor.. Her tuvalette mutlaka yıkayıp kuruluyorum.. Boyle akıntı yada kan normalmı. Yoksa tekrar nüks mü etmiş olabilir. Tesekkurler.

  1. Nizam Kurtdere

   Ameliyattan 5 ay sonra yara kapanıp sonradan akıntı gelmesi normal değil, tekrarlamış olma ihtimali var. Muayene olman lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017