Ameliyatsız (Botox ile ) Anal Fissür Tedavisi

Anal fissür hastalığı anal kanal girişinden başlayıp içeri doğru uzanan 1-1,5 santimetre uzunluğunda 1-2 milimetre derinliğinde küçük bir yaradan ibarettir. Halk arasında makat çatlağı olarak bilinir. Yara çok küçük olmasına rağmen çok ciddi ağrılara sebep olur. Makat çatlağı sıklıkla kabızlığa bağlı olarak gelişir. Hacimli sert dışkı makattan geçerken genişleme ve buna bağlı gerilme, mukozada çatlak yada küçük yırtılmaya sebep olur. Bu yaraların bir kısmı hafif ağrı ve yanma ile birkaç günde kendiliğinden iyileşir. Kalan yaralar kendiliğinden geçmez, büyük tuvaletle temas etmesi nedeniyle iltihaplanır ve ağrı artmaya başlar. İşte kritik nokta burasıdır, ağrının artması makat kaslarında istem dışı kasılmaya sebep olur. Buna bağlı olarak anal kanal basıncı çok yükselir ve kanal içinde kan dolaşımını zorlaştırır. Kan dolaşımı bozulunca yara iyileşmesi durur ve her tuvalette yara biraz açılıp derinleşir. Buna acut anal fissür denir. Bu evrede fissür kas gevşetici kremlerle iyileşebilir. Çünkü kaslar gevşeyince anal kanal basıncı düşer, kan dolaşımı düzelir ve yara iyileşebilir. 2-3 haftalık bu süre içinde dışarıdan sürülen kremlerle iyileşme oranı % 40 civarındadır. Çünkü krem sürülerek uzun süreli ve düzenli kas gevşemesi sağlanması zordur. 2-3 hafta içerisinde iyileşmeyen fissürler kronikleşir. Kronik anal fissür kremlerle yapılan tedaviye cevap vermez. Yakın zamana kadar Kronik anal fissürün tek tedavisi LİS (Lateral internal sfinterotomi) diye bilinen ameliyat yöntemi idi. Bu ameliyat ile yapılan tedavinin başarı oranı çok yüksek olmasına rağmen bazen ciddi komplikasyonlara sebep olmaktadır. Bu nedenle alternatif tedavi seçenekleri araştırılmış ve botillinum toxin enjeksyonu ile tedavi keşfedilmiştir.

   Anal Fissür ameliyatının sakıncaları;

Yukarıda bahsedildiği gibi makat çatlağının iyileşmeme sebebi, makatın kapanmasını sağlayan kasların ağrı nedeniyle kasılması ve anal kanal basıncını arttırarak yaranın beslenmesini sağlayan kan dolaşımını engellemesidir. Ameliyatla tedavide kasılarak buna sebep olan makatın iç kası (internal sfinkter) kesilmektedir. Makat iç kasının kesilmesi ile gevşeme sağlanır anal kanal basıncı düşer, kan dolaşımı sağlanarak yara iyileşir. Ancak kesilen bu kasın tekrar onarılması mümkün değildir. Ayrıca kasın kesildiği yerde oluşan boşluk makatta anahtar deliği şeklinde bir deformiteye sebep olur. Bu durum kalın barsak salgısının sızmasına bağlı makatta sürekli nemlenme ve kaşıntıya sebep olmaktadır. Nadiren de olsa büyük abdest tutmayı sağlayan kaslardan birinin kesilmiş olması gaz kaçırma veya ishal durumunda büyük abdest sızmasına da sebep olabilir. Bunların dışında ameliyat sonrası kanama, hematom, yara enfeksyonu ve apse gibi komplikasyon riskleri söz konusudur.

  Ameliyatsız Makat Çatlağı tedavisinin avantajları;

Kronikleşmiş ve kremlerle tedaviye cevap vermeyen anal fissür botillinum toxin enjeksyonu uygulanarak başarıyla tedavi edilmektedir. Ameliyatsız tedavi yönteminde yukarıda bahsettiğimiz LİS ameliyatında tarif edilen kas kesilmez, kasın içine toxin enjekte edilerek geçici olarak felç edilir. Felç olan kas gevşediği için anal kanal basıncı düşer yarayı besleyen kan dolaşımı sağlanır ve yara birkaç haftada iyileşir. Kasın felçli kalma süresi 3-4 aydır, bundan sonra kas tekrar çalışmaya başlar ve her şey normale döner. Botullinum toxini kas içine çok ince bir iğne ile birkaç dakikada uygulanır, uygulama öncesinde herhangi bir hazırlık yada sonrasında istirahat gibi prosedürlere ihtiyaç olmaz. Hasta uygulamanın hemen sonrasında normal hayatına devam edebilir.

Botox ile Anal Fissür Tedavisinin Avantajları ;

-Uygulama öncesinde hazırlık gerekmez
-Ameliyatın içerdiği riskler yoktur ve birkaç dakikada uygulanır.
-Uygulama sonrasında istirahat gerekmez
-Ameliyat sonrası görülebilen kanama, hematom, infeksyon ve apse gibi komplikasyonlar görülmez.
-Makatta iç kas kesilmediği için anahtar deliği deformasyonuna, kalıcı gaz kaçırma ve sızdırmaya sebep olmaz.
Sonuç olarak anal fissür tedavisinde cerrahi tedavi yüksek oranda başarılı olmasına rağmen içerdiği komplikasyon ve riskler nedeniyle öncelikle ameliyatsız tedavi tercih edilmeli ancak iyileşmeyen hastalar için cerrahi seçenek uygulanmalıdır.

28 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Yaşar

  Hocam makat bölgesinin yaklaşık 3 cm üzerinde şişlik oluştu çok ağrı acı yaptı yaklaşık iki ceviz büyüklüğünde oluştu ve cerrah dokdoruna gittim ağrı kesici iğne ve antibiyotik iğne verdi kullandım bir yerinden ufak şekilde patlayıp akıntı oluştu ve akıntı oluştuktan 7 gün sonra şişlik çok az şekilde kaldı verdiği hapları kullanmaya devam etsem şişlik tamamen bitip gecermi amaliyat olmam sartmi veya nasıl bir şekilde tedavi olurum patlama olana kadar oturamiyorum ssimdi oturabiliyorum yardımcı olursanız çok sevinirim nasıl tamamen gecerkurtulurum

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen anal apse vardı ve kendiliğinden açıldı, normalde biz cerrahi olarak açıp temizleriz, kurumasını bekleyin akıntısı kesilmezse anal fistül oluma ihtimali yüksek, gerekli tatkikler yapılarak tanı konur.

 2. Kazim2kazim

  Hocam merhaba yaklaşık 8 ay önce hemeroid ve anal fissur rahatsızlığından dolayı anoplasti ameliyatı oldum . 5 adet hemoroid bazılarına bogmat yöntemi uygulandı bazıları cerrahı. Ayrıca iç kasımın 3/2 si kesildi ve flep uygulandı. Yalnız hala iyilesemedim. Hocam makat deliğininden testis altına gelen yere doğru bir ağrı saplanıyor. Doktorum kaslarımin ve flepin gerildigini söylüyor. Düzenli 2 cm gaita çıkışı yapıyorum kas gevşetici ilaclarda kullanıyorum fakat geçmiyor. Ve bu durum cinsel fonksiyonlarimida bozuyor ne yapmalıyım.

  1. Nizam Kurtdere

   Durumunuzu en iyi bilen ameliyatınızı yapan doktorunuz, onun söylediklerine itibar etmeniz lazım.

 3. Adem

  Hocam kolay gelsin..Bıçak la Hemeroid ameliyatı oldum..2 ayı geçti..Hemen hemen her dışkılama dan sonra sanki dışkı geliyormuş hissi veriyor..çok rahatsız oluyorum..devamlı wc ye cikiyorum..makat ucum pıt pıt atıyor kısa sürelerle..bu hissin geçmesine uzun zaman alıyor..Ne yapmalıyım? Teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Ameliyat olalı çok olmamış bu tür şikayetler sıklıkla geçici olur, devam ederse bir sorun olup olmadığını anlamak için görmek lazım. Bu arada sıcak su oturma banyosu iyi gelebilir.

 4. Engin

  Hocam merhaba.birkac gündür tuvalete oturduğumda dışkı gelmeden kanama oluyor.bu anal fissur mu yoksa hemaroidmi.kaşıntıda oluyor makatta

  1. Nizam Kurtdere

   Bir çok anal bölge ve kalın barsak hastalığı buna sebep olabilir, anosopla muayene edip kanamanın kesin sebebini görmemiz lazım.

 5. Hocam makat bölgesinin yumuşak ve gevşek olması normalmi yoksa kasılı bir şekildemi olması gerekiyor cevaplariniz için teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Gaz ve büyük abdest kaçırmaması yeterli.

 6. Hocam cevabınız için teşekkürler size son bir sorum daha olucak makat sarkması anal muayeneyle ve rektal tuseyle anlasilirmi anal manometri ve emarda makat sarkması gözükürmü teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Makat sarkması muayene esnasında hasta ıkındırılarak anlaşılabilir.

 7. Merhaba hocam ben ergenligimde makat bolgeme iki üç defa cisim soktum o günden beri makat bolgem yumuşak ve gevşemiş bir şekilde elimle degdigimde anlayabiliyorum böyle bir şeyi yapmadan önce makat bolgem sıkı bir şekildeydi ve çok yurudugumde veya yoruldugumda makat bolgemden sızıntı şeklinde pis kokulu diskimsi bir akıntı geliyor ve bu bazen iç camasirimi kirletiyor anal manometri ve emar filmlerini çekildim ikisindede bir şey çıkmadı anal manometriyi çeken doktor makat kaslarimda bir şey olmadığını söyledi hocam sizce bu akıntı makatimdaki yumusakliktan ve gevşemeden olabilirmi ve bu gevşeme makat kaslarının zayıfladıgınımı gösteriyor gazımı ve büyük abdestimi tutabiliyorum yalnızca yurudugumde ve yoruldugumda akıntı geliyor sizce bu akıntı neden kaynaklanıyor ve tedavisi varmıdır.

  1. Nizam Kurtdere

   Tetkiklerin yapılmış, anal kaslarda bir sorun görülmemiş, akıntı anal dermatite bağlı olabilir.

 8. Meral albay

  Hocam merhaba ön taraftan çatlak oldu iyileşti. Fakat ben korku kaldı Lifli besleniyorum. Doğru posizyonda sıkışmadan gitmiyorum. dünde uzman hekime gittim ellede muayene yaptı.herhangi bir Sorunum olmadığını söyledi. Fakat bu gündışkı normal ıkınma olmadan dışkılarken gene önden farklı yer yırtılmış.hocam 6ayda ikici oluyor. Lifli yiyorum. Rahat dışkılıyorum ama gene oluyor. Muayenede içte bir şey yok. Sebebi ne olabilir hocam.daha nasıl bir tedbir alabilirim. Et yameğe hasret kaldım. Çok ağrı olmuyor sızlama oluyor.

  1. Nizam Kurtdere

   Makatta çatlak sıklıkla kabızlığa bağlı zorlanma ile olur ancak bazen anal kanal mukozasının esnekliğini kaybettiği inflamatuar durumlarda belirgin zorlanma olmadan da kolaylıkla çatlama olabilir. Buna sebep olabilecek bir rahatsızlık olup olmadığına bakmak lazım. Kabız kalmamak için lifli beslenmek doğru ama bu et yemeyeceğiniz anlamına gelmez, lifli gıdalarla et tüketebilirsiniz.

 9. Merhaba hocam erkek arkadasim anal iliski istedi bende kirmadim evet dedim bir kere denedi ertesi gün hafif bir ağrıyla uyandim yara olmuştu 3 gunde gecti.yine yapti ilişkiden 2 gun sonra hissettim ve makat çatlağı olmuş 2 gun cok ağrılı gecti sonraki gun kaşıntı meydana geldi. bugunde hic agrisi ve kaşintisi yok(sadece büyük apdeste agri oluyor) iyileşmeye dogrmu gidiyo yoksa krem felan kullanmam farz mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Tuvalet esnasında ağrı varsa henüz iyileşmemiş demektir. Anuflex krem sabah akşam 2 defa kullanın, çünkü kronikleşirse ilaçla geçmez. O zaman botoks enjeksyonu yada ameliyat yapmak gerekir.

 10. gizem

  hocam iyi günler su içme alışkanlığım olmadığı için geçen hafta lavaboda zorlanma sonucu hafif anal fisur olustu salgından dolayi doktora gidemiyorum evde tedavi yöntemleri neler hepsini denerim.yara gittikçe büyüyecek diye cok korkuyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Sıcak su oturma banyosu uygulayın, ağrı kesici olan Aneestol krem günde 2 defa ve alabilirseniz eczaneden anuflex krem sürün, 10 gün içinde geçmezse muayene edip gerekli tedavi yöntemini belirliyoruz.

 11. enis

  merhaba Botulinum enjeksiyonu tedavisi mi daha iyi çözüm ameliyat olmak mı hocam ?

  1. Nizam Kurtdere

   Toxin enjeksyonu ile tedavi daha kolay ve zahmetsiz, ancak iyileşmeyen hastalara ameliyat öneriyoruz.

 12. kemalcan

  Merhaba hocam Hatay dan size yazmaktayım . Anal fissür şikayetim var . Araştırdığım zaman Botulinum enjeksiyonu tedavisi ile tedavi yaptığınızı öğrendim . Geldiğim zaman 1 gün için de tedavi yapılabilinir mi ? İşlem sonrasın da tekrar kontrollere gelmek gerekir mi ? Tekrarlama olasılığı nedir ? Gelmek için sizden haber bekliyorum .

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fissür hastalığını botoks le tedavi edebiliyoruz, uygulama 1-2 dakikada yapılıyor, 10 hastadan 1 veya 2 si iyileşmiyor onlara da ameliyat öneriyoruz. Nüks etmesi mümkün ama gerekirse toxin enleksyonu tekrarlanabilir. Şehirler arası yolculuk corona salgını nedeniyle sıkıntılı olabilir, salgının geçmesini beklemek daha mantıklı görünüyor.

 13. irem

  hocam 2 aydır makatımda çok ağrı vardı sonra geçer gibi oldu dün çokk kötüydüm hocam öldüm ağrıdan ameliyat olmadan kurtulmak istiyorum 21 yaşındayım lütfen yardımcı olun.

  1. Nizam Kurtdere

   Rahatsızlığınız anal fissür ise muayene ile kesin teşhis edilip botillinym toxin enjeksyonu ile ameliyat etmeden tedavi edebiliyoruz, anal abse de çok ağrı yapabilir ancak makatta ciddi bir şişlik yapar, eğer abse ise açılıp temizlenmesi lazım. Gelirseniz muayene edip en kısa zamanda kesin tanı ve tedavi için gereken müdahaleyi yaparız.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 14. alihan

  hocam fissür tedavisinde botillinum toxin enjeksyonu işlemi kesin çözüm mü ?

  1. Nizam Kurtdere

   Tıpta uygulanan tedavilerin neredeyse hiçbiri yüzde yüz başarı oranı sağlamaz, buna ameliyat ta dahil. Botillinum toxin enjeksyonu da yaklaşık 10 hastadan 8 inde başarılı olmaktadır.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017