Makat kanaması neden olur ?

   

Makattan kan gelmesi hastanın doktora başvurmasını sağlayan önemli belirtilerden biridir. Bunun hemoroid, fissür gibi hastalıklarla ilişkisi olabileceği gibi kalın barsak kanseri gibi ciddi sebepleri de olabilir. Bu nedenle makattan kan gelmesi durumunda muayene olmaktan çekinmemek gerekir. İngilterede yapılan bir araştırmada 1 yıllık periyod içerisinde erişkin insanların %10 nunda makatta kanama görüldüğü bildirilmiştir.

Gelen kan parlak kırmızı renkte ve birkaç damla veya peçeteye bulaşacak kadarsa kanamanın makata yakın bir yerden geldiği anlaşılır. Mide ve mideye yakın barsak kısmından olan kanamalarda kan sindirildiği için simsiyah renkte, erimiş zift gibi görünür. Bu kanamalar daha ciddi olabilir. Bu nedenle bu hastaların acil polikliniğe başvurmaları gerekir.

   Makat kanaması nasıl muayene edilir?

Öncelikle anal bölge görerek gözden geçirilir, ardından rectal tuşe (parmak anal kanala sokularak muayene edilir) sonrasında anoskop denen cihaz anal kanala sokularak 8-10 santim içerisi görerek muayene edilmelidir. Kanamanın sebebi bulunamazsa kolonoskopi yapılır. Kanama siyah renkte ise gastroskopi ile birlikte kan tetkiki gerekir.

  Makattan kan gelmesine sebep olan hastalıklar şunlardır;

-Hemoroid (basur); Parlak kırmızı renkte kanama, kaşıntı ile anal kanalda hafif yumuşak şişlik olması hemoroid hastalığını akla getirmelidir. Basur tromboze olursa şişlik çok belirgin olur, şiddetli ağrı duyulur.

-Anal fissür (makat çatlağı); Parlak kırmızı renkte kanama ve tuvalet yaparken yırtılıyor veya kesiliyormuş gibi şiddetli ağrı olur. Hastalık kronikleşince ağrı tuvaletten sonra saatlerce sürebilir.

-Anal fistül; Makat etrafında fistül deliği bulunur, içinden kanla karışık iltihaplı akıntı gelir. Fistül deliği tıkanırsa apseleşme olur. Apse gelişirse makat etrafında kızarıklık, şişlik ve çok şiddetli ağrı görülür.

-Barsak kanserleri; Erken evre kolon kanserlerinin tek belirtisi kanama olabilir, kan tuvaletle karışık veya ayrı olarak gelebilir. Bu evrede başka belirti olmayabilir. İleri evrelerde barsak tıkanması ve ağrı görülür.

-Divertikül; Kolon duvarında cep şeklinde bir oluşumdur, normalde hiç belirti vermez, iç tarafında ülser oluşursa buna bağlı az veya çok kanama görülebilir.

-Anjiodisplazi; Barsak duvarında bir damar anomalisidir, bir şekilde damarda açılma olursa uzun süren kanamalara neden olabilir.

-İltihabi barsak hastalıkları; Barsak iç yüzeyinde yaygın ülser şeklinde yaralara ve kramp şeklinde karın ağrısı ile kanamaya sebep olabilirler.

  Az sıklıkla makat kanamasına sebep olan hastalıklar;

-Kan sulandırıcı ilaç kullanımı kontrolsuz olursa barsak duvarından kan sızıntısına neden olur.

-İnflamatuar barsak hastalıkları (ülseratif kolit, crohn hastalığı); Barsak duvarında çok sayıda ülsere yaralar gelişmesi kolaylıkla kanayabilir.

-Barsak polipleri ( barsakta et beni şeklinde lezyonlar); Polip yüzeylerinde mukoza ince olur, kolay erozyone olabilen yaralar kanamaya sebep olur.

-Cinsel yolla bulaşan hastalıklar.

Yukarıda görüldüğü gibi makattan kanamaya sebep olan çok sayıda hastalık bulunmaktadır, bunların bir kısmı hayati önemde ciddi hastalıklardır. Bu nedenle hastaların zaman kaybetmeden konunun uzmanına görünmeleri ve muayeneden kaçınmamaları gerekir. Kendi kendine tanı koymaya çalışmaları hastalığın ilerlemesine ve telafisi güç sonuçlara neden olabilir.

 

18 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. ahmet

  hocam
  benim makatta dışkı deliğinin 2 cm üstünde bi delik var iltahap akıp duruyor. temizleyince kan da akıyor 15 yaşındayım. kıl dönmesini araştırdım ancak ona benzemediğini düşünüyorum çünlü ne ağrı yapıyor nede bir şişlik var.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetin anal fistül hastalığı na uyuyor,muayene ile kesin teşhis koymak lazım.

 2. Melek

  Hocam 18 yasndayim bugun makattan kan geldi.acik renkteydi sizce nedeni ne olabilir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene etmeden sebebini söylemek zor,ancak devam ederse anoskopla muayene gerekir.

 3. Şule

  Ben 22 yaşindayım bu gün tuvaletimi yaptım klozette kan gördüm. Tekrar ıkındım bu sefer kan damladi açık kırmızı renkte. Ve çok korkuyorum. Acaba bunun nedeni oruçluyum fazla sıvı tüketmediğimden olabilirmi. Lütfen dönüş yaparsaniz sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makattan kanamanın oruçla ilgisi yok,muhtemelen hemoroid olabilir,anoskopla muayene edip kesin tanı konması lazım.

 4. Mehmet

  Ben 21 yaşindayituvaletimi yaparken bol miktarda makattan açik kirmizi kan geliyor ve o bölge çoğu zaman kaşinti krizine girioracaba bubun nedeni nedir bu arda diğerlerinin aksine bende ağri yok sadece kaşınti
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kanama varsa sebebini kesin olarak tespit etmek için anoskopla muayene ve gerekirse başka tetkikler yapmak lazım.

 5. Hamide.

  Ben 33 yaşındayım ismim hamide 15 günden buyAna tuvalete çıkmakda zorlandım ve elimle baskı yaparak çıktım çünkü dayanamadım artık şişkinliğe şimdi kendim yapıyorum ama tuveletimle birlikte ayrı olarak da kan geliyor acık kırmızı renk. Hafifden makatda iç kısmında şişlikde var bu konuda bana yardım edermisiniz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kanama muhtemelen zorlanmaya bağlı olabilir, kabızlığın önlenmesi için bol posalı yiyecekler tüketin, sıcak su oturma banyosu iyi gelebilir, kanama devam ediyorsa muayene ve gerekirse bazı tetkiklerle sebebini mutlaka tespit etmek lazım.

 6. Slm hocam ben 28 yaşındayım bu rahatsızlım yaklaşık 3 senedır var doktur ilaç verdi olmadı kanama makat delınde meme var kaşıntı yanma sancı var sık kanama olmuyor oldugunda da fazla kan geliyor sorun nedir rica etsem bu dönemde cok antıbotik aldım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makatta kanama varsa mutlaka anoskopla muayene ve gerekirse kolonoskopi ile kanamanın kesin sebebi belirlenir ve ona göre sebebe yönelik tedavi uygulanabilir.

 7. Anonim

  Merhaba hocam 18 yaşındayım makattan açık renkte kan geliyor ağrı sızlama vs şeyler yok nedir sizce
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid olma ihtimali yüksek ancak anoskopla muayene ve gereken tetkiklerin yapılıp kesin teşhis konması lazım.

 8. Sinem

  Merhaba hocam, 30 yaşındayım 1 doğum yaptım doğumdan sonra hemoroitli ortaya çıktı. Acı kan falan hiç yoktu. Bugün tuvalet sırasında temizlenirken elime sarı kum gibi parçalar geldi bazıları kabuk bazıları kum gibiydi markatı keser gibi hissettim. Kanamada oldu. Bu parçalar neden olabilir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anlattığınız şikayetlere bakarak kesin bir şey söylemek zor, anoskopla muayene ve gerekirse bazı tetkikler yapıldıktan sonra teşhis konabilir.

 9. Agit öztunc

  Merhaba hocam 2 hafta önce kıl dönmesi ameliyatı oldum şuan bile dikişlerim daha alınmadı 3 gün önce fark ettim büyük abdestimi yaparken bir miktar kan da aktı bir kaç gündür her tuvalete gittiğimde kan akıyor ama dikişler de patlama yok kan akıyor sebebi nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Sebebini anlamak için görmek lazım doktorunuza kontrol olmanızda fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 10. Emine

  Merhaba lar hocam benim hemoroid im var ama diski yaparken kan geliyo hemoroid sık kanamiyodu eninde değilim ben diyalize giriyorum kemikler için vickap ilaç verdi ve beni çok kötü yaptı supheliyim acaba bağırsak tanmi geliyo

  1. Nizam Kurtdere

   Makattan kanama varsa nereden geldiğini kesin tespit etmek lazım bunun için anoskopla muayene ve gerekirse kolonoskopi yapılabilir, hemoroid var ve kanama oradan geliyorsa girişimsel hemoroid tedavisi veya bu yapılamıyorsa sadece kanamaya durdurmaya yönelik geçici müdahale yapılabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 11. Sude

  Babamin hemoroidi var iki gun once cok fazla kanamasi olmus iki kez ustunu deismis parca parca kanamalar olmus bu normal biseymi hemoroidten yoksa baska bisey olabilirmi

  1. Nizam Kurtdere

   Makattan olan kanamaların büyük bir kısmı hemoroid hastalığına bağlı olarak gelişiyor, ancak makat kanaması yapacak başka birçok hastalık var ve bunların bazıları çok ciddi hastalıklar. Bu nedenle hiç ihmal etmeden önce anoskopla muayene edilip kanamanın kesin nedeni bulunmalı, bu muayeneyle kesin sebep bulunamazsa kolonoskopi yapılmalıdır.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 12. Yūcel

  Hocam iyi gunler ben 4 ay once kolonoskopi oldum hemorid cikti tuvaletimi yaparken damla damla yada gaitanin uzerine kan geliyor acima var 2 gun once genel cerrah dr gittim rektal tuse yapti makat ici catlak var bide hemoroid var dedi fitil verdi tekrar kolonoskopi olmaya gerek varmi yada catlak icin krem lazimmi

  1. Nizam Kurtdere

   Makat çatlağının kremlerle tedavi şansı düşük genellikle botillinum enjeksyonu tercih ediyoruz geçmezse ameliyat gerekebilir. Tekrar kolonoskopiye gerek yok.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 13. Melih

  Merhaba hocam ben 15 yasindayim ben de de 1sene once aIcik kanama vardi tuvalette zorlaniyordum gecti
  Ama delik disari cikmis gibi garib
  Tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid olabilir, muayene olmanda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017