Makat kanaması neden olur ?

   

Makattan kan gelmesi hastanın doktora başvurmasını sağlayan önemli belirtilerden biridir. Bunun hemoroid, fissür gibi hastalıklarla ilişkisi olabileceği gibi kalın barsak kanseri gibi ciddi sebepleri de olabilir. Bu nedenle makattan kan gelmesi durumunda muayene olmaktan çekinmemek gerekir. İngilterede yapılan bir araştırmada 1 yıllık periyod içerisinde erişkin insanların %10 nunda makatta kanama görüldüğü bildirilmiştir.

Gelen kan parlak kırmızı renkte ve birkaç damla veya peçeteye bulaşacak kadarsa kanamanın makata yakın bir yerden geldiği anlaşılır. Mide ve mideye yakın barsak kısmından olan kanamalarda kan sindirildiği için simsiyah renkte, erimiş zift gibi görünür. Bu kanamalar daha ciddi olabilir. Bu nedenle bu hastaların acil polikliniğe başvurmaları gerekir.

   Makat kanaması nasıl muayene edilir?

Öncelikle anal bölge görerek gözden geçirilir, ardından rectal tuşe (parmak anal kanala sokularak muayene edilir) sonrasında anoskop denen cihaz anal kanala sokularak 8-10 santim içerisi görerek muayene edilmelidir. Kanamanın sebebi bulunamazsa kolonoskopi yapılır. Kanama siyah renkte ise gastroskopi ile birlikte kan tetkiki gerekir.

  Makattan kan gelmesine sebep olan hastalıklar şunlardır;

-Hemoroid (basur); Parlak kırmızı renkte kanama, kaşıntı ile anal kanalda hafif yumuşak şişlik olması hemoroid hastalığını akla getirmelidir. Basur tromboze olursa şişlik çok belirgin olur, şiddetli ağrı duyulur.

-Anal fissür (makat çatlağı); Parlak kırmızı renkte kanama ve tuvalet yaparken yırtılıyor veya kesiliyormuş gibi şiddetli ağrı olur. Hastalık kronikleşince ağrı tuvaletten sonra saatlerce sürebilir.

-Anal fistül; Makat etrafında fistül deliği bulunur, içinden kanla karışık iltihaplı akıntı gelir. Fistül deliği tıkanırsa apseleşme olur. Apse gelişirse makat etrafında kızarıklık, şişlik ve çok şiddetli ağrı görülür.

-Barsak kanserleri; Erken evre kolon kanserlerinin tek belirtisi kanama olabilir, kan tuvaletle karışık veya ayrı olarak gelebilir. Bu evrede başka belirti olmayabilir. İleri evrelerde barsak tıkanması ve ağrı görülür.

-Divertikül; Kolon duvarında cep şeklinde bir oluşumdur, normalde hiç belirti vermez, iç tarafında ülser oluşursa buna bağlı az veya çok kanama görülebilir.

-Anjiodisplazi; Barsak duvarında bir damar anomalisidir, bir şekilde damarda açılma olursa uzun süren kanamalara neden olabilir.

-İltihabi barsak hastalıkları; Barsak iç yüzeyinde yaygın ülser şeklinde yaralara ve kramp şeklinde karın ağrısı ile kanamaya sebep olabilirler.

  Az sıklıkla makat kanamasına sebep olan hastalıklar;

-Kan sulandırıcı ilaç kullanımı kontrolsuz olursa barsak duvarından kan sızıntısına neden olur.

-İnflamatuar barsak hastalıkları (ülseratif kolit, crohn hastalığı); Barsak duvarında çok sayıda ülsere yaralar gelişmesi kolaylıkla kanayabilir.

-Barsak polipleri ( barsakta et beni şeklinde lezyonlar); Polip yüzeylerinde mukoza ince olur, kolay erozyone olabilen yaralar kanamaya sebep olur.

-Cinsel yolla bulaşan hastalıklar.

Yukarıda görüldüğü gibi makattan kanamaya sebep olan çok sayıda hastalık bulunmaktadır, bunların bir kısmı hayati önemde ciddi hastalıklardır. Bu nedenle hastaların zaman kaybetmeden konunun uzmanına görünmeleri ve muayeneden kaçınmamaları gerekir. Kendi kendine tanı koymaya çalışmaları hastalığın ilerlemesine ve telafisi güç sonuçlara neden olabilir.

 

28 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Tolga ACAR

  Hocam saygılar
  İki gün önce dışkıladıktan sonra, makat bölgesini silerken tuvalet kağıdında kan olduğunu fark ettim. Bir iki damladan çok. Neyin belirtisi olabilir? Sonrasında yinelemedi.

  1. Nizam Kurtdere

   Makattan kanama olduğu zaman mutlaka sebebini bulmak lazım, en büyük ihtimal hemoroid ama kalın barsak kanserlerinin de ilk belirtisi kanama olduğu için bunu çiddiye almak ve araştırıp sebebini bulmak bazı ciddi durumlarda geç kalmanın önüne geçer

 2. Ahmet

  Merhaba hocam benim makatta delik üst ve alt kısmında yarıklar oluşuyor günlük hayatta böyle batmalar oluyor kaşınıyor ve sıvı gibi akıntı var kaşımıyor hafif kaşıdıktan sonra elimi ıslatacak derecede oluyor ve delik kenarları böyle sarımsı kabuk bağlıyor iltihap kurumuş gibi sorun nedir sizce 25 yaşındayım

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fissür yada anal dermatit olma ihtimali var, cerrahi uzmanına görünmeniz lazım.

 3. Ayşe

  19 yaşındayım tuvaletimi yaparken bazen çok zorlanıyorum canim cok yaniyor ve pecetede bir damla kadar açık renk kan görüyorum nedeni nedir hocam teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz anal fissüre uyuyor kesin tanı için muayene etmek lazım, erken tedavi edilmesinde fayda var, kronikleşirse tedavisi zorlaşıyor. O zaman botoks ile tedavi ediyoruz nadiren ameliyat gerekiyor.

 4. Neslihan

  Hocam ben 20 yaşındayım normal şartlarda da iki günde bir tuvalete çıkarım ama bu üç seferdir daha çok zorlanıyorum büyük tuvaletimi yaparken sanki içerden birşey yırtılıyor ve dışkıyla birlikte ve damla şeklinde kan geliyor önce zorlandığım için oldu sandım ama şimdide çok hafif ishal oldum hala kan geliyor ne yapmalıyım.

  1. Nizam Kurtdere

   Şikayetiniz anal fissüre benziyor, gelme imkanınız varsa muayene edip kesin tanı konduktan sonra gerekli tedaviyi yapabiliriz, yada birkaç gün sıcak su oturma banyosu ve anestol krem uygulayın, geçmezse muayene etmek lazım.

 5. Tamer

  HOCAM BENDE 8.9 SENEDIR KANAMA VARDI AMA PECETEYE GELIYORDU DISKIDA YOKTU DOKTORA GITTIM REKTAL TUŞE YAPTI ANAL FISSUR DEDI ARA ARA PECETEYE KAN GELIYORDU 2020 SENESINDE EYLUL 20 DE CAM KIRIGI SEKLINDE BIR ACI OLDU BIR BAKTIM DISKI KANLI PECETEDEDE KAN VAR DOKTORA GITTIM YAKLASIK 5 DOKTOR HEPSİ MAKATTA ÇATLAK FISSUR DEDI FAKAT 2 TANESI KOLONOSKOPI DEDI KOLONOSKOPI YAPTIRMADIM 1 AY SONRA ONKOLOG GENEL CERRAHI DOKTORA GITTIM FISSUR CATLAK KOLONOSKOPIYE GEREK YOK DEDI OCAK 2021 DE AYNISI YINE OLDU AMA ACI DUYMADAN SERT DISKI GELDI DISKIYLA KARISIK KAN VARDI YINE BU SEFER ONKOLOG PROF DRA DISKI FOTOSU ATTIM DISKIMLA FAZLA KAN VAR DEDIM DISKI RENGI NORMALDEDI KOLONOSKOPIYE GEREKNYOK DEDI SU AN ÇOKMUS DURUMDAYIM BUTUN SITELERDE DISKI ILE KARISIK OLMAMASI LAZIM DIYOR PECETEYE DAMLA SEKLINDE DIYOR DISKIYLA KARISIK OLUNCA KAFAM KARISTI BU ARADA HIPERTROFIK KARDIYOMIYOPATI PANIK ATAK VE SEDEF HASTASIYIM

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fissür muayene ile kesin teşhisi konabilen bir hastalık ve kronikleşirse tedavisini botox enjeksyonu ile yapıyoruz. Kolonoskopi ise anal fissür dışında başka bir ek hastalığınız var mı şüphesi üzerine yapılabilir. Evham yapmanız çok anlamsız. Anal fissür tedavinizi olun, şüphe varsa kolonoskopi olup bütün sıkıntınızdan kurtulabilirsiniz.

 6. Melih

  Merhaba hocam ben 15 yasindayim ben de de 1sene once aIcik kanama vardi tuvalette zorlaniyordum gecti
  Ama delik disari cikmis gibi garib
  Tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid olabilir, muayene olmanda fayda var.

 7. Yūcel

  Hocam iyi gunler ben 4 ay once kolonoskopi oldum hemorid cikti tuvaletimi yaparken damla damla yada gaitanin uzerine kan geliyor acima var 2 gun once genel cerrah dr gittim rektal tuse yapti makat ici catlak var bide hemoroid var dedi fitil verdi tekrar kolonoskopi olmaya gerek varmi yada catlak icin krem lazimmi

  1. Nizam Kurtdere

   Makat çatlağının kremlerle tedavi şansı düşük genellikle botillinum enjeksyonu tercih ediyoruz geçmezse ameliyat gerekebilir. Tekrar kolonoskopiye gerek yok.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 8. Sude

  Babamin hemoroidi var iki gun once cok fazla kanamasi olmus iki kez ustunu deismis parca parca kanamalar olmus bu normal biseymi hemoroidten yoksa baska bisey olabilirmi

  1. Nizam Kurtdere

   Makattan olan kanamaların büyük bir kısmı hemoroid hastalığına bağlı olarak gelişiyor, ancak makat kanaması yapacak başka birçok hastalık var ve bunların bazıları çok ciddi hastalıklar. Bu nedenle hiç ihmal etmeden önce anoskopla muayene edilip kanamanın kesin nedeni bulunmalı, bu muayeneyle kesin sebep bulunamazsa kolonoskopi yapılmalıdır.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 9. Emine

  Merhaba lar hocam benim hemoroid im var ama diski yaparken kan geliyo hemoroid sık kanamiyodu eninde değilim ben diyalize giriyorum kemikler için vickap ilaç verdi ve beni çok kötü yaptı supheliyim acaba bağırsak tanmi geliyo

  1. Nizam Kurtdere

   Makattan kanama varsa nereden geldiğini kesin tespit etmek lazım bunun için anoskopla muayene ve gerekirse kolonoskopi yapılabilir, hemoroid var ve kanama oradan geliyorsa girişimsel hemoroid tedavisi veya bu yapılamıyorsa sadece kanamaya durdurmaya yönelik geçici müdahale yapılabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 10. Agit öztunc

  Merhaba hocam 2 hafta önce kıl dönmesi ameliyatı oldum şuan bile dikişlerim daha alınmadı 3 gün önce fark ettim büyük abdestimi yaparken bir miktar kan da aktı bir kaç gündür her tuvalete gittiğimde kan akıyor ama dikişler de patlama yok kan akıyor sebebi nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Sebebini anlamak için görmek lazım doktorunuza kontrol olmanızda fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 11. Sinem

  Merhaba hocam, 30 yaşındayım 1 doğum yaptım doğumdan sonra hemoroitli ortaya çıktı. Acı kan falan hiç yoktu. Bugün tuvalet sırasında temizlenirken elime sarı kum gibi parçalar geldi bazıları kabuk bazıları kum gibiydi markatı keser gibi hissettim. Kanamada oldu. Bu parçalar neden olabilir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anlattığınız şikayetlere bakarak kesin bir şey söylemek zor, anoskopla muayene ve gerekirse bazı tetkikler yapıldıktan sonra teşhis konabilir.

 12. Anonim

  Merhaba hocam 18 yaşındayım makattan açık renkte kan geliyor ağrı sızlama vs şeyler yok nedir sizce
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid olma ihtimali yüksek ancak anoskopla muayene ve gereken tetkiklerin yapılıp kesin teşhis konması lazım.

 13. Slm hocam ben 28 yaşındayım bu rahatsızlım yaklaşık 3 senedır var doktur ilaç verdi olmadı kanama makat delınde meme var kaşıntı yanma sancı var sık kanama olmuyor oldugunda da fazla kan geliyor sorun nedir rica etsem bu dönemde cok antıbotik aldım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makatta kanama varsa mutlaka anoskopla muayene ve gerekirse kolonoskopi ile kanamanın kesin sebebi belirlenir ve ona göre sebebe yönelik tedavi uygulanabilir.

 14. Hamide.

  Ben 33 yaşındayım ismim hamide 15 günden buyAna tuvalete çıkmakda zorlandım ve elimle baskı yaparak çıktım çünkü dayanamadım artık şişkinliğe şimdi kendim yapıyorum ama tuveletimle birlikte ayrı olarak da kan geliyor acık kırmızı renk. Hafifden makatda iç kısmında şişlikde var bu konuda bana yardım edermisiniz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kanama muhtemelen zorlanmaya bağlı olabilir, kabızlığın önlenmesi için bol posalı yiyecekler tüketin, sıcak su oturma banyosu iyi gelebilir, kanama devam ediyorsa muayene ve gerekirse bazı tetkiklerle sebebini mutlaka tespit etmek lazım.

 15. Mehmet

  Ben 21 yaşindayituvaletimi yaparken bol miktarda makattan açik kirmizi kan geliyor ve o bölge çoğu zaman kaşinti krizine girioracaba bubun nedeni nedir bu arda diğerlerinin aksine bende ağri yok sadece kaşınti
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kanama varsa sebebini kesin olarak tespit etmek için anoskopla muayene ve gerekirse başka tetkikler yapmak lazım.

 16. Şule

  Ben 22 yaşindayım bu gün tuvaletimi yaptım klozette kan gördüm. Tekrar ıkındım bu sefer kan damladi açık kırmızı renkte. Ve çok korkuyorum. Acaba bunun nedeni oruçluyum fazla sıvı tüketmediğimden olabilirmi. Lütfen dönüş yaparsaniz sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makattan kanamanın oruçla ilgisi yok,muhtemelen hemoroid olabilir,anoskopla muayene edip kesin tanı konması lazım.

 17. Melek

  Hocam 18 yasndayim bugun makattan kan geldi.acik renkteydi sizce nedeni ne olabilir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene etmeden sebebini söylemek zor,ancak devam ederse anoskopla muayene gerekir.

 18. ahmet

  hocam
  benim makatta dışkı deliğinin 2 cm üstünde bi delik var iltahap akıp duruyor. temizleyince kan da akıyor 15 yaşındayım. kıl dönmesini araştırdım ancak ona benzemediğini düşünüyorum çünlü ne ağrı yapıyor nede bir şişlik var.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetin anal fistül hastalığı na uyuyor,muayene ile kesin teşhis koymak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017