Makatta şişlik neden olur?

    Makatta şişlik olduğunda ilk akla  hemoroid (basur) hastalığı gelir. Gerçekten de anal kanalda şişliğe en sık sebep olan hastalık hemoroid hastalığıdır. Bununla birlikte makatta şişlik yapan birçok hastalık mevcuttur. Örneğin anal kanal  kanserleri de makatta şişliğe neden olan en ciddi hastalıklardan biridir.

Makatta görülen şişliğin yeri büyüklüğü ve şekli hastalığın teşhis edilmesine yardım eder, ayrıca şişlikle beraber bulunan diğer belirtiler de hastalığın teşhis edilmesine katkı sağlar. (ağrı, akıntı, kanama, kaşıntı vs.) Erken tanı bir çok hastalık için çok önemidir, tedaviyi kolaylaştırır. Ancak makat kanserleri için hayati derecede önemlidir. Bu nedenle makat civarında görülen şişlikler ihmal edilmemeli, gecikmeden muayene olmaktan çekinmemeliyiz.
IMAG0873

Makatta şişliğe sebep olan hastalıklar;

-Hemoroid (basur); Sıklıkla makatta kanama ile fark edilir, şişlik çok belirgin değildir. İleri evrelerde ve özellikle tromboze olursa belirgin şişlik görülür. Bunun yanında nemlenme ve kaşıntı gibi şikayetler yapar. Normalde ağrısızdır, tromboze olursa ciddi ağrıya sebep olur. Anal kanalın içinde ve dışında yumuşak baloncuklara benzer şişliklerdir.

-Et beni; Cilt renginde deride kabartı yada saplı bir et parçası şeklinde görülen şişliklerdir. Vücudun değişik yerlerinde görülebildiği gibi, makat etrafında da görülür. Birkaç milimetreden 5-10 santim büyüklüğüne kadar ulaşabilir, ağrıya neden olmaz.

-Makat apsesi; Anal kanal etrafında veya içinde görülür, değişik büyüklükte olabilir. Makatta etrafı kızarık şişliğe sebep olur, ileri derecede ağrılıdır. Apse içeriği irin ile doludur.

-Makat sarkması; Tıptaki adı rectal prolapsustur. Kalın barsağın en alt kısmının tuvalette ıkınırken dışarı sarkması sonucu anal kanal dışında şişlik oluşur. Başlangıçta tuvaletten kalkınca kendiliğinden içeri girer, hastalık ilerleyince daha uzun bir barsak parçası dışarı sarkar, bu durumda ayağa kalkınca kendiliğinden içeri girmez, dışarıda kalır. İçeri sokmak için elle müdahale etmek gerekir.

Makat siğili; Tıpta anal kondilom yada anogenital siğil adları ile bilinir. Cinsel yolla bulaşan virüs kaynaklı bir hastalıktır, nadiren kanserleşme ihtimali vardır. Başlangıçta anogenital bölge etrafında yada anal kanal içinde toplu iğne başı büyüklüğünde küçük şişlikler görülür. Zamanla şişlikler büyür, bölgeyi  tamamen dolduran karnabahar görünümünde büyük şişlikler oluşturabilir.

-Makat kanserleri; Anal kanalın dış kısmına yakın yerleşen kanserler dışarı doğru sarkan bir şişlikle kendini gösterir, en ileri dönemler hariç ağrı yoktur. Makat dışında  veya  içinde değişik büyüklükte şişlikler olur, üzerinde ülser şeklinde yaralar açıldığı zaman kanama görülür.

-Anal fisür; Anal kanalda oluşan çatlak şeklinde bir tür yaradır. Kronikleşince dış kısmında cilt katlantısı şeklinde bir uzantı olur, temizlenirken elle hissedilir. Ayrıca tromboze dış hemoroid, anal hematom  gibi hastalıklar iyileştikten sonra benzer katlantılar olabilir. Hastalar bunu şişlik veya meme olarak değerlendirir.

Görüldüğü gibi makatta şişliğe sebep olan birçok hastalık bulunmaktadır, bunların bir kısmı çok ciddi hastalıklardır, erken teşhis edilmediğinde ilerler, tedavisi zorlaşır. Bu nedenle anogenital bölgede şişlikle karşılaşıldığında zaman kaybetmeden muayene olmak tedavi açısından çok önemlidir.

40 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Çiğdem

  Hocam mrb 3 senedir makat bölgesinde nerdeyse her ay tekrarlayan şişlik var 1 hafta kadar sürüyor bi süre sonra tekrar şişlik oluyor agrı ve yanma hissi var üzerine oturamıyorum şişliğin içi mosmor neden kaynaklı olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid olma ihtimali yüksek, anoskopla muayene edilip kesşn tanı konması lazım.

 2. Hocam merhaba makat bölgesinde şişlik var agrı var ve peceteyle dokununca az kanamada var ve içinde sivilce gibi sarımsı bi şişlik var nedir aceba

  1. Nizam Kurtdere

   Anal apse yada tromboze hemoroid olabilir görüp ona göre karar verebiliriz.

 3. Sevim

  Merhaba hocam sürekli tekrarlayan hemoroidim var ama bu kez makatımın 2 3cm sol tarafında derinin altında şişlik oluştu agri var oturduğumda acıma var sebebi ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Şişlik anal kanaldan 3 cm uzakta ve ağrılı ise apse olma ihtimali yüksek, daha yakınsa tromboze hemoroid olabilir. Görünce tanıdan emin olabiliriz.

 4. Volkan

  Hocam afedersiniz büyük idrar çıkışında parmak ucu kadar şişlik oluşmuş ve oturamiyorum yardımcı olur musunuz.

  1. Nizam Kurtdere

   Yardımcı olabilmek için anoskopla bakıp kesin tanı ve ona göre bir tedavi planı belirlemek gerek.

 5. Reyyan

  Merhaba hocam. Anal kaslarımin tamamen duzlestgini hissediyorum afedersiniz o büzgü hissi hic yok dumduz resmen ve gevsemis gibi.
  Ayrica anuste sislik ve et cikintilari var. Makat sarkmasi olabilir mi?Yoksa hemoroid midir?

  1. Nizam Kurtdere

   Ne olduğunu anlamak için görmek lazım, muayene olmanızda fayda var.

 6. Ömer çamur

  Hocam merhaba makat dışında ele gelen bir sislik var dün fark ettim bunu agrı kasıntı vb bişey yok bu neden olabilir acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Başta hemoroid olmak üzere birçok başka sebebi olabilir, görüp ona göre karar verebiliriz.

 7. Yakup

  Hocam Makat bölgesinin biraz üstende 2 cm yakın bir şişlik oluştu anal apse teşhisi kondu apse drenajı ve antbiyotk tedavisi uygulandı ama 1 ay oldu ağrısı filan gitti ama şişlik aynı doktor herhangi bir şey söylemedi şilik durursa vs gibi ameliyat vs olması gerekir.

  1. Nizam Kurtdere

   Anal apselerin tedavisinden sonra bunların yaklaşık % 50 sinde anal fistül gelişir ve onun da tedavisi için ameliyat yada lazer gerekebilir. Sende böyle bir durumun gelişip gelişmediğini anlamak için bir süre daha bakleyip şikayetler devam ederse gerekli tetkikler yapılarak anlaşılabilir.

 8. Eyüp

  Hocam merhabalar öncelikle, makat bölgesinde bir şişlik var kanama yok fakat çok az bir ağrı oluyor iki gün oldu ne yapmak gerekir.

  1. Nizam Kurtdere

   Tromboze hemoroid olma ihtimali yüksek ama görmeden olmaz, uygunsa bize gelin yada uygun bir cerrahi uzmanına görünün.

 9. Hocam benimde anal yolumun başında findik gibi bir yuvarlak var 1 tane tuvalette acı yok kanama yok ağrı yok zorlanmiyorum tualette doktora gitmeme gerek var mı

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen hemoroid ama görünmen lazım tabi.

 10. Hocam 2 senedir kabizm hep kabizim zorlanıyorum arada bir normal diskiliyorum bugün büyük apdesten sonra fark ettim nohut büyüklüğünde şişlik tuvaleti yaparken gaitada asaga doğru sarkma oldu kaşınma yok ağrı yok ama çok ıkıniyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Kabızlık için sitemdeki ”kabızlığa ne iyi gelir ” başlıklı yazıya bakabilirsiniz, şişliğe gelince anoskopla bakıp ne olduğunu anlayabiliriz.

 11. Yunus

  Hocam 21 yaşındayım. 4 gündür kabızlık çekiyordum. Aradan 3 4 gün geçti tesadüfen krem sürerken baktım. Makat bölgemin yanında 2 adet fındık büyüklüğünde şişlik var. Kabızlık çektiğim zaman acı vardı ama şuan ağrı, acı hissetmiyorum. Sadece korktum. Şuan farklı bir yerde olduğum için 15 gün hastaneye gidecek zamanım yok. Ne tavsiye edersiniz?

  1. Nizam Kurtdere

   Şİkayetiniz tromboze hemoroid yada anal hematom olabilir, sıcak su oturma banyosu yapın ve kabız kalmayın, müsait olduğunuzda anoskopla muayene olup kesin tanı konur.

 12. Merhaba hocam bölgede 3 tane şişlik vsr mor renkte ama ne ağrı ne kanama ne sızlama hiçbir şey yok ne olabilir doktora görünmem gerekir mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Evet muayene olmanız ve kesin tanı konması gerekir, genelde perianal bölgede mor ve ağrısız şişlikler basuru akla getirir.

 13. Anonim

  Hocam şişlik var kanama var ama ağrı yok

  1. Nizam Kurtdere

   Makatta ağrısız şişlik sıklıkla hemoroid hastalığında olur ama buna başka hastalıklar da sebep olabilir, anoskopla muayene ile kanamanın sebebi anlaşılmazsa kolonoskopi gerekebilir.

 14. Rıdvan

  Hocam makat dışında şişlik var. Agrı ile zonklama da var fakat kan ve akıntı yok sebebi ne olabilir.

  1. Nizam Kurtdere

   Apse olma ihtimali yüksek, muayene edip kesin tanı konmalı, ona göre bir tedavi yapılabilir.

 15. X

  Merhaba kabız olmasamda büyük abdestimi zor yapıyorum ben de parmağınla çıkardığında anüsün 5 cm iç kısmında sanki şişlik vardı sanki anüsü kapatmış gibi ağrı yok ıkınınca geri ve ileri gidiyor sert bir şey.sadece parmağınla fark ettim kanama yok sizce nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Buradan yorum yapmak yanlış olur önce anoskopla muayene ve gerekirse kolonoskopi yapılarak kesin tanı kormak ve ona göre bir tedavi planlamak lazım, ciddi bir durum olabilir.

 16. Mert

  İyi akşamlar hocam makat bölgesinde kaşıntı ve küçük bı sivilce gibi bişey var nedeni ne olabilir acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Birçok sebebi olabilir, temiz ve kuru tut, sıcak su oturma banyosu iyi gelebilir, devam ederse anoskopla muayene etmek lazım.

 17. Ensar

  Hocam küçüklükte de makatta ağtı vardı ve küçük topçuklar gibi şişlikler vardı ya 19 yaşındayım ve 4-5 ayda bi yeniden çıkıyo ağrıyo birkaç gün sonra kayboluyor bunun sebebi nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid olma ihtimali var ama görmeden karar veremeyiz, anoskopla muayene etmek lazım.

 18. Yiğit

  Hocam 19 yaşındayım Bu gece fark ettim anüs bölgemde içte değil tabiri caiz ise ara kısımda kenarda şişlik var lakin bir gece önce duşta yoktu acaba çıban mı basurmu Nasıl anlayabilirim

  1. Nizam Kurtdere

   Sizin kendi kendinize anlamanız zor, cerrahi yada proctoloji ile ilgilenen uzmana görünmeniz gerekir.

 19. Fahri AKIN

  Hocam 68yasindayim dün farkettim küçük ceviz büyüklüğünde şişlik fark ettim ağrı yok biraz yanma vardı krem sürmek için banyoya gittim şişliği fark ettim yardımcı olursanız sevinirim pandemiden dolayı hastahaneye gitmek istemiyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Makatta tarif ettiğiniz şişliğin çok farklı sebepleri olabilir muayene edip kesin tanı koymak lazım, bizim hastane pandemi hastanesi değil hasta bakıyoruz.

 20. Zlyha

  Hocam merhaba bot.. tedavisi oldum.23 gün oldu. Hafif bir şişlik var. Olacağını biliyordum . Bu şişlik hemoroid memesi mi yoksa başka birsey olabilirmi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fissürün olduğu yerde bir cilt büyümesi olur ve bu hastalar tarafından basur memesi zannedilebilir, ayrıca anal fissür ve hemoroid birlikte olabilir. Bu durumu ayırmak için muayene etmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017