Nasır Nedir, Neden Olur, Nasıl tedavi edilir ?

Nasır Nedir ?

Nasır cildin olağan şartlardan daha fazla basınç ve sürtünmeye maruz kaldığı bölgelerde deride gelişen sertleşme ve kalınlaşmadır. Ayak tabanı, ayak parmaklarının üst ve yanları ile el ayasında görülür. Özellikle ayaktaki nasırlar yürümeyle ağrıya sebep olur.

  Nasır Neden Olur ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi nasır derinin aşırı basınç ve sürtünmeye maruz kalması sonucu olur. Sürekli uygulanan bu travmalara karşı deri bir nevi kendini korumak için sertleşir ve kalınlaşır. Bu şekilde kalınlaşmış derinin kendisi ağrıya sebebiyet verir.

Nasır oluşumunu kolaylaştıran faktörler nelerdir ?

-Ayağa tam uyumlu olmayan sıkı veya gevşek ayakkabılar (gevşek ayakkabıda ayak ileri geri kayarak sürekli sürtünmeye sebep olur).
-Ucu ince topuklu ayakkabılar.
-Kemikli ayaklarda cilt altı yastık görevi gören yağ dokusunun az olması.
-Dışa doğru çıkıntı oluşturan ayak parmakları ve ayak deformiteleri.
-Yalın ayak yürüme ve koşma
-Kuru cilt
-Yaşlılıkta cilt altı yağ dokusunun azalması
-Sürekli çekiç kazma kürek vs. ile çalışma

 Nasır nasıl anlaşılır?

Ayak tabanı , ayak parmakları ve el ayasında görülen sarımtırak renkte bazen sınırları tam belirgin olmayan sertleşmiş ve kalınlaşmış deri görünümü nasırı düşündürür. Kalınlaşmış cilt ağrılıdır. Sıklıkla ayak tabanı ve el ayasında görülen siğillerle karıştırılır, çünkü buradaki siğiller kabarık olmaz, etrafındaki deri nasır gibi kalınlaşır. Siğillerin sınırları belirgindir, genellikle yuvarlak olur, ortasında pürtüklü siyah noktacıklar bulunur. (Aşağıdaki resimlerde ayaktaki siğil ile nasır arasındaki fark görülebilir).

nasır

nasır

siğil

Nasır nasıl tedavi edilir ?

Nasır için salisilik asit içeren çeşitli solüsyonlar, bantlar, koter, cerrahi ve radyofrekans ile ablasyon gibi birçok tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Burada asıl önemli nokta nasıra sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılmasıdır. Yukarıda ayrı ayrı belirttiğimiz faktörler ortadan kaldırılmazsa tedavi sonrası nasırın tekrarlaması kaçınılmaz olur.

  Solüsyon ve bantlarla tedavi;

Salisilik asit içeren değişik solüsyon ve bantlar kullanılmaktadır. Cildin kalınlaşmış kısmına uygulanır,solüsyon bir süre sonra cildin soyulmasını sağlar. Tekrarlama sıktır. Özellikle diabetik hastalarda, dolaşım bozukluğu olanlarda ve kuru hasas ciltlerde kullanılması sakıncalıdır.

    Cerrahi tedavi;

Lokal anestezi altında nasır dokusunun klasik cerrahi yöntemle  kesilip alınmasıdır. Kalınlaşmış derinin yaklaştırılıp dikilmesi çok zor olur. Sonrasında yara yeri çok ağrılı olmaktadır. Büyük nasırlarda yara dudaklarının yan yana yaklaştırılması mümkün olmadığından yara açık bırakılır. Bu nedenle uygulanması pek önerilmez.

Koter ile tedavi;

Nasırın elektrik enerjisi ile yakılarak çıkarılmasıdır. Oluşan derin yara dikilmez, pansumanla iyileşmek üzere açık bırakılır. Yara zeminindeki  ölü doku nedeniyle iyileşme süresi uzun olur.

Nasırın radyofrekans ile tedavisi;

Nasır dokusu ses dalgası enerjisi ile kurutularak sağlıklı dokudan ayrışması sağlanır. Bu şekilde nasır dokusu kanama olmadan kolaylıkla çıkarılır. Koterden farkı daha az doku hasarına sebep olmasıdır. Böylece yaranın daha kolay ve çabuk iyileşmesi sağlanır.  Radyofrekans ile nasır ablasyonu gerek uygulama kolaylığı ve gerekse iyileşmenin daha çabuk olması nedeniyle diğer yöntemlere göre daha başarılı bir tedavi yöntemidir.

Nasır bazen iltihaplanır, çok ağrılı olur, kızarır ve şişer. Bu durumda antibiyotik tedavisi gerekir.

RF ile nasır tedavisi

Nasır oluşumu nasıl önlenir ?

Nasır oluşmasını önlemenin en önemli yolu doğru ayakkabı seçimi ve uygun ayak bakımıdır.
Ayrıca;
-Ayakların temiz tutulması, yıkadıktan sonra iyi kurutulması ve nemlendirici krem kullanılması iyi olur.
-Derinin kalınlaştığı yerlerda pomza taşı kullanılarak cilt inceltilip yumuşatılabilir.
-Ucu dar, topukları yüksek ayağa küçük gelen ayakkabı giymektan kaçınmalı, ayakkabı alırken öyleden sonra giyip denemeliyiz, çünkü günün ilerleyen saatlerinde ayaklar bir miktar şişebilir.
-Ayağın herhangi bir yerini sıkmayan rahat ve topuksuz ayakkabı tercih edilmelidir.
-Ayaklarımızda belirgin çıkıntılı bölgeler veya deformite varsa buna en uygun ayakkabı ile birlikte gerekirse ayağa uygun silikon koruyucu kullanmalıyız.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017