İletişim

Mobil Telefon: +90 541 553 20 05
Telefon 1: +90 212 292 6220
Telefon 2: +90 212 243 2590

Adres: Bereketzade Mahallesi Bereketzade Medresesi
Sok. No:7, 34420 Beyoğlu, İstanbul

 

 

558 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Zycn

  Merhabalar hocam benim dışkılama alışkanlığında değişiklik oldu önce haftada 2 veya 3 kez çıkma olurdu 2 aydır hergun 4 veya 5 kez bazen ishal bazen yumuşak kıvamlı bazen de ilk çıkışı katı şekilde oluyor kanama şikayetim 1 kez olmuştu karnımda guruldama da var ve makatta dolgunluk hissi oluyor doktora danışmalımıgım yaşım 30 buarada tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Evet tabi ki muayene edilip gerekirse kolonoskopi yapılmalı.

 2. Merhaba bugün farkettim yanagimin sol alt kenarında küçük birey var dokununca biraz acıyor oynuyor bide ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist akne yada başka bir lezyon olabikir görmek lazım.

 3. Ali

  Merhabalar hocam makatin 2 3 ilerisinde arada bir şişir büyüyen tekrar küçülen deri altında bir şişlik var. Böyle sanki tam iyileşti derken tekrar şişiyor ve çok hafif ağrı ve kaşıntı hissi oluyor sizce ne olabilir uzun zamandır böyle?

  1. Nizam Kurtdere

   Bu şikayetlerle bir şey söylemek zor anoskopla muayene edilmesi lazım.

 4. Aliye

  Merhabalar hocam,Temmuz ayında fistül ameliyatı oldum ve seton takıldı ve kokulu akıntım var seton düşene kadarda doktorum gelmene gerek yok dedi.Akıntının gelmesi ve kokması normalmi acaba.

  1. Nizam Kurtdere

   Normalde birkaç haftada bir kontrol edilmesinde fayda var, akıntı olması normal ama çok fazla ve kötü kokulu ise doktorunuza görünebilirsiniz.

 5. Onur

  Hocam slm hem kasık hem göbek fıtığı ameliyatı oldum 3gun makaat aşırı derecede kan geldi ilk defa oldu hemoroid olabilirmi sizce

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid olabilir ama kanamanın başka bir çok sebebi var anoskopla muayeneedilmeli ve kanama yeri saptanamazsa kolonoskopi ile doğru tanı konması sağlanabilir..

 6. Serdar

  Merhaba! benimde basurum var ve surekli kanıyor bunun ve bir sıkıntı yaparmı bu

  1. Nizam Kurtdere

   Kanamanın basurdan olup olmadığından emin olmak için anoskopla bakmak lazım, başka çok ciddi kanama sebepleri de var. Tanı konup ona göre bir tedavi planlanabilir.

 7. Zeynep

  Merhaba hocam bende hiç hemoroid olmazdı fakat 3 doğum yaptım su son doğumuda 35 gün önce yaptım her doğum da hemoroid çıkıyor kriz gibi çok zor geçmiyor acısı genelde büyük abdestei yapınca oluyor

  1. Nizam Kurtdere

   Hamilelik ve normal doğum hemoroide sebep olan faktörler, şikayetiniz devam ediyorsa anoskopla evresini belirleyip ona göre bir tedavi yöntemi önerilebilir.

 8. Çiğdem eker

  İyi günler kardeşimin tüm vücudunda nohut büyüklüğünde bezeler var ilk olarak koltuk altında çıktı daha sonra tüm vücuda yayıldı.Ve çok şiddetli bir karın ağrısı,mide bulantısı var sizce nedir bu hastalık hocam.

  1. Nizam Kurtdere

   Bu belirtilerle ne olabileceğini bilmek mümkün değil, muayene ve gerekli tetkiklerin yapılması lazım.

 9. Funda

  Hocam merabalar
  Bende ağrı sızı hiç birşey yok ıkınmada zorluk çekiyorum ve ara ara kanamalar meydana geliyor geçen gün bi cips yemiştim ondan sonra VC oturduğum da hiç ağrısız bi şekilde kan damlaları gördüm neyden kaynaklı olabilir şimdiden

  1. Nizam Kurtdere

   Başta hemoroid olmak üzere birçok başka sebebi olabilir. Anoskopla muayene edip tanı koyabiliriz, barsağın daha ileri kısmından geliyorsa kolonoskopi ile bakmamız lazım, ihmal etmeyin.

 10. E.gulergu

  Merhabalar hocam ben anal fistül setom amaliyat oldum 2 ay oldu ve ip henüz çıkmadı.baktigimda farklılık olarak 1 düğüm daha çıkmak üzere sanki( ipte bir düğüm daha gördüm bugün) nekadar daha çekilmesi lazım ipin kaç gün veya hafta sürer teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Setonun belirlenmiş bir süresi yok hastalığın durumuna göre 5-6 ay yada daha fazla da kalabilir, buna doktorunuz karar veriyor.

 11. Özgür

  Merhaba doktor bey 25 yaşında erkeğim kiloluyum,
  Son 1 yıldır mide ve bağırsaklarımda sorun var, tam 1 yıldır karnımda batma hissi gibi ağrılar oluyor şimdi biraz hafiflesede bir kaç ay önce çok acı veren sancılar giriyordu sancılar karnımın sağ ve sol üst kısımlarından giriyor bıçak saplanmış gibi oluyor. büyük tuvaletimi de 1 yıldır düzgün yapamıyorum kabız gibi uzun süre bekliyorum ama ishal gibi yapıyorum bazen keçi pisliği gibi çıkıyor şekil olarak, renk olarak bazen koyu renk bazen de açık sarı. Ayrıca midemin içinde sanki cam kırıkları var gibi mideme de sancılar giriyor karnımda bir kaç yerde de yeni yeni fark ettiğim sonradan oluşan yağ bezesi gibi şeyler var 2-3 tane 1 yıllık süreci aşama aşama anlatmak zor ancak karnımdaki batmalar ve geçmeyen tuvalet sorunlarım beni korkutuyor mide veya bağırsak kanseri olma ihtimali var mı kan testi yapılsa mesela kanser belli olur mu kan testinden anlaşılır mı şimdiden teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Evham yapmayın ama şikayetleriniz var, muayene ve gerekli tetkiklerle tanı konup ona göre bir tedavi yöntemi tercih edilebilir, imkanınız varsa bize de gelebilirsiniz.

 12. Özlem

  Merhaba ,
  Her iki bacağımın üstünde de çoğalan bezeler var .Daha önce en büyüğü plastik cerrah tarafından alınmıştı .Ancak artış var .Aynı bezelerden annemde de var .Ne doktoruna gitmem gerekiyor ?
  Çok teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Alınan bezenin patolojideki incelenmesi sonucu konulan tanı önemli yağ bezesi yada sebase kist ise bunlar bazı ailelerde daha sık görülebilir, patolojik tanı başka bir durum ise ona göre bir tutum belirlenir, önceki doktorunuza yada genel cerrahi uzmanına görünebilirsiniz.

 13. Emine

  Merhaba hocam benim sag bacagimin dizimin az asasinda bir beze var dokundugumda oynuyor bu ne olabilir ve hangi bolume gitmeliyim simdiden tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Ne olabileceği ile ilgili birçok olasılık var carrahi uzmanına görünürseniz tanı ve tedavisi yapılabilir.

 14. E.

  Setom ipini çekmek için bana verebileceğiniz krem varmı hocam .
  Çünkü ipi çekerken dayanılmaz bir acı oluyor

  1. Nizam Kurtdere

   Seton ile ilgili sizin yapacağınız nir müdahale yok onu doktorunuz yapacak gerekirse ağrı kesici hap yada krem yazabilir.

 15. Evren

  Merhaba hocam ben anal fistül setom amaliyat oldum 7 hafta oldu doktorum haftada 1 gün gel ipi sıkalım dedi ve her hafta gittim ama hergitmem resmen bir işkence oluyor .setom kendisi dusermi birdaha gitmesem .

  1. Nizam Kurtdere

   Doktorunun direktiflerine uyman gerekiyor, kendiliğinden düşseydi doktorun o kadar uğraşmazdı.

 16. Mustafa

  Hocam sizebi sorun var penisimin yan tarafında nohut büyüklüğünün yarısından az bir şey cikti iki hafta oldu daha guzelmedi ağrı oluyor bazen siktikca içinden intihap çıkıyor ne olabilir ne yapmalıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Üroloji uzmanına görünün teşhis konup gerekli tedavisi yapılır.

 17. Ece

  Sol baldırımda dışarıdan görünmeyen ama elle dokunduğunda anlaşılan nohut tanesi ya da ondan da küçük beze gibi bişey var. 2 ay önce fark ettim. Büyüme yok bazen acıyor bazen de acımıyor bastırdığımda? Bu beze ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifinize uyan lipom, sebase kist lenf bezi yada başka birçok lezyon var uygun bir zamanda görülmesinde fayda var.

 18. Can

  Yüzümde sakal bölgesinde nohut büyüklüğünde topak bişey var sıktığımda acı felan yok sakalımı kesince yeni farkettim nedir acaba ?

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist, yağ bezesi, kistik akne başta olmak üzere daha nadir görülen başka bezelerden biri olabilir, görüp ona göre tanı konabilir.

 19. Anonim

  Hocam sağ ayağımın üstünde fındık kadar bir sert şişlik çıktı hiç ağrı yapmıyor kemik var sanki doktora gösterdim yanlış hareketten dolayı olmuş dedi beni otopediye yönlendirdi ağrımadığı için gitmedim kötü bir hastalık olabilirmi diye bazen korkuyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Korkup endişe etmek yerine muayene olup ne olduğunun tam olarak bilinmesinde fayda var.

 20. Mediha

  Hocam benim sağ kaşımın tam ortasında 5 6 senendir nohut tanesi kadar bir şey var ilk fark ettiğimde ultrason ile bakılacakti ama saklandı gostermedi kendini,hep böyle bir görünür bir kaybolurdu,ama şimdilerde saklanmiyor hep dışarıda ve açıyor ne olabilir,ve hangi bölüme muayene olmalıyız

  1. Nizam Kurtdere

   Ne olduğunu anlamak için görmek lazım, ilk akla gelen sebase kist veya yağ bezesi, G. cerrahi yada plastik cerrahi bölümüne görünebilirsiniz.

 21. Nizam Kurtdere

  Kistik akne, sebase kist yada yağ bezesi olabilir, muayenedilip teşhis konur ve ona göre bir tedavi uygulanabilir.

 22. Salih amarankiz

  Slm hocam benim kasık bölgesinde sağ ve sol olmak üzere nohut büyüklüğünde elle tutulur şekilde sertlesmeler oluyor ve o sertleşme in üzerinden beyaz bir sıvı topluyor bir digeride aynı bölgede çok küçük olmak şartıyla su topluyor birde öyle bi kaşıntı oluyorki sorma bi kacgun sonrada deride soyulma oluyor bu durum daha önce hiç oluşmadı…gemide çalışıyorum makinistim makine ve ortam sıcaklığından dolayı bu sıkıntıya maruz kalmış olabilir miyim kaşıntıyı önlemek amacıyla dermovate kremi kullanıyorum yağlı olanından kahve rengi kutulu..iyi çalışmalar kolay gelsin

  1. Nizam Kurtdere

   Görmeden bir şey söyleyemiyorum cildiye uzmanına görünmende fayda var.

 23. fredi

  hocam aşağı yukarı karaciğerimin olduğu yerde ağrı ve batma hissi vardı kendimi de genel olarak kötü hissediyordum ben safra kesemde taş var falan sandım internetten bakınca belirtiler benziyordu acile gittim tomografi çektiler sonuç olarak Sol inguinal kanala az miktarda omental yağlı dokun az miktarda herniasyonu izlendi diye bir şey yazıyor raporda acil doktoru kasığında yağ kisti var ağrıların sebebi bu dedi bu ciddi bir sorun mu?acilen ameliyat falan olmam gerekiyor mu bu sonuç çıkalı 1 ay falan oldu ben çok korkuyorum hastane fobim var o yüzden baktırmadım hastane ortamına girince ne olursa olsun panik yapıyorum acil tedavi gerektiren bir şey mi bu ?

  1. Nizam Kurtdere

   Küçük bir kasık fıtığından bahsediyor, boğulma olmadığı sürece aciliyeti yok, ama hastane fobinizi mutlaka yenmeniz lazım herkesin her an hastaneye ihtiyacı olabilir.

 24. Gizem

  Merhaba benm alnımda iki kaş üstünde şişlik var hareket etmiyor 6 ay önce oldu dısardan belli oluyor bu neden olablr neyapmam lazm ve bunla beraber gözaltlarm da şişme oldu onlar pek belli değil ama rahatsız oluyrm

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetlerden ne olduğu ile ilgili bir yorum yapamıyorum muayene edilip erekirse tetkik yapılarak kesin tanı konmasında fayda avar.

 25. Zeynep tuna

  Hocam merhaba. Annemin sol kolunun üstünde nohut büyüklüğünde sert sayılabilecek mor bir kitle var.Ağrısı da yok.Sebebi ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Görmek lazım, tanı konamazsa alınıp patolojik tetkik yapılması gerekebilir.

 26. Yunus

  Kolay gelsin iyi günler hocam bana 1 ay önce seton takıldı ayda bir sıkılacak fakat eski kanal duruyor gibi ve apse mevcut bu apse nin akıntısı makat içinden geliyor pansuman yaparken dıştan cok az akıyor bu normalmi bazende şişlik yapıyor iniyor

  1. Nizam Kurtdere

   Seton varken fistül kanalından iltihaplı akıntı gelebilir, bu beklenen bir durum.

 27. Lale

  Hocam, merhaba sürekli makatımda dolgunluk bide bişey varmış gibi hissediyorum ancak dışardan baktığımda bişey gözükmüyor. Bunun sebebi nedir ?

  1. Nizam Kurtdere

   Makatta dolgunluk hissi bazen önemli hastalıkların belirtisi olabilir, onun için anoskopla muayene edilip gerekirse kolonoskopi veya başka tetkikler yapılarak bir hastalık olup olmadığından emin olmak lazım

 28. Bilal

  Merhaba hocam sol diz kapağı etrafında aniden başlayan yanma ve kızarma oluştu kızaran bölgede yağ bezi gibi sertleşme meydana geldi dokununca ağrı yanma yapıyor

  1. Nizam Kurtdere

   İltihap yada allerjik reaksyon olabilir, önce bir cildiye uzmanına görünün.

 29. adil

  sayin doktor bey ben hayatima mal olmus bisi yqpmis olabilirim ıkınırken makat aciliyor ya makatın deliginin icine ruzgari sekilli olarak sokmaya calistim ve 1 saat ugrastim bi girdi gibi hissettim ondan sonra bende onda sonra makatta doluluk ve surekli ikinma istegi olustu bu hep kalicimi gecer mi ?? hayatim boyunca bolemi kalcak yardimci olun lutfen

  1. Nizam Kurtdere

   İçeriye bir nesne sokmadıysan problem oluşturacak bir şey olmaz, tuvalet hissi için muayene olmanda fayda var.

 30. fredi

  merhaba
  karnımın sağ üst kısmında, göğüs kafesimin hemen aşağısında dokununca acıyan deri altında bir şişlik var, beze gibi bir de sol alt karın bölgesinde var yine dokununca acıyor baya panik yapan biriyim korkuyorum bunlar tehlikeli midir? ameliyat olsam aldırsam sonrasında çok canım yanar mı ?

  1. Nizam Kurtdere

   Cilt altındaki küçük kitlelerin büyük çoğunluğu, iyi huylu, panik yapmaya gerek yok. Alınması gerekirse uyuşturuluyor ve ağrı duymuyorsunuz.

 31. Misra

  Merhaba 2. Doğum sonrasında göbek deligimin üst kısmında çatlaklarım oldu bu bölgede elle dokunduğunda birçok topaklar elime geliyor bunun kilo ile ilgisi var mıdır ne olabilir bunlar hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifinizden belirgin bir sonuca varmak zor, topak dediğiniz ayrı sınırları olan bir kitle ise lipom olma ihtimali var, görmek lazım.

 32. gonul bayrak

  hocam bende bozur var onceden az kanama vardi simdi cok kanama var vede agri cok memeler dottane oldu baya uzun cok agri yapiyo elimle iceri itiyom duvalete cikargen cok kaniyo baya sugibi bamliyor cok korkuyom bu kanser olurmu

  1. Nizam Kurtdere

   Basur kansere dönüşmez ama ilerleyip komplikasyonlara sebep olur, daha fazla beklemeden anoskopla muayene edilip kesin tanı ve kanamanın nedeni tespit edilerek ona göre bir tedavi yöntemi tercih edilip uygulanması gerekir.

 33. Hakan

  Hocam makatın 2 3 cm içinde şişlik var zaman zaman oluşuyor.hafif bir ağrıyla hissediyorum o şişliği. Ağrı olmadığı zaman elimle kontrol ediyorum kayboluyor o şişlik.

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz hemoroid hastalığına uyuyor, anoskop ile muayene edilip kesin tanı konur ve evresi tespit edilir, ona göre bir tedavi uygulanabilir.

 34. Ozan

  Merhaba hocam 5 gün önce kabızlık problemim vardı Ağrı makata vuruyordu. 2 gün önce genel cerrahine gittim anlattm ama muayene etmedi ilaç yazdı tanıya hemoroid yazdı fitil. Vs yazdı şimdi oturduğumda makatımda birşey girip çıkma hissi var hocam nedir acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Ne olduğunu muayene etmeden bilemem, şikayetlerin devam ederse muayene olmanda fayda var.

 35. Bahar

  Hocam uzun olacak şikayetlerim af ola şimdiden. Bana 3 yıl öncesi bagırsak sarkması var denildi lazerle amaliyat dendi. İstedigin zaman olabilirsin acelesi yok zaten ilerleyince kendin gelceksin olayım amaliyat diyeceksın dediler ve öylede oldu kuyruk sokumum cok agrıyor öyle böyle degil, makat bölgemin üzerine oturamıyorum acıdan,oturdugum zaman kalkınca cok daha cok agrı oluyor dolgunluk hissi var bu agrılar var diye bagırsak sarması amaliyatımı oldum ondandır diye ama hocam agrılarım hiç gecmedi dahada covaldı.9 ay oldu amaliyat olalı. Wc cıkıyorum hiç sorun yok kan gelmiyor dışkılama yaparken agrıda yok.kuyruk sokumumdan mr cekildi bel fıtıgı başlangıcı denildi kemik üst üste gelmiş agrı kesici verildi tek. Özel makat bölgesi doktoruna gittim ordada bi sorun cıkmadı. Ama ben cok acı cekiyorum kuyruk sokumum makat bölgeme dogru agrıyor oturamıyorum sırt üstü fazla yatamıyorum kuyruk sokumum acıyor ozamanda. Bu sıraları makat bölgemdede gıdıklanma ve içten bi acı geliyor 2 sanıye sonra gidiyo sıklıkla gelmiyor o acı.Cok mutsuzum ne yapacagımı bilmıyorum artık!bu arada ben Almanyada yaşıyorum. Ne olur bana yardımcı olun

  1. Nizam Kurtdere

   Ciddi şekilde makat ağrısına sebep olup yapılan tüm tetkiklere rağmen ağrıya sebep olacak hastalık bulgusu tespit edilmeyen 2 durum var, levator ani sendromu ve proctalgia fugax. Nadir görülüyor, kesin bir tedavisi yok üniversite hastanelerinde konuyla ilgilenen hocalarla görüşmenizde fayda var.

 36. Ayça

  İyi çalışmalar hocam benim kulağımın arkasındaki saç derimin içinde kırmızı sert kucukbir sertlik çıktı dokununca aciyor bazen boynuma bazen kulağımı sızlatıyor 2 gün oldu baticon sürünce biraz hafifliyor ne olabilir çok teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Kıl kökü iltihabı yada iltihaplı sebase kist olabilir devam ederse muayene ve gerekirse küçük müdahale yapılabilir.

 37. hocam midemin olduğu kısımlarda bòyle küçük küçük sağa sola kayan biseyler var bezemi acaba onlar farklı yerlerde

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi yada sebase kist olma ihtimali tüksek, muayene edilip kesin teşhis konmasında fayda var.

 38. İsimini vermek istemeyen seyirci

  Yanakta ve çene bölgesinde yumrular var derinin altında beze gibi sebebi nedir ve nasıl bı tedavi uygulamam gerekir

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi, lipom yada yağ kisti gibi bir durum olabilir, muayene edilip doğru teşhis konduktan sonra tedavi yöntemine karar verilebilir.

 39. Dilay

  Merhabalar,
  Dun aksam sag kolumun ortasında bir şişlik fark ettim. Gözle görülmüyor,morluk da yok. Dokununca acıyor. Dokunduktan sonra da acı devam ediyor. Herhangi bir yere vurduğumu hatırlamıyorum. Ayak bileğimdeki ödem ve kist(kotu huylu değil.) sebebiyle koltuk degnekleri ile yürüyorum yaklaşık 7 haftadır. Kolumdaki de ödem veya kist olabilir mi yoksa koltuk değneğiyle yürümekten kaynakli kaslarımla ilgili bir sey de olabilir mi? Bu konuda endişelenmli miyim?
  Teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Sorularınıza muayene etmeden cevap veremem, bu gibi durumlar çok sık olur ve hemen en kötüsünü düşünüp endişelenmeye gerek yok, muayene edilip gerekirse tetkik edilerek kesin teşhis konabilir.

 40. Özlem

  Merhaba Hocam benim sol kasığımda deri altında şişlik var dokunmadan anlaşılmıyor ağrısıda yok 1 haftadır var ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimal lenf bezi, lipom yada yağ kisti olabilir, muayene edilmesinde fayda var.

 41. Zeliha

  Merhaba benim sol bacak iç kısım sonunda on bölgeyle bileşen kenarda bir fındık kadar şişlik var agryo

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi yada iltihaplı sebase kis olabilir, muayene edilip ona göre bir tedavi yada gerekirse alınması düşünülebilir.

 42. Lütfi

  Hocam iki kaşımın ortasında denebilecek bölgede nohut büyüklüğünde sert bir kitle var bazen o kadar küçülüyor ki nercimek tanesi kadar kalıyor geçecek heralde diyorum sonra tekrar büyüyor herhangi bir ağrı sızı hissetmiyorum bunun tedavisi için nasıl bir yol izlemem gerekiyor..şimdiden teşekkür ederim..

  1. Nizam Kurtdere

   Kistik akne yada sebase kist olma ihtimali yüksek, muayene edilip gerekirse küçük cerrahi müdahale ile alınabilir.

 43. Hocam merhaba sol kol altımda bir şişlik var ve kolumu kapatığım zaman o şişlikte acı hissediyorum derim derime değdiği zaman yanma oluyor sebebi nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene etmeden bu sorunuza cevap veremem, tetkik edilmesi gerekir.

 44. Lerzan

  Merhaba hocam; 9 yıl önce felç geçirdim. Sürekli kan sulandırıcı kullanıyorum. Uzun yıllardır da hemoroidim var. Son 3 aydır kanama arttı. Yüksek tansiyon hastası olmama rağmen tansiyonum kansızlıktan 4 lere düşüyor, gözlerim kararıyor, Demir ilacı kullanıyorumpekmez yiyorum. bayılmaktan korktuğum için insan içine de çıkamıyorum. Kan sulandırıcıyı da bırakmamam gerekiyor. Basur derdinden kurtulmam için en etkili lazerle ameliyatı mı önerirsiniz. Tekrarlamayacak bir tedavi yöntemi var mıdır?

  1. Nizam Kurtdere

   Öncelikle kan sulandırıcı ilaçlar bazen kanı fazla sulandırır ve kanamalara sebep olur, bunu İNR tetkiki yaparak mutlaka kontrol ettirin. Hemoroidin en uygun tedavisi hangi evrede olduğuna bağlı olarak değişebilir, ayrıca bir daha tekrarlamayacak tedavi garantisi olan bir yöntem yok. Uygun tedavi daha az tekrarlama oranını sağlayabilir, lazerin bazı avantajları var.

 45. Merve

  Merhaba hocam ben babam için bı soru sormak istiyorum babam 55 yaşında sırtının tam ortasın uzun süredir ceviz büyüklüğünde bir şişlik var ve içinden kötü kokulu kan ve iltihap geldi bunun sebebi ne olabilir ve korkulucak bişey mi ? Teşekkür ediyorum .

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz sebase kiste uyuyor, cerrahi muayene ve gerekirse küçük cerrahi müdahale ile alınması iyi olur.

 46. Gulay

  Hocam merhaba benim hersene bu zamanlarda sol bacagimin ayak tabaninin 3 parmak uzerinde ayni yerde sertlik olusuyo once kizariyo sonrada morariyo bunun icin hangi bolume gitmem gerekiyo birde ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Cildiye bölümüne muayene olabilirsiniz, ne olduğu ile ilgili bir yorum yapamıyorum.

 47. Arzu

  Hocam merhaba, çok uzun yıllar oldu,kolumu (tam aşı yeri) kapıya çok sert çarpmıştım ve sonra top gibi bir şişlik kaldı. Estetik görüntüyü bozan şekilde ama başka hiç bir ağrı ,elle hareket vb yok. O sebeple göstermedim hiç doktora.ama geçen aşı olmaya gidince hemşire sol kolumda farketti sordu, anlattım buraya yapamam not alarak sağ kola uygulayacağım dedi ve bunu gösterin film çektirin dedi.sizce ne olabilir? Bir de ortopediye mi gitmeliyim genel cerrahi mi? Şimdiden yanıtınız için teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Şişlik çarpmayla ilgili olmayabilir, çarpmayla ilgili şişlikler zamanla küçülüp kaybolmaya eğilimlidir, cerrahi uzmanına görünüp gerekirse yüzeyel ultrason yada başka tetkiklerle ne olduğunun tam anlaşılmasında fayda var.

 48. Meryem

  Hocam genital bolgemde bir haftadır bir sivilce oluştu ben sıkmaya çalıştım çok az içinden irin çıktı bu sivilce büyüdü sisti ve ben yan tarafında bir kitle farkettim nohut kadar elime geldi hafif aciyo oynuyor elledigimde çok korktum hocam bu nedir hocam lütfen bilgi verirseniz çok sevinirim.yaşım 50

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen iltihaba bağlı bir lenf bezi şişliği, geçmezse muayene olmanız gerekir.

 49. Meltem

  Merhaba sol koprucuk kemigi boyunun birlestigi yerde kucuk birsey cikti agrım yok kaygan yapisi var.Biraz takintili oldugum icin elim oraya gidiyor kontrol ediyorum bu ne olabilir curuk dis yapar mi? Tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Çürük dişe bağlı lenf bezi şişmesi boynun yukarısında ve çeneye daha yakın olur, tarifiniz belli bir lezyonu düşündürmüyor, muayene olup tereddütleri ortadan kaldırmakta fayda var.

 50. Merhaba hocam penisimin sağ altında nohut büyüklüğünde bir kitle var ağrı yapmıyor deriye yapışık ne olabilir bilginiz varmı

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene edilmesi lazım bir çok sebebi olabilir.

 51. Deniz

  Hocam merhaba benim tuvalete giderken üç gündür makatta kanamam oluyordu ve aradan bir hafta sonra kanamalar kesildi derken otururken ve yürürken ağrılarım oluyo sanki sürekli tuvalete gitmem gerekiyormus gibi hissediyorum ve gitgide ağrı yapmaya ve ağrılarda artmaya başladı neden olabilir ne yapmalıyım hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğin şikayetlere birçok hastalık sebep olabilir, önce anoskopla muayene edilmeli, gerekirse kolonoskopi yapılarak kesin tanı konması sağlanmalıdır.

 52. anonim

  merhaba hocam, boynumun hemen altında sırt omurlarımın sağında deri altında dışardan görünmeyen elle hissedilen küçük sert bi kitle var. ne yapmalıyım?

  1. Nizam Kurtdere

   Cerrahi uzmanına muayene olabilirsiniz.

 53. Efe Yıldırım

  İyi Günler hocam bende anal fissür var ben aşırı sıcak suyla taharetlendim her gün suyun derece 50° buluyor doktorun yara kapanmış demesine rağmen hala sızlıyor bu aşırı sıcak su döktüğüm içinmi şimdiden teşekkürler iyi günler hocam…

  1. Nizam Kurtdere

   Sıcak su yanık yaparsa problem olur, yanık olsa fark ederdin ona bağlı değil diye düşünüyorum

 54. Umeyr

  Merhaba hocam kol damarimin içinde nohut büyüklüğünde bir şişlik var ama herhangi bir ağrı yok ne olabilir ?

  1. Nizam Kurtdere

   İyi huylu bir beze olabilir, görmek lazım.

 55. Efe Yıldırım

  İyi günler hocam ben de anal fissür var çok sıcak suyla taharet aldığım zaman zararı olur mu şimdiden cevap verdiğiniz için teşekkür ederim �yi günler hoşça kalın hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fissür varsa tedavi olmanız lazım, sıcak su aşırı sıcak değilse zararı olmaz.

 56. Anonim

  Merhaba hocam, ben sırt üstü uzandığımda boğazımda yumru gibi birşey oluyor sanki boğazımda bir yemek kalmış gibi tıkanıyorum yan döndüğümde rahatlıyorum ama bir türlü sırt üstü uzanamıyorum boğazım ciddi yumruk oturmuş gibi sıkıyor bir KBB’ye gittim ultrasyon çekildi birşey çıkmadı dahileye gittim doktor bişey yoksa yoktur dedi ben bu sorunu hala yaşıyorum 4 aydır napmalıyım?

  1. Nizam Kurtdere

   Ne olduğu ile ilgili bir tahminde bulunamam ama gelme imkanınız varsa endoskopi ile yemek borusunu inceleyebiliriz, gerekirse tomografi de çekilmeli.

 57. Melek

  Merhaba benim bikini bolgemde yukarida vulva kisminda beze mi emin degilim agrisiz sislikler var agrisiz ve vajina yanlarinda beyaz akinti var nedeni nedir acaba ? Tehlikeli midir?

  1. Nizam Kurtdere

   Cilt altı nodul tarif ediyorsunuz, iltihap olabilir, tehlikeli bir durum olduğunu sanmıyorum ama muayene olup tedavi olmanız gerekir.

 58. Sena

  Merhaba benim ilk olarak klitoris ustunde ufak icten sivilce gibi bir sey cikti. Sonrasinda klitorisin sistigini farkettim. Icten cikan sey duruyor bunun disinda 1 tane klitoris solunda digeride biraz altinda 2 tane beze, yumru gibi bir sey cikti hareket ediyor ve agrisiz bunun nedeni ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Bakteriel yada viral infeksyona bağlı şişlikler olabilir, genelde ağrılı olur, kesin tanı için muayene etmek lazım.

 59. Naim

  Doktor Bey merhaba,
  1hafta önce kaşımın hemen altinda,goz cukurumun ustünde fındık büyüklügünde bir şiş meydana geldi.Agri yok.ayrica parmagimla dokundugumda hafif hareket ediyor.sizce ne olabilir?doktora gorunmek icin ne kadar beklemeliyim.ayrica hangi bölüme gitmeliyim.
  Tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Doktora gitmek için beklemeyin, göz yada cerrahi uzmanına görünebilirsiniz, uygunsanız bize de gelebilirsiniz.

 60. Sema

  Merhaba hocam 19 yaşındayım 2 ay önce boynumda küçük bir şişlik fark ettim.Dr ultrason çekti önemli bişey olmadığını söyledi gönderdi ama diğer tarafta da çıktı ne yapmam gerekiyor ciddiye almalı mıyım?

  1. Nizam Kurtdere

   İlk şişlik için ultrason çekilip kontrol edilmiş ve önemli olmadığı anlaşılmış, yeni çıkan şişliğin bununla benzer olma ihtimali yüksek ama kesin değil, büyüyorsa bunun da muayene edilip kontrol edilmesi gerekir.

 61. ESra

  Hocam oğlumun sağ ayak 4. Parmakta 1,5 cm yumuşak doku kisti çıktı bir sıkıntı olur mu çok endişeleniyorum şimdiden teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Kistik yapılar genelde endişe edecek bir durum oluşturmaz, ayrıntıları doktorunuzla görüşmelisiniz.

 62. Koltuk altı sırtıma yakın topaklanma var, kızarıklık ağrı var bi mudet geçiyor bir kaç ay, sonra tekrar çıkıyor büyük kızarıklık oluyor şişlik agri

  1. Nizam Kurtdere

   Ara sıra iltihaplanan sebase kist yada kıl kökü iltihabı olabilir, kesin tanı için muayene etmek lazım.

 63. Gamze

  Mrb.hcam benim yanagin iç kisminda yumusak oynayan bi kitle war ve agri yapio bu normal biseymi:(

  1. Nizam Kurtdere

   Normal değil tabi, muhtemelen iyi huylu bir kitle, yağ bezesi, sebase kist yada lenf bezi gibi. Muayene edilip kesin tanı konmasında fayda var.

 64. Ayşe Öztürk

  Hocam yıllardır sol kolumda Bi şişlik var ve bu şişlik kilo alınca büyüyor zayıflayınca kayboluyor sizce ne olabilir buaralar sol işaret parmağımda ağrı var röntgen MR çekildim hatta EMG testi bile yaptırdım hiçbişey çıkmadı acaba bu kolumdaki şişlik etki eder mi son gittiğimde doktoruma söyledim ve ultrason istedi daha çektirmedim salı günü çektireceğim kolumda sertlik falan yok sadece dışarıdan şişlik var teşekkür ederim…

  1. Nizam Kurtdere

   Koldaki şişliğin parmak ağrısı yapması için sinire baskı yapması lazım, ama EMG yapılmış ve böyle bir durum olmadığı saptanmış, kitle varsa MR da görünmesi lazım, yüzeyel USG sonucunu beklemek lazım.

 65. Merve Kalmaz

  Nizam hocam iyi günler, benim sol batın bölgemde gobdegimin hizası kasığımın beş santim yukarısında elime gelen 1 cm ebatinda şişlik mevcut üç yıl önce kontrolde yağ bezesi denmişti fakat şimdi biraz ağrı yapmaya başladı bastırınca. Yüzeysel ultrason çekilecek bununla ilgili endişe etmemiz gereken bir durum var mıdır

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şişlik endişe edilecek bir durum gibi görünmüyor, yağ bezesi sebase kist yada küçük fıtık olma ihtimali var, zaten ultrason çekilip kesin tanısı konacak.

 66. Kardelen

  İyi çalışmalar hocam ben yaklaşık 2 yıl önce belimin sağ tarafında şişlik fark etmiştim ağrı toplandı ya da kist diye düşünüp üstüne düşmedim elle hiseddilebiliyor araştırırken tümor olma ihtimalini gördüm oynama vardı geçen oynuyor mu diye bakarken zorladım arkasından ağrı oluştu bugünde üst taraflarında benzer şişlik oluşmuş gibi hissettim

  1. Nizam Kurtdere

   2 yıldır hızlı büyümediğine göre çok evham yapmaya gerek yok, tabi ki muayene edilip kesin tanı konması lazım. tarifinize uyan ve en sık görülen lezyonlar sebase kist ve yağ bezesi.

 67. Seher

  Hocam merhaba sol kulagimin hemen önünde elime bı sertlik geliyor sert bastirica ağrı yapıyor hareket etmiyor

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi, sebase kist yada yağ bezesi olabilir, muayene olmanızda fayda var.

 68. iyi gunler hocam vucudumda yag bezeleri bulunuyor du gıttım yag bezesı tehşisi kondu fakat tekrarlıyor gene kontrol ettırmem lazımmı ?

  1. Nizam Kurtdere

   Hepsini teker teker kontrol ettirmeye gerek yok, ancak hızlı büyüyen yada 3-4 cm den daha büyük olan olursa mutlaka kontrol edilmeli ve gerekirse alınıp patolojik tetkikinin yapılması gerekir.

 69. Nebahat

  Merhaba hocam yaklaşık on gündür belimden kalçama bacağıma kadar saplanan ağrı var belimin sağ ve sol tarafında eline şişkik yumuşak ve oynayan bı beze geliyo sizce kotumudur

  1. Nizam Kurtdere

   Siyatik ağrısı tarif ediyorsunuz, genelde bel fıtığında görülür, elinizle cilt altında hissettiğiniz bezelerin büyük ihtimalle ağrı ile ilgisi yok, yağ bezesi, sebase kist vb olma ihtimali yüksek. Muayene olup kesin tanı konması gerekir.

 70. Ihsan Yıldırım

  Selam hocam 15 ay önce seton tedavi gördüm 2.5 ay sürdü şuan tekrar nyks etti perşembe 03 06 2021 ameliyat olacağım gevsek seton uygulaması yapılacak 1 ve ya iki ay içinde işime dönebilirmişim agrım olurmu

  1. Nizam Kurtdere

   Seton uygulamasında genelde çok ağrı olmaz, sıkılırsa birkaç gün ağrılı olabilir ama çok abartılı bir ağrı değil.

 71. Burcu

  Merhaba Nizam Hocam, koltukaltımda mercimek büyüklüğünde bir kabarıklık, şişlik farkettim. Daha çok koltukaltımı gerince fark ediliyor. Ağrı yok. Sert ufacık bir şey ve hareketsiz gibi. Çok endişeli bir yapım var. Yorumunuz ne olur? Yanıtlarsanız çok memnun olurum. Saygılarımla.

  1. Nizam Kurtdere

   Sıklıkla kıl kökü iltihabı yada büyümüş lenf bezi bu gibi şikayetler yapar, tabi ki muayene edip kesin tanı koymak lazım.

 72. Orhan alageyik

  Hocam eşimin basuru var çok fazla kanaması oluyo bugün kolonoskopi oldu iç basuru cokmus ne yapabiliriz

  1. Nizam Kurtdere

   Evresine göre lazer, THD, veya uygun cerrahi yöntemle tedavi edilmesi lazım.

 73. Hocam eşimin kasığında misketten birazdaha büyük birşey çıktı biz onu sivilce sandık bir hafta hep sıktık ama çıkmadı birşey uçta vermedi kuyruk gibi birşey oluştu sanki damar gibi ve çok sert nedir acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifinize göre kesin bir tanı koyamam, muayene edip belki yüzeyel ultrason ile kesin tanı konması lazım.

 74. Ebru

  Merhabalar hocam.
  Benim sol memem de birkaç tane küçük kist var düzenli olarak konturle gidiyorum ancak son zamanlarda sol göğüs kafesimin üstünde yer yer minik bezeler fark ettim dokunduğumda acı hissediyorum bunlar bir biriyle bağlantılı olabilir mi sizce bu konu da ne yapmam gerekir.

  Saygılarımla…

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen birbiri ile bağlantılı değil, emin olmak için cerrahi uzmanına görünebilirsiniz, sizi takip eden doktorunuz bakabilir.

 75. Edanur

  Hocam mrb benım sag bacagımda sızın altında derının ıcınde cocuklugumdan berı olan yuvarlak bısey var ve elledıgımde yerınde hareket edıyor bastırınca bacagımda agrı hıssedıyorum son zamandır bacaklarım diz altından cok yoruluyor 1 dk ayakta beklıyemıyorum yürüyemıyorum uyustuğu ıcın acaba hangı bolume gurunmelıyım ve sızce nedır bu

  1. Nizam Kurtdere

   Araştırılması lazım, nöroloji bölümüne görünebilirsiniz.

 76. Tuğçe

  Merhabalar hocam 18 yaşındayım fissürüm var 1 yıldır çekiyorum ne kadar doktora gittiysem ameliyat olmaz küçüksün deniyor
  Ama aynı zamanda 1 ayda geçmezse kronikleşir ve kremle geçmez de deniyor ne yapacağımı bilmiyorum artık ayağa bile kalkamaz duruma geldim tuvalete gittikten sonra uyku ilacı içmek zorunda kalıyorum ağrıya dayanamayacak hale geldim ne yapmalıyım ameliyat olmadan geçer mi lütfen yardımcı olun böyle yaşamaktan çok bunaldım

  1. Nizam Kurtdere

   Ameliyat şart değil, ben önce Botoks enjeksyonu ile tedavi tercih ediyorum. 1 dakikada aşı gibi uygulanıyor ve oldukça başarılı sonuçlar alıyoruz, bununla geçmezse o zaman ameliyat öneriyorum. Gelirseniz yardımcı olurum.

 77. Kolay gelsin hocam benim bikini bölgemde sol aşağı yumuşak et tarafında nohut büyüklüğünde ve o sertlikte birşey hissettim fakat banyo yaparken fark ettim herhangi bir ağrısı yok ellediğimde de öyle bir ağrı söz konusu değil ama beni korkuttu sizce ne olabilir??

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi büyümesi, sebase kist, yağ bezesi olabilir muayene edip kesin tanı koyabiliriz.

 78. Zeynep

  Hocam merhabalar benim 1 hafta önce belimde bir ağrı oluştu 2 gün ayağa kalkamadım bacağıma kadar ulaştı ağrı kremler ilaçlar çözüm olmadı şuanda hala ağrıyor ama özellikle geceleri artıyor ağrı , krem sürerken de belimde hareketli küçük bir sertlik hissettim, ne yapabilirim?

  1. Nizam Kurtdere

   Öncelikle bel fıtığı yönünden fizik tedavi uzmanına görünün.

 79. Eda

  Merhaba hocam babamin basuru ileri duzeydeydi kanama basladi babamda o yeri sıkmis pihtilasmis kan geldigini soyledi ne yapmaliyiz iyi olmusmudur doktora muracaat edelim mi

  1. Nizam Kurtdere

   Mutlaka muayene olması lazım, basurda kanama sık olur ama ileri yaşlarda başka sebepleri de gözden kaçırmamak için kanamanın nereden olduğunu kesin tespit etmek gerekir.

 80. Anonim

  Hocam benim ense sacimda kafada 1 kactane şişlik oluştu şimdi bütün saçımda ağrılı sancılı kasintim var sürekli sancili kafam kasiniyo ne yapmam lazım hocam yardımcı olun bana hangi bölüme çıkayım?

  1. Nizam Kurtdere

   Kafada kaşıntı varsa önce cildiye uzmanına görünün gerekirse sizi ilgili uzmana yönlendirir.

 81. Edanur

  Hocam merhaba 20 yaşındayım alt bacağımda bir yumru var uzun zamandır ayrıca kilo kaybım var iştahsızım halsizim ve gece terlemelerim çok fazla ara ara da gögsüme ağrı giriyor bunun sebebi ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Birçok şikayetin var ve muhtemelen birbirinden bağımsız şikayetler, muayene, kan tetkikleri ve belki görüntüleme yöntemleri yapılıp kesin teşhis konmasın lazım

 82. Sena

  Merhaba hocam kürek kemiğimin altında göğüsle kemiğin arasında bi kaç tane elime gelen sertlik var bastırınca oynuyor da ama çok korkuyorum sizce ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Endişe etmeyin cilt altı bezeleri çok sık görülür, ama kesin tanı konması için muayene edilmesi lazım.

 83. Hasan

  Merhaba. Yaklasik 3 aydir kabizlik ve basur problemi yasiyorum. Haftada ancak bir kez buyuk tuvalete cikabiliyorum. Ciktigim zaman once cok kati olmayan diskiyi ishala yakin bir kivam takip ediyor. Her tuvalet ile birlikte basur cikiyor. Bir kac saat sonra kendiliginden kayboluyor ya da iceri kaciyor. Kanama hic olmamakla birlikte hafif sumuksu bir sivi geliyor basur disardayken.
  Sizce bunun sebebi ne olabilir? Tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Kabızlık ve ıkınma basur hastalığının sebebi zaten, dışarıya bu kadar sarktığı için girişimsel tedavi yada laser uygulaması gerekebilir. Yakınsanız bize de gelebilirsiniz.

 84. Can

  Merhaba hocam 20 yaşındayim tam 1 ay oldu penisimin köküne 2cm uzaklikta bir yumru şekilde bir şey var ve penisim ereksiyon halindayken buyukmus gibi dueuyor hic acimiyor agri filan yok fakat öyle duruyor hani cok küçük bir sey hemen derimle bitişik gibi nedir bir bilginiz var mi ve sizce bunla ilgili bir yere görünmem lazim mi görünmem lazımsa nereye hangi bölüme gideceğim

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist yada kıl kökü iltihabı olabilir, yakınsanız bize değilse cerrahi yada üroloji uzmanına muayene olabilirsin.

 85. Onur

  Hocam hayırlı günler 7 aydır tehşizi konulamayan bir rahatsizlikla yaşıyorum gitmedigim yer çekilmediğim filim kalmadı ama bulamadılar sorunum makatta aşırı derece daralma ayak damarlarımda çekilme ve bele kuyruk sokumuma vuran ağrı makatta yanma akıntı kaşıntı hiç bir şey yok sadece daralma ve tok bir ağrı var hep genel cerraha hiç gitmedim hep belim ve kuyruk sokumu çekildi ama birşey çıkmadı ayaklarımı gerince açınca ağrım gidiyor sonra yine daralıyor bazen gazım bile çıkmıyor darliktan egsersiz yapinca açılıyor ayak damarlarim parmak uçlarına kadar geriliyor ve ayaklarındaki damarlarım pıt pıt atıyor hocam artık dayanamıyorum çocuğum oldu onla ilgilenemiyorum piskolijik çok bozuldu ALLAH rızası için bana yardım edin

  1. Nizam Kurtdere

   Anlattığın şikayetler belirli bir hastalığı tarif etmiyor, makattaki şikayetlerin iyice incelenip belirgin bir bulgu rastlanmazsa levator ani sendromu düşünülebilir, ancak bunun bacaktaki şikayetlerle bağlantısı yok. Sabırlı olup üniversite hastanelerinde gerekli başka araştırmalar yapılabilir.

 86. Berivan Karaca

  Hocam babımın sağ bacagında dizin iç kısmında yumurta büyüklüğünde sert bir şişlik var hangı bolume götürmem lazım neden oluştu Acaba bıde sürekli çoçuk asprınlerini içiyor

  1. Nizam Kurtdere

   Cerrahi yada ortopedi ile ilgili olabilir, muayene ve gerekli tetkiklerle tanı konur.

 87. Ramazan

  Hocam benim kulak arkasında boyun ile çenenin biraz yukarısında deri altında 3 tane sert şişlik var buğday tanesi gibi belki 5 yıldır var ağrısı yoktu şimdi kulağımın üstünde yaralar var. Küçük küçük noktalar ve çok ağrıyor bilgi verebilirmisiniz lütfen

  1. Nizam Kurtdere

   O bölgede lenf bezleri var, ayrıca tükrük bezleri ve sebase kist te görülebilir, ağrılı olması muhtemel bir iltihabı düşündürüyor, kesin tanı için muayene edilmesi lazım.

 88. aliye

  bazen elimde de sislik oluyo gibi.6yildir sigara kullaniyorum.

 89. aliye

  merhaba hocam koltuk altimda bilge gibi oynuyor .dokununca cok aciyor bir beze gibi bisey var tehlike arz edermi. bayan 33 yas

  1. Nizam Kurtdere

   Koltuk altında sıklıkla lenf bezleri ve kıl kökü iltihabına bağlı cilt bezeleri görülür, çok endişe etmeyin ama muayene edilip kesin tanı konmasında fayda var.

 90. Merhaba hocam yaklasik 1 haftadir sirtimda omurgama yakin sag tarafta elime gelen bir sislik var omurgamda sirtimda ve belimde agri var ve o bolgeye yakin toplu halde asiri sivilcelenme oldu doktor icin randevuyu bekliyorum ciddi bi durummudur?

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle çok ciddi bir durum değil, muayene edilip kesin tanı konacak zaten.

 91. Zeynep

  Hocam kolumunun bilek ve dirsek arasinda iç kolda elime nohut tanesi kadar bir kitle geliyor. Daha önceden sadece dokunarak hissediyordum fakat şimdi bakinca görebiliyorum. Fakat dokununca canim acımıyor. Sizin ön yorumunuz ne olur? Saygılarımla…

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz yağ bezesi yada sebase kiste benziyor, endişe edilecek bir durum değil. Muayene edilip kesin tanı konmasında fayda var.

 92. Ceylan

  Hocam çok endişeliyim 6 aylık bebeğim var 2 ay önce sırtında bı sislik farkettim kol ve kürek kemiği arasında hafif rengi mordu bı kaç gün öncesinde düşmüştü doktora götürdüm iki defa ultrason çekildi ve çarpma sonucu denildi hiç bir ilaç verilmedi bütün değerleri iyi çıktı 2 ay geçmesine rağmen geçmedi ve sislik büyüdü ve şişen yer sıcak çok korkuyorum hocam ne iyi gelir bilmiyorum şişmeye devam ediyor bana da bı tavsiye de bulunun bebeğim çok küçük acidigini bile soyleyemiyor

  1. Nizam Kurtdere

   Çocuk cerrahisi uzmanına tekrar gösterin gerekirse yeniden incelenir, buradan ne olduğu ile ilgili bir şey söylemem mümkün değil.

 93. Aleyna

  Makatta çatlağım var ve lacofen kremini sürüyorum. Sıcak su banyosunu kremi sürmeden önce mi yoksa sonra mı yapmam lazım

  1. Nizam Kurtdere

   sıcak su banyosu kremi sürmeden önce yapmalısınız. Makat çatlağı ilaçla geçmezse botoks enjeksyonu yapmak gerekebilir.

 94. Burcu

  Hocam genital bölgemle bacağım arasındaki kemik diyebileceğim bölgede nohut büyüklüğünde bi sertlik var. Ama kesinlikle ağrısı acısı yok sadece elle farkettim bi şişlik olduğunu ama 1 2 aydır hiç inmedi de sivilcedir belki diye üstüne düşmemiştim ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle lenf bezi yada sebase kist olabilir, muayene edip kesin tanı koyabiliriz

 95. hasan

  hocam iyi günler penisimin derisinin altında yuvarlak top gibi birşey var bu aralar büyümeye başladı hocam nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Nizam Kurtdere

   Üroloji uzmanına görünmelisin gerekirse küçük bir cerrahi girişimle alınabilir.

 96. Murat

  Hocam aşırı kanama var ne yapmam gerekiyor dr gitmeye korkuyorum aktarlarda ilacı var kullansam bir faydası olurmu teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Kanama varsa mutlaka anoskopla muayene edilip kesin tanı konması lazım, anoskopla kanama yeri belirlenemezse kolonoskopi yapılmalı, bunlar yapılmadan herhangi bir tedavi uygulamak doğru değil.

 97. Yusuf

  MERHABALAR HOCAM BEN 34 YAŞINDAYIM 2018 2019 YILLARINDA 2 DEFA AMELİYAT OLDUM HEMOROİD TEN FAKAT ARA ARA KANAMA OLUYOR AZ MİKTARDA ŞİMDİ TAZİKLİ GELİYOR TUVALETE OTURDUGUMDA YA ÖNCE YADA SONRA ARI YOK KAŞINTI YOK BELLİ BİR MÜDDET SONRA HİÇ KANAMAMIŞ GİBİ DURUYOR SEBEBİ NE OLABİLİR

  1. Nizam Kurtdere

   Sebebini anlamak için önce anoskopla muayene edilip kanayan yer tespit edilmeli, bu muayene yeterli olmazsa kolonoskopi yapılıp kanamaya neyin sebep olduğu tam olarak bulunabilir.

 98. Alev

  Slm hocam ben kızım 9 yaşında bel kısımda doğuştan belirli beze var ama isterseniz resim atabilirim neyapalim çok korkuyorum doktor normal diyo

  1. Nizam Kurtdere

   Doktor görüp normal dediyse o kadar evham yapacak bir durum yok demektir, endişenizi gidermek için çocuk cerrahisi uzmanına gösterebilirsiniz.

 99. Melis

  Hocam iyi aksamlar sağ üst baldırımda sislik var bacagim arada agri yapiyor sislik yumusak ustune bastirdigimda icine gomuluyor rontgen filan cekildi ama bisey cikmadi

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz yağ bezesine uyuyor, yüzeyel ultrason ile anlaşılabilir.

 100. Sema

  Hocam çenemin sag tarafında cok hafif şişlik var bazen cok belirgin oluyor bazen yok gibi ici boş sadece sislik olan derimin yapisi bozuk ne olabilir sizce

  1. Nizam Kurtdere

   Kistik akne yada sebase kist olabilir, kesin teşhis için tabi ki muayene olmalısınız.

 101. Okan

  Hocam Merhaba.
  Benim sol ayak bileğimimin hemen 2cm yanında ayğımı aşağı doğru büktüğümde gözüken bir yuvarlak misket kadar şişlik var dokununca acımıyor ağrısı yok bastırınca gömülüde kalmıyor. bir hafta oldu göreli uzun zamandır yatıodum güvenliğe başladım ve fazla akyakta kaldım nedir bu doktora gidicem önce size sorayım dedim.

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle önemli bir şey değil, ganglion olabilir, ortopedi uzmanına görünmekte fayda var.

 102. Ayhan

  Merahba hocam beliminde hafif fitik olusmus ve belimde ice yerinde bi kist gibi sert ve sis olan bi yer var acaba ciddi ve onlemini bi tedavimi gerek

  1. Nizam Kurtdere

   Bel fıtığı için fizik tedavi uzmanı veya nörüşirürji ile görüşmen lazım. Tarif ettiğin şişlik için muayene ve gerekirse yüzeyel ultrason ile bakıp kesin tanı konmasında fayda var.

 103. Birgül

  Merhaba hocam benim 24 senedir ayak tabanlarimda nasırlar mevcut. Artık onlar ile yollarımızı ayirmak istiyorum. 5 tane nasırlı bölge var radyo frekans tedavisi ve fiyatları hakkında bilgi alabilir miyim

  1. Nizam Kurtdere

   Sitede nasır tedavisini ayrıntılı anlatan yazılarım var, gelme imkanınız varsa her konuyu ayrıntılı açıklayabilirim.

 104. Hacer

  Merhaba hocam
  15 haftalık hamileyim demir ilacı kullanmaya başladım fakat kabızlık yaptı ve dışkı da kanama yaptı şimdi bıraktım. Kanama Dün yoğundu bugün azaldı tamamen geçmesi için ne yapa bilirim?

  1. Nizam Kurtdere

   Kabız kalmayın ve tuvalette çok ıkınmayın sıcak su oturma banyosu da iyi gelebilir, kanamanız devam ederse mutlaka anoskopla muayene olup kesin tanının konması lazım.

 105. Şeyma

  Merhaba Hocam,
  Kalçamda birkaç ay önce ağrısız ve küçük bir şekilde bulunan kitle, 15 gün içinde çok büyüdü ve ağrılı bir hal aldı. Dışarıdan bakıldığında koyu renk görünüyor. Üzerine yatmak zorunda olduğum için çok ağrı hissediyorum. Sizce kötü huylu mudur?

  1. Nizam Kurtdere

   İltihabi bir lezyon yada abse gibi görünüyor, ihmal etmeyin muayene ediip kesin tanı konması lazım.

 106. Taliha koçak

  Hocam iyiyi günler benim kadın Rahatsızlığım var Rahimde virus
  Sıcak su iyiyi gelirim yeni koloskopi oldum da 1 hafta oluyo cvp verirseniz memnun olurum
  Yaşım 46

  1. Nizam Kurtdere

   Sıcak su oturma banyosu biraz rahatlatabilir, ama sizin rahatsızlığınızı kadın hastalıkları uzmanı ile konuşmanız daha iyi olur.

 107. Hocam sağ arka bacağımda bi şişlik oluştu.hem dıştan hem içten ağır bi şişlik.ill sivilce sanıp sıkınca patladı kanlı iltihap çıktı.Agriyor da .sivilce gibi ucunda siyah nokta var.sizce ne olabilir?

  1. Nizam Kurtdere

   Kistik akne fronkül yada iltihaplı küçük sebase kist olabilir, alkolle temizleyin kurumazsa muayene edilmesinde fayda var.

 108. Dilek

  Iyi çalışmalar dilerim.8 ay önce trombektomi islemi yapıldı bir adet iç bir adet dış hemoroid dendi.doktor aynı yerden tekrarlamaz dedi fakat 3.ayda tekrar aynı yerden cıktı.krem ve daoflon kullanıyorum.fakat surekli sağ karın bölgem leğen kemiğine doğru bir agrim var.kolonoakopi yapıldı.hemoroid dışında birşey denmedi.huzursuz bagirsak olabilir.dendi.siz bana ne önerirsiniz tekrar lazer ameliyat olmalimiyim karın ağrılarım hıc geçmiyor sadece hafifleyip belli bi saat sonra artıyor.tranko buscas arada içiyorum.

  1. Nizam Kurtdere

   Karın ağrısının hemoroidle bir ilişkisi yok, tetkikle kesin tanı konup ona göre bir tedavi uygulanabilir, hemoroid için en uygun tedaviyi önermek için anoskopla muayene edip veresini belirlemek lazım, ben sıklıkla lezer ile tedaviyi tercih ediyorum.

 109. Ergül

  Hocam omuzumda deri altında fındık büyüklüğünde yağ bezesi oluşumu var elimle bastıdığımda acı duymuyorum çok yumaşak ve sağ sola hareket ettirebiliyorum.
  Bana zararı olabilecek bir durummudur
  Yaşım 43
  Bursadan yazıyorum
  Bilgilendirirseniz memnun olurum.

  1. Nizam Kurtdere

   Hızlı büyüme gösterirse mutlaka alınıp patolojide incelenmesi lazım, bunun dışında pek bir zararı olması beklenmez.

 110. Kadriye

  Lütfen yardım edin‍♂️
  1.5 aydir makatim da cam kesigi gibi aci cekiyorum genel cerrahiye gittim muayene oldum elle muayene kolonoskopi oldum fakat sebebini anlayamadilar agrim hala dewam ediyor hayatim durdu beni gastroloji bolumune sevk etti doktor 2 fitil 2 krem antibyotik ve agrikesiciler kullandim bu surecte ki hala kullaniyorum randevum 22sinde ve ben hala yatalak gibi cenin pozisyonunda yatiyorum bunun sebebi neolabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Bu gibi ağrıya anal fissür dışında sebebi tam belirlenemeyen 2 hastalık daha sebep olabiliyor muayene etmeden bir yardımda bulunmam mümkün değil, uygunsanız gelin görelim.

 111. Yusuf

  Hocam bende kıl kökü iltihapı oldu sonrasında yağ bezesi oluşmaya başladı antibiyotik kullanıyorum hala yağ bezesi gitmedi yağ bezesi çenede hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Beze oluşmuşsa ilaçla geçmez, muayene olmanda fayda var.

 112. Seda Güney

  Hocam merhaba, kızım yedi yaşında sağ kolunun dış kısmında, dirsek ile omzunun tam ortasında dışarıdan görülmeyen ancak elimizi sürdüğümüzde hissettiğimiz yaklaşık 1cm kadar belki daha da küçük, sağa sola oynatabildiğimiz bilye gibi bir sertlik var. Hafif sıkar gibi yaptığımızda o bölge beyazlaşıyor gibi. 3 hafta oldu farkedeli belirgin bir büyüme farketmedim. Hafif kızarıklık var gibi ama çok belirgin değil kaşımış olabilir o bölgeyi. Malum vaka sayıları çok yüksek hastaneye gitmeye korkuyoruz.
  Bu sertlik neden olabilir? Kötü huylu birşey olsa ne hızda büyür? Hemen doktora gitmemi mi tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkür ediyorum…

  1. Nizam Kurtdere

   Çok evham edilecek gibi görünmüyor ama hızlı büyüme olursa ihmal etmemek ve bir çocuk cerrahisi uzmanına görünmesi lazım, örneğin 1-2 ayda iki katına çıkmak gibi.

 113. Mehmet Erkan

  Kesici seton sonrası pansuman yani ipi sıkma işleminde ne tür anestezi uygulanıyor.Sadece Emla krem ve ağrı kesici iğne uygulanarak bu işlem yapılıyor.Fakat seton daha iç tarafta olduğu için istenilen ağrı kesme işlemini yapamıyor.Çok fazla ağrı çekiyorum.Tavsiyelerinizi öğrenebilirmiyin?Teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Setonun sıkılması için ayrı bir anestezi işlemi yapılmıyor, biraz zahmetli ama çok abartılı değil.

 114. Hamilelikte lazer ile yakma işlemini öneriyormusunuz

 115. Hocam 7 aylık hamileyim hemaroidim ilk hamileliğimde doğumdan sonra ortaya çıktı 2. Hamileliğimdeyim çok kötü durumdayım 1 haftadır anastol kullandım krem bir işe yaramadı kabız olmayaya gayret ediyorum dikkat ediyorum ama abdestte aşırı derece yanmam acıma oluyor kanamam fazla olmuyor canım çok açıyor sadece bunun için önere bileceğiniz uyuşturucu bir krem varmı

  1. Nizam Kurtdere

   Hamilelikte mecbur kalmadıkça gerek ilaç kullanımı ve gerekse müdahale tercih etmiyoruz, bunun için muayene olmanız ve ona göre yapılacak tedaviye karar verilmesi daha doğru olur.

 116. EminK

  Hocam fistul hastasiyim, ilk ameliyatimi lazerle oldum, başarısız oldu ve apse yapti,daha sonrasinda baska doktora gittim,tekrar mr cekildim,apse yapmış seni hemen ameliyata almamiz lazim dedi ve gevsek seton uygulamasi yapmis, ben kendi kendine düşecek saniyordum, 3.haftadan sonra kontrole gittigimde,doktorum, traktin olgunlasmasini bekleyecegiz,sonra lazerle yakacagiz dedi,başarı sansi icinse yuzde 50 dedi, ilk ameliyatim zaten lazerle oldu ve basarisiz sonuclandi. Benim sorum kaslara zarar vermeyen ve basari sansi yüksek başka ne gibi bir işlem yapilabilir bu durumda…

  1. Nizam Kurtdere

   Seton takıldığına göre yüksek yerleşimli bir fistül ve kesilerek ameliyat edilemez, o zaman ya sıkı seton yada gevşek seton konup sonradan lazer vb .gibi tedaviler uygulanabilir. Çoğunun başarısı benzer seviyede yani %50-60 civarı.

 117. Tuğba

  Hocam belirgin kist oluşursa plastik cerraha aldırırsınız demişsiniz şiştiğinde yüzümde belli oluyo ve bu kist kötü bişey mi plastik cerraha aldırırsam iz kalmaz mı

  1. Nizam Kurtdere

   Kist oluşursa çok büyümeden alınmasında fayda var, ne kadar küçük ise iz de o kadar az olur. Kist yoksa bu konuştuklarımıza gerek kalmayacak.

 118. Hocam yaş 17 resimdeki gibi makatin kenarında şişlik var geçer mi tedavi yapılacak mı

  1. Nizam Kurtdere

   Anoskopla muayene edilip ona göre bir tedavi yöntemi belirlenmesi lazım.

 119. Mustafa

  Göbeğimin dört parmak üzerinde içeride bilya büyüklüğünde bir sertlik var neden olabilir acaba hocam?

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen yağ bezesi, ama bazen göbek üstü küçük fıtıklar da böyle görülebilir onun için muayene etmekte fayda var.

 120. Sude

  bacağımda beze gibi şişlik var elime geliyor ve çevresi kızarık sürekli kaşınıyor fotoğrafını atsam yorum yapabilir misiniz

  1. Nizam Kurtdere

   What’s up tan resim atabilirsiniz.

 121. Nazlıcan

  Merhaba 21 uaşındayım ve haftada en az 2 kez kafamin sağ lobunda şislik oluyo ve dokununca aciyo sonra kendiliginden geciyo bunun nedeni nedir bilgi alabilirmiyim lutfen

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şişlik bir kitle gibi görünmüyor, şikayetleriniz olduğunda nöroloji uzmanına görünmelisiniz.

 122. Mehmet peker

  Onbeş gün önce fistul amal. Oldum takılan sungerimsi boru gibi üç yerin fen bağlı cisim kendiliğinden düştü sıkıntı olurmu 15 günde dusmesi

  1. Nizam Kurtdere

   Seton açılıp düştüyse tekrar takılır değilse sorun olmaz.

 123. Yıldız Özkan

  Hocam iyi günler ben yurt dışında yaşıyorum 7 gün önce fistül ameliyatı oldum seton yöntemi ile sikayetlerim ağrilarim ve acim cok fazla makat etrafinda sisme var o taktıkları kırmızı ip makata değdiği icin cok ciddi canimi yakıyor wc’ye gitmeye korkuyorum büyük tuvalet sonrasi ağlıyorum o bolgede icimden biseyler kesiliyormus gibi yanıyor,geceleri rahat yatamıyorum.Bugun doktora gittim krem ve morfin verdi.psikolojim cok bozuldu uzun suredir bu problemi yasiyrm..
  Ameliyat sonrasi bu şikayetler normal mi ? Ne kadar sürede bu şikayetler gecmesi gerek?

  1. Nizam Kurtdere

   Anal bölge hassas olduğu için mutlaka ağrı olur ama 1 haftada hafifleme olması lazım, seton sıkı ise ağrısı daha fazla olur. Tedaviye ek olarak sıcak su oturma banyosu iyi gelebilir.

 124. M.tarkan doğan

  Hocam merhaba bu aralar vücudumda sırtımda yumrular çıkıyor sonra kayboluyor gene şu an çıktı ne yapmayalım

  1. Nizam Kurtdere

   Çıktığı zaman muayene edip ne olduğunu anlamak lazım.

 125. Merve

  Merhaba,
  Birkaç gün önce sol kaburgamin üstünde hissettiğim yuvarlak dokununca ağrı yapan bir şey hissedip doktora gittim. Muayene eden doktorum lipom dedi , ultrasonu çeken doktor ise yağ bezesi hiç bişey yok dedi. Tekrar muayene eden doktora çıktığımda ultrasonda sorun olabilir ben kaç yıllık hekimim lipom dedi. Vücudumda aynı bölgeye yakın yerlerde birkaç tane daha aynı durumu gördüm. Bir tane sol koltukaltı ve göğüs arasındaki alanda var , bir tane iki kaburga aramda var ama en büyüğü ve ağrılısi doktora gösterdiğim yer. Bilmiyorum napmaliyim

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi ile lipom aynı şey, sizde de birden fazla var, cerrahi uzmanı gördüyse endişe edecek bir durum yok, şüpheli bir durum olsaydı doktorunuz cerrahi olarak alınıp patolojik tetkikini yaptırırdı.

 126. Sercan

  Merhabalar 6 gündür hemoroidim tuttu geçmiyor sıcak su banyosu ,makata krem , hap kullanıyorum kabız kalmamak için bekunis ilacı kumlandım ağrılarım geçmıyor bazen ağlıyorum lütfen birşey önerin hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid normal şartlarda bu kadar ağrı yapmaz, ya başka bir rahatsızlık eklendi veya komplikasyon gelişmiş olabilir. Bu yüzden muayene edip kesin tanı koymak lazım.

 127. Tuğba

  Hocam merhaba benim yüzümün sol tarafında şişlik var yumru gibi dermatologa gittim sivilce kistleşmiş dedi bi tane disrospan iğne verdi bide tetradox diye bi hap iğneyi vurulduktan sonra baya bi indi ama sonra tekrar şişti doktor aynı ilaca devam et dedi geçmezse cerrahi olarak boşaltılır dedi tam olarak boşaltılması için hangi doktora gitmem lazım ve süreç nasıl olacak bunu öğrenmek istiyorum.

  1. Nizam Kurtdere

   Mecbur kalmadıkça cerrahi önermiyorum iz kalabiliyor, belirgin kist oluşursa plastik cerrahi uzmanına aldırabilirsiniz.

 128. Gözde

  Hocam kolumda dokunduğum zaman hafif ağrılı bir şişlik var gözle görünmüyor ama küçük kist kitlesi gibi. Dokunduğum zaman elime geliyor. Ne yapmm lazım

  1. Nizam Kurtdere

   Çok küçükse ve büyümüyorsa bir şey yapmaya gerek yok, rahatsız oluyorsanız cerrahi olarak alınabilir.

 129. Eylem

  Merhaba hocam 1 yıla yakın ishalim var, 1 aydır aralıklarla makatta ıkınma şeklinde şiddetli ağrı hissediyorum neden olabilir hocam bilgilendirir misiniz?

  1. Nizam Kurtdere

   Bu şikayetlerinizin sebebini söylemek zor, anoskopla muayene edip gerekirse kolonoskopi yaptıktan sonra tanı koyabilirim.

 130. Ayşe

  Merhaba hocam, bacağım yaklaşık bir buçuk aydır avuç içi kadar sert bir şişlik var. Biraz daha şiştiğini hissettim sizce ne olabilir. Önemli olabilir mi, hangi bölüme görünmeliyim?

  1. Nizam Kurtdere

   Kesin bir tanı konması gerekiyor, bunun için cerrahi uzmanına görünmelisiniz.

 131. Nazlı

  Hocam brn hem kabız hem ishal oluyorum genelde kabızlık var ve demir eksikligim var 2 aydırda makatta çatlak oluştu hafif kanama oldu şimdi ise küçük küçük iki tane şişlik oldu ve iltihap akıyor sanki ve çevresi feci şekilde kaşınıyor o zaman daha öncede oturunca makatım dışarıya çıkıyor gibiydi çömelip oturamıyordum rahatsız ediyordu sizce bu hemoroitmi fissürmü napmalıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Bu tarife fistül fissür ve hemoroid gibi rahatsızlıklar uyuyor, anoskopla muayene edip kesin tanı koyabiliriz.

 132. Zeynep

  Hocam bacağımda baldır kısmında bir yerde sertlik geliyor elime kitle şeklinde normalmi bilemedim diğer bacağımda yok

  1. Nizam Kurtdere

   Normal değil muhtemelen bir yağ bezesi yada sebase kist, başka bir çok benzer daha nadir görülen cilt lezyonları var muayene edilip tanı konmasında fayda var.

 133. Yusuf

  Öyle sürekli bir ağrı olmuyor hocam sadece derinin altında fazla sıksam bile ağrı olmuyor genellikle uzun süre oturunca ağrı oluyor hocam kıl dönmesi başlangıcı olabilir mi sizce

 134. Yusuf

  Kalçamın üst kısmında çatal kısmında hafif bi şişlik var daha önce kalça yanaklarında vardı şimdi çatal kısmında var bazen ağrı veriyor oturunca zaman zaman geçiyor bunun nedeni nedir hocam ve daha önce kalçada olanlar iltihaplanma gibi oldu iltihapını sıkarak boşaltmıştım ama şuan çatal kısmında herhangi bir iltihaplanma yok hafif sertlikte deri altında yaklaşık 2 yıldır böyle birşey var ne olduğunu öğrenmek istiyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Kıl dönmesi gibi tarif ediyorsunuz kesin teşhis için muayene etmek lazım, lazer veya ameliyat ile tedavi edilebilir.

 135. Hocam uzun yilardir kabızlık sorunum var elle gelen şişlikler elle itince içeri giriyor büyük abdest sonrası ağrı ve kanama oluyor kanama sürekli olmuyor ara ara oluyor ve kıpırtı bişey geziyor hissi veriyor sebebi ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz hemoroid hastalığına uyuyor anoskopla muayene edip evresini belirlemek lazım, ona göre girişimsel tedavi, lazer ile tedavi yada ameliyat gerekebilir.

 136. Seda

  Merhaba hocam, kulağımın biraz altında ense tarafında dokununca 1-2 cmlik dokununca hareketli birşey var 2-3 aydır sanırım. Ama ağrı veya görüntüde birşey yok

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi, sebase kist yada yağ bezesi olma ihtimali yüksek, kesin tanı için muayene etmekte fayda var.

 137. Ümit

  Hocam spor sonrası her iki baldırımdada yumrular şişlikler oluşuyor bunun nedeni bacakları zorlamaktan olabilir mi yoksa hastalık belirtisi midir?

  1. Nizam Kurtdere

   Bu yumruların nasıl olduklarını görmek lazım, muayene olmanızda fayda var.

 138. Cennet

  Sol kolumda iki tane şişlik var

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz yetersiz olduğu için bi yorum yapamıyorum, en doğrusu muayene edilip kesin teşhis konmasıdır.

 139. Esma

  Hocam 7 yaşındaki oğlumun sol ayağının dış kısmında sert bir şekilde tabaka var yuvarlak ve Ortaya doğru cukurlasiyor bastırınca da açıyor bir senedir bu şekilde

  1. Nizam Kurtdere

   Bu tarifinize bakarak bir yorum yapmak zor, cildiye uzmanına muayene olsun biopsi gerekebilir.

 140. Ebubekir

  Hocam ben yaklaşık İki ay önce lazer fiştiler ameliyatı oldum ağrılarım geçmedi sonra doktora kontrole gittim bana setın uygulaması yapacağız yaptılar ama ağrılarım devam ediyor bu normal mi

  1. Nizam Kurtdere

   Seton yerleştirildikten sonra ağrı bir süre devam edebilir, uzun sürerse doktoruna kontrol olmalısın.

 141. Hayriye

  Iyi günler hocam yaşım 35 ayağımın üstünde damar ve ya damara yakın boncuk gibi sert birşey çıktı ve yanında düz devam eden bir sertlik oldu dokunduğumda biraz ağrıyor bu söz ettiğim sorun yaklaşık 1 aydır var ve yaklaşık 1 cm büyüklüğüne ulaştı ne olabilir ve hangi bölüme gitmeliyim? Pandemiden dolayı bikac ay ertelesem sorun olur mu?

  1. Nizam Kurtdere

   Hızlı büyüme varsa ertelemek doğru olmaz, cerrahi yada ortopedi ile ilgili olabilir.

 142. Yilmaz ay

  Hocam merhaba benim belime bir havta once soltarafa agri girdi belimin orta kismina yakin parmagimi bastirinca altindan sislik kayiyo fondik kadar sislik olusmus onemlimidir gidimmi doktoro saygilar tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Evet kesin tanı konması için muayene olmanızda fayda var.

 143. Satiye

  Merhaba hocem bir kaç aydır sol kolumda ceviz kadar morluk oluşuyor dokunulduğunda içinde fındık gibi sertlik hissediliyor ve acıyor bazen ikisi birden kayboluyor bazen tekrar çıkıyor neden olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifinizden bir sonuca varamadım, tamamen kayboluyorsa kitle yok demektir, çıktığında muayene ve gerekli tetkiklerin yapılmasında fayda var.

 144. Anonim

  Hocam kasık bolgesı ne 5,6cm kala dışardanbelli olmayan ama ele gelen beze var agrısı yok elle hissediliyor sankı bastırınca oynuyor… Kolumun iç kısmında da vardı kolumm için doktora gitmiştim kolumda olan 7,8 yıldır… Nedir bilgi verir misiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen lenf bezi, yağ bezesi yada sebase kist olabilir, teşhis için muayene edilmesi lazım.

 145. Merhaba hocam benim popomda şişkinlik var bileklerinde şişlik var kasidikca çoğalıyor neden. Kaynaklıdır tereddütlerim. Acil yardımcı olur musunuz bana

  1. Nizam Kurtdere

   Kesin teşhis için muayene olman lazım, tarif ettiğin şikayetlere birçok hastalık sebep olabilir.

 146. Ali

  Hocam merhabalar
  Kaba etimde 1 – 1.5 yıl öncesinde Büyük bir çıban çıkmıştı Şimdi Orada Yağ bezesi gibi bilye sert bır şişlik oluştu Sanki büyüyor gibi, Sıktığım zaman çok hareketli değil Nadirende ağrısı, acısı oluyor ciddi bir durum mu yoksa Zamanla kaybolabilir bir yağ bezesimi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen orada küçük bir sebase kist vardı ve iltihaplanınca apseleşti şimdide biraz büyüdü. Tabi ki bunu doğrulamak için muayene edilmesi gerekir.

 147. Necati

  Hocam merhaba

  Ensemin üzerinde saçlı bölgede 3 bölgede gözle görülür şişlikler oluştu birden ne olabilir nereye gitmem gerekir..

  1. Nizam Kurtdere

   Birden şiştiyse lenf bezi olma ihtimali yüksek ama cerrahi muayene ve gerekli tetkiklerle kesin tanı konması lazım.

 148. Kübranur

  Merabalar kafamda sert küçük şişlik var etrafı kızarık herhangibir ağrı yok ne olabilir ?

  1. Nizam Kurtdere

   Saçlı deride en sık sebep sebase kist ve yağ bezesi olması ancak bunların dışında başka iyi huylu şişlikler de var, muayene ve gerekirse alınıp incelenmesi iyi olur.

 149. Sevgi

  Merhaba oğlum 6,5 yaşında 2,5 yıl önce boyundaki lenf nodları şişti birçok yere gittik ebv virüsü pozitif çıktı sonra vücuttan gittiğine dair de test yapıldı ama 2,5 yıldır hala şiş iki tarafta 2 ile 2,30cm arasında en büyüğü ve reaktif deniyor.ama biz bunca zamandır sürekli kontrole gidiyoruz bir sıkıntı varmıdır ne zamana kadar bu şekilde kontrole gitmeliyiz ve neden inmiyor olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Reaktif lenf bezleri sıklıkla olay bittikten sonra küçülür, bazen bu çok uzun sürebilir belli bir zamanı yok, nadiren küçülmeyen lenf nodları olabilir. Doktorunuzun takibine devam edin.

 150. Emrah

  Merhaba! Hocam ben 1 hafta önce ameliyat oldum ve sıkı seton takıldı Dr bana haftata bir sıkıştırma işlemi yapılacak dedi bu en az 10 gün değilmi ve hocam bu sıkıştırma işlemi çok ağrılımı

  1. Nizam Kurtdere

   Seton takibi ve sıkıştırma süresini uygulamayı yapan doktor belirler, süresi farklı olabilir.

 151. Huriye yıldırim

  Benim kulamin dibinde deri altında nohut tanesi kadar şiş var arada sitetli ağrı yankı vuruyor boyna doğru beni bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Nizam Kurtdere

   O bölgede sebase kist yada lenf düğümü daha sıklıkla görülür, muayene edip tanı konduktan sonra ilaç tedavisi yapılır yada küçük cerrahi müdahale ile alınabilir.

 152. Tamet

  Hocam bende dışkı yaparken dışkı gelmeden kanama oluyor ve dışkılama yapamıyorum çok az geliyor dışkıda kan olmuyor gibi görünmüyor. Ve dışkı rengi genelde açık renkde ve normal sert deyil. Bi defa ishal gibi koyu renk geldi yine kanama oldu. Benim normalde hemoroitim var bu kanama ondan mı ne yapmalıyım.

  1. Nizam Kurtdere

   Önce anoskopla muayene ve gerekirse kolonoskopi yapılıp kanamanın nereden geldiğini kesin olarak tespit etmek lazım, tanı konunca da ona göre bir tedavi yöntemi seçilebilir.

 153. Kezban çelebi

  Yüzünde oldukça fazlasıyla yağ bezesi var tedavisi varmıdır

  1. Nizam Kurtdere

   Ne tür yağ bezeleri görmek lazım.

 154. Aysel

  Hocam merhaba bilekle ayak arasında pinpon topu kadar bir beze var bir ara sıkı ayakkabı gıymıstım ondan sonra oldu dıye dusunuyorum ağrı yok ama zorlayınca şişiyor siz nasıl yorumlarsınız.

  1. Nizam Kurtdere

   Ganglion olma ihtimali yüksek, sebase kist yada yağ bezesi de olabilir, muayene ve gerekirse yüzeyel ultrason ile kesin teşhis edebiliriz.

 155. Elif

  Mrb hocam 8 aylik hamileyim yaklasik 3,4 yildir basur problemim var 4 evre oldugunu dusunuyorum.memeler iceri girmiyor elle ve gozle goruluyor. Bugun uzun sure sonra ilk kez kanama oldu kasinti ve hafif agri da var ne yapmaliyim

  1. Nizam Kurtdere

   Hamileliğin son evresinde hemoroid şikayetleri genellikle artar muayene edilip gerekli tedavi ile şikayetler azaltılabilir, herhangi bir müdahale için doğumdan sonrasını beklemek lazım.

 156. Gizem

  Hocam annemin alnında son 6-7 aydır görünen orta sertlikte ve yavaş yavaş büyüyen bi kitle var sizce nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist yada yağ bezesi ihtimali yüksek ama o bölgede yumuşak doku yada kemikten kaynaklanan iyi huylu urlar da az oranda görülebilir, muayene ve gerekirse bazı tetkiklerle kesin tanı konabilir.

 157. Emrah

  Hocam Merhaba! 3 gün önce banada seton uygulaması yapıldı ama takılan plastik çırt kelepce bu normalmi

  1. Nizam Kurtdere

   Bu konuda değişik materyeller kullanılıyor, sizde kullanılan plastik malzemenin ne olduğunu buradan yorumlayamam.

 158. Anonim

  Hocam cok özürdiliyorum size bisey danışacam kocamda yumurtalık bölgesinde yumurta büyüklügünde bir şişlik oldu iki taraflı biri hahif şis biri yumurta büyüklügünde korkuyorum hocam kötü bisey degildir insallah 21 nisana randua attılar

  1. Nizam Kurtdere

   Gecikmeden Üroloji uzmanına muayene olup kesin teşhisin konması lazım, iyimser olmak lazım ama önemli bir durum olma ihtimali de var.

 159. Yasemin Yaren Bayrak

  Merhaba annemin mide ve ince bağırsak kısmında deri altında sert bi şişlik var bastırınca acıyo bir çok tahlillere yeni girmişti ama girdikten sonra oluştu bu durum ve annemde eklemlerde iltihaplı romatizma ayrıca yeni şeker hastalığı çıktı

  1. Nizam Kurtdere

   Şişliklerin ne olduğunun kesin teşhisinin konması lazım, karın duvarındaki şişlikler yağ bezesi kist yada küçük fıtık olabilir. Konulacak teşhise göre tedavi planlanabilir, diğer dahili hastalıkları için zaten teşhisi koyan doktorunuz bir tedavi başlamıştır.

 160. İlhan

  İyi günler hocam kabfamda serce barmagım uzunlaması gibi şikinlik var. Nedir bu ağrısıyok ama kaşıntı var

  1. Nizam Kurtdere

   Saçlı deride sıklıkla sebase kist yada yağ bezesi görülür, nadiren başka urlar de görülebilir, tümü büyüme eğiliminde olduklarından muayene edilip gerekirse küçük cerrahi müdahale ile almayı öneriyoruz.

 161. Esra

  Hocam merhaba ben 6 gün önce fistülotomi ve fistülektomi yöntemi ile ameliyat oldum ve ben de bir de meme oluşmuştu o da ameliyatla alındı. Raporda anüste derine ilerlemeyen, hiperemik şiş deri plisinin içinde sonlanan fistül tractı mevcuttu.20 cm ye kadar yapılan rektoskopik muayene normaldi. Deri plisi ve fistül traktı birlikte eksize edildi diyor. Ben günde 2 kez batikonlu suyla oturma banyosu yapıyorum 8-10 dk arası. Bir de afedersiniz günde 2-3 kez büyük tuvalete çıkıyorum bu enfeksiyon kapmasına neden olur mu çok korkuyorum. Ara ara hafif kanama akıntı ve ağrı olması normal mi? Bir de yara tahminen ne zaman kapanır hocam başka yapmam gerekenler var mı

  1. Nizam Kurtdere

   Genelde tuvaletten sonra oturma banyosu temizlik açısından faydası olur, anal bölgede yapılan tüm ameliyatlarda yaralar mutlaka iltihaplanır ve iltihaplı yara olarak iyileşir bu da yara iyileşme süresini uzatır. Amacımız iltihabı manimum seviyede tutmak, yara iyileşme süresi yaranın büyüklüğü ve derinliğine göre değişir ve ortalama 3-4 hafta sürer.

 162. Hatice

  Merhaba hocam yaşım 22. Sol kolum dirsek üstünde sert bir şişlik meydana geldi. Ara ara şiddetle artan ağrılarım da oluyor. Koltuk altıma kadar şişlik oluştu.

  1. Nizam Kurtdere

   Apse, iltihaplı sebase kist, ganglion gibi başka kitleler de olabilir, bir an önce muayene olup kesin tanı ve gerekli tedavinin uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

 163. Aslı

  İlk önce boynumun kenarında çıktı. Daha sonra kulak arkamda ve son olarak kulak memenin altında çıktı. Ciddi bişey midir?

  1. Nizam Kurtdere

   Bu tarifle bir yorum yapmak zor, Muayene olmanızda fayda var.

 164. Emine

  Merhaba doktor bey kızımın kafasinin sol arka saclı bölgede elle gelen şiskinlik var beze mi aceba

  1. Nizam Kurtdere

   Saçlı deride sıklıkla sebase kist yada yağ bezeleri bulunabilir, görmek lazım.

 165. Merhaba hocam benim annemin kanaması var bir aya yakındır her tuvalete çıkışında çok kanaması oluyor boşta çıksa kanaması oluyor iki defa kan değerleri düştüğünden dolayı kan verildi ikincide serumlarla birlikte10 ünite kan verildi tolonoskopiye girdi doktor basurda patlama var demiş damar çatlamasıda vardı ondan dolayı kanamam durmuyor ameliyat demiş ameliyat dışında bir tedavisi varmı

  1. Nizam Kurtdere

   Kanamanın sebebini kesin olarak tespit etmek lazım. Hemoroid ise ameliyat lazer ile tedavi yada THD yönteminden hangisi uygunsa yapılabilir.

 166. Abdurrahman

  Hocam baldırından demir darbesi aldım 6 ay sonra elle hissedilir şekilde mercimek büyüklüğünde bezeler çıktı ne olabilir tedavisi ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Kesin tanı için muayene ve gerekirse ultrasonla bakılabilir, lenf bezleri yada yağ bezeleri olabilir. Tedavi konacak teşhise göre değişir.

 167. Anonim

  Hocam merhaba sağ kolumun üstünde beze farkettim sıkınca irin çıkıyor zararlı bir bezememidir lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle sebum kistidir, yine de görüp kesin tanı konmasında fayda var, lokal anestezi altında alınabilir.

 168. Sibel

  Hocam 6 yıldır kabızlık sorunum vardevamlı bitki ve ilaçla tuvalete çıkabiliyorum. Ço-u zaman kanla oluyor smdide ağrım ve kan var. Aycı hocam adet de çok oluyorum sinirlendimmi kendimi kastınmı hemen açılıyorum nereye muane olmam lazım bilmiyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Kabızlık ve kanama için genel cerrahi, adet şikayetleri için kadın hastalıkları uzmanına muayene olabilirsiniz.

 169. Melis

  Hocam merhaba bacagimda diz kapagimda ve bacagimin yan tarafinda sislik olustu ortopedi dr gittim rontgen cekildi herhangi bisey cikmadi bacagim agri yapiyor arada peki bu neden olabilir mr cekildi ondada bisey cikmadi

  1. Nizam Kurtdere

   Röntgen ve MR da bir şey yoksa kitle yok demektir, ama ağrı sadece kitleden olmaz devam ediyorsa başka tetkikler gerekebilir, ancak buradan bir tahmin yapamıyorum.

 170. Şenol

  Merhaba hocam çocuğum iki yaşında basur o var memeucu sürekli dışarda sürekli ağrısı oluyor doktor osmuluk şurup hematem krem verdi sürekli kendisi kasıyor ağrısı olduğunu söylüyor ne yapmamızı önerir siniz

  1. Nizam Kurtdere

   Çocuk cerrahisi uzmanına gösterin onun uzmanlık alanına giriyor.

 171. Onur çakır

  Merhaba hocam, 20 gündür ağrı, acı ve yanma gibi rahatsizliklar olmadan tuvalet sırasında damla damla ve makatı sıkınca fışkırır şekilde kan geliyor. Doktora gittim doxium ve procto krem verdi 19 gündür kullanıyorum ama kabız olmadigim halde dışkı çıktıktan sonra kanama başlıyor. Dışkıda kan yok ve kan taze olarak geliyor. 19 gündür hap ve krem fayda etmedi ne yapmam gerekir

  1. Nizam Kurtdere

   Anoskopla muayene edip kanamanın yerini tespit ederek lazer yada başka yöntemle kanama durdurulabilir, yada başka bir hastalık varsa gerekli müdahale yapılabilir. Gelebilirseniz gerekli tedaviyi yapabiliriz.

 172. Betül Gozkiran

  Meraba hocam makatim kenarinda şişkinlik var çok ağrıyor sızlıyor ağrisinda dolayı ayağım da çok ağrıyor yürümek ten biraz Zorluk çekiyorum bide bende bel fıtığı da var bu şişkinlik olduğunda beri belimde de ağrı cok sebebi nedir acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Makattaki şişliğin bel ve ayak ağrısı ile ilişkisi yok, muhtemelen anal fissür ve muayene edilip kesin tanı konması lazım. Ona göre gerekirse botoks ile tedavi edilebilir. Bel fıtığında ağrı belden bacağa ve ayaklara vurabilir.

 173. Anonim

  Omuzumda şişlik var lipom olduğunu tahmin ediyorum bazen ağrıyor fakat onu aldırmak istiyorum fakat izmirdeyim bana iyi bi genel cerrah önerirmisiniz teşekkürler.

  1. Nizam Kurtdere

   Cerrahların hepsi omuzdaki bir kitleyi güvenle alabilir, yeter ki uzman olsun.

 174. Kerim

  Hocam merhabar öncelikle 1.5 aylik kiz çocuğum var sol kalçasında diğerine göre gözle görünür bir şişlik var hastane ultrason sonucunu da yazayım ben (SOL GLUTEAL BÖLGEDE SAĞ İLE KARŞILAŞTIĞINDA CİLT ALTI YAĞ DOKUSUNUN İKİ KAT OLDUĞU TESPIT ESILMISTIR.) İlgili doktor herhangibi bir tedavi yolu göstermedi bize ne yapmamız gerekiyor hocam..şimdiden çok tesekur ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Sadece fazladan bir yağ birikimi var takip edilmesi lazım, ama bu konu çocuk cerrahisini ilgilendiriyor.

 175. Rahime

  Hocam benim 15gün süren aglırı dıskılama sorunum var. Ve sonrasında saatlerce süren agrı söz konusu. Makat dısında meme ve agrılı şişlik var. Rektal yoldan uygulanması gereken kremleri bile uygulamakta cok canım acıyor. Şişlikler den dolayı agrım cok oluyor ne önerirsiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Rahatlatmak için sıcak su oturma banyosu iyi gelebilir, Anal fissür gibi tarif ediyorsunuz, muayene edilip kesin tanı konur ve anal fissüt ise botox enjeksyonu düşünülebilir.

 176. Dilek

  Merhaba hocam, benim sol elimin orta parmağinin üstünde ele gelir seklinde bir şişlik var ara ara sanki parmağimin içinden damar çekiliyormuş gibi sancı yapiyor son zamanlarda ağrilar siklaşmaya başladi acaba bu şişlik büyürmü tedavisi varmidir şimdiden tesekkür ederim iyi günler dilerim .

  1. Nizam Kurtdere

   Böyle bir şişliğin birçok sebebi olabilir muayene edilip kesin tanı konması gerekir.

 177. Zafer

  Slm hocam 15 yıldır kanama var basur

  1. Nizam Kurtdere

   Anoskopla muayene gerekir kanamanın neden olduğunun kesin olarak tespit edilmesi lazım, ona göre bir tedavi planlanabilir.

 178. Turan

  Sol kasık içinde oluşan yumuşak beze şeklinde şişlik ve kızarıklık var el teması kurduğumda acı oluyor sebebi ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist, yağ bezesi, lenf bezi yada kıl kökü iltihabı olabilir, muayene edilip kesin tanı konur ve ona göre gerekli tedavi yapılabilir.

 179. Can

  Hocam bende 1.evre anal wergede kucuk ic hemoroid var kolonoskopi yaptirdim bu evre ilerlerse birdaha kolonoskopiye ihtiyac duyulur mu yoksa konumu bilindigi icin gerek yok mu

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid teşhisi için kolonoskopiye ihtiyaç yok, anoskopla muayene yeterli olur 8-10 cm içeriye kadar görülebilir, kolaylıkla yapılır ve yapılması için herhangi bir hazırlık yada anesteziye gerek olmaz.

 180. Isıl coskun

  Merhaba Hocam iki gün önce belimde birbirine yakın 3 tane pembe sivilce benzeri şişlik oluştu. Güneş yanığına benzeyen bir acı hissediyorum. Soğuk kompres iyi geliyor.Daha önce zona geçirdim. Tekrarlarmı yoksa başka birşey olabilirmi

  1. Nizam Kurtdere

   Görmeden kesin bir şey söylemek zor ama tarifiniz zonaya uyuyor ve zona tekrarlayabilen bir viral enfeksyon

 181. Merhaba hocam ben 2 senedir ameliyat olmuşum 1 kere normal 3 sefer seton teknigiyle ameliyat oldum ameliyatan 6 aydir tel cıkmadı ve tel olan yerde bide yan taraftan intihap geliyor seton tel ne zaman cıkacak ve nasıl cıkacak

  1. Nizam Kurtdere

   Komplike fistüllerin tedavisi bazen çok zahmetli olabilir. Seton için belirli bir zaman yok, yaranın durumuna göre doktorun karar veriyor.

 182. Anonim

  Hocam iyi akşamlar ben daha önce sırtımdan aldırdım tekrar çıktı hocam yine aldırsam tekrarlarmı yağ bezesi

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi nadiren tekrarlayabilir, emin olmak için patoloji sonucuna bakmak lazım, tedavi için tekrar alınıp patolojik tetkiki yapılmalı.

 183. selam hocam yağ bezi aldırdım bir sene önce sağ bacak kapandı ama şimdi orası kızarıklık var

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen cilt reaksyonu gelişmiş olabilir, kesin tanı için muayene olmanızda fayda var.

 184. Naz

  Sırtımda deri altında bir şişlik var hocam fakat bikaç aydır var gitmedim önemsemeyıp baya büyüdü ne yapmalıyım ?

  1. Nizam Kurtdere

   Büyüme gösteriyorsa ciddi bir durum olup olmadığını anlamak için bakmak lazım, Sırtta sıklıkla cilt altında sebase kist ve yağ bezesi olur nadiren başka lezyonlar görülebilir.

 185. E mines

  Hayırlı aksamlar doktor bey kasık bolgemde deri altında icerde fındık buyuklugune yakın sislik var uc dort aydır elimdendokundugumda icerden hissettigim bir aydır biraz agri yapmaya basladı buda biraz kotu dusumeme sebep oldu cesaretimi toplayıp doktora gidemiyorum biraz bilgi verirseniz sevinirim tesekkur ederim simdiden saygılar

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen lenf bezi, sebase kist yada yağ bezesi olabilir. Muayene edilip kesin tanı konmasında fayda var. Böylece tüm endişelerinizden kurtulursunuz.

 186. Deniz bulut

  Hocam iyi günler 21 yaşında Bir kız çocuğuyum. Merhaba iki göğsümün arasında elimle bastırınca hssedebildiğim hafif bir şişlik hissediyorum. Görünüşte hiç bir şişlik yok. Henüz 3-4 gündür var. Nedeni ne olabilir. Virüsten nedeni ile hastaneye gitmeye çekiniyorum. Muayene olmama lüzum var mıdır yoksa gözlemlemelimiyim.

  1. Nizam Kurtdere

   Cilt altında benzer şişliklere çok sık rastlıyoruz genellikle büyüme eğiliminde olanların muayene edilip kesin tanısının konması lazım. Sizin şişliğin büyüklüğünü yazmamışsınız, yeni fark ettiğinize göre küçük olduğunu varsayarsak şu anki salgın gözönünde bulundurulduğunda takip edip büyüme olursa muayene olabilirsiniz.

 187. Lale

  Hocam merhaba eşimin sağ tarafında ve bel bölgesinde küçük bir sertlik vardı bir yıldan beri aynı şişlik Bi kaç gündür birazcık büyümüş ve dokununca acıyor bu nedir acaba

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist iltihaplanınca şişer ve kızarır aynı zamanda ağrı yapmaya başlar, bu da sizin tarifinize uyuyor, tabi ki kesin tanı konması için muayene etmek gerekir.

 188. rumeyas

  Hocam annemin bogazinin altinda sislik var acaba nedir o şişlik

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi, tükrük bezi şişmesi yada sebase kist, yağ bezesi gibi birçok sebebi olabilir, KBB uzmanına muayene olması gerekir.

 189. Dilek

  Hocam kaşımin hemen alt tarafında göz kapağımin uzerine yakın yerde iyi huylu kist çıkmış 8_9 aydır gecmiyor ilaçların bir etkisi onadı hem cildiye ye hemde göz doktoruna gitti iyi huylu kist dediler alınabilir mi acaba alındıktan sonra iz kalır mi

  1. Nizam Kurtdere

   Mutlaka alınabilir, iz kalıp kalmayacağını görünce tahmin edebiliriz.

 190. nurcan

  merhaba hocam 10se önce kafamda sert beze vardı aldırdım sonra yine cikti 1tane vardı 1taneda çıkmış hocam neden oluyo çok korkuyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Saçlı deride beze görülmesi çok sık karşılaşılan bir durum ve bazen birçok beze çıkabilir, sıklıkla endişe edecek bir durum oluşturmaz, yine de kesin tanı konması için muayene etmek gerekir.

 191. Anonim

  Hocam annemin sag bacağında baldırın yanında içte leblebi gibi beze yapmış sert değil ağrısı çok buranda ayak elektrik çarpmış gibi titretiyor kadını ne yapayim

  1. Nizam Kurtdere

   Bezeye çarptığında elektrik gibi titretiyorsa sinirle ilgili kitle akla gelir ve EMG çekilerek durum anlaşılabilir, swamnom diye sinir kılıfından kaynaklanan bezeler bunu yapabilir. Tabi ki bu bir ön tahmin ve tetkiklerle kanıtlanması gerekir.

 192. Hocam ben 16 yaşındayım bir cinsel ilşkiye girdik ancak makadmın kanamaya başladı kanama çok değil bir kaç damla ve kanma durdu

  1. Nizam Kurtdere

   Makattan ilişkiye girildi ise bezen makatta çatlak olur ve sıklıkla kendiliğinden geçer, bazen de kronikleşir ve tedavi gerektirir. Tuvalet esnasında ağrı yoksa muhtemelen iyileşmiştir.

 193. Soner bikir

  Hocam benim karin bolgesi ve yan taraflarda deri altinda gozle gorülmeyen cok sayida şislikler var sertte degil yumsakta cok sıktıgın zaman agri hafif oluyor ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğin belirtiler belirgin bir tanıyı akla getirmiyor, görmek lazım.

 194. Fatma

  Merhaba hocam
  Annemin belini Bi kaç santim üstünde omurga kemiğinin üstünde nohut büyüklüğünde sert bir kitle var 8, 9 aydır. çok iş yaptığında ağrı yaptığını söylüyor. Ciddi bişey midir

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen sebase kist yada yağ bezesidir ve ciddi bir durum oluşturmaz, yine de emin olmak için muayene etmek lazım. Bel ağrısı büyük ihtimalle buna bağlı değil.

 195. Naim

  merhaba hacam ben crhon hastasiyim ve makatta cok rahatsiz oluyorum surekli islaklik kasinti siskinlik doktor bakti birsey yok dedi ama islaklik ve kasinti devam ediyor

  1. Nizam Kurtdere

   Crohn hastalığı makata yakın bölgeleri tutuyorsa bahsettiğin şikayetlere sebep olabilir, hastalığı tedavi edince şikayetlerin geçmesi lazım. Temiz ve kuru tutmakta iyi gelebilir.

 196. Anonim

  Benim bileğimde de şişlik oluştu önce tomurcuk şeklinde iki taneydi şimdi tüm şeklinde şişlik oluştu neden olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Ganglion, yağ bezesi yada sebase kist olabilir, muayene ile tanı konabilir.

 197. Gul

  Hocam merhaba. Ensemde büyük beze vaar kaç sene oldu rahatsız etmedi. Şu an şişti iltihap oldu irin vaar içinde. Çok ağrı yapıyor. Kafamı çevirmede zorlanıyorum. Ne yapmam gerek? 1hafta sonra için randevu aldım genel cerrahi. 1 haftada ne yapabilirim. Yardımcı olur musunuz?

  1. Nizam Kurtdere

   Apse yapmışsa cerrahi olarak açılıp temizlenmesi lazım, yoksa antibiyotikle kurutulması denenebilir, ama siz bir şey yapmayın doktorun görmesi gerekir.

 198. Rasim

  Değerli hocam benim makat bölgesinde deri altında bir şişlik var ve bu şişliği sıktığımda önce keskin kokulu iltihap sanırsam sıvı çıkıyor ve sonrada sulu kan ama bir türlü ne şişlik iniyor nede iltihap ve sulu kan gelmesi kesilmiyor ve sanki büyüyormuş gibi hissediyorum deri attındaki sertlik sıkıp içini boşaltınca sertlik duruyor ama şişlik iniyor ama ne bi yara var nede bi arısı sırf içindeki pislik kana karışmasın diye sıkıp o bölgeyi temiz tutuyorum siliverdin sürüyorum ama geçmiyor

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene edilmesi lazım, lokal bir kronik apse yada fistül olabilir.

 199. İbrahim

  Hocam dün farkettim penis duvarında mercimek büyüklüğünde eleyince içeride hareket eden bir şey bide eleyince acı hissetiren birşey bu ne olabilir Hocam hangi polikiniğe başvurmalıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Buradan teşhis için bir şey söyleyemem, üroloji polikliniğine görünmeniz lazım.

 200. Nur

  Merhaba hocam , yaklaşık 2 senedir 2 koltuk altımda da 1 cm ve altında şişlik var . 6 ayda bir kontrole gidiyorum. Ultrason ile muayene oluyorum . İlk gittiğimde ilaç ve krem de kullandım şişlikler hala duruyor. Sizce neden kaynaklanıyor olabilir ? 6 ayda bir kontrollerimi aksatmıyorum .

  1. Nizam Kurtdere

   Koltuk altındaki şişlikler sıklıkla lenf bezi, kıl kökü iltihabı yada yağ bezesi kaynaklı olabilir. Buradaki şişliklerin önemi meme kanserlerinin ilk yayıldıkları yer olmasıdır, bu nedenle dikkatle takip edilir. Size ultrason yapıldığına göre bunun kanser yönünden risk taşımadığı anlaşılmıştır. Diğer bezeler konulan teşhise göre ilaç veya küçük cerrahi girişinle tedavi edilebilir.

 201. Selam aleyküm hocam.babam crohn hastası be son iki aydır makat kenarında şişlikler oldu doktora gittik içerden akıntı geliyormuş buyuzden şişme oluyormuş akintınin durması için senton takılması gerekiyormus bu konu hakkında bilgi verirmisiniz

  1. Nizam Kurtdere

   Crohn hastalığında sıklıkla komplikasyon olarak perianal fistüller oluşur ve maalesef bunların tedavisi oldukça zahmetlidir, doktorunuz elinden geleni yapacaktır.

 202. Havva yılmaz

  Hocam ben yaklasik 2 aydir ilacla anal fusur tedavisi goruyorum. Doktor 2 krem 1 hap 1 şurup verdi.kremlerin ismi: anectra ve anestol hap ise iltihap kurutucu icin verildi.
  Bu ilaclari kullanmama ragmen 1 hafta iyi olabildim sonrasinda agrim devam etti gun icerisinde tuvalete gitmek ve sonrasi zaten ölüm. Ne yapmam gerekir onereceginiz ilac var mi ?
  Doktorum normalde aci cekmez insanlar bundan dolayi dedi anxak sende iltihap fazzla oldugu icin agrin fazla bu seni uyutmaz agridan dedi lutfen yardimci olun.

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fissür hastalığı kronik hale gelince ilaçla tedavisi pek başarılı değil, Botox enjeksyonu yada ameliyat gerekir. Daha kolay ve birkaç dakikada uygulanabilmesi nedeniyle biz öncelikle botox enjeksyonu ile tedavi etmeyi tercih ediyoruz.

 203. Halime

  Merhaba hocam koltuk altında şişlik var ve çok kol ağrısı omuz ağrım var

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi şişmesi, kıl kökü iltihabı yada sebase kist olabilir. Muayene edilip gerekirse ultrasonla kesin teşhis konması lazım.

 204. Ferhat

  Merhaba hocam. Yaklaşık 2 yıl önce doktora gittim bana 2-3 yerde hemoroid olduğunu söyledi ve makatta çatlak varmış. Krem ve fitil önerdi. Kulandım geçmiş gibiydi. Ama böyle fazla kabız olduğumda yani 4-5 ayda bir falan. Bazen ağrılara neden oluyor kanama veya şişlik falan bişey yok. Cam batıyor gibi bir his uyandırıyor o kadar. Bu konuda ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Nizam Kurtdere

   Hemoroid cam batıyor ağrısına sebep olmaz. Kronik anal fissür olabilir, eğer öyleyse ilaçla tedavi sıklıkla başarısız olur. Botox enjeksyonu ile oldukça iyi sonuçlar alıyoruz, bir diğer tedavi de ameliyat olmak.

 205. YASEMİN

  7-8 aydır geçmeyen dolgunluk hissim var..endoskobi-kolonoskobi ve makattan muayene oldum kan tahlillerimde temiz..2 darklı cerrah a göründüm şaşırdılar bir sonuç bulamadılar..ne yapacağımı şaşırdım nasıl bir yol izlemeliyim hayatım kabusa döndü..bu sıkıntılarım geçmediği gibi şimdide sol kolum kürek kemiğim ağrıyor birbiriyle bağlantılımıdır..ne yapmam gerekir

  1. Nizam Kurtdere

   Kolonoskopi barsak içini gösteriyor, nadiren de olsa barsak dışından baskı nedeniyle şikayetiniz olmuş olabilir. Onun için pelvik MR çekilebilir veya şikayetler fonksyonel olabilir ve defakografi ile tespit edilebilir. Şikayetlerinizin kürek kemiğindekilerle direkt bir bağlantısı olamaz.

 206. Zeynep

  Saç kökümde ensemde baş parmağın ucu kadar oynayan küçük bir beze var tehlikeli midir?

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle endişe edecek bir durum değil büyürse mutlaka muayene olmalısınız. En doğrusu muayene olup tereddütleri ortadan kaldırmak.

 207. Anonim

  Hocam benum parmağında bir nohut parçası kadar bisey var ve git gide büyüyor ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifinize uyan birçok lezyon var büyüdüğü için ihmal etmeyin muayene edip kesin tanı ve gerekli tedavinin uygulanması lazım.

 208. Olric

  Merhaba hocam
  Yaklaşık 2 haftadır belimde deri altında bi sert şişlik var bakınca görünmıyor sadece dokununca hissedilir arasıra hafif ağrı oluşuyor nedenini merak ediyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle yağ bezesi yada sebase kist olabilir, uygun bir zamanda kesin tanı için muayene olmanızda fayda var.

 209. Aylin

  Merhaba hocam. Sağ elimde işaret parmağımln iç kısmında küçük, sert olmayan, sanki deri şişmiş gibi bi çıkıntı ve ya kitle mi bilmiyorum öyle bişey var. Telefon şarjdayken kullandığımda o kısma değiyo. Acaba ondan ola bilirmi ve ya kötü birşeymi? Cevap verirseniz çok sevinirim:(

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifinize uyacak birçok cilt lezyonu olabilir, en iyisi muayene edip kesin tanı konması.

 210. s.seven

  Sayın hocam 64 yaşında cinsiyetim erkek uzanınca hemen göbek deliginin üstünde 3 gündür fark ettim feyince ağrı yapan sertlik var bilgi verirseniz sevinirim teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim…
  saygılarımla
  salih seven

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist, yağ bezesi yada küçük karın duvarı fıtığı olabilir, muayene edip gerekirse ultrasonla tanı koyabiliriz.

 211. İyi günler ben buraya internette araştırma yaparken rastladım. Benim başımın üst tam ortasında sert bir şişlik var bu şişlik 2 senedir felan var ve ne olabilir korkmalımıyım acaba cevap verirseniz sevinirim.

  1. Nizam Kurtdere

   Saçlı deride sıklıkla sebase kist ve yağ bezeleri görülür ve ciddi sorun yaratmaz lokal anestezi altında cerrahi girişimle alınabilir. Nadiren de olsa başka kitleler de görülebilir, kesin tanı için muayene etmekte fayda var.

 212. Hocam benim de annem in bacağında ceviz büyüklüğünde bez ler var sebebi ne olabilir veya zararı varmıdır

  1. Nizam Kurtdere

   Çok sayıda ceviz büyüklüğünde bezeler sıklıkla yağ bezesidir ve vücudun ürettiği kişisel yapıya bağlı kitlelerdir ve ciddi sorun yaratmazlar. Ancak kesin tanının konması için muayene olmasında fayda var.

 213. Murat kunt

  Merhaba benim sırtımda iki senedir nohut büyüklügünde birşey vardı ama acımıyordu sonra o birden şişti ve ceviz büyüklüğünde büyüdü sertleşti ve kızardı, sivilce gibi ufak baş ta yaptı. Üstüne basınca agrıyor. Buna ne gibi bir işlem yapılabilir. Aldırmak mı iyi olurdu yoksa bekleyip ilaç tedavisi mi?

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen bir sebase kist vardı ve iltihaplanınca şişti, kızardı ve ağrı yapmaya başladı. Antibiyotik tedavi ile kuruyabilir, bazen kurumaz ve apse olur, o zamanda cerrahi olarak temizlenmesi gerekir.

 214. Anonim

  Merhaba hocam benim koltuk altımda deri altında bir beze var bazen yok olup cıkmıyor ne yapmam gerekli sizce

  1. Nizam Kurtdere

   Şiştiği zaman görüp kesin tanı konmasında fayda var, büyük ihtimalle kıl kökü iltihabına bağlıdır, teşhiste şüphe varsa ultrason da çekilebilir.

 215. Hocam benim sol yanağımda önceden ben gibi bir şey vardı . Kaşıdığımda dökülüyordu .Sonra o ben kayboldu yerine çok sert bir şişlik oluştu dokunduğumda ve sıktımda çok aciyo.
  Sizce bu şisligin tanisi nedir ? . Nasil gecer

  1. Nizam Kurtdere

   Bunun için muayene edilip kesin tanının konması gerekiyor, büyük ihtimalle sebase kist yada yağ bezesidir ve cerrahi olarak alınır, eğer şüpheli bir durum varsa patolojik tetkik yapılacağından kesin tanı da konmuş olur.

 216. Ümmühan Besli

  Sol kalçamda 4 – 5 ay önce yumurta büyüklüğünde bir şişlik oluştu. Yumuşak ve yuvarlak ağrısı da yok. Kilo alma la birlikte oluşan birşey oldu. Muayene ettirmeli miyim? Hangi bölüme gitmeliyim.

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi yada kist olabilir, cerrahi uzmanına görünün kesin tanı konsun. Yakınsanız bize gelebilirsiniz.

 217. İlknur ceyhan

  Hocam merhaba
  Sağ ayak altimda ceviz büyüklüğünde bastığımda acı veren şişlikler var alt böyle olunca ayak üzeride şişiyor

  Sol ayak sağ ayaktaki sorun geçince başlıyor ama bu ayak direk alt ve üst olarak şişiyor
  Sebebi ne olabilir

  Aynı zamanda yasıyorum çoğu hissi acı kaşıntı ayakta soğukluk hissi gibi

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetler belli bir hastalığı akla getirmiyor, muayene olup gerekli tetkiklerin yapılması iyi olur.

 218. Sinem T

  Hocam merhabalar, hamilelik sonrasında sırtımda aniden biraz büyük bir şey farkettim yağ bezesi olduğunu düşündük ama önlem amaçlı hemen doktora gidip ulturoson ile baktırdım çok şükür ki korkulacak bir şey olmadığını lipom olduğunu öğrendim fakat benım koltuk altımda genelde birden böyle bir sızlanma olur ve içten sivilce gibi bir şey çıkar 1-2 gün acır kendiliğinden geçer fakat yaklaşık 1 aydır derinin hemen altında mercimek büyüklüğünde sert bir şey seziyorum ağrı falan yok ama içi dolu sivilce gibi ama kızarıklık da yok dışarıdan , lipom da değil sanırım yumuşak değil çünkü bende gereksiz evham yapıyorumm kötü bir şey olmasından korktum pandemiden ötürü hastaneye gitmek de istemiyoruz aydılatırsanız çok sevinirim hocam, şimdiden teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Koltuk altında kıl kökü iltihabına bağlı ciltte sertlikler olabilir, endişe edecek bir durum olmadığını düşünüyorum, yine de uygun bir zamanda görünüp kesin tanının konmasında fayda var.

 219. Mehtap

  Merhaba 20 yasındayım yillar once burnumda kocaman kirmizi bir sivilce cikti aylarca gecmedi. Cok fazla dokundugumdandır bilmem, yıllardır ayni yerde nohut tanesinden biraz kucuk sislik var sebebi ne olabilir. Alinmasi durumunda iz kalir mi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Kistik akne yada küçük sebase kist olabilir, alınması ve nasıl bir iz kalabileceği konusunu görmeden söylemek mümkün değil.

 220. Süleyman

  Hocam vücumda yaklasik 10-15 tane kücük misket gibi yumusak drei alti siskinlik var korkmalimiyim? Agri yok

  1. Nizam Kurtdere

   Endişeye gerek yok ama muayene olup kesin tanının konması gerekir. Lenf bezi, lipom yada sebase kist olabilir.

 221. Kadir

  Merhaba hocam sağ kulak altı çene başlangıcında sert bir cisim var ve geçen oynarken patlattım içinden köpüklü suyla karışık kan geldi ama sertlik hala duruyor ne olabilir ve hangi doktora başvurmam gerekir teşekkürler şimdiden

  1. Nizam Kurtdere

   Kistik akne yada küçük bir sebase kist olabilir, cildiye uzmanına görünebilirsin.

 222. Neşe Seda

  İyi günler Hocam,her iki ayak altında tam ortasında bir cm.büyüklüğünde sertlik var.Zaman zaman elimle üzerine basınca çok bir ağrım olmuyor, ama beni rahatsız ediyor.Sizden ricam çok önemli mi?şayet bir hekime göstermem gerekirse hangi branşta olan hekime gitmem gerekiyor?saygılar.

  1. Nizam Kurtdere

   Nasır veya plantar siğil olabilir, cildiye veya uzmanına görünebilirsiniz.

 223. Emine

  Merhaba hocam 2 bucuk yaşında oğlum var oyun oynarken elmacık kemigini masaya vurdu yaklaşık 5 dakika falan ağladı morlugu 1 hafta felan sürdü ve şuan yanağında elmacık kemiginin tam altında sert bir şişlik var beze gibi bu neden olur geçermi suan pandemiden dolayı hastaneye götürmek istemiyoruz ciddi birseymidir götürelimmi lütfen acil cevaplarsanız

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle orası hematoma bağlı bir sertlik ve zamanla geçecek, ancak orada zygomatik kemik var ve düşük ihtimal ama onda kırık olmuşsa belki bir müdahale gerekebilir. Görmediğim için kesin bir yorum yapamıyorum.

 224. Kafamda şaç diplerinde yaralar cıkıyo çildiyeye gittim verdiği ilaçlar şampıanlar hiç işe yaramadı şimdide ceviz kadar büyük şişlikler oluşdu yaralara cok kaşınıyor pisikolıji diyorlar ama deprosan ilaçları kullanıyorum ama Bi türlü yaralar iyileşmiyo ne yapmam gerek yada hangi doktora gitmem gerek yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Ciltteki yaralar için deri hastalıkları uzmanına, tarif ettiğiniz ceviz gibi şişlikler için cerrahi uzmanına görünebilirsin

 225. Kadir

  Merhaba hocam benim sikondim baya bi 7.8 sene olmusdur pennisimin kenarinda kucuk sivilce gibi bjsey var eliyince sag Sola oynuyo sanki icinde biseye bagli gibi duruyo oynatinca sag Sola kayiyo yani deriye yapisik Bisey deyil icden oynuyo doktora gitmisdim onemli bjsey deyil demislerdi

  1. Nizam Kurtdere

   Doktor görmüş ve önemli olmadığını söylemiş, emin olmadıysan üroloji uzmanına görünebilirsin.

 226. Merhaba hocam benim cene altinda sert misket kadar şişlik var her ii taraftara bazen agri yapıyor bunun için hangi bölüme gidilmeli tehlikelimi

  1. Nizam Kurtdere

   O bölgede çok sayıda lenf bezi var ve sıklıkla iltihaba bağlı şişip biraz büyük kalabilir, tanı için KBB veya cerrahi uzmanına görünebilirsiniz.

 227. Vildan efe

  Merhaba iyi günler benim belimde kasık tarafımda küçük bir kahverengi şişlik var sebebi ne olabilr?

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şekilde birçok farklı lezyon var, teşhis için muayene ve bazen patolojik inceleme gerekebilir.

 228. Handan

  Merhaba doktor bey.Bugün farkettim sırtımın sol tarafında dışardan bakınca çok belli olmayan ama cildimi gerdiğimde altta yeryer harita gibi olan şişlikler var.Bunlar nedir acaba? hangi bölüme görünmeliyim..

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifinizle tanı koymak mümkün değil cerrahi uzmanına görünebilirsiniz.

 229. Ramazan

  Günaydın hocam benim popomda sert cisim çıktı daha öncede çıkmıştı doktor tedavisinden sonra bir daha çıkmaz demişti kasığımda şişlik oluyor önce sonra popomda çıkıyor üzerine oturamıyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Tanı koymak için muayene ve bazı tetkiklerin yapılması gerekir.

 230. Hocam meraba boynumda iki tarafında yeşil mercimek gibi kaykan birşey çıktı kulagimin altında toplamda 3 tane ama beze gibi kayiyo korkulcak brisey warmidir

  1. Nizam Kurtdere

   Korkulacak bir durum gibi görünmüyor, yine de muayene olup ne olduğunun kesin olarak anlaşılmasında fayda var.

 231. Kader

  Merhaba, yüzümün sol tarafta bi kist çıktı 23 mm boyutunda gir gide büyümekte ve tam sinir damarları olduğu kısımda, nasıl ameliyat olacağım yüz velci geçirme riski çok yüksek

  1. Nizam Kurtdere

   Büyüdükçe ameliyatı ve riski daha fazla olduğundan ertelemek doğru değil, konunun uzmanı gerekirse mikrocerrahi yöntemle alınırsa yüz felci ihtimalinin çok yüksek olacağını düşünmüyorum.

 232. Hatice

  Merhabalar hocam , yanağımda çene hizasında hafif yumuşak,üzerine bastırdığında ağrı yapan bir kızarıklık oluştu biraz endişelendim beze gibi de anlayamadım

  1. Nizam Kurtdere

   Kistik akne infekte kist sebase yada başka bir cilt lezyonu olabilir, cerrahi yada cildiye uzmanına muayene olmanızda fayda var.

 233. Feyza

  İyi günler hocam annemin karnında küçük bi beze fark ettik dışarıdan belli olmuyor elimizi vurunca fark ediliyor. Her hangi bi ağrı yoktur. Ne yapmak gerekiyor?

  1. Nizam Kurtdere

   Cerrahi bölümüne muayene ettirip kesin tanı konmasında fayda var.

 234. Tuğba

  Merhaba hocam benim makatda kanama etrafında kaşıntı var dışkı yaparkende kanama oluyo kaşidigim zaman kanıyı ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Makattan kanama varsa önce anoskopla muayene edip kesin olarak sebebini bulmak lazım, bulunamazsa kolonoskopi yapılması gerekir.

 235. Merve

  Hocam merhaba 14 aylık bebeğim var banyo ettırırken boynunun sol alt kısmında elime içten bir şişlik geldi ve sabit durmuyor dokundukça yerı değişiyor gibi nedir sizce bir sıkıntısı olur mu acaba ?

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi yağ bezesi yada bazı doğumsal kistler olabilir, çocuk cerrahisine göstermenizde fayda var.

 236. Sevgi Edis

  Merhaba hocam sol kol bilek kenarında oynar bir şişlik var sertte baya dkunduğumda çok ağrı var zaman sonra sol kolumun dirsek kemiğine ve tüm koluma ağrılar yayılmaya başladı ufak bir ağırlık bile kaldıramıyorum bunun nedeni ney acaba hiç Dr gözükmedim gitmiş olsam hangi Dr gözükmem lazım beni bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkür ler

  1. Nizam Kurtdere

   Ganglion yada sinire baskı yapan bir beze olabilir, cerrahiye görünün gerekirse nöroloji yada ortopedi muayenesi isteyebilir.

 237. Melek

  Hocam merhabalar diz kapağımın 1 karış yukarısı lateral bölgede bir beze var yaklaşık 3-4yıldır mevcut ilk zamana göre bir büyüme oldu, üzerinde hafif morarma var ve son 2-3haftada çevresine yanma şeklinde bir acı yapıyor. Tedirgin olmalımıyım?

  1. Nizam Kurtdere

   Bu gibi bezelerin tanısını koymak bazen çok kolay bazen de zor oluyor ve alınıp mikroskop altında incelemek gerekebiliyor, tedirgin olmak yerime muayene ve kesin tanı için gerekli işlemlerin yapılması daha doğru olur.

 238. E mines

  Iyi aksamlar benim iki haftadir farkettigim kasik ve kalca ucunda sislik ciktigini farkettim agri rahatsiz edici likte yok ama bu sertligin findik kabugu kadar ve sert elimle tutunca ice dogru biraz hareket ediyor renkde disarisi siyah ve kahve gorunumde bu kotu bisemi acaba??

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetlere bakarak bir teşhis koymak mümkün değil, ihmal edilmemesi ve muayene ve gerekli olabilecek tetkiklerle kesin tanı konması gerektiğini söyleyebilirim.

 239. Çeçe

  Hocam ben 2 yıldan beridir biliyorum daha fazla da olabilir sağ kasıkta oval fındık büyüklüğünde taş gibi sert değil çokta yumuşak olmayan bir beze var. Üzerine bastığım zaman hafif aciyor. Hareketli.herhangibir rahatsız ligim olmadı ateş kilo kaybi aşırı terleme olmadı hiç. Ocak 2020 den buyana grip dahi olmadım.oturup kalkarken üzerine bası olunca hissediyorum. Onun haricinde bugüne kadar hiç rahatsızlık vermedi. Kan değerlerim cbc(wbc, rbc, Plt, lenfosit son değerim 3.32) Ldh ast, alt alp, ggt, t. Bil d. Bil hep normal sınırlarda. Covid zamanıda gidemedim hastaneye. Kötü bir durum olsaydı 2 yıldan beri belirti olurmuydu. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   2 yıldır fındık büyüklüğünde hiç büyümeyen bir lezyon iyi huyludur diye düşünüyorum. Lenf bezi, sebase kist yada lipom olabilir, uygun bir zamanda muayene olup kesin tanı konmasında fayda var.

 240. f.ç

  boynumda bilateral servikal zicirinde büyüğü *8.4×4* mm boyutlarında
  olmak üzere birkaç adet ova şekilli diffirüz kortikal kalınlaşması
  izlenen lenf nodları mevcuttur ( reaktif ? )

  sağ submandibular bölgede şişlik tarif edilen lokalizasyında *31×11,6* mm
  boyutlarında oval şekilli diffüz kortikal kalınlaşması izlenen lenf nodu
  (reaktif?)
  dr antıbıyotık verdı bıtelı 2 gun oldu ancak sıskınlıklerde degısıklık yok tekrar gidecegım doktora sızce bundan sonra ızlenecek yok ne olmalı takıp mı yoksa bıyopsı mı

  1. Nizam Kurtdere

   Büyümüş lenf bezlerinin ultrason görünümü kötü değil bu yüzden bir süre daha takip edilebilir yada muayene bulgularına göre alınıp patolojik tetkiki de yapılabilir.

 241. Glslf

  Çocuğum geçen gün düştü kaval kemiği bayağı morardı ama biz geçer dedik morluk geçti fakat yanında küçük bi şişlik kaldı daha önce görmedim ki yoksa düştükten sonra oldu bu nedir röntgen çektirdik kemikte bişe yok dediler emar çektirmek gerekir mi

  1. Nizam Kurtdere

   Doktorunuz ihtiyaç duysaydı size MR çektirmenizi önerirdi diye düşünüyorum.

 242. Kadir

  Hocam sol kol atlti kapurga dda hafif bir şişkinlik var ilkdefa hisetim acaba neden olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist yada yağ bezesi olma ihtimali yüksek, muayene edilip kesin tanı konmasında fayda var.

 243. Taner

  Hocam benim kollarımda karın ve sırt bölgelerimde sürekli deri altında bilye büyüklüğünde çıkıyor ve çok oluşuyor doktora gittim ultrason verdi karaciğerde büyüme var dedi ne yapmalıyım ve bazen ağrı yapıyor

  1. Nizam Kurtdere

   Öncelikle bu bezelerin kesin tanısını koymak lazım, gerekirse biri alınıp patolojik tetkiki yapılır ve konulan kesin tanıya göre ne yapılacağına karar verilir.

 244. GÜLAY

  Hocam iki arka dişim çürük onun hizasında deri altında sert renksiz hareketsiz uçsuz nohut kadar yuvarlak sertlik var ne olabilir korkuyorum cevap verirseniz sevinirim şimdiden tşk ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Büyük ihtimalle diş iltihabına bağlı lenf bezi büyümesi yada diş kökünde ise iltihabi granulom olabilir, muayene ile kesin tanının konup tedavi edilmesi lazım.

 245. Tedirgin

  Hocam iyi günler 17 gün önce interspınterik fistül tanısıyla hibrid seton takıldı ve acık yara bırakıldı dikiş yok doktorun dedigi gibi 4 günde seton düştü ama iltihap akmaya devam ediyor yara ise gittikce kücüldü basarılı olması için Yara kapanmadan önce iltihap akıntısı kesilmesi mi gerekir

  1. Nizam Kurtdere

   Yara kapanıncaya kadar iltihap olabilir çünkü anal bölgedeki yaraları temiz tutmak mümkün değil ve iltihaplı yara olarak iyileşir.

 246. Ahmet

  Hocam selamlar, bir ay önce sağ ensemin bitişinde saç kesiminden sonra bir şişlik fark ettim ama tamamen deri altında, deri dışında bir görünüş yok. Hafif ağrıyla birlikte sezdim. Elimi böyle üstünde gezdirirken ele gelmiyor ama çok detaylı bastırınca bakınca geliyor. Deri altında bir doku gibi damara yakın saç bitiminde. Ağrısı oluyor ama hayatı etkileyen bir ağrı yok, arada bir. Bazı boyun hareketlerinde ağrısı olabiliyor veya kendi kendine. Çok bilgisayar başındayım acaba onla alakalı bir şey midir? yumuşak bir şey de değil diyebilirim.. Aşırı bir büyüklüğü yok.Dışarıdan hiçbir görüntüsü ve belirtisi yok.Böyle biraz tombul bir damar gibi sanki damarın olduğu yoldanda geçiyor gibi. Bastırınca ağrısı yok. Nedir hocam sizce? Tehlikeli bir şey olma ihtimali var mıdır? Herhangi bir yorumunuz var mı? Yurtdışında olduğum için doktora kolay gidemiyorum… Teşekkürler, Saygılar..

  1. Nizam Kurtdere

   Lenf bezi büyümesi, sebase kist iltihabı, kıl kökü iltihabı yada yağ bezesi olabilir. Çok büyük ihtimalle ciddi bir durum değil ama evham yapmak yerine uygun bir zamanda muayene olup kesin tanının konmasında fayda var. Hızlı büyüme gösterirse muayene olmayı geciktirmemek lazım.

 247. Yeliz

  Merhaba doktor bey benim 8 yaşında mastasitozu olan bir kızım var ege unuversitesinde tedavi görmekte ocak ayinda makatta kanama nedeniyle kolonoskopi yapıldı sonuç bağırsakta geniş alanda lenfosit topluluk görüldü nisan ayına randevumuz vardı pandemi nedeniyle gidemedik şimdi makatinda ağrı var ve sürekli orada birşey var deyip yürümekte zorlanıyor tuvalet yapmakta zorlanıyor geceleri çok aciyor diye uyandırıyor görünüşte herhangi birşey yok sizden yorum almak istiyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Bu durumda ilk akla gelen şey anal kanalda gelişen inflamasyon ve buna bağlı bir anal fissür hastalığı gelişmesidir, tedavi için tabi ki muayene edip kesin tanı konması lazım.

 248. Hüsniye

  Merhaba hocam, eşimin vücudunun farklı yerlerinde(sırt, kol, bacak, ayak tabanı,kafa vs.) ceviz büyüklüğünde sert ağrılı ve kaşıntıli şişlikler oluşmakta ertesi gün ise kendiliğinden kaybolmakta ara ara kolunun veya bacağının tamamında bir ağrı olmakta acaba nedeni ne olabilir detaylı açıklarsanız sevinirim, şimdiden teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Kısa sürede oluşup kendiliğinden geçen şişlikler reaksyonel şişliklerdir ve nedenini iyice araştırmadan bilemeyiz.

 249. Dilek

  Merhaba hocam anal fistülüm tekrarladı ve 2.ameliyatı oldum üzerinden 2 yıl geçti hala o bölgede tuvaletten sonra sızı oluyor ve ağrıyor ameliyatta seton tekniği uygulandı kanca ip gibi bişey takıldı fakat 3 gün sonra düşmüştü acaba erken mi düştü ? O yüzden mi iki yıl geçmesine rağmen hala acı oluyor o bölgede ??

  1. Nizam Kurtdere

   Ağrının ipin erken düşmesi ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum, Çok ağrınız varsa muayene olmanız lazım başka bir sebebi olabilir.

 250. Esra

  İyi günler hocam sağ karın tarafımda dün farkettigim mercimek kadar sert bir şişlik farkettim ama sert beze olan yerde morluk da vardı sizce önemli bişey midir

  1. Nizam Kurtdere

   Bu şekilde sıklıkla iyi huylu lezyonlar olur ama görmeden kesin bir yorum yapmak doğru olmaz cerrahi veya cildiye uzmanına görünmenizde fayda var.

 251. Onur

  Hocam kolay gelsin peri anal abse nedeniye
  dün amelyat oldum ve o rda kırmızı plastik bişey var sanırım seton ama o bölgedeki sertlik duruyor ve bu ip nezaman düşer şu an sızlama tarzı bi acı var hep devam edermi

  1. Nizam Kurtdere

   Apse açıldığında içinin boşalmaya devam etmesi için dren konur, seton konması çok nadir. muhtemelen sizinki apse içi dren ve apsenin durumuna göre birkaç günde alınır. Ağrı birkaç gün sonra iyice azalıp geçer.

 252. UGUR YAVUZ

  Hocam merhaba boynumla omzumun(ön taraf) arasında bir şişlik var elimde konrtol ettigimde elime bir sey gelmiyor sadece şişlik belli oluyor ağrı veya sızı hissetmiyorum biraz once aile hekimime basvurdum kas zedelenmesi olabilecegini ultrason cekilmesinde fayda olacagini soyledi sizin fikriniz nedir ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Ultrasonu çektirin, büyük ihtimalle ne olduğu konusunda bilgi verecektir.

 253. Zeliha

  Hocam gecen sene ekim ayında anal fistül gevsek setonameliyatı oldum fistüllerimde en son 3 tane seton vardı iltihap gelmemesi sebebiyle 28.10 2020 tarihinde setonlar çıkartılıp yerleri lazer ile yakıldı saat yönü olarak 3,5,7 yönündeki fistüllerimden 3 ve 5 yönündeki fistüllerim lazere cevap vermış tutmuş fakat 7 yönündeki fistülüm tutmamış geri açılmış fistülden gayta gelince tekrar 13.10 2020 tarihinde seton takıldı hala gayta gelmekte ne olur bana bi yol gösterin oturamıyorum allah rızası için ne olursunuz yardım edin

  1. Nizam Kurtdere

   Komplike fistüllerin tedavisi bazen çok problemli olabiliyor, ameliyat etmek imkansız olabilir, anladığım kadarıyla doktorunuz da elinden geleni uyguluyor sabırlı olmanız lazım.

 254. Arzu

  Merhaba doktor bey,eşimin sırtında sağ kolun eklemi üzerinde bir küçük ceviz büyüklüğünde şişlik var. Sert ve hareket etmiyor. Deri altında ,ağrı da yok. Bu durumda ne tavsiye edersiniz. Yurtdışındayız ve doktora ulaşmak randevu almak şu anda büyük bir sıkıntı. Tavsiyeniz nedir? Şimdiden teşekkür ediyorum

  1. Nizam Kurtdere

   Ekleme yakın sert şişliklerde ilk akla gelen tanı ganglion, ancak bu şekilde şişlik yapacak kist sebase ve birçok iyi huylu ur da var. Bu nedenle uygun bir zamanda muayene olmalı, şişlik hızlı büyüyorsa muayene olmayı geciktirmemelisiniz.

 255. Büşra

  Hocam benim makatımda kocaman bir şişlik oldu çok acıyor yanıyor ellediğimde sanki içinde kocaman taş var ne yapmam gerek çok canm acıyor

  1. Nizam Kurtdere

   Anal hematom, tromboze hemoroid yada apse olabilir, muayene ile kesin tanı konup ona göre tedavisi gerekir.

 256. SEVCAN ÇELİK

  Hocam merhaba. Sol gözümün çevresinde ne zaman başladığının farkında olmadığım deri altında böyle elimle dokunduğumda sert olduğunu hissettiğim bir küçük şişlik var. Birkaç gün önce birden şişmeye başladı ve kızardı. Ağrı da yapiyor. Daha sonra üzerine hafifçe bastırinca beyaz bir sıvı artık iltihap mi bilmiyorum bir sıvı akıyor. Sıvıdan sonra önce su gibi birşey daha akıyor daha sonra da en son kan da çıkıyor. Başta yağ bezesi olduğunu düşündüm ama şimdi ne olduğunu bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Nizam Kurtdere

   Kesin tanı için muayene olmanız lazım, küçük bir kist sebase yada iltihaplı salgı bezi olabilir.

 257. Kolda deri atlı ceviz büyüklüğünde beze

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen yağ bezesi yada yağ kitlesi olabilir olmanızda fayda var.

 258. Merhaba hocam sol kulağımın hemen önünde kulak memesinin hizesında sert bir kitle çıktı uzun zamandır var beni tahatsız ermiyordu ama bi kaç gündür ellediğimde acıdığını hissediyorum ama büyüme yok sert ve oynamayan bir şişlik renksiz etrafı hafif kızarık gibi geliyor sadece bana ciddi bişey değildir diye umuyorum sizce bu dönemde acil göstermem gerekli midir

  1. Nizam Kurtdere

   Sebase kist yada lenf bezi olma ihtimali yüksek, ancak tabi ki muayene edilip kesin tanı konması lazım.

 259. Hocam merhabalar, 5 Mart gibi 4.derece hemoroid ve mukozal sarkma nedeniyle THD ameliyatı oldum 2_3 hafta sıkıntın olur demesine rağmen doktorumun bu ayın beşinde 6 ay geçti halen tam iyileşme olmadı,bilseydim olmazdım.su an doktorum kan değerlerim 10.3 düşük yara iyileşmesi geç olduğunu söylüyor,bende yanlış birşey mi yapıldı diye başka bir hekime muayene oldum,snoskopla baktı,herhangi bir hemoroid pakesi yok ameliyatta sorun yok yaldız bir cep oluşmuş sonradan oldu sanırım birde küçük bir yırtık var o rahatsız ediyor dedi şu anda beklemek lazım 6-9 ay,travmalı yer kendini toplasın dedi, zaman zaman tuvalet sonrası akıntı ve çok az kanlı su gibi bir şey geliyor pembemsi,tuvalet sonrası 3-4 saat ağrım oluyor, doktorumda bir sızıntïmı var kan değerin niye yükselmesi diye kolonoskopi yapmak istiyor bende ameliyat sonrası 7-8 ay geçsin travmalı yer diye istemedim, ne yapmalıyım

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğin kanlı su gibi akıntı, tuvaletten sonra 3-4 saat ağrı THD ameliyatına bağlı değil diye düşünüyorum, çünkü THD de sadece damarlar bağlanıyor. Kansızlık şikayetin olduğu için gecikmeden mutlaka kolonoskopi yaptırman lazım.

 260. Merhaba hocam rahim kenarında deri içinde fındık büyüklüğünde sert bir şey çıktı ve ağrı yapıyor üstüne basınca acıyor ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   İltihaplı sebase kisti, bartolin kisti yada fronkül olabilir muayene olmanızda fayda var.

 261. Anonim

  Makatta surekli bi hareketlilik hissi neden olur

  1. Nizam Kurtdere

   Barsak parazitleri yada psikolojik sebepler olabilir.

 262. Anonim

  Hocam mrb 2gün önce gözümün altında birr şişlik oldu sanki derinin altında sert bir cisim var gibi üstüde hafif kızarık ne olabilir

  1. Nizam Kurtdere

   Ter ve yağ bezlerinin iltihabı olabilir, teşhis için muayene olmanız lazım.

 263. Selen

  Hocam kafamın arka kısmında hatta ense kökümün orda yuvarlak bi şişlik var korkuyorum kanser diye ameliyat olmam gerekli mi?

  1. Nizam Kurtdere

   O bölgede sıklıkla lenf bezi,lipom yada sebase kistine rastlanır. Aklınıza ilk gelen şey kanser olmasın, muayene edilip gerekirse hem tedavi hem teşhis amaçlı cerrahi olarak alınabilir.

 264. Ayşegül

  iyi günler hocam. Size geçenlerde şikayetimi anlatmıştım. Ve geciktirmeden muayene olmam gerektiğini söylemiştiniz. Muayene ve kolonoskopi sonucu 2. Evre kanser olduğumu öğrendim. Tetkikler sürüyor. 3 cm lik kitle mevcut. Kemoterapi ve ışın tedavisi görüp ameliyat olacakmisim. Ameliyatsız tedavisi yokmudur hocam. Bir yol gösterin bana

  1. Nizam Kurtdere

   Aşağıda da belirttiğim gibi bunun tedavisi ameliyatla olur ve geciktirmemek lazım. En doğru yolu doktorlarınız size göstermiş radyoterapi ve kemoterapi ile tümör küçültülüp kontrol altına alınacak ve gerekli ameliyat uygulanacak.

 265. Hocam bende senelerdir makatta kaşıntı var ağrı yok arada kanama oluyor meme yok doktor makat çatlağı dedi ilaç verdi geçmedi başka doktora gittim iç hemoroid dedi ilaç verdi yine geçmedi ne yapmalıyım bilemiyorum kaşıntı beni çok rahatsız ediyor bir sene geçiyor geri başlıyor cevap verirseniz sevinirim teşekürler

  1. Nizam Kurtdere

   Tarif ettiğiniz şikayetler anal dermatit hastalığına benziyor, kesin tanı için anoskopla muayene etmek lazım

 266. Ferda

  Hocam dün sağ ayağımın sağ tarafında ceviz büyüklüğünde sert bi şişlik çıktı bastırdığımda ağrı yapmıyor aynı zamanda 8 yıl önce felan kalçamın üzerine düşmüştüm o günden sonra kalçamın üzerinde yumuşak bi şişlik oluştu yıllar geçtikçe büyümeye başladı bastırınca yumuşak ama ağrıda yapmıyor önemli bi sorunu varmıdır

  1. Nizam Kurtdere

   Bu gibi şişliklerde büyüme hızı çok önemli, hızlı büyüme gösteriyorsa mutlaka araştırılması ve kesin tanının konması lazım.

 267. Elif

  Merhaba Hocam
  Dun agrisiyla farkettim sag dirsegimle koltukaltimin tam orta yerinde nohuttan az kucuk sislik geldi elime.Agri yapiyor, disardan bakinca hafif kizarik belli oluyor Ve sicaklik hissediyorum.Buz uygulasigimda sikayetlerim yatisiyor.Henuz 2 gun oldu ama umarim kotu birsey degildir.Bir gun oncesinde yogun bir programim oldu ve cok yoruldum.Dururken agrisini hissediyorum pek hareket etmiyor.Yardimlariniz icin tesekkurler

  1. Nizam Kurtdere

   Ciddi bir durum değil, muhtemelen iltihaplanmış bir sebase kist olabilir, kesin tanı için görmek lazım.

 268. BİROL KÖKSAL

  Hocam 15 yaşında kızım var 10 gün boyunca büyük abdestini yapmadıgı zamanlar oluyor sık sık.Çocuk gastreontolojisine gidiyoruz bagırsak tembelliği diyorlar hic bir muayene ya da görüntuleme tetkiki yapmıyorlar.ve tuvaleti geldigi halde gunlerce ıkınsada yapamıyor şiddetli ağrı oluyor makatta.ne yapmamı önerirsiniz çocuk cerrahisine mi göstereyim ne edeyim

  1. Nizam Kurtdere

   Aslında çocuk gastro-entorolojisi doğru bölüm, tetkik edip araştıracak cerrahi bir durum olursa çocuk cerrahisine gönderir. Kolonoskopi ve bazı defekasyon testlerinin yapılması lazım, konuyla ilgili bir üniversite hastanesine başvurun.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 269. Resul

  Selamın aleyküm hocam benim bir sıkıntım var alnımin sağ tarafinda yara şişliği Sert şişlik var piskolojik olarak çok rahatsız oldum bunun tedavisi varmıdır

  1. Nizam Kurtdere

   Nasıl bir şişlik olduğunu görmek lazım

 270. Zaten bendeki şişlikler birden oluştu hocam nakatta sarkma felan yok sadece genel bi şişlik var. makatımın sol tarafı biraz daha şiş hayatımda hiç ıkınmadım sadece dışkı çok sert olunca 3 ay önce biraz zorlandım dışkılama esnasında ve şişlikler oluştu krem ve fitillerin hiçbir faydası olmadı. şişişlikler mor renkte hocam

 271. Hocam benim 3 ay önce dışkılama sırasında zorlanma sonu genel şişlikler oluştu makatımda doktora gittim hemoroid dedi krem ve fitil yazdı ama hiç fayda etmedi şişlikler halen aynı sizne nedir hocam hemoroid mi yoksa periana hematom mu

  1. Nizam Kurtdere

   Her ikisi de olabilir, ayırmak için görmek lazım. Anal hematom normal şartlarda geçmiş olması lazımdı, hemoroid memeleri ilaçla geçmez sadece şikayetler azalır.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 272. Kemal yaşar

  Hocam 3/4 sene plastik cerraha nasır ayağımın altındaydı nasırlı bölge alınıp yine ayağımdan alınan et oraya dikildi ama geçmedi hatta daha kötü oldu, radya frekans yöntemiyle operasyon Olsam geçermi

  1. Nizam Kurtdere

   Görüp değerlendirmek lazım

 273. Bilge Kaan ALTUN

  Hocam merhaba,tam hatırlamıyorum ama 4 yıl önce falan alnımdaki beni aldırmıştım size.Belki zamanla tamamen geçer dedim ama az da olsa bir iz kaldı ve geçmicek gibi de duruyor.Siz veya destekleyici farklı bir birim bana yardımcı olabilir misiniz kalan izin tamamen geçmesi için yapılabilecek bir şey var mıdır

  1. Nizam Kurtdere

   Görelim bazen rötüş gerekiyor değerlendirip ona göre konuşuruz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 274. Murat Zor

  hocam.selamlar.anal.fistur catlak.ve. hemoroid memesi var.. tedavi cerrahimi olir yoksa.ayaktamı ve fiyat ortalama.nedir

  1. Nizam Kurtdere

   Kronik anal fissür varsa genellikle buna bağlı anal pili dediğimiz bir deri uzantısı olur ve hastalar bunu meme olarak tanımlar. Sanırım sizinki de hemoroid değil fissüre bağlı olan anal pili diye değerlendiriyorum. Kronik anal fissür tedavisi için ilk tercihimiz botolinium enjeksyonu. Ayakta 1-2 dakikada uygulanıyor. Ücreti 1500 tl

 275. mustafa yıldız

  Merhaba Perianal abse sonucu oluşan fistül tedavisinde 3 ameliyat oldum 3.ameliyatta seton alındı ancak ilk ameliyattan beri sarı akıntı sürekli devam etmektedir.Bu akıntı daha ne kadar sürer.Hergün gazlı bez koyuyorum 2-3 satte bir değiştiriyorum ve bezde sarı akıntı görüyorum.Bu akıtının ana sebebi nedir.?durdurulabilirmi yara kapanınca tekrar abse oluşur mu?
  teşekkür ederim.

  1. Nizam Kurtdere

   Normalde akıntının geçmiş olması gerekiyor. Devam ediyorsa ya kapanmamış bir yaranız var yada hastalığınız tekrarlamış olabilir. Doktorunuza kontrol olmanızda fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 276. Hocam s.a yaklasik 1.5 yil önce ben sizde ben alsirmistim. Bitane kabarik benim vardi. RF veya elektronik idi tam hatirlamiyorum. Simdi kabarik olan benimi aldirdiktan sonra orda suan beyaz ve kabarik bisey var. neden oldugunu bilmiyorum fakat kabarik olmasi rahatsiz ediyor. Ne yapmam gerekir ? Tedavi yönteminiz varmidir? Tsk

  1. Nizam Kurtdere

   Kontrole gelin böyle durumlarla bazen karşılaşıyoruz, RF ile iyileştirebiliriz.

 277. Cemile

  MakaT çatlağı tedavi edilmediği taktirde ne gibi sorunlarla karşılaşırım ileride lütfen yardım edin hocam

  1. Nizam Kurtdere

   Yara kronikleşip derinleştikçe ağrının şiddeti ve devam etme süresi gittikçe artar ve gece uyutmayacak dereceye varır, anal darlığa sebep olabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 278. Gülizar

  Merhaba nizam bey kolumda 2 cmlik bir yağ bezesi bulunuyor arada elimle muayene ettiğimde gitmiş oluyor bu normal bir durum mudur

  1. Nizam Kurtdere

   Yağ bezesi içi yağ ile dolu bir kitle, bu nedenle kaybolmaz. Enflamasyon ile sıvı toplanması sonucu oluşan bir şişlik sıvı emilince kaybolabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 279. ÖMER ÇETİNÖZ

  Merhaba doktor bey ben 5 ay kadar önce hemoroidektomi yöntemi ile ameliyat oldum dış hemoroidim var idi 4.derece.Dün aksam tuvalete cıktıgımda dıskı ile karısık halde biraz kanama oldu,sonrasında ise durdu.Bu 5 aylık süre zarfında ilk kez kanama oldu.Ameliyat öncesi Rektosigmoidoskopi sonucumda ic hemoroid tespit edilmedi.Acaba bu kanama ic hemoroid veya baska bir sebeple olmus olabilir mi tesekkür ederim.
  Dr.Nizam KURTDERE
  Rectal kanama birçok nedenle olabilir, anoskopla muayene edip kesin sebebi tespit etmek lazım.

 280. METİN

  Merhaba hocam makatta bazen kaşıntılar ve büyük abdeste çıktığımda ise bazen daha doğrusu nadiren makatı kurularken peçete de açık renkte kan lekesi görüyorum neyin nesi bu acaba tedavisi ilacla yapilabilirmi tesekurler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetin anal dermatit olabilir, bol su ile yıkayıp kuru tutun geçmiyorsa muayene etmek lazım.

 281. Tülin Sirin

  Hocam ben crhon hastasiyim 4 adet fistulum vardi biribe fistulotomi yapildi digerlerinde seton var iki seton acik yaranin icinden geciyo fistuller birbiri ile baglantili bu acik yara kapanicakmi seton varken anlamadim lazer tedavisi crhon hastalarinda cvp verirmi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Crohn hastalığındaki fistüller klasik fistüle göre daha komplike, tedavileri daha zor olur ve farklılık gösterir. Duruma göre değişik müdahaleler yapılabilir. Laser tedavisi pek uygun olmaz.

 282. ÖMER ÇETİNÖZ

  Merhaba doktor bey bazen x-m,bekunis gibi laksatif adı verilen ilaçları kullanıyorum.Bunların uzun süre kullanılması ileri dönemlerde hemoroide sebep olur mu?Tesekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İlaçların kendisi hemoroid yapmaz, ancak sık tuvalete gidip çok ıkınma olursa hemoroid oluşuma riskini arttırabilir. Ayrıca bu tür ilaçların sürekli kullanımı barsak tembelliğine yol açabilir.

 283. ÖMER ÇETİNÖZ

  Merhaba doktor bey ben yaklaşık 2 ay önce açık hemoroidektomi yöntemi ile ameliyat oldum dış hemoroidim vardı 4.derece.Tuvalete çıkarken bazen rahat bir şekilde bazen de ufak ıkınmalarla büyük abdestimi yapıyorum.Doktor bey acaba bu yediğimiz şeylerle mi ilgili?Kabız kalmamaya dikkat ediyorum.Günlük en az 2 lt su iciyorum.Olabildiğince lifli gıdalar alıyorum.Fakat bazen yinede biraz ıkınarak tuvaletimi yapıyorum.Kanama ise ufak tefek oldu fakat su sıralar yok.Acaba bu durumun ileriki zamanlarda yeniden hemoroid olma ihtimali var mıdır?Kolonoskopi sonucumda ic hemoroid cıkmadı.Bu durumdan cok huzursuz oluyorum.Tesekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Huzursuz olacak bir durum yok, tavsiyelere zaten uyuyorsunuz, biraz ıkınma sorun yaratmaz.

 284. Abdullah Kavgaoğlu

  Doktor bey,geçtiğimiz sene Endoskopi ve kolonoskopi oldum, devlet hastanesinde tanı 2 evre hemoroid rektal tuşe:NORMAL DİYOR ama geçenlerde tekrar kanama zuhur etti. Toplam 2 sene doldu bu rahatsızlıkla, çok fitil ve krem kullandım. Geçmedi ne yapılması gerekiyor. Teşekkürler!
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid ilaçlarla geçmez sadece şikayetler geçici olarak azalır ve memeler zamanla büyür. Kalıcı tedavi için hemoroidin seviyesine göre girişimsel (bantla boğma, kızıl ötesi ışıkla kurutma gibi.)veya cerrahi tedavi gerekir.

 285. Haydariye

  İyi günler nizam hocam çok bariz bir şekilde belli hemoroidlerim var . Hergün büyük abdestten sonra memeleri 5 parmağımın beşiyle tek tek itiyorum. Bu bana bir hasar yaratır mı en kısa zamanda tedavi olmak istiyorum. Hangi tedavi yöntemi benim için uygun olur.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroidleriniz ilerlemiş son evre gibi görünüyor.Girişimsel tedavilerden fayda görmezsiniz, THD veya klasik cerrahi tedavi gerekir, buna muayeneden sonra karar verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017