randevu al tedavi ücretleri

Yağ Bezesi (Lipom)Tedavisi

                    Cilt Altı Şişlikler

Cilt altında elle hissedilen değişik büyüklükte şişliklere sık rastlanır. Halk arasında beze olarak bilinen bu şişliklerin gerek yapıları ve gerekse oluşma sebepleri çok farklı olabilir. Sıklıkla zararsız olan bu şişliklerin bazıları o kadar masum değildir. İltihabi hastalıklar, iyi huylu tümör ya da kanser belirtisi olabilirler. Cilt altında en sık rastlanan şişlikler yağ bezesi (lipom), yağ kisti (kist sebase) ve lenf bezi şişlikleridir. Daha az görülen şişlikler iyi huylu yumuşak doku tümörleri ve kanserlerdir. İltihap ve apseye bağlı şişlikler kızarık olur, çok şiddetli ağrı yapar, böylece diğer şişliklerden kolaylıkla ayrılabilirler. Bazen kist sebase de iltihaplanıp abse yapabilir. Cilt altında daha önce olmayan ya da daha önce olup büyüme gösteren şişlik hissedildiğinde mutlaka bir cerrahi uzmanı tarafından değerlendirilmesi ile olası bir kanser ihtimalinin erken evrede yakalanması sağlanır. Bu sayede kanser tedavisi mümkün olabilir.

     Yağ Bezesi (Lipom):

Yağ bezeleri sıklıkla cilt altında yerleşir. Nohut büyüklüğünden portakal büyüklüğüne kadar değişik büyüklükte olabilir. Bir hastada 1-2 adet olabileceği gibi 10, 20 yada daha fazla sayıda yağ bezesi bulunabilir. Çok sayıda yağ bezesi olan hastalarda genellikle ailevi yatkınlık söz konusudur.

     Yağ Bezesi Nasıl Teşhis edilir?

Hastalığın tanısı tecrübeli bir cerrahi uzmanı tarafından muayene ile konulabilir. Nadiren cilt altında bulunan kist sebasea, lenf bezi büyümesi ya da yumuşak doku tümörü ve kanserleri ile karışabilir. Yağ bezesi yumuşak elastik kıvamlı sıklıkla yuvarlak veya oval, kolaylıkla yerinden sağa sola oynatılabilen bir şişliktir. Şüpheli durumlarda Ultrason, tomografi yada MR gibi tetkikler tanıda yardımcı olur. İnvazif olmayan bu gibi tetkiklerle kesin tanı konamıyorsa ya kitlenin tamamı alınır yada kitleden değişik yöntemlerle parça alınıp patolojik tetkik yapılarak kesin tanı konur.

  Yağ Bezesi Nasıl Tedavi Edilir ?

Yağ bezelerinin oluşmasını engelleyen bir tedavi yöntemi yoktur. Tedavi geleneksel cerrahi yöntem uygulanarak  yağ bezesinin tamamının çıkarılması ile sağlanır. Özellikle çok sayıda yağ bezesi olan hastaların tüm bezelerinin alınması gereksizdir. Belli bir büyüklüğü aşan, hayatın normal akışını ve fiziksel aktiviteyi etkileyen yada estetik açıdan kötü bir görünüme sebep olan lipomlar alınmalıdır. Lipomlar esnek olduğundan kendi ebatlarından daha küçük bir cerrahi kesi ile alınabilirler. Ayrıca cerrahi kesi cildin doğal çizgilerine paralel yapılıp ince prolen iplik kullanılarak  cilt altı devamlı dikiş ile kapatılırsa minimum seviyede bir yara izi kalır. Yara iyileşmesi alındığı bölgeye bağlı olarak yaklaşık bir hafta sürer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017

Biz Sizi Arayalım?

× WhatsApp Destek