Yağ Bezesi (Lipom)Tedavisi

Cilt altında elle hissedilen değişik büyüklükte şişliklere sık rastlanır. Halk arasında beze olarak bilinen bu şişliklerin gerek yapıları ve gerekse oluşma sebepleri çok farklı olabilir. Sıklıkla zararsız olan bu şişliklerin bazıları o kadar masum değildir. İltihabi hastalıklara bağlı olabileceği gibi, iyi huylu tümör ya da kanser belirtisi olabilirler. Cilt altında en sık rastlanan şişlikler yağ bezesi (lipom), yağ kisti (kist sebase) ve lenf bezi şişlikleridir. Daha az görülen şişlikler iyi huylu yumuşak doku tümörleri ve kanserlerdir. İltihap ve apseye bağlı şişlikler kızarık olur, çok şiddetli ağrı yapar, böylece diğer şişliklerden kolaylıkla ayrılabilirler. Bazen kist sebase de iltihaplanıp apse yapabilir. Yağ bezeleri sıklıkla hiçbir şikayete sebep olmaz, nadiren baskı ile beze ezilirse inflamasyona bağlı şişlik artar ve ağrıya sebep olur.  Cilt altında daha önce olmayan ya da daha önce olup büyüme gösteren şişlik hissedildiğinde mutlaka bir cerrahi uzmanına görünmek gerekir. Cerrahi uzmanı tarafından yapılan bir muayene ve ihtiyaç duyulursa gerekli tetkiklerin değerlendirilmesi ile olası bir kanser ihtimalinin erken evrede yakalanması sağlanır. Bu sayede kanser tedavisi mümkün olabilir.

     Yağ Bezesi (Lipom) Nedir ?

Yağ bezeleri adından da anlaşılacağı gibi yağ depolayan hücrelerden oluşur, sıklıkla cilt altında yerleşir ancak derin dokularda veya vücudun herhangi başka bir yerinde bulunabilirler. Nohut büyüklüğünden portakal büyüklüğüne kadar değişik büyüklüğe erişebilirler. Elastik kıvamlı tamamen yağ dokusundan ibarettir. Bir hastada 1-2 adet olabileceği gibi 10- 20 yada daha fazla sayıda yağ bezesi bulunabilir. Çok sayıda yağ bezesi olan hastalarda genellikle ailevi yatkınlık söz konusudur. Lipom oluşmasının beslenme veya şişmanlık ile herhangi bir ilişkisi yoktur.

     Yağ Bezesi Nasıl Teşhis edilir?

Hastalığın tanısı tecrübeli bir cerrahi uzmanı tarafından muayene ile konulabilir. Nadiren cilt altında bulunan kist sebasea, lenf bezi büyümesi ya da yumuşak doku tümörü ve kanserleri ile karışabilir. Yağ bezesi yumuşak elastik kıvamlı sıklıkla yuvarlak veya oval, kolaylıkla yerinden sağa sola oynatılabilen bir şişliktir. Şüpheli durumlarda Ultrason, tomografi yada MR gibi tetkikler tanıda yardımcı olur. İnvazif olmayan bu gibi tetkiklerle kesin tanı konamıyorsa ya kitlenin tamamı alınır yada kitleden değişik yöntemlerle parça alınıp patolojik tetkik yapılarak kesin tanı konur.

  Yağ Bezesi Nasıl Tedavi Edilir ?

Yağ bezelerinin geleneksel cerrahi dışında bir tedavi seçeneği yoktur. Oluşmasını engelleyen bir ilaç yada tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Tedavi geleneksel cerrahi yöntem uygulanarak  yağ bezesinin tamamının çıkarılması ile sağlanır. Özellikle çok sayıda yağ bezesi olan hastaların tüm bezelerinin alınması gereksizdir. Belli bir büyüklüğü aşan, hayatın normal akışını ve fiziksel aktiviteyi etkileyen yada estetik açıdan kötü bir görünüme sebep olan lipomlar alınmalıdır. Lipomlar esnek olduğundan kendi ebatlarından daha küçük bir cerrahi kesi ile alınabilirler. Ayrıca cerrahi kesi cildin doğal çizgilerine paralel yapılıp ince prolen iplik kullanılarak  cilt altı devamlı dikiş ile kapatılırsa minimum seviyede bir yara izi kalır. Yara iyileşmesi alındığı bölgeye bağlı olarak yaklaşık bir hafta sürer.

12 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Sümeyye

  Meraba hocam kulak arkamdaki kist kemiğe yapışık oyuzden basım agrıdıği zamnlar en cok kistin oldugu tarafı hissediyorum ama normalde ağrısı ve zararı yok aldırmaya gerek varmıdır

  1. Nizam Kurtdere

   Muayene ve ultrason ile kesin tanı konduktan sonra alınıp alınmayacağına karar vermek daha doğru olur.

 2. Şakir atli

  Merhaba hocam,benim kafamın yan kısmında yağ bezesi vardı yıllardır hiç ağrı vs.birsey yoktu ceviz kadar bazen küçülüyordu bazen ceviz kadar oluyordu,birinin kolunun baskısı sonucu ezilme oldu o anda çok acıdı,sonra kafamın yani bir ay kadar ağırdı üzerine yatamaz olmuştum,kaç aydır ağrı yok,elimi vurdugumda o bölge hassas,bezede yok denecek kadar küçülmüş,ne yapmam gerekiyor?

  1. Nizam Kurtdere

   Muhtemelen sebase kist vardı ve ezilince zarı yırtılıp sonra inflamasyona sebep oldu. Tabi ki bu bir yorum ve muayene edilip kesin tanı konması ve ona göre bir tedavi planlanması uygun olur.

 3. Hakan hakan

  Merhaba hocam benim basimin ust kisminda bir sislik sertlesme var deri altinda kemik gibi sert genel cerrahi yag bezesi yada kist olmadigini beyin cerrahine gorunmemi soyledi beyin cerrahisi mr istedi mr sonucunda beyinde herhangi bir sikinti olmadigi soylendi ethmoid hucrelerde mukozal kalinlasma varmis ama bu sislikle bur alakasi olmadigi soylendi kafamdaki sislik bazen baski yapiyor sanki basimin ustunde bir agirlik varmis gibi hissediyorum benim nereye muracat etmem gerekiyor beyin mrinda birsey cikmadi tomografi cektirsem daha detayli bir sonuc alabilirmiyim ne yapmam gerekir ?

  1. Nizam Kurtdere

   Bu konuda MR ınızı değerlendiren doktorunuzun çıkan sonuca göre sizi yönlendirmesi lazım.

 4. kemal

  Merhaba hocam kulak arkamda ceviz büyüklüğünde lipom var .Alınması sakıncalı mı dır ? Kulağıma herhangi zarar verir mi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Lipom yada kist sebase olma ihtimali yüksek, zamanla büyüme olacağından alınması lazım. Eğer lipom yada kist sebase ise alınmasında kulağa bir zarar gelmez.

 5. mertcan

  hocam kafamda yağ beezesi var aldırınca saçlarım çkar mı ?

  1. Nizam Kurtdere

   Saçlar çıkmaya devam eder, ince bir çizgi şeklinde yara izi olur oda saçlarla kapatıldığından görülmez.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 6. lale

  Merhaba hocam kulak yanım da lipom var çok küçük bir şekilde alındığı zaman iz bırakır mı ?

  1. Nizam Kurtdere

   Çok belli olmayan hafif bir çizgi kalabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017