Anal Fistül Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Makat bölgesinde iç ve dış delik ile bu delikleri birleştiren kanalcıktan ibaret olan bir hastalıktır.. Bu deliklere fistül ağzı denir. İç ağız kalın barsağın son kısmı yada anal kanal iç kısmında, dış ağız makatın birkaç cm çevresinde bulunur. İç ağzın sürekli büyük abdestle teması sonucu kanal içinde kronik iyileşmeyen iltihap ve sürekli iç çamaşırı kirleten irinli akıntı vardır.

Anal fistül nasıl anlaşılır?

 • Makat etrafında irin akıntısı yapan bir veya birden fazla delik (dış ağız).
 • İç çamaşırı kirleten aralıklı irinli kötü kokulu akıntı
 • Akıntı nedeniyle makat çevresinde ciltte tahriş ve kaşıntı
 • Bazen dış ağzından anal kanala uzanan hafif ağrılı sertlik
 • Dış ağzın tıkanması sonucu makat etrafında abse oluşumu;                              Gibi belirtiler anal fistül hastalığını düşündürür.

Anal fistül nasıl teşhis edilir?

Hastalığın tanısı büyük oranda muayene ile konur. Muayenede dış ağız görülür, stile ile içeri ne kadar gittiği kontrol edilir ve iç delikten stilenin çıkışı görülerek iç ağız tespit edilir. Bazı hastalarda bu muayene mümkün olmaz. Bu hastalar için kesin tanı Perianal MR ile konur. Gerekirse anal ultrasound veya tomografi yapılabilir.

 Anal fistül nasıl oluşur?

Anal fistül ile makat absesi aynı şekilde oluşmaktadır. Makat apsesinde anlattığımız  gibi anal kanalın 1-1,5 cm iç tarafındaki bezlerin değişik nedenlerle kanalcıkları tıkanınca bezlerde iltihap oluşmakta ve iltihap ilerleyince makat apsesine dönüşmektedir. Bu apseler çok hızlı gelişip şiddetli olabileceği gibi yavaş, kronik seyirli daha hafif geçirilebilir. Cerrahi müdahale ile tedavi edilen apselerin üç te biri, kendiliğinden dışarı boşalan apselerin de çoğu, kronik iltihap ile iç ve dış ağız arasında bir kanal oluşturur. Sürekli irinli akıntı yapar ve fistüle dönüşmüş olur.Ayrıca;

-Crohn hastalığı

-Divertikülitanal-fistul-hastaligi

-Hidradenitis süpürativa

-Tüberküloz ve HİV

-Anal cerrahi müdahaleler;                               gibi durumlar anal fistülün sebepleri arasında sayılabilir.

Anal fistül nasıl tedavi edilir?

Anal fistülün başlıca tedavi yöntemi cerrahidir. Hastalığı oluşturan kanalın makatta büyük abdestin tutulmasını sağlayan kaslarla ilişkisine göre 4 çeşit fistül tanımlanmaktadır. Fistül kanalının, kasların altından veya alta yakın içinden geçtiği fistüller basit fistül olarak kabul edilir. Bunların ameliyatı nispeten daha kolaydır. Fistülotomi denilen ameliyat kaslara fazla hasar vermeden gerçekleştirilebilir. Ancak fistül kanalının kasların üstünden veya üste yakın içinden geçerek oluşmuş fistüllerde fistülotomi yapıldığında kasların büyük kısmı kesileceğinden hastanın büyük abdestini tutması mümkün olmaz. Bu nedenle fistülotomi ameliyatı yapılamaz. Bu tür fistüller yakın zamana kadar seton ameliyatı denilen bir yöntemle tedavi edilliyordu. Ancak günümüzde Lazer teknolojinin tıpta kullanılması ile tüm fistül tiplerinde uygulanabilen başarılı bir tedavi seçeneği haline gelmiştir. Başlıca Tedavi Seçenekleri ;

-Laserle tedavi; Fistül traktı içine dış delikten girilir kanal küretle kazınarak temizlenir ve  laser probu sokulup kanala içerden lazer enerjisi ile ablasyon yapılır. Bu tedavi yönteminde kesme işlemi olmadığı için her fistül tipinde uygulanabilir. Lazer ile tedavide oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.

-Fistülotomi; Basit fistüllerde başarıyla uygulanabilir. Cerrahi olarak fistül kanalı kesilerek çıkarılır veya kürete edilerek iyice temizlenir. Yara dikilmeden segonder iyileşme için açık bırakılır. Antiseptikli oturma banyolarıyla 3-4 haftada iyileşme sağlanır.

-Seton amelliyatı; Fistül traktının kasların üstünden geçtiği ve fistülotomi yapılırsa abdest tutamama riskinin yüksek olduğu hastalarda uygulanır. Dış ağızdan girilip iç ağızdan çıkılarak kanalının içinden geçirilen silikon ipin uçları bağlanıp halka şeklinde aylarca tutulur. Vücut  ipi  yabancı cismi olarak algılar, bu nedenle dışarı atmak ister, ipi atarken fistül traktını da aşağı kaydırarak iyileşme sağlanır. Başarı oranı fistülotomiye göre daha düşüktür.

-Fibrin glue; Dış ağızdan girilip kanalın içi kazınarak temizlenir, içine fibrin glue enjekte edilerek yapışıp iyileşmesi sağlanır. Yeni bir yöntemdir. Gerek tedavi başarısı gerekse nüksler ile ilgili uzun dönemli takip ve çalışma sayısı yetersizdir.

Ayrıca; Biyoprostetik plak ve flap operasyonu gibi cerrahi yöntemler uygulanmaktadır.

 Tedavinin riskleri nelerdir ?

-İltihap: Operasyonun yapıldığı bölge göz önüne alındığında iltihap kaçınılmazdır, direnci düşük hastalarda ilerleyip ciddi sonuçlar doğurabilir. (Diabet, steroid kullanımı kemoterapi vs.)

-Fistülün tekrarlaması; Komplike fistüllerde yapılan girişimlerin tekrarlama oranı daha yüksektir.

-Büyük abdest tutamama; hem doktor hemde hastaların korkulu rüyasıdır. Komplike fistül operasyonlarında oluşma riski vardır, hastanın hayatını kabusa çevirebilir.

  Not: Makatta görülen fistül ile fissür hastalığı isim benzerliği nedeniyle sıklıkla birbiri ile karıştırılır. Bu nedenle Anal Fissür Nedir, Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı yazımızı okumanızı öneririz. 

107 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Merhaba hocam benim eşim 5 yıl önce et yiyen bakteri hastalığı geçirdi o ameliyat sonrasında eşimin kalça kısmında intehap akıyor bazen akmıyor Ağrı yapıyor doktor bagırsagı dışarı cıkarmak gerek öyle tedavi etmek gerekir demiş intehap kokulu ve kanlı başka bir tedavi yöntemi varmı dir hocam bagırsagı dısarı cıkarmadn sürekli akıntı kötü koku rahatsız ediyor banyo yapınca Ağrı daha cok fazla oluyor tavsiyeniz nedir bize bir yol gösterin korkuyorum kötü bir şey olmasın dan

  1. Nizam Kurtdere

   Hastalığın ayrıntılarını bilmediğim için bu sorunuza cevap vermem zor, ancak barsaklarla ilişkili bir fistül oluşumu var ve kapanmıyorsa barsakların dışarı alındığı bir ameliyat gerekebilir. Doktorunuz bunu öneriyorsa yapmaktan kaçınmamak lazım.

 2. Mustafa

  Merhaba hocam, internetten araştırmalarımda şikayetlerimin pek de sık görülen şikayetler olmadığından, hatalı teşhis konabilme akabinde hatalı müdahale ihtimalinden ve daha öncesinde de maddi çekincelerim olduğundan henüz bir doktora başvuramadım, sağlık sigortam yok. Kısaca sizin yorumunuzu merak ediyorum.

  Şikayetlerim dedim ama esasında ağırlıklı olarak tek bir şikayetim var. O da tam bacak arasında oluşan bir “şey” sebebiyle ekseriyetle sert dışkılama sırasında az ya da çok kanama olması. Çok hafif ıkınma ile çok fazla kanama olabiliyor. Daha nadiren de olsa ıkınma olmadan da kanama oluyor. Kanama olmayan dönemler de oluyor ama şu sıralar haftada bir ciddi kanama oluyor. Sanırım 6 ayı geçti fakat bu oluşan şey her ne ise iyileşmedi.

  Uzun yıllardır sıklıkla ishal olan bir insandım. Bu sene başında sigarayı bırakmamla birlikte ilk haftalarda bu kez kabızlık sorunu yaşamaya başladım. Ve sanırım çok aşırı ıkınmalar sonucu bu “şey” oluştu. Çok fazla fistül şikayeti okudum ve neredeyse hiçbirinde bu denli kanamadan bahsedilmiyor. Fissür şikayetlerinde ise makat bölgesinden bahsediliyor ki bende oluşan bu şey makatın çok daha aşağısında.

  Daha altta yatan IBS ya da Crohn gibi bir bağırsak rahatsızlığım olabilir ama bu şey nedir, nasıl oluştu nasıl iyileşir bunu merak ediyorum. Kanamayı da tuvalet kağıdı sayesinde fark ediyorum. Yani kan kaybından ölme ihtimalim olmasa şu an başka şikayetim yok. Tuvalet öncesi ya da sonrası ağrı, sızı, akıntı vs yok yani benzer hastalıklardaki şikayetlerin çoğu bende yok. Fakat bu kanamanın oluşturduğu stres sebebiyle hayatım alt üst olmuş durumda. Ek olarak 10 seneyi aşkın bir süredir günün büyük bölümünü bilgisayar başında oturarak geçiren 39 yaş bir insanım.

  En yakın zamanda bir doktora görünmem gerekiyor. Fakat benim durumumla akalalı sizin en ufak bir tahmininiz yorumunuz varsa paylaşırsanız çok mutlu olurum. Açıkçası sigarayı bıraktığıma neredeyse pişman oldum. Teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Durumunuz bir yorumla geçiştirilecek bir durum değil doğru olan muayene edilip kesin teşhis konması. Makatın dışından bir yerden kanlı sıvı fistülü düşündürür ama görmek lazım. Kabızlık şikayetiniz için ”Kabızlığa ne iyi Gelir” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

 3. hulusi

  hocam merhaba,2013 yılında anal fistül ameliyatı oldum.doktorum başarılı geçti demişti.ancak 2 ay önce tekrar karşı yönde bi oluşum var.mr raporuma göre yenide anal iç sfinkter saat 11 hizasında evre 1 fistül gözüktü.burdaki doktorum ameliyat dedi.bi önceki ameliyata bağlantılı mı oluşmuştur?yine aynı doktora gitmek mi doğru olur?popo kasları zarar görürse diye çok tedirginim.lütfen kıymetli yorumunuzla durumuma ışık tutunuz.

  1. Nizam Kurtdere

   7 yıl sonra ve karşı taraftan gelişen bir füstülün eskisiyle ilgili olma ihtimali düşük, ama öyle olsa bile bunu doktorun bir başarısızlığı olarak göremeyiz. Hangi doktora ameliyat olacağına tabi ki sen karar vermelisin.

 4. Murat Karakaya

  Sayın hocam size son bir sorum daha olacak. Beni ameliyat eden hekime ulaşmam neredeyse imkansız şu an. Bende anal fistül olduğunu ve radyo frekans yönteminin uygulandığını belirtmiştim. 10 gün geçti üzerinden ve fistül kanalından gaz ve dışkı geliyor. Bu ameliyatın başarısız olduğu anlamına mı gelmektedir? Çok teşekkür ederim. Saygılar

  1. Nizam Kurtdere

   Tarifiniz hastalığın devam ettiğini düşündürüyor, kesin tanı için muayene olmanız lazım.

 5. gencer çakıcı

  Hocam merhaba, 2020 Aralık ayında anal fistül ameliyatı oldum,10 gün istirahat ettim, 2021 mart ayı oldu tekrar makatta kaşıntı şikayeti başladı krem öneriniz olur mu, çözümü nedir hocam.. Teşekkürler

  1. Nizam Kurtdere

   Temiz ve kuru tutun, pruzon krem deneyebilirsiniz, geçmiyorsa muayene olmanız lazım.

 6. Murat Karakaya

  Sayın Hocam merhaba, anal fistül ameliyatı oldum yakın bir zamanda. Spinal anestezi uygulandı ve tedavinin radyofrekans yöntemiyle gerçekleştirildiği söylendi. Sertleşme sorunu yaşıyorum o günden beri. Bu tedavi veya anestezi böyle bir duruma sebep olabilir mi? Eğer öyleyse geçici midir bu durum? Teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Anestezi yada ameliyatla ilgili olması için bir neden göremiyorum.

 7. Emir cevikkan

  Hocam merhabalar 7 ay önce dev bir anal apse olayım oldu ameliyatla boşaltıldı,kontrollerime düzenli giderken pandemi araya girdi ve ara verdik.Bu süreçte kalcamda 3 adet sivilce tarzı oluşumlar oldu ,rektoskopi yaptırdım,yetmedi kolonoskopi yaptırdım sonuç anal kriptisis çıktı,rektal tuse sırasında aşırı ağrım oluyor,şöyleki kolonoskopide anestezi altında bile hissettim ağrıyı anal kanal duzensizlesmis ve sertleşmiş daralmış, saat 11,2 ve 5 yönünde 3 adet fistül ağzı görülmüş, beni bekleyen tedavi şekli nedir ameliyat riskleri nelerdir

  1. Nizam Kurtdere

   Anal abselerin tedavisi sonrası yarısı fistüle dönüşür, sizinki komplike fistül gibi görünüyor ve tedavisi ona göre planlanacak. Biraz sıkıntılı bir süreç olabilir.

 8. ahmet fettah

  Hocam merhaba,

  Makat kenarında ufak yağ bezesi oluşmuş herhangi bir ağrı ve zarı yok sadece psikoloji olarak rahatsız oluyorum tedavisi varmi

  1. Nizam Kurtdere

   Tedavisi mutlaka vardır, önce muayene edip tam olarak ne olduğunu bilmek lazım.

 9. Sato

  Merhaba hocam ben ilk dogumumu 2008 yılında yaptım ve hemen bartolin kisti oluştu bu tarihe kadar gittiğim bütün KD dktrlari yaş genç bezi almayalım dedi en son 1 ay önce apse oluştu ve KD doktoru apseyi dışarı ağız yaparak boşalttı şimdi bende çok afedersiniz gaz gelince agizlasan delikten gazin bir kısmı geliyor ve büyük abdest ten sonra biraz o ihtiyaç o gün ne renkte ise osekilde sıvı geliyor bu nedir hocam KD doktoru perinal apse yada fistül olmuştur hem genel cerrah hem kadindogum aynı anda ameliyat yapmalı dedi sizce nedir sikayetlerime göre çok özür dileyerek vajinadan birşey gelmiyor gaz vs bişe yok bartolin bezinin apsesinden sonra yapılan yeni küçük kesi agizindan cevap verirseniz çok teşekkür vermezsenizde çok tesekkurederim

  1. Nizam Kurtdere

   Bartolin absesinin olduğu yerden kalın barsağın alt kısmına açılan bir kanal oluşmuş. Buna fistül diyoruz. O kanaldan akıntı oluyor. Ayrıntılı bilgi edinmek içim MR gerekir. Üniversite hastanelerinde konuyla ilgilenen hocalara görünmenizde fayda var. Ameliyatın çok iyi yapılması lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 10. İbrahim

  Hocam iyi çalışmalar
  5 yıldır makatin saat 3 yönünde bir yırtık var. Büyük abdesti yaparken ve yaptıktan sonra yırtık deliğinden de dışkı geliyor. Bazen ishalden sonra şişlik ve iltihap akıntısı oluyor. 3 yıl önce büyük ağrılara da sebep oluyordu şimdi dayanılmaz acılar yok ama büyük tuvaletten sonra iç çamaşır kirleniyor. Sorun tam olarak nedir ve çözümü için ne önerirsiniz teşekkür ederim

  1. Nizam Kurtdere

   Anlattığın şikayetler anal fistül hastalığı gibi görünüyor, değişik tipleri var muayene ve gerekirse anal MR çekilip tipi tespit edilir ve ona göre bir ameliyat yöntemi belirlenir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 11. 2 sene once amaliyat oldum anal fistul sivi akintisi hala geliyor ne yapmaliyim amaliyt sartmi birdaha

  1. Nizam Kurtdere

   Sıvı akıntısının nereden geldiğine bakılması lazım hastalık tekrar etmişse duruma göre nasıl tedavi edileceğine karar verilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 12. Davut emen

  Hocam çoçuklukğumdan beri makkatta apse var bazen şişip kaşıntı yapiyor. Bunun için
  Ameliyat gerekiyormu ? Ameliyat yapılsa bir riski varmı ?

  1. Nizam Kurtdere

   Evet kronik apselerde sürekli bir ilerleme ve yayılma eğilimi var, sonuçta vücutta devam eden bir iltihap kaynağı, temizlenmesinde fayda var.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 13. Antalya li

  Hocam kronik fissür var nöbetçi meme de var.kanama olmuyor.diskilama düzenli beslenme ile sikintisiz ama içeride herseferinde kalıntı kalıyor parmakla temizliyorum.nobetcimemelerbiraz küçüldü.bi doktor amilyat dedi diğeri erken botulinum enjeksyonu tavsiye ederim dedi. botulinum enjeksyonu kalıcı çözüm olmuyor diyenler var çevre de ne yapsam şaşırdım

  1. Nizam Kurtdere

   Kronik anal fissür tedavisi için benim görüşüm ameliyat etmeden önce botulinum enjeksyonu ile tedavi şansını kullanmak, çünkü çok kolay uygulanıyor ve hiç bir kalıcı yan etkisi yok. Ameliyatın hem uygulanması daha riskli hemde kalıcı ciddi komplikasyonları olabilir. (Tedavi başarısı ameliyatta biraz daha yüksek) Ayrıntılı bilgi için https://www.nizamkurtdere.com da iki tedaviyi karşılaştıran tabloya bakabilirsiniz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 14. Kadir

  Hocam muayeneye gelmeden önce mr çektirmek gerekiyor mu

  1. Nizam Kurtdere

   Muayeneden ile bazı hastalara MR olmadan kesin tanı konabilir, o nedenle hastaların bir kısmına MR istiyoruz diğerlerine ihtiyaç olmuyor.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 15. altay

  buyuk altay
  selam hocam bana konulan teshıste makat yıtrılması kondu anktron krem verıldı fakat 20 gun gecmesıne ragmen gecme yok hatta krem surdugumde daha cok acıdı ılac yalnıs veya uyumsuz olabılırmı son zamanlarda makattakı dıs et yanma yapıyor daha sonra ıcıne kacıyor ve gcıyor sadece buyuk abdest aldıktan sonra oluyor bu sızınde yuksek bılgınıze danısmak ıstedım saygılar

  1. Nizam Kurtdere

   Anlattığınız şikayetlerden anal fissür hastalığı olduğunu tahmin ediyorum, erken dönemde kremlerle iyileşme ihtimali var ancak iyileşme oranı düşük. Hastalık kronikleşince kremlerle iyileşmez botulinum enjeksyonu yada ameliyat gerekir. Biz botulinum enjeksyonu tercih ediyoruz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 16. Remziye

  Hocam merhaba bartolin kisti apselesti ve 3 kez bosaldı. Şuandada akıntısı devam ediyor. Fistül oluşmuş olabilir mi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Kastettiğiniz anal fistül ise bartolin apsesinden anal fistül olmaz. Ancak usülüne uygun drenaj yapılmazsa sıklıkla tekrarlar ve kronikleşir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 17. serap

  merhaba hocam fistül şikayetim var .Ne yapmalıyım ? ameliyat olmak istemiyorum .Siz ameliyatsız daha küçük yöntemlerle tedavi yapıyor musunuz ?

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fistül tedavisi fistülün tipine göre değişiklik gösterir. Alçak yerleşimli basit fistüller küçük cerrahi müdahale ile kolay tedavi edilir. Komplike fistüller için seton veya uygulanabilirse laser tedavisi düşünülebilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 18. elif

  merhaba hocam fistül 4 ay dır . Fistül sorunu yaşıyorum .Birçok devlet hastanesine gittim ama tedavi konusun da emin olamıyorum .Biraz beni bilgilendirebilir misiniz ?

  1. Nizam Kurtdere

   Anal fistül hastalığının 4 tipi var ve tedavi yöntemi tipine göre farklılık gösteriyor. Alçak yerleşimli fistüllerde cerrahi diğerlerinde duruma göre seton yada başka yöntemler düşünülebilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 19. filiz

  merhaba hocam klınıkde fistül tedavisini gerçekleştire biliyor musunuz ?

  1. Nizam Kurtdere

   Alçak yerleşimli fistüller lokal anestezi altında yapılabildiğinden klinikte yapılabilir, diğer fistül tipleri genel anestezi altında hastanede yapıyoruz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 20. Meltem

  Hocam merhaba bartolin apsesi fistüle dönüşür mü ?

  1. Nizam Kurtdere

   Bartolin apsesinin anal kanalla bir ilişkisi olmadığından anal fistüle dönüşmez. Ancak cerrahi müdahale düzgün yapılmazsa kronik apseye dönüşür, aralıklı olarak akıntı ve apsenin tekrarlamasına sebep olabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 21. Serdar

  Hocam merhaba makat agrısıyla genel cerrahiye gittim. Makat apsesi denildi bosaltmak istediler makatın kenarindan kücük bir kesi açtılar ve dren konuldu. Ertesi gun dreni cikardilar hala akinti geliyor fistül olabilir mi ?

  1. Nizam Kurtdere

   Makat absesi temizlendikten sonra iltihabı tamamen kurur. Bunların yaklaşık % 50 si sonradan anal fistüle dönüşür. sizin tedavisi henüz yeni uygulanmış, akıntının tamamen kesilmesi ve birkaç ay sonra kontrolu gerekir.

 22. Mahir

  18 tane benim var. Kaç seans gelmem gerek?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Bir seans ta yapabiliriz, 1-2 ay sonra kontrol ediyoruz.

 23. Hasan

  Merhaba hocam fistul ameliyati oldum seton takıldı lazer ile de tedavi yapilir mi sikayetlerim gecmedi cok agrim oluyor surekli ic camasirim batiyor kurtarin beni ne yapmam gerekir tesekkurler
  Dr.Nizam KURTDERE
  Seton takıldıysa akıntı yapması devam eder, bu tedavinin sonucunu beklemek lazım. Laser tedavisine muayeneden sonra karar verilebilir.

 24. Vakkas

  Merhaba hocam
  Bende fistül var. 2 doktora gittim bir tanesi büyük hastanede tedavi edilip ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Diğer aile hekimim bende de var sıkıntı etmiyorsa ameliyat olma dedi. Amelyat olmazsam kanser riski taşır mı? Ben sadece acıll yediğimde acıyor sivilce gibi oluyor sonra kendi patlıyor. Peçete koyuyorum o zamanlar. Normal zamanlarda rahatsız etmiyor
  Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fistül kansere sebep olmaz ama ilerleyip birçok komplikasyona sebep olabilir ve ilerlediğinde tedavisi daha zordur. Bu nedenle tedavisi mümkünse yaptırmak lazım.

 25. Ali

  Fistül ameliyatınin komplikasyonlari nelerdir?
  Dr.Nizam KURTDERE
  En önemli komplikasyon makatta yetmezlik oluşması ve buna bağlı ishalken dışkı sızdırma. Deformaston abse ve tekrarlama görülebilir.

 26. merhaba hocam benim ciltte perianalda bir delik var 2 yil önce 5 defa ameliyat oldum fistül ano simdi 1 ay önce bir delik oldu eski yerimde ve kan akiyor ordan ve colonda agri var geceleri uyuyamiyorum agrilardan dolayi
  nedir bu?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Tedavisi çok zor olan bazı komplike fistüller var, bunlara genellikle inflamatuar barsak hastalıkları sebep olur. Bu nedenle iyi bir üniversite hastanesinde kolonoskopi ve gereken diğer tetkik ve takiplerinin yapılması iyi olur.

 27. Kübra

  Hocam merhaba. Babam Pazartesi gününden beri 3 operasyon geçirdi anal fistül sebebiyle. İlk ikisi kalçalardaki iltihabı boşaltmak içindi en son cuma günü girdiği ameliyatta bağırsakları karın boşluğuna taşındı dışkı apseyi yenilemesin diye. Şuan yoğun bakım ünitesinde Vac uygulaması ve yoğun antibiyotik ile tedavi uygulanıyor. Doktoru bir taraftaki iltihabın çok ilerleyip fournier gargnie ye ramak kala müdehale edildiğini söyledi. Enfeksiyon durumu devam ediyor. Şimdi bu durumda risk durumu nedir ve nasıl bir uygulamanın faydalı olabileceği konusunda bilgi verirseniz çok sevinirim.
  Dr.Nizam KURTDERE
  Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla hastaya gerekli müdahaleler ve uygun tedavi yapılıyor, Bu tür infeksyonlu yaralar riskli olmakla birlikte uygun tedaviden iyi sonuç alınıyor. Burada diyabet, tansiyon, kalp hastalıkları ve ileri yaş gibi vücut direncini düşüren yandaş hastalıkların olması riski arttırabilir.

 28. Erhan k

  Slm hocam benim popo kenarlarinda apseler cikiyo 30 yasndaym 2 sene once akne tedavisi icn roac kullandim yuz ve sirt icin sonrasinda popo ve kalca kismnda ciban apesler olusuyo bazilari uc veriyo bazilari vermiyo kan cibani gibi halsizlik terleme oluyo bazilari aci veriyo hocam cok muzdaripim lutfen cvp
  Dr.Nizam KURTDERE
  Bu abseleşmelerin özel bir tedavisi yok daha az çıkması için laserle epilasyon olun kıl kökleri olmayınca abse oluşumu azalabilir. Bunun dışında abseler oluşunca ayrıca abse tedavisi gerekir.

 29. Serkan s.

  Hocam merhaba bundan 2 yıl önce lazerle perianal fistül ameliyatı oldum son günlerde fistülün makat içi ağzında olduğunu düşündüğüm noktada şiddetli ağrı başladı sebebi ne olabilir acaba nüks mü yoksa farklı bir durum mudur o nokta için herhangi bir krem vs önerirmisiniz şimdiden çok teşekkürler iyiçalışmalar hocam…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İnfeksyon yada abseleşme ihtimali var ama anoskopla muayene ve gerekirse MR yapmadan teşhis koymak mümkün değil.

 30. Serkan

  Oncelikle iyi gunler dilerim ve mesajima yanit verirsenjn cok tesekur ederim ilk once cok basit bi agri olustu makat bolgesinde hafif kasinti vardi daha sonra agrı siddetlendi ver kasinti arttı buyuk abdest sırasında aglıycak hale geliyorum daha sonra intihao gibi sarımsı sıvı gelmeye basladi yaklasik 1 haftadir bubdurumdaym cevremdeki insanlsrdan utandigim cekindigim icin soyleyemiyorum hastaligim ne olabilir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetlerin anal fissür gibi görünüyor, kesin tanı için muayene etmek lazım. Muayene olmaktan çekinecek bir durum yok.

 31. Bende 3guundur anal apse var.ayrica kanamada var.ne yapmalıyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal abse varsa cerrahi olarak boşaltılıp temizlenmesi lazım, kanama için muayene ve gerekirse bazı tetkikler yapılmalı.

 32. MUHASEBE

  hocam bende bazen dışkılamadan 2-3 saat sonra kahverengi akıntı oluyor iç çamaşırımda ama ağrı kaşıntı vs olmuyo sebebi neler olabilir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Fistül olabilir, tanı koymak için muayene etmek lazım.

 33. Hocam ben 46 gün önce normal doğum yaptım doğumum çok zor geçti ve o günden beri makatim çok ağrıyor biz hemoroid dedik doğum sonrası 3 tane küçük meme çıkmıştı zamanla gitti onlar ama ağrı hiç geçmedi gittikçe ağrılarım artıyor ilaç kulaniyorum geçmiyor bitki deniyorum geçmiyor ağrıdan duramaz hale geldim gece yarısı acile kaldırıyorlr artık. En son bugün özel bi hastaneye gitim doktor catlamiş dedi anal fissur ameliyat onerdi sizce yapmalıyım bebekigm daha çok küçük
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz belirtiler anal fissür hastalığına uyuyor,kronikleştiği için kremlerle iyileşmesi pek mümkün görünmüyor. Ben bu durumda ameliyat yerine botulinum enjeksiyonu tercih ediyorum. https://www.nizamkurtdere.com adresinden anal fissür ve tedavisi ile ilgili ayrıntılı bilgilere bakabilirsiniz. Yalnız fistül değil fissür hastalığına bakın.

 34. Anonim

  Hocam merhaba pazartesi acile gittim makat ve kuyruk sokumu arasında yumurta buyuklugunde şişlik vardı makat apsesi dediler ve cerrahi müdahale yaptılar 3 gündür pasumana gidiyorum aynı yere titreme vücudum şişiyor karnım kabızlık ve agrı var dedim tekrar uyuşturup baktılar birtane daha var dediler onuda temizlediler temizlerken orda başka birşey var dediler kendi aralarında acil anal mr cektir yarın dediler korktum hocam ne olabilir neden öyle dediler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal abseye sebep olan bazı başka hastalıklar var, mesela crohn hastalığı gibi, bu ve benzeri durumları araştırmak veya absenin yukarı ve yaygın olup olmadığını anlamak için perianal MR çektiriyoruz.

 35. Çok Değerli Hocam,Anal Fistül Hastalığı İçin 8-10 yıl süreçten sonra Kansere Çevirir deniliyor.! Bu Doğrumudur Acaba? Çok Teşekkür Ederim..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fistül hastalığının kanserle direkt bir ilişkisi yok. 10 yıl sonra kansere çevirir sözü doğru değil.

  1. Değerli Vaktinizden Zaman Ayırdınız Hocam ,Çok Teşekkür Ederim..

 36. Hocam fistül hastalığı bulaşicimidir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yok bulaşıcı değil.

 37. Serdar Berrak

  Hocam merhaba.bundan yaklasik 1.5 sene anal fissur ameliyati oldum. 6 ay kadar once de tromboze hemoroid ameliyati oldum. Bu sure icerisinde surekli olarak az da olsa akintilarim oldu ama biraz da korkudan muayene olmadim. Son bir haftadir ishalim ve buna bagli olarak hem makat cevresinde sislikler var hem de akintilarim çok artti. Su an ciddi agrilarim var yurume ve oturmada ve de tuvalete cikmada zorlaniyorum. Muayene olacagim ama tekrar ameliyat olmak korkutuyor acikcasi. Sizin de fikrinizi alabilir miyim? Tesekkurler saygilar.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Öncelikle sizi ameliyat eden doktorunuza kontrol olmanızda fayda var, çünkü durumu en iyi o biliyor. Bahsettiğiniz şikayetlere bakarak bir yorum yapmak doğru olmaz.

  1. Anonim

   Allahrazı olsun hocam

 38. Isimsiz

  Hocam 10 yil once hamilelimde ikitane sikil olusmustu anlamadim temizlik yaparken kestim onlari yanlislikla kanadi gecti 3 senedir kabizlik siskinli sekiyorum makakatimda halka seklinde sertlik var arada agri yapiyo kolonoskobi yaptirdim temiz cikti basur memesi bise yok ne oldunu bilmiyorum ikitane sivilceye benzer beyaz bise var tekrar doktora gitmek istemiyorum ne yapmam gerekiyo 10 yilda bikere gittim doktora bana yardimci olurmusunuz sivilce ve kasinti oluyo
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anlattığınız şikayetlere bakarak kesin tanı koymak mümkün değil, muayene etmek lazım. Muayene olmaktan çekinmeyin.

 39. Emre Türker

  Sayın Hocam,

  Ben Akademisyenim ve Yaklaşık 1,5 yıldır makat bölgemden akıntı ve kötü koku gelmekteydi. Geçenlerde özel bir hastahane de muayene olduğumda perianal fistül teşhisi konuldu. Bana sizinde sitenizde belirttiğiniz 3 yöntem’den bahsedildi. Birinci yöntem olarak klasik oyma metodundan söz edildi ve tavsiye edilmedi. İkinci yöntem olarak lazer yöntemi söylenildi fakat yine tarafıma çok efektif bir yöntem olmadığı lazer yönteminden sonra tekrarlama vakasının çok olduğu belirtildi. Üçüncü yöntem olarak da seton uygulamsından söz edildi. Tavsiye edilen yöntemde buydu fakat birkaç seans gelmem gerektiği ve yaklaşık 1,5-2 ayda bir operasyon geçirmem gerektiği ifade edildi. Ayrıca belden uyuşturulacağım da belirtilince bende bu kadar sıklıkla operasyon geçirmeyi ve anestezi almayı istememem dolayısıyla düşünmeye başladım. Size sorum şu: Ameliyatsız Fistül tedavisinde başarı oranınız nedir? Tekrarlanan vaka oranı kaçtır? Lokal Anesteziyi belden mi yapıyorsunuz? Yoksa iğne veya maske yöntemiyle mi gerçekleştiriyorsunuz? Geçmişte geçirdiğim ameliyattan kalma bazı korkularım var. O yüzden bunları soruyorum. Son olarak da İstanbul dışında ikamet etmekteyim. Taktir edersiniz ki kendimi maddi açıdan ayarlamam gerekiyor İstanbul’a gelmek için. Bu yüzden ortalama olarak ameliyatsız fistül tedavisinin maliyeti nedir? İlginiz için şimdiden teşekkür eder, saygılarımı sunarım.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fistülün 4 tipi var ve tedavi yöntemi ona göre değişiyor,sizin bahsettiğiniz yöntemler en zor ve ameliyat edilemeyen fistüllere (trans sfinkterik fistül) uygulanıyor. Setonda başarı orano % 60 cıvarında Laser yöntemi yeni bir uygulama ve uzun vadeli sonuçlarını henüz tam bilmiyoruz.Seton yönteminde fistülden silikon ip geçiriliyor ve belli aralıklarla ip sıkılaştırılıyor.İlk müdahaleden sonrakiler için anestezi gerekmiyor.

 40. Hocam merhaba bende anal apse vardı onu boşalttıktan sonra mr çekildi anal fistül oluştuğu saptandı 3.5 mm olduğu yazıyordu doktor bey ameliyat dedi ama daha küçük dedi benimde bu sene sınavım var haziran ayında haziran ayna kadar ertelesem bi sorun oluşturur mu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal abse cerrahi tedaviden sonra hastaların % 50-60 ı tamamen iyileşir, geri kalanında fistül gelişir. Ameliyat bir kaç ay ertelenirse absenin tekrarlama ihtimali dışında çok ciddi bir sorun olmaz.

 41. Nesrin

  hocam mkerhaba,

  17 aylık oğlum var 2 aylıkken perianal apse nüksetti.doktorumuz cerrahi olarak boşalttı.fakat fistül gelişti. küçük sivilce gibi şişip boşalıyor kendiliğinden.hala bu şekilde arada oluyor.batikon sürüyorum.doktorumuz 1,5 yaşına kadar geçmezse ameliyat ederiz dedi.çocuklarda kendiliğinden iyileşme daha sık görülüyor dedi. sizce ne yapmalıyım 1 ay kaldı 1,5 yaşının dolmasına.2 yaşını beklesem mi diyorum geç kalmış olur muyum hocam? internette araştırma yapınca umudum tükendi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  O yaştaki hastalara çocuk cerrahisi bakıyor. Kapanma olmazsa ameliyat gerekir, fistülün tipine göre ameliyat yöntemi değişiyor. Konunun uzmanı ile görüşüp önerilerini uygulamanız lazım.

 42. Ahmet

  Hocam tuvaletimi yaptığım zamanlarda bi kanamam oluyo daha öncede bağsur olmuştum meme yapmıştı iki üç günde geçmişti şimdi ise biraz iç tarafta memeye benzer bir çıkıntı var tuvaletimi ilk yanma sonrası rahat bir şekilde yapıyorum yırtık olabilir dediler ama araştırdığım kadarıyla yırtık denilen şey fistül olarak adlandırılıyor lakin yorumlarda okuduğum hiçbir sıkıntı bende yok. Doktora hemen gitmekte istemiyorum açıkçası. Daha önce farklı konularda yanlış müdahaleden sıkıntı çekmişliğim var. Nedir ne yapmalıyım sizce bi yol gösterirseniz sevinirim .
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Öncelikle anoskopla muayene ve kesin teşhis koymak lazım ona göre de bir tedavi yöntemi seçilebilir. Geciktirirseniz hastalığınız ilerler ve tedavisi zorlaşır.

 43. Omer

  Hocam merhaba. Bende de analı apse vardı. Ameliyat oldum. Ameliyat sonrası yara kapandı. Bir sene olmadan tekrar apse oluştu. Tekrar ameliyat oldum. Yine apseyi aldılar. Sonra yara kapandı. Bir müddet sonra iç taraftan akıntı olmaya başladı. Ara ara geliyor. 4 yıl oldu. 3. Ameliyatı son kez yapmak istiyorum. Ne yapmalıyım.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal abse cerrahi olarak temizlendiğinde %50 oranında iyileşir, geri kalan hastalarda fistül gelişimi olur ve bunu fistülün tipine göre cerrahi girişimle tedavi ederiz. Sizde de fistül gelişmiş gibi görünüyor,muayene ve gerekli tetkiklerden sonra tedavi yöntemi seçilebilir.

 44. Alptekin dalkir

  Hocam size daha oncede yazmistim,ben amerikada yasiyorum,bir anal apse problemi ile burada dr a gittim ve apse oldugunu drenaj yapacagini soyledi ve anal fistulumun oldugunu soyledi,bu dr bir colo rectal cerrahiydi,drenaj sonrasi antibiotik ted yapti ve 3 hafta sonrada gel anal fistul amlyti yapmasi gerektigini ama cok da acelesi olmadigini belirtti bunun ustune bir baska dr fikri de almak icin buradaki universite hastanesi colorectal cerrahi bolum baskani prof dr a gittim bu esnada 1ay daha sure gecti,dun gittigimde prof dr yaptigi muayene sonucu akinti olup olmadigini sordu,bende agrida akintida yok dedim,sonra dr fistulu goremedigini ve suan ameliyat gerek olmadigini soyledi,benim de iyice kafam karisti,acaba bu fistulun agzi duzeldide icerde devam ediyor olabilirmi?prof dr bekle tekrar agri sizi olursa bana gel dedi,ne yapmaliyim?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Cerrahi olarak drene edilip temizlenen anal abselerin yaklaşık yarısı tamamen iyileşebilir, kalan yarısı da anal fistül hastalığına dönüşür.Senin durumunda şaşılalak bir şey yok abse iyileşmiş ve kapanmış, beklemek lazım henüz fistüle dönüşüp dönüşmediği belli değil, bu arada fistülün iç ağzı kapanmış olabilir. Kapanmamış veya tekrar açılırsa iltihaplanıp akıntı yapar veya abseleşir, o zaman müdahale edilir. ada şimdiki durumu anlamak için İV kontrastlı perianal MR çekilebilir.

 45. turan gedik

  hocam 2 veya 3 tane hastaneye gittim dr bana dedi fistül var dedi hocam çok korkuyorum risklimi beni aydınnatırmısınız
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Alçak yerleşimli fistüllerde tedavi başarısı çok yüksek, komplike fistüllerde bazı sorunlar yaşanabilir, ayrıntılı bir muayene ve ona göre tedavi planlanması lazım.

 46. Alpaslan

  Hocam merhaba bir şey sormak istiyorum. Fistül operasyonu geçirdim basit bir fistül olduğu soylendi. Bugün 3. hafta bitti değişen hic bir sey yok. İltihap ayni ilk gun ne kadarsa bugunde o kadar. Ağrı ilk gün neyse bugunde o kadar. Bu normal midir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hangi yöntemle ameliyat edildiğini bilmiyoruz, ancak yara tamamen kapanıp iyileşince değerlendirmek lazım. Bazen geç iyileşebilir. Akıntısı kesilmezse nüks yönünden kontrol gerekir.

  1. Korhan

   Peki hocam ne kadar sürede kesilmesi gerekir akıntının? Yani bu kesin nüks etti demek icin.

 47. /funda

  Hocam merhaba benim oglum 9yasinda gecen yıl perianal apse drenaji oldu yara acik birakildi 3ay once karsida fistul oldu.1.5ay onceameliyat oldu fakat ameliyat uarasi gecti gecen yilki apse yarasindan iltihap geliyor kapanip aciliyor cok endiseliyim bu yaranin kapanmamasi neden olur.kolonoskopi endoskopi immun tetkikler yapildi temiz bilgilendirirseniz sevinirim anestezi altinda bakmak istiyolar cocugum cok korkuyo artik bi yol gosterirseniz cok sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Abse yarasından akıntı geliyorsa abse fistüle dönüşmüş demektir ve gerekli tetkiklerin yapılması lazım. Muayene ve perianal MR bilgi verebilir.9 yaşında bu hastalığın görülmesi buna sebep olabilecek barsak ve anal kanal hastalıkları yönünden de araştırma gerekir. Üniversite hastanesinde konuyla ilgilenen çocuk cerrahisi tarafından takip edilmesi lazım.

 48. Bulent

  Merhaba hocam ben anal fistül ameliyatı oldum. Basit bir fistül olduğu soylendi.sfinkter kaskaria her hangi bir şey olmadığını söyledi.2 hafta ve akıntı devam edio. Sadece renginde değişme var ve gelen bir kac damla kan durdu. Gunde 5 damla su kadar gelio. Sorum şu anal bölgeye steril gazli bez bırakmam soylendi bu bez orda yaraya degdinde sorun olmaz mi. Birakmak yoksa dahami uygundur. Goremedigim icin acaba dikiş varmidir o bolgede. Yara iyilesmesi icin daha ne kadae beklemek lazim tsk sayin hocam.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal bölge ameliyatlarında dikiş genellikle atılmaz çünkü yarayı temiz tutmak mümkün değil.Tuvalet nedeniyle mutlaka iltihaplanır ve iltihaplı yara olarak iyileşir.Onun için günde 2 defa sıcak su oturma banyosu (suya batticon konursa daha iyi olur)ile yara temizlenir, sonrasında krem sürülebilir ve gazlı bez konabilir.

 49. Ayça

  Hocam bu fistül için sormayi unuttum sey iyilesme suresi ne kadar sürer? Tsk ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yaranın derinliğine göre 3-4 hafta veya biraz daha fazla sürebilir.

  1. Ayça

   Hocam bu sırada rectoderm veya başka bir krem kullanmaya gerek varmı? Akinti 1 hafta olmasina ragmen devam edio normalmidir?
   Op.Dr.Nizam KURTDERE
   Daha önce Botulinum enjeksiyonu olduğunuz için rectoderm kullanmanıza gerek yok,günde 2 defa sıcak su oturma banyosu ile iyi temizlenmesi yeterli olur.Dışarda açık yara varsa furacin krem kullanılabilir.

 50. Ayça

  Merhaba hocam anal fissür teşhisi ile Botulinum enjeksiyonu oldum her sey yolunda giderken fissür un büyük bir bölümü iyi olmuştu. Ama fissür un geri kalaninda abse olustu o da fistule dönüştü yani fissur zemininde fistül olduğu soylendi. Fistül ameliyati oldum ayrica fissür zemininin de kazindigi soylendi bu tam ne demek oluyor aciklarmisiniz.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Fissür yarasının zemininde kronik iltikap ve granülasyondokusu kazınıp temizlenir bu da yaranın kolay iyileşmesine yardımcı olur.

  1. Ayça

   Çok teşekkür ederim hocam. Allah razi olsun sizden. Iyi gunler dilerim.

  2. Ayça

   Birde hocam iyileşme seyri nasil olur. Ne kadar sürede gecer.

 51. Merhabalar hocam 2 yıl önce bende anal fissür oluştu doktora gittim kolonoskopi yapıldı çatlak var denildi ameliyat olmam gerektiğini söyledi doktor olmadım nitrogiliserinli bir krem aldım kullandım iyi geldi ağrılarım bitti ve kabız olmamaya çalışıyorum bir süre sonra makat deliğinin hemen alt kenarında bir delik açıldı büyük abdestini yaparken ordan sızıntı oluyor sonra kuyruk sokumuna doğru bölgede bi apse uzantısı oldu kendiliğinden patladı bütün iltahap boşaldı geçti şimdi iyiyim ama makatin hemen etrafında alt kısımdaki delik duruyor tuvaletimi yapınca ordan sızıntı oluyor ama ağrı yada iltahap yok ‘ne yapabilirim bağırsak kanserine dönüşürmü. Teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz şikayet anal fistül gibi görünüyor,muayene ve gerekirse MR ile kesin tanı koyup ona göre tedavi edilmesi lazım.

  1. Tésekkürler hocam ama beni rahatsız etmiyor sadece tuvalete çıktığımda sızıntı oluyor ağrı yok iltihap akmıyor tedavi edilmese kolon kanserine çevirimi bunu merak ediyorum lütfen bilgi verirmisiniz
   Op.Dr.Nizam KURTDERE
   Anal fistül iltihabi bir hastalık ve kansere dönüşmez.

   1. Çok sağolun hocam allah razı olsun

 52. ORHAN KUTLUCA

  Merhaba Sayın Hocam;
  Uzun yıllardır ara ara devam eden rahatsızlığım için 9.11.2017 ilaçlı MR sonucu aldım TANI(ICD-10) K60.5 ANOREKTAL FİSTÜL <<Perianal bölgede iç ve dış ağzı saat 6 hizasında 1 cm'lik alanı etkileyen intersfinkterik yerleşimli fistül traktı ile uyumlu görünüm izlenmektedir. diğer değerler normal.

  SORUM ŞU: Doktorum tarafından -fistül küçük olduğu söylendi vakit geçirmeden amelyat tavsiye edildildi. Bilinen komplikasyonları göze alamadığım için ilaç tedavisi veya ameliyat haricinde botulinum enjeksiyonu veya lazer veya başkaca bir tedavi yöntemi araştırmayı düşünüyorum. Doğrumu düşünüyorum karar veremiyorum SİZİN TAVSİYE VE ÖNERİNİZİ ALABİLİRMİYİM. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM VAKTİNİZİ ALDIĞIM İÇİN.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fistül hastalığında ilaç yada Botulinum enjeksiyonu gibi bir tedavi yok,(Botulinum enjeksiyonu anal fissür için kullanılıyor).Fistülün tipine göre ameliyat veya başka girişimsel yöntemler kullanılıyor,muayeneden sonra kesin karar vermek lazım ama sizin fistül MR sonucuna göre alçak yerleşimli ve ameliyat edilebilir düzeyde görünüyor.

 53. Alptekin dalkir

  Merhaba hocam ben size amerikadan yaziyorum,cok ciddi agrilarim vardi ve dr a gittim genel cerrah bakti inceledi anal fistul dedi ve iltihap birikmis fakat aciklik yok dedi ve mudahale ile delik actigini soyledi simdi 2antibiotik verdi ve 3 hafta ilaci ictikten sonra,baska,bu alanda uzman olan diger rectal surgeoun un ameliyat yapmasini onerdi,ameliyatsiz gecmez tekrar nukseder dedi,siz ne diyorusunuz ameliyat sonrasi risklerinden korkuyorum.ayni olay 2yil oncede olmustu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal abse tedaviden sonra yaklaşık % 50 civarında anal fistüle dönüşür,Perianal MR çekilip fistülün tipi tesbit edilip ona göre uygun cerrahi veya girişimsel tedavi yöntemi uygulanır.Alçak yerleşimli fistüllerdde risk yok ancak yüksek yerleşimli komplike fistüller risk taşır ve ona göre tedavi yöntemleri uygulanır.

  1. Alptekin dalkir

   Hocam texas ta dallas ta onerebileceginiz bir hekim varmi?
   Op.Dr.Nizam KURTDERE
   Bilgim yok maalesef.

 54. Nurettin

  Merhaba hocm bn 5 sene once ameliyat oldm fustul ameliyatı ameliyat tan 2 sene sonra yine acildi intihp geliyr 2 gundurde oksurnce cok agri oluyr ne onerirsnz şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Nüks etmiş fistüllerin tedavisi bazen sıkıntılı olabiliyor,muayene ve gerekirse anal MR çekilip ona göre uygun tedavi seçeneğine karar verilebilir.

 55. Ersın kaya

  Hocam ben okmeydanı egıtımde amalıyat oldum 54 dıkıs attılar ıkıgun sonra tekrarladı hastalıgım 13 senedır hala akıntım var patolojı sonucu dev ıltahap kutlesı dedıler cok antıbıyotık kullandım bı bıtmedı ıltahap tır soforlugu yapıyorum cok sıkıntı cekıyorum benımkı anal fustul hocam bı care ne olur hangı hastaneye gıttıysem bızlık degıl ve kım amelıyat ettıyse onagıt sen buyuk amelıyat gecırmısın dıyolar
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Üniversite hastanelerinde bu konuyla ilgilenen hocalardan birisine başvurup gerekli araştırmaları yaptırman lazım.

 56. Arif ERDEM

  45 gün önce konya meram tıp fak.perinal fikstül ameliyatı oldum kronikleşme olduğu için seton uygulaması yapılmış 21güne bir kontrole gidiyorum ama çok aşırı derece acı ve ağrım var oturup kalkarken zorlanıyorum.gunde 3 tane ağrı kesici kullanmama rağmen ağrılarım dinmiyor ne yapmalıyım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Normalde biraz ağrı olur ama o kadar şiddetli olmaması lazım,doktorunuzla görüşmenizde fayda var.

 57. Anonim

  Iyi gunler hocam kizim 5yasinda kakasini yaparken kan geliyo cehrahiye goturdum anal fusul var dedi evde kiram verdi uygula dedi korkulcak bisey yoktur dimi hocam baska bi hekimede gosteriyimmi
  Dr.Nizam Kurtdere
  Tanı fissür ise büyük ihtimalle kremlerle geçer,geçmezse çocuk cerrahisine görünmesi lazım.

 58. Hatice

  Merhaba hocam ben 7gün önce ameliyatla muayene oldum ve bana makatta apse oldugunu fakat zaten apsenin patladıgını ve tam nerden geldigini bulamadıklarını ve bu yuzden de mr cekilmem gerektigini soyledi doktor mr 15 gun sonra cekilicem fakat hala akıntım ve batma var neden olabilir acaba tesekkur ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Abse içinden irin akıntısı bir süre daha devam eder,şikayetinizin olması beklenen bir durum MR dan sonra kalıcı tedavi yöntemine karar verilecektir.

 59. UtananKadın

  Merhaba hocam. Ben 1 yıl önce makat dışında küçük 2 tane et parçası oluştuğunu fark ettim ve pek önemsemedim. Şimdi ise o et parçaları biraz büyümüş ve internette araştırdığım kadarıyla makat içinde makat çatlağına benzeyen bir yara oluşmuş. Bitkisel yollarla tedavi edilebilir mi? Edilmezse hangi bölüme gitmem gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tanı için mutlaka iyi bir muayene gerekli bunun için proktoloji veya anal bölge hastalıkları ile ilgilenen cerrahi uzmanına görünebilirsiniz.

 60. Anonim

  Hocam ben 1 sene once doktora gittim sancilibir agrim vardi doktor bakim parmak kontrolu yapmadan anal fusur catlak var dedi krem verdi agrim gecti ama arada buyuk abdestimden sonra bi kac damla kan geliyo en son.baska bi doktora gittim daha bakmadan kontrol etmeden kolonoskopi verdi ne uapmaliyim sizce ceveplarsaniz sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makattan kırmızı kan geliyorsa önce görerek sonra tuşe ve ardından anoskopla muayene yapılır ve hastaların büyük çoğunluğunda tanı konur,bu muayenelerden sonra tanı konamayan hastalara rectosigmoidoskopi veya kolonoskopi yapmak gerekir.

 61. MALi

  Hocam 2 gün önce makat çatlağından dolayı botulinum enjeksiyonu yapıldı , işlem sırasında doktor içerde apse olduğunu fakat apseyi temizlediğini söyledi , antibiyotik tedavisine başladık , bir hafta sonra mr çekilmesi gerektiğini söyledi , ara ara ateşim yükseliyor bu apseden kaynkalımıdır , apsenin tedavisi nasıldır , tekrAr ameliyat olmam gereklimi , bu apse neden oluşur , birde makat çevremde batmalar oluyor ne zaman tam iyileşme sağlanır. Teşekkür ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ara ara ateş yükselmesi apseden kaynaklı olabilir,www.nizamkurtdere.com da apse ve fistül ile ilgili ayrıntılı bilgilere bakabilirsiniz.

 62. Feyza

  Merhaba hocam. Ben 3.5 ay önce doğum yaptım doğumda makat çatlağı ve 2 tane çok küçük bagsur oluşmuş. Geçen hafta devlet hastanesinde doktora gittiğimde doktor emzirdigim için sana hic birşey yapamam dedi makat çatlağı biraz sertleşmiş dedi ve sadece fito diye bir merhem verdi günde iki kez onu kullanıyorum. Sıcak suya da otur dedi ama malum bebegimden ötürü pek mümkün olmuyor. Bu merhem iyi gelir mi ya da ne yapmam lazim bu durumun geçmesi için lütfen yardımcı olur musunuz.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Emziren annelere mümkün olduğunca ilaç kullanmasını tavsiye etmiyoruz ancak anal fissür şikayetleri ve hastalığın durumuna göre botulinum enjeksiyonu emzirmeyi 2-3 gün kesip uygulayabiliyoruz.

 63. Srkn

  3 ay önce ameliyat oldum makatta memeler vardı doktor memeleri kesti.yaralar iyileşti fakat ağrılar geçmedi başka bir doktora göründüm darlık oluşmuş dedi ve iç kısımda yırtık var dedi.dikisin arasından iltahap oluşmuş iç kısıma doğru uzanıp kanal şeklinde 2 cm içerde iltihaplı bir bölge oluştu iyice büyümeye başladı antibiyotik kullanıyorum küçülüyor biraz zaman geçince tekrar büyüyor ağrısı çok oluyor ne yapmam gerekir yardımcı olurmusunuz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Üniversite hastanelerinde proktoloji ile ilgilenen hocalara muayene olmanda fayda var.

 64. Sumeanonim

  Hocam eşime iki başlı meme fistul tanisi konuldu endoraktal mr istendi mr cekilmeden ameliyat yapamam dedi bu iki tane olmasi kötü bir hastalik habercisimi mr neden istemis olabilir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Fistül traktının kaslarla ilişkisi ve içerde nereye açıldığını görmek için MR gerekli.

 65. Sume

  Hocam iki basli meme fistulu olusmus dedi üniversite doktoru endoraktal mr verdi acaba ameliyatla tedavi edilirmi iki tane olmasi sorun yaratirmi emardan sonra ameliyat dedi bu kotu bir hastaligin habercisi olabilirmi teşekkürederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fistül ameliyatında fistül traktının kaslarla ilişkisi önemli,kasları kesmeden ameliyat yapılabilenlerden daha iyi sonuç alınır.

 66. Murat turan

  Hocam merhabalar anal fistul tanisi ile ameliyat oldum.Ameliyattan sonra doktor fistul kanali bagirsaga uzanmiyor ic agiz yok dedi.Kafam allak bullak oldu.ne yapmaliyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene etmeden yorum yapmam zor ancak,iç ağız bazen iyice daralır ve görülmez veya kapanmış olabilir.

 67. Anonim

  Hocam merhabalar. 2senedir makat bölgesinde kanamam ve iltihaplanma söz konusuydu. Her doktor farklı birşey dedi ki sonunda fistül teşhisi konuldu. Ameliyat diyorlar hocam ve ben henüz 17 yaşındayım. Malum korku var üzerimde sizce ne yapmalıyım daha kaliteli doktorlara mı başvurmalıyım iyice yoksa ameliyatı olmalı mıyım?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Teşhis anal fistül ise tedavisi için ameliyat gerekli,konunun uzmanı ile görüştüyseniz ameliyat olabilirsiniz.

 68. Anonım

  Hocam 4 yıl once doktora gittim anal fistül teşhisi kondu amaliyat önerdi olmadım 1 haftadır karnımda doluluk var b.abdestımi yapmakta zorlanıyorum sankı karnımın içine bişey oturmuş gitmek bilmıyor buna bağlı olarak yemek yıyemıyorum . Teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz fistül ile alakalı değil gibi görünüyor,kalın barsakla ilgli olabilir,teşhis için hastaneye başvurun gerekli tetkiklerin yapılması lazım.

 69. HKNDYMZ

  Hocam merhaba. Yaklaşık 2.5 ay önce anal fistül ameliyatı oldum. Ameliyattan önce şişlik var ama akıntı yoktu. Şimdi ise 2.5 ay geçmesine rağmen hala bazen sarımsı bazen ise kan olarak akıntı geliyor ve buda o bölgede kaşıntı ve kızarıklık yapıyor. Bu akıntı ne zamana kadar olması normaldir. Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hangi yöntemle ameliyat olduğuna bağlı klasik ameliyat ise iyileşmiş olması lazım,seton konduysa uzun sürebilir,doktoruna kontrol olmalısın.

 70. refai

  HOCAM KOLAY GELSİN AMCAM SONRADAN YÜRÜME ENGELLİ DEVLET HASTANESİNDE KIL DÖNMESİNDEN AMELİYAT OLDU.ANCAK SÜREKLİ İLTAHAP VE KAN GELİYOR İDİ MAKAT KISMINDAN
  SONRADAN TESHİSE FİSTÜL KONULDU YAKLAŞIK OLARAK 15 AYDAN BERİ TEDAVİ GÖRÜYOR SONUÇ SÜREKLİ ATEŞ VE TİTREME GELİYOR.
  BUNUNLA İLGİLİ BİZE BİR YOL GÖSTERİRMİSİNİZ NE YAPMALIYIZ NEREYE GİTMELİYİZ.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Üniversite hastanelerinde proktoloji ile ilgilenen hocalarla görüşebilirsiniz,komplike fistüllerde bu tür sorunlar olabiliyor.

 71. selahattın

  merhaba hocam bnmde babama anal fıstul dendı devlet hastanesı bı teshısı koydu ve fakulte hast.gıtmemızı onerdı… ama amelıyatta da b.abdestı kacırma ıhtımalınden bahsettı…sızce ne yapmalıyızz…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fistül tractı büyük abdest tutasını sağlayan kasların üstünden dolaşıyorsa kaslar kesilerek ameliyat edilemez aksi takdirde büyük tuvaletini tutamaz,bu durumda seton yöntemini tercih etmek lazım.

 72. Anonim

  Merhaba hocam doktor basit fistul var dedi ancak arastrma hastanesinde ameliyat ol dedi ve ameliyati askerligin son zamanlarinda olsam (8ay sonra)sorun olurmu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hastalık zamanla başka yollar açabilir ve abse yapabilir,bu riski alırsanız bekleyebilirsiniz.

  1. Anonim

   benim 2 haftadır belirti yaptı devlet hastanesine gittim fistul dedi emar cekildi akıntı yok sadece bacagımı agrıtıyor oturunca ve bu ameliyattan sonra kasları kestikten sonra tuvaletini tutamama riskki kalıcımı zamnla gecicekmi hocam ??
   Op.Dr.Nizam KURTDERE
   Anal fistül ameliyatından sonra tuvaletini tutamama riski yüksek yerleşimli komplike fistüllerde olur diğerlerinde olmaz.Zaten öyle bir risk varsa başka yöntemler tercih ediliyor,ameliyat sonrası böyle bir durum gelişirse kalıcı olabilir.

 73. gökhan

  merhaba hocam ben devlet hastanesnde doktora gttım fıstul var dedı özele gıttım akut fıssur dedı sasrdım hangısıne ınanmalıyımm???
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Fistül ve fissür iki farklı hastalık muhtemelen yanlış anlaşılma olmuştur,çünkü muayene ile kolay ayrılabilir.

 74. barış tan

  Merhaba hocam, ben 1 senedir makat agrısı çekmekteyim hastahaneye gittim apse var deyip ameliyat yaptılar ama ameliyattan hemen sonra doktor iç taraftada var deyip mr çektirdi .mr sonucunda iç taraftada sorun var dedi.şuan ise b.abdesti tutan kasları iple eritcez ameliyat yapcaz dediler 6 hafta sürüyormuş kası eritmek sizce ne yapmalyım başka bir ameliyat mümkün mü ?
  Sürekli akıntı da var
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetlerinizden hastalığınızın perianal yüksek yerleşimli fistül olduğu anlaşılıyor,bunun tedavisi size önerdikleri gibi seton yöntemi ve 6 hafta yada daha uzun sürebilir.Laser yöntemi ile tedavi son zamanlarda uygulanıyor,ancak uzun dönemli takipleri henüz yok

 75. Ahmet levent

  Hocam yazılarınızdan ve genel araştırmalarımdan anladığım kadarıyla bende anal apse oluşmuş.B una benzer bir oluşum sanırım bir yıl öncede oluşmuştu kremle şişlik söndü ve hiç bir akıntı yada cerahat boşalması olmadan düzeldi.Şimdi aynı bölgede tekrar oluştu şişlik sertlik kızarıklık mevcut oturup kalkarken zorlanma halsizlik ilk başta ısıtma titremesi vardı yaklaşık 3 gündür fucidin merhem kullanıyorum devam edeyim mi mutlak cerrahi bir müdehale mi gerekiyor
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tekrarlayan anal abse muhtemelen anal fistül ile birlikte olur,muayene ile cerrahi olarak temizlenmesi lazım,ayrıca sonradan fistül gelişme olasılığı %50 cıvarındadır.

 76. SÜLEYMAN YILMAZ

  MERHABA HOCAM BEN BİR YIL ÖNCE AMELİYAT OLDUM ÇATLAK VAR DEDİLER VE ŞİMMDİ AŞAĞI SARKAN Bİ MEME VAR DOKTOR FİSÜR OLUŞMUŞ DEDİ AMELİYAT OLMAN GEREK DEDİ. AMELİYAT OLDUGUM ZAMAN DIŞKI KAÇAR MI VEYA BICAKSIZ TEDAVİSİ VARMI
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür ameliyatı olduğun için tekrar ameliyat riskli olabilir,çünkü ameliyatta büyük abdest tutan iç kas kesiliyor,biz botulinum enjeksiyonu tedavisi uygulamayı tercih ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017