Hemanjiom Hastalığı Nedir?

Özellikle genç çiftlerin en mutlu olduğu anlardan biriside kurdukları yuvada dünyaya bir bebek getirmeleridir. Bazen bu mutluluk bebeklerde çıkan sağlık sorunları nedeniyle anne babaları endişeye sevketmektedir. O hastalıklardan biride yeni doğan bebeklerde görülen Hemanjiom hastalığıdır.  Halk arasında damar beni olarak bilinen hastalık damarları yumak haline gelmesi şeklidir. 6 Yaşına kadar kendiliğinden geçme ihtimali bulunan hemanjiom aksi durum olup, kaybolmak yerine büyüme sürecine girmektedir. Anne babaların bu konuda bilinçli olması ve çocuklarında hemanjiom olup, olmadığını ve durumunu sürekli kontrol altında tutmalılar.

Damar Beni

Hemanjiom Hangi Yaşlarda Görülür?
Yukardada belirtildiği gibi en riskli yaş grubu hiç şüphesiz yeni doğan bebeklerdir. Herhangi bir genetik yönü olmayan Hemanjiom ayrıca cinsiyet ayrımı olmaksızın kız ve erkek çocuklarında doğuştan ortaya çıkmaktadır.

6 Yaşına Kadar Kontrol Altında Tutulmalıdır!
Bebeklerde hemanjiom hastalığı olarakta bilinen damar beni 6 yaşına kadar kendiliğinden kaybolma ihtimali vardır. Bu ihtimal kadar birde hiç istemediğimiz büyüme riski bulunur. Aileler çocuklarını sürekli kontrol altında tutarak büyüme durumunu incelemeleri gerekir. Böylesi istenmeyen bir durum olduğunda müdahale edilmesi gerekir. Sakın ilaç, krem, bitkisel karışım vs ile zaman kaybetmeyiniz.

Hemanjiom Büyüme Sürecine Girerse Ne Olur?
Bu hastalığın en dikkat edilmesi gereken yönü ilerleme durumudur. 6 Yaşına kadar kaybolabileceğinden bahsettik, Kendiliğinden kaybolabileceği gibi bazı hemanjiomlarda herhangi bir büyüme durumu olmaz. Bu durumda herhangi bir risk teşkil etmez. Ama büyümeye başlaması durumunda ise yaşı ne olursa olsun mutlaka hemanjiom tedavisi konusunda donnaımlı ve tecrübeli bir sağlık merkezinde tedavisi yapılması gerektiğini unutmayın. Bir çok hastane ve sağlık merkezi hemanjiom tedavisine cesaret edemiyor.

Hemanjiom Tedavisi Nasıl Olur?
Türkiye’de özellikle Idea Klinik Hemanjiom Tedavi Merkezi tarafından geliştirilen iki yöntemle tüm hemanjiomların tedavisi yapılmakta olup, uygulanan yöntemler arasında varis hastalığının tedavisinde kullanılan Lazer ve Köpük yöntemi olmaktadır. Lazer cilt üzerinden yüksek ısı ile damar beni tahrip edilirken, Köpükle hemanjiom tedavisinde ise ilaç + hava karışımı elde edilen köpüğü çok ince bir enjektör yardımı ile hemanjiomlu damara vererek yok edilmesi sağlanır.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017