Makat kanamasının nedenleri;

Makattan kan gelmesi hastanın doktora başvurmasını sağlayan önemli belirtilerden biridir.Bunun hemoroid,fissür gibi hastalıklarla ilişkisi olabileceği gibi kalın barsak kanseri gibi ciddi sebepleri de olabilir.Bu nedenle makattan kan gelmesi durumunda muayene olmaktan çekinmemek gerekir.İngilterede yapılan bir araştırmada 1 yıllık periyod içerisinde erişkin insanların %10 nunda makatta kanama görüldüğü bildirilmiştir.

Gelen kan parlak kırmızı renkte ve birkaç damla veya peçeteye bulaşacak kadarsa kanamanın makata yakın bir yerden geldiği anlaşılır.Mide ve mideye yakın barsak kısmından olan kanamalarda kan sindirildiği için simsiyah renkte,erimiş zift gibi görünür ve bu kanamalar daha ciddi olabilir.Bu nedenle bu hastaların acil polikliniğe başvurmaları gerekir.

   Makat kanaması nasıl muayene edilir?

Öncelikle görerek,rectal tuşe (parmakla muayene) ve anoskopla muayene edilmelidir.Kanamanın sebebi bulunamazsa kolonoskopi yapılır.Kanama siyah renkte ise gastroskopi ve kan tetkiki gerekir.

  Makattan kan gelmesinin sık görülen sebepleri şunlardır;

-Hemoroid (basur);Parlak kırmızı renkte kanama,kaşıntı ve hafif yumuşak şişlik hissedilir.Ancak tromboze olursa ağrı görülür.

-Anal fissür (makat çatlağı);Parlak kırmızı renkte kanama ve tuvalet yaparken şiddetli ağrı olur.Hastalık kronikleşince ağrı tuvaletten sonra saatlerce sürebilir.

-Anal fistül;Makat kenarından kanla karışık iltihaplı akıntı olur.Abseleşme olursa şişlik ve ağrı olur.

-Barsak kanserleri;Erken evre barsak kanserlerinin tek belirtisi kanama olabilir,kan tuvaletle karışık veya ayrı olarak gelebilir.İleri evrelerde barsak tıkanması ve ağrı görülür.

-Divertikül;Barsak duvarında cep şeklinde bir oluşumdur,iç tarafında ülser olabilir buna bağlı az veya çok kanama yapabilir.

-Anjiodisplazi;Barsak duvarında bir damar anomalisidir,uzun süren kanamaya neden olabilir.

-İltihabi barsak hastalıkları;Kramp şeklinde karın ağrısı ve kanamaya sebep olabilirler.

  Az sıklıkla makat kanamasına sebep olan hastalıklar;

-Kan sulandırıcı ilaç kullanımı kontrolsuz olursa barsak duvarından kan sızıntısına neden olur.

-İnflamatuar barsak hastalıkları (ülseratif kolit,crohn hastalığı);Barsak duvarında ülser ve kolay yaralanmaya sebep olurlar.

-Barsak polipleri (barsakta et beni şeklinde lezyonlar);Yüzeylerinde sıyrıklar ve erozyonlar olur.

-Cinsel yolla bulaşan hastalıklar.

Yukarıda görüldüğü gibi makattan kanamaya sebep olan çok sayıda hastalık bulunmaktadır,bunların bir kısmı hayati önemde ciddi hastalıklardır.Bu nedenle  hastaların zaman kaybetmeden konunun uzmanına görünmeleri ve muayeneden kaçınmamaları gerekir.Kendi kendine tanı koymaya çalışmaları hastalığın ilerlemesine ve telafisi güç sonuçlara neden olabilir.

http://www.basurklinigi.com/makat-kanamasi/
http://www.makatcatlagi.net/makat-kanamasi

Makat kanaması neden olur ? için 3 yorum yapılmış


ahmet
8 Aralık 2015

hocam
benim makatta dışkı deliğinin 2 cm üstünde bi delik var iltahap akıp duruyor. temizleyince kan da akıyor 15 yaşındayım. kıl dönmesini araştırdım ancak ona benzemediğini düşünüyorum çünlü ne ağrı yapıyor nede bir şişlik var.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetin anal fistül hastalığı na uyuyor,muayene ile kesin teşhis koymak lazım.

Melek
9 Eylül 2016

Hocam 18 yasndayim bugun makattan kan geldi.acik renkteydi sizce nedeni ne olabilir
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Muayene etmeden sebebini söylemek zor,ancak devam ederse anoskopla muayene gerekir.

Şule
29 Mayıs 2017

Ben 22 yaşindayım bu gün tuvaletimi yaptım klozette kan gördüm. Tekrar ıkındım bu sefer kan damladi açık kırmızı renkte. Ve çok korkuyorum. Acaba bunun nedeni oruçluyum fazla sıvı tüketmediğimden olabilirmi. Lütfen dönüş yaparsaniz sevinirim
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Makattan kanamanın oruçla ilgisi yok,muhtemelen hemoroid olabilir,anoskopla muayene edip kesin tanı konması lazım.


anuse