randevu al tedavi ücretleri

Makat kanaması neden olur ?

     Makattan kan gelmesi neden olur ?

Makattan kan gelmesi hastanın doktora başvurmasını sağlayan önemli belirtilerden biridir. Bunun hemoroid, fissür gibi hastalıklarla ilişkisi olabileceği gibi kalın barsak kanseri gibi ciddi sebepleri de olabilir. Bu nedenle makattan kan gelmesi durumunda muayene olmaktan çekinmemek gerekir. İngilterede yapılan bir araştırmada 1 yıllık periyod içerisinde erişkin insanların %10 nunda makatta kanama görüldüğü bildirilmiştir.

Gelen kan parlak kırmızı renkte ve birkaç damla veya peçeteye bulaşacak kadarsa kanamanın makata yakın bir yerden geldiği anlaşılır. Mide ve mideye yakın barsak kısmından olan kanamalarda kan sindirildiği için simsiyah renkte, erimiş zift gibi görünür ve bu kanamalar daha ciddi olabilir. Bu nedenle bu hastaların acil polikliniğe başvurmaları gerekir.

   Makat kanaması nasıl muayene edilir?

Öncelikle görerek, rectal tuşe (parmakla muayene) ve anoskopla muayene edilmelidir. Kanamanın sebebi bulunamazsa kolonoskopi yapılır. Kanama siyah renkte ise gastroskopi ve kan tetkiki gerekir.

  Makattan kan gelmesinin sebepleri şunlardır;

-Hemoroid (basur); Parlak kırmızı renkte kanama, kaşıntı ve hafif yumuşak şişlik hemoroid hastalığını akla getirmelidir. Basur tromboze olursa şişlik çok belirgin olur ve şiddetli ağrı duyulur.

-Anal fissür (makat çatlağı); Parlak kırmızı renkte kanama ve tuvalet yaparken yırtılıyor veya kesiliyormuş gibi şiddetli ağrı olur. Hastalık kronikleşince ağrı tuvaletten sonra saatlerce sürebilir.

-Anal fistül; Makat etrafında bulunan fistül deliği ve içinden kanla karışık iltihaplı akıntı olur. Fistül deliği tıkanırsa abseleşme olur. Abse gelişirse çok şiddetli ağrı, makat etrafında kızarık  ve şişlik görülür.

-Barsak kanserleri; Erken evre barsak kanserlerinin tek belirtisi kanama olabilir, kan tuvaletle karışık veya ayrı olarak gelebilir. Bu evrede başka belirti olmayabilir. İleri evrelerde barsak tıkanması ve ağrı görülebilir.

-Divertikül; Barsak duvarında cep şeklinde bir oluşumdur, normalde hiç belirti vermez, iç tarafında ülser oluşursa buna bağlı az veya çok kanama yapabilir.

-Anjiodisplazi; Barsak duvarında bir damar anomalisidir, uzun süren kanamalara neden olabilir.

-İltihabi barsak hastalıkları; Barsak iç yüzeyinde yaygın ülser şeklinde yaralara ve kramp şeklinde karın ağrısı ile kanamaya sebep olabilirler.

  Az sıklıkla makat kanamasına sebep olan hastalıklar;

-Kan sulandırıcı ilaç kullanımı kontrolsuz olursa barsak duvarından kan sızıntısına neden olur.

-İnflamatuar barsak hastalıkları (ülseratif kolit, crohn hastalığı); Barsak duvarında ülser ve kolay yaralanmaya sebep olurlar.

-Barsak polipleri ( barsakta et beni şeklinde lezyonlar); Yüzeylerinde sıyrıklar ve erozyonlar olur.

-Cinsel yolla bulaşan hastalıklar.

Yukarıda görüldüğü gibi makattan kanamaya sebep olan çok sayıda hastalık bulunmaktadır, bunların bir kısmı hayati önemde ciddi hastalıklardır. Bu nedenle hastaların zaman kaybetmeden konunun uzmanına görünmeleri ve muayeneden kaçınmamaları gerekir. Kendi kendine tanı koymaya çalışmaları hastalığın ilerlemesine ve telafisi güç sonuçlara neden olabilir.

 

3 Comments

Add a Comment
 1. hocam
  benim makatta dışkı deliğinin 2 cm üstünde bi delik var iltahap akıp duruyor. temizleyince kan da akıyor 15 yaşındayım. kıl dönmesini araştırdım ancak ona benzemediğini düşünüyorum çünlü ne ağrı yapıyor nede bir şişlik var.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetin anal fistül hastalığı na uyuyor,muayene ile kesin teşhis koymak lazım.

 2. Hocam 18 yasndayim bugun makattan kan geldi.acik renkteydi sizce nedeni ne olabilir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene etmeden sebebini söylemek zor,ancak devam ederse anoskopla muayene gerekir.

 3. Ben 22 yaşindayım bu gün tuvaletimi yaptım klozette kan gördüm. Tekrar ıkındım bu sefer kan damladi açık kırmızı renkte. Ve çok korkuyorum. Acaba bunun nedeni oruçluyum fazla sıvı tüketmediğimden olabilirmi. Lütfen dönüş yaparsaniz sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makattan kanamanın oruçla ilgisi yok,muhtemelen hemoroid olabilir,anoskopla muayene edip kesin tanı konması lazım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017