randevu al tedavi ücretleri

Makat hastalıklarının belirtileri nelerdir?

  Makatta Şikayetimiz Olunca Ne Yapmalıyız?

Anal bölge hastalıklarını iyi huylu hastalıklar ve kötü huylu hastalıklar adı altında 2 grupta toplayabiliriz. Malesef bu iki hastalık grubunu kolaylıkla  birbirinden ayıran özellikte belirtiler yoktur. Tam tersine çoğunun belirtileri birbirine benzemektedir. Makatta istatistik olarak en sık rastlanan hastalık hemoroid hastalığıdır ve insanların %50 sinin hayatının bir döneminde hemoroid (basur) yakınması geçirmiş olduğu araştırmalarla tespit edilmiştir. Bu nedenle toplumumuzda makatta şikayet olduğunda basur diye geçiştirilir, utanma ve çekingenlik duygusuyla doktora gidilmez. Ayrıca hastaların doktora başvurmakta gecikmesinin tek sorumlusu hastalar değildir.

Hastanın makatla ilgili mahrem ve özel şikayetlerinin ayrıntılı olarak sorgulanabilmesi ve uygun şekilde muayene edilebilmesi için doktorun  hastanın güvenini kazanması, muayeneye uygun bir ortamın hazırlanması ve hastaya yeterli zamanın ayrılması ile mümkün olabilir. Ülkemizde bir doktorun günde 100 den fazla hasta baktığı bilinmektedir. Hastaya birkaç dakika ayırabilen bir hekimin bu şartları sağlaması mümkün görülmemektedir. Bu durum hastanın doktora gitmekten çekinmesine, makatta bulunabilen birçok ciddi hastalığın ihmal edilmesi ve tedavide geç kalınmasına sebep olmaktadır. Her ne kadar makat kanserlerine çok sık rastlanmasa da kanser hastalığının tedavisi erken teşhis edilmesiyle mümkündür. Bu nedenle tanıda geç kalınması tedavi fırsatının kaçmasına ve hastanın hayatını kaybetmesi de dahil ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir. Makatla ilgili bir şikayetimiz olduğunda konunun uzmanına vakit kaybetmeden görünmeli ve muayene olmak konusunda hiç tereddüt etmemeliyiz. Konuyla ilgili uzmanlar için makat muayenesi rutin olarak uyguladıkları son derece olağan bir durumdur. 

 Makat hastalıkları nasıl anlaşılır?

Makattaki belirtilerden hastanın doktora başvurmasını sağlayan en önemli belirtiler makatta kanama ve  şiddetli ağrıdır. Oysa makatta dolgunluk hissi, tenesm (tuvaleti yokken varmış gibi hissetme) ve makatta kaşıntı gibi belirtiler makat kanserinin belirtileri olabilmektedir.

Anal bölge hastalıklarında görülen belirtiler ve bu belirtilerin özellikleri hastalık konusunda bir ön tanı konmasını sağlayabilir, ancak tedaviye başlanması için bu ön tanının muayene bulguları veya bazı tetkiklerle doğrulanması gereklidir.

 

makat-hastaliklari

 Makat hastalıklarında hangi belirtiler görülür?

 -Makattan kan gelmesi;

Makattan damla şeklinde parlak kırmızı renkte kan gelmesi kanamanın makata yakın yerden geldiğini düşündürür ve sıklıkla hemoroid veya anal fissürde görülür. Kanamayla birlikte tuvalet yaparken cam kesiyor gibi ağrı anal fissürü, ağrısız kanama ve ıkınma esnasında makatta küçük baloncuk gibi şişlikler hissedilmesi hemoroid hastalığını düşündürür. Künt bir ağrı ve makatta dolgunluk ile beraber olan kanamalar tümör ve kanserlerde görülür. Mide ve oniki parmak barsağı ülseleri gibi üst sindirim kanalından olan kanamalarda kan sindirildiği için rengi kırmızı olmaz erimiş zift gibi simsiyah görünür. Bu kanamalar çoğunlukla ciddi kanamalardır ve acile başvurmayı gerektirir. Ayrıca iltihabi barsak hastalıklarında kan büyük abdest ile karışık bazen iltihaplı gelir.

-Makat ağrısı;

Kabızlık sonrası aşırı ıkınma ve sık tuvalete çıkma sonrası birden makatta oluşan yumuşak şişlikler ve ağrı tromboze hemoroid veya anal hematom hastalığında görülür, tuvalet yaparken yırtılıyor gibi veya cam kesiyor gibi ağrı olması ve bunun birkaç saat sürmesi anal fissür hastalığında görülür. Anal bölge ve çevresinde yavaş yavaş büyüyen etrafı kızarık ve gittikçe şiddetlenen ağrı ile ateş veya titreme gibi belirtiler perianal abseyi düşündürür. Makat kanserleri ancak çok ilerleyince künt bir ağrıya sebep olur.

-Dışkılama alışkanlığındaki değişiklikler;

İltihabi barsak hastalıkları, kalın barsak kanserleri, ciddi emosyonel değişiklikler tuvalet alışkanlıklarında değişikliğe sebep olur. Bazen sayısı artar veya azalır, ishal kabızlık veya tamamen tıkanmaya sebep olabilirler.

 -Makatta akıntı;

İltihabi barsak hastalıkları, makat iltihabı, anal fistül, iyi ve kötü huylu tümörler makattan akıntıya sebep olabilirler.

 -Makatta şişlik;

Tromboze hemoroid, makat absesi, iyi ve kötü huylu tümörler yukarıda tarif edilen şişliklere sebep olur, ayrıca prolapsus (kalın barsak sarkması) da tuvalette ıkınma esnasında şişliğe sebep olur ve sonra ya kalkınca kendiliğinden içeri çekilir veya ilerlemişse çekilmez ve ancak elle içeri itilebilir.

 -Makat kaşıntısı;

Yetersiz temizlik, anal kondilom, mantar  infeksyonları, akıntı, makat kanserleri, dermatit gibi deri hastalıkları, barsak parazitleri stres gibi birçok hastalık makat kaşıntısına sebep olabilir.

-Büyük abdest tutamama;

Sinirsel hastalıklar, geçirilmiş makat ameliyatları, doğum komplikasyonu gibi durumlarda görülebilir.

Makat hastalıklarının belirtilerden biri veya birkaç tanesi  birlikte görülebilir. Ayrıntılı bir sorgulama ile bir ön tanı belirlenir ve muayene ile makat hastalıklarının büyük bir kısmında kesin tanı konur. Muayene görerek, parmakla muayene ve anoskopla muayene olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilir. Özellikle anoskopla muayene mutlaka yapılmalıdır. Tanı konulamayan hastalarda daha ileri tetkiklere başvurulur.

 Not:Makat hastalıklarında görülen yukarıdaki belirtileri sitemizde ayrı başlıklar altında (makat ağrısı neden olur? makat kanaması neden olur? vb) daha geniş ve ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

 

9 Comments

Add a Comment
 1. GEÇMEYEN KABIZLIK, DIŞKILAMA SIRASINDA SANKİ BİR ÇENGELLİ İĞNE İLE DIŞKI YAPIYORMUŞCASINA ACI. DIŞKI BİTİMİNDE MAKATTA BAŞLAYAN ŞİDDETLİ AĞRILAR.. TEDAVİ SÜRECİ İLE BİLGİ VERİRMİSİNİZ.HANGİ BÖLÜME GİTMEM LAZIM
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz şikayetler kabızlığa bağlı oluşan kronik anal fissür hastalığına uyuyor,tedavi için biz botox iğnesi yapıyoruz,ameliyat ile tedavi uygulanıyor,bizce ameliyat daha riskli ve daha zahmetli bir uygulama,mecbur kalınmadan ameliyat önermiyoruz.

 2. merhaba kabızlık ve ishal gibi sorunlarım yok şikayetim iki gün oldu ve sürekli hızlı bir şekilde ilerliyor makat bölgemin etrafı intihapsız sivilce şeklinde çoğalıyor yanma ve kaşıntı tarif edilemez şekilde şikayetimin ikinci gün olmasına rağmen oturamaz ve tuvalet ihtiyacımı karşıladıktan sonra silemez oldum henüz çekimserliğimden dolayı doktora gitmedim ama yarın kesin gidecem dayanılmaz ama sizce nedir bu hastalığımın adı ve tedavi şekli teşekkür ederim kolay gelsin
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz şikayetlere bakarak tanı koymak zor,bir an önce muayene olmanız lazım.

 3. Merhabalar benim şikakayetım makatta yanma kasıntı dışkıyı cıkaramama ve kalça da şiddetli ağrı var oturamıyorum tesekkürler

 4. Benim sorunum makatta çatlak yanma kaşıntı ve kalçanın üstüne oturamıyorum çok agrım var
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz şikayetler anal fissüre benziyor,muayene edip kesin tanı koymak lazım.

 5. Hocam benim sikayetim makkat dibinde olusan bi şişlik et parçası gibi surekli iğne batar gibi sancilar oluyor ve bu sorun bas gosterdiginden beri ihtiyacımı göremiyorum 4 gun oldu.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğin şikayetler anal fissür olabilir,kesin tanı için muayene etmek lazım.

 6. Merhaba,benim yaklaşık 1,5-2 aydır makattan kan geliyor. İlk önce sadece dışkıda vardı ama şimdi pıhtılaşmış kan şeklınde akıntı oluyor.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kanın nereden geldiğinin kesin anlaşılması için önce anoskopla muayene ve gerekirse kolonoskopi yapılası lazım.

 7. Benim makatimda iğne batar gibi bir acı var bu eskiden de vardı sonra ağrı kesildi bir daha başladı makatimda acı oluyo sonra duruyo saatler sonra bir daha basliyo eskiden ilaç vardı şimdi onu kullanmıyorum acaba cevap yazar misiniz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene edip kesin sebebini bulmak lazım, ona göre tedavi düzenlenebilir.

 8. Makatta şişlik var randevu aldım 6 gün sonraya kaldı 6 gün kadar sorun büyür mü
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Abse değilse beklenebilir.

 9. Malatya çok fazla acı ve kaşıntı var ayrıca üzerinde beyaz birşeyler var
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarifiniz anal dermatite benziyor, kesin tanı için muayene etmek lazım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017