randevu al tedavi ücretleri

Makat absesi nedir, nasıl olur, nasıl tedavi edilir?

makat-apsesi-nasil-olur

      Makat apsesi nedir?

Bu hastalık tıpta anorektal apse olarak  bilinmektedir.  Apseler şiddetli ağrı yapan kızarık içi irinle dolu değişik büyüklükte şiş lezyonlardır. Bazı apseler makat çevresinde dışa doğru büyür, şiddetli ağrı ve kızarıklık ile kendini belli eder, bazıları ise iç tarafta kalın barsağın son kısmı etrafına yerleşir ve dışarıdan  fark edilmesi ve muayenesi mümkün olmaz. Kendini makat iç kısım ile karın alt bölgesinde kasık ağrısı ile belli eder. Dış apselerin teşhisi muayene ile konulabilir, ancak iç taraftakiler için ultrason veya MR gerekir.

Makat apsesine sebep olan mikroplar kalın barsak florasını oluşturan mikroplardır. Özellikle diyabet, ileri derecede şişman ve yaşlı hastalarda direnç düşük olduğundan hastalık ilerleme eğilimindedir. Bu hastalarda mikrobun kana karışması ile tıpta sepsis diye bilinen hastalık tablosu olur. Sepsis acil tedavi edilmezse ölüme neden olabilen bir hastalıktır.

Makat apsesi nasıl olur?

Anal kanal dediğimiz kalın barsağın son birkaç santimlik kısmında salgı bezleri bulunmaktadır. Bu bezler anal kanala ince kanalcıklar ile açılmaktadır. Değişik sebeplerle (kabızlık,travma vs) bu kanalcıklar tıkanınca geride birikim olur ve bu da iltihaplanır. Bu iltihap kanal ağzından boşalıp kendiliğinden iyileşebilir, iltihap ilerleyip içi ileri derecede irinle dolar ve çok ağrılı şiş abselere sebep olabilir, yada iltihap kronikleşirse içeri doğru kanalcık oluşturur, bu kanalcık ilerde nispeten daha uzak yerlerdeki apseleri oluşturur.

       Makat apsesi nasıl anlaşılır ?makat-absesi
  • -Makat etrafı veya kasıkta makata vuran şiddetli ağrı
  • -Kızarıklık ve şişlik
  • -Ateş yükselmesi
  • -Halsizlik
  • -İştahsızlık; gibi şikayetler makat absesini düşündürür.
     Makat apsesi nasıl teşhis edilir ?

Anal apse yüzeyel ise yukarıdaki belirtiler ile hasta görerek muayene edilir ve kesin tanı konabilir. Ancak apse derin yerleşimli ise rectal tuşe ve rectoskopi yapılır ve buna  ek olarak kesin tanı için perianal MR gerekebilir. Kan tahlilleri de tanıya yardımcı olur.

    Makat apsesi nasıl tedavi edilir ?

Anorektal apsenin tedavisi cerrahidir. Çoğunlukla acil olarak genel anestezi altında cerrahi müdahale ile içi boşaltılır ve antiseptikli solüsyonlarla lavaj şeklinde temizlenir. Müsait olan apseler lokal anestezi ile açılabilir ve içindeki irin boşaltılır, apsenin içi antiseptikli sıvılarla yıkanır. Apse içinde sonradan oluşacak birikimi boşaltmak için dren denilen ince kanal şeklindeki silikon yerleştirilir. Ayrıca uygun antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar tedaviye eklenir. Birkaç gün sonra dren çekilir ve yara kuruyup iyileşinceye kadar pansuman yapılır. Bu şekilde makat apselerinin %50-60 ı tamamen iyileşir. Geri kalan hastalarda kalın barsağın en alt kısmı ile bağlantılı kanalın iç ağzı açık kalır. Büyük abdest ile sürekli  teması sonucu kronik iltihap akıntılı bir kanal olarak açık kalır ve anal fistül hastalığına dönüşür. Anal fistül hastalığı ayrı bir konu olarak anlatılacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017