makat-apsesi-nasil-olur

Makat apsesi nedir?

Bu hastalık tıpta anorektal apse olarak  bilinmektedir. Apseler şiddetli ağrı yapan kızarık içi irinle dolu değişik büyüklükte şiş lezyonlardır.Bazı apseler makat çevresinde dışa doğru büyür,şiddetli ağrı ve kızarıklık ile kendini belli eder, bazıları ise iç tarafta kalın barsağın son kısmı etrafına yerleşir ve dışarıdan  fark edilmesi ve muayenesi mümkün olmaz,kendini makat iç kısım ile karın alt bölgesinde kasık ağrısı ile belli eder.Dış apselerin teşhisi muayene ile konulabilir,ancak iç taraftakiler için ultrason veya MR gerekir.

Makat apsesine sebep olan mikroplar kalın barsak florasını oluşturan mikroplardır.Özellikle diyabet,ileri derecede şişman ve yaşlı hastalarda direnç düşük olduğundan hastalık ilerleme eğilimindedir.Bu hastalarda mikrobun kana karışması ile tıpta sepsis diye bilinen hastalık tablosu olur.Sepsis acil tedavi edilmezse ölüme neden olabilen bir hastalıktır.

       Makat apsesi belirtileri nelerdir?makat-absesi

  • -Makat etrafı veya kasıkta makata vuran şiddetli ağrı
  • -Kızarıklık ve şişlik
  • -Ateş yükselmesi
  • -Halsizlik
  • -İştahsızlık

Makat apsesi nasıl olur?

Anal kanal dediğimiz kalın barsağın son birkaç santimlik kısmında salgı bezleri bulunmaktadır.Bu bezler anal kanala ince kanalcıklar ile açılmaktadır.Değişik sebeplerle (kabızlık,travma vs) bu kanalcıklar tıkanınca geride birikim olur ve bu da iltihaplanır.Bu iltihap kendiliğinden iyileşebilir, kronikleşebilir veya ilerleyip içi irinle dolu apseleri oluşturur.Kronikleşip kanalcık şeklinde ilerleyenler ilerde nispeten daha uzak yerlerdeki apseleri oluşturur.

Makat apsesi tedavisi nedir?

Anorektal apsenin tedavisi cerrahidir.Çoğunlukla genel anestezi altında müsait olan abseler lokal anestezi ile açılabilir,içindeki irin boşaltılır. Apsenin içi antiseptikli sıvılarla yıkanır.Apse içinde sonradan oluşacak birikimi boşaltmak için dren denilen ince kanal şeklindeki silikon yerleştirilir.Birkaç gün sonra dren çekilir ve yara kuruyup iyileşinceye kadar pansuman yapılır.Bu şekilde makat apselerinin %50-60 ı tamamen iyileşir,geri kalanlarda kronik enfeksyonla anal kanala bağlantısı devam eder ve anal fistül dediğimiz hastalığa dönüşür.Bu hastalık (anal fistül) ayrıca anlatılacaktır.

 

Yorum yapılmamış


hemoroide