randevu al tedavi ücretleri

Anal Fistül Nedir, Nasıl Oluşur, Nasıl Tedavi Edilir?

     Anal fistül nedir ?

Makat bölgesinde iç ve dış delik ile bu delikleri birleştiren bir kanalcıktan ibarettir. Bu deliklere fistül ağzı denir. İç ağız kalın barsağın son kısmı olan anal kanal iç kısmında, dış ağız makatın birkaç cm çevresinde bulunur. İç ağzın sürekli büyük abdestle teması sonucu kanal içinde kronik iyileşmeyen iltihap ve sürekli iç çamaşırı kirleten irinli akıntı vardır.

Anal fistül nasıl anlaşılır?

 • Makat etrafında bir veya birkaç fistül deliği (ağzı)
 • Bu fistül ağzından iç çamaşırı kirleten aralıklı irinli kötü kokulu akıntı
 • Akıntı nedeniyle makat çevresinde ciltte tahriş ve kaşıntı
 • Bazen fistül ağzından anal kanala uzanan hafif ağrılı sertlik
 • Fistül ağzının tıkanması sonucu makat etrafında abse oluşumu;                          gibi belirtiler anal fistül hastalığını düşündürür.

anal fistul ile ilgili görsel sonucu

Anal fistül nasıl teşhis edilir?

Makatta fistül tanısı büyük oranda muayene ile konur. Muayenede fistül dış deliği görülür, stile ile içeri ne kadar gittiği kontrol edilir ve iç deliğinden stilenin çıkışı görülerek iç deliği tespit edilir. Bazı hastalarda bu muayene mümkün olmaz. Bu hastalar için kesin tanı Perianal MR ile konur. Gerekirse anal ultrasound veya tomografi yapılabilir.

Anal fistül nasıl oluşur?

Anal fistül ile makat absesi aynı şekilde oluşmaktadır. Makat absesinde anlattığımız  gibi anal kanalın 1-1,5 cm iç tarafındaki bezlerin değişik nedenlerle kanalcıkları tıkanınca bezlerde iltihap oluşmakta ve iltihap ilerleyince makat absesine dönüşmektedir. Bu abseler çok hızlı gelişip şiddetli olabileceği gibi yavaş, kronik seyirli daha hafif geçirilebilir. Cerrahi müdahale ile tedavi edilen abselerin üç te biri,kendiliğinden dışarı boşalan abselerin de çoğu, kronik iltihap ile iç ve dış ağız arasında bir kanal oluşturur. Sürekli irinli akıntı yapar ve fistüle dönüşmüş olur.Ayrıca;

-Crohn hastalığı

-Divertikülitanal-fistul-hastaligi

-Hidradenitis süpürativa

-Tüberküloz ve HİV

-Anal cerrahi müdahaleler; gibi hastalıklar anal fistül oluşmasına neden olabilir.

Anal fistül nasıl tedavi edilir?

Anal fistülün başlıca tedavi yöntemi cerrahidir. Anal fistül kanalının makatta büyük abdestin tutulmasını sağlayan kaslarla ilişkisine göre 4 çeşit fistül tanımlanmaktadır. Fistül kanalının kasların altından veya alta yakın içinden geçtiği fistüller basit fistül olarak kabul edilir ve ameliyatı nispeten daha kolaydır. Fistülotomi denilen ameliyat kaslara fazla hasar vermeden gerçekleştirilebilir. Ancak fistül kanalının kasların üstünden veya üste yakın içinden geçerek oluşmuş fistüllerde fistülotomi yapıldığında kasların büyük kısmı kesileceğinden hastanın büyük abdestini tutması mümkün olmaz ve bu nedenle fistülotomi ameliyatı yapılamaz.Bu tür fistüllere seton ameliyatı denilen ve aylarca fistül kanalında kalacak materyeller yerleştirilerek tedavi gerçekleştirilir.

  Anal fistül tedavi seçenekleri;

-Fistülotomi; Basit fistüllerde başarıyla uygulanabilir. Cerrahi olarak fistül kanalı kesilerek çıkarılır veya kürete edilerek iyice temizlenir. Yara dikilmeden segonder iyileşme için açık bırakılır. Antiseptikli oturma banyolarıyla 3-4 haftada iyileşme sağlanır.

-Seton amelliyatı; Fistül traktının kasların üstünden geçtiği ve fistülotomi yapılırsa abdest tutamama riskinin yüksek olduğu hastalarda uygulanır. Fistül kanalının içinden geçirilen silikon ip halka şeklinde aylarca tutulur. Vucudun yabancı cismi olarak algıladığı ipi atarken fistül traktını da aşağı kaydırarak iyileşme sağlanır. Başarı oranı fistülotomiye göre düşüktür.

-Fibrin glue; Fistül tarktı kazınarak temizlenir ve içine fibrin maddesi enjekte edilerek yapışıp iyileşmesi sağlanır. Yeni bir yöntemdir. Tedavi başarısı ve nüksler ile ilgili uzun dönemli takip ve çalışma sayısı yetersizdir.

-Laserle tedavi; Fistül traktı içine laserle girilerek yakılması işlemidir. Bunun da fibrin glue yöntemi gibi yeni olduğundan uzun dönemli takibi hakkında yeterli araştırma sonuçları yoktur.

Ayrıca; Biyoprostetik plak ve flap operasyonu gibi cerrahi yöntemler de uygulanmaktadır.

Fistül tedavisinin riskleri

-İltihap: Operasyonun yapıldığı bölge göz önüne alındığında iltihap kaçınılmazdır ve bazen ilerleyip ciddi sonuçlar doğurur.

-Fistülün tekrarlaması; Komplike fistüllerde yapılan girişimlerin tekrarlama oranı yüksektir.

-Büyük abdest tutamama; Gerek doktor ve gerekse hastaların korkulu rüyasıdır. Komplike fistül operasyonlarında oluşma riski yüksektir, hastanın hayatını kabusa çevirebilir.

  Not: Anal fistül ile Anal fissür hastalığı isim benzerliği nedeniyle sıklıkla birbiri ile karıştırılır. Bu nedenle Anal Fissür Nedir, Nasıl Olur, Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı yazımızı okumanızı öneririz. 

32 Comments

Add a Comment
 1. MERHABA HOCAM BEN BİR YIL ÖNCE AMELİYAT OLDUM ÇATLAK VAR DEDİLER VE ŞİMMDİ AŞAĞI SARKAN Bİ MEME VAR DOKTOR FİSÜR OLUŞMUŞ DEDİ AMELİYAT OLMAN GEREK DEDİ. AMELİYAT OLDUGUM ZAMAN DIŞKI KAÇAR MI VEYA BICAKSIZ TEDAVİSİ VARMI
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür ameliyatı olduğun için tekrar ameliyat riskli olabilir,çünkü ameliyatta büyük abdest tutan iç kas kesiliyor,biz botox tedavisi uygulamayı tercih ediyoruz.

 2. Hocam yazılarınızdan ve genel araştırmalarımdan anladığım kadarıyla bende anal apse oluşmuş.B una benzer bir oluşum sanırım bir yıl öncede oluşmuştu kremle şişlik söndü ve hiç bir akıntı yada cerahat boşalması olmadan düzeldi.Şimdi aynı bölgede tekrar oluştu şişlik sertlik kızarıklık mevcut oturup kalkarken zorlanma halsizlik ilk başta ısıtma titremesi vardı yaklaşık 3 gündür fucidin merhem kullanıyorum devam edeyim mi mutlak cerrahi bir müdehale mi gerekiyor
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tekrarlayan anal abse muhtemelen anal fistül ile birlikte olur,muayene ile cerrahi olarak temizlenmesi lazım,ayrıca sonradan fistül gelişme olasılığı %50 cıvarındadır.

 3. Merhaba hocam, ben 1 senedir makat agrısı çekmekteyim hastahaneye gittim apse var deyip ameliyat yaptılar ama ameliyattan hemen sonra doktor iç taraftada var deyip mr çektirdi .mr sonucunda iç taraftada sorun var dedi.şuan ise b.abdesti tutan kasları iple eritcez ameliyat yapcaz dediler 6 hafta sürüyormuş kası eritmek sizce ne yapmalyım başka bir ameliyat mümkün mü ?
  Sürekli akıntı da var
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetlerinizden hastalığınızın perianal yüksek yerleşimli fistül olduğu anlaşılıyor,bunun tedavisi size önerdikleri gibi seton yöntemi ve 6 hafta yada daha uzun sürebilir.Laser yöntemi ile tedavi son zamanlarda uygulanıyor,ancak uzun dönemli takipleri henüz yok

 4. merhaba hocam ben devlet hastanesnde doktora gttım fıstul var dedı özele gıttım akut fıssur dedı sasrdım hangısıne ınanmalıyımm???
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Fistül ve fissür iki farklı hastalık muhtemelen yanlış anlaşılma olmuştur,çünkü muayene ile kolay ayrılabilir.

 5. Merhaba hocam doktor basit fistul var dedi ancak arastrma hastanesinde ameliyat ol dedi ve ameliyati askerligin son zamanlarinda olsam (8ay sonra)sorun olurmu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hastalık zamanla başka yollar açabilir ve abse yapabilir,bu riski alırsanız bekleyebilirsiniz.

  1. benim 2 haftadır belirti yaptı devlet hastanesine gittim fistul dedi emar cekildi akıntı yok sadece bacagımı agrıtıyor oturunca ve bu ameliyattan sonra kasları kestikten sonra tuvaletini tutamama riskki kalıcımı zamnla gecicekmi hocam ??
   Op.Dr.Nizam KURTDERE
   Anal fistül ameliyatından sonra tuvaletini tutamama riski yüksek yerleşimli komplike fistüllerde olur diğerlerinde olmaz.Zaten öyle bir risk varsa başka yöntemler tercih ediliyor,ameliyat sonrası böyle bir durum gelişirse kalıcı olabilir.

 6. merhaba hocam bnmde babama anal fıstul dendı devlet hastanesı bı teshısı koydu ve fakulte hast.gıtmemızı onerdı… ama amelıyatta da b.abdestı kacırma ıhtımalınden bahsettı…sızce ne yapmalıyızz…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fistül tractı büyük abdest tutasını sağlayan kasların üstünden dolaşıyorsa kaslar kesilerek ameliyat edilemez aksi takdirde büyük tuvaletini tutamaz,bu durumda seton yöntemini tercih etmek lazım.

 7. HOCAM KOLAY GELSİN AMCAM SONRADAN YÜRÜME ENGELLİ DEVLET HASTANESİNDE KIL DÖNMESİNDEN AMELİYAT OLDU.ANCAK SÜREKLİ İLTAHAP VE KAN GELİYOR İDİ MAKAT KISMINDAN
  SONRADAN TESHİSE FİSTÜL KONULDU YAKLAŞIK OLARAK 15 AYDAN BERİ TEDAVİ GÖRÜYOR SONUÇ SÜREKLİ ATEŞ VE TİTREME GELİYOR.
  BUNUNLA İLGİLİ BİZE BİR YOL GÖSTERİRMİSİNİZ NE YAPMALIYIZ NEREYE GİTMELİYİZ.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Üniversite hastanelerinde proktoloji ile ilgilenen hocalarla görüşebilirsiniz,komplike fistüllerde bu tür sorunlar olabiliyor.

 8. Hocam merhaba. Yaklaşık 2.5 ay önce anal fistül ameliyatı oldum. Ameliyattan önce şişlik var ama akıntı yoktu. Şimdi ise 2.5 ay geçmesine rağmen hala bazen sarımsı bazen ise kan olarak akıntı geliyor ve buda o bölgede kaşıntı ve kızarıklık yapıyor. Bu akıntı ne zamana kadar olması normaldir. Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hangi yöntemle ameliyat olduğuna bağlı klasik ameliyat ise iyileşmiş olması lazım,seton konduysa uzun sürebilir,doktoruna kontrol olmalısın.

 9. Hocam 4 yıl once doktora gittim anal fistül teşhisi kondu amaliyat önerdi olmadım 1 haftadır karnımda doluluk var b.abdestımi yapmakta zorlanıyorum sankı karnımın içine bişey oturmuş gitmek bilmıyor buna bağlı olarak yemek yıyemıyorum . Teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz fistül ile alakalı değil gibi görünüyor,kalın barsakla ilgli olabilir,teşhis için hastaneye başvurun gerekli tetkiklerin yapılması lazım.

 10. Hocam merhabalar. 2senedir makat bölgesinde kanamam ve iltihaplanma söz konusuydu. Her doktor farklı birşey dedi ki sonunda fistül teşhisi konuldu. Ameliyat diyorlar hocam ve ben henüz 17 yaşındayım. Malum korku var üzerimde sizce ne yapmalıyım daha kaliteli doktorlara mı başvurmalıyım iyice yoksa ameliyatı olmalı mıyım?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Teşhis anal fistül ise tedavisi için ameliyat gerekli,konunun uzmanı ile görüştüyseniz ameliyat olabilirsiniz.

 11. Hocam merhabalar anal fistul tanisi ile ameliyat oldum.Ameliyattan sonra doktor fistul kanali bagirsaga uzanmiyor ic agiz yok dedi.Kafam allak bullak oldu.ne yapmaliyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene etmeden yorum yapmam zor ancak,iç ağız bazen iyice daralır ve görülmez veya kapanmış olabilir.

 12. Hocam iki basli meme fistulu olusmus dedi üniversite doktoru endoraktal mr verdi acaba ameliyatla tedavi edilirmi iki tane olmasi sorun yaratirmi emardan sonra ameliyat dedi bu kotu bir hastaligin habercisi olabilirmi teşekkürederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fistül ameliyatında fistül traktının kaslarla ilişkisi önemli,kasları kesmeden ameliyat yapılabilenlerden daha iyi sonuç alınır.

 13. Hocam eşime iki başlı meme fistul tanisi konuldu endoraktal mr istendi mr cekilmeden ameliyat yapamam dedi bu iki tane olmasi kötü bir hastalik habercisimi mr neden istemis olabilir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Fistül traktının kaslarla ilişkisi ve içerde nereye açıldığını görmek için MR gerekli.

 14. 3 ay önce ameliyat oldum makatta memeler vardı doktor memeleri kesti.yaralar iyileşti fakat ağrılar geçmedi başka bir doktora göründüm darlık oluşmuş dedi ve iç kısımda yırtık var dedi.dikisin arasından iltahap oluşmuş iç kısıma doğru uzanıp kanal şeklinde 2 cm içerde iltihaplı bir bölge oluştu iyice büyümeye başladı antibiyotik kullanıyorum küçülüyor biraz zaman geçince tekrar büyüyor ağrısı çok oluyor ne yapmam gerekir yardımcı olurmusunuz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Üniversite hastanelerinde proktoloji ile ilgilenen hocalara muayene olmanda fayda var.

 15. Merhaba hocam. Ben 3.5 ay önce doğum yaptım doğumda makat çatlağı ve 2 tane çok küçük bagsur oluşmuş. Geçen hafta devlet hastanesinde doktora gittiğimde doktor emzirdigim için sana hic birşey yapamam dedi makat çatlağı biraz sertleşmiş dedi ve sadece fito diye bir merhem verdi günde iki kez onu kullanıyorum. Sıcak suya da otur dedi ama malum bebegimden ötürü pek mümkün olmuyor. Bu merhem iyi gelir mi ya da ne yapmam lazim bu durumun geçmesi için lütfen yardımcı olur musunuz.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Emziren annelere mümkün olduğunca ilaç kullanmasını tavsiye etmiyoruz ancak anal fissür şikayetleri ve hastalığın durumuna göre botox enjeksyonu emzirmeyi 2-3 gün kesip uygulayabiliyoruz.

 16. Hocam 2 gün önce makat çatlağından dolayı botoks yapıldı , işlem sırasında doktor içerde apse olduğunu fakat apseyi temizlediğini söyledi , antibiyotik tedavisine başladık , bir hafta sonra mr çekilmesi gerektiğini söyledi , ara ara ateşim yükseliyor bu apseden kaynkalımıdır , apsenin tedavisi nasıldır , tekrAr ameliyat olmam gereklimi , bu apse neden oluşur , birde makat çevremde batmalar oluyor ne zaman tam iyileşme sağlanır. Teşekkür ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ara ara ateş yükselmesi apseden kaynaklı olabilir,www.nizamkurtdere.com da apse ve fistül ile ilgili ayrıntılı bilgilere bakabilirsiniz.

 17. Hocam ben 1 sene once doktora gittim sancilibir agrim vardi doktor bakim parmak kontrolu yapmadan anal fusur catlak var dedi krem verdi agrim gecti ama arada buyuk abdestimden sonra bi kac damla kan geliyo en son.baska bi doktora gittim daha bakmadan kontrol etmeden kolonoskopi verdi ne uapmaliyim sizce ceveplarsaniz sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makattan kırmızı kan geliyorsa önce görerek sonra tuşe ve ardından anoskopla muayene yapılır ve hastaların büyük çoğunluğunda tanı konur,bu muayenelerden sonra tanı konamayan hastalara rectosigmoidoskopi veya kolonoskopi yapmak gerekir.

 18. Merhaba hocam. Ben 1 yıl önce makat dışında küçük 2 tane et parçası oluştuğunu fark ettim ve pek önemsemedim. Şimdi ise o et parçaları biraz büyümüş ve internette araştırdığım kadarıyla makat içinde makat çatlağına benzeyen bir yara oluşmuş. Bitkisel yollarla tedavi edilebilir mi? Edilmezse hangi bölüme gitmem gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tanı için mutlaka iyi bir muayene gerekli bunun için proktoloji veya anal bölge hastalıkları ile ilgilenen cerrahi uzmanına görünebilirsiniz.

 19. Merhaba hocam ben 7gün önce ameliyatla muayene oldum ve bana makatta apse oldugunu fakat zaten apsenin patladıgını ve tam nerden geldigini bulamadıklarını ve bu yuzden de mr cekilmem gerektigini soyledi doktor mr 15 gun sonra cekilicem fakat hala akıntım ve batma var neden olabilir acaba tesekkur ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Abse içinden irin akıntısı bir süre daha devam eder,şikayetinizin olması beklenen bir durum MR dan sonra kalıcı tedavi yöntemine karar verilecektir.

 20. Iyi gunler hocam kizim 5yasinda kakasini yaparken kan geliyo cehrahiye goturdum anal fusul var dedi evde kiram verdi uygula dedi korkulcak bisey yoktur dimi hocam baska bi hekimede gosteriyimmi
  Dr.Nizam Kurtdere
  Tanı fissür ise büyük ihtimalle kremlerle geçer,geçmezse çocuk cerrahisine görünmesi lazım.

 21. 45 gün önce konya meram tıp fak.perinal fikstül ameliyatı oldum kronikleşme olduğu için seton uygulaması yapılmış 21güne bir kontrole gidiyorum ama çok aşırı derece acı ve ağrım var oturup kalkarken zorlanıyorum.gunde 3 tane ağrı kesici kullanmama rağmen ağrılarım dinmiyor ne yapmalıyım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Normalde biraz ağrı olur ama o kadar şiddetli olmaması lazım,doktorunuzla görüşmenizde fayda var.

 22. Hocam ben okmeydanı egıtımde amalıyat oldum 54 dıkıs attılar ıkıgun sonra tekrarladı hastalıgım 13 senedır hala akıntım var patolojı sonucu dev ıltahap kutlesı dedıler cok antıbıyotık kullandım bı bıtmedı ıltahap tır soforlugu yapıyorum cok sıkıntı cekıyorum benımkı anal fustul hocam bı care ne olur hangı hastaneye gıttıysem bızlık degıl ve kım amelıyat ettıyse onagıt sen buyuk amelıyat gecırmısın dıyolar
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Üniversite hastanelerinde bu konuyla ilgilenen hocalardan birisine başvurup gerekli araştırmaları yaptırman lazım.

 23. Merhaba hocm bn 5 sene once ameliyat oldm fustul ameliyatı ameliyat tan 2 sene sonra yine acildi intihp geliyr 2 gundurde oksurnce cok agri oluyr ne onerirsnz şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Nüks etmiş fistüllerin tedavisi bazen sıkıntılı olabiliyor,muayene ve gerekirse anal MR çekilip ona göre uygun tedavi seçeneğine karar verilebilir.

 24. Alptekin dalkir

  Merhaba hocam ben size amerikadan yaziyorum,cok ciddi agrilarim vardi ve dr a gittim genel cerrah bakti inceledi anal fistul dedi ve iltihap birikmis fakat aciklik yok dedi ve mudahale ile delik actigini soyledi simdi 2antibiotik verdi ve 3 hafta ilaci ictikten sonra,baska,bu alanda uzman olan diger rectal surgeoun un ameliyat yapmasini onerdi,ameliyatsiz gecmez tekrar nukseder dedi,siz ne diyorusunuz ameliyat sonrasi risklerinden korkuyorum.ayni olay 2yil oncede olmustu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal abse tedaviden sonra yaklaşık % 50 civarında anal fistüle dönüşür,Perianal MR çekilip fistülün tipi tesbit edilip ona göre uygun cerrahi veya girişimsel tedavi yöntemi uygulanır.Alçak yerleşimli fistüllerdde risk yok ancak yüksek yerleşimli komplike fistüller risk taşır ve ona göre tedavi yöntemleri uygulanır.

  1. Alptekin dalkir

   Hocam texas ta dallas ta onerebileceginiz bir hekim varmi?
   Op.Dr.Nizam KURTDERE
   Bilgim yok maalesef.

 25. Merhaba Sayın Hocam;
  Uzun yıllardır ara ara devam eden rahatsızlığım için 9.11.2017 ilaçlı MR sonucu aldım TANI(ICD-10) K60.5 ANOREKTAL FİSTÜL <<Perianal bölgede iç ve dış ağzı saat 6 hizasında 1 cm'lik alanı etkileyen intersfinkterik yerleşimli fistül traktı ile uyumlu görünüm izlenmektedir. diğer değerler normal.

  SORUM ŞU: Doktorum tarafından -fistül küçük olduğu söylendi vakit geçirmeden amelyat tavsiye edildildi. Bilinen komplikasyonları göze alamadığım için ilaç tedavisi veya ameliyat haricinde botoks veya lazer veya başkaca bir tedavi yöntemi araştırmayı düşünüyorum. Doğrumu düşünüyorum karar veremiyorum SİZİN TAVSİYE VE ÖNERİNİZİ ALABİLİRMİYİM. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM VAKTİNİZİ ALDIĞIM İÇİN.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fistül hastalığında ilaç yada botox gibi bir tedavi yok,(botox anal fissür için kullanılıyor).Fistülün tipine göre ameliyat veya başka girişimsel yöntemler kullanılıyor,muayeneden sonra kesin karar vermek lazım ama sizin fistül MR sonucuna göre alçak yerleşimli ve ameliyat edilebilir düzeyde görünüyor.

 26. Merhabalar hocam 2 yıl önce bende anal fissür oluştu doktora gittim kolonoskopi yapıldı çatlak var denildi ameliyat olmam gerektiğini söyledi doktor olmadım nitrogiliserinli bir krem aldım kullandım iyi geldi ağrılarım bitti ve kabız olmamaya çalışıyorum bir süre sonra makat deliğinin hemen alt kenarında bir delik açıldı büyük abdestini yaparken ordan sızıntı oluyor sonra kuyruk sokumuna doğru bölgede bi apse uzantısı oldu kendiliğinden patladı bütün iltahap boşaldı geçti şimdi iyiyim ama makatin hemen etrafında alt kısımdaki delik duruyor tuvaletimi yapınca ordan sızıntı oluyor ama ağrı yada iltahap yok ‘ne yapabilirim bağırsak kanserine dönüşürmü. Teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz şikayet anal fistül gibi görünüyor,muayene ve gerekirse MR ile kesin tanı koyup ona göre tedavi edilmesi lazım.

 27. Merhaba hocam anal fissür teşhisi ile botox oldum her sey yolunda giderken fissür un büyük bir bölümü iyi olmuştu. Ama fissür un geri kalaninda abse olustu o da fistule dönüştü yani fissur zemininde fistül olduğu soylendi. Fistül ameliyati oldum ayrica fissür zemininin de kazindigi soylendi bu tam ne demek oluyor aciklarmisiniz.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Fissür yarasının zemininde kronik iltikap ve granülasyondokusu kazınıp temizlenir bu da yaranın kolay iyileşmesine yardımcı olur.

  1. Çok teşekkür ederim hocam. Allah razi olsun sizden. Iyi gunler dilerim.

  2. Birde hocam iyileşme seyri nasil olur. Ne kadar sürede gecer.

 28. Hocam bu fistül için sormayi unuttum sey iyilesme suresi ne kadar sürer? Tsk ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yaranın derinliğine göre 3-4 hafta veya biraz daha fazla sürebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017