randevu al tedavi ücretleri

Tırnak Batması Nedir,Nasıl Oluşur,Tedavisi Nedir?

     Tırnak batması nedir?

Tırnak batması;tırnağın bir veya her iki kenarının ete doğru uzayıp içine gömülmesi sonucu oluşan yaradır.Tırnak ete doğru uzadıkça yara derinleşir.Yanlardan gelen sıkışma ve travmalarla yara iyice büyür,infeksyon eklenir.Yara yerinde kolay kanayan doku büyümesi (granulasyon dokusu) gelişir ve ağrılı,kolay kanayan bir yara haline gelir.Tırnak batması en sık ayak baş parmaklarında görülür.

     Tırnak batması neden olur?

Tırnak doğuştan kenarları içe dönük olabilir veya sonradan mantar  enfeksyonu ve travma soncu yapısı bozulur,dar ayakkabı giyme,hamilelik,hızlı kilo alma,tırnağın yanlış kesilmesi (çok kısa ve kenarları iyice yuvarlak kesme) eklenince batma oluşur.Tırnak batmasından korunmak için ayakları temiz ve kuru tutmalı,dar ve aşırı topuklu ayakkabı giymekten kaçınmalıyız.Tırnaklarımızı çok kısa kesmemeli ve yanlarını çok yuvarlamadan düz kesmeliyiz.                

      Tırnak batması tedavisi nasıl olmalıdır?

Tırnak batmasının ameliyatsız ve ameliyat ile 2 tedavisi uygulanmaktadır. Ameliyatsız tedavide tırnağın her iki yanına çengel şeklinde tel geçirilip batan kısımları uzun süre yukarı çekecek şekilde ayarlanır.Bu tedavide tel çekildikten bir süre  sonra batma tekrarlayabilir,bu durumda tel tekrar uygulanabilir veya ameliyat edilir. Ameliyatla tedavide lokal anastezi ile parmak uyuşturulur ve tırnağın batan kenarı tırmak yatağı (kökü) ile birlikte alınır.Yara 2-3 dikişle kapatılır.Bu durumda tırnak biraz daralır.Bazen tırnak kökü koterle yakılır ve kanama kontrol edilip dikiş atılmadan bırakılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017