randevu al tedavi ücretleri

Mayasıl neden olur?

Asıl adı Anal Dermatit olan mayasıl hastalığı çok ciddi olmasa bile insanı toplumda zor duruma sokan bir sorundur. Makat kısmında nem ve terleme ile ortaya çıkan Anal Dermatit ciltte tahriş ve kabarmaya neden olur. Bu aşamadan sonra özellikle erkeklerin en çok karşılaştığı makatta kaşıntı sorunu ortaya çıkar. Böylesi durumlarda ne yapacağınızı şaşırır ve bazende çaresiz kalırsınız. İşte tüm bunların nedeni ve nasıl kurtulabileceğimizi hep birlikte görelim.

Mayasıl Kimlerde Olur?
En önemli belirtisi makat bölgesinde dayanılmaz kaşıntı olgusudur. Sürekli kaşınmakla rahatlayan o bölgede aynı zamanda sürekli bir nemlilik ve iç çamaşırınızda kötü kokuya neden olan akıntılar göze çarpabilir. Özellikle bu mayasal belirtilerine dikkat ettiğinizde geç kalmadan önlem alma imkanınız olacaktır. Bebeklerde görülen pişiğe benzer bir problem olup, kilolu insanlardada sıkça görülmektedir. Tedavisi oldukça kolay olup, bu amaçla üretilmiş ilaçlar bulunmaktadır.


Öncelikle soruna neden olan kaynağı bulup, onu kuruttuğunuzda yaşamış olduğunuz şikayetlerde ortadan kalkacaktır. Öncelikle çok fazla sabun kullanmayın. Çünkü sabun cildinizdeki koruyucu tabakayı kaldırmakta ve kolayca tahriş olmasına neden olmaktadır. Bunun dışında daha havadar olmalı ve dar iç çamaşırı ve kıyafetlerden kaçınmalısınız. Aynı zamanda çok oturmakta yine kalça kısmında nem ve terlemeye neden olur bunada dikkat etmelisiniz.

Anal Dermatit

Makat Kaşıntı İçin Ne Yapılmalı?
Her insan mutlaka kaşıyınca elbet bir rahatlama hisseder ve bazen kanayıncaya kadar kaşımaktadır. İşte buda yangına körükle gitmek gibidir. Siz kaşıdıkça kısır bir döngüye giren sorun iyileşmek yerine iyice cildin tahriş ve koruyucu tabakanın ortadan kalkmasına neden olmaktadır.

https://www.ideaklinik.com/mayasil-tedavisi.html

https://www.hemoroidklinigi.com/mayasil-nasil-gecer.asp

4 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Kübra

  Analiz bölge m kasinior çok kasiyinca kanıyor küçük adestimi yaparkend d aciyor
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Küçük tuvalet yaparken yanma,acıma varsa idrar yolu iltihabı olabilir,kaşıntının çok değişik sebepleri olabilir,muayene olmanızda fayda var.

 2. yücel

  Hocam makat kaşıntılı ve makat arasında beyaz ve sert kabarık oluşmakta
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal kondilom olabilir,muayene ile kesin tanı koymak lazım.

 3. aytaç

  hocam merhaba makatta kasınma var bıraz fazla kasıdımmı kanama oluyor ve devamlı nemlı oluyor ve akıntı var camasırda sarımsı renkte oluyor tesekkur ederım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetin anal dermatit gibi görünüyor,sitedeki tavsiyelere bakıp uygulayabilirsin,geçmezse muayene etmek lazım.

 4. Mustafa

  Hocam makatta biber gibi yaniyo ve çok aciyo kanama da oluyor
  Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetin anal fissür, hematom veya tromboze hemoroid olabilir, muayene edip kesin tanı koymak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017