randevu al tedavi ücretleri

Makatta şişlik neden olur?

    Makatta şişlik olduğunda ilk akla  hemoroid (basur)hastalığı gelir.Gerçekten de anal kanalda şişliğe en sık sebep olan hastalık hemoroid hastalığıdır.Bununla birlikte makatta şişlik yapan birçok hastalık mevcuttur.Örneğin makat kanseri de makatta şişliğe neden olan önemli ve ciddi hastalıklardan biridir.

Makatta şişliğin yeri büyüklüğü ve şekli hastalığın teşhis edilmesine yardım eder,ayrıca şişlikle beraber bulunan diğer belirtiler de (ağrı,akıntı,kanama,kaşıntı vs.)teşhis koymayı kolaylaştırır.
IMAG0873

Makatta şişliğe sebep olan hastalıklar;

-Hemoroid (basur);Sıklıkla makatta şişlik ve kanamaya sebep olur,bunun yanında nemlenme ve kaşıntı gibi şikayetler görülür.Genelde ağrısızdır, tromboze olursa ciddi ağrıya sebep olur.Anal kanalın içinde ve dışında yumuşak baloncuklara benzer şişliklerdir.

-Et beni;Cilt renginde deride kabartı yada saplı bir et parçası şeklinde görülen şişliklerdir.Vücudun değişik yerlerinde görülebildiği gibi,makat etrafında da görülür.Birkaç milimetrede 5-10 santim büyüklüğüne kadar ulaşabilir,ağrıya neden olmaz.

-Makat absesi;Anal kanal etrafında veya içinde görülür,değişik büyüklükte olabilir.Makatta şişlik ve ağrıya sebep olur,etrafı genellikle kızarıktır,açılınca irin akıntısı olur.

-Makat sarkması;Tıpta rectal prolapsus denir.Kalın barsağın en alt kısmının tuvalette ıkınırken dışarı çıkmasıdır.Başlangıçta tuvaletten kalkınca kendiliğinden içeri girer,hastalık ilerleyince dışarda kalır ve elle itilmeden içeri girmez.

Makat siğili;Tıpta anal kondilom yada anogenital siğil adları ile bilinir.Makatta şişlik ve kaşıntıya sebep olur.Cinsel yolla bulaşan virüs kaynaklı bir hastalıktır,nadiren kanserleşme ihtimali vardır.Makat etrafında ve içinde toplu iğne başı büyüklüğünde şişliklerle başlar ve etrafı tamamen dolduran karnabahar görünümünde şişlikler oluşturabilir.

-Makat kanserleri;Makatta şişlik ve kanamaya sebep olurlar, en ileri dönemler hariç ağrı yoktur.Anal kanal dışında  veya  içerde değişik büyüklükte şişlikler olur,bazen üzerinde ülser şeklinde yaralar açılır ve kanar.

-Anal fisür;Anal kanalda oluşan çatlak şeklinde bir tür yaradır. Kronikleşince dış kısmında cilt katlantısı şeklinde bir uzantı olur ve elle hissedilir. Ayrıca tromboze dış hemoroid ve anal hematom (makatta pıhtı toplanması)  iyileştikten sonra benzer katlantılar olabilir.Hastalar bunu şişlik veya meme olarak değerlendirir.

Görüldüğü gibi makatta şişliğe sebep olan birçok hastalık bulunmaktadır, bunların bir kısmı çok ciddi hastalılardır ve erken teşhis edilmediğinde ilerlemekte ve tedavisi zorlaşmaktadır.Bu nedenle anal kanal etrafında şişlikle karşılaşıldığında zaman kaybetmeden muayene olmak tedavi açısından çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017