randevu al tedavi ücretleri

Anal fissür nedir, nasıl geçer?

        Anal fissür nedir ?

Anal kanal girişinden başlayıp içeri doğru uzanan 1-1,5 cm lik,sıyrıktan ülsere kadar değişen derinlikte ağrılı bir yaradır.Şiddetli ağrı yapar.Bazen hasta bu ağrılar nedeniyle tuvaletini yapmaktan kaçınır hale gelir.Hayatı çekilmez hale getirecek kadar ızdırap verir.

       Anal fissür nasıl olur ?

Makatta zaman zaman bazı travmalarla (Kabızlıklıkta hacimli gaita vs.) küçük sıyrıklar oluşur ve sıyrıklar çoğunlukla kendiliğinden iyileşir. Bu sıyrıklardan destek dokusu ve kan dolaşımının zayıf olduğu yerde olanlarda iyileşme daha zordur.Ağrının neden olduğu spazm sebebi ile anal kanal basıncı çok yükselir ve kan dolaşımı iyice bozulur bu durum yara iyileşmesini engeller.Ağrı spazma,spazm anal kanal basıncını arttırarak kan dolaşımının  bozulmasına bu da iyileşmeyi engelleyip yaranın derinleşmesine sebep olur. Bu kısır döngü ile yara gittikçe kronikleşir ve daha derin bir yaraya dönüşür.Ağrı tuvalet esnasında iyice artar ve tuvalet sonrası geçme süresi gittikçe daha uzun olur.

     Anal fissür nasıl anlaşılır?

-Anal kanal girişinde ağrı;Başlangıçta tuvalet esnasında cam kesiyormuş gibi ağrı hissedilir,hastalık kronikleşince bu ağrı artar ve tuvalet bittikten sonra saatlerce devam eder.

-Kanama;Tuvalet sonrası bir kaç damla açık kırmızı kan görülebilir

-Cilt büyümesi;Kronik fissürlerde zamanla makat etrafında fistülün olduğu hizada 0,5-1 cm lik meme şeklinde bir cilt uzantısı temizlenirken elle hissedilir.

   Anal fissür nasıl teşhis edilir ?

Anal fissürün teşhisi muayene ile konur.Diz dirsek pozisyonunda her iki kalça elle açılarak anal kanal derisi biraz gerdirilir ve içeri doğru uzanan yara görülür.Görerek konulan tanı kesindir ve başka tetkiklere ihtiyaç olmaz.

   Anal fissür  tedavisi nasıl olur?

Tedavi için ağrı ve kas spazmı kısır döngüsünün kırılması ve gevşeme sağlanarak anal kanal basıncının düşürülmesi gerekir,bu sayede kan dolaşımı tekrar normale döner ve yaranın iyileşmesi sağlanır.

 Anal fissür tedavisi  birbirini sırasıyla takip eden üç yöntemle yapılır;

-Kas gevşetici kremlerle tedavi

-Botox enjeksyonu ile tedavi

-Cerrahi tedavi

Yüzeyel anal fissür kabızlık ve hacimli gaita çıkarılırken sıklıkla gelişebilir ve 5-6 gün içerisinde kendiliğinden geçebilir.Devam eden fissürlerde kas gevşetici (nitrogliserinli) ve ağrı kesici kremler kullanılır.2-3 haftaya kadar yaklaşık hastaların %40 ında iyileşme sağlanır.Bu süre içerisinde geçmeyen hastalarda makat çatlağı kronikleşir ve kremlerle tedaviye cevap vermez.Kronik fissürlerde Botox enjeksyonu veya cerrahi tedavi uygulanır.

    Anal fissürün cerrahi tedavisi ;L.İ.S. Ameliyatı:

Uzun yıllar LİS ameliyatı kronik anal fissür hastalığının tek tedavi seçeneği idi. Ameliyatta spazm yapmış internal sfinkter kası kesilerek gevşeme sağlanır, anal kanal basıncı düşer ve kan dolaşımı normale dönünce fissür iyileşir.

Bu ameliyatla anal kanalın kesilen internal sfinkter kası büyük abdest ve gaz kaçırmayı engelleyen kaslardan bir tanesidir ve tekrar tamiri mümkün değildir.Nitekim bu ameliyatlardan sonra nadiren de olsa bazı hastalarda özellikle yaş ilerledikçe ishalde sızdırma ve gaz kaçırma şikayetleri görülmektedir.Bu nedenle bir dakikada uygulanabilen ve ameliyattaki komplikasyonların oluşmadığı botox ile tedavi seçeneğinin değerlendirilmesi daha doğru görünmektedir.Avrupa ülkelerinde ameliyat kararı verilmeden önce mutlaka botox ile tedavi seçeneği önerilmektedir. Botox insanlarda zehirli ishal yapan bir bakterinin (clostridium botillinum) toxinidir.Bu toxin kasları geçici olarak felç etmektedir,yaklaşık 4 ay sonra kaslar tekrar çalışmaktadır.Botox nörolojik hastalıklarda ve medical estetikte çok sık kullanılmasına rağmen ciddi bir yan etkisi bildirilmemiştir.

  Anal fissürde botox tedavisi nasıl yapılır?

     Kronik anal fissürde botox çok ince bir iğne ile spazm yapmış kasa enjekte edilmekte ve o kasın geçici olarak felç edilmesi sağlanmaktadır.Böylece gevşeme ile anal kanal basıncı düşmekte ve kan dolaşımı düzelince yara iyileşmektedir.Bu girişimde felç edilen kas yaklaşık 4 ay sonra tekrar çalışmaya başlamakta ve anatomik bozukluk oluşmamaktadır. Bu açıdan bakıldığında kronik anal fissürde botox tedavisi makat’ın anatomi ve fonksyonel yapısına daha uygun görünmektedir.Botox tedavisinin başarısı %90 lar seviyesine kadar çıkmaktadır.Bu konuda daha düşük başarı oranları bildirilmektedir. Ancak biz bu durumun botox enjeksyonu uygulamasında  tecrübe eksikliği,verilen toxin dozunun yetersiz oluşu veya soğuk zincirle taşınması gereken son derece dayanıksız bir molekül olan botoxun etkinliğinin azalmasına bağlı olabileceğini düşünmekteyiz.

Ayrıca hastalık iyileştikten sonra tekrarlarsa botox uygulamasını tekrarlamakta bir sakınca bulunmamaktadır.

Anal fissür

anal-fissurde-botoks-enjeksiyonu

 

 

 

       Anal fissürde cerrahi ve botox tedavisinin karşılaştırılması;

 

Ameliyat ile tedavi

 Botox ile tedavi

 Ameliyat riski————-  Var————————————–  Yok
 Anestezi———————  Genel,spinal veya lokal————  Yok
 Müdahale süresi———-  15-20 dakika————————–  1 dakika
 Müdahale sonrası takip  1 gün————————————  Takip gerekmez
 Makat anatomisinde bozulma  Var,makat kası kesiliyor———-  Kesme işlemi yok
 Müdahale sonrası kanama  Olabilir,bazen tekrar müdahale gerekir  Yok
 Müdahale sonrası hematom  Olabilir,bazen tekrar müdahale gerekir  Çok nadir küçük hematom olabilir,müdahale gerekmez
 Gaz kaçırma,gaita sızdırma  Olabilir,tedavisi yok—————  Olmaz
 Hastalık nüks ederse—-  Tekrar uygulanamaz—————  Tekrar uygulanabilir
 Tedavi başarısı————  %95————————————-  %80-90

http://www.makatcatlagi.net/botoksla-makat-catlagi-tedavisi

Updated: 22 Ağustos 2017 — 12:22

7 Comments

Add a Comment
 1. doktor bey iyi günler ben kronik anal fissür den botox olalı 10 günü geçti ancak ağrıl ve aarım zaman zaman devam ediyor ne tuvalet alışkanlığımda bozukluk nede kabızlık söz konusu özellikle dışkı yapıldıktan sonra içimde acı oluşuyor oturma banyosunuda düzenli olarak yapmama rağmen bu acı ve ağrı geçicimidir yoksa başka bir rahatsızlığın belirtisimidir yardımcı olursanız memnun olurum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Botox enjeksyonundan sonra fissürün iyileşmesi ortalama 15 gün sürer,biraz daha erken veya biraz daha geç iyileşme söz konusu olabilir.Biraz daha sabretmenizde fayda var.

 2. hocam ıyı gunler 14 gun önce ıc hemoroıdden lazerve sklerotrapi ve fissur ıcınde botoks uygulandı.oturma banyolarına devam ediyorum beslenmemede dıkkat ediyorum ıkınmadan tuvalet ıhtıyacımı gıderıyorum ama gun içinde hala yanma batma sızlama seklınde acılar devam etmekte tam olarak ıyılesme sureci ne kadardır.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tam iyileşme 2-3 hafta sürebilir.

 3. hocam iyi günler fissürden dolayı 20 gün öce botoks yapıldı acı,yanma lar yarı yarıya azaldı ancak makatta dolgunluk(sadece bir bölgesinde) hissi var bu fissür tam iyileşmediği için mi böyle biraz daha sabr etmeliyim tşekkürler…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Dolgunluk hissi bazen hemoroide bağlı olabilir,20 günde genellikle iyileşmiş olur ancak 1 aya kadar uzayabilir,gerekirse doktorunuza kontrol olabilirsiniz.

 4. iyi günler hocam 106 gün önce anal fisürden dolayı makatta kasılma anal tonus gibi gerilme problemlerinden dolayı botoks yaptırdım çok iyi sonuç aldık ancak 5-6 gündür biraz acıma gerilme şikayeti hissesdiyorum 106 günde botoks un etkisi bitermi bunu öğrenmek istiyorum teşekür ederim…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Botox un etkisi 3-4 ay sürer,sizin 3,5 ay olmuş ve etkisi yavaş yavaş geçmeye başlamıştır.

 5. iyi gunler hocam hemoroit diye 2 defa ankayara bir doktora gitim şikayetlerim devam eti burda genel cerah dr gitim makat çatlağı dedi tedavisi var dedi riskleride var dedi botox araştırdım kayseride özel bir hastanede 15 gun oldu uygulanalı şikayetlerim gecmedi kaç gun daha bekleyecem işalah olmazda gecmese şayet ne yapmam lazım kabız olmuyorum yememe içmeme dikat ediyorum sıcak su banyosu gunde 2 3 defa oluyorum şimdiden tşk
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Botox enjeksyonundan sonra iyileşme 2 hafta sonra olur,bazen 4 haftaya kadar uzayabilir,biraz daha beklemekte fayda var.Düzelmezse uygun yapılmamıştır diye tekrarlanabilir veya ameliyat önerilir.

 6. Iyi gunler hocam ben yaklasik bi ay once medical park hastanesinde genel cerrahi doktoruna muayene oldum anal fiissur makatta ufak bi catlak var dedi fitil verdi simdiye kadar kan gelmiyodu suan az az tuvaletimi yaparken kanama oluyor ameliyat mi olmayilim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür de ameliyat en son tercih olmalı çünkü abdest tutmayı sağlayan kaslardan biri ameliyatta kesiliyor ve bunun nadiren de olsa kalıcı komplikasyonları olabiliyor (sızdırma,gaz kaçırma gibi)Biz botox iğnesi ile tedaviyi tercih ediyoruz.

 7. dün kolonoskopi oldum.ömrüm boyunca hiç kabız olmadım.
  Günde iki kez tuvalete normal olarak (çok sıvı kıvamda değil) çıkıyordum.
  Çok su içerim,meyva çok tüketirim.Böyle olduğu halde nöbetçi memesi olan anal fissür teşhisi kondu.
  DEBRİDAT,PROCTOLOG,ZITROMAX,ANESTOL POMAD ve borax toz yazıldı.
  yazıları okuyorum oluşma nedenleri bana hiç uymuyor.
  Genelde kabızlığı yenmek üzerine yazılmış.
  Son zamanlarda ağrılar kötü oluyor,dayanılmaz sonra geçiyor bir süre hiç olmuyor sonrasında tekrar oluyor.
  Kanama en baştan beri hiç olmadı.
  Bir süre ilaç tedavisi olmak çare olur mu.
  Çare olmazsa en uygun ve risksiz yöntem botox gibi gözüküyor.
  Haftada bir gün alkol alırım bu durum hastalığı tetikler mi…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür hastalığının tek sebebi kabızlık değil,bunlar değiştirilebilir şeyler olduğu için üzerinde duruyoruz,anotomik yapıda yatkınlık yada bilinmeyen bazı faktörler de var.İlaç tedavisi genellikle yetersiz kalır,botox öneriyoruz.Alkolle direkt bir ilişkisi yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017 Frontier Theme