randevu al tedavi ücretleri

Anal fissür nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir?

Ayrıntılı Bilgi ve Randevu
TEL: 0212 246 10 04 – 0212 247 10 04
GSM: 0532 463 96 82

       Anal fissür nedir ?

Anal kanal girişinden başlayıp içeri doğru uzanan 1-1,5 cm lik sıyrıktan ülsere kadar değişen derinlikte ağrılı bir yaradır. Şiddetli ağrı yapar. Bazen hasta bu ağrılar nedeniyle tuvaletini yapmaktan kaçınır hale gelir. Hayatı çekilmez hale getirecek kadar ızdırap verir.

       Anal fissür nasıl olur ?

Makatta zaman zaman bazı travmalarla (Kabızlıklıkta hacimli gaita vs.) küçük sıyrıklar oluşur ve sıyrıklar çoğunlukla kendiliğinden iyileşir. Bu sıyrıklardan destek dokusu ve kan dolaşımının zayıf olduğu yerde olanların iyileşmesi daha zordur. Ağrının neden olduğu spazm sebebi ile anal kanal basıncı çok yükselir ve kan dolaşımı iyice bozulur. Bu durum yara iyileşmesini engeller. Ağrı spazma, spazm anal kanal basıncını arttırarak kan dolaşımının  bozulmasına bu da iyileşmeyi engelleyip yaranın derinleşmesine sebep olur. Bu kısır döngü ile yara gittikçe kronikleşir ve daha derin bir yaraya dönüşür. Ağrı tuvalet esnasında iyice artar ve tuvalet sonrası geçme süresi gittikçe daha uzun zaman alır.

      Anal fissür nasıl anlaşılır?

-Anal kanal girişinde ağrı; Başlangıçta tuvalet esnasında cam kesiyormuş gibi ağrı hissedilir. Hastalık kronikleşince bu ağrı artar ve tuvalet bittikten sonra saatlerce devam eder.

-Kanama; Tuvalet sonrası bir kaç damla açık kırmızı kan görülebilir.

-Cilt büyümesi; Kronik fissürlerde zamanla makat etrafında fissürün olduğu hizada 0,5-1 cm lik meme şeklinde bir cilt uzantısı temizlenirken elle hissedilir.

     Anal fissür nasıl teşhis edilir ?

Anal fissürün teşhisi muayene ile konur. Diz dirsek pozisyonunda her iki kalça elle açılarak anal kanal derisi biraz gerdirilir ve içeri doğru uzanan yara görülür. Görerek konulan tanı kesindir ve başka tetkiklere ihtiyaç olmaz.

     Anal fissür nasıl tedavi edilir?

Anal kanaldaki yaranın iyileşmesi için  anal kanal basıncının düşürülerek kan akımının normale dönmesini sağlamak gerekir. Anal kanaldaki yara ciddi ağrıya ve ağrı makat kaslarının spazmına yol açar bu da anal kanal basıncını kanın akışını engelleyecek kadar yükseltir. Kan dolaşımının olmadığı yerde yara iyileşmez. Ağrı spazmı, spazm da ağrıyı arttırır. Bu kısır döngünün kırılması için makat kaslarından iç tarafta olan internal kası gevşeterek (kremlerle),geçici felç ederek (botulinum toksin) veya keserek (ameliyat) tedavi sağlanmaktadır.

 Anal fissür tedavisi  birbirini sırasıyla takip eden üç yöntemle yapılır;

-Kas gevşetici kremlerle tedavi

-Botulinum toksin enjeksiyonu ile tedavi

-Cerrahi tedavi

     Anal fissürün kremlerle tedavisi;

Yüzeyel anal fissür kabızlık ve hacimli gaita çıkarılırken sıklıkla gelişebilir ve 5-6 gün içerisinde kendiliğinden geçebilir. Devam eden fissürlerde kas gevşetici (nitrogliserinli) ve ağrı kesici kremler kullanılır. 2-3 haftaya kadar yaklaşık hastaların %40 ında iyileşme sağlanır. Bu süre içerisinde geçmeyen hastalarda makat çatlağı kronikleşir ve kremlerle tedaviye cevap vermez. Kronik fissürlerde botulinum toksini enjeksyonu veya cerrahi tedavi uygulanır.

       Anal fissürün Botox (botullinum toksini) ile tedavisi nasıl yapılır?

     Kronik anal fissürde botullinum toksini çok ince bir iğne ile spazm yapmış kasa enjekte edilmekte ve o kasın geçici olarak felç edilmesi sağlanmaktadır. Böylece gevşeme ile anal kanal basıncı düşmekte ve kan dolaşımı düzelince yara iyileşmektedir. Bu girişimde felç edilen kas yaklaşık 4 ay sonra tekrar çalışmaya başlamakta ve anatomik bozukluk oluşmamaktadır. Bu açıdan bakıldığında kronik anal fissürde botullinum toksini tedavisi makat’ın anatomi ve fonksyonel yapısına daha uygun görünmektedir. Botulinum toksin tedavisinin başarısı %90 lar seviyesine kadar çıkmaktadır. Bu konuda daha düşük başarı oranları bildirilmektedir. Ancak biz bu durumun botullinum toksin enjeksyonu uygulamasında  tecrübe eksikliği, verilen toxin dozunun yetersiz oluşu veya soğuk zincirle taşınması gereken son derece dayanıksız bir molekül olan botullinum toksini etkinliğinin azalmasına bağlı olabileceğini düşünmekteyiz.

Ayrıca hastalık iyileştikten sonra tekrarlarsa botulinum toksin uygulamasını tekrarlamakta bir sakınca bulunmamaktadır.

Anal fissür

anal-fissurde-botoks-enjeksiyonu

 

 

        Anal fissürün cerrahi tedavisi; L.İ.S. Ameliyatı:

Uzun yıllar LİS ameliyatı kronik anal fissür hastalığının tek tedavi seçeneği idi. Ameliyatta spazm yapmış internal sfinkter kası kesilerek gevşeme sağlanır, anal kanal basıncı düşer ve kan dolaşımı normale dönünce fissür iyileşir.

Bu ameliyatla anal kanalın kesilen internal sfinkter kası büyük abdest ve gaz kaçırmayı engelleyen kaslardan bir tanesidir ve tekrar tamiri mümkün değildir. Nitekim bu ameliyatlardan sonra nadiren de olsa bazı hastalarda özellikle yaş ilerledikçe ishalde sızdırma ve gaz kaçırma şikayetleri görülmektedir. Bu nedenle bir dakikada uygulanabilen ve ameliyattaki komplikasyonların oluşmadığı botulinum toksin ile tedavi seçeneğinin değerlendirilmesi daha doğru görünmektedir. Avrupa ülkelerinde ameliyat kararı verilmeden önce mutlaka botulinum toksin ile tedavi seçeneği önerilmektedir. botulinum toksin insanlarda zehirli ishal yapan bir bakterinin (clostridium botillinum) toxinidir. Bu toxin kasları geçici olarak felç etmektedir, yaklaşık 4 ay sonra kaslar tekrar çalışır. Botulinum toksini nörolojik hastalıklarda ve medical estetikte çok sık kullanılmasına rağmen ciddi bir yan etkisi bildirilmemiştir.

       Anal fissürde Botox (botullinum toksin) enjeksyonu ve cerrahi tedavinin karşılaştırılması;

 

Ameliyat ile tedavi

Botox ile tedavi

 Ameliyat riski————-  Var————————————–  Yok
 Anestezi———————  Genel,spinal veya lokal————  Yok
 Müdahale süresi———-  15-20 dakika————————–  1 dakika
 Müdahale sonrası takip  1 gün————————————  Takip gerekmez
 Makat anatomisinde bozulma  Var,makat kası kesiliyor———-  Kesme işlemi yok
 Müdahale sonrası kanama  Olabilir,bazen tekrar müdahale gerekir  Yok
 Müdahale sonrası hematom  Olabilir,bazen tekrar müdahale gerekir  Çok nadir küçük hematom olabilir,müdahale gerekmez
 Gaz kaçırma,gaita sızdırma  Olabilir,tedavisi yok—————  Olmaz
 Hastalık nüks ederse—-  Tekrar uygulanamaz—————  Tekrar uygulanabilir
 Tedavi başarısı————  %95————————————-  %80-90

 

20 Comments

Add a Comment
 1. doktor bey iyi günler ben kronik anal fissür den botox olalı 10 günü geçti ancak ağrıl ve aarım zaman zaman devam ediyor ne tuvalet alışkanlığımda bozukluk nede kabızlık söz konusu özellikle dışkı yapıldıktan sonra içimde acı oluşuyor oturma banyosunuda düzenli olarak yapmama rağmen bu acı ve ağrı geçicimidir yoksa başka bir rahatsızlığın belirtisimidir yardımcı olursanız memnun olurum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Botox enjeksyonundan sonra fissürün iyileşmesi ortalama 15 gün sürer,biraz daha erken veya biraz daha geç iyileşme söz konusu olabilir.Biraz daha sabretmenizde fayda var.

 2. hocam ıyı gunler 14 gun önce ıc hemoroıdden lazerve sklerotrapi ve fissur ıcınde botoks uygulandı.oturma banyolarına devam ediyorum beslenmemede dıkkat ediyorum ıkınmadan tuvalet ıhtıyacımı gıderıyorum ama gun içinde hala yanma batma sızlama seklınde acılar devam etmekte tam olarak ıyılesme sureci ne kadardır.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tam iyileşme 2-3 hafta sürebilir.

 3. hocam iyi günler fissürden dolayı 20 gün öce botoks yapıldı acı,yanma lar yarı yarıya azaldı ancak makatta dolgunluk(sadece bir bölgesinde) hissi var bu fissür tam iyileşmediği için mi böyle biraz daha sabr etmeliyim tşekkürler…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Dolgunluk hissi bazen hemoroide bağlı olabilir,20 günde genellikle iyileşmiş olur ancak 1 aya kadar uzayabilir,gerekirse doktorunuza kontrol olabilirsiniz.

 4. iyi günler hocam 106 gün önce anal fisürden dolayı makatta kasılma anal tonus gibi gerilme problemlerinden dolayı botoks yaptırdım çok iyi sonuç aldık ancak 5-6 gündür biraz acıma gerilme şikayeti hissesdiyorum 106 günde botoks un etkisi bitermi bunu öğrenmek istiyorum teşekür ederim…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Botox un etkisi 3-4 ay sürer,sizin 3,5 ay olmuş ve etkisi yavaş yavaş geçmeye başlamıştır.

 5. iyi gunler hocam hemoroit diye 2 defa ankayara bir doktora gitim şikayetlerim devam eti burda genel cerah dr gitim makat çatlağı dedi tedavisi var dedi riskleride var dedi botox araştırdım kayseride özel bir hastanede 15 gun oldu uygulanalı şikayetlerim gecmedi kaç gun daha bekleyecem işalah olmazda gecmese şayet ne yapmam lazım kabız olmuyorum yememe içmeme dikat ediyorum sıcak su banyosu gunde 2 3 defa oluyorum şimdiden tşk
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Botox enjeksyonundan sonra iyileşme 2 hafta sonra olur,bazen 4 haftaya kadar uzayabilir,biraz daha beklemekte fayda var.Düzelmezse uygun yapılmamıştır diye tekrarlanabilir veya ameliyat önerilir.

 6. Iyi gunler hocam ben yaklasik bi ay once medical park hastanesinde genel cerrahi doktoruna muayene oldum anal fiissur makatta ufak bi catlak var dedi fitil verdi simdiye kadar kan gelmiyodu suan az az tuvaletimi yaparken kanama oluyor ameliyat mi olmayilim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür de ameliyat en son tercih olmalı çünkü abdest tutmayı sağlayan kaslardan biri ameliyatta kesiliyor ve bunun nadiren de olsa kalıcı komplikasyonları olabiliyor (sızdırma,gaz kaçırma gibi)Biz botox iğnesi ile tedaviyi tercih ediyoruz.

 7. dün kolonoskopi oldum.ömrüm boyunca hiç kabız olmadım.
  Günde iki kez tuvalete normal olarak (çok sıvı kıvamda değil) çıkıyordum.
  Çok su içerim,meyva çok tüketirim.Böyle olduğu halde nöbetçi memesi olan anal fissür teşhisi kondu.
  DEBRİDAT,PROCTOLOG,ZITROMAX,ANESTOL POMAD ve borax toz yazıldı.
  yazıları okuyorum oluşma nedenleri bana hiç uymuyor.
  Genelde kabızlığı yenmek üzerine yazılmış.
  Son zamanlarda ağrılar kötü oluyor,dayanılmaz sonra geçiyor bir süre hiç olmuyor sonrasında tekrar oluyor.
  Kanama en baştan beri hiç olmadı.
  Bir süre ilaç tedavisi olmak çare olur mu.
  Çare olmazsa en uygun ve risksiz yöntem botox gibi gözüküyor.
  Haftada bir gün alkol alırım bu durum hastalığı tetikler mi…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür hastalığının tek sebebi kabızlık değil,bunlar değiştirilebilir şeyler olduğu için üzerinde duruyoruz,anotomik yapıda yatkınlık yada bilinmeyen bazı faktörler de var.İlaç tedavisi genellikle yetersiz kalır,botox öneriyoruz.Alkolle direkt bir ilişkisi yok.

 8. Merhaba hocam benim bir sorun olacaktı. Yaklasik 3 aydir fissür teşhisi konuldu bana. Bundan 2.5 yıl öncede oldu 10 gunde kremlerle gecti. Bu sefer baya uzun sürdü bu 3 aylik süre içinde 2 sefer gecti rectodermle ama yine basladi. Yaklasik 10 gün önce botox yapıldı. Ama ağrı sızı kesilmiyor bu normalmidir? Botoxla beraber rectoderme devam ediyorum bir katkisi olurmu? Birde bu botox iğne yapıldığı gibi mi felc ediyor kasları yoksa 10 15 gün icindemi? Saygilar.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Botox un etkisi 1 haftada olur yara da ortalama 2 hafta içinde iyileşir.

 9. Merhaba hocam bugün botox un tam 14. günü ama pek değişen bir şey yok. Ilerleme olurmu. ??? Bu botox işe yaramadi demek için daha ne kadar beklemek gerekir ??? Yani azda olsa ilerleme var ama cok az bu beni korkutuyor.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Botox sonrası iyileşme süresi 2 hafta ama bu bazen uzayabilir,işe yaramadığını söylemek için toplam 1 ay geçmesi lazım.

 10. Hocam kolay gelsin ben bir şey sormak istiyorum. Botoxla beraber bir şey kullanmak gerekirmi? Rectoderm boroxun etkinliğini arttirir mi? Birde bitkisel fissür ilaclari internette var bu konu hakkinda ne dersiniz. Sahtakarlik gibi geldi bana. Hani kapsül seklindeki haplar nasil fissürü iyi etsin. Kafam karisti aslinda. Simdiden Teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Botox la beraber ilk 1 hafta rectoderm kullanılabilir daha sonra kullanmanın anlamı yok.Birkisel ilaçlar konusunda içinde ne olduğunu bilmeden yorum yapamam.Ancak fissürü iyileştiren bir bitkisel ürün henüz keşfedilmedi.

 11. Merhaba hocam ben ben botoxs yaptim yaklasik 20 gun once ağrılarım %70 gibi geçti ama bu son 3 4 gündür o %30 hep ayni ne yapmam lazim bana bir akıl verin. Bu da gecer degil mi.?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yaranın iyileşmesi bazen gecikebilir toplam 1 ay içinde geçmezse kontrol olmanız lazım.

 12. Hocam 1 ayda botoxla gecmeyen fissurler sadece ameliyatlami gecer baska çözüm varmıdır. Tekrar botox mantıkli.olurmu ???
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Botox tekrarlanabilir veya ameliyat yapılır

 13. Merhaba hocam ben anal fissür basınç ölçekli ameliyat nasildir? Bu konuda bilgi almak istiyorum. Başarı şansını avantaj veya dezavantajıni. Sitenizde bulamadim. Bu fissür nasil bir hastaliksa 1000 çeşit yolu var kafasi karışıyor insanin.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissürün iyileşmemesinin sebebi anal kanal basıncının yüksek olmasıdır,bütün tedaviler basıncı düşürmeye yönelik ve buna sebep olan kasın gevşemesi veya kesilmesi şeklinde sağlanmaktadır,ancak hiçbir yöntem tedavide % 100 başarı sağlamamaktadır.Basınç kontrollu sfinkterotomi ameliyat esnasında anal kanal basıncını ölçerek yapılıyor.Normal sfinkterotomiye bir üstünlüğü olduğunu kanıtlayan yeterli tıbbi çalışma yoktur.Biz öncelikle ameliyat etmeden uygulanabilen botox tedavisini tercih ediyoruz.

 14. Merhaba hocam 1 ay önce botox oldum şikayetlerim %300 ARTTI. Bu nasıl iştir anlamadım gitti kafayı yemek üzereyim. Sözde profösörmüş. Onun yanına gitmeden önce günde 10 saat kpss ye çalışabiliodum 1 aydır kitap yüzü açamadım. Şimdide ameliyat diyor. Korkuyorum ameliyat olim şimdiki halimi mumla arim. Allah rızası için bana bir akıl verin ne yapim şu illetten kurtulim saygılar.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür hastalığının tedavisinde botox enjeksyonu yapılan 10 hastadan 1-2 si fayda görmez,bazen kısmi fayda gören hastalar olabilir,bunun çeşitli sebepleri var araştırılabilir.Botox etki etmeyen hastalar için ameliyat dışında tedavi seçeneği yok.Ameliyat oluncaya kadar eğer istersen rectoderm krem ve anestol krem günde 2 defa haricen kullanıp sabah akşam sıcak su oturma banyosu seni biraz rahatlatabilir.

 15. Hocam iyi günler botoxdan sonra anal bölgede aşağı tarafta hemoroide benzer bir parça oluştu. Ama bu çok aşırı sert dokununca bile çok ağrıyo. Neredeyse fissür kadar agrio. Fissurde bir ayi geçmesine rağmen iyilesmedi. Herseyi yapıyorum kabiz degilim. Acaba bu deri kivrimimi iyileşmeyi engelliyor. Ne yapmam lazim. Şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Botox enjeksyonu 10 hastadan 1 veya 2 sinde etkisiz olabilir,muayene edip değerlendirmek lazım.Deri kıvrımı anal fissürün belirtilerinden biri.

  1. Hocam zateen anal fissür var o yuzden botox oldum. Botoxdab önce böle bişe yoktu. Bu ufak ama çok sert bir parça. Ne olabilir acaba.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE
   Bazen anal hematom olabilir ama kesin tanı için görmek lazım.

 16. Merhaba hocam anal fissur sonrasi botox oldum. Fissurun uzerunde fistul olmjd. Botoxun böyle bir etkisi oldugunu bilmiodum. Simdi Ameliyat diyor. Simdi ameliyat fissür mu fistül mu olacak. Korkuyorum ne olur diye. Siz ne dersiniz.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür zemininde fistül oluşması mümkündür.Bunun botox enjeksyonu ile bir ilgisi yok,fistül oluşmuşsa cerrahi tedavisi gerekir.

  1. Peki hocam bu ameliyatta anal kaslar kesiliomu ? Kesilse bile bunun orani nedir? Kesilmese bile zarar görmesi mümkün mu ?
   Op.Dr.Nizam KURTDERE
   Fistül traktının geçiş yerine göre anal kaslar hiç kesilmez yada az bir kısmı kesilebilir.

 17. Merhaba hocam ben 41 yasindayim
  Ve anus darligi sikayetimi 10 yildir
  Cekiyorum artik bunun la yasamyi
  Ogrendim bazen 2.3 yil hic olmuyor
  Bazen yilda 1.2 kez tekrarliyor
  Bunda ameliyat olayina karsiyim
  Yaslilikta abdest tutmamakla ilgili
  Bunun yaninda tek care kabiz olmamaktan geciyor kabizlik olmadimi
  Hersey yolunda birde yapma ilac kullaniyorum bitkisel ve para ile satilmiyor Allah razi olsun o kisiden
  Kullaninca uzamadan geciyor catlak 1 2 gunde unumamak lazimki kabizlik bu sorunun en buyuk etkisi tesekkurlerd.

 18. Hocam 3 hafta önce lazerle basur ameliyatı oldum. ilk birkaç gün kan vardı. kan geçti ağrı hiç yok tuvaletimi rahat yapıyorum. Ancak makatımın iç kısmında kaşıntı oluyor. Ayna yardımıyla detaylı baktığımda iç kısımda yarım santim kadar bir çizik gördüm. Tavsiye alabilir miyim sizden ??
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Sıcak su oturma banyosu iyi gelebilir,şikayetiniz devam ederse doktorunuza kontrol olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017