Makat ağrısının nedenleri nelerdir?

Makatta ağrı sık rastladığımız sorunlardan birisidir.Ne yazık ki makatta ağrıya neden olan hastalık sayısı oldukça fazladır.Ağrının yeri,şiddeti ve karakter özelliği sıklıkla bir ön tanı konmasına yardım eder.Ancak tedavi için kesin tanı konmalıdır.Anal muayene ve gerekirse bazı tetkikler yapılarak kesin tanı konduktan sonra tedavi düzenlenebilir.

 Makatta ağrıya sebep olan hastalıklardan en sık görülenleri şunlardır;

-Anal fissür:Ağrı genellikle kabızlık sonrası başlar,başlangıçta  tuvalet yaparken cam keser gibi veya yırtılır gibi hissedilir ve tuvaletten birkaç dakika sonra geçer.Hastalık ilerledikçe tuvalet sonrası ağrı süresi gittikçe uzar ve ağrı süresi tuvaletten sonra 8-10 saat e kadar uzayabilir.Ağrı ile birlikte az miktarda parlak kırmızı renkte kanama görülür. İlk iki üç hafta da ilaç tedavisi denenebilir ancak başarısı düşüktür.Kronikleşince botox enjeksyonu veya ameliyat gerekir.

Tromboze hemoroid:Ağrı normalde hemoroid hastalığının karakteristik bir belirtisi değildir,ancak hemoroid hastalığının bir komplikasyonu olan tromboze hemoroid hastalığında hemoroid memeleri ciddi şekilde şişer ve şiddetli ağrıya sebep olur. Bu duruma basur memelerindeki damarlarda kan pıhtılaşması ve iltihabi reaksyon sebep olur.Makat girişinde elle hissedilen şiş hassas baloncuklar şeklindedir ve ağrı bazen yürümeyi ve oturmayı imkansız hale getirecek kadar şiddetli olur.Erken dönemde ilaçla tedavi edip şişlikler inince cerrahi veya girişimsel tedavi yapılabilir.

images

-Anal hematom:Hemoroidi olan hastalarda daha sık görülür.Tuvalette fazla  ıkınmaya bağlı olarak makat etrafında bir kılcal damarın çatlaması sonucu  cilt altında kanama olur.Bu kanama içinde kan  pıhtısı olan bir baloncuğa sebep olur, buna  anal hematom denir.Tromboze hemoroid gibi görünür ve ağrı yapar.Ağrı anal hematom büyüdükçe artar.Bir santimden küçük olan hematomlar çoğu zaman kendiliğinden geçer,daha büyük olanlar  gerekirse lokal anestezi altında küçük cerrahi müdahale ile alınabilir.

-Anal abse:Makat etrafında kızarık ve ağrılı bir şişlik ile başlar,şişlik gittikçe büyür ve zonklama şeklindeki ağrı iyice şiddetlenir,hastada ateş halsizlik ve titreme görülür.Çok erken dönemde antibiyotik ile tedavi denenebilir ancak genellikle başarısızdır.İçi irin dolu şişliğin cerrahi olarak açılıp boşaltılması gereklidir.

  Makatta ağrıya sebep olan ve daha nadir görülen hastalıklar;

-İltihabi barsak hastalıkları;Ülseratif kolit veya crohn hastalığı gibi hastalıklar barsaklarda sebep oldukları ülser ve yaralar anal kanal ve yakınında da görülebilir ve ağrı ve yanmaya sebep olur.Bu hastalarda kanama ve hastalığın diğer sistemik belirtileri olan karın ağrısı ve ishal görülebilir.

-Anal kanalın diğer iltihabi hastalıkları ve cinsel yolla bulaşan iltihabi hastalıklar makatta ülser ve yaralar yaparak ağrı yanma ve kanamaya sebep olabilir.

-Pelvis kemiklerindeki bazı hastalıklar makata vuran ağrıya sebep olabilir;Kuyruk sokumu ağrısı (coccydynia) artritler ve kemik tümörleri ağrıları makata vurabilir.

-Makat ve kalın barsak alt kısım kanserleri ileri evrelerde dolgunluk hissi ve künt ağrıya neden olur.Bu hastalarda kabızlık,büyük tuvalette zorlanma veya kısmi tıkanma ile birlikte kanama da görülebilir.

-Erkeklerde prostat iltihabı makata vuran ağrıya sebep olabilir.

Levator ani sendromu;Büyük abdest tutmayı sağlayan kasların spazmına bağlı ortalama 45 dakika devam eden ağrılar tarif edilmiştir.Bu hastalarda muayenede herhangi bir hastalık bulgusuna rastlanmaz.

-Soliter rectal ülser;Kalın barsak en alt kısmında makata yakın sebebi kesin belirlenemeyen ülser şeklinde bir yaradır ve makatta ağrıya neden olur.

-Proctalgia fugax;Bazı hastalarda yapılan tüm araştırmalara rağmen makat ağrısının sebebi bulunamaz.Bu hastalarda makat bölgesine gelen pudental sinirdeki hassasiyete bağlı olarak ağrı oluştuğu bildirilmiş,sinir bloku yapıldığında hastalığın geçtiği görülmüştür.

http://www.basurklinigi.com/makat-agrisi-neden-olur/

Yorum yapılmamış


fissure