randevu al tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi Apsesi Neden Olur?

Çok farklı bir sağlık sorunu olan Kıl Dönmesi özellikle saç tellerinin cilt altında toplanması ile ortaya çıkmaktadır. Genelikle 20-35 yaş arası erkeklerde daha fazla görünen sorun önlem alınmadığında ciddi sıkıntılar yaşatabilir. Bir çok insan kıl dönmesi problemini ortaya çıkan apse ile anlamaktadır. Makat kısmında oluşan küçük şişlik ciddi ağrılara neden olmaktadır. Oldukça acil bir şekilde boşaltılması gereken kıl dönmesi apsesi boşaltılmaması halinde 5-6 gün içinde kendisi patlayacaktır. Fakat kendisi boşalması halinde doku hasarı meydana gelmektedir.

Kıl Dönmesi Apsesi Neden Olur?
Genelde tüm pilonidal sinus hastalarının ortak sorunu olan abse neden olduğunu özetle anlatayım. cilt altına giren ve orada biriken kılları vücudumuz cildimize zarar vermemesi için onu bir kapsül ile sarmaktadır. Fakat bu kapsül sert oturma, makat üzerine düşme gibi durumlarda zarar görmektedir. Zarar gören kapsül kılları koruyamayarak cilde zarar vermesine neden olur. Bu durumda bu yabancı cisimleri eritmek isteyen vücudumuz bir salgı oluşturur. Tabiki bu salgı cilt altında biriken kılları eritme yeteneği olmadığı için dışarı atacaktır. Fakat dışarı çıkamayan bu salgı makatta şişliklere neden olmaktadır. Normal şartlarda şikayeti olmayan kıl dönmesi apse oluşması sonucu kişinin çok canını yakmaktadır.

Acil Müdahale Edilmesi Gerekir!
Makat kısmında görülen apseler sadece kıl dönmesi ile sınırlı olmayıp, Fistul dediğimiz hastalık sonucu ortaya çıkar. Sorun her ne olursa olsun tüm apseler tespit edildiğinde mutlaka boşaltılması gerekir. Genel Cerrahi uzmanları tarafından yapılan bu işlemi geciktirilmesi halinde 5-6 gün içinde kendisi patlayacak ve doku hasarına neden olacaktır.

Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?
Sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşen apse boşaltma işlemi genelde o bölgede küçük bir kesi ile yapılmaktadır. Cilt altında biriken irin boşaltılarak sıvı ile içi temizlenmektedir. Idea Klinik Kıl Dönmesi Tedavi merkezi ve devlet hastanelerinin genel cerrahi bölümlerinde bu işlem yapılır. Apse boşaltmasına müteakip hekimler antibiyotik tedavisi önerebilir. Bu işlem mikrop kapmasını önlemek içindir.

1-2 Ay Sonra Kıl Dönmesi Tedavi Edilir!
Apseye neden olan kıl dönmesi tedavi edilmediği sürece apse problemi devam edecektir. Apsesi boşaltılan kıl dönmesi tedavisi hemen yapılamayarak öncelikle apseli dokunun onarılması beklenir. Önce apse boşaltılıp, tedavisi ise 1-2 ay sonra yapılmaktadır. Apse boşaltma kıl dönmesi tedavisi olmadığını bilmelisiniz.

Kıl Dönmesi Apsesi ve diğer konular için detaylı bilgi http://www.kildonmesitedavisi.com

8 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. hakan

  Hocam iltihabın aktığı delil çok küçücük kalmış nasıl bi ameliyat olur acaba
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Fistül deliğinin büyüklüğünün bir önemi yok görüp ona göre karar veriyoruz.

 2. turan

  merhaba Hocam ilk gördüğüm de normal yaradir diye geçmesini bekledim ama 3 gün oldu ara ara kan akıntısı oluyor bu durumda ilk ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yara kuyruk sokumunda ise kıl dönmesi gibi görünüyor,en doğru tedavisi cerrahi olarak çıkarılması,uygulanacak ameliyat yöntemini seçmek için sitedeki tedavi yöntemlerini inceleyebilirsin.

 3. yasin

  hocam kuyruk sokumunda nohut tanesinden çok az büyük bir şişme var ve sert bi şişme sizce bu ne olabilir ? bir hekime başvurmak gerekir mi ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi olma ihtimali yüksek,muayene ile kesin tanı koyabiliriz.

 4. pınar

  hocam kuyruk sokumumda şişlik ve dayanılmaz bi acı var bir haftadır Dün ortopediye gittim antibiyotik verdi iltihap var dedi doktor Bugun ise minik bi delikten baya iltihap aktı sizce normal mi ne yapmalıyım tekrar doktora gitmem gerekiyormu genel cerrahiye (ne oturabiliyorum ne yatabiliyorum dayanılmaz bir acı )
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz hastalık abseleşmiş p.sinüs gibi görünüyor,cerrahi olarak boşaltılması daha iyi olur,kendiliğinden açılmışken iltihabı akar ve biraz daha geç olmak üzere yine iyileşir.Abse kuruduktan sonra p.sinüs için ameliyat olmalısınız.

 5. seda

  Hocam kuyruk sokumumda uc tane küçük delik var kasıntı ve ıltıhapta var acaba tedavı yontemı nedır
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetleriniz kıl dönmesi hastalığı gibi görünüyor,en uygun tedavisi ameliyat.bir çok ameliyat yöntemi var,biz en küçük kesi ile olan yöntemleri tercih ediyoruz.

 6. neşet

  hocam bundan 2-3 sene makatımın 2-3cm üstünde kaşıntı ve kanamalı akıntı olustu sonra kendi kendine düzeldi.şuan hiçbir ağrım ve akıntı falan yok fakat mercimek tanesi kadar bir siyahlık var. yinede kontrol ettirmelimiyim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Evet,muayene edip kesin tanı koymakta fayda var.

 7. akif

  hocam ben 7 sene önce ameliyat oldum ameliyatı yapan dr birdaha tekrarlamayacak dedi ve akabinde iyileşme süreci devam ederken tip 1 diyabete yakalandım ve son 1 yıldır ara ara şişme iltihap ve akıntı oluyor son bir haftadır da eskisi gibi oldu sert bir doku var içeride hissediyorum, iyileşme süreci uzun sürer diye tekrardan ameliyat olmaya korkuyorum, birde eczanelerde satılan pilonol diye bir ürün varmış kullanan insanlarda %95’e varan iyileşme sağlamış acaba ne yapmamı önerirsiniz?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bütün tedavi yöntemlerinde p.sinüs hastalığı tekrarlayabilir,sizinki de tekrarlmış gibi görünüyor,muayene ile kesin karar verip en uygun tedavi yöntemini önerebiliriz.

 8. emre

  Kil donmesi apse var fakat doktorum cerrahi islemle bosaltmak yerine antibiyotik tedavisine baslatti bunun bir zararı var mıdır?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Abse varsa cerrahi olarak temizlenirse daha çabuk iyileşir.Kendiliğinden açılmış akıntılı abseler antibiyotik ile iyileşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017