randevu al tedavi ücretleri

Kanamalı hemoroide ne iyi gelir?

      Kanamalı hemoroid

Makattan kan gelmesi çok sık rastlanan bir şikayettir.İngilterede yapılan bir araştırmada bir yıllık süre içinde erişkin insanların % 10 unda makattan kanama şikayeti görülmüştür.Bu durumda kanamanın sebebinin kesin olarak belirlenmesi çok önemlidir,çünkü kalın barsak kanserinin ilk belirtisi makattan kan gelmesi olabilir.Oysa iç hemoroidi olan hastalarda makattan kanama en sık görülen şikayettir.Ayrıca kanamaya sebep olan onlarca kalın barsak hastalığı vardır.Böyle bir şikayetimiz olduğunda abartılı endişelenmek,yada önemsememek veya muayeneden utanıp ihmal etmek yanlış bir davranıştır.Doğrusu muayene olup kanamanın kesin sebebinin bulunmasıdır.Böylece önemli bir hastalık varsa erken teşhis konup telafi edilemeyecek gecikmeler önlenmiş olur.
Hemoroid sebebiyle olan kanamalar çok nadiren ciddi olur,genellikle çok ıkınmanın sebep olduğu basınç artışına bağlıdır ve bu basınç ortadan kalkınca yani tuvaletten sonra kendiliğinden durur.Çok ilerlemiş hemoroidlerde memeler dışarda kalır ve içeri sokulmazsa kanama devam edebilir,memelerin içeri sokulması ve kanamanın durması sağlanamıyorsa doktora görünmek gerekir.Aralıklı olarak uzun süren kanamalar ciddi anemilere (kansızlık) sebep olabilir.

Basur Kanama
   Hemoroid kanaması neden olur?

Bilindiği gibi hemoroid anal kanalda bulunan kılcal damar ağının genişleyip büyümesinden oluşur.Meme büyüyüp sarktıkça damar ağını örten mukoza tabakası incelir ve özellikle kabızlık durumunda sert dışkının sürtünmesi ve ıkınmanın getirdiği basınç artışı ile kılcal damarlar çatlayıp açılır ve kanama olur.Bu kanama sıklıkla parlak kırmızı renkte ve birkaç damla şeklinde olur.Nadiren daha geniş bir alan açılır ve daha fazla miktarda kanama olabilir.Başka hastalıklar sebebiyle kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar bu durumda çok daha fazla dikkatli olmalıdır,Bu hastalarda kanamanın durması çok daha zor olur ve daha ciddi sonuçlara sebep olabilir.

   Hemoroid kanaması nasıl önlenir?

Hemoroid kanamasını önlemek için hem hemoroid hemde kanamaya sebep olan faktörlerden kaçınmak gerekir,bunun için;

-Kesinlikle kabız kalmamalıyız.(Kabızlığa ne iyi gelir? başlıklı yazımızda kabızlığın önlenmesi ayrıntılı olarak anlatılmıştır).
-Tuvalette otururken çok ıkınmamalıyız.
-Tuvalette 2-3 dakikadan fazla oturmamalıyız.
-Bol sıvı tüketmeliyiz.
-Doğru beslenme ve düzenli tuvalet alışkanlığı edinmeliyiz.
-Aşırı ağır kaldırmaktan kaçınmalıyız.

Proctolog,proctoglyvenol krem ve fitil gibi yumuşatıcılar ve temizlenirken yumuşak tahriş etmeyen peçete kullanmak faydalı olabilir. Basur kanamalarının çoğu bu uygulamalar ile kesilir.Ancak bütün bu uygulamalar basur memesinin küçülmesi yada ortadan kalkmasını sağlamaz,yani hemoroid hastalığının kalıcı tedavisine katkısı yoktur.Bu nedenle  konunun uzmanına görünmeli ve gerekli tıbbi tedavinin yapılması sağlanmalıdır.

      Kanamalı hemoroid nasıl teşhis edilir?

Hemoroid kanıyorsa rectal tuşe ve anoskopla muayenede kanayan hemoroid memesi görülür ve kesin tanı konur.O anda kanama yoksa kanama ihtimali olan basur memesi görülür,bu durumda kalın barsakta iç tarafta başka bir kanama yapan hastalık olmadığından emin olmak için kolonoskopi yapılır.

    Kanamalı hemoroid nasıl tedavi edilir?

Muayenede kanayan meme tespit edildikten sonra tedavisi oldukça kolaydır.Anoskopun içinden infrared fotokoagülasyonla 2-3 atış yapılarak veya rubber bant konarak kanama durdurulur.Bu işlemler için anesteziye gerek yoktur ve birkaç dakikada uygulanır.Bu müdahaleyi yaparken hemoroid 3.cü dereceyi geçmemişse diğer memelere de uygulama yapılarak hemoroidin kalıcı tedavisi de yapılabilir.Tedaviden sonra ciddi bir ağrı olmaz ve yatak istirahati gerekmez.Hemoroid 4.cü evreye gelmişse kanama durdurulduktan sonra uygun bir zamanda kalıcı tedavi yapılmalıdır.Bunun için ilk tercihimiz daha az komplikasyonu olan ve cerrahi kesi işleminin olmadığı THD yöntemidir.(hemoroidal arter ligasyonu).Bu yöntemde genel anestezi altında basur memesine gelen atar damarlar kalın barsak içinden anal doppler yardımıyla tesbit edilip bağlanır.Basur memesindeki kılcal damar ağını besleyen basınçlı kan kesilince basur memeleri zamanla küçülür.Girişim sonrası açık yara olmadığından iltihaplanma olmaz,ameliyata göre çok daha az ağrı olur,iyileşme çabuk olur ve yatak istirahati gerekmez.(ayrıntılı bilgi için THD ameliyatı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz)Hemoroid tedavisinde son tercihimiz klasik ameliyat yöntemlerinden birisini uygulamaktır.(Ayrıntılı bilgi için Hemoroid hastalığı nedir,nasıl olur,nasıl tedavi edilir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz)

11 Comments

Add a Comment
 1. Yırmı yıldır kanamam var kaç defa doktora gittim sonuç alamadım kolonoskopi oldum iki defa kanamam devam ediyor bitkisel ürünlerde kullandım olmuyorsa yani bisey yapamıyolar ka . Degerim yediye kadar düştü kan aldim uç ünüte bu konuda yardımlarınizi bekliyorum tuvalete girmek korkulu Rüyam oluyor kanamam devam etmektedir 05374749659 halil beni bilgilendirir lütfen
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kolonoskopi ile veya gerekirse başka tanı yöntemleri ile kesin tanı konmalı ve ona göre tedavi yapılması gerekir,bu konuda gastroenteroloji uzmanına görünmelisin.

 2. hocam benım kanamam 2 gundur devam edior kanama sebebi ise otobusle 17 saat yolculuktan sonra başladı kanama olmadan once anestol jelini bir defa sürmüştüm sonra yolculuğa cıktım ve yolculuk sonuna dogru kanama oldugunu gordum ve eczaneden proctolo fitil kulandım 2 kez fkt kanama durmadı sızce bu kanama dururmu ılaclara devam etsem veya bir hekimemi görüneyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makattan kanama varsa sebebini bulmak lazım,anoskopla muayene ve gerekirse endoskopik tetkikler yapılması gerekir.

 3. Kolon kanseriyim kemoterapi görüyorum ve basur kanamam oldukça fazla bu süreçte kan değerlerimin duşmesine ve halsizleşmeme neden oluyor onerdiğiniz herhangi Bi tedavi yöntemi veya bitkisel olarak bi çozumunuz var mı hocam şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bitkisel bir çözüm yok,kanayan hemoroidler derecesine göre radyofrekans ile kalıcı tedavi veya en azından kanama durdurulabilir.

 4. 15 haftalık hamileyim bir haftadır ağrım yanma oluyordu geceleride uyutmuyor 2 gündür iç camaşırıma kanama geliyor bundan 6 yıl öncede kızımın dogumunu normal doğum olarak yapmıştım doğumdan sonra memeler içeriye girmediği için ameliyat oldum sonra bir kez daha ameliyat olmuştum şimdi ben ne yapmam gerekiyor ağrıya dayamadığım zaman anestol kremden biraz kullanıyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz anal fisssür gibi görünüyor,muayene ile kesin tanı konması lazım.Hamilelikte ameliyatı genellikle doğum sonrasına erteliyoruz.

 5. Hocam bende hemoroid var kabızlık olduğu zaman kanama oluyordu lavaboya girdim zaman kanama oluyordu şimdi ayakta durdum zaman oturdum zaman bile az az kanama oluyor bunun için napmam gerekiyor
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Öncelikle anoskopla muayene edip hemoroid için kesin tanı ve seviyesini belirlemek lazım,ona göre tedavi yöntemi önerilebilir.

 6. Hocam yaşım 30 her tuvalete çıkışımda taze kan tazyikli olarak geliyor. Kabızlıkta var bende. Bazen tam boşaltamıyormuşun hissi oluyor ve bazen kaşıntı oluyor. Ama kanama oluncada çok şiddetli oluyor.makat dışarda kalıyor biraz zorlamadan dolayı. Doktora gittim hemoroid dedi. Kansızlık oldu bende kan verildi. 2 aydır iyiyim ama bugün yine tekrarladı fitil ve pomad kullandım tekrar.psikolojim bozuldu yine.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anoskopla muayene edip kanamanın kesin olarak nereden geldiğini tespit etmek lazım,şikayetinize bakılırsa ilerlemiş hemoroid gibi görünüyor.Bir an önce kalıcı tedavi yaptırmak lazım.İlaç tedavisi hemoroid memelerini gidermez,hemoroid arterlerinin bağlandığı THD iyi bir tedavi olabilir.

 7. Hocam merhabalar benim şikayetlerim kızımın doğumundan sonra başladı agrı yanma ve kanamam var tuvalete çıktığımda yurtla hissedyordm muayene oldum anal fissür ve hemoroid tanısı kondu doktor küçük bir müdahelede bulunması gerektiğini söyledi fakat ben ilaçla veya başka bir yöntemle tedavi olabilirimyim merak ediyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissürü botox enjeksyonu ile tedavi ediyoruz,1 dakikada aşı iğnesi şeklinde uygulanıyor.Hemoroid için seviyesine göre ameliyatsız girişimsel tedaviler var muayene edip ona göre karar verilebilir.

 8. Hocam 20 yaşındayım ara ara makatta kan geliyor ve aşırı kaşıntı olur. Bazen oturmakta bile zorlanıyorum. Onerebileceginiz bir şey varmi? Şimdiden tesekkurler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu şikayetlere sebep olabilecek birden fazla hastalık olduğu için tedavi önermeden önce muayene edip kesin tanı koymak lazım.

 9. Hocam merhaba. 27 yaşındayım. 1,5 yıl önce roaccutane sivilce ilacı kullandım(6 ay boyunca) . O dönemde tenim çok hassastı ve cildimde incelmeler görülüyordu. İlacı kullanmaya başladıktan sonraki 3. ayda büyük tuvaletim kabusa dönüşmüştü. Kanama olmamakla beraber çok zorlanma yaşadım. O bölgenin tahriş olduğunu düşündüm. Şimdi 1,5 yıl sonra ilk defa aynı şikayeti yaşıyorum ancak bu sefer kanama oldu ve yanma hissettim. Bu sadece bir defa oldu. Yeme alışkanlığımdan kaynaklanıyor olabilir mi? Son zamanlarda katı yiyeceklerle beslenerek yeme alışkanlığımı şaşırttığımı düşünüyorum. Tedavi olmaktan çekiniyorum. Ne yapmalıyım ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kabızlık sonrası zorlanma olduğunda makatta yüzeyel çatlaklar olur ve 3-5 günde kendiliğinden düzelebilir,devam ediyorsa fissür yönünden muayene etmek lazım.Tedavi olmaktan çekinmeyin geciktirirseniz tedavisi daha zor olur.

 10. Merhaba bende hemoroid ile ilgili sorun çok büyük uzun zamandır benimle beraber iç duvarlarda şişlikler var herzaman değil ara sıra kanama oluyor cok sancılı ağrılar ve kaşıntı ama çok kaşıntı proctogvn mehlemi kullanıyorum yardımlarınızı beklıyorum lurfen
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetleriniz hemoroidinizin ilerlemiş veya muhtemel başka hastalıkla birlikte olabileceğini düşündürüyor, muayene edip kesin tanı koymak lazım.Ona göre bir tedavi planlanabilir.

 11. Hocam 10 gün önce laparoskopik yöntemle safra kesesi ameliyatı oldum. Clexane 4000 kan sulandırıcı iğne kullanmaktayım. Dışkılama hissi geldiğinde açık kırmızı renkte kan damlaları düşmekte, basur memeleri de hiç olmadığım kadar büyüdü ve iyice dışarıya taştı. Bu durum ilaç veya ameliyatla öı ilgili, çok su içersem ve bol yürüyüş yaparsam fayda eder mi, kan sulandırıcı ilacı bırakırsam kanamam durur mu, basurum düzelir mi, bilgi verebilir misiniz? Saygılarımla..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kan sulandırıcı ilaç kullandığınız için mutlaka İNR değerlerine baktırmanız lazım, gereğinden fazla yükselmişse bu tür kanamalara sebep olabilir. Hemoroid için de anlattığımız tavsiyeler iyi gelebilir, ancak ilerlemişse muayene edip gerekli girişimsel veya cerrahi tedavi yapılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017