randevu al tedavi ücretleri

Basur nedir, nasıl oluşur, tedavisi nedir?

basur          Basur Nedir ?

Basur makad adı verilen kalın bağırsağın çıkış yeri olan anal kanalda oluşan ve ıkınma, zorlanma ile belirginleşen ağrısız şişliklerdir. Bu şişliklerin oluş sebebi normalde anatomik olarak anal kanalda 3 ayrı bölgede bulunan atar ve toplar damar ağı ile bunların altındaki yastıkçıklardaki bozulmadır. Bu bozulmaya aşırı ıkınma ve zorlanmanın anal kanalda oluşturduğu basınc ile kişilerin basura olan yatkınlığı sebep olur. Aşırı ıkınma ve zorlanmanın sık sık tekrarlanması ile anal kanaldaki damar ağımda aşırı kan birikimi ve genişleme ile büyüme oluşur. Bu da birinci derece dediğimiz hemoroid yani basurdur. Ikınma ve zorlanmanın devam etmesi ile damar ağı altındaki yastıkçıkları anal kanal duvarına bağlayan bağ dokusunda gevşeme olur ve tuvalet esnasında ıkınma ile bu yastıkcıklar ve üzerindeki büyümüş damar ağından oluşan şişlikler makadtan dışarıya sarkar. Elle hissedilen bu şişlikler hemeroidde hissedilen memeleri oluşturur. Bunada ikinci derece hemoroid denir. 3 ve 4. derece hemoroidler basurun daha ileri evreleridir.

Basur (hemoroid) komplikasyon gelişmediği sürece ağrıya sebep olmaz, makat ta hafif nemlilik, bazen kaşıntı ve konfor bozukluğu gibi ciddi olmayan şikayetlere sebep olur. Anal kanaldaki basıncın çok artmasıyla basur içindeki kan göllenmesinde büyüme ve pıhtılaşma olursa buna tromboze hemoroid denir. Bu hemoroidin şiddetli ağrıya sebep olan bir komplikasyonudur. İlerlemiş hemeroidlerde anal kanal basıncının artması ile basur içinde ileri derecede kan göllenmesi, pıhtılaşma, ödem ve iltihaplanma ile makatı çepe çevre saran büyük şişlik ve şiddetli ağrı oluşur. Buna tıpta acut hemoroidal attack (hecme) adı verilir.

Basur Tedavisi Nasıl Olmalıdır ?

Basurda tedavi nedene yönelik olmalıdır,bu da yukarıda bahsedilen ve sarkmaya sebep olan bağ dokusundaki gevşemenin giderilmesi yani sarkmanın önlenmesi ve damar ağından oluşan memenin çıkarılması yada yok edilmesi ile sağlanır. Basur tedavisinde kullanılan ilaçların faydaları tartışmalıdır. Çünkü ileri evre olmayan basur şikayetleri kabızlığın giderilmesi,diyet önerileri ve doğru tuvalet alışkanlığı ile kendiliğinden gerilemektedir. Kullanılan ilaçların bu düzelmedeki rolü konusunda hekimler arasında fikir birliği yoktur. Her halükarda bu tedavi şikayetlerin giderilmesine yöneliktir, basurun ortadan kaldırılmasını sağlamaz. Basurun sebebe yönelik tedavisi ise ; bir, iki ve kısmen üçüncü derece hemoroidlerde rubber bant ligasyonu (memenin lastik bant ile bağlanarak boğma yöntemi), infrared koagulasyon ve sklero terapi  gibi müdahalelerle yapılır. Çok ilerlemiş basur ise THD veya klasik ameliyatla tedavi edilir.

http://www.basurklinigi.com/basur-neden-olur/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017