randevu al tedavi ücretleri

Ben Tedavisi Nasıl Olur?

Benler, doğuştan gelen ya da yaşamın çeşitli zamanlarında meydana gelmekte olup büyük bir kısmı iyi huylu, zararsız tümörlerdir. Renkleri koyu, çapları 0,5mm-1cm den büyük olan benlerde kanserleşme riski olabilmektedir. Kişinin sağlığına verebileceği risk dışında, kozmetik olarak görüntü kusuru yaratmaktadır. Kadınların yüzlerinde oluşan benler, görsel bir problem olabilir. Bir çok insan benleriyle yaşamaya devam edip problem etmezken, bir kısım insan için rahatsız edici olabilmektedir. Dolayısıyla ben tedavisi 1-2 dakika kadar kısa bir süre içerisinde, radyofrekans teknolojisi ile mümkündür.

Ben Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir ?
Ben alma uygulamasının mutlaka doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Cilt ile ilgili olan sorunlarla Dermatoloji uzmanları ilgilense de, çözüm için uygulamakta oldukları çeşitli ilaç ve krioterapi yöntemleri hasta tarafından başarılı bulunacak etkiyi gösterememektedir. Dolayısıyla ben tedavisinde daha çok genel cerrahi ve plastik cerrahi uzmanlarına gidilmelidir.

Ben Kanserleşir mi?
Çok sık karşılaşılan koyu renkli benler aslında zararsız gibi görünsede bir çok tehlikeye davetiye çıkarmaktadır. Onların başındada hiç şüphesiz ben kanseri gelmektedir. Özellikle sıcak aylarında tehlikenin daha fazla arttığını söyleyebiliriz. Güneşin zararlı etkileri ile tüm ben çeşitleri kanserleşme riski içerir. Atmosfer güneşin zararlı ışınlarını her ne kadar filtreliyor olsada bu yaz aylarında özellikle öğle saatlerinde çokta yaterli olamıyor.

Ben Kanserleşme Riski

Riski Baştan Önleyebilirsiniz
Sürekli bu ihtimal ile yaşamak yerine sadece 10 dakikanızı ayırarak kanserleşme riski bulunan benlerden gelişmiş teknoloji ile iz kalmadan kurtulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken mutlaka alanında tecrübeli bir genel cerrahi uzmanına başvurmaktır.

Ben Haritası Gerekli mi?
Bazı hastalıkların tedavisi mümkün olmadığı için tedavi etmek yerine onu takip edecek veya ilerleyişine engel olacak çözümler geliştirilir.Bunun için ben haritaları çıkarılıp bunlarda zamanla olabilecek değişiklikler kaydedilip şüpheli benlerin çıkarılması önerilmektedir. Aslında bu zoraki bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.Benler, bildiğiniz gibi cilt kanserine dönüşme riski taşır.Benleri ameliyatsız çözüm yöntemleri ile tamamen aldığınızda her hangi bir ben dokusu kalmayacağından ben hücrelerinden kanser oluşma riski de ortadan kalkacaktır.

Ben Takibi

Aldırmak Yerine Ben Haritası Öneriliyor!
Ameliyatsız ben tedavisi yöntemleri ile sadece 10 dakikada benleriniz ve ileride karşınıza çıkabilecek risklerinden kurtulursunuz. Bazı sağlık merkezleri ise bunu yapmak yerine görüntüleme cihazlarından yararlanarak ben haritası çıkarma yolunu seçmektedir. Kişinin daha fazla tedirgin olmasına neden olan yöntem aynı zamanda sürekli masraf anlamına gelmektedir. Çünkü belirli aralıklarla yapılan ben haritası çıkarma işlemleri size hayat boyu ekonomik yük olacaktır.

Şişli Ben Tedavisi
Idea klinik hekimlerinden Op. Dr. Nizam Kurtdere yılların tecrübesi ile hiç bir iz kalmadan benlerin alınmasında size ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır. Yande yer alan bilgi ve randevu linkinden hemen ulaşabilirsiniz.

Lazerle Ben Tedavisi
Üst başlıkta da belirttiğimiz üzere, uygun ve doğru hekimin tercihi yapıldıktan sonra sıra ben tedavisinde kullanılmakta olan yöntemleri özetlemeye geldi. Teknolojinin sağlık alanına katmış olduğu yenilikler sayesinde, lazer teknolojisi bir çok sağlık sorununa çözüm olmuştur. Ben tedavisi de bunlardan biridir. Ben alımlarında lazer kullanımı oldukça artış göstermiş ve artış göstermeye de devam etmektedir. Ancak bu teknoloji tüm ben çeşitlerinin tedavisi için mümkün olmamaktadır. Yalnızca yüzeysel vakaların tedavisi başarılı olabilmektedir. Bu bağlamda daha büyük ve kabarık benlerin tedavisi için farklı teknolojilerin kullanımı gerekmektedir.

Elektrokoter ve Radyofrekans Yöntemi (Buharlaştırma)
Lazer uygulamasının yalnızca yüzeysel yani cilt seviyesi ile aynı boyutta olan vakalara yapılabildiğini izah ettik. Cilt seviyesinden daha büyük ve çıkıntılı vakalarda ise farklı teknolojilerin kullanımından bahsettik. Bu kabarık vakaların tedavilerinde elektrokoter ve radyofrekans yöntemleri tavsiye ve tercih edilmektedir. Elektrokoter elektrik enerjisinin ısı enerjisine döndürülmesi ile benlerin buharlaştırılması şeklinde uygulanan bir yöntemdir.

Diğer bir yöntem ise radyo frekans uygulamasıdır. Tarafımızca tercih edilen bir tekniktir. Bu yöntemde de elektrik enerjisi, radyo dalgalarına dönüştürülür ve bene temas ettirildiği anda hücreleri yok olur. Hasta ve doktor tarafından beklenilen görüntü pratik bir şekilde alınır. Başarılı bir yöntemdir. Sivilce izinden çok daha küçük belli belirsiz bir iz kalabildiği gibi, hiç iz de kalmayabilir.

Radyofrekans ve elektrokoter ile alınan ben tedavisi, buharlaştırma ile ben tedavisi olarakta tabir edilebilmektedir.

Krioterapi (Dondurma)
Çoğunlukla dermatologlar tarafından uygulanan ben ve siğil tedavilerinde kullanılan bir tekniktir. Fakat tedavi sonrasında bir çok olumsuzluk meydana gelebilmektedir. -90 dereceye ulaşan dondurma ile benlerin protein yapıları değişmekte ve çürüyerek düşmektedir. Kontrolsüz yapılan bir teknik olması ile sağlıklı olan bölgeye de zarar verme ihtimali oldukça yüksek olduğundan dokuda kalan leke diğer yöntemlere nazaran çok daha belirgin kalabilmektedir. Bu sebepten dolayı bu vakaların tedavisinde tercih edilebilecek yöntemlerin içerisinde en son sırada yer almaktadır.

Ben ameliyatı neden önerilmez?
Eskiden ben tedavileri için kullanılabilen tek yöntem ameliyattı. Günümüzde gelişemeyen tedavi merkezlerinde hala kullanılmaya devam edilmektedir. Bu yöntemde benin tüm tabakası lokal anestezi altında kesi yapılarak alınır. Bu sayede hasta herhangi bir acı hissetmez, fakat yapılan kesi dikiş ile kapatılır. Sonrasında ise benin yerini balık kılçığına benzer bir dikiş izi alır. Benin rahatsız edici görüntüsünden dolayı aldırmayı tercih eden hasta bu izi gördüğünde hayal kırıklığı yaşar.

Bitkisel Karışım ve Sirke İle Ben Tedavisi
Her sağlık sorununda olduğu gibi, ben tedavisi için de çeşitli kişiler tarafından bitkisel karışımlar ya da farklı seçenekler sunulmaktadır. Son yıllarda bu konuda sirke tedavisi oldukça popülerdir. Asla ve asla uygulanmaması gereken kulaktan duyma bir yöntemdir. Sirkenin içeriğinde bulunan asit, kişinin tenini yakabilecek özelliğe sahiptir. Tenin yandığı gibi, ben de hiç bir şekilde kaybolmamaktadır. Bilimsel hiç bir açıklaması ya da gelişmesi olmayan bu tarz tedavi yöntemlerine itibar etmeden, uzak durmanız gerekmektedir.

Ben tedavisi yapan hastaneler
Her alanda olduğu gibi, ben konusunda da tecrübeli ve güvenilir bir sağlık kurumu bulmak gerekmektedir. Bu konuda Idea kliniklerini çekinmeden ve kafanızda hiç bir soru işareti oluşmadan tercih edebilirsiniz. Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa olmak üzere toplamda 6 şubesiyle hizmet vermektedir. SGK mensubu hastalarında faydalanabileceği Idea kliniklerinin her birinde birikimli ve tecrübeli genel cerrahi uzmanları görev yapmaktadır. Ben tedavisi için başvurduğunuzda muayeneniz ücretsiz olarak yapılacak ve dilediğiniz taktirde tedaviniz 1-2 dakika içerisinde gerçekleştirilecektir.

Ben Aldırınca İz Kalır mı?
Hastaların en çok merak ettikleri konulardan biri de operasyon yapılan yerde iz kalıp kalmayacağıdır. Lazer yöntemi uygulanan yüzeysel ben tedavilerinde iz kalmamaktadır. Fakat kabarık benlerin tedavilerinde çok hafif bir iz kalabilmektedir. Ameliyat ile yapılan alımlarda ise benden daha çok rahatsız edici dikiş izi kalacaktır.

Benler nedir, neden olur?
Benler tıp literatüründe nevüs olarak isimlendirilir. Nevüs için bir doku bozukluğu denilebilir. Bu vakalar yüzeysel yani cilt ile aynı seviyede olabileceği gibi, çıkıntılı (kabarık) bir halde de bulunabilir. Örneğin tıpta hemanjiom, halk arasında ise damar beni ismi verilmekte olan benler nokta şeklinde neredeyse farkedilemeyecek boyutta olabilecekken, yüzü veya farklı bir bölgeyi kaplayabilecek büyüklükte de olabilmektedir. Nevüslerin renkleri cilt ile aynı olabilirken, daha koyu renklerde de olabilmektedir. Koyu renkli olanlar için kişinin yaklaşımı daha ciddi olmalıdır.

Ben Çeşitleri
Cildimizin her yerinde meydana gelebildiği gibi, saçlı deride de oluşabilmektedir. Bulunduğu yer, yapı ve rengine göre bir çok ben çeşidi bulunur. Türkçe’de her ne kadar hepsi için ben denilse de tıbbi isimleri şu şekildedir;
– Melanom
– Nevüs
– Verrü
– Lipom
– Keratom
– Papilliom
– Dermatofibrom
– Granilom
– Hemangioma

Düz Benler
İstisnalar söz konusu olsa da genellikle kahverengi renkli olup boyutları 1mm-1cm arasında değişmektedir. Bu tarzda ki benler yüzeysel yani cilt ile aynı seviyede olduğundan lazer ve radyofrekans tedavileri uygulanarak başarılı olmaktadır.

Et Benleri
Bu türde ki benler sürtünmeye maruz kalabilirler. Boyun kısmı ve kadınların göğüslerinin aralarında sıkça görülmektedir. Bu tip benler elektrokoter ve radyofrekans yöntemi kullanılarak buharlaştırma işlemi ile başarılı bir şekilde yok edilmektedir. Kabarık ve çıkıntılı olduklarından dolayı lazer tedavisi çözüm olmamaktadır.

http://www.bentedavisi.org
https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-ben-tedavisi.htm

5 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Murat

  Hocam benleri ameliyat dışında bir yöntemle aldırmak ben alındıktan sonra patoloji olmadığı için tehlikeli değil midir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şüpheli benlerin patolojiye gönderilmesi gerekir,bu tıbbi bir kuraldır ve bizde bu tür benleri patolojik tetkik için gönderiyoruz.Şüpheli olmayan benler zaten hayat boyu yerinde kalıyor,bunların alınmasında sakınca yok,ilerde oluşacak riskleri de ortadan kaldırmış oluyoruz.

 2. Anonim

  Hocam merhaba ben muştan yazıyorum eşimin yüzünde cok sayida acik kahverengi yüzeysel ben var hangi yontem ile alabilirsiniz fiyattada yardımcı olurmusunuz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Buna muayene ettikten sonra karar verebiliriz.

 3. Sedat çoban

  Hocam merhaba,

  Babam 63 yaşında ve burnunda çıkan lekeden dolayı kan testi ve patoloji yapıldı.patoloji sonucu lentigo malagni yazıyor. Babam çok panik olduğu için lokal olarak işlem yapılıyor mu birde muayne ücreti ne kadar bilgi verirseniz size geleceğiz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Çok panik yapmasın ama kanser öncesi lezyon olduğu için alınması lazım.Onu plastik cerrahi ve dermatoloji takip ediyor.

 4. MERVE

  hocam doğustan olan benler sonradan kansrleşir mi 18 yasındayım benlerım sankı büyüyo
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Benler çok yavaş büyüyebilir,hızlı büyürse muayene etmek lazım,tüm benlerde çok düşük de olsa kanserleşme potansiyeli vardır.

 5. Ece

  Benim kızım 5 buçuk yaşında yüzünde yüzeysel leke gibi ben var lazer tedavi kaç yaştan itibaren yapılıyor
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Belirlenmiş bir yaş sınırı yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017