randevu al tedavi ücretleri

Basur Kansere Dönüşür mü?

Hemoroid hastalığının kansere dönüşmesi veya kansere sebep olması hakkında sorular sıklıkla sorulmakta ve cevabı merak edilmektedir. Bu soruya cevap vermeden önce konunun daha kolay anlaşılması için gerek kanser ve gerekse hemoroid’in oluşumu hakkındaki bilgileri kısaca hatırlayalım.

Kanser oluşumu; Normalde vücut hücreleri ölen hücrelerin yerini alma, büyüme, yara iyileşmesi ve zedelenen dokuları yenilemek için kontrollü bir şekilde çoğalır. Kanserojen etkiler (Radyasyon,kanserojen maddeler, hücrelerin uzun süre aşırı sıklıkla zedelenip çoğalmaya zorlanması gibi nedenler) vücut hücrelerinin yapısı ve genitik özelliklerinin bozulmasına neden olur. Buda hücrelerin kontrollü çoğalmasını sağlayan genitik kodun kırılmasına neden olur. Hücreler kontrolsüz ve amaçsız bir şekilde hızla çoğalmaya başlar. Bu durum vücudun tüm kaynaklarını tüketen ve hızla büyüyen kanser kitlelerini oluşturur. Bu kitlelerden kopan kanser hücreleri kan veya lenf yoluyla vücudun başka organlarına gidip yerleşir ve orada çoğalır. Kanserler böylece vücudun başka organlarına yayılmış olur.

Hemoroid oluşumu; Basur anal kanalda normalde var olan hemoroidal yastıkçıkların büyümesi ve onları anal kanala bağlayan bağ dokusunun zayıflayıp gevşemesi sonucu dışarı sarkmasıyla oluşur. Buna karın içi basıncının artması, aşırı ıkınma ve genitik yatkınlık nedeniyle hemoroid yastıkçıklarındaki damar ağının genişlemesi sebep olur.

Yukarıdaki açıklamadan anlaşılacağı üzere basurda kontrolsüz hücre çoğalması ve hücrelerin genitik yapılarında bozulma yoktur. Dolayısıyla basur kansere dönüşmez. Ancak basur ile kalın barsak ve makat kanseri arasındaki başka bir ilişkinin açıklığa kavuşturulmasında fayda vardır. Bu da iki hastalık arasındaki ortak belirtilerin çokluğu ve hastalıkların teşhisinde yarattığı karışıklıktır.

Basurda görülen kanama, nemlenme, kaşıntı ve dolgunluk hissi aynı zamanda makat ve kalın barsak kanserlerinde erken dönemde görülebilen belirtilerdir. Basur hastalığının çok sık olması nedeniyle bu belirtiler görüldüğünde hastalar basur deyip geçiştirmekte ve ek bazı belirtiler çıkıncaya kadar doktora görünmemektedir. Bu durum kanser hastalığının teşhis edilmesinin gecikmesine neden olmaktadır. Geç kalınan sürede kanser hastalığı başka organlara yayılıp hastanın tedavi şansının kaybolmasına yol açabilir. Ayrıca basuru olan bir hastanın günün birinde kanser hastalığına yakalanması halinde aynı sıkıntı ile karşılaşılmakadır. Örneğin hemoroid hastalığı olduğu bilinen bir hastada makattan kanama olması halinde bu kanamanın basurdan mı olduğu, yoksa bir kalın barsak kanseri mi geliştiği muayene ve gerekli tetkikler yapılmadan anlaşılamaz.

Sonuç olarak basur hastalığı olsa bile makattan kanama dolgunluk hissi, akıntı, kaşıntı gibi belirtiler olması halinde mutlaka anoskopla muayene edilmeli, kanamanın yeri tespit edilemez ise kolonoskopi ve gerekirse diğer tetkikler yapılmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017