randevu al tedavi ücretleri

Kıl dönmesinin ameliyatsız tedavisi; Sinüsotomi

 

     Kıl dönmesine ameliyatsız çözüm;

Pilonidal sinüs (kıl dönmesi) hastalığının onlarca tedavi yöntemi tanımlanmış ve değişik zamanlarda uygulanmıştır. Bu kadar çok tedavi yönteminin kullanılması değişik seviyelerdeki tüm kıl dönmesi vakaları için uygulanabilecek ideal bir tedavi yönteminin henüz bulunamadığını göstermektedir. Bu konuda araştırmalar devam etmekte olup yeni tedavi yöntemleri keşfedilmektedir.

Günümüzde kıl dönmesinin en sık uygulanan klasik tedavisi cerrahidir. Bu tedavide temel amaç sinüsün tamamının içeriği ile birlikte cerrahi olarak kesilip çıkarılmasıdır. Ancak sinüsle beraber gereksiz yere geniş bir sağlam doku parçası kesilip alınmaktadır. Burada sorun özellikle komplike sinüslerde oluşan büyük yara boşluğunun nasıl kapatılacağıdır. Oluşan yara boşluğu ya açık bırakılır veya çevre dokudan kesilip serbestleştirilerek çevrilen bir doku parçası ile kapatılır (flap ameliyatları). Ancak bu ameliyat yönteminde kalçada belirgin iz kalır ve deformasyonlar olur.

İyileşme süresi çok uzundur (açık bırakma yönteminde 4-5 aya kadar uzayabilir). %15 lere varan nüks oranları ve ikinci ameliyatın daha da zorlaşması gibi sorunlar da ortaya çıkar. Bu nedenle alternatif yöntemler araştırılmış ve ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanmaya başlanmıştır.

Kıl dönmesinde ameliyatsız tedavinin mantığı sinüs içeriğinin tamamen temizlenmesi ve çeperinin kimyasal maddelerle tahrip edilerek iyileşmesinin sağlanmasıdır. Bu tedavi yöntemlerinin başarısı sinüs traktı ile birlikte çeperinin tamamen temizlenebilmesine bağlıdır.

Pilonidal sinüsün ameliyatsız tedavisi SİNÜSOTOMİ yöntemi:

2237-9363-jcol-35-01-00072-gf03

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinde fenol, gümüş nitrat ve fibrin glue gibi yöntemler uygulanmaktadır. Hepsinin ortak özelliği kıl dönmesinin ince fistül deliğinden içeriğinin temizlenmesi ve içine kimyasal maddelerden birinin verilmesidir. Avrupada uygulanan Sinüsotomi de ise sinüs duvarı cerrahi insizyonla açılarak içeriği granülasyon dokusu ve çeperi ile birlikte kazınarak temizlenir ve yara açık bırakılarak pansumanla iyileşmesi sağlanır.

Bizim uyguladığımız sinüsotomi yönteminde pilonidal sinüsün fistül delikleri lokal anestezi altında radyofrekans ile 4-5  mm ye kadar genişletilir, bu deliklerden sinüs traktı içeriği, granulasyon dokusu ve duvarı geliştirdiğimiz spiral tel fırçalarla temizlenip sonrasında küret ile kazınır. Antibiyotik, antiseptik ve gümüş nitrat gibi maddeler lokal olarak uygulanabilir. Dikiş atılmaz yara pansuman ile kapatılır. Müdahale süresi 10-15 dakikayı geçmez. Hasta aynı gün işine dönebilir, sonrasında ciddi bir ağrısı olmaz. Yara sinüsün büyüklüğüne göre 10-15 günde kapanır.

Nasıl Yapıldığını İzleyin
Hazırladığımız video’da bu yöntemin nasıl yapıldığını görebilirsiniz. Sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşmektedir.

  Sinüsotomi’nin avantajları:

-Ameliyat olmak istemeyenler için başarı oranı % 90 ın üzerinde iyi bir tedavi seçeneğidir.

-Cilt altından yapıldığı için belirgin bir iz ve deformasyon olmaz

-İstirahat gerekmez

-Tekrarlaması durumunda doku kaybı olmadığı için 2.inci girişim kolaylıkla yapılabilir.

-Narkoz ve ameliyat gibi riskler yoktur.

Dezavantajı ise ileri derecede yaygın komplike ve üstündeki derisi bozulmuş sinüslerde uygulanması önerilmez.

 Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi şişli deki merkezimizde uygulanmaktadır.

Randevu için; 0 212 246 10 04—-0 212 247 10 04

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017