randevu al tedavi ücretleri

Kıl dönmesinin ameliyatsız tedavisi; Sinüsotomi

 

         KIL DÖNMESİNE AMELİYATSIZ ÇÖZÜM

Pilonidal sinüs (kıl dönmesi) hastalığının onlarca tedavi yöntemi tanımlanmış ve değişik zamanlarda uygulanmıştır. Bu kadar çok tedavi yönteminin olması ideal tedavi yönteminin henüz bulunamadığını ve tüm kıl dönmesi hastalarına uygulanabilecek ideal tek bir tedavi yönteminin henüz bulunmadığını göstermektedir. Bu konuda araştırma ve yeni tedavi yöntemleri keşfedilmektedir.

Günümüzde kıl dönmesinin en sık uygulanan klasik tedavisi cerrahidir. Bu tedavide temel amaç sinüsün tamamının içeriği ile birlikte cerrahi olarak kesilip çıkarılmasıdır. Burada sorun özellikle büyük sinüslerde oluşan boşluğun nasıl kapatılacağıdır. Oluşan boşluk ya açık bırakılır veya çevre dokudan kesilip serbestleştirilerek çevrilen bir doku parçası ile kapatılır (flap ameliyatları). Ancak bu durumda kalçada belirgin iz kalır ve deformasyonlar olur.

İyileşme süresi çok uzundur (açık bırakma yönteminde 4-5 aya kadar uzayabilir). Ayrıca sinüsle beraber gereksiz yere sağlam doku kesilip alınmaktadır. %15 lere varan nüks oranları ve ikinci ameliyatın daha da zorlaşması gibi sorunlar da ortaya çıkar. Bu nedenle alternatif yöntemler araştırılmış ve ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanmaya başlanmıştır.

Kıl dönmesinde ameliyatsız tedavinin mantığı sinüs içeriğinin tamamen temizlenmesi ve çeperinin kimyasal maddelerle tahrip edilerek iyileşmesinin sağlanmasıdır. Bu yöntemlerin başarısı sinüs traktı ve çeperinin tamamen temizlenebilmesine bağlıdır.

Pilonidal sinüsün ameliyatsız tedavisi SİNÜSOTOMİ yöntemi:

2237-9363-jcol-35-01-00072-gf03

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinde fenol, gümüş nitrat ve fibrin glue gibi yöntemler uygulanmaktadır. Hepsinin ortak özelliği kıl dönmesinin ince fistül deliğinden içeriğinin temizlenmesi ve içine kimyasal maddelerden birinin verilmesidir. Avrupada uygulanan Sinüsotomi de ise sinüs duvarı cerrahi insizyonla açılarak içeriği granülasyon dokusu ve çeperi ile birlikte kazınarak temizlenir ve yara açık bırakılarak pansumanla iyileşmesi sağlanır.

Bizim uyguladığımız sinüsotomi yönteminde pilonidal sinüsün fistül delikleri lokal anestezi altında radyofrekans ile 4-5  mm ye kadar genişletilir, bu deliklerden sinüs traktı içeriği, granulasyon dokusu ve duvarı geliştirdiğimiz spiral tel fırçalarla temizlenir ve küret ile kazınır. Antibiyotik ve antiseptik ve gümüş nitrat gibi maddeler lokal olarak uygulanabilir. Dikiş atılmaz yara pansuman ile kapatılır. Müdahale süresi 10-15 dakikayı geçmez. Hasta aynı gün işine dönebilir, sonrasında ciddi bir ağrısı olmaz. Yara sinüsün büyüklüğüne göre 10-15 günde kapanır.

Nasıl Yapıldığını İzleyin
Hazırladığımız video’da bu yöntemin nasıl yapıldığını görebilirsiniz. Sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşmektedir.

  Sinüsotomi’nin avantajları:

Ameliyat olmak istemeyenler için başarı oranı % 90 ın üzerinde iyi bir tedavi seçeneğidir.

-Cilt altından yapıldığı için belirgin bir iz ve deformasyon olmaz

-İstirahat gerekmez

-Tekrarlaması durumunda doku kaybı olmadığı için 2.inci girişim kolaylıkla yapılabilir.

-Narkoz ve ameliyat gibi riskler yoktur.

Dezavantajı ise ileri derecede yaygın komplike ve üstündeki derisi bozulmuş sinüslerde uygulanması önerilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Op. Dr. Nizam Kurtdere © 2017